Nieuwe kleuferschool officieel geopend De Reestwerken vorderen Rapport Dierenbescherming Meppeler leed schipbreuk bij Terschelling MEPPELER COURANT VAN MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 Dit Dammer bestaat ait 6 pagina*: en moet voor het binnenland gefran keerd worden met 2 cent MEPPEL Eerbied voor de blindengeleidehond In onze stad kan men al enige tijd enkele blindengeleidehonden aan het werk zien. Het werk wat deze dieren doen moeilijk. Zij vormen de ogen van hun baas of bazin. Zij letten op alle obsta kels die zich onderweg voordoen, zij let ten op stoepranden, geven acht op het verkeer. L e honden ontvingen een in tensieve opleiding. Zij zijn één met de blinde die zij begeleiden. Mens en dier zftn geheel op elkaar ingesteld. De blindengeleidehond bljjft echter 'n dier. En de jeugd in onze stad ten minste een deel er van meent soms die honden te moeten plagen. Zij be seffen waarschijnlijk niet welk een ver antwoordelijk werk deze dieren ver richten. Zjj denken er niet bij na, dat zij door deze honden te plagen de aan dacht van de dieren afleiden. Ongeluk ken kunnen het gevolg zijn. Gelukkig is het zover nog niet gekomen. Maar het gevaar dreigt. Misschien kunnen ouders en onderwij zers de kinderen eens vertrouwd maken met het mooie werk dat de blindenge leidehond doet. Het zou toch te erg zijn, als we ooit zouden moeten vermelden, dat hier een ongeluk was gebeurd door dat Meppeler jongens een blinde geleide hond plaagden. En dan praten we nog maar niet over het „flinke" van het plagen van dieren SPEELTUIN „OOST END". Zaterdagavond was de beurt aan de jeugd van de speeltuinvereniging „Oost End" om afscheid te nemen van de reeds enige weken geleden vertrokken oud-voorzitter, thans ere-voorzitter der vereniging, de heer M. Pleizier, die hier voor uit Zwollerkerspel was overgeko men. Als dank voor het vele werk door hem voor de speeltuinjeugd gedaan werd deze vriend van alle jongens en meis jes uit de Ezingerbuurt een fraaie ac- tetas aangeboden. MEPPELER BRIDGE-CLUB. De wedstrijden van de Meppeler Brid- ge-Club hadden tot uitslag: Groep A.: 1. Douwens-Hofstra 61.11; 2. Van Brussel-Boven 58.33; 3. Brui- Mulder 57.41; 4. Echtpaar Van Esso 53.70; 5. 6. 7. Odding- Stahl, Dames Veldman-Soer, Dames Robaard-Boven 49.54; 8. Smink-mevrouw Ter Heide 47.22; 9. Dames Galjaard-Van Giessen 39.35; 10. Dames Dekker-Withaar 34.26. Groep B.: 1. Blom-De Vries 65.46; 2. Steenhuis-Mulder 60.46; 3. Ter Heide- Knol 57.73; 4. Bakker-Van Geel 54.55; 5. Peters-Teygeler 51.82; 6. 7. Mevrouw Koert-Van Dijk en Mevrouw Van Drjk- Snlppe 49.09; 8. 9. Dames Stegeman- Van Setten en Echtpaar Rademaker 44.09; 10. Echtpaar Van Zanden 44.55; 11. Van Urk-De Wit 42.73; 12. Robaard- Hofstra 36.36. FEESTAVOND N.N.D. Het personeel van de N.V. Noord- Nederlandse Drukkerij kreeg Vrijdag avond in zaal Slot door de directie en de ontspanningsvereniging „Ons Contact" een feestavond aangeboden. Deze avond werd geheel door eigen krachten gevuld. Na het openingswoord van de heer S. Withaar, die in het bijzonder de talrijke genodigden welkom heette, traden The Piqui's (vier meisjes, drie gitaren en een piano) op die succes oogstten met enkele bekende liedjes. Het voornaamste deel van de avond werd opgeëist voor de opvoering van het bekende toneelstuk van Jan vUn Ees en Henk Bakker „De houten ham". Het bleek dat onder 't N.N.D.-personeel goede toneelkrachten schuilen, want voor ama teurs kwam men bijzonder goed voor de dag. De geroutineerde M.T.G.