Minister nogmaals over de hoofdstad - igB EN NU, DAMES... Algemeen Dagblad Alg. Dagblad-post Heden melden wij: Wedden van de burgemeesters van kleinere gemeenten onder de loupe Rotterdam eert W. v. d. Vorm NOG ALLEEN INFORMATIE Kamerleden stellen belang in tweede vliegtuigcarrier Eisenhowers zorgen Schetsboek van de mode Een dode, twee gewonden Tater dag 7 November 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. S Nederlands trots! Op het moment, dat deze krant in handen komt, is het laatste gat in de op 1 Februari zo zwaar gesehon den dijken dicht. Tegen het geweld van water en stormwind hebben ingenieurs, uitvoerders en arbeiders hun vernuft gesteld, hun doorzet tingsvermogen en hun rotsvaste ver trouwen het water te zullen bedwin gen. Een Nederlandse traditie is hoog gehouden en zo goed als in de eerste dagen van Februari alom in de we reld de deernis met de zo zwaar ge troffen eilanden tot uiting kwam, zo zal thans de mededeling, dat na negen maanden het laatste van de 67 in de dijken geslagen gaten is gedicht, de wereld met verbazing vervullen over zoveel energie en zoveel kundigheid. De grote meerderheid van de be woners der Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden zijn eenvoudig ge lovende mensen. Toen de ramp velen de dood van verwanten bracht, toen duizenden alles verloren wat zij aan have en goed in moeizame werk zaamheid van jaren hadden verwor ven, toen bogen zij in deemoed het hoofd en baden zij. Het zelfde gods vertrouwen, dat hen sterkte in de uren van tegenspoed, heeft hen ook geschraagd bij de strijd om het her stel en vandaag zullen velen op de eilanden wederom het hoofd buigen en de handen vouwen, maar dan uit dank voor het bereikte resultaat. Tegelijkertijd zal hun hart vervuld worden van trots, omdat zij de grond, die nier in de meest letterlijke zin des woords voor hen het erfdeel deT vaderen is, zullen teragwinnen. Laat ons echter bij dit onmisken baar succes niet stil staan, maar er ons rekenschap van geven, dat wij verder moeten. De mannen van de waterstaat en van de aannemers heb ben bewezen, dat zij diepe brede gaten, waar het water met ontstel lend geweld doorheen sloeg, kunnen dichten. Dat is een belofte voor de toekomst, want ook de aanleg van dijken dwars door de zeegaten moet mogelijk zijn. Nu in bijzijn van de hogen in den lltnde dit laatste gat is gedicht en nu het nog slechts een kwestie van maan den is, of alle land zal droog staan en wellicht nog een kwestie van een of twee jaar, of alle land is weer cultuurland en alle wegen zijn her steld, nu dringt de nieuwe taak zich op: de verbinding van de eilanden met de vaste wal, waardoor deze prachtige streken met hun stoere be volking de veiligheid zo goed als de kansen op meer welvaart krijgen, waarop zij volkomen recht hebben. Wij zijn er niet tevreden mee, dat de gevolgen van de ramp worden teniet gedaan, wij kunnen nu op goede grond van de overheid ver wachten, dat zij doorgaat en daar mede de faam van Nederland als bedwinger van water en wind, hoog blijft houden. DEN HAAG De verhitte gemoederen van de Kamerleden, die zich over de kwestie „hoofd stad des lands" boos hadden ge maakt op minister Beel, zijn gistermiddag gebaad in een wel dadige stroom van. koele woorden, weennee de bewindsman van bin nenlandse zaken zijn standpunt verdedigde. De Kamer leerde, dat de minister, die woordelijk had gezegd, dat het begrip hoofdstad in ons land wezenlijke betekenis mist, bedoeld had: staatsrechte lijke betekenis, hetgeen voor hem hetzelfde is. Het onderwerp lag ook hem blijk baar nogal na aan het hart, want hij begon er zijn antwoord mee, nadat in het begin van de vergadering nog enkele kamerleden het woord hadden gevoerd over zijn