W interstormen beukten Amerika's Oostkust DUIZENDEN MENSEN UIT HUN HUIZEN VERDREVEN Kustvaarder gezonken bij Texel Voorin. Perzische premier Mossadegh staat terecht Ontroerende kerkdienst in Zierikzee GEVALLEN GEALLIEERDE MILITAIREN HERDACHT Rijdend politiebureau in Emmen „KUNGSH0LM" IN STOCKHOLM Aardverschuivingen in Griekenland Het weer in Europa STROPER GEDOOD Molotov bood een schitterende receptie aan Boerderij afgebrand Dankbaar Bemanning gered PLANT EEN BOOM OP SCHOUWEN! MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 Redactie en Adm. N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. Bankier: Twentsche Bank, Amsterdam. Telefoon 3790039222 (10 lijnen) Postbus 859. Genu-Giro Amsterdam T 500 Postgiro no. 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; f 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks TtOUM" ELFDE JAARGANG No. 2616 (Geldig tot Maandagavond). ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt met plaatselijk lichte regen of mot regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Zuidwestelijke wind. Middagtemperaturen ongeveer dezelfde als vandaag. Zon op 7.51 Maan op 11.58 Onder 16.57 Onder 19.11 Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Zware stormen en huizenhoge golven hebben de laatste 48 uur de Amerikaanse Oostkust gebeukt. De overstromingen, die hierdoor werden veroorzaakt, hebben meer dan 10.000 mensen uit hun huizen verdreven. In de badplaatsen spoelden de pieren en gebouwen weg. Minstens 13 personen zijn tijdens dit noodweer omgekomen. In de staten Kansas, Nebraska en Noord- en Zuid-Dakota viel een ongewoon dik pak sneeuw, waardoor honderden automobilisten on derweg bleven steken en gedwongen waren hotels te zoeken. Maar de boeren verheugden zich over het zegenrijke vocht voor hun door droogte geplaagde wintertarwe. In het Oosten had men eerst met. sneeuw, vervolgens met. regen en natte sneeuw en daarna met een storm te kampen, die windstoten met een snelheid tot. 170 km per uur bracht. Dit ging gepaard met zeer hoog Ui, waardoor honderden huizen in New York, Jersey en Connecticut onderlie pen. Trein-, boot- en vliegdiensten onder vonden grote vertraging. Het hoofd van de Amerikaanse me teorologische dienst heeft een onder zoek gelast naar het feit, dat de wcer- voorspellers geheel door de stormen werden verrast. Pas toen reeds uren lang sneeuw viel meldde de meteoro logische dienst, dat lichte sneeuwval verwacht kon worden. De beroemde vacantie-oorden Atlan tic City en Asbury Park in New Jersey werden zwaar geteisterd door de Oce aan. De kop van de beroemde stalen pier werd over een lengte van 70 me ter weggeslagen en een stramdcluib te Asbury Park verdween in zee. De söhade aan de kust loopt in de miHioenen. In New Jersey, New York en Connecticut moest het Rode Kruis aan ruim 3700 personen onderdak ver schaffen. Andere personen, die met stadsbus sen, roeiboten en duekws van 't leger uit hun ondergelopen huizen waren ge haald werden in scholen, kerken en andere gebouwen ondergebracht. In New York onderbrak het water zelfs de arbeid van de meteorologische dienst. Door 'het wegvallen van de stroom konden de liften het op een 29ste etage gelegen kantoor van deze dienst niet bereiken. Zout water uit de. baai stelde électrfsdhe geleidingen bui- ten bedrijf, die weergegevens naar het bureau brengen. Meer dan 50.000 telefoons op Long Island en 5000 in New Jersey geraak ten buiten dienst en meer dan duizend monteurs werden uitgezonden om de schade te herstellen. Hulppolitie werd naar de plaats ML1_ ford in Connecticut gestuurd om plun dering van geëvacueerde huizen te be letten. Op zijn laatste proefvaart, waarbij de hoofdsteden van Zweden, Finland en Denemarken wordt aangedaan, is het vlaggesehip van de Zweden-Ame- rikalijn, de „Kungsholm", Zaterdag in Stockholm aangekomen. Aan boord van het in Nederland ge bouwde, 22.000 ton metende passa giersschip bevonden zich tal van pro minente persoonlijkheden, onder wie prinses Sibylla van Zweden, haar zoon Carl Gustav, de jeugdige Zweedse kroonprins, en haar vier dochters Mar garets, Christina, Desiré en Birgitta. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die de trip als eregast meemaakt, zei- de dat hij ten opzichte van het schip geen enkel woord van critiek verno men had. „Iedereen aan boord was zeer ingenomen met het schip." De hevige regens, die de wegverbin dingen tussen Athene, Larissa en Tri- ka-la in de vlakte van Thessalië hebben verbroken, vormen nu een bedreiging voor het kanaal van Korinthe. Afstor tende aardmassa's, die in het kanaal zijn terechtgekomen, hebben het nood zakelijk gemaakt het kanaal voor grote schepen te sluiten. In Larissa zijn zeven huizen in elkaar gestort, ter wij] Zuid west van deze plaats drie dorpen ontler water staan. Burgers en militairen zijn bezig de rivierdijken te versterken. Windrloht Max temp W(,„ en v gist. en weer en neerslag -tcracht (mm.) Helsinki zw. bew. Oslo li. bew. Stockholm onbew. Kopenhagen zw. bew. Londen geh. bew. Amsterdam motreg Brussel zw. bew. Parijs li. bew. Bordeaux onbewolkt Nice onbewolkt Warschau geh. bew Berlijn Frankfort Münohen Ziirioh nevel nevel nevel onbewolkt, onbewolkt ZZW ZZW ZZW WNW 2 windstil ONO 3 Een zekere M. van S. uit Oirsehot is in de nacht van Zaterdag op Zondag het slachtoffer geworden van een st.ro- persdrama op het terrein achter het militaire kamp te Oirsehot. Enkele stropers waren er met een lichtbak op uitgetrokken, doch werden in het veld door de politie verrast. Of de stropers aan de haal zijn gegaan, is niet met zekerheid bekend. In ieder geval werd Van S. aangeschoten. Hij werd naar een ziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar hij inmiddels is overleden. Commando-overdracht te Bergen op Zoom (Van onze correspondent) Zaterdag heeft overste K. W. M Brantjes, commandant van het district Bergen op Zoom van de Kon. Mare chaussee, het commando overgedragen aan kapitein L. A. R. J. de Vries Feijens. De scheidende overste sprak de militairen toe, waarbij hij hun dank bracht voor de prettige samenwerking. Het woord werd daarna gevoerd door adjudant A. Kosten, die als herinnering een sigarettenkoker overhandigde en aan mevr. Brantjes een bloemstuk. Na mens dè brigade werd het woord ge voerd door adjudant De Graaf uit Roosendaal. Ook de geestelijk verzor ger, majoor Stieger, sprak waarderende woorden. Vervolgens sprak de nieuwe com mandant. Ten slotte dankte overste Brantjes voor de woorden, die tot hem waren gesproken en nam daarna per soonlijk afscheid van allen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotow, heeft Zaterdag een schitterende receptie gegeven voor communistische en Westerse diploma ten in het' Spiridonöwka-palcis in Mos kou, op welke de Rusissche maarschalk Tsjoekow warm een aan gerechtigheid gewijde toast van de Amerikaanse am bassadeur Charles Bohlen steunde. De Franse ambassadeur Joxe, Boh len en de Britse ambassadeur Sir Wil liam Hayter vonden zich aan een buf fet in gezelschap van de secretaris van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht, de ambassadeur van communistisch China, Tsjang Wen Tjen, de Argentijnse ambassadeur Leopoldo Bravo en de Birmese ambassadeur Oe Ohn. Van de Russische leiders waren aan wezig Tsjoekow, Molotow, minister van Handel Mikojan, minister van De fensie Boelganin, plaatsvervangend premier Kaganowitsj, vakbondsleider, en ex-president Sjwernik en vele an deren. De Amerikaanse ambassadeur Boh len zeide, dat er een eenvoudige for mule voor de vrede is: ,,Het land dat de grens van een ander land met gewa pende macht oversteekt is de agressor." Bohlen antwoordde op een toast voor gesteld door plaatsvervangend premier Kaganowitsj: „Voor vrede, brood, land en vrijheid, de dingen welke alle men sen eenvoudige mensen op de gehele wereld wensen." De meeste heildronken werden door Kaganowitsj uitgebracht. Didplomatieke vertegenwoordigers van bijna ieder land dat in de Sowjet- Unie vertegenwoordigd is woonden de receptie bij. (Van onze correspondent) Zaterdag is de boerderij van de heer S. Tolsma te Blessum (gemeente %Ie- naldmp'adeel). terwijl de boer en zijn vrouw in Enschede logeerden, afge brand. Het in de schuur aanwezige vee kon in veiligheid worden gebracht, maar verder werd er weinig gered. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon nog slechts nablussingswerk ver richten. Men vermoedt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Verzeke ring dekt de schade. M U Vrijdagavond, kort voor mid dernacht, het laatste gat gedicht is van de talloze gaten die tijdens de vreselijke stormramp van Februari geslagen zijn, past een woord van grote dankbaarheid over het feit dat dit dijkherstel zo voorspoedig mocht slagen. Een gelukkige samenwerking van een reeks van factoren greep nier plaats. De grote energie van allen die bij dit dijkherstel op hun post stonden en bij dag en nacht tot werken bereid waren, de kunde van Waterstaat, de fantastische mogelijkheden der techniek en het gunstige weer, hadden De dne leden van de bemanning die Zondag behouden in IJmuiden aankwa men. Van links naar rechts: matroos S. de Haas, kapitein R. Oldenburger en de kok P. van Staalduinen. DIEVEN KREGEN GEBREK AAN BENZINE Hun buit achtergelaten (Van onze correspondent) In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij de visconservenfabriek „De Dog- gersbank" te IJmuiden een inbraak ge pleegd en voor een waarde van circa 17.000 aan blikken geconserveerde lever gestolen. De goederen werden in een vrachtauto geladen van de timmer fabriek van de fa. Duyn uit IJmuiden, welke auto men had gestolen. De ge hele buit moest ten slotte in de steek worden gelaten doordat de benzine voorraad was uitgeput. Na een in vrijwillige ballingschap ge voerde campagne van zes maanden is koning Norodom Sihanou van Cam bodja teruggekeerd in zijn hoofdstad als een nationale held, omdat hij er in geslaagd is om voor zijn land de feitelijke onafhankelijkheid te ver werven. Het Nederlandse motorkustvaartuig „Columbus" is Zaterdagmiddag om halfvijf op ongeveer 50 mijl ten Noordwesten van Texel gezonken. Het schip kreeg in een storm op de Noordzee zware slagzij. De lading be gon te werken en spoedig verkeerde de „Columbus" in nood. S.O.S.-seinen werden uitgezonden en onmiddellijk voeren de reddingsboot „Brandaris" van Terschelling en de sleepboot „Holland" van de fa. Doek- sen uit om hulp te bieden. Een Engelse trawler, de „Prince Victor" en twee Belgische kotters de „Mayflower Z 546" en de „Madeion Z 435" bevonden zich echter dichter bij het in nood verkerende schip en kon den eerder assistentie verlenen. Acht van de uit elf koppen bestaande Hij voert zijn verdediging huilend en met de vuist op tafel slaand l'n de Spiegt3G.a'rii van het voor malige paleis te Sultanabad, 15 kilometer van Teheran, is giste ren het proces begonnen tegen de voormalige premier van Perzië, dr. Mossadegh. Mossadegh wordt er van be schuldigd, orders van de Sjah in (Van onze correspondent). Met een ontroerende interkerkelijke samenkomst in de Grote Kerk, die door honderden inwoners en vreemdelingen werd bezocht, heeft Zierikzee Zater dagavond uitdrukking gegeven aan de innige dankbaarheid voor het sluiten van het laatste stroomgat bü Ouwer- kerk. Het kerkgebouw was overvol. Zelfs de paden waren geheel gevuld en tientallen mensen moesten genoegen nemen met een staanplaats in het voor- Pastoor J. Dekker van de plaatse lijke parochie herinnerde na voorlezing van Psalm 103 aan de veelbewogen historie van het eiland. Hij bracht hul de aan het technisch vernuft der inge nieurs en aan allen, die hulp boden. Luitenant Gelderman van het Leger des Heils-korps achtte de dijksluiting een zaak, waarvoor veel gebeden is. Spreker waarschuwde er voor bij het verglijden van de tijd nimmer de ont vangen weldaden te vergeten. Ds. IJ. J. Tiemersma, Geref. predi kant, herinnerde aan het „Och Heer, erbarm U over ons", dat in hetzelfde gebouw werd gebeden op de nationale rouwdag, acht maanden geleden. De sluiting van het laatste dijkgat toont aan. dat God. geen eeuwige verwoesting wenst en niet aldus wil twisten met Zijn kinderen. Vanzelfsprekend is dit niet, maar in Christus heerlijk waar. „Hij deed de deur dicht bij Ouwer kerk," aldus ds. Tiemersma, „omdat Hij barmhartig en goedertieren is." Ds. J. van Royen, Hervormd predi