E-55 Nieuwe jeugdherberg biedt plaats aan minstens 120 trekkers Architect van Bouwcentrum maakte ontwerp Radio en TV OUWERKERK Vier maal Vier J maal Phoenix Scholieren in de leer hij Rotterdamse Comedie RADIO EN TELEVISIE CANTECLEERLAA TLUISTERAARS DANSEN DOE NU MEE - WIN EEN AB0NNÉ De prachtige zwaar verzilverde PAROOL THEELEPEL ook voor U DOE NU MEE - WIN EEN ABONNÉ Hartverwarmend pleidooi voor Bruckners Zesde Zaierdag 7 November 1953 9 Minstens honderdtwintig: trekkers en treksters rallen een „veilig tehuis" vinden in de nieuwe Rotterdamse jeugdherberg, die als alles volgens plan Mat in 1955 gereed zal zijn. Ir J. Boks, de architect van het Bouw- centAi, maakte het ontwerp voor het nieuwe gebouw. Het komt te staan op m hoek van de Rochussenstraat en de Saftlevenstraat. tegenover het Museum voor Scheepvaart en Luchtvaart. Het al of niet doorgaan van de plannen hangt, zoals wjj al schreven, af van de Rotterdamse Gemeente raad, waaraan een crediet is gevraagd. Plattegrond heeft vorm van ruit Een nieuwe jeugdherberg voor Rotterdam is geen overbodige luxe. Het tegenwoordige pand in de Lam- bertusstraat is eigenlijk ongeschikt voor het doel en bovendien te klein. Het nieuwe gebouw kon geheel naar de eisen ontworpen worden. De architect was slechts aan één ding gebonden: de beperkte ruim te. De plattegrond van de jeugdher berg heeft in verband hiermee de vorm van een ruit; niet zeer ge bruikelijk. Ir. Boks heeft met zeer veel ge noegen aan de opdracht gewerkt, naar hij gistermiddag vertelde. ..Een jeugdherberg moet een zeer bijzon dere sfeer hebben en het is aan trekkelijk daarop te werken," zei de ontwerper. De Rotterdamse jeugdherberg krijgt een typisch stadskarakter om dat de trekkers bij ons niet komen voor de fraaie natuur maar voor Rotterdam zelf. De plaats van het gebouw is in verband hiermee zeer goed: half in. half uit de drukte. Het park is dichtbij, maar ook de musea en de winkels. Het nieuwe gebouw zal bestaan uit drie verdiepingen, waarvan de middelste voor het grootste deel wordt ingenomen door het op het Zuiden liggende dagverblijf. Boven zijn slaapzalen, bagageruimten en waslokalen. In een jeugdherberg zyn slaap zalen van jongens en meisjes zo AAN de wieg van het borelingske, dat de zeer excentrieke naam E-55 heeft gekregen, is met veel na druk betoogd, dat het in het jaar van zijn volwassenheid, een nationaal cóstuum zal dragen. Waarom ook niet? Rood. wit en blauw zijn fraaie levendige kleuren, die een manifes tatie als hier bedoeld beslist niet zullen ontsieren. Het costuum, dat met zoveel zorg werd uitgekozen, heeft dan ook algemeen instemming gewekt, zowel in als buiten Rotter dam en al is het dan op dit ogen blik. anderhalf jaar vóór de opening, nog bijzonder vroeg om bespiegelin gen te houden, wij kunnen het er gemakkelijk over eens zijn. dat het nationale karakter een vondst is. die borg staat voor nieuwe en frisse ar rangementen. Aan Rotterdam is de taak toebe deeld voor gastheer te spelen. Zoiets stelt verplichtingen. Het krijgt de taak bezoekers uit binnen- en bui tenland op passende wijze te ontvan- fien. Het wordt bovendien in de ge- egenheid gesteld te laten zien. hoe zeer de stad sinds 1940 is veranderd en aan hen. die in 1950 Ahoy' be zochten. de vorderingen te tonen van de laatste vijf jaren. Die zullen niet gering zijn. Zelfs al zal er ook dan nog geen sprake zijn van een com pleet centrum, het lijdt geen twijfel, of de successen van de wederopbouw zullen niet nalaten grote indruk te maken. Daarom ook is geen stad in Neder land zo geschikt voor een nationale manifestatie als Rotterdam, dat zich uit zijn