Dijkgat bij Ouwerkerk gesloten No. 132 Maandag 9 November QJgenwen/heuWfblad itori Zuid~Jbb?nthe enyfocid-OveVj^ei JConinqm JuUumcl utaovuLe AistoJiLscA (kj. „Groot is ons aller dankbaarheid" Tweespalt in Indonesische volksvertegenwoordiging Wat voor weer? Conflict artsen-ziekenfondsen acunt „Noodtoestand" zegt Mij. Geneeskunde WorosjilofSovjef-poliliek ongewijzigd 1953 Honderd-en-Achtste Jaargang streek COURANT Verschijndagen: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Advertentieprijs: voor Drenthe en Overijssel ƒ0,17 p. mm-regel. Handelsadvertenties bij contract lager. Opgericht in 1842 Uitgevers: J. A. BOOM ZOON - Meppel Telefoon 1341 en voor advertenties Telefoon 1342 Netnummer 05220 Postgironr. 6864 De laatste bres in de Zeeuwse dijken geslagen door de storm van 1 Februari, bet dijkgat bij Ouwerkerk op Schouwen-Duivelandis Vrijdag avond laat dank zij het zwoegen van ingenieurs en arbeiders gedicht. Even voor middernacht zakte de laatste van de vier grote afsluit-caissons op haar plaats. Koningin Juliana, die als landsvrouwe steeds daar is, waar in haar volk bijzondere vreugde of leed heerst, was getuige van het historisch ge beuren. Prins Bernhard was door ongesteldheid verhinderd. In de ramp zalige dagen na 1 Februari was H.M. ook op Schouwen-Duiveland, toen het leed nog bijna niet te overzien was. En nu, bij het dichten van het laatste dijkgat, was H.M. getuige van de vreugde om het welslagen van een groots project, waardoor Schouwen-Duiveland als gered beschouwd kan worden. Mensen juichten, kerkklokken luidden, sleepboteA lieten de stoomfluit gaan en overal in den lande ging Zaterdag de driekleur uit. Men zag een wuivende ontroerde landsvrouwe in de heldere belichting, die deze nacht in een kunstmatige dag veranderde, wuiven met de duizenden, die in spanning het verloop van de dichting hadden gevolgd. Nauwelijks hoorbaar galmden de klokken van de kerk van Ouwerkerk door het concert van de sirenes. „Landgenoten, ik zal morgen nog wat zeggen, maar ik wens u nu vast al len van harte geluk met dit grote mo ment". Er klonk duidelijk de vreugde over het welslagen in de stem, waar mee koningin Juliana deze woorden vlug voor de radio sprak. „Wij zijn dankbaar jegens God die ons dit werk deed gelukken", aldus vervolgens de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. „Wij hebben in de laatste maanden dikwijls onze diepe afhankelijkheid gevoeld. Het is geweest een strijd, een nederlaag en overwinning en nu zijn wij zo geluk kig te mogen constateren, dat voorlo pig alle dijken zijn gedicht en naar wij hopen zal dit gat, dat nu voorlopig is gedicht, ook definitief gedicht blijven". Duizenden mensen bevonden zich aan boord van tientallen schepen om getuige te zijn van deze historische ge beurtenis. Behalve koningin Juliana, de ministers Drees en Algera, bevon den zich aan boord van de ..Breezand" mr Spitzen, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Water staat. ir Maris, kamerleden en andere autoriteiten. De Harmonie uit Zierikzee speelde aan boord van het schip „Trouw" het Wilhelmus. In de Grote Kerk te Zierikzee werd Zaterdagavond een dankdienst gehou den. VOOR DE LAATSTE MAAL.. Voor de laatste maal sinds het water hier in de polder binnenstroomde was deze avond van de zesde November 1953. Zodra de vloed het lage getij zou volgen zouden de sleepboten hun krachten bij die van het water voegen om de zware caisson in de laatste ope ning te schuiven. Er stond een stroom van vier meter per seconde. Alles was duidelijk zichtbaar, dank zij de na- trium-verlichting, het ontwerp van prof. dr ir N. A. Halbertsma, die sinds zijn pensionnering bij Philips rijksad viseur is voor de kunstverlichting langs wegen en kanalen. Een waterop pervlak van 300 bij 300 meter werd verlicht door drie dertig meter hoge torens, voorzien van breed-stralende reflectoren met een lichtsterkte totaal van 100.000 kaarsen. Tegen acht uur verminderde de stroom tot twee meter per seconde. Om negen uur kwam de Breedzand bij de plaats van actie. De Phoenix-caisson werd vastgehaakt aan het scharnier van haar voorgangster, zodat om elf HEI LAATSTE STROOMGAT OP SCHOUWEN - DUIVEL AND voor elf, zoals een deur om haar schar nier draait, met het sluiten