<VE APELDOORNSE COURANT kabinet-Drees heeft geen aanval van K.V.R-zijde te vrezen Het Wenende Mossadeq voor zijn rechters verschenen Siamese tweeling in Leeuwarden Hevig noodweer met sneeuw teistert Amerika o bii Raalte door trein Prof. Zernike gehuldigd gegrepen Prof, mr C. P. M. Romme op partijdag Maandag 9 November 1953 50e Jaargang No. 16520 Abonn. 47 ct. p.w., j 6.10 p.kw. Losse niunm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Run e stoot" van motie werd nodig geoordeeld UTRECHT. Op het congres van de K.V.P. Zaterdag en Zondag in Tivoli gehouden, heeft prof. Romme verklaard dat het hem uit gesloten lijkt, dat het thans zittende kabinet aan het wankelen zou gaan door de houding van de K.V.P. Er zijn wel een aantal lieden in den lande, die de vraag over de positie van het kabinet niet uit hun gedachte kunnen verbannen en die ten onrechte speuren naar onze politieke houding ten opzichte van het kabinet. Bij wie naar spanning zoekt, is de wens echter de vader van de ge dachte zo meen ik, aldus prof. Romme. TEHERAN. Luid wenend, gekleed in de zo lungzamerhand berucht geworden zijden kamerjas en pyama, verscheen gisteren de Perzische ex-premier dr Mohammed Mossadeq voor de militaire rechtbank. Het hof kwam bijeen te Sultanabad vijftien kilometer van Teheran, de Perzische hoofdstad. Wankelend tussen zijn bewakers verscheen de ex-premier voor zijn rechters, in de grote spiegelzaal van het vroegere paleis van de Sjah. Hij zakte bijna ineen van naar hij voorgaf zwakte. Mossadeq wordt er van beschuldigd orders van de Sjah in de wind te hebben geslagen en pogingen te hebben gedaan om diens bewind omver te werpen. Toen de voorzitter hem naar zijn functie vroeg ant woordde hij zeer brutaal: „wettig premier van Pcrzië". Buiten het paleis stonden troepen met de bajonet op het geweer opgesteld, terwijl pantserwagens en tanks in de omgeving patrouilleerden. Doktoren hopen hen te kunnen scheiden LEEUWARDEN. In het gezin van do heer Gljbe Geert de Vries te Molenend, werkman-uitvoerder by de gemeente Tietjerksteradeel, is Zon dagnacht om tien voor cén een Siamese tweeling geboren. Het zqn twee meisjes, Folkje en Tjitske ge naamd, die by de navel met elkaar vergroeid zijn en die tezamen 13 pond wogen. De tweeling is direct na de ge boorte vervoerd naar het Diacones- senhuis te Leeuwarden, waar men onmiddellijk een onderzoek heeft in gesteld naar de levensvatbaarheid van de beide kinderen. Gebleken is, dat de twee meisjes tot op heden een gescheiden leven leiden. Er bestaat hoop, dat de doktoren de kinderen kunnen scheiden. NEW YORK. Tenminste dertien personen zijn in liet Noord- Oosten van de Ver. Staten om het leven gekomen als gevolg van plot seling ingetreden slecht weer. Sneeuwstormen en hoog water veroor zaakten grote schade. Er werden windstoten met een snelheid van 170 kilometer per uur gemeten. Duizenden gezinnen in New York, New Jersey en Nieuw-Engeland moesten hun huizen langs de kust ont ruimen als gevolg van het hoge water. Trein-, boot- en vliegdiensten ondervonden grote vertraging. Dertien doden en vele gewonden Het hoofd van de Amerikaanse meteorologische dienst heeft een on derzoek gelast naar het feit, dat de weervoorspellers geheel door de stormen werden verrast. Pas toen reeds urenlang sneeuw viel meldde de meteorologische dienst, dat „lichte sneeuwval'' verwacht kon worden. Door de hoge waterstand hebben 20.000 gezinnen op Long Island en Staten Island (New York) Zaterdag hun huizen moeten ontruimen. Wind stoten tot 115 km per uur deden electrische leidingen breken, zodat veie huizen op Long Island van stroom verstoken waren. Ook het verkeer raakte in de war onder meer doordat tunnels volliepen. Vroeg in de ochtend is er in New York sneeuw gevallen, die later in regen overging. In het gehele gebied van de bergen van Zuid-Carolina tot Nieuw-Enge land hebben sneeuwstormen gewoed. Hier eri daar viel 25 cm. Minstens 20 vissers en jagers wor den vermist. Honderden auto's en bus sen raakten vast in de sneeuw. OOK IN ROME vonden ernstige on lusten plaats in verband met de kwestie Triest-. Voor de Amerikaan se ambassade kwam het tot een ge vecht van studenten met de politie, Coalitie-regering in Finland? HELSINKI. De Finse president heeft het hoofd van de Finse Bank, Sakari Tuomioja, een partijloze, ver zocht een nieuwe regering te vormen. Tuomioja heeft toegezegd de mogelijk heden te zullen onderzoeken. Tuomioja zei tegen de journalisten, dat hij zou pogen een coalitie-regering te vormen van alle partijen met uit sondering van de volksdemocraten (uiterst links). 