puinhopen opricht en waarin een samenballing van energie wordt gevonden, die als voorbeeld kan gel den van de energie op alle andere fronten van het vaderland, waarvan de manifestatie wil getuigen. Rotter dam heeft alles in één. Dat dit wordt erkend, is een reden tot verheugenis. Het is een prikkel om de tijd, die ons nog rest, goed te gebruiken. DE gemeenteraadsleden voteerden vorige week. zonder met de ogen te knipperen, vier millioen gul den. Wij schreven toen over ..gema tigd optimisme". Het gebeurde alle maal zonder vuurwerk. zonder gloedvolle redevoeringen. zonder aanstekelijk enthousiasme. De vroe de vaderen gedroegen zich als voor zichtige zakenlieden, royaal genoeg om op het beslissende moment de hand diep in de zak te steken, maar toch ook weer niet zo royaal, of ze zochten naar waarborgen en reken den die haarfijn uit. Het deed een tikkeltje koud aan. vergeleken bij een plan. waarbij voor de stad zo veel op het spel staat. Het leek wel. of de fantasie hen in de steek had gelaten. Dat men een open oog heeft voor de risico's, die aan zo'n geweldige onderneming zijn verbonden, is op zichzelf niet ongezond. Van Ahoy' is vaak gezegd, dat men zoiets maar één keer kan doen. Wie verblind door het succes naar een herhaling wil streven, kon wel'eens de kous op de kop krijgen. Vergeten wij ook niet. dat Ahoy' op een buitengewoon gunstig tijdstip werd gehouden. Dit tijdstip was vooral in economische zin gunstig, het verzadigingspunt was nog niet bereikt, terwijl wij de te kenen van thans de economische verschijnselen, die op een neergang wijzen, nauwlettend in het oog moe ten houden. Bij Ahoy' gingen wij de helling op. Dat maakte de bereid heid groter om kosten noch moeite te sparen. Dit is van belang, nu er een uit gebreid beroep wordt gedaan op het bedrijfsleven. Immers, het bedrijfs leven reageert als gevoelige baro meter onmiddellijk op verschuivin gen in de conjunctuur. Wanneer die verschuivingen zich sneller aankon digen dan wij mogen verwachten, zal dit zonder twijfel invloed hebben op de deelneming. Men hoeft niet overal leeuwen en beren te zien. maar een gewaarschuwd man telt voor twee. streng mogelijk gescheiden. Niet al- tiid echter zijn er evenveel jongens als meisjes, zodat men nogal eens met een overschot èn een tekort aan ruimte pleegt te zitten. Ir. Boks heeft voor dit slaapzalenprobleem een oplossing gevonden, door mid den in het gebouw enkele zaaltjes te plaatsen, die zowel bij de jongens- als bij de meisjesafdeling getrokken kunnen worden. De twee afdelingen zijn langs aparte trappen bereikbaar! Op de begane grond komt een ruime hal, een schrijfkamer, een ziekenkamertje. een keuken en ook de woning van de jeugdherberg- ouders. 's Winters als de jeugdher berg slechls door een enkeling wordt bezocht, kan dc bovenste verdieping worden afgesloten. Een reserve slaapzaal op de eerste etage, die in de drukke zomermaanden goede diensten zal bewijzen, kan dan al leen gebruikt worden. Achter de jeugdherberg komt een ..hof", aan drie kanten omzoomd met fietsenbergplaatsen. Op deze binnenplaats zullen de trekkers o.a. kunnen volksdansen. Een deel wordt ingenomen door een keuken, waarin de gasten zelf hun maaltijden klaar kunnen maken. De nieuwe jeugdherberg wordt de vierde in Rotterdam. ..Welkom" aan de Kortekade is afgebroken en ..Maaszicht" aan het Haringvliet werd in 194(J verwoest. Het aantal trekkers, dat jaarlijks van de Rotterdamse jeugdherberg gebruik maakt, neemt sterk toe. Vergeleken met voor de oorlog is het al verdubbeld. Vorig jaar be droeg het meer dan tienduizend. Dit jaar zal het getal wel ver over de twaalfduizend