Na de begrafenis REEKS Haagse Kunstmaand met feest besloten DRAVERIJEN TE MEREVELD LAXEER-AKKERTJES De dijken zijn dicht! Clïn ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 (Ingez. med.-advertentie) ONZE NIEUWE REE NS' FLATCOMBINATIE- WIEUBELEN blijken een Succes te sijn Reeds moest de fabriek een nieuwe serie in bewerking nemen. Een complete drie kamer meubilering met stoffering en verlichting p|__ 3266." Permanente expositie in onze showrooms Gratis brochure op aar.vriag HEILIGEWEG 47-51 - AMSTERDAM Vierde eeuwfeest Doopsgezinde Gem. te Den Helder In een bijzondere dienst, gistermiddag, der Doopsgezinde Gemeente te Den Helder, die haar eeuwfeest viert, heeft ds J. J. J. van Sluys over 1 Cor, 13, Paulus' lofzang op de liefde, gepredikt; het Doopsgezinde zangkoor vertolkte het „Blijdschap in God" van A. Swiers, en de organist, de heer M. C. van Bal- legooyen, speelde „Jesu, joy of man's desiring" van Bach. Na de dienst bracht de burgemeester van Den Helder, mr G. D. Rehorst, de gelukwensen van het gemeentebestuur over; namens de Alg. Doopsgezinde Sociëteit en de vier gemeenten van zijn ambtsgebied sprak ds J. Knot, en voorts spraken ds P. J, Srnidts namens de ring van Doopsgezinde Gemeenten in Noord-Holland, ds A. P. Goudsbloem na mens de gemeente te Wieringen en vertegenwoordigers van de Joodse, de Ned. Hei-vormde de Lutherse en de Oud-Kath. gemeenten ter plaatse. De heer L. J. Daalder, lid van de kerkeraad, dankte de sprekers waarna de genodig den een bezoek brachten aan de tentoon stelling van Mennonitica, die door ds Van Sluys en zijn echtgenote is inge richt. ACADEMISCHE EXAMiENS Amsterdam Doet. Duits de heer H. D. Tiesema. Cand. rechten ili- j. C, Bou- man. Id. economie de heren M. Pothoven en W. H. Wolvetang. Doet. tlieol. dc heer G. M. Spelberg. Cum laude bev. tot. doctor in de theologie de heer J. A. Ooslerbaan. A n» s t e r d a m. (Vrije Univ.). Bev. tot doctor in de theologie de heren H. K.ikes en L. B. Sniodes. resp. op het proefschritt „De doop in de Nederlandse belijdenisgeschriften" en ,,Tlie incarnation: trends in modern an- glican thought". De transfer van vermogensop- brengsten en pensioenen die sinds Juni 1953 mogelijk was ten behoeve van Nederlanders, die wonen in een land be horende tot het monetaire gebied van een der bij de EBU aangesloten landen, zal voortaan op dezelfde voorwaarden naar alle landen mogelijk zijn. (Van ónze Haagse redacteur) IN de nacht van Zaterdag op Zondag is de Haagse Kunstmaand met een slotfeest geëindigd. Het was hiermee als met de Kunstmaand zelf: niet om heel lang in de herinnering voort te leven. In het verleden is op het Haags Cultureel Centrum, dat deze kunstmaand V nu al enige jaren achtereen organiseert. „Pluche en Plastic" etiket lastig nu al enige jaren achtereen organiseer wel eens critiek uitgeoefend, met name over het overladen zijn van het program ma. Kennelijk heeft het bestuur deze critiek ter harte genomen, want het aan tal manifestaties in de afgelopen weken was aanzienlijk minder, met uitzondering dan misschien van de tentoonstellingen, die er volop waren en grotendeels nog zijn. Over de kwaliteit van de verschil lende kunstmanifestaties gedurende deze laatste Kunstmaand behoeven we thans niets meer te zeggen. Er zijn er ge weest, die terecht. grote belang stelling hebben getrokken. Het is daar bij overigens gebleken, dat het wel uit zonderlijk moeilijk was van elke van deze manifestaties te verklaren, dat daarop nu het etiket „Pluche en- plas tic" precies paste. Intussen: telkenma le heeft men wel een poging gedaan beide tijdperken tot uitdrukking te bren gen. Soms bleef het bij een goed bedoel de poging; zo ook tijdens het slotfeest, dat het optreden bracht van Marova's dansensemble, dat veel te weinig ruim te had op het kleine toneeltje van de museum-aula. Het ensemble bracht een wat de omvang betreft bescheiden pro gramma, waarvan de Cancan nog het meest bevredigde. Meer genoegen be leefden de ca. 300 aanwezigen aan Cruys Voorbergh, die uit zijn ..kabinet van mode en smaak" een aantal costuums te voorschijn had gehaald en die met een ezellig, onderhoudend praatje toonde, 'oor de afwisseling bracht hij ook enke le chansons, die een herinnering aan Pisuisse opriepen. En verder vermaak- Snelle groei van Enschede baart B. en W. zorgen (Van onze correspondent) De uitgaven voor de gewone dienst van de gemeente Enschede in 1954 wor den