Algemeen Dagblad PROFESSOR ROMME UITLEG Houding van K.V.P. geen bedreiging voor kabinet De huilende Mossadek voor de krijgsraad Twee doden bij overweg met knipperlichten Rector bedankt voor benoeming RIJNVAART EN DE DOUANE Stropersdrama UIT VOORZORG! JDe overwinning is groot" HET WERK GAAT DOOR! Hij kreeg een kacheltje voor de kou RELGISCHE SOCIALISTEN SOEPELER JEGENS E.D.G. Schweitzer heeft voor Nobelprijs bestemming De Bilt: zwaar bewolkt Maandag 9 November 1953 Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ 13 cent per numrnfl 46 cent per week Nieuwsdienst Algemeen Dagblad RAALTE. Twee personen hebben Zondagavond het leven verloren toen de trein ZwolleAlmelo te Raalte op een met knipperlichten beveiligde overweg een personenauto greep. Gedood werden de 85-jarige landbouwer D. J. v. d- Beid uit Olst en zijn 48-jarige ongehuwde dochter Anna. De bestuurder, de manu- facturier Boerhof uit Boerhaar bij Wijhe. •werd ernstig gewond en in levensge vaarlijke toestand naar het ziekenhuis te iRaalte overgebracht. Het ongeluk gebeurde kort nadat de trein van het station Raalte was ver trokken. De auto werd ongeveer drie honderd meter meegesleurd. Hoe het ongeluk precies is gebeurd, kon niet worden nagegaan. Het zicht was goed en de knipperinstallatie werk te. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BREDA. De nieuw-benoemde rector van het stedelijk gymnasium te Breda heeft het gemeentebestuur schriftelijk doen weten dat hij zijn benoeming niet wenst te aanvaarden. Dr Th. H. Sluiter, die leraar is aan het Utrechts gymnasium, is katholiek en hij stond als no. 3 op de voordracht. Met voorbi,jgaan van een niet-katholieke can- didaat die op de eerste plaats stond, werd dr Sluiter door de Bredase ge meenteraad tot rector gekozen en dat heeft tot gevolg gehad, dat de curatoren van het Bredase gymnasium overwe gend katholiek voor hun functie be dankten omdat volgens hun opvatting slechts bekwaamheid en geschiktheid beslissend mogen zijn bij de benoeming in een functie die noch van godsdien stige, noch van politieke aard is. De daarmede rondom zijn benoeming geschapen sfeer is voor dr Sluiter vol doende aanleiding geweest om te bedan ken. STRAATSBURG (Reuter) De Centrale commissie voor de Rijn vaart, te Straatsburg bijeen, heeft maatregelen aanbevolen om het verkeer en de controle van de douane op het internationale deel van de rivier sneller in zijn werk te doen gaan. Frankrijk, België, Nederland en West-Duit;sland waren ter conferen tie vertegenwoordigd. Voorzitter was Adri.cn Thierry, vertegenwoordiger van Frankrijk. Er is o.a. aanbevolen speciale schip- perspaspoorten uit te geven en voortaan gestandaardiseerde douane documenten voor de ladingen en de inventaris van de schepen te ge bruiken. Dergelijke documenten zouden geldig moeten zijn in alle landen langs de Rijn. Jachtopziener schiet jongeman neer Nieuwsdienst Algemeen Dagblad EINDHOVEN. Zondagmorgen heeft zich op een terrein achter het militaire kamp te Oirschot een stropersdxama afgespeeld waarbij de 24-jarige M. van S. uit Acht het leven heeft verloren. Het was omstreeks vijf uur in de ochtend toen de jachtopziener K. N.. in dienst van de Bata schoen- en lederfabriek, die vergezeld werd door de bewaker J. van de kolenopslag- plaats van Philips, op de heide enige stropers verraste die daar met de lichtbak in de weer waren. Volgens hun verklaringen zou een der stropers hen hebben bedreigd. J., die niet was gewapend, had