HET ROTTERDAMSCH PARGDl Politie van Triest treft geen blaam Mr. Romme: Kabinet-Drees niet bedreigd door KVP Mossadeq in tranen voor de krijgsraad Kustvaarder „Columbus Auto geslipt: dode teriNW van Texel gezonken Noodweer in V.S. eist tenminste 21 doden Geallieerden tot Pella: Slachtoffers van relletjes zijn Zondag begraven Hoge ouderdom redt ex-premier in ieder geval van doodstraf Motie nodig om wagen in rechte spoor te houden Bij NS vijf pet, i geschoolden 2 et p. u. meer Weerkundige dienst faalt 13e Jaargang, no. 263 Onafhankelijk Daghlatl voor Rotterdam en Omstreken Maandag 9 November 1 Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Vl'ljOlivervcertl Abonnementsprijs per week 47 et; kwartaal 6.05; losse nummers 10 ct TRIËST De geallieerde autoriteiten hebben vandaag het verzoek verworpen van de Italiaanse minister-president Pella, om een officieel onderzoek in te stellen naar de on lusten in de stad. Uit verslagen van politie-officieren zou zijn gebleken, dat „het optreden geheel gerechtvaardigd" was, dat de politie tot schieten zou zijn gedwongen. Premier Pella had nl. in een radiorede „de onder Brits bevel staande politie" in Triëst veroordeeld wegens „het schieten op ongewapende scho lieren". Fel protesteerde de Italiaanse regeringsleider tegen de inbeslag neming van de Italiaanse vlag. die de burgemeester van Triëst op het stad huis had laten hijsen ter gelegenheid van de verjaardag van de wapenstil stand in 1918. Volgens Pella zou het dit incident zyn geweest," dat de wan ordelijkheden had uitgelokt. Zondag zijn in Triëst de slacht offers begraven van de ongeregeld heden op Donderdag en Vrijdag. Meer dan 50.000 mensen sloegen het voorbijtrekken gade van de twee kilometer lange stoet, waarin meer dan 300 bloemstukken werden mee gevoerd. Politie en Britse militairen hadden bevel gekregen tijdens de plechtigheid in hun kazernes te blijven. Slechts enkele Amerikaanse jeeps patrouilleerden door de stad. Er deden zich geen incidenten voor. Ook in geheel Italië hingen de vlaggen halfstok. Zaterdag kwam het in verscheidene Italiaanse ste den nog tot wanordelijkheden in Rome moest de politie een gor dijn van traangas spuiten om de Britse ambassade teneinde de dui zenden stenen gooiende demon stranten op een afstand te houden doch Zondag was het overal rus tig. Op de terrein van de diplomatie nam echter de strijd in hevigheid toe. De Italiaanse protesten richten zich in het bijzonder tegen generaal Winterton die verantwoordelijk wordt gesteld voor de schietpartijen in Triëst. W erkloosheid thans lager dan jaar geleden DEN HAAG. Het direct be schikbare aanbod van mannelijke arbeidskrachten steeg gedurende October tengevolge van het sei zoen met 8025. hetgeen blijkt uit de toeneming van het aantal werklo zen van 50.898 tot 55.545 en het aan tal DUW-arbeiders van 7409 tot 10.787. Opvallend hierbij is. dat de toeneming in de maand October van het vorig jaar 9703 bedroeg en dus ongunstiger was. terwijl het aanbod toen in totaal 111.451 be droeg. zodat de werkloosheid dit jaar bovendien 45.119 lager blijkt te zijn. Het aantal als werkloos gere gistreerde vrouwen steeg van 8113 tot 8198. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 21.792 tot 22.103. Minister Eden zou tijdens een onderhoud met Brosio, de Italiaan se ambassadeur in Londen als zijn zienswijze hebben gegeven, dat de wanordelijkheden gevolg zouden zijn van neo-fascistische provocaties. Mosje Pijade heeft Italië er van beschuldigd de ongeregeldheden op touw te hebben gezet om de Wes telijke mogendheden te dwingen tot onmiddellijke uitvoering van het besluit de A-zone van Triëst aan Italië over te dragen. Hoe verhit de gemoederen nog steeds zijn blijkt uit het bericht, dat het monarchistische lid van de Italiaanse Kamer van Afgevaardig den. Odo Spadazzi, generaal Winter ton telegrafisch heeft uitgedaagd tot een duel op het pistool. TEHERAN. In de spiegelzaal van het voormalige paleis te Sultanabad. 