begroting. Ir C. N. van Dis (sgp) had nog gesproken over het bederf van de zeden door leesbibliotheken, toneel en bioscoop, de heer Ch. J. I. M. Weiter fknp) over de gemeenten, de salarissen van burgemeesters en de Indische pen sioenen, de heer J. Blom (pvda) over het georganiseerd overleg voor amb tenaren en zijn fractiegenoot H. van Toch emigreren De heer A. D. te D.: Op de vraag: En toch emigreren? moet het antwoord zijn: Ja. Inderdaad er is een tekort aan mijn werkers, maar de nieuwe arbeiders uit andere streken van het land worden stelselmatig van hun woning en dus van hun gezin gescheiden gehouden. Daarom lopen ze weer weg. Zeevarenden vonden plaatsing wegens de oorlog in Korea. Maar in 1949 waren de portefeuilles van de scheepswerven rog maar voor zes maanden voorzien. Een timmerman verdient per uur 1.08. Dit maakt het vak kapot, want bij de DUW komt men tot 96 cent per uur. Een arbeider in Zwitserland verdient ongeveer 530 per maand. Hier moest de grote geboortestijging leiden tot te korten. Herscholing is niet zo gemakkelijk. Afgezien daarvan, wat voor belang heeft een werkloze in een vak als daar in slechts iets meer wordt verdiend? Omdat de emigrerenden met dit mi nimum geen genoegen nemen en in hun vak betere voorwaarden zijn uitgeslo ten. gaan ze. Van de jongere emigran ten hoort men meest: Hier kom je voor uit. in Nederland zien ze me niet terug. Emigratie is ook nu voordeliger. Want onze hoogconjunctuur is gevestigd op een terrein waar de grondstoffen moeten worden ingevoerd, de consump tie beperkt is en de loonstop heerst DATde Duitse politie gisteren een paar ogen, tien vingers en een telefonist heeft gearresteerd, die samen een trio hotel- dieven vormden, dat in twee maanden ty'ds tien duizend mark heeft weten te bemachtigen. DAT: de .ogen in dit geval de ogen van een der kellners waren. Die kellner keek goed rond in de eetzaal en deelde dan aan de telefonist mee, wie daar za ten. De telefonist gaf de namen plus het nummer van de bijbehorende kamer door aan de vingers, die van een chasseur DAT: de chasseur daarop met een loper de kamers binnenwandelde, de bagage controleerde en ontdeed van contant geld en reiseheques. De achterdocht van twee Amerikaanse hotelgasten maakte een eind aan dit lucratieve bedryf. DAT: het voor Michael Szailsko veel moeilijker is ora zijn rybewys te hah dun voor u of voor ons. S/.aitsko is een ex-Rus, die nu in Oklahoma woont. Edoch, hy kent uitsluitend Russisch, en verstaat dus geen woord van de vragen van de examinator. DAT: hy toen op het idee kwam zyn vrouw er by te halen, die behalve Rus sisch ook Duits kent, en dan als derde zyn dochtertje, dat Duits en Engeh spreekt, maar pas zes jaar is. DAT: de examinator de vraag aan doeh- terljc Wanda stelde; zy vertaalde snel alles in het Duits tege.n haar moeder en die zorgde er voor dat de vruag dan ten slotte in het Russisch by haar echt genoot terechtkwam. En de antwoorden gingen volgens dezelfde weg terug. Zij waren „wel wat verward". DATs men de vertalingen van de sesjarige Wanda niet geheel en al vertrouwde en er daarom maar een Duitse mecanicien bijhaalde, die ook Engels kende. De weg Afkoeling voor verhitte Kamerleden Van onze parlementaire redacteur. Advertentie Zaterdagmorgen om 9 uur openen wij onze speciale St. Nicolaasspeelgoed- en chocolaterie-afdeling en nog geen enkel jaar was onze sortering laaggeprijsde arti kelen zo groot als nu. Maar dit jaar is er, voor het eerst, speciaal voor onze Rot terdamse huismoeders met weinig tijd en veel kinderen de Zelfhelp-afdeling. Nu geen wachten meer tot U aan de beurt bent, neen, U bekijkt en zoekt zelf uit wat U hebben wilt en gaat daarna naar een van de vele cassa's waar U betaalt