begonnen kon worden. Prof. Thijsse moest lang wachten met het geven van het sein, dat de kentering gunstig was. De eb ging deze keer uitzonderlijk langzaam in vloed om. Om elf uur spoedde het leefd met dit gigantische werk? Dank baarheid is in de duizenden harten ge stroomd. dat dit onheil tot herstel kon worden gevoerd. Vele eilandbewoners, die in de koude nacht ooggetuigen wa ren van het werk, werd de ontroering te machtig. De dijk van Duiveland is dicht, maar open ligt nog de smart in hun harten om de verschrikking, die hun negen maanden geleden besprong. NU POMPEN. Eerst moet de dijk bij Ouwerkerk volkomen waterdicht gemaakt worden en stevig genoeg om de waterdruk van het buitenwater alleen, te kunnen dra gen. Dan kan het droogmaken begin nen. Hiervoor worden twee pompen geplaatst aan de Noordkant van de Vierbannenpolder, resp. met een capa citeit van 100 tot 400 m3 per minuut, en acht aan de Zuidkant van de pol der met een capaciteit van 50m3 per minuut. Zo kan 900 m3 water per mi nuut uit de polder weggepompt wor den. Het leegmalen neemt dan 42 da gen. Bomaanslagen in de trein van Marokko naar Algiers Zes personen, twee Fransen en vier Marokkanen, zijn Zaterdagavond om het leven gekomen en zes ernstig ge wond door drie bomontploffingen in de exprestrein van Casablanca (Ma rokko) naar Algiers. De bommen, die in de toiletten van een eerste en een tweede klasse rijtuig verborgen warén, ontploften even na dat de trein uit Rabat vertrokken was. De trein kon zijn reis naar Saleh, drie km. verderop, voortzetten. 102-JARIGE OVERLEDEN. De oudste inwoner van Nieuwkoop, de heer Matthijs Marinus, is in de leef tijd van 102 jaar plotseling overleden. Tot zijn dood heeft de heer Marinus een uitstekende gezondheid genoten, zodat hii nog aan alle belangrijke ge beurtenissen in het dorp kon deelne men. Ter gelegenheid van zijn 100ste verjaardag werd hij tot ereburger van Nieuwkoop benoemd. Links ivordt derde caisson tot zinken gebracht terwijl rechts de vierde op zijn plaats ivordt ge sleept. Koningin Juliana Ter gelegenheid van de sluiting van het dijkgat bij Ouwerkerk heeft H.M. de Koningin Zaterdagmiddag voor beide radiozenders en voor de televisie de volgende rede uitgesproken: „Landgenoten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij venvachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd hei-wonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen. De ramp bleek groter dan er ooit tevoren in onze geschiedenis één is geweest. Een heel leger van voortreffelijke vaklieden en geoefende soldaten werd voor deze strijd uitgerust, met een staf van uitnemende ingenieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan materiaal. Omvangrijk waren de voorbereidingen. Toch waren in Februari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67.' Dikwijls liep het mee, zoals bij de dichting van het reusachtige gat bij de Schelphoek. Vaak ook waren er tegenslagen, waarvan die bij dit laatste gat, bij Ouwerkerk, de zwaarste was, zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitgevoerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de af werking en voltooiing van heel het werk op het verdere herstel der dijk- beschadigingen en het droogpompen, waarmee het stadium van de wederopbouw voor het toekomstige leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt. De overwinning is groot en groot ook is ons aller darikbaaz-heid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben gestreden, volge houden en ovei-wonnen, en boven dat alles uit jegens God, Die ons deze over winning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegenover de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van haar volle kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meter» water soms reeds niet al zijn levensgeluk verwoesten. Maar ook, hoe groot kan hij zijn. wanneer het beste in hem wordt opge roepen, wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strijden, en geestelijk zoal niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het geloof, dat God, hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen wor den hersteld, maar de wond in veler hai-t is nog open. Alleen de grote, oppermachtige