liggen. Tachtig procent van alle bezoekers bestaat uit buitenlanders. - Zo wordt hei vooraanzicht van de nieuwe jeugdherberg aan de Ro- chussenstraat. Rechts de ingang. Achter de ramen van de middel ste verdieping komt het dagver blijf te liggen. Er boven de ra men van de slaapzalen. Om de zon (ze liggen op het Zuiden!) wat te tveren wordt een speciale be scherming aangebracht, die men op de schets kan zien. Rechts sluit de jeugdherberg aan bij bestaande bebouwing. Links, op de hoek van dé Saftlevenstraat, komen enkele bomen. op beeldscherm en uit luidspreker (Van onze radioredacteur) Het was een korte maar boeiende film-reportage, die de NTS na het KRO-programma van gisteravond heeft uitgezonden. Zij gaf een uitne mend overzicht van het belangrijke werk. dat bij Ouwerkerk Donderdag en Vrijdag is verricht. Beter dan kranten- en radioverslagen dit heb ben kunnen doen. maakte deze TV- reportage ons dui delijk. wat er aan het op zijn plaats brengen van een caisson te pas komt. We weten nu ook precies wat de ..guilloti ne'' is. waarover de laatste dagen zo veel geschreven en gesproken is. Boeiend was het filmpje vooral door dat het niet alleen de technische kan ten van dit gigantische Karwei belichtte, maar ook de menselijke reacties te zien gaf. We zagen hoofd-aannemer Wout Zanen. terwijl hij zijn commando's gaf. We zagen ook. in voortreffelijke close- ups. de koppen van een aantal dijk werkers. één en al spanning op één van de beslissende momenten Zeker als we de moeilijke omstandigheden, waaron der de cameramannen hun werk hebben moeten verrichten, in aanmerking ne men. kunnen we niets dan lof hebben voor het resultaat. Ook buitenlandse TV-stations zullen de bij hen aangesloten kijkers waar schijnlijk een beeld geven van de ope ratie Phoenix". Wij zijn ervan over tuigd. dat hiervan en dan denken wij vooral aan het moment, waarop de „Zwarte Zee" en andere stoere zeesle pers één der caissons naar de plaats van bestemming brengen grote propagan da voor dc werkkracht van ons volk zal uitgaan. En dit element mag zeker niet verwaarloosd worden. Bij gebeurtenissen als deze bewijst TV haar waarde als middel om een beter begrip tussen de volkeren te bevorderen. Kerk te Zierikzee een interker kelijke dankdienst gehouden. Hierin zullen voorgaan predikanten van de N.H. Kerk, de Gereformeerde Ker ken, de Chr. Geref. Kerken, een offi cier van het Leger des Heils en een R.K. priester. De N.C.R.V. zal opna men van deze dienst Zondag uitzen den van 1150 uur tot 12.15 uur. 9 Nu de dijkdichting in grote trek- ken achter de rug is, wordt de balans van mensen en materieel on- goveer zo: op Schouwen-Duiveland zijn ruim 3% km eenheidscaissons geplaatst, van de aangemaakte 696 I stuks zijn nog maar 45 overgebleven, i 1000 man waren bij de herstelwerk zaamheden betrokken, daarbij niet gerekend de bemanningen van de hulpschepen en van de 100 sleepbo ten. Q Naar mening van prof. ir Thijsse zal het dijklichaam over 14 da gen zo sterk zijn, dat met het leeg pompen van de 2500 hectare grote Vierbannenpolder kan worden be gonnen. A Polygoon-Profilti stuurde 14 operateurs naar de ..Operatie vier maal Phoenix". Vanmorgen gingen al films van Schiphol naar 17 landen in de wereld. Maandag draait een complete reportage in on ze bioscopen. MOSKOU Ter gelegenheid van de verjaardag der Russische revolu tie heeft - maarschalk Tito van Joe- go-Slavië aan de Sowjetpresident Worosjilow een gelukwens doen telegraferen. Premier Malenkow ontving een gelukwens van premier Nehroe van India. BELANGRIJK EXPERIMENT Geslaagde instructieve voorstelling voor U.L.O.