Dr W. Drees: wij staan onze man VAL DA OAMPO KLOOSTERBALSEM Kroongetuige gearresteerd verdacht van doodslag Geluk Zaterdag 7-November 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Historisch moment in onze geschiedenis Minister Algera: Grote taak tot goed einde (Van een onzer redacteuren ogenblik, waarop het laatste gat, tijdens de Februariramp in de Nederlandse dijken gesla gen, wordt gesloten, beschouw ik als een historisch moment in de geschiedenis van ons volk. Voor wat het terugwerpen van de vijand betreft, betekent dit im mers het einde van de vreselijke catastrophe, die ons getroffen heeft. Er zijn wonden geslagen, die nimmer geheeld kunnen wor den. En er wacht nog een bijna bovenmenselijke taak: het herstel van de grond, de opbouw van woningen en boerderijen. Maar DIT is het grote ogenblik: de be slissing is gevallen in een van de verbitterdste slagen, die ons volk ooit heeft moeten leveren tegen de zee! Aldus schetste in het bureau van de Nederlandse minister-president aan Plein 1813 in Den Haag dr W. Drees in een exclusief interview, dat hij ons toestond, de betekenis van de dichting van het dijkgat bij Ouwerkerk. Na al die maanden van worstelen tegen het water ben ik. vervuld van diepe eerbied voor allen, die door de ramp getroffen werden, zeide hij. Ons volk heeft het bewijs geleverd, dat het over grote moed en niet te breken veerkracht beschikt. Vergoeding verliep goed. Weet u, wat ik buitengewoon ge waardeerd heb? vroeg de minister president en hij beantwoordde de vraag ogenblikkelijk zelf: Dat de vergoeding van de huisraadschade zo goed ïs vér lopen. Van den beginne af aan heb ik gemeend, dat het het beste was het Rampenfonds de huisraadschade te laten vergoeden. Er stroomde zoveel geld binnen: Honderd dertig millioeD voor het Rampenfonds en 60 millioen voor het Rode -Kruis, dat er ruim ver goed kon worden, ruimer dan het Rijk ooit van belastinggelden had kunnen doen, Maar laat ons, aldus- besloot dr Drees het interview: bovenal dank baar zijn en trots. Dankbaar, omdat voor de winter de dijken dicht zijn. Trots, omdat ons volk, nadat het on- he'l zich genadeloos op ons geworpen had, de innerlijke kracht vond om zich weer op te richten, gewond, maar niet gebroken. In dit uur, waarin de laat ste dijk hersteld wordt, is dat het ele ment, dr. ons het recht geeft om te zeggen: Er kome wat komt, maar wij staan onze man! pr zit iets onwerkelijks in dit praten over een ramp, die negen ■maanden geleden plaatsgreep en van af dat ogenblik eigenlijk heel ons doen en denken beheerst heeft, aldus opende de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera het inter view, dat hy ons toestond in vefband met de dichting van het laatste dijk gat, het gat bij Ouwerkerk. Ik kwam op 31 Januari uit Parijs, waar ik vier dagen geconfereerd'had. De trein had vertraging: de storm had bomen over de rails geworpen. Het was over twaalven voor ik thuis was en ik hoopte op een rustige nacht. Een paar uur later kwamen de jobstijdin genOp dat moment veranderde net leven. De rustige gang was er uit. Zondagmiddag zat ik al in de ramp gebieden en er bestond plotseling gKerknieuws- DS L. W. C. EKERING. DEN HAAG. Naar wij vernemen heeft de generale synode aan ds L. C. W. Ekering te Amsterdam opnieuw be. voegdheid verleend om te staan naar het ambt van dienaar des- Woords in de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Ekering was wegens zijn houding in bezettingstijd geschorst. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renkum (2e pr-ed. plaats) toez. H. N. van Hensbergen te Schalk wijk. Aangenomen naar Den Helder, toez. G. Ch. van Royen te Oosterlittens. Ger. Kerken. Beroepen te Aduard: H. Brinkman te Rijssen; te Zwartebroek: J. Vla ming te Echten. Gercf. Kerken (o.h. art. 31) Beroepen te Opende-Surhuislerveen: J. de Feyter te Valthermond. Chr. Ger. Kerken. Beroepen te Mlddelharnis: P. de Smit te Zeist. niets anders meer dan de ramp. Er moesten krachten gebundeld worden voor het herstel, er moesten plannen gemaakt voor de toekomst, er moest geconfereerd worden met Waterstaat. Wij zijn uitgegaan van de gedachte, aldus vervolgde minister Algera, dat het minstens een jaar zou kosten, eer de dijken hersteld zouden zijn. De tijd is meegevallen. Reeds op 1 Februari was de Schielandse Dijk gedicht, op 2 Februari ging de Krimpener Waard dicht, op 4 Februari de Eendracht- polder,. op 5 Februari de dijk bij Pa- pendrecht, na twee- maanden kon aan de Kamer eem verbluffende reeks van resultaten worden voorgelegd. Vertrouwen. Wij zien de komende winter met vertrouwen tegemoet, zo beantwoordde minister Algera een desbetreffende vraag. De dijken hebben over het al gemeen een gelijk waterkeringsver mogen als voor de ramp, de toestand van de dijken is niet slechter dan vóór 1 Februari. Alle gevaar is niet ge weken, niet alle risico's zijn weggeno men, maar er is reden tot vertrouwen. Minister Algera besloot het inter view met woorden van dank aan het adres van de Volksvertegenwoordi ging. Zij heeft in ruime mate bijge dragen tot het succes, dat thans wordt bekroond door het sluiten van het laatste dijkgat. K. v. K. over opleiding tot vakbekwaamheid Dezer dagen heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor .Noord- Oost Gelderland in haar gebouw Burg. Dijckmeesterweg 12 te Zutphen een huishoudelijke vergadering gehouden. Ingekomen was een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Eindhoven, waarbij een con cept-brief was gevoegd te richten tot het hoofdbestuur van de P.T-T. met het verzoek aan alle Kamers om deze brief mede te ondertekenen. Deze concept-brief, die betrekking heeft op de postbehandeling en .de openstelling van de postkantoren gedurende de week-ends, wérd door de- vergadering behandeld en besloten werd de te ver zenden brief mede door de Kamer te Zutphen te doen ondertekenen. - Naar aanleiding van een ander inge komen stuk werd uitvoerig gesproken over de zg: winleropruimingstermijn; de vergadering besloot om zich te scharen aan de zijde van die Kamers van Koophandel, welke de minister zullen verzoeken om de wettelijke opruimingstermijn in Januari 1954 te doen aanvangen op 16 Januari (Zater dag) Een uitvoerige gedaehter\wisseling werd gewijd aan de vakbekwaam heidseisen voor de Vestigingswet Kleinbedrijf, waarbij naar voren kwam dat in enkele gevallen deze eisen wel vatbaar zouden kunnen zijn voor kleine wijzigingen, doch in vele geval len niet. Voorts werd opgemerkt, dat de minder gunstige resultaten, die de candidaten bereiken, vaak te wijtén zijn aan een minder goede opleiding. Ook de kosten verbonden aan oplei ding en examen werden aan een beschouwing onderworpen; daarbij bleek, dat deze voor sommige bran ches wel hoog zijn. Tenslotte werd in de vacature door 't bedanken van de heer J. de Lange te Apeldoorn benoemd tot lid der Com missie Middenstandsaangelegenheden der Kamer de heer J. Lamsvelt te Apeldoorn. Ernstig auto-ongeluk Eén dode, vier geuonden AMSTERDAM. Gisteravond om half zes z(jn bij het Kruithuis aan de Haar lemmerweg te Amsterdam twee per sonenauto's, die elkaar uit tegenover gestelde richting naderden, bij bet pas seren van een vrachtauto, in botsing gekomen. De bestuurder van de uit do richting Halfweg komende wagen, de 56-jarige Amsterdammer K. F. K. is ter plaatse aan de bekomen verwondingen over leden. Zijn passagiere, de 49-jarige A. J. uit Kampen is met zeer ernstige verwondingen naar het Wilnelmina- gasthuis overgebracht. Daarheen wer den ook vervoerd de drie in-'.ttenden uit de .andere auto, inwoners van Zaandam, die licht gewond werden. De beide auto's werden zwaar bescha digd. Burgemeester Boot bij jachtpartij gewond