-speler Cor Schoenmakers gaf een vlotte creatie van het zielige klerkje bij het ministerie, dat zich door opzwepen van zijn snibbige vrouw C'n moeilijke rol goed verzorgd door Jo Veurman) als referendaris moet voor doen om een goede partij voor zijn doch ter (aardig gespeeld door Tiny van 't Sant) aan de haak te slaan. Het loopt een beetje anders af als het echtpaar zich gedacht heeft, al komt het wel tot een trouwerij. Niet die van dochter en jonk. heer, maar van de zoon (voortreffelijk sullig op de planken gezet door Chris Klomp Jr.) en het dienstmeisje. Dick de Vos veroverde allen in de zaal met zijn kostelijke vertolking als opa-op-de-tram. Na het welverdiende applaus werden mevr. S. KroezenLier als dank voor haar belangeloze regie-werk (de enige niet-NN.D.'ster) bloemen en een boek werk aangeboden. Daarna bleef men tot diep in de mor gen gezellig bijeen om te dansen, waarbij het lid van het Dagelijks bestuur mr. (K.N.L.C.-) Kuylman zich ontpopte als een vlotte conferencier en Alie Meinen als een tweede Vera Lynn. Een collecte voor het Sinterklaasfeest voor de kinderen bracht ruim 61.— op, welk bedrag de directie verdubbelde. MEPPELER DAMCLUB De uitslagen van de Donderdag ge speelde dam wedstrijden van de Mep peler Damclub waren: Hoofdklasse: H. KeyersJ. Verhey 20; H. Steen huis—L. Loyenga 2—0; L. JonkmanH. Wijngaarden 02; H. A. SuselbeekA. Jonkman 20. Ie Klasse: A. J. SchreurJ. Wit voet 20; S. ZwiersA. Hagedoorn 20; R. VosT. Stegeman 2—0; G. BruinenbergJ. Zomer 11. 2e Klasse: W. Los srH. J. Slomp 02; J. KlocT. Hartsuiker 02; R. de Ruiter—C. Antonides 02; H. Mast P. S. Huisman 0—2; B. WeverJ. Boesenkool 2—0; R. RobaardP. S., Huisman 02, Toetermuziek bij „Het Ooievaarsnest" Terwijl het ooievaarsnest op de boer derij bij de Watertoren in deze tijd van het jaar verlaten ligt, werd het andere „Ooievaarsnest", de nieuwe openbare kleuterschool aan de Nova Zemblastraat, Zaterdagmiddag offici eel geopend ten einde met ingang van deze week druk bevolkt te worden door de kleuters van Meppel-Noord. Daarom ook hingen de vlaggen in de Nova Zemblastraat er Zaterdag niet alleen ter gelegenheid van het histori sche moment der dijksluitïng in Zeeland. Hier was het devies „dijken dicht, deuren open", zoals de voorzitster van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Kleuterscholen in Meppel, mevr. L. Christiaanse Bouwmeester, in haar welkomstwoord opmerkte. msm In het speellokaal waren Zaterdag middag met schoolbestuur, oudercom missie en kleuteronderwijzeressen sa mengekomen burgemeester en mevr. Kleijn, beide wethouders, de heren F. Furda en K. Schuring, de gemeente secretaris. de heer F. Roelink, verte genwoordigers van de Stichting „Op bouw Drenthe", inspectrice en oud-in- spectrice van het kleuteronderwijs in de inspectie Drenthe, de voorzitter van de afdeling Meppel van „Volksonder wijs" en andere belangstellenden. VOORUITGANG. Mevr. Christiaanse memoreerde, dat, toen de kleuterklassen in de Noorder- school moesten worden ontruimd en de kinderen in andere scholen onderge bracht, direct werd getracht om te ko. men tot de bouw van een eigen vierde kleuterschool, welke na de ver schillende moeilijkheden dus thans werkelijkheid was geworden. In dit verband bracht de voorzitster dank aan het gemeentebestuur voor de verleen de medewerking, in het bijzonder aan de burgemeester, mr A. Kleijn, en aan wethouder Furda. die in afwachting van de rijksregeling een bevredigen de subsidieregeling ontwierp. Als stu wende kracht bij de voorbereidende werkzaamheden noemde spr. de secre taresse der kleuterschoolvereniging, mevr. M. SchutteWinters. Als de stu wende krachten na de opening van de school stelde mevr. Christiaanse voor de kleuteronderwijzeressen Mieke Verbeek (hoofd), Ab Dekker en Ria Hartsuiker. Men heeft nu allemaal be voegde krachten op de vier scholen, met in totaal een vierhonderd kleuters. Een hele vooruitgang bij de tachtig kleuters waarmee in 1934 werd ge start