102-jarige te Nieuwkoop overleden. De oudste inwoner van Nieuwkoop, de heer Matthijs Marinus. is Zondag in de leeftyd van 102 jaar plotseling overleden. Hij behoorde mede tot da oudste inwoners van Nederland. Tot zijn dood heeft de heer Marinus een uitstekende gezondheid genoten. Ter gelegenheid van zijn 100ste verjaardag werd hij tot ereburger van Nieuw koop benoemd. Bejaarde vader en zijn dochter omgekomen Gelukkige ontwikkeling van huidige regering Bij de belastingvoorstellen is het ook het geval geweest, dat een aantal mensen de positie van het kabinet zagen wankelen, maar ik ben van me ning, aldus prof. Romme, dat juist thans de „brede-basispolitiek" voor de K.V.P. aantrekkelijk %as, omdat het kabinet-Drees een gelukkige ont wikkeling doormaakte in een richting, waarmee de katholieken zich gaarne verenigen. Zelfs de „vrijage" van de P.v.d.A. met de A.R. heeft hem niet geschokt in zqn gevoelens ten opzichte van de brede-basispolitiek. Ruwe stoot. Prof. Romme zei, dat zqn motie in zake meer loonvrijheid misschien wel als een „ruwe stoot" beschouwd kan worden. Zij was nodig om de wagen niet te doen ontsporen. Zij was een ongebruikelijk middel, doordat het regeringsantwoord toen nog niet ge geven was. Doch zy was noodzakelijk doordat, na het regeringsbesluit om wijziging in de loonvorming in overweging te nemen, de P.v.d.A. uit het daarna mis lukte overleg in de Stichting vari de GRONINGEN. De hulde, die de Gro ningse universitaire wereld. Zaterdag aan de Nobelprys-winnaar prof. dr F. Zernike gebracht heeft, werd met een fakkeloptocht en een daverende serenade van het Gronings studenten corps besloten. De leden van „Vindicat Atquc Polit" hebben op een uitbun dige wqze blyk gegeven van hun ge voelens van vreugde en dankbaarheid. In een besloten zitting waren 's mid dags senaat en curatoren van de Gro ninger universiteit bijeengekomen. Daar brachten de president-curator, de commissaris der Koningin in Gronin gen, dr E. H. Ebels, prof. dr H. Brink man, directeur van het Natuurkundig laboratorium, en de rector magnificus, jhr. prof. dr P. J. van Winter, prof. Zernike hulde. Arbeid over de loonronde de conclusie meende te moeten trekken dat het systeem van loonbeheersing door de overheid niet gewijzigd zou kunnen en mogen worden. Ik betwijfel, aldus prof. Romme, of minister Suurhoff zonder die stoot ge zegd zou hebben dat de gemoederen over de loonvorming zodanig in beroe- i-ing waren dat een wijziging niet tot St Juttemis zou kunnen worden ver schoven. Na die uitspraak hadden wij Zijn beroep: wettig premier van Perzië De gang van zaken noemde be klaagde onwettig. In geval men hem als gewoon burger zou laten terecht staan, vereiste de wet zijns inziens, dat de rechtbank bestond uit per sonen, die nooit zijn ondergeschikten waren geweest. In dit verband maakte hij bezwaar tegen de open bare aanklager, die als officier bij de genie indertijd onder hem had ge staan, toen hij nog minister van Landsverdediging was. Op dat ogenblik was het betoog DE DIJKEN DICHT. Zaterdag werden de eerste luchtopnamen gemaakt van de caissons in het dijkgat bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. In het midden (derde van links) het caisson, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de afsluiting voltooide. (Luchtfolo-K.L.M.) geen behoefte meer aan een onmiddel lijke uitspraak in de Kamer". Op de baan. Prof. Romme zei ook dat intrekking van de motie ongewenst was, daar dit tot onjuiste conclusies zou hebben kunnen leiden. Niettemin: „De zaak van vrqheids- verruiming bij de loonvorming is gron dig o p de baan. De gedachten van de katholieke fractie hierover liggen op tafel en het is nu bekend dat de over heid, die het overleg met het bedrqfs- leven moet voeren redenen ziet tot wijziging van 't systeem". Hij zei tenslotte dat er wel eens zaken frisser uit een ijskast zijn ge haald, dan zij er in geplaatst zijn. De dag tevoren had de heer Chr. Matser een beroep gedaan op de een heid der leden. Prof. dr