ALGEMEEN HANDELSBLAD Betrekkingen tussen Londen en Rome zeer geschaad Regime van verzwakt ^Micnwc Jlmstcrbamscfye gourcmt BOEREN „BEZETTEN" PARIJSE MARKTEN DEZE WERELD Noodweer in de V.S. Siamese tweeling in Friesland Afnemende wind KONING IBN SAOED OVERLEDEN r DE MINISTER IS EEN VROUW Cambodja onafhankelijke staat binnen Franse Unie Minister Pleven als voorzitter van zijn partij afgetreden Spionnage complot in FINLAND 126e JAARGANG No. 41250 Directeur: mr C. A. STEKETEE MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN TENMINSTE 21 personen zijn in liet Noord-Oosten van de V.S. om het leven gekomen als gevolg van lievige sneeuw stormen en hoog water. Duizen den gezinnen in de staten New- York, New-Jersey en New-Eng land hebben hun huizen moeten verlaten. Het hoofd van de Amerikaanse meteorologische dienst heeft een on derzoek getast naar het feitdat de weervoorspellers geheel door de stor en toerden verrast. Eerst toen reeds ui\/tlang sneeuw vielwerd gemeld dat lichte sneeuwval kon worden verwacht. Communisten en neofascisten vielen gelijkelijk de Westelijke mogendheden aan en mobiliseerden scholieren tegen de politie DE geallieerde autoriteiten hebben het verzoek van premier Pella om een onderzoek in te stellen naar de onlusten in de stad Triëst verworpen. In gezaghebbende geallieerde kringen is verklaard, dat gebleken was, dat het optreden van de politie „geheel en al ge rechtvaardigd" was. Een verder onderzoek wordt niet nodig geacht. Pella had in een toespraak, waarin hij de bevolking van Italië en Triëst tot kalmte maande, een enquête naar het optreden der politie geëist, en generaal Winter ton, de Britse opperbevelhebber, voor de gebeurtenissen der afgelopen dagen verantwoordelijk gesteld. OUWEREERK zag Zaterdag voor het eerst sedert de ramp de zee hij vloed niet meer komen opzetten. Het dorp ligt reeds vrijwel drooghet resterende water zal na de defi nitieve dichting van de dijk wor den weggepompt en dan kan de schoonmaak beginnen Consolidatie Luchtmacht Oprichting zelfstandige Koninklijke Luchtmacht Academie Toen onze militaire medewerker on langs een lans brak voor de hei-opening van het vorige jaar tijdelijk gesloten Luchtmaehtstafschool alsmede voor een eigen officiersopleiding voor de Konink lijke Luchtmacht als twee belangrijke stappen ter consolidatie van het tot nu toe gevoerde opbouwbeleid, leek er nog weinig uitzicht op, da.t deze suggesties spoedig in vervulling zouden gaan. Soms malen de ambtelijke molens echter blijkbaar met grotere spoed: de nieuw opgetreden Chef van de Luchtmachtstaf heeft er althans geen gras over laten groeien. Uit betrouwbare bron vernemen wij thans, dat het in de bedoeling ligt de Luchtmachtstafschool in begin 1954 opnieuw te openen, terwijl door de be noeming van een commissie de eerste stap is gezet tot de oprichting van een zelfstandige Koninklijke Luchtmacht Academie voor de opleiding van officie ren voor de Luchtmacht. Deze opleiding had tot nu toe by de K.M.A. plaats. De 31-jarige echtgenote van een weg werker te Oenkerk, een dorpje in de Friese Wouden, heeft Zondagmorgen het leven geschonken aan een „Siamese tweeling", die met de buik aan elkaar is vergroeid. Op advies van de arts ter plaatse zijn de kinderen onmiddellijk naar het Diaconessenhuis te Leeuwar den vervoerd. Na onderzoek daar ver klaarde een arts, redelijke hoop te heb ben, beide kinderen afzonderlijk in het leven te houden, doch voordat operatief ka,n worden ingegrepen, zal er wellicht een jaar moeten verlopen. Dit is de eer ste „Siamese tweeling" die. in ons land Levend is geboren. De kinderen wegen f+00 gram, Het gezin had reeds vier kinderen, die allen op normale wijze ter wereld zijn gekomen. De kinderen zijn meisjes. De Bilt verwacht: Veel bewolking met aanvankelijk op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest, later matige wind tussen Zuidwest en West. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt vanmorgen te 10 uur) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 8.8 (9.4) gr. C.. luchtdruk 1015.6 (1021.1) millibaren of 761.8 (765.9) mm., wind richting en -kracht ZZW 4 (ZZW 31, max. temp. gisteren 13.8 (10.1), min. temp. 8.8 (5.0), geen neerslag (0.3 mm.). (De gegevens tussen haakjes hebben betrekking op gisteren, resp. eergis teren). Zon morgen op 7.51, onder 16,57; Maan morgen op 11.53, onder O 19.11. Eerste kwartier op 14 No- vemiber. Tussenpersonen tijdelijk uitgeschakeld (Van onze correspondent) P a r ij s, 9 November. BIJ kortsluiting gaat het licht uit. De „Operatie Kortsluiting" Zater dagmorgen rue Mouffetard, Zaterdagmiddag rue Lepic, de twee minst dure marktstraten van Parijs -heeft enkele uren lung de gehate inter- médiaires" in het duister gezet, de tussenpersonen, die een groot deel van de duurte veroorzaken, van het verschil tussen het weinige dat de boer ontvangt en liet vele dat de huisvrouw moet betalen. Duizenden koopsters en kopers, en kijkers wa ren opgekomen naar de Normandisehe en Bre tonse boeren (de laat- sten in hun eigen kleder dracht) om verse eieren, zó van de boerderij, te kopen voor 22 cent, de beste stukken vlees voor 3 het pond, minder mal se stukken voor 1.40, prachtappelen voor 35 cent en heel gewone ap pelen voor 10 cent het pond. Het werd al spoe-> dig zo druk, dat er geen enkele auto meer door kon, zó zelfs, dat de boe ren en de doedelzakspe lers, die mee waren ge komen om er de vrolijk heid in te houden, toch weer tussenpersonen no dig hadden om de zaak te doen lopen, in casu politie-agenten, die ge moedelijk optraden. Er was lang niet ge noeg om elkeen tevreden te stellen. Wat zijn 10.000 eieren, een paar duizend kilo's vlees en appelen voor „le ventre de Pa ris" Het bewijs echter is geleverd, dat de boer meer voor zijn waar kan ontvangen en dat de klant tegelijkertijd min der kan betalen, indien de weg „van onze akker naar uw tafel" dit was de leus op de span doeken wat minder door tussenhandelaars en belastingambtenaren wordt bewandeld. De winkeliers, die de bewe ging met gemengde ge voelens hebben bekeken, fleurden wat op toen er een spandoek werd op gehangen: „De winke liers zijn zelf slachtoffer, zij kopen te duur." Overigens hebben het publiek en de kinderen in de genoemde straten zich ondanks het ge drang best geamuseerd. En de boeren hopen nu, dat de staat en de ge meente verder zullen meewerken door slacht- centra in de provincie en gemeentewinkels tot in de stations, waar de groenten en vruchten aankomen. Te Rome is van regeringszijde een volledig rapport over de onlusten ge publiceerd, waarin het optreden der palitie-eemheden wordt gelaakt wegens „buitengewone hardheid". De Italiaanse ambassadeur te Londen heeft Zaterdag bij minister Eden geprotesteerd. Eden wees er echter op, dat de Britse rege ring de ongeregeldheden zeer ernstig opvat, en dat generaal Winterton de volledige steun heeft van de regering. Onder grote belangstelling zijn Zon dag in Triëst de slachtoffers der onge regeldheden ter aarde besteld. Meer dan 