en Uw aan kopen worden ingepakt. En dat niet alleen. Doordat U zichzelf helpt en onze kosten minder zijn, koopt U nu voor prijzen lager dan ooit. Wilt U voorbeelden? Onze hele sortering gezelschaps spelen van 98 ct w.o. „Mens, erger je niet" koopt U nu (maar dan ook niet wachten) voor een uitgekookte zelf- keip-prijs. Zaterdagmorgen om 9 uur begint in onze zelfhelp-af deling beneden de verkoop van deze hele collectie spelen door elkaar voor WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180 Sleen over de politie en bescherming bevolking. Toen laste de voorzitter een korte pauze in, om de minister gelegenheid te geven zijn antwoord voor te bereiden. Als ouverture van het ministeriële antwoord kregen we dan dus eerst de hoofdstad. Minister Beel zej, dat hij zich er niet van bewust was, iets te hebben miszegd. Hoewel hij geen reden zag, om naar de wens van de heer Welter in arti kel 52 van de Grondwetdat handelt over de beëdiging van de koning in de hoofdstad, des lancè" de naam Amsterdam in te lassen, zegde hij toe de suggestie door te geven aan de staatscommissie, die de grondwets wijziging voorbereidt. Thorbecke schreef een eeuw geleden al, dat bij de bevrijding na het Napo leontische bewind aan Amsterdam de eer was gegeven, die het uit hoofde van zijn historische betekenis toekwam, maar dat vanzelfsprekend Den Haag weer was geworden het centrum van bestuur, dat het al onder de republiek was. Daarna ging minister Beel, die hierin al heel wat routine heeft verworven, over tot het afwerken van de punten, die de Kamer onder zijn aandacht had gebracht. Hij wees het verwijt af. dat de centrale overheid de gemeentelijke zelfstandigheid steeds meer inperkt. In tegendeel. zo zei hij. sedert de oorlog is vooral onder zijn bewind aan de gemeentelijke zelfwerkzaamheid steeds meer uitbreiding gegeven. De positie van de burgemeesters van kleinere gemeenten gaat de mi nister zeer aan het hart en hij gaf de Kamer de verzekering dat hij een nadere bepaling van de burge- meesterswedden zo welwillend mo gelijk zal bekijken. Op korte termijn zal hij nagaan wat er is te doen, zowel aan de ambtelijke toelage als aan de wedde. De klachten hebben hem niet onbewogen gelaten, zo zei minister Beel, en de moeilijkheden, waarirf verscheidene burgemeesters verkeren, dienen te worden opge heven. AFWACHTEN Verder handelde de minister de on derwerpen achter elkaar af. De Friese kwestie is na de ontvangst van het rap port van de commissie-Kingma Boltjes en andere adviezen rijp voor de behan deling in het kabinet. Met de denivellering van de salaris sen van het overheidspersoneel is men aardig op weg. Met verdere stap pen wilde de bewindsman wachten op de ervaringen met salarisverho ging. kinderaftrek en kinderbijslag gedurende het komende jaar. De eerste stappen tot wijziging gemeenteclassificatie zijn niet onbevre digend geweest. De kwestie van de zo genaamde oud-gepensionneerden wacht op een beslissing van het kabinet. Over de burgemeesters van staatkun dig-gereformeerde gezindheid was de minister in het geheel niet ontevreden en hij verwachtte ook geen moeilijk heden. Zo was de gehele middag aan bin nenlandse zaken gewijd. Volgende week gaat de Kamer er mee voort. DUITSLAND MAG PASSEN UITGEVEN BERLIJN (Reuter) De Russen heb ben de Oostduitse autoriteiten het recht gegeven om interzonale passen uit te geven voor het reizen tussen Oost- en West-Duitsland. De bureau's voor de af gifte in de Britse. Amerikaanse en Fran se zones van Duitsland zijn door de Russen van het besluit op de hoogte ge bracht. In de afgelopen drie-en-een-halve maand zijn er in Oost-Duitsland 670.000 interzonale passen aan Oostduitsers uit gereikt. ROTTERDAM. Aan de heer W. van