op de eerste neutrale kleuter school in de Pelikaanstraat. Spreken de over de naam van deze nieuwe school „Het Ooievaarsnest", hoopte de presidente dat de echte ooievaars deze plek niet in de steek zouden laten. EEN GOEDE NAAM. De officiële opening zou geschieden door mevr. E. KleijnMenalda van Schouwenburg, die hierna het woord voerde. Mevr. Kleijn wenste het be stuur geluk met de aanwinst. Zij merkte op, dat Drenthe in ons land een goede naam heeft op het gebied van kleuterscholen en dat Meppel daarbij in deze provincie een goede plaats inneemt. Ook mevr. Kleijn vond „Het Ooievaarsnest" een mooie naam, stellig beter dan „bewaarschool", zo als men elders nog wel eens zag, om dat de kinderen hier niet bewaard worden, maar zich leren redden in het leven en zich leren aanpassen. Herin nerend ook aan het „dijken dicht" bij Ouwerkerk, waardoor deze thans weer veiligheid bieden aan het eiland, sprak mevr. Kleijn de hoop uit, dat de kleu terschool zo'n zelfde veiligheid zou be tekenen voor de kleuters. Tot slot bood spr. een fraaie ingelijste tekening aan. GELUKWENSEN. Hierna voerden nog verscheidene sprekers en spreeksters het woord ten einde het bestuur met de opening van .Het Ooievaarsnest" geluk te wensen. De eerste van hen was burgemeester Kleijn. Hij sprak de hoop uit. dat nog vele kleuters hier hun primaire school opleiding zouden mogen ontvangen. De inspectrice van het kleuteronder wijs in Drenthe, mej. A. J. Brants uit Emmen. merkte op, dat de kleuter daar echt kleuter is waar hij mag spelen. En op deze school zou zijn spelen arbei den zijn en zijn arbeid spel. In ver band hiermee wees de inspectrice op het belang van goede leiding in een kleuterschool. Vervolgens bood mej. P. Woerlee uit Emmen, oud-inspectrice, haar geluk wensen aan. Zij sprak tevens uit naam van de Stichting „Opbouw Drenthe". Namens de oudercommissie, die de school een electrische klok schonk, sprak de voorzitter, de heer H. Bol- dingh. Deze bracht het bestuur dank voor de wijze waarop het zijn taak op vat. Hij deelde ook mede. dat enkele ouders zich bereid verklaarden de tuin bij de school te onderhouden. De heer J Jonkman bracht felicita ties over als voorzitter van de afde ling Meppel van het NVV. De afdeling bood het schoolbestuur een waterbak aan. waarin de kleuters heerlijk met water kunnen knoeien. De voorzitter van de afdeling Mep pel van „Volksonderwijs", de heer E. Edens sprak de hoop uit. dat de sub sidie welke deze vereniging toekende, de financiële zorgen van 't bestuur iets zouden mogen verlichten. Hij maakte het dagelijks bestuur van de kleuter scholen mevr. Christiaanse, mevr. Schutte en de heer Woestman een compliment voor het vele werk dat werd verricht. Namens het personeel van alle open bare lagere scholen voerde de heer H. A. van Eijsden het woord. Hij gewaag de o.m. van de grote rol die het kleu teronderwijs speelt bij de opvoeding Agenda MEPPEL. Maandag: „Welkom thuis, Helena" (Ned. Comedie), 'tNut, 8 uur, zaal Ogterop Luxor: „Bureau Zedenpolitie". Dinsdag: Conferentie Vrg Evangelische Gemeente, 3 uur Klokkehuis, 8 uur Doopsgez. Kerk; Propaganda-vergadering C.N.V., 8 uur, zaal Doosjen; Luxor: „Bureau Zedenpolitie". Woensdag: Conferen tie Vrij Evangelische Gemeente, 3 uur Klokkehuis, 8 uur Doopsgez. Kerk; Luxor: „Bureau Zedenpoli tie". KOEKANGE. Maandag: Lezing met film (N.A.M.