Première FILMS VAN DE WEEK -a Cineac N.R.C. AGENDA HERBERG VOOR Schildpad uit de koers Juwelier Brünott DE NATUUR Onderscheidingen en benoemingen Uit de kerken De krant van gisteren Algemeen Dagblad Zaterdag 7 November 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. Z Te Rotterdam: STALAG 17 (Arena): De naar het gelijknamige toneelstuk gemaakte film vertelt van de pogingen van Ameri kaanse krijgsgevangenen om uit een Duits kamp te ontsnappen via een tunnel. Er moet echter een verrader onder hen schuilen en de verdenking valt op een zekere Sefton. Deze sjache rende man is het middelpunt van de ïilm en William Holden geeft een ver tolking. die in haar sobere zekerheid meesterlijk mag worden genoemd. De regisseur Bill Wilder, specialist in harde films als Lost weekend en Big Carnival, gaf de film een indrukwekkende kracht, o.a. door als bewakers Duitsers neer te 'zetten, die werkelijk Duitsers zijn. MEISJES VAN DE GROTE STAD (Capitol): Een realistische film van het leven van de asfaltjeugd in een wereld stad, van kinderen die in een vreugde loze omgeving opgroeien tot mensen wier leven door angst wordt beheerst. Angst om werkloos te worden, angst dikwijls terecht voor de politie, voor werkgevers, voor de huisbaas. Jammer dat de film soms te sterk chargeert en eindigt met een sensationele achtervol ging, de dood van de misdadiger en een geforceerd happy ending. Harvey Lembeck, Joyce Holden en Patricia Hardy in de hoofdrollen. TWEE STRAATJONGENS VAN PARIJS (Centraal): Aan ontroering be hoeft bij deze film geen gebrek te bestaan, want het scenario is afge stemd op zakdoeken. Wie van mening was. dat de twee wezen reeds lang geleden van het toneel waren verdwe nen. vergist zich, want hun melodra- matiek. nu spelend in de achterbuurten van de Lichtstad, herleeft in volle glorie. AAN (Lutusca): Wie deze flilm uit India gaat zien. kan er het best heen gaan met de gedachte een sprookjes achtige avonturen- en showfilm te zul len genieten, een combinatie van De drie musketiers, Frankenstein en Duizend en een nacht. Des te gemakkelijker zal men dan de eigenaardige afwisseling van voor-ons-normaal spel en voor-ons overdreven spel kunnen aanvaarden. Het zal dan ook niet lang uitblijven of men wordt gegrepen door de felheid waarmee vooral de vrouwelijke hoofd personen spelen in het verhaal van goedheid en slechtheid, dat voor ons ge voel soms wel al te naief en melodra matisch is. Overigens valt het op hoeveel liefde voor kleur en lust in een leutig ROTTERDAM. Wie zich ooit heeft afgevraagd hoe krokodillen levend worden gevangen, die zal door het filmpje Reptielenvangst op Cuba tot de verbluffende ontdekking komen, dat een ongewapende man dat doet, die Zich slechts met een touw bestemd om als strik om de bek van het dier getrokken te worden in het water begeeft, en de strijd met het monster aanbindt. Behalve deze zeer boeiende rolprent wordt er een documentaire over het pottenbak en in Engeland vertoond. Als filmpje wel aardig, maar het genot wordt verstoord door het afgrijselijke en ondeskundige commentaar, dat op een even abominabele manier wordt voorgelezen. Meer genoegen hebben we dan ook beleefd aan de tekenfilm Als het circus komt, waarin verrassend dwaze vondsten voorkomen. Het nieuws laat o.m. de opening van het Engelse parlement zien, massa betogingen in Spanje, Argentinië en Berlijn. Pand van fa H. Martens in gebruik genomen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Het nieuwe pand van de firma H. Martens Co. aan de Hoogstraat te Rotterdam is gisteren on der grote belangstelling in gebruik ge nomen. Onder de belangstellenden wa ren de directeuren van de dienst van stadsontwikkeling en vertegenwoordigers uit het bank- en bedrijfsleven. De heer A_ Potjer sprak als firmant het welkomstwoord. Ir. E. H. Kraayen- vanger zei. mede namens architect Buys en zijn broer H. M. Kraayenvanger, met vreugde aan het gebouw te hebben ge werkt. De binnenhuisarchitectuur werd verzorgd door de heer J. M. van Bom- meL FANIA CHAPIRO TREEDT OP Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM De veel geprezen pianiste Fania Chapiro speelt op een concertavond, die Zondagavond in De Lantaren wordt gegeven ten bate van het Joods Nationaal fonds. Ook Ila Goldstem, de eerste solo-danseres van de Opera te Tel-Aviv, verleent haar Medewerking. ROTTERDAM ZATERDAG 7 NOVEMBER TOXEHL: ScfcouwlAUS S: Ulotó«*uiw< T«ne«l Voor elke vrouw komt was do tijd. REVUE. Luxor 