dekking gezocht, doch de jachtopziener trok zijn revolver en loste enige schoten. De stropers zochten een goed heen komen, maar een hunner, Van S„ bleef in het onderlijf getroffen liggen. Hij werd naar een ziekenhuis te Eindhoven ge bracht, doch bleek daar bij aankomst reeds te zijn overleden. Het slachtoffer en zijn bij dit drama betrokken broer stonden te Oirschot goed aangeschreven en zij waren bekend als sportieve jongelui. Het gebeurde heeft in Oirschot en omgeving een diepe indruk gemaakt. Sem Dresden jurylid DEN HAAG (A.N.P.) Sem Dresden is uitgenodigd om deel uit te maken van de jury va" het „Concours musical internationaal reine Elisabeth de Bel- gique" dat van 8 tot 12 December te Brussel wordt gehouden en dit jaar ge wijd is aan compositie. Hij heeft deze uitnodiging aangenomen. Advertentie Hotel Rest. „'s GRAVENBURG" DINER 's Gravendijkwal 100 - R'dam Telefoon 36933 Nieuwsdienst Algemeen Dagblad UTRECHT. Het lijkt prof. Romme uitgesloten, dat door de houding van de Katholieken in de Tweede Kamer het thans zittende kabinet aan het wanke len zou gaan. Prof- Romme heeft dat op het Zondag te Utrecht ge houden congres van de K.V.P. gezegd. Er zijn wel een aantal lieden in den lande, die maar steeds de positie van het kabinet zien wankelen. Dat is ook bij de belastingvoorstellen het geval ge weest. Prof. Romme was daaren tegen van mening, dat juist thans de „brede-basis-politiek" voor de Katholieken aantrekkelijk was, omdat het kabinet-Drees een ge lukkige ontwikkeling doormaakte in een richting, waarmede de Katholieken zich gaarne vereni gen. In dit verband maakte de Katholieke politieke leider ook gewag van de vrijage-pogingen, welke van de kant van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer waren bestemd voor de anti-revolutionnairen, hetgeen prof. Romme echter niet in het minst geschokt had. Hiermede is derhalve komen vast te staan, dat na de belasting voorstellen, welke prof. Romme de eerste forse schrede had ge noemd, er bij de Katholieken geen neiging bestaat de huidige regering ten val te brengen. Prof. Romme heeft op het congres van de K.V.P. te Utrecht verklaard, dat hij vooruit geweten had, dat hem verwijten naar het hoofd zouden worden geslingerd, omd<ut hij met zijn motie over vrijere loonvorming was gekomen, terwijl toch bekend was o.m. uit de Troonrede, daz de Regering deze zwenking in overwe ging had. De motie is vóór enige nadere ver klaring ter zake van regeringszijde ingediend, omdat van katholieke zij de deze stoot nodig werd geoordeeld, daar anders van socialistische zijde weieens getracht kon worden door buitenparlementaire werkzaamheid (prof. Romme bedoelde hier het congres van het N.V.V.!) het overleg ter zake te doen doodlopen, waaruit men dan de conclusie zou kunnen trekken, dat alles maar bij het oude moest blijven. Prof. Romme ver klaarde zulks te hebben willen voor komen en hij stelde vast, dat de Tweede Kamer in meerderheid voor een vrijere loonvorming geporteerd was. Toen de minister-president ver klaarde, dat er zeker redenen zijn om een wijziging in het systeem te overwegen, omdat de toestanden zich inderdaad hebben gewijzigd, achtte de heer Romme een directe behan deling van zijn motie niet meer no dig. De vrijheidsverruiming in de loonvorming is nu grondig op de baan (dat wil zeggen niet van de baan). De dijk is dicht! Honderd- duizenden Nederlanders heb- 1 ben de dichting van het I laatste dijkgat bij Ouwerkerk 1 meebeleefddank zij het 1 dynamische oeggetyigenuer- -Ë slag van de radio-reporters. Deze foto toont de situatie E 1 zoals een vliegende persfoto- 1 i graaf haar op de gevoelige 1 plaat kon vastleggen. 