Grootse overwinning op onze erfvijand DE DIJK IS DICHT DIJKEN ZIJN DICHT, MAAR STRIJD IS NOG NIET TENEINDE Caisson zakte vrij snel op zinkstuk Monument voor Oude Tonge Plant een boom op Schouwen Winderig weekeinde Sneeuwstormen teisteren V.S. Buitenlandse politiek van Rusland is onveranderd Late wraak K.Y.P. congresseert over r.k.-politieke eenheid Zaterdag 7 November 1953 3 Twintig minuten over elf was de opening tussen de caissons afgesloten. Onder Nummer Vier klotste nog vier en een halve meter Scheldewater, de mannen bij de afsluiters waren be wegingsloze schimmen in het onregelmatige licht van flitsen de zoeklichten, scheepslantaarns en stormlampen. De wind woei zachtjes uit het Z.Z. Westen, signalen van kortaf blazen de fluiten, het eentonig stampen van de scheepsmotoren en het plonzen van de sleepbootschroeven waren de voornaamste ge luiden Toen. om vijf en twintig minu- die de halzen rekten en op hun ««a* wrrzrm mt m rm ««»- tt» m«jjgg». m smtw&mi i Na afloop van de dodenherden king op 12 Nov. in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge zal op de Rampbegraafplaats. waar 310 watersnoodslachtoffers lig gen begraven, een monument ivorden onthuld. De beeldhouw ster Janneke DucroKruyer vervaardigde het, in opdracht van het Haarlemse adoptie-co mité. Het monument stelt een vluchtende vrouw voor met een kindje op de arm. MET de onder zo grote en zo hoge belangstelling verrichte sluiting van het dijkgat bij Ouwerkerk is de terugwinning van de laatste anderhalf duizend hectare in Februari verdronken land een kwestie van enige weken geworden. De dijk op Duiveland is dicht, alle dijken in het rampgebied zijn dicht. De prestatie van de afgelopen nacht was de grootste en de moeilijkste, maar zij was toch slechts een van de zeer vele, die in de afgelopen negen maanden zijn verricht. Het voor naamste werk is gedaan; en nu het zover is, moet in Nederland toch wel een gevoel van grote dankbaarheid en grote voldoening heersen. Het is goed, er zich rekenschap van te ge ven, dat, hoezeer de middelen der moderne techniek de arbeid aan het dijkherstel hebben vergemakkelijkt, zonder enthousiasme, zonder vinding rijkheid en zonder ongewoon harde arbeid toch niet was gelukt, wat enige uren geleden een feit is ge worden. DE geestkracht, die bij het werk in Zeeland en Zuid-Holland aan de dag is gelegd, heeft schone resultaten opgeleverd. Zij vormt een heilzame tegenstelling tot allerlei vormen van moedeloosheid en pes simisme, welke in deze tijd vallen waar te nemen. Een volk is getroffen door een ramp. een volk heeft zich opgericht en teruggewonnen wat het heeft verloren. Natuurlijk, daar blijft de smartelijke herinnering aan hen, die de ramp niet hebben overleefd: maar het is ook zo, dat uit leed nieuwe kracht kan ontstaan, grotere vastberadenheid, sterker besef ook van de menselijke taak en de grenzen van het menselijke kunnen. EEN indrukwekkend werk is voltooid; maar reeds tekent zich een nieuwe, grootscheepse, arbeid af: de sluiting van de zeega ten. Het ware verkeerd, zich in de vreugde van het ogenblik illusies te maken. Nederland heeft meer over stromingen meegemaakt dan die van Februari; maar dat deze laatste ramp een zo grote omvang kon aannemen, was voor een groot deel het gevolg van de geleidelijk ongunstiger wor dende verhouding tussen landhoogte en zeespiegel. Vandaar de grote moeilijkheden bij de dakdichting te Ouwerkerk en bij een aantal andere herstelwerken. Daarom heeft de over winning, die thans zo indrukwekkend is voltooid, toch nog maar een voor lopig