8: Rent Sloeawljfc» Rwu«: Op »Q ZONDAG 8 NOVEMBER TONEEL: Schouwburg 8: BouerdatnJ Toneel! Voor elke vrouw komt ocas do tijd. ltlDVUE: Lu.vor 2 8: Bené Sleeswijks Revue: O® Top. DTVHRSBN". A hoy'-Hal 2 8: Circus Btrassburiwr. T.'IiAl. .Arena: Stales 17. '2 7 9.30: Za on Zo: 1.45 i 1.5 7 0,30). Capitol: Meisjes van de grote stad. (2 7 9.15; Zn en Zo:_1.45 4.13 1 _9.1_5)._Centr«^l:_ De en onstuimig leven de Indiërs in deze, hun eerste kleurenfilm, tentoon sprei den. GELE TERREUR (Prinses): Van de heldhaftige strijd van Philippijnse guerrilla-benden tegen de Japanse bezet tingsmacht had men ongetwijfeld een betere film kunnen maken dan Luis F. Nolasco met deze draak voorzet. De enigen die werkelijk goed spel leveren zijn de Japanners; de rest van acteurs en actrices, van wie Leopoldo Salcedo en Vida Florante de hoofdrollen hebben, geven zulk stuntelig spel. dat deze film waarlijk niet kan boeien, Daarbij zijn zowel de film, het geluid als de muziek van een slechte kwaliteit. REPRISES: In Colosseum draait M a- Ina, het meisje zonder sluier. Harmonie brengt Diplomatic Cou rier terug, In Rex de spannende film Het dodende licht en in Victoria een opmerkelijke rol van John Wayne in Een Yankee in Ierland. Cineac prolongeert Obsessie en in 't Ven ster Les crimes de l'amour. In Den Haag: GEVAAR (Apollo); Een suggestieve film heen regisseur John Sturges ge maakt naai- een gegeven, dat naar twee zijden beklemmend is. Want op een vakantiereis Komt een man met zijn been onder een balk in het water te zitten en de vloed komt snel op. Zijn vrouw gaat hulp hultn, komt in de much' van een misdadiger. cLc zij uit eindelijk weet te Dewegen haar man te redden. De strakke verfilming stond geen z.jwegen toe en daaraan ontleent de rolprent zyn .ntense spanning. Bar bara Stanwyck, Barry Sullivan en Ralph Meekei in de hoofdrollen. DE MAN DIE ZU BEGEERDEN City): net enige wai in cieze oanale Duitse sentimenteel verfilmde stuivers roman van tijd tot tijd vermag te boeien is de fotografie. De onbelang rijke dialogen kunnen het gebrek aan actie niet vergoouen in Hildegard Knel kan niet overtuigen van de noodzaak haar verloofde op te offeren om het geluk van diens moeder te redden uit de klauwen van een gewetenloze vrou wenjager en huwelijks-speculant. BEKENTENIS ENER LIEFDE (Me- Uopoie): In tien jaar is het huwelijks leven van de actrice Madeleine Richard haar man dokter Pierre Richard em sleur geworden, Zij geloven nog wel van elkaar te houden maar als door een toeval een vluchtige amourette van Madeleine met een kunstschilder aan het licht, komt, rijst oij Pierre de twij fel. Dan komt haar bekentenis in een aangiijpende scène, de bekentenis van haar liefde voor haar man en haar kind. Maar Pierre is niet ten volle over tuigd. Prachtig wordt dit gespeeld door Michèle Morgan en Jean Gaoin, terwijl Walter Chiari een uitstekende vertol king gaf van de existentialistische kunst schilder, een mens wiens moraal hem geen enkele rem oplegt en die meent in Madeleine zijnij ideaal te hebben ge vondentot hij teleurgesteld zelf moord pleegt. Jean Lelanoy voerde een voortref felijke regie en maakte een overtuigend geuruik van de flash back. STOP, YOU'RE KILLING ME (Odeon enPlaza): Een geestige parodie op de gangsterwereld, waarin Broderick Craw ford de rol speelt van de na de ophef fing van de drooglegging werkloos ge worden gangster, die nu gaat proberen een fatsoenlijk zakenman te worden. Hij wordt hierbij energiek terzijde ge staan door zijn vrouw, Claire Trevor, die zeer verlangt naar een gewoon burgerlijk bestaan. Een en ander gaat echier mèt de nodige moeilijkheden gepaard, omdat de vroegere bendeleden zich niet in de nieuwe situatie kunnen inleven en tot ontsteltenis van de fat soenlijke familie van de a.s. schoon zoon telkens uit hun rol vallen en het moorden en plegen van overvallen, maar niet kunnen laten. DE HAVEN DER HARTSTOCHT Passage): Olie, boringen, vreemde ar beiders, geld.... Van de beroering, die dit alles iri een arm en ingeslapen vis sersdorpje aan de baai van Louisiana teweeg brengt, heeft Anthony Mann een spannende film gemaakt. James Stewart is de man, die met hulp een oliemagnaat zijn wil doordrijft om een boortoren op te richten in de baai, dwars tegen het verzet van de garna- lenvissers in. Dan Dureya met zijn humor en James Stewart met zijn on verzettelijkheid maken van dit oude gegeven, de vooruitgang van de mo derne industrie, een stoer geheel. HET MYSTERIE