Heelmeester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen. Wanneer een ramp als deze dit alles heeft ver-woest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzjj dat die ons zegent". laatste schip zich uit de bres in de Vierbannenpolder naar buiten, omdat het anders in de polder droog zou ko men te liggen. Acht sterke sleepboten duwden de caisson, op halve kracht va rende; de opening werd van 50 meter 20 meter, om kwart over elf nog 2 me ter, om 11.17 uur was de deur gesloten. De sleepboten moesten echter blijven duwen, omdat het water uit de polder nog met kracht tegen het betonnen sluitstuk drukte. Het was vijf voor half twaalf toen men begon met het laten zinken van het gevaarte van 7500 ton, door de kra nen te openen. Al schommelend zakte het de diepte in met een snelheid van één meter per drie minuten tot om drie minuten voor twaalf de bodem werd bereikt. De dijk is dicht. Hoeveel Nederlan ders zullen deze avond aan hun radio- en televisietoestellen hebben meege- Onbewaakte overweg bij Kaalte eiste twee doden Op de onbewaakte overweg in de Al- meloseweg te Raalte is Zondagavond een luxe auto door de trein, die om 19.21 uur van Raalte vertrok naar Nij- verdal, gegrepen. De bestuurder, de heer B. Boerhof uit Boerhaar bij Wjjhe werd zwaar gewond en de beide an dere inzittenden, de 85-jarige heer P. J. van den Belt uit Olst, en diens 48- jarige dochter Anna, werden op slag gedood. De slachtoffers zijn overge bracht naar het Rooms Katholieke zie kenhuis in Raalte. De toestand van de bestuurder is zorgwekkend. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Regeringspartijen beletten oppositie te antwoorden De opstand in Atjeh heeft de tegen stelling tussen de regeringspartijen en de oppositie in het Indonesische parle ment verscherpt. Tijdens de debatten over dit onderwerp sprak de Masjoemi over het algemeen zijn afkeuring uit over het beleid van de regering inzake de opstand. De fractieleden van deze partij waren van mening, dat de be strijding door de regering te zeer een zijdig op het militaire terrein had plaats gehad. Economische en politieke maatregelen hadden volgens hen de voorkeur verdiend. Ook betoogden zij, dat in tegenstelling tot de mening van de regering, de opstand wel degelijk gesteund werd door het grootste deel van de bevolking van Atjeh. De regeringspartijen d.e.t drongen aan op het nemen van strenge militai re maatregelen tegen de opstandelin gen. Er werd een heftig debat gevoerd over de vraag, of beschouwingen in tweede termijn gehouden zouden wor den, om de oppositie gelegenheid te ge ven te antwoorden. De meerderheid in het parlement stemde dit af. Dit, naar zij noemen dictatoriaal ge drag van de regeringspartijen heeft onder de oppositie-leden en hun aan hang in het land beroering gewekt, die de dreigende tweespalt in Indonesië vergroot. In de pers worden felle pole mieken gevoerd. De oppositiebladen keuren het af, dat hun vertegenwoor digers de mogelijkheid onthouden is te antwoorden op de scherpe aanvallen, die de premier, mr Ali Sastroamidjojo, tegen hen heeft uitgesproken. Meer en meer versterken de gebeur tenissen de indruk, dat de regering in Veel bewolking met aanvankelijk op de meeste plaatsen enige re gen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, later matige wind tussen Zuid-West en West. Dezelfde temperaturen als Maandag of iets lagere. Djakarta, nu zij geleidelijk aan al haar tegenstanders het zwijgen heeft opge legd, min of meer als een schijnrege- ring het democratisch spel verder speelt. De onwil van de buitengewes ten om zich te schikken in dit Javaans gareel komt steeds duidelijker tot uiting en wordt aangemoedigd door het zwakke optreden van Java tegen de opstandelingen in Atjeh. De activiteit van de Islamietische Masjoemi-partij. die wortelt in religi euze en nationale grondtrekken van de bevolking, wordt hierdoor van steeds groter belang. Het verweer van de artsen tegen de verhoging van de loongrens voor de ver plichte ziekenverzekering dreigt in een acuut conflictstadium te geraken, zo meldt „de Volkskrant". Naar verluidt heeft de Mij tot Bevordering van de Ge neeskunde besloten, van alle dokters de ondertekende verklaring te vragen zich onherroepelijk te onderwerpen aan alle maatregelen, die