geraamd op totaal 27.443.391. Het slot laat nog een bedrag van 195.000 voor onvoorziene uitgaven. In de nota, die de begroting begeleidt, delen B. en W. mede, dat het evenwicht slechts met zeer veel moeite kon worden bereikt. De snelle groei en de voort schrijdende ontwikkeling van Enschede vervullen het college met zorg. Een aan tal kostbare plannen, die binnen de kortst mogelijke tijd moeten worden uit gevoerd, zullen nog onvermijdelijke uit gaven vragen. Daartoe behoren o.m. het wederopbouwplan ,,De binnenstad", een nieuw lyceum, een openbare lees zaal, de uitbreiding van het politie bureau en een centraal administratie gebouw voor de gemeentelijke takken van dienst. Een handhaving en een verder abso luut noodzakelijke uitbreiding van het tegenwoordige verzorgingspeil van En schede zal in de allernaaste toekomst zware eisen stellen aan de gemeente- financiën. Het aantal woningzoekenden is geste gen van 4873 op 1 September 1952 tot' '193 per 1 Sept. 1953. Het totaalbedrag aan gemeentelijke subsidies is voor 1954 geraamd op 1.491.180 (v.j. 1.295.110), daartoe be horen o.a. 15.000 (v.j. nihil) voor de stichting Twents Instituut voor opvoe- dingsvraagstukkèn, 64.000 (v.j. 28.000) voor het Overijssels Philharmonisch Or kest en 5.700 (v.j. nihil) voor de Toneel groep Theater. De uitslagen van de Zaterdag gehouden draverijen te Mereveld luiden: Merwedekanaalprïjs (2140 m)1. Rita du Maire 1.35,3. 2. Rinijo 1.34.3, Richard G. 1.35.9. W 2.10, pi. f 1.20, 2.20, 1.60, kop pel 6.10, cc S.80. Noordzeekanaalpr(js (1740 m) le serie: 1, Firette 1.28.4, 2. Queenie 1.30.9. 3. Orkaan 0. 1.30. W. 131.40. pi. f 12.20, 2.50, 2.50, koppel 57. co 4. Tweede serie: 1. Nim- ble's Boy 1.29.1, 2. Oeico 1.29.1, 3. Qui Saint 3.30.6. W. 4.40, p). 1,70, 250, 3,70, kop- pel 4.20, cc 6.70. Noordzeekanaalprijs (1740 mFinale: 1. Nimble'8 Boy 1.28.1, 2. Ocke 1.28.1. 3. Fi rette 1.28.2. W. 5, p). 2.50, 1.60. 1.40, koppel 16.70, cc 3,30. Willemsvaartpriis (2120 m). 1. Olympus 2.33.3, 2. Gelia Le Major 1.35.5, 3. Lex V 1.32.3. W. 3, pl. f 1.60, 3 80, 1.60. kop pel 23.90, cc 16.40. Noord-Hollandskanaalprhs (2200 m). 1. Our Vol ann 1.27.8, 2. Nelly Mn.ior 1.28.1, 3. Nico the Saint 1.27.9. W.4.70. nl. f 1.60. 2.50. 2.20, konpel 7.90, cc 8.—. Amsterdam RijnkanaalprÜs '2100 ml. Handicap-draverij Basis: 1.28. Eerste af deling: 1. Louis FH„ 1.26.6, 2. Orient Ex press G. 1.27. 3. O. Bonni 1.28,9. W. f 8.50, pl. f 3. f 2.70. f 2.40. koppel 18.30. cc f 6.70. Tweede afdeline: 1. Oscar Major 1.25.6. 2 StUrmann 1.24.5: 3. Luxor 1.28. W. 2.70. nl. 1.10. 1.10, 1.40. koppel 4.70. cc f 3.70. T.otalisatoromzet 35.140. T weede dag De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen te Mereveld lulden Rvin-prijs (2140 nl. le Afdeling: 1. Rose Marie 1.33 7. 2. Rita du Maire 1.33.4, 3. Queen Bond 1.35.1. W. 2 90. pl, 1,50. 3.10. 13.30, konnel f 10. cc f 5.60 Tweede af deling: 1. Richard O 1 32.3. 2. Rosamunde 1.32.1. 3. Qualitv 1.31.5, W. f 5.20, pl. 1.70. 1.90. 1.80. kopnel f 9, cc 5.40. Lek-prijs (2240 mi. t. Rethv Hollandla 5.29.3. 2. Riniio 1.30.8, 3. Querelle Spencer 1.28.5. W. f 2 70. 1.50, 180, 1.60, koppel 3.50. cc f 9.60. "Waalnriis (2200 m). 1. Overste van Fre- Bena. 1.22.9, 2 Nelson 1 26.6. 3. Nico the Saint 128.5. W. 5.90, pl. 2.30, 3.-. 1.70. konoel f 7. cc f 14 10. Maas-priis (1620 ml: 1 Rudolf G 1.29,8, 2. Roelina 1.2" 5. 3 P.eve d'C»- 1.31 W. f 7.40. 1.80. 1.40. 1.70. konpel f 9.60, cc f 4.80. IJsselprijs (2200 ml. 1e afdeling: 1. Paid B 1.28.9. 8, Psrel Holland O 1 30.2. 3 l-Uretfe 1.28.8. W. f 4 80. pl. f 1.30. 2.3.50. kon- pel f 25. cc f 470 Tweede afdeling: 1. Qun- drunes i 29.2. 9 Quite H»ni' 1 23 7. 9. Oueri" 1 29 8. W. f 370, pl. f 1.50, 1.50, 2. koppel 4,90. cc f 6.30. Revanche der kampioenschappen Kon. Jaarbeusnriis (22401: 1 Madame B 1.22.8, 2. Norton Williams 1.23.2, 3. Oliver B ,24.8. W.: f 2.30. pl. 1.80. 2.90, 2.60, kop pel 7.40, cc 7.10. Gom. Bunnik Bekerprijs (2600 m). le af deling: 1. Neva 1.27.4, 2. Ortolaan S 1.28.8, Oscar Major 1.26.9, W. 1.30, pl. f 1.40. 10. 2.20, koppel 7, cc 6.40. Tweede afdeling: 1. Pearl Spencer 1.28.7, 2. Odvlie Snencer 1 29.5. 3. Petronel Snencer 1.29.9. W. 2 70. pl. 1.60, 2.30, 2.20, koppel 7.40, cc f 6,90. Totale omzet: 110.371.50. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: J. C. SchUUer en E. A. M. Stols, 's-Gravenhage; L. H. Wery en C. M. van Santen, idem; W. van Twist en E. J. Plant, Nieuwehaven. Bevallen: KingLeeflang, d., Suf folk (Eng.)VerbaasKan, d., Rotter dam; HunfeldGrove, d., Utrecht. Overleden: H. H. Verhoeff, m., 79 j., 's-Gravenhage: H. J. van Maanen Seters, 60 j., idem; G. J. Schreuder, m., 52 j., Wassenaar; J. M. Poelhekke, m., 81 j., 's-Gravenhage; J. Denneman, vr., 3 j., Amsterdam; C, H. Sölner, m., 74 j., Den Dolder; G. W. Reitsma, 67 j., Utrecht; C. A. Liedmeyer, vr., 48 j., Amsterdam; H. KwekkeboomBijl, 75 j., Amsterdam; E. J. Bos, m., 37 j., Utrecht; J. C. FransenDas, 73 j,, Am sterdam; P. Veenhuysen, m., 64 j,, Waardenburg. (Ingez. med.-advertentie) Alles gaat beter als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan te hij ons met de voordracht van mo derne poëzie, o.a. van Daan Zonder land. In Cor Lemaire had Voorbergh een bekwame begeleider. De costuums uit het museum waren uiteraard uit het pluchetijdperk afkom stig. maar omdat nu eenmaal de Kunst maand op haar etiket ook de plasticpe riode had staan, moesten er eveneens moderne japonnen aan te pas komen, waarvoor Metz en Co het materiaal le verde. De kunstmanifestaties" van dit slotfeest waren hiermee teneinde. In de grote hal en de aangrenzende ruimten heeft men zich daarna nog aan de dans overgegeven. Dc versiering van deze museumruimte had echter met kunst niets te maken, ja was zelfs (naar onze smaak) volkomen misplaatst. Tus sen de kunstenaars, schilders, acteurs, musici en anderen bewogen zich o.a. de wethouders Feber en Van Zwijndregt. Ned. Herv. Gem. te Sittard Vierde eeuwfeest gevierd Gistel-ochtend heeft de Ned. Herv. Gem. te Sittard haar vierde eeuwfeest gevierd. Leden van alle Herv. Gemeen te in Limburg en deputaties uit Genck (Belgisch Limburg) en Heinsberg en Geilenkirchcn (Duitsland) waren er aan wezig. Ds S. Coolsma leidde als liturg de dienst, die voor deze «elegenheid in de Veihnghal werd gehouden; er waren ongeveer tweeduizend kerkgangers. Ds W. A. Zeydner uit Rotterdam, verte genwoordiger van de Gen. Synode, en Oberknchenrat Rossler uit Düsseldorf belichtten in hun prediking elk een zijde van de tekst van de kerkedag „Gij zult mijn getuige zijn". In het Protest. Verenigingsgebouw spraken nog jkvr. Van Asch van Wijk, presidente van de Herv. Vrouwenvereni ging, de heer N. G. J. van Schouwen burg. directeur van het Persbureau dei- Hervormde Kerk en ds Coolsma, deze over ,,Vier eeuwen Hervormde Gemeente te Sittard". Ter receptie kwamen ook de commissaris der Koningin in Limburg, dr F, J. M. H. A. Houben, B. en W. van Sittard en de president-directeur dei- Staatsmijnen. ir H. H. Wemmers en vele andere autoriteiten. Leiden. Doet rechten de heren S. C. v, d. Burg. F, E. Ohlenroth en P. J. Bijleveld. Cand. ui. de lieren H. J. M. Plag, C. A, M. Vlasman, C A. J. M. Omtzigt. J. A. M. Ban ning D. Schepers, It. G. Clerckx. A. Grijpma, J. D. J. v. d. Heyden, J. Kranendonk, P. Ing- wersen en A. R. Veira. POLITIEMANNEN te Triëst wachten betogers op. Het bleef helaas niet bij betogingen, maar het kwam tot onlus ten, die mensenlevens kostten. INSPECTIE NIJVERHEIDS ONDERWIJS De heer L. van Waegeningh, die tot inspecteur van het nijverheidsonderwijs is benoemd, heeft het toezicht over de scholen en cursussen voor lager tech nisch onderwijs in Groningen en Fries land gekregen, als opvolger van de heer J. L. G. Faber, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, alsmede het toezicht op de scholen en cursussen in Drenthe, in de plaats van ir H. M. van der Maas. Meisjesnijverheidsschool krijgt praedicaat Koninklijke De Nijverheidsschool voor meisjes te Arnhem heeft het praedicaat „koninklijke" verkregen, zo heeft de burgemeester Ch. G. Matser dezer dagen tijdens de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan der school meegedeeld; namens het gemeentebestuur schonk hij een vitrine, waarin in de toekomst het beste werk van de leerlingen zal worden ten toongesteld. Rijnvaartmanifest ingesteld De Centrale Rijnvaartcommissie heeft van 3 tot 6 November te Straatsburg vergaderd. Na met voldoening te hebben geconstateerd, dat de grensoverschrij ding der Rijnschepen dank zij de op haar voorschrift ingestelde schipperspaspoor- ten geen moeilijkheden meer oplevert, werd besloten voor te stellen bij wijze van proef een Rijnvaartmanifest in te stellen, dat het gebruik van nationale documenten overbodig maakt en de ver vulling der douaneformaliteiten zou ver eenvoudigen en bespoedigen. De oudste