der Vorm is gisteren in de turn zaal van museum Boymans te Rot terdam door de burgemeester van die stad, mr. G. E. van Walsum, de Van Oldenbarneveltpenning met oor konde uitgereikt. Met dit gebaar heeft het gemeentebestuur een man willen eren, die gisteren de leeftijd van tachtig jaar bereikte en in zijn werkzame leven veel voor de stad Rotterdam, in het bijzonder voor het bedrijfsleven en het museum Boy- marfs, heeft gedaan Onder de belang stellenden bevonden zich alle wet houders, de gemeente-secretaris, oud- burgemeester prof. mr. P. J. Oud, en vertegenwoordigers van handel-, soheepvaart en kunstleven. De Van Oldenbarneveltpenning is door het gemeentebestuur van Rot terdam ingesteld om aan zeer ver dienstelijke Rotterdammers een blijk van erkentelijkheid te kunnen geven en werd tot dusver uitgereikt aan dr. G. A. van der Leeuw, dr. ir. J. A. Ringers, dr. J. C. J. Bierens de Haan, de heren J, Brautigam, D. G. van Beurfingen, H. G. J. ter Marsch, mr. K. P, van der Mandele en prof. mr. P. J. Oud. Expositie-Van Gogh te Assen geopend ASSEN De Van Gogh-tentoonstel- ling voor het Noorden des lands, die van 6 tot 21 November te Assen wordt gehouden, is gistermiddag door de com missaris der Koningin in Drente, mr. J. Cramer, geopend. In een bijeenkomst in de balzaal van het provinciehuis te Assen heeft de commissaris de aan dacht gevraagd voor de verhouding van volk en overheid tot de kunst, en een lans gebroken voor cultuursprei ding. Hij zei bijzonder verheugd te zijn dat het Noorden, dat op het gebied van de kunst niet is verwend, thans deze tentoonstelling heeft. De tentoongestelde stukken in het V.O.R.K.-gebouw geven een overzicht van het werk van Van Gogh, van zijn eerste sehilderjaren af tot aan zijn dood. Enkele stukken herinneren aan de drie maanden, die Van Gogh nu juist zeventig jaar geleden in Drente heeft doorgebracht. Advertentie OVERTOLLIG HAAR Gegarandeerde verwijdering door diathermie. Behandeling van wratten, moedervlekken en puistjes. Gelaatsmassage. Pedicure. MARIA ERFMAN, Proveniersplein 1 a, Telef. 43474. Diplomatenclub Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Een privé-aange- legenheid, zei dr J. P. Grenier giste ren tegen ons in keurig Nederlands, toen wij hem vroegen wat er waar was van het bericht, dat de kanselier van de Russische ambassade in Den Haag lid wilde worden van de club Du Jeudi. waarvan deze secretaris van de Zwitserse legatie de voorzit ter is. Wij hebben tot dusver geen aan vraag van de heer Barouline ontvan gen. Als we die krijgen, wordt hij normaal bekeken door ons bestuur, dat dus nog geen enkele beslissing heeft genomen. Ook op het ministerie van buitenland se zaken gaf men ons een iets andere voorstelling van zaken dan in het be richt hierover van het persbureau A. P. De Russische diplomaat had het minis terie gevraagd, of er in Den Haag een officiële diplomatenclub bestond en op die vraag had men hem ontkennend ge antwoord. De club Du Jeudi, opgericht op initiatief van de hzer Grenier, bestaat nu ruim twee jaar. Tachtig diplomat- ten uit 35 landen zijn er lid van en ofschoon hun vrouwen niet aanzitten aan de lunch op de eerste Donderdag van elke maand, zijn er toch drie vrouwelijke collega's aan de dis ge schaard. De vrouwen nemen wel deel aan d,e talrijke excursies in binnen- en bui tenland, waarbij ook een rondvlucht boven Nederland is geweest in April. Ook heeft mejuffrouw Tellegen. de di recteur van het kabinet der Koningin, de club eens met haar aanwezigheid vereerd, evenals de beide ministers van buitenlandse zaken, de voorzitters van de kamers, burgemeester Schokking van Den Haag en ambassadeur Graeffe als deken van het corps diplomatique. Uitstel van premières bij De