-KIJK Kamer toont zich ontevreden over verstrekte gegevens A Kamer uitgepraat over Hoof dstad'kwestie Asaas.- RICHMOND, Zaterdag 7 November 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Spervuur van vragen Scherpe verwijten aan minister van Oorlog DEN HAAG. Protesterend tegen de weinige gegevens, welke de minister van Oorlog en Marine in zijn begroting de Kamer vestrekt heeft, is thans in afwachting van de behandeling daarvan een aantal vragen door de leden van de Tweede Kamer opgesteld, dat zeker het grootste is sinds de tweede wereldoorlog; het zijn er nl. 354. In scherpe bewoordingen wordt de minister te grote geheimzinnigheid verweten. Het Nederlandse volk, aldus de volksvertegenwoordiging, dient een duidelijk beeld te krijgen van het geen met de zes milliard, welke voor de oorlogsbegroting^n gedurende de jaren 1950—1954 zijn uitgetrokken, is bereikt. Vele leden wilden van de regering de toezegging ontvangen, dat zij, noch in NAVO-, noch m ander verband, enigerlei nieuwe verplichting aan gaat, tenzij onder uitdrukkelijk voor behoud van e?n, door de Kamer in volle vrijhe d te nemen, beslissing tot goedkeuring daarvan. Er blijkt uit de vragenlijst, dat er i:gerustheid be staat over de toekomstplannen van de minister. Hij schijnt hierbij meer aandacht te schenken aan de opbouw van het zogenaamde veldlege; dar. aan de territoriale verdediging. Vooi hoeveel divisies is thans materieel aanwezig, zo wordt er gevraagd. Hoe staat de voorziening van de artillerie er voor? Hoe is het met de opbouw van de luchtmacht, met de luchtver dediging en de verbindingsdiensten gesteld? Voldoet de Nationale Reser ve aan de gestelde eisen? Is 't juist, dat, ondanks het tekort aan perso neel, wordt voortgegaan met de op richting van nieuwe order delen? De leden pleitten o.m. voor een Schip gestrand bij Schiermonnikoog SCHIERMONNIKOOG. Omstreeks acht uur gisteravond is ten Noorden van Schiermonnikoog een schip ge strand van Deense nationaliteit. Het was zonder lading op weg van Ko penhagen naar Brest. In Brunsbuttsl heeft het acht passagiers aan boord genomen. De kapitein van het schip dat genaamd is Argus, is een Rus van geboorte, terwijl ook de acht zich aan boord bevindende personen van Russische afkomst zijn. Zij waren op weg naar Panama, waarheen zij emi greren wilden. De passagiers, die op Deense passen reizen, zijn veilig door de reddingboot Johan de Witt aan land gebracht. De Argus is op een zandbank ge varen en heeft een gebroken roer. Hoewel de toestand aan boord geen gevaar opleverde, zijn de passagiers aan wal gebracht, omdat zich onder hen kinderen bevonden en de zee ta melijk wild is. VAN ...TOT.. Arend Jan Tellegen uit Middelburg, theologisch student, was verleden jaar nog voorganger van de Vrije Jeugdkerk in Rotterdam. Sinds Sep tember werkt hij in de Biesbosch om een handwerk te leren. Hij wil t.z.t. naar Canada emigreren en daarvoor laat hij zich omscholen. Een sere nade, die Tsjaikowski in 1872 com poneerde ter gelegenheid van de ver jaardag van de Russische musicus Nikolai Rubinstein, is voor de eerste maal in Moskou uitgevoerd. De Genuees Stefano Varni heeft sedert 1940 voor de 670e maal bloed gegeven voor de bloedtransfusiedienst van het Italiaanse Rode Kruis. In dertien jaar tijds heeft hij ruim 180 liter bloed ge geven. Wladimir Bakaleinikoff, een internationaal bekende dirigent, sinds 1939 voor het Pittsburgse symphonie- orkest werkzaam, is te Pittsburgh op 69-jarige leeftijd gestorven. Hij was geboortig uit Moskou. Vrijgelaten Oostenrijkse krijgsgevangenen hebben verklaard dat een geheel Oostenrijks gezin naar Rusland is gedeporteerd en tot 25 jaar dwangarbeid is veroor