50.000 mensen sloegen het voorbijtrek ken van de stoet gade. In Italiaanse steden hingen de vlaggen halfstok. Een speciale herdenkingsplechtigheid werd bijgewoond ,door premier Pella, alle leden van het kabinet en talrijke hoge autoriteiten. Er hebben in Italiaanse steden nog talrijke demonstraties plaats gevonden, ooik in Rome. In Barï werden 15 politiemannen gewond bij een be toging van 5000 scholieren. (Zie verder pagina 7) Generaal Winterton uitgedaagd Dc Italiaanse monarchist Spada: heeft generaal Winterton, de geallieerde bevelhebber van Triëst, telegrafisch uitgedaagd voor een duel met pistolen op de plaats, „waar zes Italianen voor vrijheid en gerechtigheid zijn gevallen" In het telegram verklaarde Sppdazzi ..wegens de op uw bevel begane mis daden ten aanzien van de weerloze held haftige jeugd van Triëst daag ik u uit voor een duel met pistolen", aldus een bericht van het Italiaanse persbureau A.N.S.A. Iwan Boenin overleden De Russische schrijver Iwan Boenin. die sinds de Russische revolutie -in 1917 Paryzenaar was, is Zaterdagavond te zijnen huize op 83-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij is in 1870 te Woronesj in Centraal Rusland geboren uit een verarmd adellijk geslacht. Aan vankelijk schreef hij gedichten als een van de beste representanten van de school der „decadenten". Later is hij proza gaan schrijven onder invloed van het werk van Tsjechof, zij het zonder diens humor. Zijn eerste roman ver scheen, na verscheidene novellen, in 1910. Dit werk, Het Dorp, is ook in het Nederlands verschenen, evenals Mitja's Liefde; Het leVen van Arsenjew en De Heer uit San Francisco, In Boenin's werk is allengs de invloed van Toergenjef die met Tsjechof gaan over heersen. Zijn verhalen en romans be schrijven veelal het verval van de oude Russische adel, het leven van de boeren. In 1933 heeft Boenin de Nobelprijs ver worven. In zijn Parijse jaren heeft deze vriend van André Gide nog verscheidene werken geschreven. HET WEER IN EUROPA Helsinki zw. bew. ZZW 4 8 7 11 Oslo geh.bew windstil 9 6 0 Stockholm geh. bew ZW 6 11 8 0 Kopenh. motreg. ZW 12 11 10 1 Londen motreg. ZZW 7 14 12 2 Schiphol geh. bew ZZW 9 13 9 0.1 Brussel onbew. ZW 4 11 0.5 Parijs onbew. zo 1 13 1 0 Bordeaux mist windstil 1'3 st 0 Nice onbew. NNW 6 19 8 0 Wars eh au nevel zzo 2 9 —2 0 Berlijn onbew. z 2 8 4 0 Frankfort motreg. zzo 5 0 0.1 München mist wzw 2 8 0 0 Zurich geh.bew w 4 5 1 0 Wenen mist zo 1 10 1 0 Rome onbew. NNO 5 19 .8 0 De gegevens achter de stations vermeld, zijn resp. het weer, de windrichting, wind snelheid per sec. (alles vanmorgen te 7 uur), de max. temp. van gisteren, de temp, van hedenmorgen 7 uur alsmede neerslag afgelopen 24 uur. WATERSTANDEN De waterstanden op de grote rivieren waren vanochtend: Mannheim 209 0.35), Kaub 1.14 0.03). Trier 1.05 0.08), Ko blenz 1.13 0.02), Keulen 0.59 0.03), Ruhrort 2.50 0.06), Lobith 8.41 0.02), Nijmegen 6.17 0.01), Arnhem 6.60 0.02), Eefde 1.70 0.06), Deventer 0.91 0.04), Borgharen 39.06 0.16), Belfeld 10.80 0.01), Grave 4.76 0.04).. Dagelijks commentaar DE onrust in Italië, voor een deel kunstmatig verwekt door commu nisten en neo-faseisten is anderzijds een gevolg van de overijlde belofte der Engelsen en Amerikanen, die op 8 Octo ber de A-zone met de havenstad Triëst toezegden aan Italië. Zy hadden daarbij niet gerekend op de felle Joegosla vische reacties en sindsdien lijkt het er op, dat de toezegging aan Italië niet in haar geheel zal worden verwezenlijkt. In 1948 hebben