kant, had de vreugde in het land gezien en was ontroerd door een vlag aan de St. Laurenstoren te Rotterdam. En een vlag aan een eenvoudig huisje in Bra bant, waar aan de stok er van een bosje bloemen was gebonden. Ds. J. P. van Roon, eveneens Her vormd predikant te Zierikzee, stelde menselijke getallen en maten tegen over de oneindigheid van de afstand tussen hemel en aarde en wees er op hoe groot de goedertierenheid Gods is, Die de dijken weer heelde om Neder land te vormen tot een godvrezende natie. Ds. M. v. d. Klis, Ghr. Geref. predi kant wees op de weldaden van God, Die Zijn liefdevol vaderhart toonde na maanden van zware beproeving. Na het dankgebed zongen de aan wezigen staande het: „Wat. de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand". De N.C.R.V. maakte bandopnamen van deze dienst, die in een Zondag morgen-programma werden uitgezon den. CHAUFFEUR DE BAAT SPOEDIG VRIJ De Nederlandse chauffeur Dirk de Baat, die op 24 October bij het ver keersongeluk op de autobaan bij Sieg- burg betrokken was, zal, naar zijn verdediger Henry Ormond mededeelde, spoedig tegen borgstorting uit het voorarrest worden ontslagen. Na het zo meesterlijk slagen van de operatie „Viermaal Phoenixmaakte de K.L.M. Zaterdagmorgen deze lucht foto van het thans gedichte stroomgat bij Ouwerkerk. de wind te licfcfeeh geslagen en pogingen te hebben gedaan het bewind van de Sjah omver te werpen. Mossadegh verscheen gekleed in een grijze kamerjas over een pyjama voor zijn rechters. Mossadegh zakte bij het binnentre- bemanning van de „Columbus" werden opgepikt door de Engelse trawler. Zij zijn Zaterdag te Grimsby aan wal gezet. De drie andere opvarenden zijn Zon dag te IJmuiden aan wal gebracht door de Belgische kotters. De 29-jarige kapitein van de „Colum bus" R. Oldenburger, uit Appingedam, de 25-jarige matroos S. de Haas uit Hantum (Fr.) en de 30-jarige kok P. van Staalduinen uit Meppel. Van dit driemanschap heeft de kok het hachelijkste avontuur beleefd. Toen het scheepje zestig graden slagzij over tuurboord maakte, is hij met kapitein Oldenburger na zes uur hard vechten op het wilde water van het steeds ver der hellende schip over boord ge sprongen, met de bedoeling de „Made- ion" te bereiken. De Engelse „Prince Victor" had inmiddels acht andere op varenden overgenomen en de „Mayflo wer" een negende. De kok kwam in 't schroefw-ater van de „Madeion" terecht. Van de strijd, die hij in deze kolkende watermassa te itrijden had, getuigt nog het sigaretten- blikje, dat hij bij zich droeg. Het zit vol deuken. Een zeeman wierp de kok een lijn toe en zo wist deze zich ten slotte op het nippertje te redden. Kort na dien zonk de „Columbus". Per taxi zijn de drie in IJmuiden aan land gezette geredden van de „Colum bus" naar huis gebracht. Het m.s. „Columbus" was eigendom van de fa. Wagenborg te Delfzijl. Het had een inhoud van 990 ton „de weight". den van de rechtszaal bijna ineen. On geveer 170 toeschouwers op de pu blieke tribune keken zwijgend toe toen de oude man, Leunend op zijn stok, geëscorteerd door twee politie mannen en gevolgd door zijn raadsman kolonel Bozorgmehr, die een familie lid van hem is, binnentrad. Terstond na de opening van de zit ting deelde de verdediger de recht bank mee, dat de ex-premier de be voegdheid van het Hof bestreed. De rechtbank bestaat uit de president en vier rechters. De voormalige premier bleek geens zins geïntimideerd. De fotografen, die in de zaal aan wezig waren, wekte hij op een goede foto van hem te maken. Verder be klaagde hij zich, dat „hij stierf van de kou". De rechtbank liet daarop een petroleumkachel bij hen:, zetten. Op felle toon protesteerde hij tegen de persoon van de openbare aanklager, die hij een analfabeet noemde. Toen hem zijn naam gevraagd werd, noemde hij die en voegde er op scherpe toon aan toe: „De wettige eerste minister van Perzië." Op de vraag, of hij de bevoegdheid van zijn rechters bestreed, antwoordde hij, dat hij het slachtoffer was van de inmenging van een buitenlandse mo gendheid. Soms huilend en met de vuisten op tafel slaand weerlegde hij de beschul digingen van de