1 Luchtopname K.L.M.-Anefo -5 Nieuwsdienst Algemeen Dagblad „Landgenoten, de dijken zijn r dicht. Het einde van de ramp toestand is in zicht. Op dit ogen blik mogen wij elkander geliLk- wensen". Deze woorden van onze Konin gin klonken Zaterdag in honderd duizenden huiskamers, toen zij in een korte toespraak voor de radio haar dankbaarheid uitte voor de voltooiing van het gigantische werk bij Ouwerkerk. „De over winning is groot, zo zei zij, en groot ook is ons aller dankbaar heid jegens velen, die met uiter ste inspanning van lichaam en van geest hebben gestredenvolge houden en overwonnen, en boven dat alles uit jegens God, Die ons deze overwinning in handen gaf". Toen het bekend werd dat Hare Majesteit het plan had een ko ninklijk woord tot haar volk te richten naar aanleiding van het dichten van het laatste dijkgat, verzocht het bestuur van de Nederlandse televisiestichting haar deze rede ook voor de televisie te willen uitspreken. Aan dat verzoek voldeed de Koningin en Zaterdagmorgen om kwart voor één arriveerde zij in de televisie studio in Bussum. Na een korte repetitie sprak koningin Juliana om één uur haar rede voor ca mera en microfoon uit. De televisie-uitzending was uit stekend. door de radio was het geluid iets minder goed dan nor maal, omdat de radio nu het ge luid van de televisie moest overnemen. Na afloop van de uitzending werd de Koningin rondgeleid door de televisiestudio, die zij voor het eerst bezocht. OP DE FOTO: Hare Majesteit op het televisiescherm tijdens het uitspreken van haar rede. Verrassing voor de Zeeuwen in het Loo Nieuwsdienst Algemeen Dagblad APELDOORN. Prinses Wilhelmina heeft. Zaterdag ter gelegenheid van de dijkdichting bij Ouwerkerk de Zeeuwen, die nog steeds in een der vleugels van paleis Het Loo gastvrijheid genieten, met bloemen en gebak verrast, 's Middags heeft Zij te midden van hen naar de radiorede van Koningin Juliana ge luisterd. De prinses was vergezeld van haar dame du palais mevrouw De Sa- vornin LohmanVan Hasselt en haar tweede secretaresse jkvr. Van Rand wijk. Het aantal Zeeuwen op het paleis Het Loo voornamelijk uit Zierikzee en om streken afkomstig, bedroeg aanvanke lijk zeventig doch is inmiddels door het geleidelijk huiswaarts keren tot ruim twintig geslonken. TEHERAN (Reuter) Gisteren is het proces tegen ex-premier Mossa dek begonnen. De 72-jarige Mossadek staat terecht voor een krijgsraad van vijf leden en de zittingen worden gehouden in de spiegelzaal van het voormalige paleis te Sultanabad, vijf tien kilometer buiten Teheran. De hoofdstad is rustig gebleven ondanks dreigementen van de communistische Toedeh-partij, betogingen te zullen houden. Gekleed in een grijze kamerjas over een grijze, wollen pyjama strompelde de ex-premier de rechtszaal binnen. Hij klaagde direct over kou en de voorzitter de krijgsraad gaf order een petro leumkachel bij hem te zetten. Mossadek beantwoordde de eerste inleidende vra gen kalm, maar met trillende stem, zwaar steunend op de tafel, waarover 'j gebogen stond, en op een wandelstok. Volgens de Perzische wet mag een beklaagde de competentie van zijn' rechters in twijfel trekken en hij kan dat doenwanneer de president van de rechtbank hem vraagt, of er fou ten in de dagvaarding zijn gemaakt. Mossadek brak uit in