karakter. De voortvarendheid en vasthera denheid. waarmee het dijkherstel is voltooid, rechtvaardigen ook de besi» verwachtingen ten opzichte van de totstandkoming van een nieuwe at •luitdijk van Rozenburg naar Wal ©heren. Nederland kan wat aan en durft wat aan en zit niet fzoals vroe ger wel eens) op zijn geld Het leeft en denkt aan zijn toekomst. Militair valt meisie aan (Van onze correspondent! NIJMEGEN. Donderdagavond is ©p de Graafseweg een wielrijdster aangevallen door een haar passeren de militair. Hij stak het meisje met een scherp voorwerp in het achter hoofd. Zij werd ernstig gewond en viel. De man reed daarop door in de richting Nijmegen. ten over elf werd een scherp sig naal gegeven op de caisson. Over de schepen ging het gemompel van een opgeschrokken menigte: de caisson, de torenende klomp beton, was aan het zinken De bodem van de caisson dook naar de bodem. Vrij snel zakte het gevaarte naar beneden terwijl de Ooster-Schelde hielp zijn eigen lot te bezegelen en het water door de ontsloten ope ningen met kracht naar binnen drong. Achter de zwarte band van de negen sleepbootlijven kookte de Schelde als een romige branding: de machines tolden zo hard zij konden om de zinkende reus op zijn plaats te houden. Hollands Glorie zette zijn stalen schouders er onder. De dijk moest dicht! Vijf over half twaalf: de caisson was al twee en een halve meter gezakt. De „Breezand" voer nog maals langs en men zag de Konin gin op de brug staan, gespannen kijkend naar de bewegingen van de caisson, die niet regelmatig scheen te zinken. Soms helde de reus iets meer bakboord, dan weer naar stuurboord. De mannen bij de af sluiters corrigeerden deze bewegin gen en lieten water toe al naar ge lang het gewicht verplaatst diende te worden. Inmiddels bleven de sleepboten op volle kracht duwen. Een teken, dat de ebstroom nog steeds tegenwerkte. De kentering van het tij liet op zich wachten, een complicatie, waarop niet hele maal was gerekend. Overal rees de spanning. Kwart voor twaalf: naar schat ting zou men nog een kwartier no dig hebben om de caisson op zijn plaats te krijgen. Het gevaarte bleef zakken, verdween dieper en dieper uit de nacht boven water naar de nacht onder de oppervlakte. Twee minuten later viel plotseling een deel van het motorlawaai weg. Acht sleepboten hadden de order gekregen op halve kracht te gaan draaien, alleen de „Amerika" bleef full speed doorgaan. Dan. het was acht minuten voor het middernachtelijk uur. liepen er mannen van een caisson over naai de grote Nummer Vier. De juiste diepte was bereikt. De beklemming werd voelbaar onder de duizenden. tenen gingen staan om niets aan hun starende ogen te laten ont snappen. Was het zover? Lag Num mer Vier op zijn plaats? Was de dijk dicht? Vier minuten volgden nog. Toen barstten de schrille geluiden los van sirenes en fluiten en drukten mensen elkaar de hand, werden er armen opgestoken en zwaaiden don kere figuren naar de waL en van de wal kwam gejuich naar de sche pen: de caisson lag op zijn plaats. Operatie „Vier maal Phoenix" was een succes geworden, de slag om het land kon worden voortgezet. Een nieuwe phase van hard wer ken. ploeteren en tobben staat voor de deur. De deur, die dichtgesme ten is en naar men hoopt en verwacht niet meer door de Ooster-Schelde kan worden open- gebeukt. ZIERIKZEE. Voor een rijks daalder kunt U een boom plan ten op Schouwen-Duiveland. De „Stichting Nieuw Schouwen-Dui veland" doet een dringend beroep op alle Nederlanders mee te hel pen het zwaar getroffen eiland weer aan beplanting