Witte Vogel DEN HAAG (A.N.P.) Als gevolg van ziekte van Rolf Petersen, leider van de toneelgroep De Witte Vogel, moeten de premières van David en Bathseba, De minister van defensie en van het jeugdspel Piep zei de muis, die resp. te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zouden worden gegeven, voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De practijk leert, dat een vliegkampschip de helft van de tijd stil ligt, merken enkele leden van de Tweede Kamer op over de begroting van marine. Het gevolg is, dat onze vliegers moeten worden ingedeeld op Britse schepen, wat een demoraliserende uitwerking op hen heeft. Is er geen enkele mogelijkheid om met Amerikaanse hulp een carrier erbij te krijgen, zo vragen deze leden, in plaats van die stroom van kleine vaartuigen? Van dit laatste zal toch alleen het gevolg zijn dat onze Marine meer en meer degradeert tot een territoriale vloot. Enkele leden betreuren het, dat de Tromp en de Jacob van Heemskerck uit de sterkte worden genomen. Deze oorlogsschepen zijn toch nog goed bruikbaar voor bescherming van konvooien, als stationschip voor Nieuw- Guinea of de Ned. Antillen, als oefenschip en als reserve voor de kruisers. Wat, zo vroegen zij de minister, zou gedaan kunnen worden als zich bijvoorbeeld in de West onlusten zouden voordoen? Zij vreesden dat het in werkelijkheid personeelsgebrek is, dat tot afvoering uit de sterkte dwingt Advertentie Schakel over op ^Empc j Honseot TEMPO WAGENS IMPORT C.V Z O. BINNENSINGEL 1 - DEN HAAG iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinr bleef dus even lang en omslachtig, maar de vertalingen waren waarschynlyk iets beter. Ondanks dat is Szaitsko toch ge zakt. DAT: een Amerikaanse dame de politie opbelde om te vertellen, dat in bet park in Minnesota een blinde man tastend met zyn stok al maar kringetjes liep en de uitgang niet kon vinden. „Kom hem toch even helpen", vroeg ze. DAT: de politie een mannetje naar bet park stuurde, op zoek naar de blinde. De agent had hem al gauw: het was de parkwachter die bezig was met een prikstok de paden van papiertjes en an dere rommel te zuiveren. publikeinen werkelijk in te lossen. Verleden maand is er naar de populariteit van de president Eisenhower door het bekende instituut Gallup een onderzoek in gesteld en het resultaat werd door de Amerikaanse kranten samengevat in de welsprekende kop Eisen howers wittebroodsweken zijn voorbij". Hij heeft de arbeiders niet verder ge bracht, hij is voortdurend op de hand van de grote zakenlui geweest, hij heeft de boeren niet gesteund en hij gaat te dikwijls met vacantie. Dat waren de antwoorden, die de enquêteurs kregen, toen zij hun „proefkonijnen" ondervroegen. Nu heeft dr Gallup zich wel meer vergist en de verliezen, die de Repu blikeinen deze week heb ben geleden, behoeven nationaal gezien nog niet veel te betekenen. Bij der gelijke verkiezingen gaat het immers vooral om. plaatselijke kwesties, die de politieke stemming van het gehele land lang niet altijd weergeven. Toch is het niet toevallig, dat de foto's, die van president Eisenhower de laatste maanden verschijnen, niet meer die stralende glim lach vertonen, die de wereld zo goed kent uit de tijd, dat hij nog de succesrijke generaal en de triomferende candidaat voor het presidentschap was. Vooral dit jaar hebben de zorgen zich opgestapeld en daarmee ook de cri- tiek. De Zuidoostelijke staten van Amerika maken een periode van rampza lige droogte door, zo erg, dat de boeren een pro testmars naar Washington hebben gehouden. De boe ren in het gehele land zijn ontevreden, want zij heb ben hun gezamenlijke in komen sedert 1952 zien dalen met een milliard dollar. Tegelijk met die daling zijn de prijzen