aanklager en ontkende telkens diens competentie. Toen de rechter hem er voor waar schuwde, niet van de zaak af te dwalen, riep hij uit: „U wenst ipij ter dood te tot gevolg dat, nog voor de eerste grote najaarsstormen gekomen zijn, de dijken van het geteisterde gebied zijn ge sloten. Dankbaarheid tot God moet de boventoon voeren, nu Hij net werk van mensen aanvankelijk zo wilde zege nen, dat daardoor het voortgaand her stel van het rampgebied mogelijk wordt. Mogen een volgend jaar de provin cies Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant weer het beeld vertonen waarvan de dichter in de tweede helft van Psalm 65 zo treffend zingt. (Reeds in een gedeelte van vorige edities geplaatst.). De Stichting „Nieuw Schouwen-Dui- land" schrijft: „De laatste strijd voor het dichtma ken van het overgebleven stroomgat bij Ouwerkerk is gestreden. Na ontzaglijk grote moeilijkheden, tegenslagen en teleurstellingen is het beruchte gat bij Ouwerkerk gesloten. Maar nu! Thans komt men na droog making voor andere problemen te staan. Verbindingen, herverkaveling, wederopbouw enz. Deze problemen zijn groot. Ook de herbeplanting van ons eiland; immers de totale bomen- en plantengroei is geheel vernield. Hier voor is hulp nodig en zeer veel hulp. Beziet Walcheren, in 1944 door het zeewater vernield. En thans, vele Ne derlanders hebben voor de herbeplan ting gezorgd. Ook Schouwen en Duive- land moet hex-beplant worden en dit kan, wanneer het gehele Nederlandse volk hieraan medewerkt. Wij doen gaar ne en met klem een beroep op het Ne derlandse volk om hieraan te willen meewerken en een „boom" op Schou wen en Duiveland te planten, hetgeen mogelijk is door een bijdrage van f2.50 voor elke boom, welke men wenst te doen planten, te storten op giro-reke ning van de „Stichting Nieuw Schou- wen-Duiveland" Nr. 1483 of over te schrijven bij de plaatselijke banken te Zierikzee of Boerenleenbanken op het eiland." (Van een onzer verslaggevers) Op plechtige wijze zijn Zaterdag middag te Amsterdam in de Nieuwe Kerk op de Dam de gesneuvelde ge allieerde militairen van twee we reldoorlogen herdacht. Voor het koor van de kerk, waar de restauratie schuttingen waren weggenomen, stond een symbolische katafalk, waarbij mannen van het Amsterdamse gar nizoen de erewacht hadden betrok ken. De plechtigheid werd vereerd met de aanwezigheid van de vertegen woordiger van H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard, de chef van het militaire huis van H.M. de Ko ningin, de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. De Nederlandse re gering was vertegenwoordigd door de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg. Verder zagen wij de vice-president van de Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, alsmede de am bassadeurs van België, Frankrijk. Australië, Zuid-Afrika, de gezanten van Luxemburg, Polen en Noorwegen, terwijl Canada, de Verenigde Staten, Tsjechoslowakije, Engeland en Rus land vertegenwoordigd waren door hun zaakgelastigden, militaire atta- ché's c.q. secretarissen. veroordelen en geeft mij geen kans mij te verdedigen!" „Wij zijn geen beulen," antwoordde de rechter. (Van onze correspondent). Vele gemeenten zullen jaloers zijn op het nieuwe bezit van de Emmer politie: het rijdende politiebureautje. De uitgestrektheid van de gemeente Emmen maakte het noodzakelijk, dat de politie de beschikking kreeg over een wagentje, dat van alle gemakken is voorzien. Maandenlang zijn de hoofdinspec teur van politie, de heer D. Hoek, en de commandant van de Emmer Brand weer, de heer R. H. Berends, aan het puzzelen geweest om de nieuwe wa gen te ontwerpen. De mannen van de brandweer heb ben een „naakte" Volks-bestelwagen omgebouwd en het resultaat zal iedere politieman verrassen. Talrijke nieuwe vondsten zijn op het lichtblauwe wa gentje aangebracht. Op het dak is een draaibare mast gemonteerd, waaraan men een gewone booglamp bevestigde. Bij ongelukken kan de dokter 's avonds gebruik ma ken van deze lantaarn om de gewon den te onderzoeken. De lamp is tot een hoogte van 414 meter verstelbaar. Een andere vondst is de lichtbak voor