te helpen. Het giro-nummer van de Stich ting is 14 8 3. Ook bfj de plaat selijke banken te Zierikzee en bjj de Boerenleenbanken op het eiland kunt u uw boomplantrijks- daalde(s) storten. Net zoals eer tijds Walcheren hoopt nu Schou wen-Duiveland op de medewer king van de Nederlanders. Ontroering stond te lezen op het gezicht van Koningin Juliana, toen zij gisteravond laat aan boord van de „Breezand" van de Rijks waterstaat getuige was van de definitieve afsluiting van het gat bij Ouwerkerk. De ministers Al- gera en Drees geven uiting aan hun voldoening door met hun hoeden te zwaaien. DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk, zo deelt het KNMI mede, strekt zich uit van de Azoren over Midden-Europa tol in Rusland. Dit hogedrukgebied beheerste de afgelopen nacht het weer in Ne derlandEr was toen weinig wind en bij heldere hemel daalde de temperatuur. Op tal van plaatsen kwam flinke nachtvorst voor Intussen bevond er zich bfj IJs land een diepe depressie, die in Noord-Oostelijke richting bewoog. Déze depressie breidde haar invloed voortdurend verder over het Noord zeegebied uit. met als gevolg Zuid- Westerstorm op het Noordelijk deel van de Noordzee en steeds verder toenemende wind langs onze kust. De depressie zal het komende weekeinde het weer in Nederland blijven beheersen. Dit betekent, dat er ook morgen veel wind zal zijn. Het koufront van de depressie trekt vandaag, vergezeld van regen over de Britse eilanden naar het Oos ten. Het ziet er naar uit. dat dit front mogenochtend Nederland zal bereiken en ook hier wat regen zal brengen, al neemt het regengebied in betekenis af. Na het passeren van het front worden verspreide opklaringen, maar ook plaatselijke buien verwacht. De temperatuur zal morgen overdag ongeveer dezelfde zijn als vandaag. NEW YORK. Het oostelijke ge deelte van de Ver. Staten en de staat Kansas in het Midden-Westen zijn gisteren geteisterd door de eerste sneeuwstormen van het seizoen. Het was de koudste dag van dit jaar in het gebied ten Oosten van de Rocky Mountains. In Kansas is reeds 13 centimeter sneeuw gevallen. (Advertentie l M.) De IBIS-troost is onderweg Dat zal je gebeuren. Terwijl half Den Haag in de herfst- kou op zijn kolen zit te wach ten glijden. midden in de Wol maranstraat. een paar slecht gestouwde zakken van de wagen. Dat betekent: met de handen oprapen en dus extra oponthoud. Gelukkig vloog de Ibis-vogel, (troost aller pech. vogels) op Dinsdagmiddag 27 October om half twee net boven dat gedeelte van de stad met de camera en maakte er een plaatje van. Als de met een lederen geldbuidel toege ruste kassier, wiens hoofd in de witte cirkel gevangen zit, en zijn beide maats, die zo ijverig hebben meegeschept hun naam, hun adres, de maat van hun overhemd en hun vaste tabaksleverancier even aan Dobbelmann in Waddinx- veen opgeven, krijgen zij ieder, als pleister op de wonde Griekenland zwaar door noodweer getroffen ATHENE. Hevige onweders en zware regenbuien hebben de laatste twee dagen Griekenland geteisterd. Bruggen en wegen werden vernield, in midden-Griekenland staan duizen den hectaren akkerland onder water en de vlakte van Carditsa is een groot meer geworden. Hier en daar vluchtten mensen in de bomen en op de daken, 't Verkeer tussen de hoofd stad en Saloniki is ontwricht en voor de kust hebben zich scheepsrampen voorgedaan, die tal van mensenle vens moeten hebben gekost. Nadere bijzonderheden waren hedenmorgen nog niet bekend. Twee auto's botsen: dode en 4 gewonden AMSTERDAM. Bij het Kruit huis aan de Haarlemmerweg