Kom me staat achter de regering BSP aanvaardt Europese leger Toestand gunstig, nog niet veilig Vergeefs gevecht op een wilde Noordzee Mossadeq weenl in pyjama voor zijn rechters Begrafenis in Triest Korte parade van Rode Legei Daar komt Fred van de trein' Dodelijk schot op stroper Zwaar bewolkt Verrassende verklaring op vijfde KVP-congres Maandag 9 November 1953 Negende Jaargang Nummer 2597 Het VrijeVolk CITO. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE JBt w H. V. kuilenburg en c. v. a. wAERDEN. DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL 6 November 1953 De dijk is dicht! Ex-premier Mossadeq van Perzië vie! bijna op de grond, toen hij Zondag de zaal betrad, waarin het proces tegen hem begon. Mossadeq droeg een grijze kamer jas over eeh grijze pyjama. Zwaar ademhalend, als was hij uitgeput, vroeg hij eerst om een kacheltje toen hij was gaan zitten, omdat hij het koud had. Toen zijn naam werd gevraagd, noemde hij die en voegde er scherp aan toe: „Wettig premier van Per zië". Binnen enkele minuten was hi.i met de rechtbank in fel debat. Hij wenste te spreken over de vrijheid der Perzische verkiezingen en be twistte het hof de bevoegdheid, over hem te oordelen. Mossadeq barstte tijdens zijn be toog in snikken uit. Al huilend vroeg hij het hof Engeland niet in de liar.rt te spelen door hem te ver oordelen. Er werd geklapt toen de president verklaarde, dat geen der leden van het hof voor het buitenland werkt. Mossadeq wordt beschuldigd van ongehoorzaamheid jegens de sjah, poging om het bewind omver te wer pen en onwettige ontbinding van het parlement. Meer dan 50.000 personen sloegen de ruim twee kilometer lange stoet gade toen Zondag in Triest de zes slachtoffers van de botsingen van Donderdag en Vrijdag ter aarde werden besteld. In Rome woonden premier Pella en de overige leden van het Ita liaanse kabmet een rouwdienst bij. In heel Italië hingen talrijke vlaggen halfstok, ten teken van rouw. De stoffelijke resten werden eerst naar de kathedraal van Triest over gebracht, waar bisschop Santin een mis opdroeg. In een door de radio uitgezonden toespraak verzocht hij de bevolking kalm en rustig te blij ven. Ook premier Pella heeft de bevol king per radio opgeroepen kalm te blijven. Vandaag zullen alle Italiaanse ar beiders het werk gedurende tien mi nuten stilleggen. De Italiaanse bla den blijven aandringen op het af treden van generaal Winterton, de Britse commandant in Triest. Engeland cn Italië hebben Zater dag over en weer geprotesteerd over de onlusten in Triest. Het Italiaanse protest was gericht tegen het op treden van generaal Winterton. Slechts 20 minuten heeft Zaterdag de militaire parade op het Rode Plein geduurd ter gelegenheid van de 36ste verjaardag der Octoberrevo- lutie. Daarna was er een parade van vier uur van Russische arbeiders. Premier Malenkow nam de parade af, staande op het mausoleum van Lenin en Stalin en omgeven door de acht topleiders der Sowj et-Unie. De niet-militaire stoet werd ge opend door 6000 sportbeoefenaars, mannen en vrouwen. 's Avonds gaf Molotow, de minister van Buitenlandse Zaken, een ont vangst. Er waren ongeveer 1000 gas ten. Grote vijf Volkomen onverwacht had Molo tow aan een aparte tafel een gezellig diner gearrangeerd voor de ambassa deurs van Amerika, Engeland, Frank rijk en communistisch China. Van Russische zijde namen behal ve Molotow ook Kaganowltsj, Boel- ganin en Mikoyan aan het etentje deel. Voorts zaten aan vice-premier Ulbricht van Oost,-Duitsland en de ambassadeurs van Argentinië en Bir ma. Er werden talrijke toasts uitge bracht op de vrede en het wederzijd se begrip en de Russen deden kenne lijk him best, het hun gaslen zo aan genaam mogelijk te maken. (Van onze parlementsredacteur) Prof. mr. C. P. M. Romme, leider van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, heeft Zondag op het vijfde congres van zijn partij een verrassende loyaliteitsverklaring afgelegd ten op zichte van het derde kabinet-Drees. Prof. Romme heeft daarbij alsnog ontkend, dat de KVP- fractie bij de algemene beschouwingen uit zou zijn geweest op het verwekken van spanningen of het peuteren aan de positie van het kabinet. De opvatting, dat de positie van het kabinet door het op treden van de KVP aan het wankelen zou zijn gebracht, achtte hij „in redelijkheid uitgesloten." De heer Romme heeft bij deze ge legenheid dus de