der industriële producten de hoogte in gegaan, vooral die van landbouwmachi nes, waarvan er de laatste tijd dan ook steeds minder gekocht worden. De ach tereenvolgende Democra tische regeringen, die Amerika sedert 1933 heeft gehad, hebben het zich altijd tot een plicht ge rekend de landbouwprij zen te steunen en de boe ren, ivaar dat nodig was, regeringssteun te geven. De Republikeinen noem den dat „socialisme", zo lang zij nog in de oppo sitie waren, maar zij zien nu wel in, dat niemand de boerenbevolking aan de vrije prijsvorming ten prooi kan laten, zonder het gevaar te lopen mil- lioenen stemmen te ver liezen. Toen Eisenhower het land doorreisde om de Amerikaanse kiezers te vertellen, wat hij voor hen zou doen, als zij hem tot president zouden kiezen, was een van zijn eerste beloften verlaging van de belastingen. Daar is niets van gekomen. Het mili taire budget blijft milliar- den opslokken en de ont hulling, dat Rusland nu ook in het bezit is van de waterstofbom heeft aan B De plaatselijke verkie- zingen in de Amerikaanse 1 staten Virginia en New Jersey en in de stad New York zijn een harde te- genvaller voor de Repu- B blikeinse partij gebleken. Voor het eerst sedert tien jaar heeft New Jersey een democratische gouverneur gekozen en Virginia, dat bij de presidentsverkiezin- gen zijn stem voor Eisen- E hower uitbracht, is weer tot de Democratische par- tij teruggekeerd. Dat New York een Democratische burgemeester heeft geko- zen, is in die stad traditie >n behoeft geen aanwijzing te zijn voor een vermin- dering van de populariteit der Republikeinen. B President Eisenhower heeft zich niet bijzonder bezorgd getoond, althans niet in het openbaar. Hij sprak van een „schermut- seling" en in zijn leven B had hij al meer schermut- selingen verloren. De lei- B ders van de Republikeinse partij zijn minder opti- mistisch en zij hebben zich reeds voorgenomen om H met hel oog op de verkie- zingen voor het Congres, die volgend jaar herfst worden gehouden, het partijprogramma aan een „vernieuwing" te onder- werpen en in ieder geval iets van het dynamisme waar te maken, dat de kiezers hadden verwacht toen zij met een zo over- weldigende meerderheid Eisenhower tot president p maakten. Dat zal echter B een moeilijke taak zijn, vooral omdat nog niemand een manier heeft gevon- den om de ambitieuze ver- kiezingsbeloften der Re- iniiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin alle hoopdat men het nu wat rustiger aan kon doen met de bewapening, de bodem ingeslagen. De president staat zelfs voor een ernstig dilemma. Moet Amerika voortaan zijn kracht zoeken in een ge weldige luchtmacht met een even geweldige voor raad atoombommen achter zich, of moet men zich gaan wijden aan de op bouw van een uiterst kostbaar defensie-appa raat? Belastingverlaging zal niet mogelijk zijn, tenzij er bezuinigd wordt op de binnenlandse of op de buitenlandse uitgaven. Bezuiniging in het bin nenland zou o.a. minder steun aan de boeren be tekenen en, zoals gezegd, dat is politiek uiterst ge vaarlijk. Besnoeiing op de hulp aan het buitenland blijft dus over. Ook daar bij staat Eisenhower voor een dilemma. Zijn con servatieve partijgenoten zouden niet aarzelen in de hulp aan het buiten land flink het mes te zet ten, maar door dat goed te keuren zou Eisenhower al zijn opvattingen over de buitenlandse politiek over boord moeten zetten. Bij de ontevredenheid van de boeren, komt nog die van de arbeiders, die met lede ogen hebben ge- zien, hoe de regering de belasting op exorbitante winsten afschafte. Eisen- hower is geen gelukkig man meer en te Washing- ton wordt dan ook ge- zegd: Er zou een span wilde paarden nodig zijn om hem over te halen zich in 1956 opnieuw