-leerlingen AAN haar vele gelukkige initiatie ven heeft dc gemeentelijke ULO-commissie voor buitenschoolse ontwikkeling en onstpanning een nieuwe toegevoegd Dit jaar organi seert zij namelijk instructieve toneel voorstellingen voor jongelui uit de derde en vierde klassen van de be trokken scholen. De reacties van de jeugdige toeschouwers gedogen wel, nu reeds vast te stellen dat het expe riment de moeite van het doorzetten waard is. In „De Lantaren" hebben wij giste ren zo'n voorstelling bijgewoond, midden tussen het jeugdige publiek gezeten dat èn het spel èn de toelich tingen van Anna Blaman van het be gin tot het einde de gunst van zijn onverdeelde aandacht schonk. Een wonderlijke ervaring voor het onder wijzend peftoriecl. zeif óe propjesschieters daar zo muisstil te zien zitten. Er was ook geen twijfel aan dat vele van de jonge mensen de mysterieuze bekoring der toneel kunst deze middag, bewust of onbe wust. ondergingen. De ..Rotterdamse Comedie", die de voorstellingen verzorgt, bracht voor de pauze scènes uit stukken waarin het thema der liefde luchtig dan wel romantisch wordt bespeeld: onder meer uit ..De Getemde feeks". „Hef wederzijds huwelijksbedrog" en ..Liefde 1906" van O'Neill. Behalve een uiteraard vluchtig overzicht van verschillende speelstijlen kregen de jongelui door deze keuze ook een flauw vermoeden van de schat aan toneelliteratuur, die nog op hen ligt Le wachten. De scènes werden zonder décors en costuums gespeeld: een sti mulans te meer voor de scholieren om de eigen fantasie aan die van schrijvers en spelers te paren. Een volledig verzorgde opvoering van Oliphant Down's „The Maker of Dreams" vulde het gedeelte na de pauze. De vraag is gesteld of de jongens en meisjes het hierin behan delde probleem van 's mensen jacht op een irreëel geluk wel kunnen be vatten. laat staan verwerken. Te meer Haar de hele. zinnebeeldige be handeling van het gegeven op een ontknoping uitdraait, die dit in con- creto denkende publiek niet bijster zal bevredigen. Hoe het zij. ook Downs's droom - fabrikant werd door de allerminst van critische zin gespeende toeschou wers met belangstelling op de voet gevolgd. Het is te hopen, dat de ULO-commissie in de toekomst over de middelen zal kunnen beschikken om dit nu nog bescheiden opgezette onderdeel van haar omvangrijke werk op groter schaal te continueren. EEN manifestatie als deze stelt verplichtingen. Aan één er van zullen wij niet geheel en al kunnen voldoen. De hotelaccommodatie is nu eenmaal niet opgewassen tegen een grootscheeps bezoek van vreemdelin gen. Daarvoor geldt het excuus, dat wij voor één enkel topjaar moeilijk de hotelruimte kunnen bouwen, die de stroom zal kunnen venverken. Het verlossende woord was de sprei ding. Het zal hogelijk gewaardeerd worden, wanneer andere steden van ons land de vreemdelingen gastvrij heid zullen bieden, waarvoor Rot terdam alleen niet zal kunnen zor gen. Het is een oplossing die, gezien het nationale karakter van de mani festatie, voor de hand ligt. Men kan er. uit deze gezichtshoek beschouwd, mee accoord gaan. Toch, helemaal bevredigen doet ze niet. Het gemis aan voldoende hotelruime in de zo mermaanden doet zich al geruime tijd voelen. De hoteleigenaars hou den om economische redenen alleen rekening met een gemiddelde en niet met een top. Het gemiddelde is maatstaf: wie daarboven gaat moet het in het slappe seizoen bezuren. De vraag is nu, of het wel verstan dig is zich uitsluitend op de cijfers van het heden te baseren. Immers, dit zou er toe kunnen leiden, dat aan de eisen, die in de nabije toekomst op dit terrein zullen worden gesteld, niet kan worden voldaan. Dc ont