vond Vrijdagavond een botsing plaats tussen twee elkaar naderende auto's die de 56-jarige Amsterdammer K. F. K. het leven kostte. Zijn passa- giere, de 49-jarige A. J. uit Kam pen werd ernstig gewond. Ook de drie inzittenden van de andere wa gen, Zaandammers, werden gewond, zij het niet ernstig. Het ongeluk gebeurde bij het passeren van een vrachtauto. Hilversums burgemeester gewond bij jachtpartij HILVERSUM. Tijdens een jachtpartij, die Donderdag is ge houden in de bossen van het Goois natuurreservaat, werd burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum door een schot hagel gewond. Een zijner medejagers, die enige meters achter de burgemeester liep. loste een zeer ongelukkig schot, waardoor de heer Boot een aantal hagelkorrels in het rechterdijbeen en in de linker slaap kreeg. Een chirurg kon onmiddellijk eerste medische hulp verlenen. Hij achtte operatief ingrijpen wenselijk. Burgemeester Boot zette Vrijdag zijn werkzaamheden ten gemeente huize normaal voort. GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT SHAG Bovendienheeft Ibis deze keer nog een extra verrassing in petto. Kolen sjouwen is namelijk een bijzonder zwart Maar pech of geen pechof U nu IBis Export - de 100% Engelse shag van grote ver maardheid - of Ibis pure Virginia - de pittige favoriet van alle shag kenners - rookt, van één ding kunt U altijd zeker zijn: DOBBELMANN... beroep. Wie het de hele week doet moet op Zondag wel een meer dan gewone behoefte hebben aan een stralend wit overhemd. Daarom is de at tente Ibis vogel ook nog maar even een herenmodewinkel binnengevlogen en heeft voor elk der drie onfortuinlijke kolenmannen een mooi, wit shirt uitgezocht. LEKKER MANi SOWJET-PRESIDENT WOROSJILOW: Felle aanklacht tegen het Westen bij de 36e verjaardag der October-revolutie MOSKOU. De president van de het Duitse probleem wenst, wél, dat Sowjetunie, maarschalk Worosjilow heeft Vrijdagavond, de vooravond van de 36e verjaardag der bolsjewis tische Octoberrevolutie, een rede ge houden over de Russische binnen- en buitenlandse politiek, waarin hij o.m. zeide, dat het buitenlandse beleid van de USSR onveranderd is en waarin hij de westelijke mogendhe den er van beschuldigde een poli tiek van oorlogsvoorbereiding te voeren. Worosjilow, die het woord voerde in het met rode en witte bloemen en de vlaggen der zestien Sowjetrepu- blieken feestelijk versierde Bolsjoi- theater in Moskou, verklaarde, dat de Sowjetunie de vrede in Europa wenst en bij herhaling voorstellen gedaan heeft tot een rechtvaardige oplos sing van het Duitse probleem. Uit de houding van het Westen, aldus de maarschalk, blijkt echter niet, dat het een rechtvaardige oplossing van TE eten genood bij mijn vriend, vond ik zijn drie zoontjes ineen toestand van grote opwinding, want ze hadden een hondje van de straat opgeraapt en mochten het houden. Er was weinig kop of fatsoen aan het dier. Je kon zien dat bij aan vankelijk eekhoorn had willen wor den, doch na gebleken ongeschikt heid in poedelse richting berustte, zoals jongelui die het gymnasium, niet halen er op de mulo toch nog een aardige punt aan draaien. Zijn rasloze lelijkheid stoorde de jonge tjes echter niet. want zij zagen al leen de hond in hem. doopten hem Bel to en bedekten hem met de mantel van hun liefde. „Zeg. moet dat beest ook in de kamer?" vroeg de vader, toen de maaltijd begon. Hij ivas er nog niet aan gewend. ..Laat nou maarsuste de moe der. Wij lieten. En tastten toe. De soep verliep zonder incidenten, want van zo'n vloeibare spijs kun je niets weggeven, maar