HILVERSUM. Tijdens eeii jacht partij, die ingehouden in de bossen' van. het- Goois natuurreservaat, be vond zich onder de. jagers ook bur gemeester J. J. G. Boot van Hilver sum, die door een schot hagel werd gewond. Een zijner medejagers, die enige meters achter de burgemeester iiep, loste een zeer ongelukkig schot, waardoor de heer Boot een aantal hagelkorrels in het .rechterdijbeen en in de linkerslaap kreeg. Een chirurg kon onmiddellijk eerste medische hulp verlenen. Hij achtte operatief ingrijpen wenselijk, hetgeen even la ter in het ziekenhuis geschiedde. Burgemeester Boot zet intussen zijn werkzaamheden ten gemeentehuize normaal voort, al is zijn hoofd aan de linkerzijde opgezwollen en met pleisters bedekt. Sportblad voor blinden. In Edin- burg is een sportweekblad voor blin den. uitgegeven. Het blad is uitgevoerd in braille en wordt verzorgd door het Edinburgse Koninklijk Instituut voor binden. (Advertentie) Kindje verkouden? Dan rug, keel of borstje inwrijven met Jongens leverden fietsendief over DEN HAAG. De 14-jarige scholier C. W. en de 14-jarïge metselaarsleer ling R. W., die over het Hofwijckplein fietsten, zagen een man over zijn rij wiel gebogen staan, die grote" belang stelling aan de dag legde voor een fiets, die daar voor een café stond. De jongens voelden, dat hier iets niet in de haak was en gingen op de hoek van het plein staan om de komende dingen „af te loeren". Na enige tijd verdween de man op zijn eigen fiets, doch de jongens ble ven staan kijken. Kort daarna kwam de man terug, maar nu zonder fiets. Hij stapte op het rijwiel toe en reed er snel mee weg. De jongens begonnen daarop een achtervolging. Op de Binckhorstlaan ontmoetten zij drie andere jongens, die aan de jacht mee deden. Op een gegeven ogenblik omsingel den de jongens de dief, die hevig be gon te jammeren. Hij zeide zeer arm te zijn, kinderen te hebben en bereid te zijrl om het rijwiel af te geven, mits de. jongens hem maar lieten gaan. De knapen voelden daar niets voor. Een paar van de knapen gingen naar he politiebureau en vertelden wat er aan de hand was. Een politiejeep rukte daarop uit en nam op de Binck horstlaan de „arrestant" van de drie jongens over Het - bleek een fabrieksarbeider uit Voorburg te zijn. Vechtjas voor de balie AMSTERDAM. Een gespierde 29- jarige kcllner, Rinus V., berucht om zijn vlug toeslaande vuisten, heeft voor de rechtbank voor één klap 1% jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. Maar de klap was dan ook raak ge weest. Het slachtoffer was een metse laar, die op de Oude Zijds Achterburg wal woont. Hij liep een barst in zijn schedel op tussen linkeroog en linker oor plus een scheur in zijn jukbeen en draagt' thans in zijn hopfd een zilveren plaat, die onder de huid geschoven'is. Dit alles alleeh omdat hij Rinus ge vraagd had niet zo'n lawaai te maken, daar zijn kinderen nog sliepen. Hollands Glorie in actie. Langzaam nadert het laatste caisson het zink- stuk. Met vollèkracht duwen ,de sleepboten het enorme gevaarte op zijn plaats. Onder 't licht van de natrium- lampeh kijken de deskundigen inge spannen toe. Koopt Amsterdam synagogen voor atbraak? AMSTERDAM. De Joodse ge meente te Amsterdam heeft zich tot monumentenzorg gericht met het ver zoek de Synagogegebouwen aan het J. D. Meycrplcin van de monumenten lijst af te voeren, waardoor de Joodse gemeente het recht zou krijgen deze gebouwen desgewenst af te breken. Tussen de Joodse gemeente en de Amsterdamse gemeenteraad zijn ge heime besprekingen gevoerd over de vraag wat er met de oude en verval len Synagogen moet gebeuren. De be doeling der onderhandelingen was, dat de gemeente de vervallen gebou wen zou kopen. De gemeente wenst echter niet meer dan de gekapitaliseerde waarde te betalen. De Joodse gemeente daar entegen wenst haar enige belangrijke, verhandelbare bezit