wikkeling gaat snel en de toekomst hoeft niet per se 1960 of 1970 te he ten. Rotterdam als complete stad met een hotelaccommodatie, zoals wij die thans bezitten, is voor vreemdelin gen onaantrekkelijk. Het is een punt. waaraan bij de beraadslagingen wel elegant, maar toch erg gemakkelijk voorbij is gegaan. Het verdient zeker meer aandacht dan het heeft ge kregen. T7 OLKSDANSEN voor de ra- dio. Het leek 'n wat vreemd idee Hilversum ii de echte, onvervalste is sinds gister ochtend weer in de lucht. Twee maanden hebben AVRO. VARA en VPRO het met de zwakke hulp zender Lopik III moeten stellen. Voor de luisteraars in bepaalde t i delen heel veel delen eigenlijk dansen moet jc toch kun- van het ]ancj was dat minder prettig. Dc technici in Lopik wis ten dat en daarom hebben ze de reparatie in record-tempo uitge voerd. Een hartelijk dankwoord van (hartelijke) omroepster Joop Allema, na de eerste nieuwsuit zending van 7 uur, was hun be loning. nen zien". Een begrijpelijke reac- tiemaar toch heeft de VARA het reparatie in Januari igjt aangedurfd om met een veertiendaags volkspro gramma „We goan de boan op- stekken" te beginnen. Die naam moet zoiets betekenen als het ..feest gaat beginnen", maar de deskundigen zelf zijn het er niet helemaal over eens. Dat het programma er gekomen rs. hebben we voor een goed deel te danken aan Ary van Nierop. hoofd van het Gesproken Woord bij de VARA. die dc volksdans een warm hart toedraagt. Dat het program ma er ook uit komt. dat een grote kring van luisteraars er plezier aan beleeft, is vooral het werk van Gerrit Brandjes, die het en semble „Cantecleer" heeft gevormd en alle arrangementen maakt. Het is ..Cantecleer". dat de sfeer van het programma bepaalt. Een sfeer, die de luisteraars de indruk wil geven, dai zy erbij zijn. R IJ de samenstelling van het ■L/ orkestje is Brandjes (yan 1933 tot. 1937 VARA-omroeper. daarna muziekregisseur. thans chef-mu- ziekregisseur van de Ned. Radio Unie) er van uitgegaan, dat in strumenten gekozen moesten wor den. die ook op hun plaats zouden zijn in een trekkersgroepje, dat in een jeugdherberg of waar dan ook volksdansen oegeleidt. De volgen de bezetting was het resultaat: vi ool gitaar, mandoline, accordeon, klarinet, fluit en bas. 'n Aardige bijzonderheid is dat de bas wordt bespeeld door de bekende radio- „bard" Henk Dorel. die om de an dere uitzending ook met de dan sers samen wat leutige liedjes zingt. Tn de overige uitzendingen wordt 't vocale gedeelte verzorgd door de trekkerszanggroep ..Jan Pierewiet" onder leiding van een jeugdheroergvader «die ook een bekend concertzanger is). In het buitenland bij de BBC vooral kent men al sinds jaren volksdansorogramma's. die zich in een grote belangstelling verbeu gen. „We goan de boan opstekken" kunt U eens in de veertien dagen op Zaterdagmiddag van 14.55 tot 15.20 besluisteren. VANMORGEN is in Hilversums raadhuis het hoeveelste? radio-huwelijk voltrokken. Of eigenlijk een televisie-huwelijk. Want de bruid. mej. R. de Jongste, is nadat zij mevrouw Spelberg geruime tijd had geassisteerd bij het Zondagsclubje van de VPRO. televisie-omroepster van de klein ste maar zeker niet de minste omroepvereniging geworden. Mej. De Jongste is nu zelf ook een mevrouw Spelberg. Haar echtge noot is nl. ds. G. M. Spelberg te Warga in Friesland. Een zoon van de bekende radio-predikant doctor E. D. r) E charmante blondine, die u hier tegen lacht, is de nieuw ste aanwinst van de Britse T.V. Zij is niemand minder aan burg- Zo ziet VARA II (de muziek- studio) eruit tijdens een uitzen ding van het programma „We goan de boan opstekken". Op de achtergrond