-Ver. v. Bedrijfsvoor lichting), 7.30 uur zaal Jonker. ZUIDWOLDE. Dinsdag: Lezing over volkshuisvesting, café Schrotenboer. Voor nadere bijzonderheden leze men de betreffende advertenties. van het kind. Mevr. dr C. P. GelinckVan Kerk wijk uit Ruinerwold bracht de geluk wensen over van het bestuur van de kring van kleuterscholen in Z.W. Drenthe en N.W. Overijssel en speciaal van het kleuteronderwijs te Ruiner wold. Het hoofd van de nieuwe kleuter school, mej. M. Verbeek, sprak de hoop uit, dat zij en haar beide helpsters haar beste krachten zouden kunnen geven en dat de kleuters zich hier thuis zouden voelen. KLEUTER SPREEKKOOR. Een leuk moment was het, toen vier kleuters naar voren kwamen om hun vreugde te uiten over het tot stand ko men van de school. Greetje Volkers, Rita Barten, Willy Knol en Bouke Haanstra deden dit in versvorm^ „Als dank voor het prachtige gebouw" be dachten zij het bestuur met bonbons en sigaren. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer P. Dekker, directeur van de opleidingscursus voor kleuterschool onderwijzeressen, dip hier onder auspi ciën van „Opbouw Drenthe" wordt ge geven. Deze kon het bestuur felicite- De normalisatie-werken aan de benedenloop van de Reest naderen hun einde. Zaterdagmorgen is weer een mijlpaal bereikt. Al enige dagen heeft men enige rijsiverkers aan de arbeid kunnen zien op de nieuw ontstane grond achter het pakhuis van de Firma Van Geel. Hier is n.l. de stroom een aantal meters Westelijker gelegd en de oude stroom dicht- gespoten, waardoor een mooi stuk grond is verkregen. Op de nieuwe walkant van de brede uitmonding komt bij harde ivind uit West of Noord-West juist de volle golf en stroom te staan en daarom tvaren hier bijzondere voorzieningen nodig. Een stevig tenen zinkstuk is ge bouwd en Zaterdagmorgen met behulp van basaltblokken tot zinken gebracht, waardoor bedding en walkant tegen uitkalving zijn ver dedigd. Ook op andere plaatsen wordt de laatste hand aan het werk waarbij nog een kleine zandzuiger naar het pand tussen Spoorbrug en Rijksomweg zal ivorden gebracht waar de stroom geheel is omgelegd. Het wandelpark is door dit werk wat groter geworden, want enkele stukken grond zijn hier bijgekomendoordat de stroom meer zuidelijk is gegraven door het land en de oude stroom is dicht gespoten. Ergerlijke toestanden op boerderij De inspecteur van de afdeling Mep pel en Omgeving der Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, de heer K. v. d. Veen, bezocht tijdens de afge lopen vier maanden o.m. verschillende malen de markten in Meppel, waar hij enkele malen constateerde dat een ex pediteur in een afdeling van zijn vee auto te veel biggen had geladen. De inspecteur liet de te veel ingeladen dieren weer uit de wagen verwijderen. Op de jaarmarkt bemerkte de in specteur, dat een veehouder die zijn paard tot meer spoed wilde aanzetten, dit niet beter wist te doen dan door onophoudelijk aan de leidsels van de stang te rukken, hetgeen voor het dier natuurlijk kwellend was. Het schijnt, dat meer voerlieden er deze slechte ge woonte op na houden. De man in kwes tie kwam er deze keer nog met een waarschuwing af. Bij de heer W. te Meppel werd een hond aangetroffen, die aan een korte ketting lag. Op aanzegging van de heer v. d. Veen werd voor het dier een lan ge looplijn aangebracht. Volgens een binnengekomen klacht had een veehouder te Zuidwolde enige koeien in de weide lopen die gekne veld waren, d.w.z. dat het hoorntouw van de kop tevens aan een der voorpo ten was vastgebonden. Op de dag dat de inspecteur ter plaatse een onder zoek instelde, was geen enkele koe ge kneveld, maar genoemde veehouder kreeg een waarschuwing. De poes van de heer H. te Meppel kwam thuis met een totaal afgeknepen achterpoot Vermoedelijk had dit dier vastgezeten in een klem. Indien men zo'n instrument meent te moeten plaatsen, laat men het dan op zodanige wijze doen, dat er geen katten in kun nen komen, zo tekent de inspecteur hierbij aan. Bij de veehouder A. de G. te Stap horst heersten wel zeer ergerlijke toe standen. Op het erf lag een grote her dershond aan een