niet onder de handelswaarde te verkopen. Minister Beyen naar Bonn. De mi nister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen zal op 15 November a.s. naar Bonn vertrekken teneinde een beleefd heidsbezoek te brengen aan de West- duitse bondskanselier, dr Konrad Ade nauer. Mr Beyen keert 18 November in 's-Gravenhage terug. (Advertentie) SCHRALE HUID^:rn daarvoor is Akkers Klooster»! balsem het middel, dat Uw huidj weer gaaf en glad maakt. Ookj als wrijfmiddcl bij rheumaticlri! (Advertentie) BIJ GRIEP PASTI LLE S Zaak-dr Samuels HAARLEM. De 48-jarige Haarlemse chauffeur-monteur H. J. B. bevindt zich sinds kort in voorarrest -in het. huis van bewaring, verdacht van po ging tot doodslag. B. zou tijdens een ruzie met zijn voormalige echtgenote, die ondanks FEUILLETON Om het Mevrouw Garrons gedachten gingen naar het mevrouw Garron werd alle kanten uitgetrokken, van Peter door Kitty Lessels 41 „Omdat u er een schuldig gevoel over heeft?" Hij haalde zijn schouders op. „Wij doen dit tegenover Michaels vrouw en dan komt Lynne hier en ver dedigt Michael tot het' bittere eind. 't Lijkt mij, dat zij ons iets zou kunnen leren wat trouwzijn be treft". „Natuurlijk verdedigt zij Michael; zij moet 't goed maken voor Lorna". ,Zij heeft niets goed te maken voor Lorna. Het zit zo", constateerde hij, „wij hebben 't van 't begin af aan bij 't verkeerde eind gehad; dat dringt nu tot mij door, waarschijnlijk voor de eerste keer". ,,'t Schijnt, dat je alles heel diepgaand met juf frouw Carrick besproken hebt". „Heel diepgaand", gaf hij toe. En zij keek hem aan, intuïtief geschrokken, en de gedachte flitste door haar heen: „Michael en Lorna: zoiets zou nog eens kunnen gebeuren, 't Zou hier kunnen gebeuren tussen Bryce en dit meisje". Zij beefde als zij aan Beatrice dacht, en nam zich voor dat 't niet weer zou gebeuren. Zij vroeg zich enigs zins wanhopig a"f hoe gauw Peter zich los zou kun nen maken van Lynne Oarrick, hoe gauw een terug reis in orde gemaakt zou kunnen worden. verleden terug. Zij zag Beatrice eerst bijna dodelijk verwond door Michael, die haar verlaten had, lang zamerhand zich tot Bryce kerend om troost te zoe ken. En hoewel zij zichzelf nooit had toegestaan om 'naar enig overgebleven zoon te zien gebonden en opgeofferd aan de bewegingloze maagd in rol stoel, nam zij zich toch voor dat juffrouw Carrick moest vertrekken. Hiervan was zij nog meer overtuigd toen Bryce zei, met die stille woede, die vernietigend is: „Als ik u een raad mag geven, dan gaat u morgen direct uit om een nieuwe lijst te kopen, om dan Michaels vrouw haar eigen plaats naast hem te geven. Dan bewijst u haar nog een vriendelijkheid hoewel zij gestorven is en u geeft haar zuster een fatsoenlijk welkom hier, in weerwil van Beatrice". Hij ging weg en liet 't aan haar een besluit te nemen. Toen Charles Garron en Landale uit de patio binnen kwamen, stond zij voor Michaels portret en bekeek het aandachtig. „Wat 's er, lieveling?" vroeg haar man. „Niets, Charles", antwoordde zij en hij kreeg de indruk, dat zij rilde; maar hij kon niet de echo noren van de woorden, die door haar heenging: net 't verminken vai. een dood gezicht". Zonder twijfel probeerde Patricia Garron van dat ogenblik af, om Lynne minder 't gevoel te geven, dat zij niet geduld weid; hoewel z'j slechts tijdelijk in de ,Casa Garron mocht blijven. Maar -t was niet gemakkeiijk. Er was slechts 't geluid'van rubberb.ndén op de vloer-" nodig om Beatrice's ongeluk in herinnering te brengen. En als zij probeerde rechtvaardig en vriendelijk te zijn, terwijl zij tegelijk Beatrice in bescherming nam. Van 't ontbijt at tot 't naar bed gaan toe op die tweede dag in de Casa, merkte Lynne 't conflict dat zij teweeg bracht in 't gemoed van Patricia Garron: een wind, die wat warmer woei wanneer Beatrice er niet bij was en de zucht