reserves, welke hij sedert de formatie tegenover het tegenwoordige kabinet in acht ge nomen, laten varen. Hij wees daarbij ten eerste op het feit, dat hij zes van zijn beste geestverwanten het vorige jaar de toetreding tot het kabinet „niet had ontraden"; ten tweede op zijn ongeschokte voorkeur voor een brede basis en ten derde op de om standigheid dat het tegenwoordige kabmet inmiddels een programma heeft gebouwd op de richtlijnen, welke bij de formatie werden opge steld. In het bijzonder heeft de heer Romme zijn best gedaan van de rol •an de KVP tijdens de jongste Ka merdebatten een uiterst zachtzinnige uitleg te geven. Zo verklaarde hij, dat de KVP zeer is ingenomen met de „eerste forse schreden" op weg naar verlichting der lasten, welke de 540 millioen gul den belastingverlaging inhoudt.. Met de besteding van meer dan 500 mil lioen gulden van dit bedrag was de KVP geheel accoord. Ten aanzien van het restant van 23 millioen gulden was hij slechts van mening, dat, dit wellicht nog nuttiger besteed had kunnen worden. Het zou echter uitzinnig zijn ge weest, zo vond de heer Romme, wan neer de KVP op dit punt de beteke nis van de bereikte overeenstemming in gevaar zou hebben gebracht. Het eindresultaat heeft voor de KVP „een ruim overschot aan voldaanheid" op geleverd. De motie Ook over zijn aangehouden motie ter verkrijging van een vrijere loon politiek liet de heer Romme zich thans heel anders uit dan hij in de Kamer bij de verdediging daarvan had gedaan. Die motie was bedoeld als een „forse stoot", zo verklaarde hij nu, om de wagen van de loon politiek in het rechte spoor te hou den. En waarom hij tot die stoot op zulk een ongebruikelijk ogenblik was over gegaan? Omdat het vastlopen van het overleg in de Stichting van de Arbeid over de komende loonronde in de socialistische partijpers een actie had doen ontstaan ter handhaving van het thans geldende systeem van ge leide loonpolitiek! Deze „buiten-parlementaire actie", zoals de heer Romme haar noemde, achtte hij klaarblijkelijk een bijzon der groot gevaar voor de plannen tot bestudering van het systeem der loonpolitiek, welke het kabinet te voren reeds kenbaar had gemaakt. De heer Romme meende ook, dat hij met zijn motie reeds de nodige successen had geboekt. Met name zou ze minister Suurhoff de verzekering hebben doen geven, dat het resultaat van het overleg in het kabinet en van het kabinet met het bedrijfsleven over de loonpolitiek stellig met tot „St. Juttemis" zou uitblijven. Diegenen, die door het optreden van de KVP over spanningen zijn gaan spreken, hebben, volgens de heer Romme, te weinig gelet op het zake lijke verloop van het debat. De wens was zijns inziens de vader van de ge dachte aan spanningen geweest, maar de moeder van die gedachte noemde hij „domheid". Vervolg op pagina 2 Ouwerkerk verrijst uit de zee. Voor het eerst in vele maanden spoelt geen water van de opkomende vloed meer door het plaatsje. De dijk is immers dicht. Als ook de lekken in de dam gestopt zullen zijn, zal men ook de resterende plassen kunnen leegpom pen. Dan zullen de mensen in Ouwer kerk terugkeren en het zal een moei lijke gang zijn. Hoeveel staat nog overeind? Hoeveel huizen zullen te zeer ondermijnd zijn om nog bewoond of zelfs hersteld te kunnen worden? Maar er kan weer gewerkt worden. Dan zal de moed daartoe er óók zijn! Luchtopname ANP-foto) (Van onze Brusselse correspondent) Het congres der Belgische Socia listische Partij heeft Zondag de socialistische Kamerleden aanbevo len voor het verdrag in zake de Europese Defensiegemeenschap te stemmen. De desbetreffende resolutie werd met 451 tegen 248 stemmen en 47 onthoudingen aanvaard. Het debat duurde Zaterdag de hele dag tot negen uur 's avonds en een goed deel van de Zondag. Opmerkelijk is, dat de meeste Vlaamse gedelegeerden alle Ant werpenaren en alle Gentenaren Twee kleindochters heoben opa en oma Deuss Zaterdag bij hun aan komst op Schiphol met bloemen ont vangen. Op 16 Juli vertrokken de heer en mevrouw Deuss uit Zeist voor een wandeltocht naar Rome. 91 dagen later kwamen zij in de Italiaanse hoojdstad aan. Acht dagen eerder dan zij zelf berekend hadden. De KLM Super Constellation ..Elec tron" bracht hen Zaterdag in vijj uur va.n Rome naar Schiphol35 minuten later dan de KLM-dienstregeling aangeeft. Lopen gaat soms vlugger dan u denkt, vliegen kan soms langer duren dan u