het vlees bracht de twist in huis. Alle drie de jongetjes voerden hun rantsoen namelijk onder tafel duidelijk zicht baar aan Bello op en daar de va der wilde dat zij er zélf heil aan zouden onttrekken, zei hij: „Niet doen." En: „Lddt dat!" En; Jk schop dat beest de kamer uit, hoor." Toen zij bleven indruisen tegen zijn vaderlijk gebod, maakte hij het dreigement tuaar Hij stond op. greep Bello t>ü enige daarvoor niet bestemde lichaamsdelen en wierp het jankende gedrochtje in de gang. „Dat is gemeen!" riep het oudste jongetje woedend. „Vuile dierenbeul!" schreeuwde de tweederood van drift. Alleen de kleinste, die pas vijf is, bleef sfil achter zijn bordje zitten en zag, met moeilijk te peilen ge voelens. hoe pa zijn beide broers in het. nekvel pakte en ook de kamer uit deed „om tot bedaren te ko men". 't Werd stil aan tafel. Bedeesd at het resterende jongetje zijn voedsel, kennelijk onder de indruk van de oorlogsstemming. Het enge zwijgen werd hem eindelijk te machtig. Zo getuoon mogelijk zei 2jjn vriende lijke stemmetje: „Zeg mammie „Ja, schat?" Aan de toon van de moeder kon je ook horen, dat ook zij het ijs met genoegen zag breken. „Zeg mammie, als ik later groot ben, dan ga ik een hele hoop centjes bij elkaar sparen. En weet je wat ik daarvoor koop? Een boot." Hij keek stralend rond. „Dat is een mooi plannetje," zei de vader welwillend, want hij loil- de de ruziekreukéls wel weer gladstrijken. ,JSn als het dan Zondag is, dan gaan we lekker varen." vervolgde het ventje. „Jullie allemaal. En Bello. En ik aan het stuur." Op de gang blafte het hondje verongelijkt. „En ik, kapitein?" vroeg de vader jolig. „Ben ik gewoon matroos?" Het jongetje keek hem met zijn grote, ronde ogen even peinzend aan. Toen zei hij vriendelijk: „En asse we dan midden op de zee zijn, dan gooien we pappie overboord." KRONKEL. men Duitsland het centrum van een oorlog in West-Europa wil maken. Hij zeide voorts, dat men de Chinese volksrepubliek niet kan negeren, wanneer het er om gaat internatio nale problemen op te lossen en dat zonder China men er niet in slagen zal de spanning in Azië te doen af nemen. Tot de Ver. Staten richtte Woros jilow het verwijt honderden millioe- nen dollars voor ondermijnende acti viteit in de volksdemocratieën te hebben uitgetrokken. Amerika, zo zei hij, houdt een bewapeningswed loop en omringt het vredeskamp met oorlogsbases. Worosjilow herinnerde verder aan de „historische rede" van Malenkow over de toename van de productie van consumptiegoederen en huizen er. de reorganisatie van de landbouw. Tenslotte betoogde hij, dat uitbrei ding. van economische relaties met andere landen deel uitmaakt van de Sowjetpolitiek, daar dit een belang rijke bijdrage vormt tot het vermin deren der internationale spanning. Onder de toehoorders bevonden zich Malenkow, vice-premier Kaga- I o nowitsj en maarschalk Boelganin. mee moet worden 'begonnen. Van alsmede Kroetsjew en Molotow. welingelichte zijde vestigt men de Jn diplomatieke kringen te Londen aandacht erop. dat het stellig op heeft men verklaard, dat Worosji- bezwaren zal stuiten wanneer daar- lows rede herinnerde aan de agres- I toe zou worden overgegaan voor sieve toon, zo niet de woorden, van I voldoende toonaangevende bedrijf- het Stalinistische tijdperk. schappen zijn opgericht. Volgende week begin bespreking over vrijere lonen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Naar wij verne men zullen volgende week in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid de eerste besprekingen beginnen die het onderzoek