de Westelijke geallieer den reeds het gehele gebied van „Venezia Giulia", zowel de haven als de zones A en B, aan Italië beloofd. Dat was even lichtzinnig. Toenmaals was Tito nog met de Russen verbonden, maar dat men hem de B-zone zou hebben kunnen ont wringen was ook toen zeer onwaar schijnlijk. Sinds Belgrado een bondge noot van het Westen is geworden,, kon van inlossing der belofte van 1948 hele maal geen sprake meer zijn. De herroe ping daarvan geschiedde vijf jaar later in de vorm van toewijzing van een troostprys: de stad en de A-zone. Nu ook dit plan niet wordt uitgevoerd moet enig begrip hebben voor de Ita liaanse reacties, en weinig waardering voor het Brits-Amerikaanse beleid. "N Italië heerst kennelijk de overtui- ging, dat de V.S. het land ter wille zijn, maar dat de Britten meer hech ten aan vriendschap met Tito en dus inwilliging der Italiaanse verlangens dwarsbomen. In Triëst zijn Britse sol daten uitgejouwd, maar Amerikaanse toegejuicht. Dat het Engels-Amerikaan se bezettingsregiem wordt vertegen woordigd door een Britse generaal, die niet al te tactisch optreedt, verergert de zaak voor Londen. De ambassadrice der V.S. in Rome, Clare Boothe Luce, toont sympathie voor Italië. Zy bood aan een deputatie van demonstrerende jongelui te ontvangen, en werd daarvan' slechts weerhouden, omdat de politie eerst her stel der rust op straat eiste. Maar op een bijeenkomst heeft zij in aanwezig heid van premier Pella verklaard („niet als ambassadrice, maar als vriendin van Italië") dat zij diep getroffen was door „het leed dat op tragische wijze de stad had getroffen, welke zo dierbaar is aan alle Italiaanse harten". Minister Eden heeft over de troebelen in Triëst met minder sympathie gésproken. Engeland neemt de tegen generaal Winterton ge richte demonstraties zeer ernstig op. Men moet voorkomen, dat ook hier een Engels-Amerikaanse controverse ont staat. ZIJN de betogingen in Triëst inder daad veroorzaakt door de bevol king Men kan het betwijfelen. Tal van neo-fasclsten zyn uit Italië (vooral uit Padua) naar de stad gekomen, om de patriotten op te hitsen. Het ls twij felachtig, of de meerderheid van de In woners der havenstad voor inlijving is bij Italië. Het schijnt, dat Joegoslavië wil voorstellen, In de stad een volks stemming te houden, om te weten wie er voor Italië, voor Joegoslavië en... voor een geïnternationaliseerde vrijstaat zijn. Van de zones A en B moeten de Slavische gedeelten dan aan Joegosla vië de andere aan Italië toevallen. Er zou een „graduele" oplossing moeten worden gezocht. Men ls ln Belgrado bang, dat de Amerikanen met het oog op de demonstraties de havenstad en de A-zone enel aan Italië willen over dragen en dat Rome de voorgenomen conferentie over het gebied wil torpe deren. Belangwekkend ls, dat de Ita lianen op 4 November opvallend de over winning van 1918 hebben gevierd, toen Oostenrijk het gebied van Triëst moest afstaan aan Italië. Dit was toen de bondgenoot van de V.S., Engeland en Frankrijk. De Joegoslavische minister Popovltsj gaat echter naar Wenen, om Oostenrijk op te wekken blyk te geven van het grote belang, dat het bH de haven van Triëst heeft, waarmee de verkeerswegen door Joegoslavië lopen. Een apart statuut voor de stad (die weinig economische banden heeft met Italië) en verdeling van de A- en B- zones langs ethnologlsch meer verant woorde lijnen dan de huidige grens, lijken de enige oplossing. New Yorkse radiostations melden, dat koning Ibn Saoed van Saoedisc-h Arabië