ET ROTTERDAMSCH PAROL Grootse overwinning op onze erfvijand 23.56 UUR: DIJK BIJ OUWERKERK IS DICHT Sirenes en klokken verkondigen overwinning bij Ouwerkerk Botsingen in Triest: 8 doden, 60 gewonden Emigranten op onze kust Nu mogen wij elkaar geluk wensen gestrand 24533I Nederland werd geslagen Nederland sloeg terug Schade ongeluk „Autobahn* f 240.000 Wilde demonstraties in alle grote Italiaanse steden 13e Jaargang, no. 262 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Zaterdag 7 November 1953 uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Oiiverveerd Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6.05; losse nummers 10 ct koningin voor radio: SOESTDIJK. ..Landgeno ten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen." Zo begon Hare Majesteit de Ko ningin haar rede, die zij hedenmid dag voor beide radio-zenders en voor de televisie uitsprak ter gele genheid van de sluiting van het dijkgat bij Ouwerkerk. Zij vervolg de: „De ramp bleek groter dan er ooit tevoren in onze geschiedenis een is geweest. Een heel leger van voortreffelijke vaklieden en ge oefende soldaten werd voor deze strijd uitgerust met een staf van uitnemende ingenieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan ma teriaal. Omvangrijk waren de voor bereidingen. Toch waren in Fe bruari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67. Dik wijls liep het mee, zoals bij de dich ting van het reusachtige gat bij de Schelphoek." ..Vaak ook waren er tegenslagen, waarvan die bij dit laatste gat. bij Ouwerkerk. de zwaarste was. zodat toen een heel nieuw plan werd ver eist en uitgevoerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder herstel der dijkbeschadi- gingen en het droogpompen. waar mee het stadium van de wederop bouw voor het toekomstig leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt." ..De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben ge streden, volgehouden en overwon nen, en boven dat alles uit jegens God. die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens te genover de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van hun volle kracht mogen tonen. Hoe kun nen enige kubieke meters water soms reeds niet al zijn levensgeluk verwoesten. Maar ook. hoe groot kan hij zijn, wanneer het beste in hem wordt opgeroepen, wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zet ten en te strijden, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het geloof, dat God. hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen keren." ..De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen worden hersteld, maar de wond in veler hart is nog open. Alleen de grote, oppermachtige Heelmeester kan, evenals ons land. ook ons leven vernieuwen. Wanneer een ramp als deze dit alles heeft verwoest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij dat die ons zegent." Deze rede wordt hedenavond om acht uur herhaald. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Precies een jaar nadat het Turkse schip „Bakir" op het strand van Schiermonnik oog liep, ontstond er Vrijdagavond nieuwe sensatie op het eiland door de stranding van een scheepje van 60 ton, de „Argus", dat voor de kust op ongeveer 800 meter van de vuurtoren aan de grond liep door schade aan het roer. Vari het scheepje werden nood seinen afgeschoten. De sleepboot „Holland" van rederij Doeksen en de reddingsboot „Insulinde" voe ren uit. maar konden door het on diepe water de „Argus" niet berei ken. De bemanning van de motor- strandreddingsboot „Johan de Wit" is. onder leiding van kapitein J. Y. Teertstra, er in geslaagd de beman ning van acht koppen veilig aan land te brengen. Het bleken Denen te zijn en een genaturaliseerde Rus, die volgens hun zeggen van Wolfs- buttel op weg waren naar Brest, om daar wachtdiensten op Ameri kaanse schepen te gaan verrichten. Nadat de schipbreukelingen in een hotel op het eiland waren onderge bracht en van droge kleren voor zien, heeft de kapitein zich weer aan boord van de ..Argus" bege ven. Er zal waarschijnlijk