VAN DE NACHT (Roxy); Een knap in elkaar gezette thriller over een jongeman, die onder hypnose een moord begaat, en voor deze daa<i aansprakelijk wordt gesteld, en voor de ogen van de politie de Totdat de hypnotiseur komt opdagen moord reconstrueert door de verdachte weer dezelfde daad te laten plegen. In de film is het zeer aannemelijk ver teld, maar in feite gaat het niet op, want de hypnose verliest voor een dergelijke daad door morele remmin gen zijn kracht. Paul Kelly speelt de hoofdrol suggestief. REPRISES: Corso brengt twee films: Words and music, en in de t.weede helft van de week Madame Curie. Drie bioscopen brengen Woes- tijnratten terug met Jacques Mason als Rommel, nl. Capitol, Hollywood en Rembrandt. Zowel Seinpost als West- End vertonen Dageraad der Vrij heid. In Musica gaat De woeste hoogte. Asta prolongeert voor de derde week The snows of Kilimanjaro en Rex voor de tweede week Abbott en Costello en dr Jekyll m r Hyde. Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Prins Bernhard opent: Christelijke Academie Lichamelijke Opvoeding ROTTERDAM. Maandagmiddag zal de Christelijke Academie voor Lichame lijke Opvoeding in aanwezigheid van prins Bernhard, door het Rotterdams Actie Comité aan het directorium of ficieel worden overgedragen. Deze academie, een voortzetting van de in 1952 opgeheven stichting De Vrije Leergangen, werd in September van dit jaar van Amsterdam naar Rotterdam overgeplaatst, naar de Witte de With- straat, waar dank zij de grondige ver nieuwing van een bestaand pand, zeer goed geoutilleerde lokaliteiten zowel voor het geven van colleges, als voor entspanning van de studerenden werden ingericht. Voor de practische lessen moet weliswaar voorlopig nog een flin ke fietstocht worden gemaakt, de velden en gymnastieklokalen liggen in Zuid zo wel als in Noord, maar er wordt moeite gedaan om ook dichter bij huis oefen, gelegenheden te vinden. Een uitzending van de officiële ope ning, wordt in de radiokrant van Maan dagavond door de NCRV verzorgd. In Rochussenstraat TREKKENDE JEUGD Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Bij het bombar dement van 1940 verloor Rotterdam zijn jeugdherberg aan het Haringvliet, één der mooiste van Nederland. Na de oorlog in 1948 vond het bestuur van de Stichting de Rotterdamse Jeugdherberg een onderdak in een school in de Lambertusstraat, die ech ter om vele redenen niet aan het doel beantwoordt. Een nieuwe jeugdher berg is dringend nodig, vooral daar het aantal trekkers van 1930 tot 1952 i 2000 tot 10.000 per jaar is ge stegen. Daarvan is in tegenstelling tot de jeugdherbergen in andere steden tachtig procent buitenlanders, behorende tot 47 verschillende nationaliteiten. Het vorige jaar nu heeft het bestuur van de stich ting de gemeenteraad om hulp verzocht bij de bouw van een nieuwe jeugdher berg en als all.es naar wens gaat zal de Raad hier goedgunstig over beschikken. In verband hiermede gaf de architect van de nieuwe Jeugdherberg, de heer J. Boks aan de hand van een maquette en tekeningen gistermiddag in de oude jeugdherberg in de Lambertusstraat een duidelijk beeld van het nieuwe gebouw, dat aan d,e Rochussenstraat tegenover het Scheepvaartmuseum zal verrijzen. Het wordt een zeer comfortabel tehuis voor de trekkende jeugd, waar echter d,e nieuwe zakelijkheid van staal en glas niet de boventoon zal voeren. Een bijzonderheid wordt de slaap verdieping waar de ouders van d herberg door een systeem van wissel- kamers de slaapruiijite voor. jongens en meisjes kunnen vergroten of ver kleinen al 'naar gelang het aantal gasten da.t noodzakelijk maakt. De trekkers die zelf hun potje willen koken, krijgen een aparte trekkerskeuken los van het hoofdgebouw. Een tweeper soons ziekenzaaltje zal niet al te ernstige zieken herbergen. Het bestuur der stichting hoopt voorts dat de jeugdherberg buiten de zomer maanden gebruikt zal worden voor de zogenaamde schoolwerkweken waarin aan leerlingen van scholen uit andere steden, aanschouwelijk onderwijs zal worden gegeven over Rotterdam en zijn omgeving. De heer W. Blokhuis vïce-voorzitter van de stichting gaf een korte uiteen zetting over doel en werkwijze van de jeugdherberg in het algemeen. Gewetensbezwaren tegen het reizen op Zondag Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. In het belang van hen die gewetensbezwaren hebben tegen het reizen op Zondag bepleiten verscheide ne leden van de Tweede Kamer bij mi nister Staf, in een tijdvak