is overleden. Ibn Saoed ls in 1880 te Koeweit aan de Perzische Golf in balling schap geboren. Zijn voorvaderen hadden in de acht tiende eeuw Ara bië veroverd, maar zijn vader werd door de Rasjids en de Turken uit dit land verdreven. Ibn Saoed werö opgevoed in de strenge Wahabiti- sche opvattingen van dc islam. Hij riep in 1914 alle Arabieren op tot opstand tegen de Turken, maar ook tegen Kor.mg Hoe oorlog uit Mekka isein, die hij na de Prinses Sibyl'la van Zweden, nam deel aan een banket, dat aan boord van het in Nederland gebouwde en door haar gedoopte passagierschip Kingsholm werd gehouden. De prinses schonk de direc teur van de we-f De Schelde te Vlis- singen, de heer J. Hupkes een gouden medaille met het opschrift ,,uit erkente lijkheid voor goed werk en niet verflau wende belangstelling". De directeur van het hotel „Kas teel Oud Wassenaar", de heer C. Mulder legt op 1 Januari zijn functie neer. De directie zal dan in handen komen van de N.V. Stichts Beheer, welke dit kas teel in opdracht van de eigenaar, de heer L. Thurkow beheert. J~jE grootste verrassing by de jongste kabi netsvorming in Dene marken was de benoe ming vau mevrouw An na Lisbeth Groes tot minister van handel in de socialistische rege ring. Fru mevrouw Lis Groes, zoals zij wordt genoemd, had te voren nog nooit een openbaar ambt vervuld,' noch actief deelgenomen aan de politiek. Zij was zelfs geen lid van het Folketing (het parle ment). Zij behaalde ech ter een graad in de poli tieke economie aan de Universiteit van Kopen hagen en was in de af gelopen drie jaar voor zitster van de Deense vereniging voor huis vrouwen, die toeziet op de kleinhandelsprijzen en die de belangen der ver bruikers tracht te be scherm,en. Mevrouw Groes is J/S jaar en moeder van ne gen kinderen, vier meis jes en vijf jongens, van twee tot zestien jaar, die op de jongste na allen moeten meehelpen in het huishouden. Haar echt genoot is voorzitter van een coöperatieve vereni ging. De nieuwe minis ter is een rustige, char manteintelligente vrouwHaar kinderen waren enthousiast over haar benoeming en na de eerste kabinetsverga dering vond zij-het huia met bloemen en guirlan des versierd en met een plaat op de voordeur voorstellend een vroicw met een bezem; het on derschrift luidde„vrouw, uw plaats is thuis". Mevrouw Groes is mo dern gekleed, en zij rookt sigaretten en soms, evenals vele Deense vrouwen, kleine sigaar tjes. CACOPHONEE MET BAD TyiJLEN E. M. Statler, de Amerikaanse ho- telmagnaat, was degene, die begon met de leuze „Voor iedere gast een kamer met bad''. Zijn streven, dat dateert van 1907, heeft in de V. S. langzamerhand een zo danig succes gehaddat de Amerikaanse reiziger in eigen land liever op de grond zou slapen in de open lucht dan in een kanner-zonder-bad, of in een kamer-met-bad-aan- het-eind-van-de-gm,g, waarmee de Europeaan nog zo vertrouwd is. In de New York Times lezen wij echter, dat het idee van Statler in Enge land langzamerhand .be gint door te dringen. Tegen uitbreiding van het principe van maxi- mum service is echter felle weerstand gerezen. Dat hebben twee Ameri kaanse hotelconcerns er varen, die van plan zijn nevenbedrijven in Lon den op te zetten. Zij wil den de gasten, behalve met een bad, ook met radio en telefoon ver rassen. ,Jn deze hotels zullen de gasten zijn overgeleverd aan-de grillen van een wille- keurige kennisdie toe vallig hun verblijfplaats weet. Zij worden er in staat gestéld kennis te nemen vam. het B.B.C.