worden getracht het scheepje weer vlot te trekken. Vrijdagavond, precies om 23.36' uur, lag de vierde Phoenix-cais- son op zijn plaats cn zcas het stroom gat bij Ouiuerkcrk het laatste van honderden gaten, die de woedende stormvloed tijdens die rampzalige Februarinacht in dc Brabantse, Zeeuwse en Zuid- Hollandse dijken had geslagen na een felle strijd tegen dc im mense kracht van eb en vloed eindelijk gesloten. Van tientallen schepen loeiden sirenes en stoom fluiten om dc vreugde over dit grootse moment tot uiting te brengen. fotocopieën X door beedtgd lotokopiist vervaardigd vj ZIERIKZEE Deze nacht, vier mi nuten voor twaalf, heeft Nederland de erfvijand zijn beslissende slag gegeven: de Operatie „Vier maal Phoenix" bij het grote gat in de dijk van het Zeeuw se Ouwerkerk, is gelukt. Onder de ogen van de vorstin, van ministers, van hoge autoriteiten, onder de ogen van duizenden op tientallen schepen en in dichte drommen aan de wal één mi nuut 11a het late intreden van de kente ring raakte de betonnen kolos de grond. Enkele ogenblikken daarna steeg het geluid van sirenes en stoom fluiten over land en water, zich voegend bij de gedragen tonen der bonzende kerkklokken die hun geteisterde dor pen lieten meejuichen in dit vreemde concert na een zwaar bevochten over winning. Ünze Koningin boog zich naar een microfoon: „Landge noten, ik zal morgen nog wat zeggen, maar ik wens u nu vast allen van harte geluk met dit grote moment". Toen klonk uit het grillige vlak van nacht en licht het Wilhelmus, waar schijnlijk zelden met meer recht en overtuiging gespeeld dan hier op dat ogenblik, komend uit het koper van de Harmonie uit Zierikzee, ingescheept op de „Trouw". Een wat ijl Wilhel mus maar het werd sterker en groots door het daverende drie werf „Hoera", dat de duizenden de waterwolf nahoonden. Nederland werd geslagen. Deze nacht sloeg Nederland terug. De mannen van Waterstaat Als triest symbool van de zware herstel- en wederopbouwarbeid, die nop op Schouwen-Duiveland wacht, staat, er ergens in het w{jde, met puin en slik overdekte land, een huisje, waarvan de helft in de rampnacht is weggespoeld. Tóch hebben de bewoners de vlag uitgestoken, omdat nu het laatste gat is gedicht PARIJS - De Franse Nationale j Vergadering heeft Vrijdag met 302 legen 291 stemmen geweigerd de i parlementaire onschendbaarheid op 1 te heffen van vijf vooraanstaande 1 communistische afgevaardigden allen, die maanden lang zeer hard en onder heel moeilijke omstandig heden hun krachten met de on voorstelbare reuzcnmacht van de verwoestende Ooster-Schelde heb ben gemeten, hadden volkomen recht op deze enorme belangstel ling. Toen om achttien minuten over elf de full-speed draaiende rij sleepboten de vierde caisson op zijn plaats had geduwd, een precies af gemeten dosering van duizenden veelbeproefde ijzeren paardekrach- ten. voer de ..Breezand" van Rijks waterstaat dicht in de buurt. Aan boord waren H.M. de Koningin, de minister-president, dr W. Drees. de minister van Verkeer en Water staat mr J. Algera en zijn secre taris-generaal mr. Spitzen, ir Maris en vele Kamerleden. Een man voor wie het bijzonder spijtig zal zijn geweest, dat hjj er niet bij kon zijn is prins Bernhard. Een verkoudheid dwong hem van de reis naar Ou werkerk af te zien. Aan boord' van andere schepen tilden radio-reporters hun micro foons en lieten filmoperateurs hun camera's snorren. Overal dreven schepen en bootjes manoeuvrerend op de stroom. afgeladen met nieuwsgierigen, turend naar de caisson, kijkend op horloges. vol spanning over het verloop van de gebeurtenissen maar zonder uitzon dering vertrouwend op de vakkennis van de mannen, die straks opera tie „Vier maal Phoenix" zouden uit voeren. Vervolg op pag. 3 Aanrijding bij Frankfurt (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De materiële schade, die de vrachtauto van de firma Decker bij het enorme auto ongeluk op de brug bij Neustadt tussen Frankfurt en Keulen twee weken geleden heeft aangericht, zal ongeveer veertigduizend gulden