van twee maanden om de veertien dagen driemaal bewegingsvrijheid aan militairen te ver lenen van Zaterdag tot Maandagavond en eenmaal van Zaterdag tot Maandag eerste reisgelegenheid. Zodoende kun nen zij tenminste eenmaal in de veer tien dagen een Zondag thuis zijn, Nieuwsdienst Alge; i Dagblad PUTTERSHOEK. Bij het uitdiepen van een sloot in de polder Nieuw Bonaventura tePut- tershoek deed een arbeider een merkwaardige vondst. Uit de modder kwam een schildpad ge kropen, die een staart bleek te hebben van acht centimeter. Het dier was 24 cm lang en had een zwart dekschild met gele stip pen. Voorts bleek de zeldzame schildpad zwemvliezen te heb ben. Vastgesteld kon worden dat men hier te doen heeft met een Europese moerasschildpad, emys orbicularis, die normaal niet in Nederland voorkomt en tot nog toe alleen in Duitsland en Azië aangetroffen werd. Het dier zal vandaag aan de diergaarde Blij- Dorp te Rotterdam geschonken worden. weer op Binnenweg Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM, De juweliersfirma G. Brünott is na een verblijf van dertien jaren aan de Nieuwe Binnenweg weer in haar oude vertrouwde omgeving aan de Binnenweg, waar in 1940 de zaak door het dombardement verloren ging. teruggekeerd. Het nieuwe pand werd onder toezicht van hel architectenbureau Vermeer en Van Herwaarden gebouwd. De winkelinstallatie is in licht hout uit gevoerd en dank zij een speciale ver lichting komen alle artikelen bijzonder goed tot hun recht. Naast en achter de winkel bevinden zich kantoren, werk plaatsen en een cantine voor het per soneel. Aan de beveiliging tegen inbraak is bij de bouw bijzondere aandacht ge schonken, Het stoffelijk overschot van Braziliaanse ambassadeur in Neder land. J. R. de Macedo Soares, die on langs in Den Haag overleed, zal Zon dag a.s. per vliegtuig naar Brazilië worden overgebracht. Advertentie in en om uw huis Wanneer men rondom de tuin een hoge haag wenst zou men hiervoor heel goed populieren kunnen gebruiken. Ze groeien snel en men kan ze ook vrij dicht op elkaar poten. Wanneer nu ontbladerde takken zo maar in de grond gestoken worden takken zo dik als uw duim kunnen hier volgend voorjaar al jon ge boompjes van verwacht worden. Het is ook een goede beschutting voor de fruittuin. veel beter dan alle andere ha gen. Meidoornhagen zijn niet geschikt voor omheining van een mooie fruit tuin. Ze hebben over het algemeen last van de zelfde parasieten als de appels en de peren. FUMA-LUX betekent een omwen teling op het gebied van aanstekers. Is de nieuwe, moderne electro* aansteker met lampje I O Werkt zonder vuursteen, zonder wieltje! Wordt in bet buitenland reeds door vele duizenden rokers met veel genoegen gebruikt. 9 Geeft U met één batterijtje ruim 6000 mooie vlammetjes, zo U wenst 2 uur sterk licht Q Is elegant van model en bij normaal gebruik practisch onverslijtbaar. 1 )AAR GARANTIE s 26.5 VOOR DE HANDEL. 0EHICO1EA If EEN IDEAAL ST. NICOLAAS CADEAU Dr J. van der Spek te Groningen, welen- schappelijk ambtenaar eerste klasse bij de dienst der rijkslandbouwproefstations: j. G. de Graaff, arts te Amsterdam, penningmees ter van het Amsterdamse genootschap ter bevordering der koepokinenting voor min vermogenden en de heer c. de Jeu. voor zitter van de vereniging der ortho-paeda- gogen. zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau; mr P. S. de Gruijter. griffier van het Amsterdamse gerechtshof, is benoemd tot raadsheer-plaatsvervanger in genoemd gerechtsof: ir G- Quast te Rotter dam. is met Ingang van 1 October aange steld als lector in de werktuigkunde aan de landbouwhogeschool te Wagenlngcn; ir G. W. Koopman en ir K. van Til, ingenieurs eerste klasse van de Rijkswaterstaat in vas te dienst zijn, te rekenen van 1 September 1953, benoemd tot hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, resp, te Nij megen en Arnhem. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wijckel L. Hilarides. Augustinusga. Be roepbaar: mr L. C. W. Ekering, A'dam voorheen predikant aldaar is opnieuw beroepbaar verklaard. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Ren- kum, 2e predpl. (toez.) H, N. v. Hens- bergen, Schalkwijk. Aangenomen naar Den Helder (toez.) G. Ch. v. Royen, Oosterlittens. Geref. Kerken. Tweetal te Middel burg J. Dijk, Raamsdonksveer en T. J. Hagen, Lemelerveld. Geref. kerken. Beroepen te Aduard H. Brinkman, Rijssen; te Zwartebroek J. Vlaming, Echten. Examens: de classes 's-Gravenhage en Zierikzee hebben prep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard D. Pasman jr. Den Haag en J. Plug, Zonnemaire, beiden eand. V.U.; eerstgenoemde stelt zich terstond be roepbaar. Geref. Kerken art. 31 k.o. Beroepen te Middelburg C. Trimp, Twijzel. Geref. kerken art. 31 k.o. Beroepen te Opende-Surhuisterveen J. de Feyter, Valthermond. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Middelharnis P. de Smit, Zeist. Doopsgezinde Broederschap. Be roepen te Amersfoort mej. J. M. Luyt, Veendam-Pekela. HOGER ONDERWIJS De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft nog een tiende stipendium verleend en wel aan dr. Ph. de Vries. Dr. De Vries zal naar Italië gaan voor een onderzoek over het onder werp: contra-reformatie en barok. Delft. Aan de technische hogeschool promoveerde tot doctor in de technische we tenschap ir H Talsma. op het proefschrift: Stofuitwisseling tussen water en isobutanol in een druippelkolom. Amsterdam. De heren H. Kalces uit Zaandam en L. B. Smedes uit Michigan (Verenigde Staten) zijn gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid aan de vrije universiteit te Amsterdam. Dr Kakes pro moveerde op het proefschrift De doop in de Nederlandse belijdenisgeschriften en dr Sme des Op het proefschrift: The incarnation trends in modem Anglican thought. EXAMENS Leiden R.V. Doet. ex. Nederlands recht: mevr. H P A den Hollander-Du pont te Voorburg en de heren A Don te Voorburg, A L Versteeg te Den Haag. Delft. T.H. Prop. ex. scheikundig ingenieur: A C Keukens te Nijmegen; A A de Vries te Nootdorp: voor het prop. ex. voor mijn ingenieur: T M van Gorkom te Amsterdam; voor het cand.ex, werktuigkundig ingenieur; L J Visser te Vlaardingen; voor het cand.ex. werktuigkundig ingenieur (richting metaal kunde) B M Korevaar te Zuilen: voor het cand.ex. scheepsbouwkundig ingenieur: D J Seholten te Heemstede; voor het cand.ex. voor vliegtuigbouwkundig ingenieur: J W Welcker te Delft; voor het cand.ex. electro- teohnisch ingenieur: C H V A Botle te Am sterdam. F Bregrnan te Haren (Gron.), W F Cammel te Rotterdam. P G Cath te Leeuwarden. J van Duuren te Wassenaar. 1 P de Groot te Delft. F M Gogh te Delft. O I Groseh te Loosduinen, A W Guinea te Bosmeer, Raden N P H Koesoediaro (met lof) te Delft. J T A van Heteren te Doetin- chem, C J Heljbroek te Overveen, L Hiim te Delft, A J Jahren te Delft, P H de Jong te Wommels, A van der Kaaij te 's-Graven- zande, W R, Kollewijn (met lof) te Leiden, G Kool te Wormerveer, C J Koopman te Zierikzee, C Kramer (met. lof) te Den Hel der, H. Mooijweer te Ambt-VoUenlhove, Ong Sing Han te Delft, J W L Peters te Venlo, J B Roggebrand "s-Gravenhage, R de Roo te Wassenaar. R' E Scheil te Voorburg. G C M Schoenaker (met lof) te Older.zaal, P Schoffer te Amsterdam, C G H Scholten te Haarlem, Sie Swan An te Delft, J E Speel man te Rhoon, H G Suyderhoud te 's-Gra venhage, Tan Thjing Thian te Delft, A J C Verhoeven te Bladel, K G van Wagtendonk te Amersfoort, L R de Wit te Eindhoven en W J van der Zwaan te 's-Gravenhage; civiel-ingenieur: D C de Jong te Schiedam; electroteohnlseh-ingenieur: J A Aarsen te Boskoop, P A van Berkum te Hilversum. B J Beukelman te Rotterdam, C M Boon te Hilversum. J A Bijvoet te Breda, L Dekker te Rotterdam, J J van der Does te Nijme gen, A R Emannuels te 's-Gravenhage. F C de Graaf te Bilthoven, J C Huizinga te Haarlem, R E de Jongh te Willemsoord, B L Kaper te Delft, J B S M Kerstens te Geldrop. O A von Konigslow tc Delft, L Krul te 's-Gravenhage, A W Kuyken te Oegst- geest, H H W Lulf te Ter Apel. J P M Mat- thiissen te Halsteren. L Ongkiehong t< 's-Gravenzande, W E Pinke te 's-Gravenha ge, G C Prins te Utrecht, F Remmelts te Leiden, M J Robijn te Cadzand. PI W ,T Rijk te Hattem, L Schiethart te 's-Gravenhage, G A W J Spanhoff te Nijmegen, W J D Steenaart t.e Delft, J N Struivlng te Delft, Tan Gwan An te Amsterdam. W G van der Touw te Delft, H C de Vlieger te 's-Graven hage. P R Wiederhold te Voorburg en C T de Wit te 's-Gravenhage. Groningen R.V. Artsenexamen ie gedeel te: mej. G M Baggerman te Laren (Gr.), C J van der Kamp te Groningen, J H Wii- menga te Garijp (Fr.); Arts: H Kuipers te Leens. A D Piers te Groningen en E Sprenger te Laren (Gr.). Rotterdam. Doet. ex. in de economische wetenschappen: de heren C J Kievit e Ellers, beiden te R'otterdam. in tientallen aanbiedingen hebben wij U aangetoond en duizenden Rotterdammers hebben het telkens opnieuw ondervonden hoe lage