naar de mogelijkheid van groter vrijheid bij de loonvorming, moeten inleiden. Het ziet er naar uit. dat de behan deling van dit probleem, zeer ge ruime tijd zal vorderen, omdat zich hierbij allerlei problemen voordoen. Indien de betrokken partijen in de Stichting van de Arbeid het in principe eens kunnen worden over een toekomstige gedragslijn, waar bij de lonen bedrijfstaksgewijs wor den vastgesteld, dan zal een zwaar wegende vraag zijn. wanneer hier- ALS de dijk dicht is, is dc strijd nog niet gewonnen". Dit diepe besef leeft bij alle verantwoordelijken, alle arbeiders en alle bewoners van Schouwen-Duiveland. Dc dijken van de overstroomde polders toch zijn door wa ter aangevreten. Hoezeer men ook speurt naar zwakke plekken en steeds bijzondere voorzieningen treft, dit neemt, niet weg dat tegenslagen nog mogelijk zijn. Aan hen. wie de ellende van de Febru- ari-ramp uit eigen ervaring nog voor ogen staat, is duidelijk dat de natuurkrachten een altijd onberekenbare factor in de strijd tussen mens en water vormen. Nu de vier de caisson als sluitstuk op zijn plaats is, zal men dag en nacht moeten waken en wer ken om storm en zee minstens één slag voor te zijn. v-"TOnii HERSTELDE DIJKEN GESLOTEN STROOMGATEN 1 GEBIED DAT NA DE RAMP ONDER LIEP ]DATA WAAROP DE DIJKEN EN STROOMGATEN WER- DEN GESLOTEN Indien men terugkijkt naar de he men slechts een uiterst geringe kans van slagen had, maar ook, dat bij haalde overwinningen gemarkeerd wel slagen veel arbeid gespaard zou i door gierende sleepbootfluiten. ge juich van duizenden arbeiders en gebeden van de bevolking dan lijkt dit dijkherstel vanzelfsprekend Ondanks de schierbovenmenselijke krachtsinspanningen, de moed en karaktervastheid van ingenieurs aannemers en dijkwerkers, ondanks het Delftse laboratoriumwerk, on danks de enorme hoeveelheden ma teriaal, zinkstukken, klei. steen, staalnetten. zandzakken, kleine en grote caissons en zand. 'T' EGENSLAGEN zijn er geweest Men herinnere zich slechts de ..Operatie Wanhoop" aan de haven- dijk van Zierikzee. Men wist, dat kunnen worden. De strijd werd ver. loren. Reeksen successen waren er. De Zeeuws-Vlaamse kust ging dicht Tholen en St. Philipsland werden weer eilanden. Brabant genas van de geslagen wonden. De Reigers bergerpolder werd gered, Bath kwam droog, de Kruiningerpoldei kwam na ontzagwekkend gezwoeg in slijk weer boven water. Intussen waren de dijken van Goeree en d' andere Zuid-Hollandse eilanden ge sloten De gaten bij Zierikzee. Sir jansland, Stevensluis en ander* gingen dicht De jubel steeg hoog toen naar men meende dc grootste waterstaatsslag aller tijden, die van Schelphoek. gewonnen bleek. Dat was op 27 Augustus. De mens waande zich meester. Nog één gat was er: het sluitstuk van dc nieuwe buitendijk bij Ouwerkerk. HET was een dramatische Zon dagavond bij storm en regen, toen dit werjj zou worden vol voerd. Slechts weinigen zijn er ge tuigen van geweest. De technische voortekenen waren ongunstig. De stroom in en uit dit gat was be angstigend sterk Bezinkingen en verzwaringen spoelden steeds weer weg. Nog steeds waren er mogelijk heden. De spanning is er groter ge weest. dan bij welke andere sluiting nok omdat het risico met de minuui groeide, ondanks het slechte weer besloot men de caissons aan te voeren. De mensen hielden hun hart vast, Het grote moment van zinken kwam. Het scheen te luk ken Eén enkel ogenblik slechts lag het caissonlichaam. Toen kwam met tomeloze vaart de tegenstroom uit de wijde Vierbannenpolder. De grote betonblokken werden gekraakt. Het water