luid geween en hij sloeg met zijn vuisten op de tafel, toen hij de openbare aanklager ei- van beschuldigde, dat hij onwettig terecht stond. Wijzend op de open bare aanklager, riep hij uit: ..Die heer is hier onwettig gekomen! U hebt on schuldige mensen onwettig gearres teerd! Zij zullen van koude sterven. Gevangenissen als deze kunnen zij niet verdragen!" te verlenen a sen) door hem te veroordelen. Op dat ogenblik brak de president zijn tirade af met de woorden: „Niemand van ons werkt ten behoeve van buitenlanders. Geen enkele Iraan is minder patriottisch dan gij. IJ dient te vermijden de officie ren van de krijgsraad te beledigen. Wij zijn in ons patriottisme fanatieker dan gij". Applaus van het publiek op de tribune volgde op die woorden. Tegelijk met Mossadek staat zijn voor malige stafchef terecht, die in burger gekleed was en gedurende de gehele zitting volkomen kalm bleef. De be schuldiging tegen Mossadek, dat hij pogingen heeft gedaan de monarchie omver te werpen en -het parlement op onwettige wijze heeft ontbonden, maakt het zeker, dat de doodstraf zal worden uitgesproken, maar gezien zijn leeftijd zal de ex-premier niet ter dood worden gebracht. Buiten het paleis stonden troe pen met de bajonet op het geweer op gesteld, terwijl pantserwagens en tanks de omgeving patrouilleerden. Het proces zal verscheidene dagen duren. Men is voi dag te, houden. Protest De president de krijgsraad ant woordde: „U hebt nu een kacheltje en u wordt dagelijks door een arts behan deld. U bent tevreden over het voedsel en andere dagelijkse benodigdheden. Ik vraag mij af, waar u nu nog over te klagen hebt". Mossadek antwoordde niet. Hij bracht echter in het midden dat de nieuwe regering-Zahedi de wij zigingen in het militaire strafprocesrecht, die hij bij volmacht van het parlement had doorgevoerd, weer ongedaan had gemaakt om hem volgens de oude pro cedure te kunnen berechten. Daar pro testeerde hij tegen. Bovendien kon hij ook niet aanvaarden, dat in de krijgs raad mensen zitting hadden, die vroeger onder hem hadden gestaan, zoals de openbare aanklager, die indertijd zijn ondergeschikte was geweest als officier van de genie- Enkele minuten later brak Mossadek uit in een nog heviger huilbui en zei toen, dat de krijgsraad geen hulp diende OUWERKERK, Na de afsluiting met vier caissons van het 180 meter brede gat in de zeedijk bij Ouwer kerk is er geen ogenblik sprake ge weest van een vermindering der activiteit. Het kotnt er nu op aan, dat de kieren tussen de betonnen kolossen en de ruimten onder de caissons volkomen waterdicht worden gemaakt. Hoewel Vrijdagavond al was gebleken, dat de sterke stroom geen noemenswaardige veranderingen had veroorzaakt in het omvangrijke be- zinkingsveld in en bij het gat, laat de drie tot vijf meter hoge steenrug. waarop de caissons zijn geplaatst veel water door. Deze zogenaamde spuiters worden bedwongen door het laten zakken van nog meer zinkstukken voor en achter de afsluiting en het storten van steen en klei. Tevens wordt nu een begin gemaakt met het vormen van de eigenlijke dijk. Eerst wanneer deze werkzaamheden zover zijn gevorderd, dat de dijk een eenzijdige druk van het water van de Oosterschelde, kan weerstaan, kan worden begonnen met het leegpopmpen van de polder Vierbannen. Men verwacht, dat dit over drie tot vier weken het geval zal zijn, dan gaan aan de Noord- en Zuidkant van de polder, die een oppervlakte heeft van 2500 hectaren, tien pompen aan het