inwoner van Nieuwkoop de heer Matthys Marinus is. 102 jaar oud, plotseling overleden. Hy was ere burger van Nieuwkoop. BENOEMINGSKWESTIE TE BREDA Dr Th. Sluiter bedankt voor rectoraat aldaar Dr Th. Sluiter, leraar aan het Stede lijk Gymnasium te Utrecht, die onlangs door de gemeenteraad van Breda tot rector aan het stedelijk gymnasium is benoemd, heeft voor deze benoeming bedankt. De benoeming was, zoals wij hebben bericht, buiten de voordracht van curatoren geschied, waarna de cura toren hun ontslag hadden ingediend. Prof. dr A. G. van Melsen ere-doctor Prof, dr A, G. van Melsen, hoogleraar in de wijsbegeerte, de logica, de logis tiek en de naluurphilosophie aan de r.kf universiteit te Nijmegen, schrijver van werken als ,,Van Atomos tot Atoom", is tot ere-doctor van de Duquesne uni versiteit te Pittsburg benoemd, aan wel ke hy verleden jaar gast-colleges heeft gegeven. A.s. Donderdag zal hjj daar de bul in ontvangst nemen. Surséance voor de N.V. Werf Zeeland te Hansweert Aan de N.V. Werf Zeeland te Hans- weert is voorlopig surséance van beta ling verleend, waarbij mr M. Vlaming te Middelburg is benoemd tot bewind voerder. De Werf Zeeland houdt zich bezig met nieuwbouw en reparatie van kustvaarders en schepen voor de bin nenvaart. Zij heeft thans ongeveer zes tig man personeel in dienst. De r.k. studentenverenigingen „Sanctus Virgilius" te Delft en „Alber- tus Magnus" te Groningen hebben aan de senaat van het Nijmeegs studenten corps „Carolus Magnus" te kennen ge geven, dat zij de officiële contacten met le Nijmeegse studenten ten minste voor en jaar verbreken. Dit t.en gevolge van het onlangs door de r.k. studenten te Nijmegen geopende Trefcentrum. OLLE KAPOEN EN DE KOERELOER1E-DRANK "V-i V 4-03 PUK had dus brutaal een scheut van de vreemde vloei stof uit de karaf in zijn glas geschonken en dronk dit kalm op. „Hmmrn. niks aan!" dacht hij. „Ik geloof zeker, dat het maar gewoon water is!" Olie was zo druk bezig met het kloppen van zijn kleedjes, dat hij helemaal niet meer aan Puk dacht. Ook had hii er geen erg ln, dat Verk er aan kwam. „Ha. (Le Olie!" riep Verk. „Wat ben jij ie daar aan het uitsloven! Wie is er nu zo gek om schoonmaak te gaan houden met dit Drachtige weer. Ik wou juist een babbeltje met je komen maken en een glaasje limonade drinken, want ik heb toch een dórst! Laten we hier gezellig bulten gaan zitten, Vooruit, leg die mattenklopper weg. en haal de limonade!" „Ik denk er rfiet over!" riep Olie boos. „Ik ben nu een maal begonnen en ik houd er niet zo maar mee op! Ga maar naar binnen en schenk jezelf een glas in. Puk is er, geloof Ik. ook nog!" AMBTSAANVAARDING prof. dr K. H. HEEROMA Prof. dr K. H. Heeroma heeft Zater dagmiddag te Groningen het ambt van gewoon hoogleraar in de Nedersaksische taal en letterkunde met het uitspreken van een inaugurele rede over de Neder- saksiche letterkunde aanvaard. Spr. betoogde, dat de schrijftaal die Nedersaksisch wordt genoemd, van cle dertiende tot de zeventiende eeuw in gebruik is geweest; daarna is zij in Noord-Duitsland door de Hoogduitse en in Oost-Nederland door de Nederlandse schrijftaal opgevolgd. Sedert het begin van de 19e eeuw zijn er in de Oost- neaerlandsc gewesten nieuwe dialecti sche schrijftalen tot ontwikkeling geko men, maar deze bestaan niet in de tra ditie van het Nedersaksisch; zij zijn op de grondslag van de levende volkstaal gevormd zodat zij Gronings, Drents, Twents etc. moeten heten. Wat deze regionale literatuur samenbindt is de Oostnederlandse ruimte, die men op grond van het spraakgebruik ook wel Nedersaksische ruimte in Nederland k»n noemen. In het vervolg van zijn rede begrensde spr. deze Oostnederlandse ruimte op grond van een dialect-geogra fische analyse van de volkstaal, die oude taalbewegingen onthult, nl. een vroege Zuidelijke stroming die men Frankisch moet noemen, een Oostelijke stroming, die de Westfaalse taaiverschijning heeft geïmporteerd, en een Westerse stroming die Hollandse vormen in Oost- Nederland heeft gebracht. De Oostne derlandse taairuimte die uit deze bewe gingen resulteert omvat Groningen, Drente, Stellingwerf, Overijssel met de Nedergraafscbap Bentheim en Gelder, land ten Noorden van de Ryn. Hierna gaf spr. een karakteristiek van de lite ratuur in de spreektaal en vergeleek deze met de geestelijk bepaalde groeps- literatuur zoals die na 1890 tot ontwik keling is gekomen. In zyn persoonlijke toespraak dankte spr. de heer K. ter Laan, die als voor zitter der Vereniging „Grunnen" voor de stichting van zijn leerstoel heeft geijverd. De commissaris der Koningin in Gronin gen, dr E. H. Ebels, woonde de plech tigheid bij. (Ingez. med.