ketting, er was geen looplijn aangebracht. De ketting was drie meter lang en woog 4% kg, ter wijl ten hoogste 300 gram per meter is toegestaan. De schakels van de ketting waren tien centimeter lang. terwijl de lengte niet meer dan twintig millime ter mag bedragen. Bij deze hond was geen hok aanwezig en geen drinkbak met vers water. De inspecteur maakte tegen De G. proces-verbaal op; de ket ting werd gedeponeerd bij het kan tongerecht te Zwolle. Op advies van de heer V. d. Veen stond De G. de hond af en werd het dier naar het asyl ge bracht, De huisvesting van andere die ren in die boerderij was ook zeer slecht. In een hok met kippen lag de mest hoog opgestapeld, terwijl enige op stal staande koeien als het ware dreven in de mest (lekkere melk!). Ook bij de heer T. te Meppel lag een hond aan een te korte ketting, ook al omdat op het kleine erf geen gele genheid was om een looplijn aan te brengen. Op aanraden van de inspec teur werd de hond naar het asyl ge bracht. waarna een nieuw tehuis voor het dier zou worden gezocht. Voorts werden deze maanden weer verschillende zwervende en overcom plete honden of poezen voorlopig naar het asyl gebracht. Van zinkend schip in zee gesprongen De heer P. A. van Staalduinen Is het afgelopen weekeinde in zijn woning aan de Nieuwe Hoven te Meppel teruggekeerd met enige ervaringen en avonturen rij ker, zoals niet velen in staat zullen zjjn door te maken. Om van een zinkend schip in zee te springen op een koude, winderige Novembermiddag Maar laten wjj beginnen met bet begin. De heer Van Staalduinen, een robuste, blonde zeeman van 34 jaar oud, was als kok aan boord van de Delfzijlse kust vaarder „Columbus" (900 ton) en het schip was op weg van Engeland naar Zweden. Ongeveer 50 mijl ten Noordwes ten van Terschelling begon de „Colum bus" slagzij naar bakboord te maken, ver moedelijk door het verschuiven van de lading. Zaterdagmorgen om 6 uur was de slag zij al 25 graden en om half tien helde het schip 35 graden over. Mede door het slechte weer werd de toestand kritiek. Uit voorzorg was het schip al geruime tijd begeleid door de Engelse trawler „Prince Victor". De kapitein van de „Columbus", de heer Oldenborger uit Appingedam, liet hierop acht leden van de uit elf koppen bestaande bemanning overgaan naar de „Prince Victor", terwijl één matroos werd overgenomen door de Belgische trawler „Mayflower". EVENALS CARLSEN De scheepskok Van Staalduinen bood vrijwillig aan om met de „ouwe" aan boord te blijven, niet om (zoals hij ons vertelde) uit heldhaftigheid voor kapitein Kurt Carlsen te spelen, doch om met de kapitein te trachten het schip toch nog te behouden. Van Staalduinen ging aan het roer ren met het personeel waarover het beschikt. Nadat de voorzitster dank had ge bracht voor de welgemeende woorden en de geschenken die men mocht ont vangen (zo had de N.V. Panagro de kleuters voor haar rekening getrac- teerd), was het woord aan de leerlin gen van de Huishoudschool voor het serveren van een thé complet. DE OPENING. Mevr. Kleijn opende vervolgens, om geven door een deputatie kleuters, op symbolische wijze de school om daarna de school over te dragen aan het hoofd van de school. Tijdens het bezichtigen van het ge bouw werden de genodigden het er wel over eens. dat in de toespraken de school niet voor niets was geprezen. Het slot van de gebeurtenissen rond de officiële opening werd gevormd door de zang van kleuters van de ver schillende scholen. Ondanks het gure weer was hiervoor nog een respectabel aantal kinderen op het appèl versche nen om uit te zingen, dat ze allemaal zo heel blij waren met „Het Ooievaars nest". En toen werd men voor de der de maal herinnerd aan de sluiting van de dijk bij Ouwerkerk. De kleuters kregen n.