werk. Zij hebben tezamen een capacitbit van 900 kubieke meter per minuut. Zonder tegenslagen rekent men er op, dat dan omstreeks Kerst mis de weg ZierikzeeZijpe weer berijdbaar zal zijn. In totaal denkt men voor het droogmalen 42 dagen nodig te hebben. Na enige tijd malen zal het ook mogelijk zijn het waterschap Ooster en Sirjansland geheel te ontlasten van het water. In dit al eerder van het buitenwater afgesloten gebied is men hiermee al bezig geweest, maar wegens de nog zwakke toestand van de Rampaartsedijk was het niet mo gelijk de polder geheel leeg te pom pen. Hiermede moet worden gewacht tot het water in de Vierbannenpolder voldoende zal zijn gezakt, omdat an ders de Rampaartsedijk te zeer aan een eenzijdige druk van het water wordt bloot gesteld. Zaterdagavond is in de Grote kerk te Zierikzee een dankdienst gehouden. Het kerkgebouw was tot de laatste twee zittingen per I plaats bezet. Talrijke autoriteiten, o.w. het gemeentbestuur en de gemeente- „onze rivaal" (de Engel- Spaak boekt een succes Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BRUSSEL. De hoogste instantie van de Belgische socialistische partij, het. partijcongres, heeft dit weekeinde gepoogd haar houding te bepalen je gens de Europese Defensiegemeen schap- Een vorig congres had een afwijzende houding aangenomen, die niet is gehandhaafd. Aan het slot van de lange resolutie worden de socialistische parlements leden thans namelijk vrijgelaten om te stemmen zoals het hun goeddunkt. Men zou dit. als een overwinning van Spaak kunnen beschouwen, maar niet als een éclatante overwinning, want tegenover de 451 voorstanders van de resolutie stonden niet minder dan 248 tegenstan ders en de resolutie draagt de parle mentsleden allereerst op om stappen te doen teneinde vertraging van de behan deling van het E.D.G.-verdrag te ver krijgen. Dat zegt nu wel niet zo veel, omdat een paar alinea's verder aan de parle mentsleden vrijheid van handeling wordt gelaten, indien dit uitstel wordt afgewe zen. maar het is het logisch gevolg van de in de resolutie geformuleerde voor naamste punten, die in de socialistische partij leven. Allereerst betreuren de so cialisten namelijk, dat nog niet voldoen de klaarheid is verkregen over de mate, waarin Engeland bij het Europese leger zal worden betrokken en in de tweede plaats achten zij het bedenkelijk, over de hoofdtrekken van de Europese gemeenschap, sluitsteen van het Euro pese leger, nog onzekerheid bestaat b.v. voor wat de democratische controle be treft. Het oude kasfeel te Wijlre in Zuid- Limburg is door de heer Heymeyer van Heemstede te Amsterdam gekocht. Het kasteel zal worden gerestaureerd, ter wijl ook de aanleg der tuinen zal wor den vernieuwd. secretaris van Zierikzee, woonden de dienst bij. Korte toespraken werden gehouden door een pastoor van de r.k. parochie, een predikant van de gereformeerde kerk, de kapitein van de pïaatstehjke afdeling van het Leger des Heils, twee Ned, Hervorm de predikanten en door een predi kant van de chr. gereformeerde kerk. Het hoofdmotief van alle toespraken vormde de dankbaarheid voor de dich ting van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk, waardoor Schouwen en Duiveland weer tot een afgesloten geheel zijn geworden. Advertentie fotocopieën Xxdoor beètiigd fotokopiist vervaardigd ÖSj 15!?. -2- lil? Voor snelle hulp Bewaking van de dijken DEN HAAG (A.N.P.) In het ge bied van de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen komen dijkvakken voor, die eerst kortgeleden zijn hersteld of op nieuw zijn aangelegd. Daardoor zullen die dijkvakken gedurende deze winter bij het optreden van stormvloeden eer der aan beschadiging bloot staan dan voorheen. Om bij beschadiging of drei gende doorbraak vlug te kunnen op treden vooral in deze geldt: wie vlug helpt, helpt dubbel is voor dit winterseizoen in het bovengenoemde gebied een bewakingsdienst ingesteld. Bovendien zijn op verschillende plaat sen depóts aangelegd voor zand, zand zakken, schoppen en andere hulp materialen, Deze kunnen dan, zo spoe dig mogelijk, met onmiddellijk te hulp te roepen vrachtauto's naar de bedreig de punten worden vervoerd. De bewaking van de dijken is toever trouwd aan technisch personeel van rijks- en provinciale waterstaat met inschakeling van personeel van de wa terschappen. Door de rijkswaterstaat is ook met medewerking van het Koninklijk Ne derlands Meteorologisch Instituut en het bedrijf van de posterijen, telegrafie en telefonie een waarschuwingsdienst ingesteld, Het is tevens gewenst, dat onder buitengewone omstandigheden zo nodig de militairen te hulp kunnen worden geroepen en verschillende andere in stanties, als Rode Kruis en Bescher ming Burgerbevolking, zich paraat hou den om te kunnen optreden. l.AMBARENE. (Reuter). - Albert Schweitzer heeft het veel te druk om de lange reis naar Oslo te maken om zijn Nobelprijs in ont vangst te nemen. „De bouw van het nieuwe ziekenhuis zal te zeer mijn aanwezigheid vereisen", aldus de 78-jarige dokter. Dat nieuwe ziekenhuis zal bestemd zijn voor zijn 250 melaatsen, die nog in tijde lijke hutten zijn ondergebracht. Het ziekenhuis kan nu gebouwd worden dank zij de Nobelprijs, die hiermee dan ook helemaal is besteed. Horloge gevonden maar niet aangegeven Nieuwsdienst Algemeen Dagblad WINSCHOTEN. De recherche te Winschoten heeft twee personen gearres teerd die een gouden horloge, dat zij op de Allerheiligenmarkt hadden gevonden, zonder daarvan aangifte te doen voor ziohzelf hadden behouden. Advertentie Gaal Helpers in nood te gast in Nederland NEW YORK (A.F.P.) Treinconduc teur Fred Hotchkiss uit Mount Vernon, die te New York het initiatief nam voor de „dijk-trein", om gelden bijeen te bren gen voor de slachtoffers in de rampge bieden, zal op uitnodiging van de direc teur der Nederlandse spoorwegen, de heer F. Q. den Hollander, met zijn echt genote, een bezoek brengen aan Neder land. Op 14 November vertrekken zij met de Nieuw Amsterdam uit New York. Tij dens het verblijf in Nederland zijn zij de gasten van de Nederlanse spoorwegen. In het gehele land, ja tot ver buiten de landsgrenzen spreekt men over TEAROOM-RESTAURANT G5VAA!!£övi BEURSPLEIN 31-35 ROTTERDAM Verwachting tot Maandagavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Wadden- kust af en toe harde Zuid-Wes telijke wind. Mid- dagtemperaturen 1 ongeveer dezelfde als vandaag. Mies je: Na regen komt zonneschijn. Zon op: 7.49—16.58. Maan op: 11.0618.10. E.K. 14 November. WEERRAPPORTEN VAN GISTERAVOND UUR: Helsinki Oslo 1, bew. Stockh. onbew. ZW Kopenh. zw, bew. ZW Londen geh. bew. ZZW A'dam motregen ZZW Brussel zw. bew. ZZW Parijs 1. bew. Z Bord. onbew. Stil Nice onbew. WNW Warsch, geh. bew. Z Berlijn nevel 7. Frankt. nevel Miinch. nevel Ziirich 1. bew. Wenen onbew. Rome onbew. .max. neersl. temp. afgel. gist. 24 u. eer wind gr. C. in nun bew. ZW 8 11 11 ZW WNW Stil ONO

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1