-advertentie) txlui. Nuuuto De sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk, in tegenwoordig heid van H.M. de Koningin. (Een uitgebreide Polygoon reportage HANDELSBLAD Dagelijks (emlleloTj AGATHA CHRISTIE: VOOR het ruwe werk kwam mrs Pantertweemaal in de week. Ziet u, meneer Entwhistle, ik wil de op geen enkele manier als dienstbode worden beschouwd. „Ik heb een keurige theesalon gehad... maar die is in de oorlog over de kop ge gaan. O, het was zo'n keurige zaak. De Wilgenboom Alle porselein droeg in blauw de afbeelding van een wilg allerliefsten myn cake en gebak waren prima. Alles ging even goed. Maar toen kregen we de oorlog en kon ik mijn voorraden niet vernieuwen. Ja, toen is de zaak gefailleerdecht een oorlogsslachtoffer! Ik was alles kwijt wat ik van mijn vader geërfd had. Toen moest ik natuurlijk naar wat anders uitkijken. Maar ik was nergens voor op geleid. Eerst kwam ik bij een dame... een grof en aanmatigend mens. Daarna ben ik op kantoor gegaan... maar dat beviel me helemaal niet. En toen ben ik bij mevrouw Lansquenet gekomen dat ging van de eerste dag af best- Haai man was ook kunstschilder geweest, en zo." Hier moest juffrouw Gilchrist even op adem komen. „Maar vaak denk ik nog aan die keurige theesalon van my. Er kwamen ook altijd van zulke keurige mensen! Maar nee, ik mag niet zo over mezelf praten. „Het optreden van de politie is heel beleefd en kies geweest, dat moet ik ze nageven. Van het hoofdbureau kwam dadelijk een zekere inspecteur Morton Die toonde veel tact en begrip en had zelfs voor me in orde gemaakt, dat ik de nacht bij mevrouw Lake, hier verder op de laan, zou kunnen logeren. Maar ik heb „Neen" gezegd. Ik voelde me ver plicht hier in huis te blyven, by al die mooie spulletjes van mevrouw Lans quenet. „Toen hebben ze bethetjuf frouw Gilchrist slikte even... „het stof felijk overschot weggebracht en haar kamer afgesloten. De inspeccteur zei, dat er de hele nacht een agent in de keuken op wacht zou blyvenvan wege die ingeslagen ruit, weet u... er is gelukkig vanochtend alweer een nieuwe ruit ingezet. Waar was ik ook weer ge bleven? O ja, zoals ik zei, toen ben ik naar myn eigen kamer gegaan. Maar ik wil u wel verklappen, dat ik toen de la tafel voor de deur heb geschoven en een lampetkan vol water op de vensterbank heb gezet. Je kunt nooit weten... het kan misschien wel een maniak zijn ge weest, niet waar? Je hoort daar wel eens van Juffrouw Gilchrist nijgde naar adem. De heer Entwhistle haastte zich haar gerust te stellen. „Ik ben reeds 'van alle feiten op de hoogte. Daar heeft inspec teur Morton voor gezorgd. Maar wan neer het u niet te zwaar valt, hoor ik toch graag uw eigen indrukken." „Met genoegen, meneer Entwhistle. Ik begryp wat u bedoelt. De politie is zo onpersoonlijk, is 't niet? Maar dat moet ze ook zijn, natuurlijk." „Mevrouw Lansquenet was eergister avond dus van de begrafenis thuis ge komen", bracht de heer Entwhistle haar op weg. „Juist. Maar haar trein had nogal ver traging gehad. Zoals ze me gevraagd had. stond er aan het station een taxi voor haar. Ze was doodmoe, de arme ziel heel begrijpelijkmaar overigens zeer opgewekt." „Zeker, zeker. Vertelde zy nog wat van de begrafenis?" „Een paar bfzonderheden. Ik gaf haar eerst een beker warme melk te drinken. Zij vertelde, dat de kerk goed bezet was geweesten ontzaglijk veel bloemen waren erO, ja, en dat het haar speet, dat zij haar andere broer niet ont moet had. Timothy, niet waar?" „JuistTimothy." „Ze zei. dat ze hem zeker in geen twintig jaar had gezien en eigenlijk ge hoopt had hem bij de begrafenis te ont moeten. Maar zijn vrouw was in z^n plaats gekomen ên Mande had ze nooit kunnen uitstaanO, neemt u mjj niet kwalyk, meneer Entwhistlehet was er uit eer ik er op verdacht was." Volstrekt niet, volstrekt niet", klonk het bemoedigend. „Ik hoor niet tot de familie. Ik weet best, dat Cora nooit met haar schoonzuster kon opschieten." „Ja dat zei ze zelf ook. Maar ze was ie en wou maar gauw naar bed gaan. Ik heb loen een warme kruik voor haar gemaakt." „Kunt u zich ook herinneren, dat ze iets bijzonders heeft gezegd.?" .Zij had niet het minste voorgevoel en ook geen enkele waarschuwing