prijzen en een uitgebreide sortering hand in hand gaan. Hoe dat kan Géén extra kosten voor im porteurs en grossiers, neen, eigen grote importen uit de enorme collecties van welk land ook maken prijzen mo gelijk die 30 tot 40% lager zijn dan normaal. Gevoerde heren Nappa handschoenen, gemaakt van een eerste keus soepele kwa liteit Real Nappa, ruime modellen met heerlijk warme voering en drukknoopsluiting, zouden wij toch onmogelijk zo goedkoop kunnen aan bieden als wij ze niet recht streeks bij duizenden paren importeerden I Zaterdag is het de dag Yoor alle vaders en verloofden van onze klanten, want daa begint om 9 uur de verkoop van deze gevoerde Nappa heren han^choenen in de kleuren bruin en tan in de maten 73/< t/m 9% per paar WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180 In Schiedam wordt thans een volkstelling gehouden, waarbij de in woners wordt gevraagd een opgave te doen van hun beroep of betrekking. Van de verzamelde gegevens zal onder meer een nieuw adresboek van Schie dam samengesteld worden. In de week van 25 tot en met 31 October werden in ons land acht ge vallen van kinderverlamming en 73 gevallen van diphtherie geregistreerd. 9.15: Zo: g 10). Nieuw». 15). Hanuunle: i Parij». (2 7 9.15: 2 4.30 7 9.16). Oneac: OIkw*I« (3 (9 - 5.15). ColOKCum: Marina. -luier, fï 7 P.15: Za m Zo: 4,30 Diplomatic Courier. (2 7 9.15; Za: 2 1.30 7 0.16). Luluüoa: Aan. (2.15 7 9.30: Za wi Zo: '2 4.50 7 0.30). Prinses: Gele Terreur. Za en Zo rul 2- Verloren In de wildernis. (2.15 7 9.80: Za en Zo: 4.30 7 0.30). Hex: Hel dodende licht. (2 7 9.15: Za: 4 7 9.15: Zo: 2 4.30 7 0.15). 't Venster- Los crime» de l'amour. (3 Kon Vanlcoo ln 7 9.15). SCHIEDAM FILM, Passaae: Moulin Itouiie. (2 S: Za m 7,0: 2 4.15 7 9 15; 1)0 nv: nlc.)MonODOle: De Imekaolorn der leren jeotO. Vanaf Dl: Zonen der Sloux. (2 7 9; Za en Zo; 8 5 7 91. DEN HAAG ZATERDAG 7 NOVEMBER TONEEL: Schouwburg S: Haagse Comedle: Co lombo. Klolao Comedlo 8: Gezelschap PuoK: Het die- ■M UZI EK: G-tnuw voor K. en W. 8: ConeerUehouw- orlio.Lt. Ju-er Krips. Jan Tore), Zang. ZONDAG 8 NOVEMBER TO.VBHL: Schouwburg 2: Haagse Comedlo: Lula- ten I. nlot. dames. Schouwburg 8: Haagse Comedlo: Het uur dor verrukking. Kleine Comedle 8: Gezel- .-Uhnp Puolt: Hot dlnvenbol. MUZIEK: Gebouw roor K. «o W. 8; Opera Itulla- na. Madame butterfly. FILM. Apollo: Goviiur. (12 2." 1 Klllm (2,3U 6.45 9.1: prijs der udsda to: 1.30 (t 8 7 9.15; Za Zo Wo: 7 9.15). City: geerden. (2.30 7 9.15, Za en Zo: 2.15 4.45 7 9.15). Corso. Words and Musio vanaf Ma: Madatno Curie. (2.15 8.15; Za: 2 15 0.45 9.15: Zo: 2 4 30 0.45 9.15; tJ.JO 7.15* 9.15; Zo:'1 30 3.30 7.li bekentenis oner liefde. (2.15 8.15; Zo: 2 4.15 8.15 9.15). O Jam: Stop, (2.30 7 9.15: Zo: 2 4 30 7 9.15J. Oiymino. ivoningiii riulstinn. (2 8; Zo: 2 5 8). P aesoge: TliUJiderhay. 12.30 0.45 9.15; Zo: 145 4.15 8.45 9.15) Plaza: Stop, luu're lulling (2.80 7 9.15; Zo: 2 4.30 7 9.15). Ca- lotol: Wue.j'.lluifltirli. 12 8; Za: 2 8.45 9.16; Zo; 1.80 lolly wood: Wooatijuralien. (2.80 7 11.15: 9.15). Mctropole: 2.15 8.45 9.15 ou're killing me 2.311 I 8.45 0.15) The wdeu p 3.15 7 9.15). Seinpost j. 15Zo: tevens 5 Za Ma: Do L WesSri1: Da geraad der vrijheid. (2.15 8.15; Za: 2.15 0,45 9; Zo; 4.00 0.45 9), MuaJca: Do Woeste Hoogte. (Vr Ma Dl. 2.15 4; Za 7.15 9.39; Zo: 2.39 4.45 7.15 9.30; Wo: Du: 3.15). 19 „Mooi zo", zei hij. „In die wollen jas zie je er heel respectabel uit. Een schoon ge wassen schoolkind. Kom er in!" Hij loodste haar een vrij grote kamer bin nen, die er uit zag als een keurig opgeruimd atelier. Martyn vroeg zich af hoe het moge lijk was, dat Jacko zo pijnlijk netjes kon zijn op zijn werk en zijn uiterlijk zo verwaar lozen. Hij droeg nu een verschoten katoenen broek, een vest vol verfvlekken en een sjo fele kamerjas. Hij was niet geschoren en had zijn haar niet gekamd. Zijn uitpuilende ogen waren ietwat met bloed doorlopen. Zijn manieren waren echter, als gewoonlijk, beminnelijk en ontwapenend. „Ik stel voor als regel samen te ontbij ten. Een licht ontbijt en avondeten zijn bij de prijs inbegrepen. Ik ben ongetwijfeld een betere kok dan jij en zal daarom voor het souper zorgen. Je kunt voor de lunch zelf je inkopen doen en hier komen lunchen, of het anders regelen, net zoals je wilt. Afgespro ken?" Martyn zei aarzelend: „Jacko, ik ben zo dankbaar en zo verward, dat ik helemaal niet heider kan denken. Zie je, ik weet niet hoeveel ik ga verdienen." „Ik denk, dat