het ensemble „Can- tecleer". Van dirigent Gerrit Brandjes ziet U alleen de rug. "p EN andere blonde TV-schoon- ■*-' herd heeft millioenen Engel- DE radio is er bij geweest in Ouwerkerk. Drie reporters hebben ons voortdurend op de hoogte gehouden van het verloop van de beslissende slag om de dichting van Zcelands dijken. Bin. nenlandse en wereldomroep werk ten eendrachtig samen. Het was goed de stem van Guus Weitzel, die zich van een goed omroeper De 19-jarige Ann Hanslip werd in een wel heel realistisch kijkspul opgehangen aan een van de gal- rti-avir, Dnvlo sen. die vroeger in de beruchte gia in Bojle. die ondei haar eigen Newgate-gevangenis stonden. ..Ik naam een toon- heb een minuut in zwijm gelegen". sen Zaterdagavond doen huiveren. *ot ®®n, uitnemend reporter heeft ontwikkeld, weer eens geregeld te horen. Maar ook Jan de Trbye en Tom. Nieuwenhuizen hebben het uitnemend gedaan. Behalve deze aangevende rol speelt in de Lon- dense society en als Catharine Carlton een ge vierde manne quin is. De BBC heeft deze onder nemende edel- vrouwe geënga geerd als gast vrouw voor het programma bekende Ann na afloop huive rend. De camera's waren voor deze gelegenheid opgesteld in het was senbeeldenkabinet van madame Tussaud. BBC-officials verklaarden na de uitzending: „We hebben tientallen telefoontjes gehad. Som- samenwerking was ook het door breken van het meestal star aan het schema gebonden programma met actuele reportages een winst punt. /"\NZE trps voor de week die v-' morgen begint: Zondag. 9.10 mige mensen oefenden critiek uit uur, Hilversum II: „Hand op de uitzending". hand" een programma van Oos tenrijkse volksdansen (uitgesteld relais van de Nordweat Deutsche Rundfunk): 21.05 uur. Hilversum I. „De tranensmid" (hoorspel be- J~)AT TV wel veel maar niet él- - le* w wil de NBC- e€n der werkt naar een nude «ace uit het ..Quite contrary' grootste Amerikaanse omroep- Sünste?land) g (Helemaal an- maatschappijen, bewijzen. Zij heeft met het zware geschut van tal loze wereldberoemde stejren Maandag. 21.53 Hilversum II (let op dc merkwaardige tijd!) Itali- £jr(; ders). Iedere veertien dagen moet ze een erkende schoonheid nog schoner dan zijzelf een grootscheeps radio-offensief in- voorstellen aan het publiek. De gezet. Klaterende shows vormen programma's hebben een paeda- de hoogtepunten. .We willen niet gogische inslag. Zij willen de dames tegen TV concurreren, maar wel „bijstand verlenen op de weg naar ]aten merken dat we er nog een klankbeeld van Alfred van schoonheid". Wat al mogelijkheden zijn" vertelde de programmaleider Sprang over het rijk van Haile biedt T.V.I aan de pers. onder wie Sir Laurence .Olivier- Giuseppe Campora als solisten. Woensdag, 21.40 uur. Hilversum „Ethiopië, armelijk keizerrijk", i klan'Éi* rang o Selassie. Vakbekwame zilversmeden maak- I ten voor U de prachtige, zwaar verzilverde Parool-theelepel. Op deze moderne lepel vindt U een af beelding van „De Verwoeste Stad", het beeld, waarvan de Rotterdam mers zijn gaan houden in de korte tijd, dat het in onze Maasstad staat. Hedenavond en morgen ontmoet U familieleden en kennissen. In deze kring vindt U nog wel iemand, die belangstelling voor onze krant heeft, maar nog geen abonné is. Benut deze kans! Iedere abonnédie ons een nieuwe abonné opgeeftontvangt (zodra deze 4 weken geregistreerd staat geheel gratis de prachtige, zwaar verzilverde Parool-theelepel. De Parool-theelepel is iets aparts Een zeer mooi geschenk, dat iedere I huisvrouw met grote blijdschap zal vervullen. Gelieve te noteren als nieuwe abonné: Betaling per week/kwartaaL Aangeboden door Uw abonné: Deze bon