- programma, en als de muren van hun kamer, (met bad) het toelaten, kunnen zij ook luisteren naar de programma's, die hun linker-, rechter-, boven- en onderbuurlie- den prefereren." Als zij nu zélf ook nog in hun bad (met kamer) gaan 'zitten zingen s VERKIEZINGEN IN PORTUGAL Oppositie won geen zetel, doch wel stemmen IN Portugal heeft de nationale eenheidsbeweging van premier Antonio Salazar gisteren de eerste werkelijke verkiezingen, die sinds 25 jaar in Portugal zijn gehouden, gewonnen, zoals trou wens te verwachten was. Het ziet er echter wel naar uit, dat het één-partijbewind een slag heeft gekregen. Uit de officiële uitslagen van de slechts drie districten, waar ook liberale can- didaten aan de verkiezingen deelnamen, blijkt, dat de oppositie minder dan 10 pet van het totaal aantal uitgebrachte stemmen heeft verkregen, dus geen zetel. Dit cijfer echter, gevoegd bij het grote aantal onthoudingen, betekent, dat Salazars party nog slechts iets meer dan 55 pet van de kiezers achter zich heeft. De oppositieleiders hebben hun vol doening over de uitslagen niet verhor- gen. Zy zijn in het bijzonder tevreden over het aantal onthoudingen en ver wachten bij de volgende verkiezingen in 1957 een behoorlijk deel van deze niet- uitgebraehte stemmen te zullen krijgen. De keuze werd gedaan uit 120 candi- daten van de regering en 28 van de oppositie voor de 120 zetels. De zittings periode van de Kamer is vier jaar. Naar schatting kon één op de acht Portugezen aan de verkiezingen deel nemen. Het presidentschap noch kabi- netposten stonden op het spel in het 25 jaar oude regiem van Salazar. Presi dentsverkiezingen worden elke zeven jaar gehouden, de laatste maal twee jaar geleden toen generaal Lopes werd' ge kozen. Grondwettelijk worden premier en ministers door de president benoemd. Behalve in Portugal zelf werd gestemd in de overzeese gebieden. De regering was vertegenwoordigd door de Nationale Unie, een semi-politieke beweging, die een lijst van 120 candidatén opstelde. De weinig binding bezittende oppositie kon slechts 28 candidatén opstellen, vol doende om volledige oppositielrjsten te vormen in de kieskringen Lissabon, Oporto en Aveïro. In de andere 27 kies kringen waren dus alleen lijsten met candidatén, die de regering steunen. De oppositie-candidatén werden in hun verkiezingscampagne niet belemmerd. Hun program was gericht tegen ver schillende punten van binnenlands be leid: zij wensen een democratischer re geringsvorm, waarbij krachtiger stem voor de Nationale Vergadering, vrijheid van censuur en het prijsgeven van het regeren bij decreet. Communisten be vinden zich niet onder hen. Leider der oppositie is Cunha Leal, die premie? is geweest vóór het tegenwoordig regiem aan de macht kwam. Cift van Koningin voor standbeeld van dr Lely H©t comité, dat ter gelegenheid vaiï de herdenking van het feit, dat dr Lely honderd jaar geleden werd geboren, een. standbeeld wil oprichten, heeft voor dit doel een gift van H.M. Koningin Juliana ontvangen. Koning uit vrijwillige ballingschap teruggekeerd QNDER saluutschoten en gejuich van duizenden en gefluit van schepen i/n de haven is koning Noro dom Sikanoek van Cambodja naar zijn hoofdstad teruggekeerd, na een vrij- loïllige ballingschap van vijf maan den, die ten doel had van Frankrijk volledige onafhankelijkheid voor Cam bodja te verkrijgen. Tussen Cambodja en Frankrijk zijn overeenkomsten getroffen op politiek, justitieel en militair terrein. De koning is opperbevelhebber geworden van alle