de achterruit. Wanneer de politie een auto wil deen stoppen, dan is geen armgezwaai meer nodig om de bedoe ling aan de bestuurder duidelijk te maken. De chauffeur van de politie wagen behoeft slechts voor de auto te gaan rijden en een handeltje over te halen. Van alle gemakken voorzien Halt Plotseling zakt dan een lichtbak voor de achterruit, waarop in rood- verlichte letters staat: „HALT POLITIE". Het inwendige van de wagen is ver bouwd. Een opklapbaar tafeltje en banken maken het mogelijk, de getui gen ter plaatse van een ongeval b.v. te verhoren en het rapport op te ma ken. Gordijntjes voor de ramen weren nieuwsgierige blikken. De dokter kan op een brancard in de wagen gewon den onderzoeken. Het is niet meer nodig autobestuur ders mee naar de woning van de dok ter of het politiebureau te nemen voor de bloedproef; al het benodigde mate riaal is in een keurig, in de wand weg gewerkt, kastje aanwezig. Reparatiemateriaal, dat zelfs een Wegenwacht jaloers zou maken, wordt in de wagen meegevoerd. Pechvogels onder automobilisten mogen niet mop peren, wanneer de blauwe service wagen van de politie in de buurt is. Men kan zelfs bij de politiewagen lampjes voor kapotte achterlichten kopen. Alle mogelijke controle-apparaten hebben een plaatsje in de wagen ge vonden. Bovenop de wagen heeft men een sirene en een luidspreker gem on teerd. Eén wens heeft de Emmer politie nog: een mobilofoon. De ruimte is er al voor opengehouden en ook dit appa raat zal waarschijnlijk binnenkort in het trotse bezit van de Emmer politie i worden gemonteerd. Door de muzikale medewerking van de organist Henk Loohuys, het Am sterdamse philharmonisch koor en 't Amsterdamse symphonie-orkest „Con Brio" onder leiding van Nico Her mans is de herdenking in een plech tig en ontroerend raam gezet. De Britse aalmoezenier Father G. Brown O.S.M. herdacht in zijn toe spraak de wonden door de oorlog ge slagen en herinnerde aan de moed van zovele geallieerde militairen, van wie er vijftienduizend kruisvaarders der vrijheid in ons land zijn begra ven. Hij dankte het Nederlandse oor logsgraven comité .voor de zorg waar mede dit comité en naast dit de gehele Nederlandse bevolking de laatste rustplaatsen van deze gesneu velden onderhoudt. Pasteur Marc Jospin. Waals predi kant te Amsterdam, zeide dat wij hier aanwezig waren om te herden ken en om getuigenis af te leggen van ons Christelijk geloof. Getuigenis ook van Jezus Christus, wien het alleen is gegeven ons de vrede te bieden. Gij zult" Prof. mr. I. A. Diepenhorst vroeg naar het waarom van de oorlog en sprak over de eis vaai het „Gij zult". Gij zult de waarheid tegen de leu gen stellen, de rechtvardigheid tegen de verdrukking. De gesneuvelde mi litairen hebben de tegenstrijdigheid aanvaard, dat het hoogste op aarde door het laagste moet worden ver dedigd, zeide hij. Spreker eindigde zijn toespraak met het citeren van het bekende vers: „Het daghet in het Oosten", waarvan de laatste regels luiden: Hij komt de volkeren troosten Die eeuwig heersen zal- Daarna is een 24-tal kransen ge legd door officieel afgevaardigden. De eerste krans werd gelegd door de vice-admiraal Rost van Tonningen namens H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard. Daarna volgden de Ne derlandse regering en de vertegen woordigers der buitenlandse rege ringen. Merkwaardigerwijs waren bij deze plechtigheid aanwezig drie hooglera ren van de V.U. Naast prof. Diepen horst, die als spreker optrad, was er de rector magnificus prof. J. F. Koks- ma, terwijl een krans werd gelegd na mens de bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis door prof. dr. J. Coops. Vier trompetters van de Amster damse politiekapel onder leiding van F. Eleveld, bliezen de „Last Post". Daarna heeft ds. P. W. Spruyt het „Onze Vader" gebeden. De plechtigheid, die door de goede organisatie van het Nederlands oor- logsgravencomité een bijzonder in drukwekkend verloop had, is beslo ten met de gemeenschappelijke zang van: „O God, die droeg ons voorge slacht", welk gezang in drie talen werd meegezongen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1