gekregen, u dat bedoelt, meneer Entwhistle. Ze was juist erg opgeruimd, hoe zal ik het zeggenZij vroeg me hoe ik het zou vinden mee naar Capri te gaan Stelt u voor, naar Caprl... Ik zei natuur lijk: enig! Ik had er van mijn leven zelfs niet over gedroomd. „Daar gaan we naar toe!" zei ze. Al heeft ze het niet met ronde woorden gezegd....ik be greep daaruit voldoende, dat haar broer haar een aardig duitje moest hebben ver maakt, dat spreekt vanzelf,,. De heer Entwhistle knikte maar eens. „En de volgende morgen?" „De volgende morgen voelde mevrouw Lansquenet zich helemaal niet goed. Ze zag er ook heel slecht uit. Ze had bijna geen oog dicht gedaan, zei ze me. „Dat komt omdat u zich gisteren oververmoeid hebt." zei ik tegen haar, Ze heeft haar ontbyt toen opbed gekregen en is de hele ochtend blijven liggen. Maar tegen lunchtijd zei ze, dat ze nog geen ogen blik had kunnen slanen. „Ik voel me zo onrustig," zei ze. „Myn gedachten zijn zo onrustig en ik stel me allerlei vragen." Toen wou ze een paar slaaptabletten nemen om 's middags tenminste te kun nen slapen. Ze vroeg of ik dan naar Reading wilde gaan om twee boeken te ruilen. Ze had het laatste uitgelezen in de trein. Meestal deed ze een week over twee boelten. Daarom ben ik om een uur of twee uitgegaan en dat was.... dat was.... de laatste keer...." Hier snoof juffrouw Gilchrist enige malen, hoorbaar. „Maar ze moet diep ln slaap zijn ge weest. De Inspecteur zei ook, dat zij niet moet hebben geleden... Hij dacht, dat ze by de eerste slag al dood moet zyn geweest... O. hemel, ik word wee als ik er aan denk." „Kalm, kalm, juffrouw....ik wilde al leen weten, wat u mij over mevrouw Lansquenet kon vertellen, vóórdat zich het drama heeft afgespeeld." „O, zegt u dan vooral aan de fami lie, dat zy, afgezien van die slechte nachtrust, heel opgewekt was en vol verwachtingen omtrent de toekomst." De heer Entwhistle wachtte even voor dat hij zijn volgende vraag stelde. Hij wenste de getuige allerminst te beïnvloe den. Heeft zij een van haar familieleden nog in het bijzonder genoemd?" „Neen, dat geloof ik niet." Juffrouw Gilchrist dacht even na. „Alleen, dat ze het zo jammer had gevonden dat zij haar broer Timothy niet ontmoet had." „Heeft ze nog wat gezegd over de over ledene? Over de oorzaak van zijn dood?" „Neen." Er viel geen spoor van een zeker „qui-vive" op haar gezicht te lezen. Als Cora haar vermoeden van moord had uitgesproken zou zulks het geval moeten zyn geweest, dacht de heer Entwhistle. „Hij was al enige tijd ziek geweest, niet waar?" vroeg juffrouw Gilchrist, vaagjes. „Hoewel ik moet zeggen, ik had zyn dood nog niet verwacht. Hy zag er zo krachtig en zo gezond uit." Vlug stelde de heer Entwhistle zijn vraag: „U heeft hem dus nog ontmoet... wanneer was dat?" „Toen hij hier kwam om mevrouw Lansquenet eens op te zoeken. Laat eens kijken....dat is een week of drie geleden." „Heeft hij hier toen gelogeerd?" „O, neen. Alleen geluncht- Datwaseen grote verrassing. Mevrouw Lansquenet had daar helemaal niet op gerekend. Ik begreep dat er een of andere onenigheid i„ de familie was geweest. Ze had hem in geen jaren meer ontmoet, heeft zy my verteld." „Dat was ook inderdaad het geval." „Zij was wat ontdaan van het bezoek... misschien omdat zij wist, dat hij zo ziek wasIk dacht stilletjes bij mezelf, misschien lijdt meneer Abernethie wel aan hersenverweking. Een tante van mij...." Handig rangeerde de heer Entwhistle deze tante op een zijspoor. „Concludeer de u uit een opmerking van mevrouw Lansquenet, dat er bij hem sprake kan zijn geweest van hersenverweking?" „Ja, mevrouw zei. „Die arme Richard. Wat heeft de dood van Mortimer hem sterk verouderd! Hjj doet en praat echt seniel. Al die inbeelding dat ze hem na gaan en iemand hem wil vergiftigen. Ouwe mensen krijgen dat soms... En uit eigen ervaring weet ik. dat het waar is, ziet u? Die tante van me, waarover ik het had, was overtuigd dat de dienst bode vergif in haar eten probeerde te strooien. Op het laatst durfde ze niet anders dan gekookte eieren te eten. Ze zei: je kunt geen vergif in een gekookt ei stoppen." (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON iz JEUGDVRIENDEN rgTJ Wij hebben Zaterdagavond by MöHj het wandelen over de pas ge- opende tentoonstelling van het goede Kinderboek in het Neder lands Centrum voor Onderwys en Op voeding aan de Prinsengracht 151 een massa goede oude jeugdvrienden als