15 kilometer buiten Teheran gelegen, is Zondag het proces begonnen tegen de voormalige Perzische eerste minister, dr Mossadeq, die er van wordt beschuldigd, orders van de Sjah in de wind te hebben geslagen en pogin gen te hebben gedaan om diens bewind omver te werpen. Bomaanslag in trein in Marokko eist zeven doden RABAT. Zeven personen (vier Europeanen, drie Marokkanen) zijn Zaterdagavond om het leven geko men en twee ernstig gewond door drie bomontploffingen in de expres- trein van Casablanca naar Algiers. De bommen, die in de toiletten van een eerste en een tweede klasse rij tuig verborgen waren, ontploften even nadat de trein uit Rabat ver trokken was. De trein kon zijn reis naar Sale, drie km verdex-op, voort zetten. Treinen vertraagd door stroomstoring UTRECHT. Om kwart over acht vanochtend is de stroom, die aan het bovennet geleverd wordt door het onderstation der N.S. te Amster dam-Rietlanden, uitgevallen, waar schijnlijk door een defect van de kabel van het G.E.B. Het gevolg was. dat de andere on derstations in de omgeving van Am sterdam overbelast werden, waar door de treinen van Amsterdam in verschillende richtingen en omge keerd slechts langzaam konden rij den. Om 9.25 uur was het treinver- kei~ weer normaal. Mossadeq. gekleed in een grijze wollen pyama. waarover hij een grij ze wollen kamerjas droeg, kwam stx-ompelend de zaal binnen en viel bijna, toen hij ging zitten. Leunende op een stok zat hij met gebogen hoofd tegenover zijn rechters een krijgsraad van vijf leden. Zwaar ademhalend, als was hij uit geput. vroeg hij allereerst om ver- I warming, want hij had het koud. Een petroleumkacheltje werd dicht bij j de beklaagdenbank geplaatst cn aan gestoken. I Toen zijn naam werd gevraagd, noemde hij die cn voegde er schetp aan toe: „De wettige eerste minister van Perzië". Binnen enkele minuten was hij met de krijgsraad in fel de bat. Hij wenste te spreken over de I vrijheid der Perzische verkiezingen en betwistte de bevoegdheid van de krijgsraad, over hem te oordelen. I Nu en dan streek Mossadeq met zijn knoestige hand over zijn gezicht, I waarbij hij zijn vrijwel kaal hoofd j naar links op zij boog. Toen de open- bare aanklager, Azemodeh, het woord kreeg, onderbrak Mossadeq diens rede voortdurend. Azemodeh keek echter over hem heen en sprak verder. Daarop brak Mossadeq in luid geween uit, sloeg met de vuist op zijn bank en beschuldigde Aze modeh een officier in khaki-uni- form van onwettig optreden. Aangenomen wordt, dat het pro ces enige dagen zal duren. Op de feiten, waarvan Mossadeq wordt be schuldigd. staat de doodstraf. Maar zelfs, indien hij daartoe zou worden veroordeeld, zal het vonnis toch niet worden voltrokken. De Perzische wet verbiedt namelijk de terecht stelling van personen, ouder dan zes tig jaar. Mossadeq is 72. Ex-premier Mossadecj heeft Maan dag, op de tweede dag van zijn proces met zijn vuist op de tafel geslagen en verklaard: ..Ik zal de komende zittingen niet bijwonen al hakt u mijn hoofd af". Als het Hof bevoegd wordt ver- DR MOSSADEQ ....in pyama nog premier.... I klaard, zal het mij ter dood veroor delen, zo riep de ex-premier. ..Bij I Allah, ik zal helemaal niet meer I voor het Hof verschijnen". Voorts zei