door het hoofdbestuur worden voorgeschreven. Men dacht hier- bjj op de eerste plaats aan het dwang middel om geen verdere contracten meer met de ziekenfondsen te sluiten en dus iedere patiënt volgens een door het be stuur vast te stellen tarief te laten be talen. De redenen welke de dokters tot dit besluit brachten bestaan vooral hierin dat tariefsverhoging in de laatste, jaren slechts plaats vond op basis van stijgen de goederenprijzen zodat vooral zie kenhuizen er geen schade van leden maar er hoegenaamd geen rekening ge houden is met hun werk en de prrjs- stijging van hun levensonderhoud. De Maatschappij spreekt van een noodtoestand, nu weer een aantal parti-' culiere patiënten door de verhoging van de verzekeringsgrens onder de fondsen wordt gebracht. Het gemiddelde dokters inkomen wordt te laag genoemd bij de bestaande ziekenfonds-vergoedingen. De rokters overwegen onder meer dat van alle zogenaamde medewerkers aan de ziekenfondsen, alleen de ziekenhuizen het volle pond krijgen, omdat deze de kostencijfers kunnen overleggen, waar bij de salarispost volledig is verwerkt. Er is hoegenaamd geen rekening gehou den met het werk en de prijsstijging van het levensonderhoud der dokters. De maatregelen die genomen zullen Herdenking October-revolutie In de Sovjet-Unie is Vrijdag op grote schaal de October-revolutie van 1917 herdacht. In Moskou in het Bolsjoi-the- ater voerde de president van de Sovjet- Unie, maarschalk Worosjilof, het woord voor een gehoor van 2000 personen, on der wie Malenkof, gekleed in een nauw sluitende donkerblauwe tuniek, en de minister van buitenlandse zaken Molo- tof, over wie de laatste tijd geruchten gingen dat hij op een zijspoor was ge rangeerd. In Moskou wordt gezegd dat Molotof een maand met vacantie is ge weest. Worosjilof sprak vanaf een groot po dium, dat versierd was met rode en witte bloemen en de vlaggen van de 16 Sovjet republieken. Tussen de loges van het oude operagebouw waren spandoeken aangebracht waarop in gouden letters de partij en de regering werden ver heerlijkt. Onder de aanwezigen bevon den zich vele militairen in schitterende uniformen en talrijke leden van het corps diplomatique, onder wie de am bassadeurs van Amerika, Charles Boh- len, en Engeland, Sir William .Hayter. Op het podium zaten achter een met een rood kleed gedekte tafel op de eerste rij Kaganovitsj, Boelganin, Kroesjef, Molo tof, Malenkof, Svernïk en enkele ande ren. Op de tweede rij hadden onder meer plaats genomen Mikojan, Saboerof en Pervoekin. POLITIEK NIET GEWIJZIGD. Worosjilof zei: „Wij moeten over de gehele linie de strijdkrachten van de Sovjet-Unie versterken, die over het vreedzaam scheppende werk van het Sovjet-volk waken." De buitenlandse po litiek heeft volgens hem sinds de dood van Stalin geen verandering ondergaan. Na een uitvoerig betoog dat Amerika alleen oorlog wil en de Sovjet-Unie al leen vrede hij had het vooral begre pen op de Amerikaanse militaire bases „in de buurt van de Sovjet-Unie" be toogde hij, dat rood-China niet kan wor den genegeerd „wanneer het er om gaat internationale problemen op te lossen". „Zonder China is het onmogelijk de spanning in Azië te doen afnemen," al dus Worosjilof. worden, zijn nog niet geheel duidelijk. Officiële contracten met de ziekenfond sen bestaan sinds lang niet meer; verlo pen contracten zijn sinds vijf jaar door een gentleman-agreement gehandhaafd. De mogelijkheid bestaat, dat de agreement thans wordt verbroken en de nieuwe toestand intreedt dat de patiën ten slechts geholpen worden tegen een door de Maatschappij te bepalen tarief. Van een doktersstaking kan men dan niet spreken. Zeer waarschijnlijk zullen de fondsen de patiënten het bedrag, dat zij aan de dokter moeten betalen, weer uitkeren. In Breda is dit ook geschied met het specialistenconflict. Amerika's Oostkust door stormen geteisterd Dertien doden en zware schade De Oostkust van Noord-Amerika is de laatste dagen door zware stormen geteisterd, waardoor minstens 13 men sen om het leven zijn gekomen en gro te schade werd aangericht. De stormen bereikten soms een windsnelheid van 170 km. per uur. Het water van de At lantische Oceaan werd zozeer opge stuwd, dat er langs de kust overstro mingen