Walter Scotts' Ivanhoe, de vermake lijke boeken over dr Dollttle's avontu ren van Hugh Lofting. Fulco de Min streel, het onvergetelijke Vadertje Langbeen en nog vele anderen terug gevonden, waarmee wy opstonden en naar bed gingen, en die de Neder landse Onderwijzersvereniging en me dewerksters van de openbare leeszaal en bibliotheek waardig hadden ge keurd op deze tentoonstelling te ver schijnen. Daarnaast lagen ook de recentere uitgaven, ons niet bekend, maar des te groter vrienden waar schijnlijk van de tegenwoordige jeugd. Het bestuur van de ouderraad heeft veel tijd en aandacht besteed aan deze vijfde tentoonstelling van het goede kinderboek, die de ouders wil voor lichten en helpen een keuze te maken uit de vele in de handel zijnde kinder boeken. lang niet allemaal even goed en soms totaal ongeschikt voor de jeugd. De achthonderd hier getoonde boeken zijn smaakvol en overzichtelijk opgesteld en in ieder exemplaar ligt een kleine recensie. Elke leeftijd is hier vertegenwoordigd, van het „Ik kan al lezen" en Ot en Sien-stadium tot en met de oudere-meisjes-romans. Er zijn avonturenboeken voor de jongens over verstekelingen. Tecum- seh de Bergleeuw (Fritz Steuber), spoken (Het spookt op Dodemanshol van Onno Berger), De ontvoering van het mirakelrad (J. van Snelleburg) enz,, er zijn ook de boeken van Leo nard Roggeveen over Daantje. IIET KINDERBOEK rawi Annie M. G. Schmidt opende ÜMuf Zaterdagavond in het Neder- VEL' lands Centrum voor Onderwys en Opvoeding de tentoonstelling van het goede kinderboek. Zij vertelde van haar ervaringen op een lezing, die zy eens voor kinderen gaf en waaruit zeer duidelijk was gebleken, dat of schoon een boek ethisch verantwoord moet zijn het toch zeker niet te braaf of zoetelijk mag zijn. Kinderen zijr niet geïnteresseerd in een moraal en een jongen van een jaar of acht wil liever een held, die op avontuurlijke onder nemingen uitgaat, dan een, die alleen maar braaf is. Mevrouw Schmidt legde er de na druk op, dat het zo jammer was als kinderen door onverschilligheid of door onwetendheid van de ouders slechte boeken lazen, terwijl er zoveel goede in de handel worden gebracht, vooral omdat de boeken uit hun jeugd en de figuren daaruit de meeste mensen heel lang bijblijven. De tentoonstelling blijft geopend tot en met Zondag 15 November. Zij is iedere avond te bezichtigen van half acht tot tien uur en is bovendien Woensdag en Zaterdagmiddag van twee :ot vyf uur geopend. Zondag 15 Novem ber zyn de openingsuren van twee tot vijf. VOETTOCHT BEjjji/il Zaterdagochtend zijn per K.L.M. «nul (le ••R°Tne~wanc*e!laars". 'n' J- C. Deuss en zijn echtgenote op Schiphol aangekomen. Zij wer den afgehaald door zeven kinderen en drieëntwintig kleinkinderen, die uit alle delen van het land naar het vlieg veld waren gekomen om de 70-jarige ir Deuss en zijn 46-jarige vrouw te verwelkomen met een gezongen „Over hoge bergen heen, een heei eina langs de Po, wandelden gestadig door, oom en tante Jo". Een bruine en monter uitziende ir Deuss vertelde dat hij al jarenlang van plun was geweest om naar de eeuwige stad met haar Sint Pieter te gaan toen op 16 Juli van dit jaar zyn vrouw en hy de 1675 kilometer lange tocht langs de Rijn, door de Elzas via Bazel en Straatsburg, door Zwitserland en Italië, naar Rome ondernamen. Onder weg hadden ze van ledereen zeer veel medewerking ondervonden. Vaak boden passerende automobilisten hun, in ver band met de respectabele leeftijd van ir Deuss, een lift, die ze overigens steeds hardnekkig hebben geweigerd. In Koblenz had een Duitser zelfs zo veel plezier in het geval dat hy, tij dens een regenbui, zijn auto zo lang aan de kant van de weg zette om de wandelaars een „stilstaande" schuil plaats te geven, waar ze de bui konden uitzitten. Gemiddeld hebben ir Deuss en zijn vrouw 15 tot 20 kilometer per dag af- relegd. De speciale wandelschoenen van het echtpaar waren voor 3.000 kilometer gegarandeerd en de heer en mevrouw Deuss hadden dus nog terug kunnen wandelen ook, maar dc K.L.M. leek hun na zoveel inspanning toch wel iets geriefelijker. Eenmaal thuis in zyn woning te Zeist wil ir Deuss het evenement besluiten met het schrijven van een boek over deze gedenkwaar dige tocht. FRANSE JEUGDDIENSTEN rm Ook in November zullen in de l'Mnl Waalse Kerk, onder leiding van W Pasteur Jospin, weer Franse jeugddiensten worden gehouden voor de leerlingen van Middelbare en Kweek- en