L. J. Rogier belichtte in een magistrale rede dr Schaepman en zijn tijd. Het congres zond een telegram van hulde aan H.M. de Koningin. Een scherp protest werd gezonden aan de Poolse gezant in ons land tegen de in Polen heersende kerkvervolging. van de beklaagde, die in snikken was uitgebarsten, niet meer te volgen. Op verzoek van Mossadeq werd ver volgens een oliekacheltje in de rechtzaal gebracht. Hierna kreeg de openbare aankla ger het woord, die de stelling, dat het hof niet competent zou zjjn, aan de hand van wetsartikelen bestreed. Sterven van koude. Mossadeq zeide tot het tribunaal: U hebt onschuldige mensen in hech tenis genomen. Bij Allah, zij zullen van kou sterven. Bij Allah, zij kun nen dit soort gevangenissen niet ver dragen. Luid snikkend zeide Mossadeq, dat het tribunaal onze rivaal de term waarmede hij meestal de Britten aanduidde niet moet helpen door hem, Mossadeq, te veroordelen. Het tribunaal moet de wereld geen ge legenheid schenken te zeggen, dat vier Perzische officieren de rivaal van Groot-Brittannië hebben ver slagen, aldus Mossadeq. De voorzitter van het tribunaal onderbrak Mossadeq met de woor den: Geen van ons werkt ten bate van buitenlanders. Iedere Pers is niet minder vaderlandslievend dan U. U dient de officieren van het hof niet te beledigen. Vandaag, op de tweede dag van het proces, heeft Mossadeq met zijn vuist op tafel geslagen en verklaard: Ik zal de komende zittingen niet bij wonen. Als het Hof bevoegd wordt verklaard, zal het mij ter dood ver oordelen, zo riep de ex-premier. Bij Allah, ik zal helemaal niet meer voor het Hof verschijnen. Voorts zei Mossadeq, dat hij de sjah geen gratie zal vragen. (Van onze correspondent. DEVENTER. Twee personen uit Middel hebben Zondagavond even voor half acht op de met knipper lichten beveiligde overweg in de weg RaalteAlmelo even buiten de kom van het dorp Raalte het leven gela ten, toen de auto waarin zij gezeten waren door een personentrein ge grepen werd. De 85-jarige landbou wer D. J. v. d. Beid en zijn 48-jarige ongehuwde dochter Anna moeten op slag dood geweest zijn. De chauf feur, de 50-jarige H. J. Boerhof, werd bij de overweg uit de auto ge slingerd en is in levensgevaarlijke toestand naar het R.K. ziekenhuis te Raalte vervoerd. Het ongeluk gebeurde kort nadat de trein om 17.21 uur uit Raalte was vertrokken in de richting Al melo. Hoe het precies gebeurd is heeft de politie nog niet kunnen recon strueren. Vast staat dat het zicht ter plaatse goed was en dat ook de knip- perlichtinstallatie perfect function- neerde. De auto werd 300 meter door de trein, die door twee loco motieven van het zwaarste type wercl getrokken, meegesleurd. Het treinverkeer bleef tot 20.35 uur ge stremd. Stroper aangeschoten en overleden OIRSCHOT. Zekere M. van S. uit Oirschot, is in de nacht van Zaterdag op Zondag het slachtoffer geworden van een stropersdrama in het terrein achter het militaire kamp te Oirschot. Enkele stropers waren er met een lichtbak op uitgetrokken, doch werden in het veld door de politie verrast. Of de stropers aan de haal zijn gegaan, is niet met zekerheid bekend. In elk geval werd Van S. aangeschoten en in de rug getroffen. Hij overleed ter plaatse. De familie v. d. Beid was op visite geweest bij kennissen in Nijverdal. De heer Boerhof had enige tijd ge leden beloofd, dat hij hen eens zou meenemen naar Nijverdal, hetgeen dan Zondag gebeurde. Het weer in Europa Weerrapporten vaD hedenmorgen 7 o. StedeD Weer Wind Temp. m. s. en oeersL (mm) Helsinki zw. bew. 'zzw 4 7 11 Oslo geh. bew. windstil 6 0 Stockh. geh. bew. zw 6 8 0 Kopenh. motregen zw 12 10 1 Londen motregen zzw 7 12' 2 A'dam geh. bew. zzw 9 9 0.1 Brussel onbew. zw 4 5 0.5 Parijs onbew. zo 1 1 0 Bordeaux mist windstil 1 0 Nice onbew. nnw 6 8 0 Warschau nevel zzo 2 -2 0 Berlijn onbew. z 2 4 0 Frankfort motregen zzo 2 0 0.1 München mist wzw 2 -0 0 Zürich geh. bew. w 4 1 0 Wenen mist zo 1 1 0 Rome onbew. nno 5 8 0 Verwachting Tot Dinsdag avond: AFNEMENDE WIND Veel bewolking met aanvankelijk op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, later matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempera tuur. Zon op 7.49, onder 16.58. Maan oo 11.06, onder 18.10. E.K. 14 November. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1