strijdkrachten, die in Cambodja zijn ge- stationneerd. Hij heeft voorlopig drie bataljons inheemse troepen ter beschik king van de Fransen gesteld en toege zegd, dat de defensie van Cambodja zal worden verzekerd door een konink lijk nationaal leger van 12 bataljons en 3000 man reservetroepen. De Fran-j sen hebben het recht behouden een mo biele strijdkracht op de Oostelijke oever van de Mekong-rlvier te stationneren. De regeringsautoriteiten hebben er de na druk op gelegd, dat deze nieuwe vrijheid voor Cambodja is verkregen binnen het raam van de Franse Unie. Deze is vastgesteld in de Cambodjaanse grond wet, een status, die gelijkwaardig is aan die van India in het Britse gemene best. 200 Franse officieren zullen voor lopig als instructeurs achterblijven na het terugtrekken van de Franse legers. Het- kabinet verleende de Koning de officiële titel van nationale held en ver leende hem de medaille van nationale verdienste, de hoogste Cambodjaanse onderscheiding die al jaren geleden werd ingesteld, maar nog nimmer werd uitgereikt. Na besprekingen tussen vertegenkoor- dlgers van Frankrijk, Duitsland, België en Luxemburg is te Parys bekendge maakt, dat een commissie van deze vier landen zal worden gevormd welke „de finitieve" plannen moet opstellen voor een modernisatie van. het Westeuropese spoorwegverkeer. HET STROOMGAT IS GESLOTEN maar daarmede is het werk nog niet voltooid. De dijk van vier caissons bij Ouwerkerk moet nog waterdicht worden gemaakt. Hier zien wij man nen een zinkst.uk met stenen ver zwaren achter de Vrijdagnacht ge plaatste laatste caisson. De Franse minister van Defensie, René Pleven, heeft het voorzitter schap van zijn partij, de U.D.S.R. (Unie van het Republikeinse en Sociaal Verzet) neergelegd uit protest tegen het besluit van het congres van die party op te wekken tot bestands besprekingen met de communisten in Indo-China. Tegen de wil van Pleven in, stelde het congres zich achter zijn voor naamste rivaal in deze links van het centrum staande party, Mitterand, en nam met f02 tegen 377 stemmen een motie aan, waarin voortzetting van de Indochinese oorlog schadelijk voor Frankrijks positie in de wereld werd genoemd. Pleven heeft de U.D.S.R. zeven jaar geleden gesticht. De partij is kiein, maar verkeert in een positie, dat zrj de weeg schaal in de Assemblée kan laten door slaan. Pleven legde het voorzitterschap neer, omdat hij meent, dat hij niet voor zitter kan blijven en tevens deel uit maken van Laniels kabinet dat een heel ander standpunt dan de U.D.S.R. over Indochina inneemt. Het officiële standpunt der regering is, dat het probleem dient te worden op gelost op een wereldconferentie en niet door directe onderhandelingen met de rode insurgenten. Mitterand trad deze zomer uit Laniels kabinet uit protest tegen de „harde" Noordafrikaanse politiek van het kabinet. I" Finland is een spionnagezaalc aan het licht gekomen. Minstens zeven per sonen zijn in verband met deze affaire gearresteerd. De Finse generale staf laat zich met uit over de berichten dat belangrijke geheime documenten zouden worden vermist. Volgens welingelichte kringen is de veiligheidsdienst bezig met het oprollen van een omvangrijke spion- nagebende die haar hoofdzetel in Hel sinki zou hebben. Er worden geen aan wijzingen gegeven over het land, waar voor gespionneerd zou zijn, maar de .Helsingmg Sanomat" meldt dat zich onder de gearresteerden verscheidene welbekende communisten bevinden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1