Muloscholen. De diensten beginnen des avonds om zeven uur op 15, 22 en 29 November en zyn ook toe gankelijk voor schoolhoofden en docen- ten. In verband met de beperkte plaats ruimte dient het aantal leerlingen per school dat de diensten wil bezoeken zo spoedig mogelijk te worden opgegeven. Om het volgen van de toespraak te vergemakkelijken bevatten de liturgie ën behalve de orde van de dienst ook een - "treksel van' de te houden toe spraak. i^Ukl TESSELSCHADE rwn Donderdag 12 November zal in vliimD Hotel l'Europe de afdeling Am- sterdam van dc Vereniging Tes- selschade Arbeid Adelt een bazar houden. Er zullen smaakvolle en tegelijkertijd practische handwerken, schortjes, kinderkleertjes enz. enz. zyn te krijgen, vervaardigd door vrouwen die door omstandigheden op deze wijze geheel of gedeeltelijk in haar levens onderhoud trachten te voorzien. De bazar duurt van 11 tot 5 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. UITGAAN uur "organiseert de Ver. van Operalief hebbers een concert, in de grote zaal; In de kleine zaal speelt heden om 8 uur de pianist. Aldo Mancinclli- Morgen om 2 uur dirigeert Josef Krips de donateurs matinee van de Mij. CaecilViaMorgen om 8 uur treedt in de grote zaal het Amsterdams Opera Koor op, m.m.v. de H.O.V.In.de kleine zaal speelt morgen om 815 ur de pianiste Barbara Custance; Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Toon Hermans' cabaret BallotLeidse- plein Theater: Martie Vredenius' cabaret Te Waar om Mooi te zijn, dagelijks om 8 uur: Nieuwe de la Mar: Elke avond om 8 uur Wim Sonnevelds ensemble in De Winökel van Smokel; Stadsschouw burg: vanavond om 8 uur speelt de Haa.g- sehe Comedie Een Feestelijke Dag (besl. voorst.); Morgen om 8 uur geeft de Ned. Opera La Traviata (besl. voorst.). GELUKKIG zijn de mensen die een hobby hebben, een liefhebberij, welke voor hen naast hun werk een levensvulling betekent. Wij den ken in dit verband aan een heer. die voor zijn kinderen altyd al het speel goed heeft gemaakt, pakhuizen en pop penhuizen, winkeltjes en noem maar op. Troepen vriendjes en vriendinnetjes kwamen er spelen en dwalen door de werkplaats, die in heit souterrain is in gericht. Nu zijn de kinderen groot geworden en enige tijd heeft hun vader rondgelo pen met een nutteloos gevoel, want er was voor zijn producten geen afzetge bied meer. Maar op een dag kwam hij thuis met een afwezige uitdrukking op zijn gezicht, het teken dat hij een nieuw project in gedachten had. Ei- verschenen duistere mannen met bak fietsen vol oude rommel, er werden technische telefoongesprekken gevoerd met handelaren in onderdelen en op een gegeven moment onthulde de heer des hutzes dat hy bezig was een auto te bouwen. Maanden gingen voorbij en in de werkplaats beneden groeide iets bij zonders. Toen kwam de dag waarop èr werkelijk een auto voor de deur stond, een wat vreemd vehikel weliswaar, maar toch een auto. De rest van het verhaald vernamen wij uit de mond van de echtgenote van de auto-bezitter. Zij had. met enige angst in het hart. plaatsgenomen in het ding. Dit bleek inderdaad te kunnen rijden, zelfs tot buiten de stad, een grote verkeersweg op. Maar dgar weigerde het ineens dienst. Tot schrik van mevrouw, tot vreugde echter van meneer, die er nu zyn technisch vernuft weer eens op kon beproeven. Terwyl zy gelaten binnenin zat te kijken en hij verwoed bezig was de ingewanden van het vehikel te on derzoeken, passeerde dc Wegenwacht, stopte en bood zijn diensten aan. Me neer weigerde deze vriendelijk. Hij zou Imt zelf wel klaren. Tot verbazing van Wegenwacht en omstanders verwijder de hij uit de auto een aantal schroeven en moeren, die hy achterliet in de berm van de weg En ten slotte stapte hij weer in, startte en reed Arrestanten ontkennen inbraak Maar vingerafdrukken bewijzen tegendeel De recherche heeft een 28-jarige Hil versummer, een oude bekende van de politie, en diens 24-jarige broer aange houden, die worden verdacht van het plegen van de inbraak in een villa aan de Mozartlaan aldaar. De buit bestond uit zilveren, gouden en platina sieraden, alsmede een bedrag aan geld. De moe der van het tweetal, een 64-jarige wedu we, is aangehouden wegens heling. De daders ontkennen hardnekkig, maar in de villa zijn hun vingerafdruk ken gevonden. De politie vermoedt, dat dit tweetal zich nog aan andere inbraken heeft schuldig gemaakt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2