kolkte alle arbeid, alle denk werk. alle menselijk maaksel van maanden in luttele minuten naar de chaos. De verschrikking was bijna zo groot als in die vreselijke nacht van de eerste Februari. '"TOEN kwam er een kordate Nederlandse vrouw op de dijk. die een wanhopige technicus toe schreeuwde: „Niet janken, jongen. De volgende keer lukt het". Wéér is men aan de slag gegaan Vrijdagavond heeft de wapenstil stand gebracht. Zéér grote en zware taken liggen nog in het verschiet Naar de mens gesproken echter is met het sluiten van de dijk het allerergste achter de rug. (Advertentie l.M.) HUISMIDDELTJES OM ZELF TE MAKEN Hoestsiroop Dit nieuwe receptje tegen hoest en verkoudheid zal U zeker goed doen. Neem een kwart liter kokend water en los hierin op een eetlepel suiker. Voeg hierbij de inhoud van een 30 grams flesje Vervus (dubbel gecon centreerd», dat U bij elke apotheker of drogist voor slechts 90 ct. kunt kopen. Na even roeren is Uw kwart liter hoestsiroop gereed. Dosis: vol wassenen 1 eetlepel, kinderen van 8 tot 12 jaar een dessertlepel, van 3 tot 8 jaar een theelepel, na elke maaltijd en voor het naar bed gaan. Het is doeltreffend en zeer voordelig. Liniment tegen rheumatiek Het tweede receptje is een beproefd middel tegen rheumatiek, spierpijn en stijfheid. U heeft hiervoor nodig 15 gram Rheumagic-olie (prijs slechts 80 ct.) en 85 gram brandspiritus. U vindt beide bij elke apotheker of drogist. Schud deze bestanddelen in een schone fles goed door elkaar en Uw rheumatiek-olie is gereed. Be vochtig de pijnlijke plaatsen ermede, niet wrijven en masseren en de pijn verdwijnt direct. Het is de moeite waard om dit middeltje te proberen. UTRECHT. Hedenochtend is in „Tivoli' het congres van de K.V.P., gewijd aan de politieke eenheid der j Nederlandse katholieken, geopend. 1 De waarnemende voorzitter, de heer Chr. Matser, zei in zijn openingsrede, dat het plan van dit in het herden kingsjaar van Schaepman te houden congres is uitgegaan van de heer W. J. Andriessen, de man die wegens gezondheidsredenen helaas de voor zittershamer heeft moeten neerleg gen. Volgens spr. heeft de mening van Schaepman, dat dit land met zijn merkwaardige politieke ontwikke ling en zijn gemengde bevolking een eiger politieke partij voor katholie ken nodig heeft, haar waarde in deze tijd volop behouden. „Bedenkt", zei Schaepman eens tot de katholieken, „dat gij in een gemengd land woont, waar alle anderen, hetzij liberaal of socialist, zich tegenover katholieken tenslotte protestant voelen." Dit kan men ook vandaag de dag nog ter har te nemen. Een opwekking tot cultivering van de schotjesgeest in het niet, maar wel is het een prikkel voor de katholie ken om door middel van een eigen politieke partij in samenwerking met anderen te komen tot een christelij ke maatschappij. Ook voor een Euro pese politiek is een katholieke partij belangrijk; het is de taak van dc christen-democraten om te zorgen, dat Europa opnieuw een christelijk aanschijn en een christelijk innerlijk verkrijgt. Zeer uitvoerig behandelde de heer Matser verder het belang van een katholieke partij ten behoeve van een gezond schoolwezen en een goe de sociaal-economische politiek. Te gen de critiek van de sociaal-demo cratische woordvoerder in de Twee de Kamer, de heer Burger, op het wezen van de K.V.P. „een kleine maatschappij in een grote maatschap pij" voerde hij aan. dat de demo cratie de vrijheid biedt aan de bur gers. zich politiek te verenigen op een grondslag, die zij zelf verkiezen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1