je voor je dubbele baantje als kleedster en invalster acht pond per week zult krijgen. Je huur met half pension is twee pond." „Het lijkt zo weinig, de huur bedoel ik", zei Martyn schuchter. Jacko tikte met de achterkant van een lepel tegen de koffie kan. „Attention", zei hij. „Hoe vaak moet ik het herhalen. Je zult me een genoegen doen als je nu eindelijk eens wilt begrijpen, dat ik geen vieze, ouwe vent ben. Het is waar, ik ben nog vitaal", ging hij enigszins zelfvoldaan voort, „maar jij bent mijn type niet. Ik prefereer rijpere, meer mondaine vrouwen, de..." Hij zweeg plotseling. Zijn ogen waren op de muur achter Martyn ge vestigd en toen zij zich omwendde zag zm öoor nqajo ma,Rsh een schets van Helena Hamilton. Toen ze Jacko weer aankeek, lachte hij triest. „Geloof me, je loopt geen gevaar dat er hier ook maar over je gefluisterd zal wor den. Ik sta bekend als rein! Vanmorgen zijn er eieren, dus dat betekent omelet. Laten we stilte betrachten terwijl ik die vervaardig." Nadat ze hun uitstekend ontbijt hadden ge noten, hielp ze hem afwassen en gaf hij haar, wat hij „de orders voor de dag" noem de. Ze moest met hem naar de schouwburg gaan en haar werk als kleedster verrichten en om drie uur zou er een repetitie voor haar zijn als invalster. Die avond zou ze weer als kleedster fun geren. „Een rare regeling", zei Jacko. Hij haaldt een ietwat verfomfaaide, getypte „rol" te voorschijn. „Het zijn maar dertien kantjes", zei hij, „een kleine rol. Je kunt haar leren onder het strijken en naaien en vanmiddag ken je haar wel, denk ik. Je bent natuurlijk opgetogen, hè?" „Opgetogen is niet het juiste woord", zei Martyn. „Ik ben verbijsterd en opgewonden en dankbaar voor alles en ik kan gewoon niet geloven dat het waar is. Maar het i.' een beetje vervelend om het gevoel te heb ben dat ik stom geluk heb gehad en dat nie mand er iets van snapt. Want dat is een feit." „Dat doet er allemaal niets toe", zei Jacko met een onelegant gebaar van zijn arm. „Gay Gainsford zal die rol tóch spe len. Ze zal haar niet goed spelen maar *e is de nicht van de echtgenoot van de ster en verkeert daardoor in een bevoorrechte positie." „Ja, maar haar oom..." „Clark Bennington is eens een goed ac teur geweest", zei hij haastig. „Hij is nu cliché. Hij drinkt te veel en als hij dronken is, is hij lastig. Vergeet hem maar en laat je nooit door die man van de wijs brengen. En maak nu dat je weg komt en leer je rol." Die middag om drie uur repeteerde ze haar scènes met de andere twee invallers. De overige rollen werden van het manus cript gelezen. Jacko scharrelde achter het toneel rond, verder scheen het theater leeg te zijn. Martyn had haar rol uit het hoofd ge leerd, maar het kon niet anders of nu en dan raakte ze er uit in haar poging om de woorden te combineren met physieke han delingen. Het trieste half-licht op het toneel, het werktuiglijk heen en weer lopen van de invallers, de mompelende stemmen die zich alleen verhieven om het wachtwoord te geven en de weergalm van stemmen in een leeg gebouw, al die omstandigheden be nauwden haar; ze raakte haar vertrouwen op de magie van de vorige avond kwijt. Ze kende haar rol, ze sprak, zweeg en bewoog, maar het was niets meer dan routinewerk, er zat geen realiteit achter, dat voelde ze. Clem Smith, de toneel-regisseur, zei niets over haar spel, hij zat, gedoken in zijn overjas, over het manuscript gebogen. Ze was niet eens een mislukking, ze was alleen maar een kleurloze invalster en er was niets bijzonders gebeurd» Na afloop sloot Clem Smith zijn boek, zei: „Dank u, dames en heren. Morgenochtend elf uur, als 't u blieft", stak een sigaret op en verliet het gebouw. Alleen op het toneel gebleven, vocht Mar tyn tegen een acute aanval van verslagen heid. Ze probeerde zichzelf tot de orde te roepen. Ze was weer eens, oudergewoonte, aan het fantaseren geweest, hield ze zich voor. Ze had weer eens een pracht-verhaal verzonnen en was daar middenin gedoken. Omdat ze op Poole leek en omdat ze gister avond een beetje succes had geboekt met een enkele zin, had ze warempel Het lef ge had om zich te verbeelden... Hier voelde Martyn haar gezicht gloeien. „Vooruit, ga door", dacht ze. Nou goed dan. Ze had gedroomd van ver dere repetities met Poole. Ze had zich ge zien, gretig reagerend op zijn instructies, ze had hem spijtig horen verzuchten, dat als al les anders was... Ze had zelfs... Op dit punt aangekomen smeet Martyn vol minach ting voor zichzelf