Mossadeq, dat hij de sjah geen gratie zal vragei* aange- I zien „men slechts verraders gratie verleent, terwijl ik een slachtoffer van vreemdelingen ben". Ambonese voetballer beledigd tijdens wedstrijd 'Van onze correspondent- WOERDEN. Tijdens de wed strijd WoerdenG.S.V. (Gouda) riep een der Gouda-spelers tegen een Ambonese speler van „Woerden" „zwarte donder". De Ambonees liet deze voor hem zware belediging niet over zijn kant gaan en ging de Gou- daspeler te lijf. Met grote moeite wist een aantal andere Woerdenspe lers de Ambonees in toom te houden en naar de kleedkamer te brengen. Bij het ingaan van de rust. toen de Goudse speler zich naar de kleedka mer begaf, stormde de Ambonees opnieuw op hem af. nu met een schaar in de hand. Ijlings nam de Göudavoetballer de benen cn vlucht te bij een politieagent het huis in. Oe Ambonees met nog andere per sonen wilden zich ook toegang tot het huis verschaffen, maar met ge trokken revolver wist de politieman hen op veilige afstand te houden. Drie doden bij Brits- Arabisch incident LONDEN Bij een incident aan de Arabische kust tussen Oman en Katar aan de Pei'zische Golf zijn twee Britse officieren en een Arabische onderofficier om het leven gekomen, zo is officieel in Londen meegedeeld. Het incident geschiedde in de oase Boeraimi, waar enige tijd geleden wanordelijkheden uitbraken in ver band met het geschil tussen Groot- Brittannië en Saoedi-Arabië over dit oasegebied. De Britten hebben de toestand op het ogenblik geheel in handen, aldus werd te Londen ver zekerd. Prijs van f 35.000 op no 10971 DEN HAAG. In dc derde klasse van de 521e staatsloterij is de 35.000.gevallen op lot 10971. Dankdienst in Zierikzee ZIERIKZEE. Naar aanleiding van de afsluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk, is Zater dagavond in de grote kerk te Zie- rikzee een gezamenlijke dankdienst gehouden. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Korte toe spraken werden gehouden door een pastoor van de R.K. parochie, een predikant van de Gereformeerde kerk, de kapitein van de plaatse lijke afdeling van het Leger des Heils, twee Ned. Hervormde pre dikanten en door een pi'edikant van de Chr. Gereformeerde kerk. (Van onze "arlementaire redacteur) DEN HAAG. Met dezelfde flair, waarmee hy in afgelopen weken ons politieke leven in rep en roer bracht, heeft prof. Romme Zondag morgen op het KV P-congres het kabinet-Drees de vrede aangekondigd. Hij veinsde zelfs niet te begrijpen hoe men lot de mening kon komen, dat door de houding van zijn fractie dit kabinet misschien wel aan het wan kelen zou gaan. Degenen, die zich hadden opgevijzeld tot spanning over een eventuele kabinetscrisis, hadden zirh z.i. laten misleiden door een wens, die de vader was van dc gedachte, wier moeder domheid heette. Want was het niet nog maar pas een jaar geleden, dat hij „zes van zijn beste partij genoten" niet had afgeraden in dit kabinet zitting te nemen? DE ARIiEIU RI ST MET Na dc sluiting van het laatste stroomgat gaat het werk on verdroten voort Achter de Vierde caisson by Ouwerkerk wordt al weer een zinkstuk aangebracht. .Met man en macht gooit men er zware stenen op om het langzaam op zijn plaats te doen zakken. In middels is in de bewogen jong ste historie van het dorpje Ouwerkerk een nieuwe fase aan gebroken. Voor het eerst na ruim negen maanden kan de zee bet plaatsje niet meer bereiken. Het weinige water, dat de bewoners nog overlast bezorgt zal na de definitieve dichting van de dijk zo spoedig mogelijk worden weg gepompt. Dan zal het schoon- maakleger zegevierend Ouwer kerk kunnen binnentrekken (on