candidaat te stellen. GEACCENTUEERDE SCHOUDER LIJN. De wintermode brengt, vooral bij sportmantels, een bredere schouderlijn die nooit vierkant is, maar ronding krijgt door laag aange zette mouwen. Deze sportmantel van zwart en witte tweed heeft een opge knipte bals en bovendien nog lange revers die slank af kleden. De mouwen zijn ruim ingezet en sluiten om de pols met nauue manchetten. De mantel is gevoerd met rode jersey. BONTGARNERINGEN zijn in de winter altijd zeer gewild. Men ge bruikt hiervoor alle soorten, maar ocelot is nu toch wel het meest po pulair. Deze bontsoort staat dan ook op bijna alle herfsttinten goed en het geeft bovendien die tinten een fleuriger noot. Vooral voor mantel pakken ivordt het veel gebruikt. Bij bet modelletje van de schets is de wijde hals afgewerkt met een ocelot kraag. De heupen kregen een accent door de brede band en ook aan de manchetten ontbreekt dit rijke bont niet! JACQUES HE1M heeft groot succes met zijn „robingotes". Het zijn manteljaponnen in het model van redingotes. Fijn ge ruite wollen stoffen worden hier voor het meest gebruikt. Som mige modellen hebben een diep* halsuitsnijding, waarin dan een blouse wordt gedragen. RAPHAEL gebruikte voor dit avondtoilet licht rose zijden mousseline. Het eenvoudige lijfje ls geheel gedrapeerd, de inge nieuze rok is gegarneerd met tropische vogels, die nestelen in een wolk van ruimte. Bij inliaalpoging Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Op de Haarlemmer weg, ter hoogte van het kruithuis bij Halfweg, gebeurde gisteren op het spits uur, een verkeersongeluk, dat .een dode, twee zwaargewonden en enkele licht ge wonden eiste. Een Volkswagen uit de richting Haarlem. wild,e een voor hem rijdende auto passeren, terwijl een per sonenauto uit de richting Amsterdam, hetzelfde wilde doen. De twee auto's ltwam,en midden op de weg met elkaar in botsing, waarna de Volkswagen nog tegen een vrachtauto reed. De bestuurder van de Volkswagen, de 56-jarige K. F. K. uit Amsterdam werd gedood en de 49-jarige A. J. eveneens uit Amsterdam, die naast de bestuurder zat. werd zwaar gewond. De bestuurder van de andere personenauto, de 50-jarige D. B. uit Zaandam werd eveneens zwaar gewond. Zijn naast hem zittende echt genote, liep slechts lichte verwondingen op. D,e materiële schade aan de personen auto's was zeer groot. De politie heeft na het ongeluk het verkeer over één weghelft moeten leiden, hetgeen veel oponthoud met zich bracht. PLAFOND BROKKELT AF Kerk te Westzaan ivordt gevaarlijk Nieuwsdienst Algemeen Dagblad WESTZAAN. De eeuwenoude Her vormde kruiskerk vertoont zoveel teke nen van verval, dat de kerkeraad tot ontruiming heeft moeten besluiten. Van het plafond vallen doorlopend brokken pleisterwerk. Het betreden van het, bede huis is daardoor levensgevaarlijk ge worden. Voorlopig zullen de kerkdien sten nu ln een zaaltj* in de omgeving worden gehouden. De kerk ataat op d* lijst van Monu mentenzorg. Restauratie blijkt dringend noodzakelijk. Noodreparatie van het pla fond kost alleen al achtduizend gulden. GEPLISSEERDE ROKKEN zijn weer heel modern. Het materiaal is meestal dunne wollen jersey of wol len mousseline. De blouse bepaalt de graad van gekleedheid, want die rok ken kunnen gedragen worden op elk uur tan de dag. Voor het cocktail uurtje worden er geklede zijden blouses op gedragen en 's morgens zal een warme overhemdblouse of een moderne jumper met hoge hah het heel goed doen. Het model van de schets is van donkergrijze jersey en wordt gedragen met een brede ceintuur van stcart suède. De blouse is van lichtgrijze jersey. De boothals met de enorme, opstaande kraag vraagt wel om een kort kapsel!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2