be dragen. Dit is de schatting van de expert van de Haagse verzekerings maatschappij, waarbij de transport firma uit Ouderkerk een verzeke ring heeft lopen. Zeer ruw geschat komt daarnaast een bedrag van rond tweehonderdduizend gulden voor vergoeding aan de nabestaan den van de zes slachtoffers, die bij deze aanrijding om het leven kwa men. Inmiddels beeft de Frankfor- ter advocaat Ormond een bezwaar ingediend tegen het vasthouden van de chauffeur De B. Zijn familie- heeft een borgtocht van vijfduizend mark aangeboden. De echtbank heeft nog geen besüssii - nomen naar aanleiding van deze stap. f De Bilt •verwacht Van Zaterdagavond tot Zon- jj 8 dagavond veel wind. Veel wind Aanvankelijk zwaar bewolkt 8 met tijdelijk regen, later van g het Westen uit opklaringen. Ma- f| tige tot krachtige, langs de kust g af en toe harde zuidwestelijke n 1 wind. Vannacht minder koud. g Morgen overdag ongeveer de- g g zelfde temperaturen als van- daag. Morgen Maan op 10.04; onder 17.22 u.: Zon op 7.47; onder g 2 17.00 uur. Maandag Maan op 11.06; 1 onder 18.10 u.; Zon op 7.49; g 2 onder 16.58 u. 1 HET WEER IN EUROI'A 7 uur voormiddag s Kopenh 2 Londen 2 A'dam 2 Brussel 2 Parijs 2 Bordeaux E Nice 2 Berlijn PARIJS. Twee voormalige ambtenaren van de Franse ambas- sade in Praag, die gevangen geno- men werden door de Tsjechische 1 egering wegens spionnage. zijn j Vrijdag onverwacht uit gevangen- 1 schap in Parijs teruggekeerd. Deze luchtfoto geeft een goed overzicht van de manier waarop het gat bij Ouwerkerk is gedicht. Nadat het caisson, dat dwars op de onderste dijkpunt ligt, was geplaatst, werd Donderdag het 'caisson in het verlengde van de bovenste dijkpunt op zijn plaats gebracht. Vrijdag zakte het derde caisson in het verlengde van de onderste dijkpunt, waarna nog een gat van zestig meter overbleef. Dit laat ste gat werd vannacht gedicht door het. caisson, dat op deze foto nog het meest rechts ligt. Weers- Temp. Neersl heden in 24 u toestand 7 uur mm. Geh. bew 5 0 Regen 8 0,1 Zw. bew. 0 Zw. bew. 5 1 Zw. bew. -1 0 Onbew. 5 0 Half bew. 4 0 Onbew. 1 0 Mist 1 0 Onbew. 10 0 Geh. bew 6 0 Mist 1 0,2 Geh. bew. 4 9 Zw. bew. 7 0 Regen 11 4 TRIEST. Acht doden en ruim zestig zwaar gewonden dat is de treurige balans van de relletjes, die Donderdagavond en Vrijdag de binnen stad van Triëst in een slagveld veranderden. Gistermiddag, nadat voor de derde maal een handgranaat naar de chargerende politie was geworpen, namen Amerikaanse en Britse troepen, met de bajonet op het geweer, de taak om de orde te herstellen over. Sindsdien zjjn er geen betogingen meer gehouden, maar de spanning in de omstreden stad is gebleven. Tezelfder tijd, dat in Triëst hel bloed van Italianen en politieman nen (voor het merendeel eveneens Italianen) vloeide, beleefde de grote Italiaanse steden zoals Rome. Milaan. Genua, Florence, Bari. Catania. Na pels, Bologna, Venetië. Padua. Udinc. Ancona, Bolzano en Modena wilde demonstraties. waarbij tientallen mensen met de gummistok werden geranseld, traangasbommen werden geworpen, talrijke personen met po litieauto's werden weggebracht en 20 pamfletten verspreidende commu nistische agitators werden gearres teerd. In sommige gevallen werden de traangasbommen door de menigte naar de politie teruggegooid. De rustigste demonstraties werden in Milaan, Genua en Turijn gehou den. De woeligste zag men in Rome. waar de demonstranten onder meer de ruiten van het Britse consulaat op de Piazza di Spagna in het centrum j ingooiden. De demonstranten gaven vooral uiting aan hun anti-Britse gevoelens. In Triëst zelf werd de verschijning van Amerikaanse soldaten op de Piazza del-Unita met gejuich be groet Pro-Italiaanse inwoners van Triëst hebben de commandant van de Amerikaanse troepen in de stad verzocht, dat de Amerikanen het heft in handen zouden nemen, om dat de Engelsen de toestand niet meer meester zouden zijn. Duizenden schoolkinderen in Rome zongen: „De Britten vermoorden hen, de Britten vermoorden hen".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1