ï. allemaal een papieren toe ter, waaraan zij net zo'n vreugdegeloei wisten te ontlokken als de scheepsflui- ten bij de gedichte dijk produceerden. Hierna kregen de ouders en andere belangstellenden nog gelegenheid om de school te bezichtigen. FEESTAVOND WERKLIEDENVERENIGING Zaterdag werd in zaal Doosjen een gezellige avond gehouden van de Vrij zinnige Werkliedenvereniging. Na een kort inleidend woord van de voorzit ter, de heer G. J. Kei, kwam „Boer Bart" voor het voetlicht en hij had de stemming er al spoedig in. Hij moest nL het luimige cabaret-programma van het MSC-cabaret als een nonstop- programma aan elkaar praten en daar in slaagde hij wonderwel. Ook de MSC-ers waren weer uitstekend op dreef en ze lieten de aanwezigen bij zonder genieten. Een aardige afwisse ling in het programma was de jodel- zang van Lineke. Ook het Duo-Cheerio zorgde ter afwisseling voor een aardig stukje muziek en ook de dansmuziek werd door dit bandje verzorgd. staan en controleerde de motor, terwijl de „ouwe" zich op de hoogte hield van de toestand van het schip. Zes uur lang hebben zij met z'n tweeën zo in het on gewisse rondgedobberd. De tot stuurman gebombardeerde kok hield de neus van de schuit op de golven en intussen wachtte men op sleepboothulp. Juist toen de gealarmeerde sleepboot „Holland" vanaf Terschelling naderde, moest kapitein Oldenborger toegeven, dat de ..Columbus" niet meer te houden was. De Belgische trawler „La Madeion" lag toen het dichtst in de buurt en werd aangeroepen. Door het gegier van de wind en het geweld van de golven kon men elkaar niet goed verstaan. Er werd vanaf de Belgische trawler slechts één reddingslijn toegeworpen. De kapitein vroeg aan Van Staalduinen, of hij kans zag de motor te laten stoppen en de hulpmotor op gang te brengen. Hoewel als kok niet op de hoogte van motoren, slaagde Van Staalduinen er in om de motor stop te zetten door aan allerlei dingen te draaien. Het werd nu werkelijk tijd om het zin- kende schip te verlaten, maar er was slechts één reddingslijn De hoge golven maakten het tot stand brengen van meer verbindingen moeilijk. De slag zij was 65 graden geworden. SPRINGEN Toen gaf de kok de kapitein een hand en sprong in de golven. „Ik voelde mij sterk", vertelde Van Staalduinen ons. „en de ouwe en ik waren al die tijd heel rustig". Het was erg moeilijk om aan boord van de ,.La Madeion" te komen. De onver- schrokken kok was in het schroefwater van de trawler terecht gekomen en bovendien zoog de „Columbus" hem te rug Men wierp hem een lijn toe. Het gevaar bestond, dat hij tegen de trawler te pletter zou worden geslagen. In groot gevaar kan een mens echter veel Op een gegeven ogenblik wa» er een hoge golf, die de drenkeling op tilde, terwijl het boord van de trawler laag lag. Een matroos van de „La Madeion" buk te met gevaar voor eigen leven over de railing en Van Staalduinen greep diens hand. Hij werd aan boord gehesen en was gered. „Ik heb mijn leven te danken aan die matroos; hij gokte met zijn eigen leven", zegt de kok, nu droog en warm gezeten in zijn eigen huiskamer bij vroqw en zoontje. De kapitein leverde de prestatie van zijn leven, door een sprong van 4l/a meter te maken van boord naar boord, toen de Belgische trawler door een golf dicht bij de kustvaarder werd geslagen. Alleen een mens in nood is tot dei-gelijke pres taties in staat Nog een kwartier dreef het verlaten schip rond, toen zonk het. Het was nog maar een jaar geleden van stapel gelopen. Van Staalduinen was alles kwijt; van de Belgen kreeg hij droge kleren. Samen met de kapitein is hij te IJmuiden aan land gezet. Zijn vrouw wist intussen van niets en schrok erg, toen zij een telefoontje kreeg, dat haar man schipbreuk had geleden. Alles