rechtstreeks sturen naar onze administratie Schiedamsevest 42. Rotterdam Mocht U meerdere abonné's willen aanbrengen, dan bestaat daar uiteraard geen bezwaar tegen. DOE MEE AAN DEZE TIJDELIJKE VRIENDSCHAPSACTIE HET ROTTERDAMSCH PAROOL altijd betrouwbaar. Eduard Flipse is een „Bruckner- propagandist" in optima forma en dit betekent, dat een philharmonisch concert waarop een werk van de Oostenrijkse meester tot uitvoering komt een bijzondere artistieke bete kenis krijgt. Na enige jaren had hij weer eens de zesde symphonie op het programma geplaatst en daarme de zeker alle vereerders van deze muziek wel zeer aan zich verplicht. Het werd Vrijdagavond na de pauze een uur van diepe muzikale vreugde, deze Zesde met zoveel liefde, inner lijke spanning te horen spelen, bo vendien in een klank, die bij voort during glans, gaafheid en bezieling bezat. Zó uitgevoerd komt men op dit werk met zijn prachtige melodiek, zijn compositorische bewogenheid men denke aan het ontroerende, transcendentaal klinkende Adagio nimmer uitgehoord. Flipse late het dit seizoen dan ook niet bij een en kele uitvoering en geve de Zesde zo mogelyk een plaats op de program ma's der andere series. Dit hartver warmende pleidooi voor Bruckner's muziek dient door een zo groot mo gelijk publiek te worden gehoord. Of de pianist Franz Josef Hirt een minder gelukkige avond had, valt niet met zekerheid te bepalen, want technisch speelde hij het concert van Schumann op een wijze, die zeer be vredigend was en zelfs gaaf kon wor den genoemd. Maar het romantische karakter en de poëtische sfeer van dit stuk kwamen in zijn vertolking niet tot uitdrukking. Men kreeg een Hebben Engeland en V.S. critiek op Ned. duikbootbouw? DEN HAAG. Ts het waar, dat van Engelse en Amerikaanse zyde ernstige critiek is geoefend op de voorgenomen bouw van vier onder zeeboten? Deze vraag is door vele leden van de Tweede Kamer aan de minister gesteld, volgens het voorlopig verslag over de behande ling van de begroting van Marine. Deze critiek zou zich voornamelijk richten op de accommodatie van de bemanning. In het ontwerp zou deze 50 pet. van de Engelse minimum eisen bedragen. Kamerleden trekken zich grieven van loodsen aan DEN HAAG. De zee- en rivier- loodsen. die onder het departement van Marine ressorteren, klagen er sterk over. dat hun arbeidstijd niet ten volle wordt berekend. Hierop is door enkele leden gewezen tijdens de voorbereidende behandzeling van de begroting van Marine in de Tweede Kamer. Onder de loodsen wordt ook ge klaagd over het feit, dat bij de huidi ge indeling van de arbeidstijd ten hoogste eenmaal in de drie weken een vrije Zondag wordt gegeven. Op grond van deze en andere grieven dringen de Kamerleden aan op in grijpende wijziging van de arbeids voorwaarden. weinig zeggende, wat droog vertel lende Schumann te horen, wiens dichterlijke mededeelzaamheid men alleen maar voor kennisgeving aan nam. De fraai uitgevoerde ouvertura „Oberon" van Weber opende da avond. De volle Schouwburg reageer de telkens met geestdriftig applaus. H. VAN BORN MOGAMBO" gambo", die inspireert, bontmode werd opgeno men in de Afrikaan se jungle, draait nu in Londen. In sa menwerking met de Mctro-Goldwyn-Mayer. die haar vervaardigde, hebben drie Londen- se modehuizen in de Londense Zoo een modeshow gehouden geïnspi reerd op deze film. Mannequin Joanna Riley toonde er een gedra peerde avondmantel van zwart apenbont van Albert Hart. Fifi. de drie jaar oude chimpansé van de dierentuin, schijnt er een beetje van in de war te zijn. Wie weet heeft hij familie herkend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1