derste foto). (Luchtopname ANP/Foto) I En had hij zich met nog zeer onlangs er over verheugd, dat de richtlijnen van het kabinet-Drees waren gegroeid tot een concreet program, waarmee hij zich gaarne kon verenigen? En tenslotte: was hij niet altijd een voorvechter ge- weest van een kabinet-op-brede- basis? Daarin, zo verklaarde hij nu. was hij zelfs niet geschokt door de-wat onbeholpen-vrijage van de PvdA met de Anti-Revolutionnai- ren, die mr. Burger z.i. bij het jongste kamerdebat had opgezet. Vijf van de zes ministers uit de KVP Bcel. Cals. De Bruyn, Witte en ook Van Thiel waren naar Utrecht gekomen om professor Romme te horen erkennen, dat zijn motie inzake de loonvorming een ruwe stoot was geweest. Maar hij meende, dat deze noodzakelijk was geweest omdat de „socialistische par tijpers". in het mislukken van de loononderhandelingen in de Stich ting van dc Arbeid, aanleiding had gevonden om tegen wijziging van de loonpolitiek te ageren. De wagen moest in het rechte spoor worden gehouden. Prof. Romme betwijfelde ol de socialistische minister Suur- hoff zonder zijn motie ook gezegd zou hebben, dat een wijziging van dc loonpolitiek niet tot Sint Jutte» mis kon worden uitgesteld. Daar mee was het doel bereikt en be stond er geen behoefte aan on middellijke Aanvaarding van de motie. Haar „aanhouding" vond hij een elegant gebaar van iemand die niet op scherpslijperij uit was of men dit nu een nederlaag dan wel een overwinning noemde, liet hem „zo koud als een botje". Met betrekking tot het goedge keurde belastingplan der regering betoogde prof Romme, dal dit „een. ruim overschot aan voldaanheid" had opgeleverd. Hij erkende hard nekkig te hebben gestreden voor een franchise aan de voet van da vereveningsheffing. Bij onderhande lingen wordt echter altijd de na druk gelegd op punten, die niet bevredigend zijn geregeld. Maar men zou wel over „het randje van de uitzinnigheid" hebben moeten kij ken om daaraan een belastingver lichting van ruim ƒ500 millioen on te offeren. Tenzij men. aldus prof. Romme. een breekijzer of. geniepi ger, een pennemesje tegen het ka binet had willen hanteren. Daaraan had hij echter geen behoefte ge voeld, nu dc regering had erkend, daj onze belastingen zich op een noodpeil bewegen en zij de a.s. verlaging daarvan als „een eerste phase" had beschouwd. De rede van prof. Romme werd door zijn partijgenoten met een langdurig applaus beloond. Het was ongetwijfeld het hoogtepunt van hun congres. Maar zij namen ook tijdelijk afscheid van hun politieke leider. Want deze wordt vandaag in een ziekenhuis opgenomen voor het ondergaan van een operatie aan zijn Achillespees Er zijn intussen, kennelijk maatregelen genomen om te voorkomen, dat er tijdens zijn afwezigheid in zijn Kamerfractie veel belangrijks kan gebeuren. Want hij heeft zich laten vervangen, niet door de meest competente van zijn collega's doch door de oudste in jaren, namelijk dr. Lucas. Paler Stokman, die vroeger als waarne mend fractieleider optrad, is dit maal niet verkozen. Vervolg op pag. ft Bemanning van acht koppen gered door Britse en Belgische kotter (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Op ongeveer 90 km ten N.W. van Texel is Zaterdag een nieuwe coaster van de rederij Wagenborg te Delfzijl, de 900 ton me tende „Columbus" vergaan. Acht koppen van de bemanning werden over genomen door een trawler uit Huil, de „Prince Victor" en de andere drie werden aan boord genomen door de Belgische kotter „La Madeion" uit Zee- brugge. De coaster, die het vorig jaar is gebouwd, had een lading kolen gruis, die, toen er een hoge