was gelukkig goed afgelopen en het gezin is herenigd. KOEKANGE „DE MORGENSTOND" OP DE PLANKEN. In zaal Jonkers werd Zaterdagavond door „De Morgenstond", een uitvoering gegeven. Voor het voetlicht werd ge bracht het blijspel door A. v. d. Lugt „De verkochte Bruid". Er was een flinke belangstelling; de zaal was zo goed als bezet. De medespelenden hebben mooi spel gegeven, zodat volop werd genoten zo wel van het spel als van het stuk. Onder de medespelers waren enkele oud-leden, die bij hun optreden wel be wezen, da.t zij de kunst van het toneel nog niet hadden verleerd. Na afloop werd nog menig dansje ge maakt. RUINERWOLD AUTO IN DE BINNENLEIDING Zondagavond omstreeks 7 uur had op de weg MeppelRuinerwold een auto-ongeval plaats, waarbij twee per sonen werden gewond en een auto zwaar werd gehavend. Om die tijd reed de heer v.d. Bij, limonade-fabrikant te Beilen, met zijn nog betrekkelijk nieuwe Consul in de richting Ruinerwold. Naast hem was zijn echtgenote gezeten- Een paar honderd meter zuidelijk van de boerderij van de heer Gritter begon de auto ineens te slingeren en bleek onbestuurbaar te zijn geworden. Een tweetal boompjes rechts van de weg werden omvergedrukt en de auto kwam met de voorkant in de rich ting Meppel in de binnenleiding terecht. Omwonenden snelden toe. Het echt paar werd naar dr Ter Braake ge bracht, die medische hulp verleende. Vermoedelijk had mevr. v.d. B. een sleutelbeen gebroken. Het bleek dat de auto aan de linker zijde geheel was ingedrukt en ver wrongen. Door de kraanwagen van ga rage Greve werd het gestrande voer tuig gelicht en naar Meppel gesleept. De rijkspolitie uit Ruinerwold stelde een onderzoek in en werd daarin later bijgestaan door enkele manschappen van de verkeersgroep te Assen. Goed tien uur kwam ter plaatse nog een motorrijder met duopassagier ten val. De bestuurder van dit motor rijwiel remde ter hoogte van de auto's blijkbaar wat te sterk af waardoor het achterwiel blokkeerde. De duorijder zette de voeten aan de grond, doch de val was niet meer te voorkomen. Dit j ongeval liep gelukkig nog goed af, doch voorzichtigheid op de asfaltwe gen is op het ogenblik met het mie zerige weer geboden. PESSE IN HET STAMBOEK. Door inspecteur Benthem van het Drents Varkensstamboek werd een beer van de heer R. Dijk definitief in het Stamboek opgenomen met letter B+ voor algemeen voorkomen. HAVELTE „ONTWIKKELING" VOOR HET VOETLICHT. Woensdag (Dankdag) en Zaterdag avond werd door de rederijkerskamer „Ontwikkeling" een tweetal uitvoerin gen gegeven in zaal Buter. Op beide avonden was de zaal matig bezet. Het stuk „Even voorstellenmijn tante" werd goed gespeeld en viel bij de toe schouwers dan ook zeer in de smaak. Beide avonden werden besloten met een gezellig bal met muziek van de Tinelli's. HOOGEVEEN FONDS NOODLIJDENDE OUD-VERPLEEGSTERS. Qnder leiding van dr R. K. Brouwer had in het ziekenhuis „Bethesda" een bijeenkomst plaats van doktersvrouwen, vertegenwoordigers van ziekenverple- gingsverenïgingen en verpleegsters, voor het organiseren van een lepeltjes-ver koop met insigne, waarvan de baten ko men voor het fonds van noodlijdende oud-verpleegsters van alle gezindten. Met grote activiteit zal deze verkoop in alle delen dezer gemeente ter hand worden genomen door doktersvrouwen en verpleegsters, om een zo goed mo gelijk resultaat te bereiken. Er zjjn nog steeds oud-verpleegsters, die lijden onder de druk van de vroegere lage salarissen waarnaar him pensioen wordt berekend, en die door een bijslag dienen geholpen te worden. „DE DOCHTER VAN DE TAMBOER-MAJOOR" Voor een flink bezette zaal van schouwburg Royal bracht Woensdag avond de Avereester Kunstkring met

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2