van vijandig heid wanneer zij er was. Maar Peter was een goed tegenwicht voor die veranderlijke stemmingen. Vele keren maakte Peter die dag de kleine speldeprikken makkelijker te ver dragen. Peter, die op haar arm zat en tegen haar aan schopte, Peter die zij: neusje tegen haar wang drukte in zij., plotselinge aanhaligheid, Peter die opeens „Susie" zei met zijn grappige verwonderde blik over die natuurlijke hoge nood. Peter, 't meest lieftallige, kleine hoopje mens op de gehele wereld. Peter, die de ogenblikken vi spanning verbrak en de ogenblikkeu van vreugde in 't leven riep. Peter, dicht bn baar hart, i:. 1 ir hart, waardoor 't on vermijdelijk ogenblik uitgesteld werd, dat zij hem vaarwel moest zeggen. Die dag lunchten Bryce met zijn vader en Landale in de sociëteit in Panama en maakte de tabak- contracten in orde voordat de planter weer naar Kingston vertrok. Daar zij Bryce sinds de ochtend niet gezien had, voelde Lynne'hoe zij naar de avond verlangde; de binnenplaats, 't oude Panama, „De Kaar»", de rnaan, de muziek en de man. En zij voolde haar geweien knagen, omdat de man van haar verlangen niet-Philip Mallard was. (Wordt vervolgd) de scheiding zijn huishouden verzorg,- de, haar met een geweer hebben be dreigd. Daarbij is het vuurwapen afge gaan, doch de vrouw werd niet gé- raakt. De kogel kwam op ongeveer 40 cm afstand van de bedreigde vrouw in de muur terecht. Voorts wordt de chauffeur nog ver dacht van zedenmisdrijven. Dez'e. B. heeft .kort geledeni in een ander,proces.al van ziuh,doen.spreken.. Hij ivas het namelijk, die als vpor^, malig patiënt van dr J. Samuels (be'-1 kend door zijn kankertherapie) eon aanklacht tegen deze Amsterdamse, arts indiende. De zaak, werd eerst door het medisch tuchtcollege en later in. hoger beroep door het Amsterdams ge- rechtshof behandeld. Op grond van de verklaringen, die B. als kroongetuige.' aflegde, werd dr Samuels, tenslotte? vcor drie maanden als arts gescho-st. In het arrest van het gerechtshof,, waarin de arts werd veroordeeld,1 stond o.a. het volgende vermeld: Het hof is er zich van bewust, dat déze veroordeling gebaseerd is op de ver klaringen van slechts één getuige, doch het heeft geen reden om aar. de be trouwbaarheid van deze getuige te twijfelen. Dr .Samuels trachtte zich tegen zijn veroordeling te verweren door op zijn beurt een aanklacht wegens meineed in le dienen tegen B. Voor de Amster damse rechtbank eiste eind April de officier van justitie zes maanden tegen de Haarlemmer, doch veertien dagen later sprak de rechtbank hem vrij. De officier tekende appèl aan, doch ook in hoger beroep werd B. ditmaal door het Amsterdamse gerechtshof vrijgesproken, omdat het hof het wet tig en overtuigend bewijs van ge pleegde meineed niet bewezen achtte. Dne c oans A /i tout Bridgen in de huiskamer Na het behandelen van de ver schillende manieren waarop geopend kan worden, willen we, alvorens over te gaan tot de practische toe passing daarvan, iets zeggen over het zg. „snijden" bij het spelen De mogelijkheden daartoe znn in zekere zin onbeperkt. Wanneer men in het bezit is van aas vrouw en boer, dan wordt het aas nimmer uit' de hand gespeeld. Er moet afge wacht worden of de tegenpartij cle betreffende kleur trekt of de partner moet aan slag worden gebracht Ge lukt dat, dan late men de partner de betreffende kleur spelen en wordt de vrouw of de boer gezet. Zit de heer er achter, dan betekent dit ver lies. Doch er is altijd een grote kans dat de heer er voor zit. Wederom moet dan getracht worden de part ner aan slag te brengen en voor de tweede keer wordt dezelfde kleur gespeeld. Nu zullen zelfs pas beginnende bridgers dit toepassen. Doch dit' snijden kan ook. met -Jagerö •kaarten geschieden, al wordt dit nog maar al te dikwijls uit het oog verloren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3