vermoedt. tegen de EDG waren, terwijl de Walen op enkelen na vóór stemden. De thans aanvaarde resolutie ver zoekt de socialistische Kamerleden in de eerste plaats aan te dringen op een verdaging van de debatten over de EDG in de Kamer, zolang er geen defintief accoord is over de samenwerking met Engeland en we gens de onduidelijke bepalingen over de democratische controle. Aangezien dit voorstel tot verda ging zonder twijfel zal worden ver worpen door de andere Kamerfrac ties, wordt aan de socialistische leden de aanbeveling gegeven voor de EDG te stemmen, op voorwaarde, dat de regering de Kamer zal ge ruststellen wat de samenwerking met Engeland betreft. Voorts moet de regering zich ver binden aan de andere leden der EDG de oprichting voor te stellen van een politieke gemeenschap on der democratische controle. De Bel gische regering moet bovendien zo spoedig mogelijk bij de andere ge allieerden aandringen op onderhan delingen met de Russen over een niet-aanvalsverdrag en een verdrag van wederzijdse veiligheid. Op uitnodiging van de president der Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, zal de Amerikaanse spoorwegconducteur Fred. Hotchkiss met zijn vrouw op 14 November aan boord van de Nieuw Amsterdam stappen. Dat gebeurt omdat hij een schitterend idee heeft gehad. Om. de slachtoffers van de watersnood in Nederland te helpen, stelde hij voor een trein te laten rijden. Zijn directeur vond het goed en op 14 Maart madlcte de „dijk- trein" zijn rit van 14 uur langs vele Amerikaanse steden. Op 50 plaatsen werd gestopt om geld in te zamelen. „En dat", zo schrijft ir. Den Hollander, „was misschien wel een van de mooiste voorbeelden vak een goed denk beeld dat leidde tot een grootse demonstratie uait vriendschap en hulpvaardigheid. Als dank zullen Fred en zijn vrouw twee weken gasten zijn in Nederland, met een bezoekje aan Parijs als slot. Verdiend! (Eigen nieuwsdienst) In de nacht van Zaterdag op Zondag is de 27- jarige stroper M. van Straten uit Oirschot dodelijk in de buik getrof fen door een schot van de jachtop ziener N. uit Best. Van Straten was met een Jongere broer bezig met lichtbakken in het gebied Best en Oirschot rond de grenzen van Eindhoven. Het licht trok de aandacht van de jachtopzie ner. die de stroper* op heterdaad be trapte. Tijdens het handgemeen, dat hierop volgde, is de revolver van de jachtopziener afgegaan. Bomontploffing in Marokkaanse trein Zeven personen, drie Marokkanen vier Europeanen zijn Zaterdag om het leven gekomen, toen een bom ontplofte in de trein van Casablanca naar Algiers. Twee anderen werden ernstig ge wond. Nog hard werken bij Ouwerkerk (Van onze speciale verslaggever) De situatie bij het voormalige stroomgat van Ouwerkerk is gunstig, maar nog lang niet veilig. Iedere zes uur vliegt zes millioen kubieke meter water onder en langs de borstwering van vier Phoenixpontons en de kleinere caissons, de polder in of uit. Er zijn twee moeilijke „spuiters", en zoals de verwachting was een groot aantal lekkages, die lastig maar niet gevaarlijk zijn. Een gierende storm geen abnormaal verschijnsel in No vember 76a tijdens de eerstkomende dagen nog rampzalige gevolgen kunnen hebben. De blokkade in het gat blijft kwets baar, ook al ligt er een hoeveelheid beton, goed voor 240 flat woningen. Een kleine 2000 arbeiders, mieren op de vierkante kilometers van de werkterreinen bij Ouwerkerk, hebben Zaterdag en Zondag onafgebroken doorgewerkt. Er was maar 'n handje vol aflossers met de beurt naar huis. Alle anderen hebben gewerkt als paarden, of er Maandag of Dinsdag op de kalender stond. Wie verwacht mocht hebben, dat de energie na de dichting zou over slaan in een onproductieve zelfvol daanheid heeft de plank ver misge slagen. Na de opwindende Vrijdag nacht is er een bom van nieuwe acti- Matroos De Haan, kapitein Olden-1 de „Columbus", verging bij Texel, burger en kok Van Staalduinen toen het in een harde wind slagzij (v.l.n.r.) zijn Zondag na een angstig maakte. Alle opvarenden werden ge- avontuur op de Noordzee behouden red. in IJmuiden aangekomen. Hun schip, (Van een onzer verslaggevers) Met een slagzij van meer dan zestig graden bakboord op een gruwelijk wilde zee met hooglopende golven heeft kaptein Rienus Oldenburger samen met zijn kok. Piet van Staalduinen, zes uur lang getracht zijn schip, dc coaster „Columbus" varende te houden. Er was geen houden aan. Op het laatste moment, Zaterdagmiddag tegen half vijf, besloten de beide mannen het schip te verlaten. En geen twintig minuten later verdween de „Columbus" op 54 graden Noorderbreedte en 2.48 graden Oosterlengte in de golven. Zo luidt het sobere relaas, dat wij van de kapitein en de kok te horen kregen, toen zij Zondagmorgen om half acht veilig van de Belgische kotter „La Madeion" in IJmuiden aan wal stapten. Met een zucht van verlichting. Het was op het kantje af. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is het begonnen. Het was ruw weer met windkracht zeven en uit schieters tot negen uit het zuidwes ten. Er liepen mirakels hoge zeeën. De kok had de wacht. Het was half vier, toen hij plot seling bemerkte, dat de „Colum bus" naar bakboord overhelde. En hij sloeg alarm. Tussen vijf en half zes zag de kapitein, dat het fout ging. Het schip maakte een slagzij van vijf en dertig graden aan bak boordzij. Hoe dat kwam, kan de kapitein noch de kok noch matroos Siebke de Haan uit Hantum in Friesland, die met de Belgische kotter „Mayflower" in IJmuiden binnenkwam, vertellen. Waarschijnlijk is de lading En gelse kolen, bestemd voor Zweden gaan werken. Dat gebeurt bij ruw weer wel meer. En men kan er in de regel weinig aan doen. Toen kapitein Oldenburger zag, dat het misging met zijn schip, heeft hij een noodsein de aether ingezon den. Er waren drie visserschepen in zijn nabijheid, de twee Belgen uit Zeebrugge en de Engelse trawler „Prince Victor" uit Grimsby. De sleepboot „Holland" van Doek- sen meldde, inmiddels met volle kracht naar de plek des onheils op te stomen. Hij zou echter te laat komen. Begeleid door een hels kabaal van gierende wind en overstormend water zijn acht leden van de bemanning daarna in de reddingsloep gestapt en door de „Prince Victor" opgepikt. Vervolg op pagina 2 viteit gebarsten. Omdat iedereen be seft, dat het einddoel ook nu nóg ver in het verschiet ligt. De minste ver waarlozing of onachtzaamheid kan aanleiding geven tot kritieke situa ties. Sedert het ogenblik van de dichting tot en met Zondagnacht heeft de vloed vier maa.1 stormge lopen tegen de barricaden in het gat. die echter geen millimeter weken, ook al hoorden de arbeiders de losliggende stenen onder de pontons rommelen. In de polder ligt de waterstand op NAP. Bij vloed staat het water bui ten ongeveer twee meter hoger. Op één plaats, tussen de oostponton en de sluitponton, spuit het water met orkaankracht door een brede spleet. Deze „spuiter" baart de grootste zor gen. Er zijn bakken vol stenen voor gestort en torpedonetten neergelaten, om het vulmateriaal te verstrikken en op zijn plaats te houden. Bij het oostelijke landhoofd is de „guillo tine" die lekte als een mandje met klei stevig ingepakt. Het water zoekt nu een weg onder de land- hoofdcaissons door. Verzakking De grootste activiteit is echter ge concentreerd op het westelijke land hoofd, waar Donderdagnacht kleine caissons begonnen te verzakken en een precaire situatie ontstond, Het gevaar werd zo acuut, dat er zelfs zandzakken vreemde ver schijningen waar beton, stenen en staal de dienst uitmaken aan te pas moesten komen. De caissons braken, en er ontstonden geulen. Achter het landhoofd is in de loop van het weekeind een nooddijk van blokken basalt opgeworpen, Een persleiding spoot een zandlichaam tussen landhoofd en nooddijk. De situatie blijft hier uiterst moeilijk. De gehele Zondag voeren onafge broken bakken vol steen, klei én zand naar het geblokkeerde sluitgat. Voor de pontons zijn verschillende grote rijsbedden tot zinken gebracht. De verwachting is, dat de weg tus sen Zierikzee en Zijne omstreeks Kerstmis droog zal vallen. Het revolutionnaire hof van Egypte heeft Zondag bevolen, alle eigendommen in- beslag te nemen van de voormalige koninklijke fami lie. Dit geldt ook voor de eigendom men van verwanten. „De bezittingen zullen aan de natie terug worden gegeven," zo verklaarde een zegsman. De weersverwach ting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Maandagavond f Zwaar bewolkt met plaatselijk lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Wadden dat wordt mot kust af en toe harde zuidweste lijke wind. Middagtemperaturen on geveer dezelfde als vandaag. Dinsdag: zon op: 7.51 uur; onder 16.57 uur; maan op; 11.58 uur; on der: 19.11 uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1