ontstonden, waardoor meer dan tienduizend mensen uit hun hui zen werden verdreven. Honderden wo ningen in de staten New York, Jersey en Connecticut liepen onder water. Vooral in de badplaatsen werd grote schade aangericht door wind en gol ven. In de staten Kansas, Nebraska en Noord- en Zuid-Dakota viel een onge woon dik pak sneeuw, waardoor hon derden automobilisten onderweg ble ven steken. Trein-, boot- en vliegdien- sten ondervonden grote vertraging. De beroemde vacantie-oorden Atlan tic City en Asbury Park in New Jersey werden zwaar geteisterd door de oce aan. De kop van de beroemde stalen pier werd over een lengte van 70 me ter weggeslagen en een strandclubge- bouw te Asbury Park verdween in zee. De schade aan de kust loopt in de millioenen. In New Jersey, New York en Connecticut moest het Rode Kruis aan ruim 3700 personen onderdak ver schaffen. Het hoofd van de Amerikaanse me teorologische dienst heeft een onder zoek gelast naar het feit. dat de weer- voorspellers geheel door de stormen werden verrast. Pas toen reeds uren lang sneeuw viel meldde de meteoro logische dienst, dat lichte sneeuwval verwacht kon worden. DR SCHWEITZER SCHENKT NOBELPRIJS AAN MELAATSEN. Nobelprijswinnaar dr Schweitzer heeft verklaard, dat hij de prijs ten be drage van ongeveer 125 duizend gul den zal besteden ten behoeve van de 250 melaatsen in zijn kolonie in Gabon in Equatoriaal-Afrika. Wegens zijn drukke werkzaamheden is het hem on mogelijk. de prijs op 10 December in Oslo persoonlijk in ontvangst te ne men. Proces tegen Mossadeq begonnen „Ik ben de wettige minister-pr esident" Na een vertraging van drie weken is Zondag het proces tegen Mossadeq be gonnen. De zittingen worden gehouden in de kleine maar overdadig versierde hal van een afgedankt koninklijk kas teel in Sultanabad, 20 kilometer buiten Teheran. Mossadeq was nog slechts een scha duw van wat hij was geweest. Hij droeg een overjas over een grijze pyja ma en strompelde met onvaste tred de zaal in. Toen de president Mossadeq zijn naam vroeg, antwoordde deze: „Ik ben de wettige minister-president van Per- zië". President en beklaagde kregen daardoor direct al een hooglopende ru zie, in de loop waarvan Mossadeq uit zijn zetel oprees en bevend en trillend van opwinding uitriep: „Ik weiger de wettigheid van deze rechtbank te er kennen". Zeventien klachten werden tegen Mossadeq uitgebracht, waaronder die van hoogverraad, samenzwering te gen de kroon en aanstichting tot revo lutie. Toen de procureur-generaal, ge neraal Azimoedie, de aanklachten toe lichtte, kwam Mossadeq opnieuw tot leven en begon op ruzie-achtige toon het Perzisch van de generaal te ver beteren. Daarna onderbrak hij hem voortdurend door te beweren, dat dit proces niet wettig was. ..Geef mij een kans om mij te verdedigen, of neem me anders maar direct mee en laat me maar doodschieten" schreeuwde Mos sadeq. „Het is ongehoord dat iullie het wagen jullie minister-president te ver oordelen". Mossadeq zeide tot het tribunaal: „U hebt onschuldige mensen onrechtmatig in hechtenis genomen. Bii Allah, zij zullen van kou sterven. Bij Allah, zij kunnen dit soort gévangenissen riiet verdragen". De voorzitter van het tribunaal zei- de hierop: ,,U hebt nu een verwar mingsinstallatie en u wordt, dagelijks door een arts behandeld. Voedse1 en gemakken staan te uwer beschikking. Ik vraag mij af waar u over klaagt". Oostduits verzet lijdt zware verliezen De chef van de Oost-Duitse veilig heidspolitie, Ernst Wollweber, heeft verklaard, dat „door Amerika gesteun de fascistische spionnen, terroristen en saboteurs" in de strijd met de veilig heidspolitie ernstige verliezen hebben geleden. Ook anti-communistische kringen in West-Berlijn hebben toegegeven, dat in de gelederen van de Oost-Duitse par- tisanen zware bressen zijn geslagen. Wollweber, die na de Juni-revolutie Wilhelm Zaisser als hoofd van de vei ligheidsdiensten is opgevolgd, noemde enkele pogingen tot sabotage, die wa ren verijdeld, zoals een bomaanslag op een spoorbrug nabij Kaputh, buiten Berlijn. Er waren vele „agenten" ge arresteerd, zo zei hij, en „natuurlijk" konden nieuwe arrestaties verwacht worden. Algemeen familie-blad voor stad en MEPPELER

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1