zee stond, begon te werken. Het schip maakte slagzij en er meters omhoog rees. Daarop ver werden noodseinen uitgezonden. De dween het schip in de diepte, sleepboot „Holland" van de rederij De Belgische coasters zijn in de Doeksen en de reddingboo: „Bran- loop van Zondag in IJmuiden aan- daris" van Terschelling voeren uit. Ook enige andere schepen, die zich in de nabijheid van de in nood ver kerende coaster bevonden begaven zich er heen. Toen de slagzij groter werd zette men een sloep uit. waarin acht le den van de bemanning plaats von den. Ze werden door dc „Prince Victor" aan boord genomen en zijn Zondagmiddag in Grimsby aan land gebracht. De overige drie leden -'an de be manning. de kapitein, de heer R. Oldenburger uit Appingeuam, de kok. de heer P. v. Staalduinen uit Mcppel en de matroos S. de Haan uit Hantum waren toen nog aan boord. Twee Belgische kotters uit Zeebrugge, de „La Madeion" en de „Mayflower" waren intussen in de nabijheid gekomen en probeerden met kunst en vliegwerk de „Colum bus" langszij te komen. Dc schepen liepen hierbij schade op aan de gang boorden. maar een lid der beman ning zag kans om over te springen Des middags omstreeks half vier. toen inmiddels ook de ..Holland" de ..Columbus" had bereikt, maak te de coaster een slagzij van 90 gra den. Op dat moment sprongen de kapitein en de kok in het kolkende water. Ook zij werden door de „La Madeion" opgepikt. Zij bleken hel schip op het juiste ogenblik te hebben verlaten want om ongeveer vier uur zonk plotse ling het achterschip van de „Co lumbus" weg. terwijl het voorschip Federatie hotelpersoneel wil woord „foor afschaffen PARIJS. Ter conferentie van de internationale federatie van ho telpersoneel is een resolutie aan genomen, waarin aangedrongen wordt °P hct officieel vaststellen van het percentage bedieningsgeld in alle landen en op afschaffing van het woord „fooi". gekomen. De drie opvarenden van de ..Co lumbus" zijn spoedig naar huis doorgereisd. De ondergang van de „Columbus" betekent voor de Groninger kust vaart maar vooral voor de rederij Wagenborg uit Delfzijl een zwaar verlies. f De Bilt verwacht I Van Maandagavond tot Dins- dagavond I Afnemende wind i Veel bewolking met aanvan 2 1 kei ij k op de meeste plaatsen gj i enige regen. Matige tot krach- 5 tige wind tussen Zuid en Zuid- g West. later matige wind tussen 1 Zuid-West en West. Weinig ver- g g andering in temperatuur. Morgen Maan op 11.58; onder g 19.11 u.; Zon op 7.51; onder A 16.57 u. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag en zwaar gewonde ROOSENDAAL. Even buiten de kom van de gemeente Wouw bij Roosendaal is Zondagmiddag een auto geslipt en tegen een boom ge- botst. De bestuurder, de 39-jarige boekhouder J. B. Pratiek uit Am sterdam. werd zwaargewond. Hij heeft vermoedelijk een schedelba- sisfractuur. De passagier, de Am sterdamse confectiefabrikant S. Bi- renhak. was op slag dood. De auto werd totaal vernield. De politie vermoedt, dat de auto op net met „kinderhoofdjes" bestrate wegge deelte is gaan „zweven" en daar door is geslipt. Onbewaakte overweg eist twee doden RAALTE. Op de onbewaakte overweg te Raalte is Zondagavond een luxe auto door de trein gegre pen. De bestuurder, de heer B. Boerhof uit Boerhaar bij V/ijhe werd zwaar gewond en de beide andere inzittenden, te weten de 85- jarige heer P. J. van den Belt uit Olst. en diens 48-jarige dochter Anna. werden op slag gedood. De toestand van de bestuurder is zorg wekkend. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Weers- Temp. Neersl Station heden in 24 u toestand 7 uur mm Helsinki Zw. bew. 7 11 Oslo Geh. bew 6 0 Stockholm Geh. bew 8 0 Kopenh. Motregen 10 1 Londen Motregen 12 2 A'dam Geh. bew 9 0,1 Brussel Onbew. 