haar rol het toneel over, stampte woedend met haar voet en haalde haar vingers door haar haar. „Stik!" riep Martyn hardop tegen de achterste rij van het balcon. „Kom, kom, zó erg is het niet!" Adam Poole kwam de donkere zaal uit, door het middenpad. Hij liet zijn hand op de rand van de orkestbak rusten. Martyn gaapte hem met open mond aan. „De techniek heb je te pakken", zei hij. „Neem die vóór morgen nog eens voor jezelf door. Dan kun je beginnen te denken over het meisje. Neem de inrichting van het ge bouw goed in je op. Kèn je omgeving. Wat heeft ze de hele dag gedaan voor het stuk begint? Waarover heeft ze gedacht? Waarom zegt ze wat ze zegt en doet ze wat ze doet? Luister naar wat de anderen zeggen. Kom eens vijf minuten hier in de zaal, dan zullen we eens nagaan hoe je over acteren denkt." (Wordt vervolgd) In één oogopslag Nee, hij bijt niet: hij wil alleen maar rare, onfatsoenlijke honden verhaaltjes aan medereizigers vertellen. BESTE JONGENS waren dat die in Den Haag een fietsendief achterna gingen, een paar andere knapen erbij haalden, de dief omsingelden, in bedwang hielden, de politie gingen opzoeken en de man over leverden. DAT IS BETER WERK dan wat spelende jongens in Baarn hebben klaar gestoofd. Met muurhaken gooiden zij de duurste en grootste etalageruit van de stad aan digge len. Het was een prachtige gebogen ruit, die een kapitaal van f 12.450 vertegenwoordigde. Zij zat er pas twee weken in, de vorige was ook onder jongenshanden gesneuveld. SCHOUWEN EN DUIVELAND komt droog, natuurlijk, daarvoor zijn wij Nederlanders. Maar dan zal het eiland ook herbeplant moeten wor den, evengoed als met Walcheren is gebeurd. Wat toen kon, kan nu ook. Stuur een rijksdaalder aan de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland op girorekening 1483 en namens u zal een boom worden geplant. Doe het vandaag of morgen nog! TWEEMAAL IN DE OLIE was de man, die, met een beetje te veel borrels op, van zijn schip in de Nieuwe Waterweg sprong. Hij was toch nog zoveel bij zijn positieven, dat hij netjes naar de kant zwom. Maar toen hij daar aankwam, was hij behalve in de olie ook zwart van de olie. DAT WAS EIGENLIJK een nare streek van die kameel, gisteravond bij circus Strassburger te Rotterdam. Het dier, via een touw vastgebon den aan een van zijn oppassers, tilde van dat hele plotsklappe zijn kop (plus nek) omhoog en de schouder van de 25-jarige oppasser schoot uit de kom. De jongeman werd naar een ziekenhuis gebracht, de kameel naar zijn hok en de voorstelling ging door. DE automobilist drukt zorgeloos de starfcknop in, de motor loopt. De bromfietser geeft de trap pers een zetje, de motor loopt. Dat is het wonder van de techniek, het baart weinigen nog verwondering! Al die motoren en motortjes worden heet, zij zouden gloeiend heet worden als zij niet werden gekoeld. Nu ja, daar is het koelwater voor, niet waar, en op het gebied van de luchtkoeling zijn de technici al wonderlijk ver ge komen. Daarover geen zorgen. Jawel, maar wat gaat er geen energie met al die warmte verloren! Dat is het fascinerende probleem voor de onderzoekers. Het zou veel en veel voordeliger kunnen als we maar... Iemand uit Hilversum meent er wat op te hebben gevonden. Overal ter wereld zoekt men. Eens komt ergens de oplossing, waarom niet te Hilver sum? Men heeft professor Zernike ook eens uitgelachen en nu heeft hij de Nobelprijs en iedereen vindt hem bij toverslag een razend knappe man. Laat ons gerust vast stellen dat van het vele dat gevonden wordt maar weinig bruikbaar is. Toch groeit tel kens weer uit dat alles iets nieuws; aan het eind zijn we nog lang niet. Het enige vervelende is dat niet zo gauw iemand iets bedacht kan hebben dat de productie en daarmee het leven goedkoper maakt of de fiscus is even gauw en grijpt er naar en heft er be lasting op. OCULUS Hoofdkantoor; Witte de Withstraat T3 Rotterdam Telefoon (K 1800) 11.32.70 Nachtverbindingen van 23,00 tot 8.30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie 11.10.05 Binnenland 11.10.08 Buitenland 11.32.73 Sport 11.32.71 Stenografen 27.0.16 en 27.0.18 Expeditie en be zorging 11,10.01 Zaterdag van 15.00 —21.00 uur 11.10.08 Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur11.10.03 Giro Nr28.48.00 Kantoren: Rotterdam: Polderlaan 44a, tel. 73067; Den Haag: Sta tionsweg 26, tel. 11.70.33 en 11.15.18; Amsterdam: N.Z. Voorburgwal 157, tel. 33050.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2