5 0,5 Parijs Onbew. 1 Bordeaux Mist 1 0 Nice Onbew. 8 0 Warschau Nevel -2 0 Berlijn Onbew. 4 0 Frankfort Motregen 0 .01 Münchcn Mist -0 0 Zürich Geh. bew 1 0 Wenen Mist 1 0 Rome Onbew. 8 0 UTRECHT. Uit een dienstorder der Nederlandse Spoorwegen blijkt, dat de directie zich wil houden aan de bindend opgelegde loonsverho ging van 5 procent voor het gehele personeel van 23 jaar en ouder. Zij beperkt zich voorts niet tot de ver plichte vijf procent, doch wil ook gebruik maken van de bij deze loonmaatregel geboden mogelijkheid door een zekere aanpassing van de jeugdlonen, een verhoging van de lonen van de geschoolden op basis van twee cent per uur. een herzie ning van de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste ge- meetek lassen, alsmede het lineair doortrekken van de tot een maxi mum van 204,beperkte loons verhoging van Maart 1951. De re sultaten van overleg in de paritaire commissie dienen te worden afge wacht. teneinde tot invoering per 1 Januari 1954 te kunnen overgaan. Zware storm boven Oostzee en het Ierse kanaal STOCKHOLM Langs de gehele Zweedse kust woedde in de nacht van Zaterdag op Zondag een zware Zuid-Wester storm. De wind bereik te snelheden tot 130 km per uur. Een aantal kleine vaartuigen strandde. In Gothenburg, Zweden's tweede stad. bleven de mensen thuis om on gelukken te vermijden. Door de storm werden daar grote winkelrui ten verbrijzeld. Een tien verdiepin gen hoge stelling om een bouwwerk kwam naar beneden. Tientallen ge parkeerde auto's werden daardoor vernield. In Zuid- en midden-Zweden moesten alle vliegtuigen aan da grond blijven. Tegen zonsopgang ging de wind enigszins liggen. Ook boven het Ierse kanaal woed den stormen Kustvaarders en vis sersboten spoedden zich naar de ha vens. Op de Westkust van Schotland vielen zware regens. NEW YORK. Tenminste een en twintig mensen zyn in het Noord- Oosten van dc Ver. Staten om het leven gekomen als gevolg van plotse ling ingetreden slecht weer. Sneeuw stormen en hoog water veroorzaak ten grote schade. Alleen in New Jer sey wordt de schade op tien millioen dollar geschat. Er werden windstoten met een snelheid van 170 kilometer per uur gemeten Doordat de vloed anderhalf tot twee meter hoger kwam te staan dan normaal moesten dui zenden gezinnen langs de kusten van dc staten New York. New Jersey en Néw England een veilig heenkomen naar hogere gronden zoeken. In het gebied van New York werd Zaterdag het trein-, telefoon- en het pontverkeer door de storm bemoei lijkt. Het water drong door tot in en kele tunnels van de New-Yorkse ondergrondse, zodat dc dienst op enkele lijnen tijdelijk gestaakt moest worden Ook dc pontdienst tussen Manhattan. State Island en New Jersey werd gestaakt, omdat het meren ten gevolge van de hoge waterstanden gevaarlijk werd. Het hoofd van de Amerikaanse weerdienst te Washington heeft in middels een „technisch onderzoek" gelast om vast te stellen, hoe de dienst door de storm verrast is kun nen worden De dienst had sneeuw voorspeld op het ogenblik, dat deze nl viel in de straten van Washing ton. en die -sneeuw zou weinig te be tekenen hebben, maar tenslotte viel er niet minder dan 15 centimeter. De dienst heeft verklaard, dat de storm zich niet zo gedragen had als verwacht werd en in olaats van over de oceaan weg te trekken naar het binnenland gegaan was. „Het was het moeilijkste soort storm om te voorspellen," aldus het bureau van de dienst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1