deeld, louter omdat deze mensen verre familie van Hitier zijn. De jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst deelt mede dat op haar voordracht H. M. de Koningin aan de volgende jonge kunstenaars een studie beurs voor 1954 heeft toegekend: Marijke Thunissen ^Maastricht); Pierre van Soest (Amsterdam); G. E. H. Veen- huizen (Amsterdam); Max Reneman (Amsterdam); J. Ploos van Amstel (Bussum); Co Westerik (Den Haag), zaak liet de Hilversumse café houder P. v. d. L., gebruiken voor het geven van hazardspel. Hij is door de Amsterdamse politierechter veroor deeld tot een boete van 150 gulden subs, tien dagen hechtenis. De café houder deelde mede het spelen meer malen verboden te hebben. Hij had echter om meer klanten, dus een groter omzet, te krijgen mede in ver band met de voorgenomen verkoop van het café het spel toegelaten. Er werd met gemerkte kaarten en ver zwaarde dobbelstenen gespeeld. plaatsing van het personeel in gar nizoenen in de nabijheid van de woonplaats. Aangedrongen wordt ook op het bouwen van woningen in de 'garnizoensplaats. Niet altijd dc juiste toon. Zeer vele Kamerleden spreken over bepaalde ve-schijnselen. waaruit blijkt, dat niet altijd de juiste toon wordt getroffen om de goede geest in de troepen te handhaven en te be vorderen. Zijn de jonge gezagsdra gers geestelijk voldoende uitgerust om de verantwoordelijke taak van leider te dragen? Wordt de troep op de juiste wijze voorgelicht omtrent de maatregelen, welke in het belang van de dienst worden getroffen? De vragenlijst gaat verder: Waarom worden thans nog meteor-straaljagers gebouwd, welke nog voor de afleve ring geheel verouderd zijn? Gewezen wordt voorts op een degradatie van de Marine tot een „kustvloot", door een te groot aantal kleine oorlogs bodems. Ontevreden was men over 't feit, dat een groot aantal militairen weinig dienst te velde verricht. Zij krijgen zodoende te weinig gelegen heid hun theoretische kennis in de practijk te brengen. Geen verandering in salariëring van middelbare en hogere ambtenaren (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, die Donderdagmiddag in de Tweede Kamer heel wat te lioren ge kregen had over zijn uitlating, dat het begrip „hoofdstad" hier te lande geen wezenlijke betekenis heeft, was daar over toch niet weinig in zijn wiek ge schoten. Vooral de kwalificatie „kille zinsnede" die de heer Van Leeuwen van de V.V.D. gebruikt had, kon hem maar matig bekoren. De tot hem gerichte verwijten achtte de bewindsman onredelijk, omdat hij bij de schriftelijke voorbereiding van de behandeling van zijn begroting pre cies had geantwoord op een vraag over de wezenlijke betekenis van het begrip hoofdstad hier te lande. Hij gaf Am sterdam graag de eer, die deze stad toe komt. Voor een wettelijke regeling van deze materie, zo vond de minister, bestaat geen aanleiding. Ambtenarensalarissen. Het uitvoerigst is Vrijdagmiddag aandacht besteed aan een aantal per soneelszaken. Nadat de heer Weiter (K.N.P.) ook van zijn kant had gewezen op de gevaren van de te lage bezoldi ging van het overheidspersoneel het zal moeilijk worden bekwame ambte naren te vinden en de heer Blom van de P. v. d. A. zijn ongerustheid had uitgesproken over de reorganisatie van het georganiseerd overleg, deelde mi nister Beel o.a. mede, dat het georga niseerd overleg in zijn tegenwoordige vorm nog degelijk inhoud heeft; dat door de verschuiving van loonschalen enige verbeteringen in de salarissen van bepaalde groepen ambtenaren zul len worden gebracht; dat hij, wat de honorering van de middelbare en de hogere ambtenaren aangaat, geen toe zeggingen kan doen; dat de herziening van de gemeente-classificatie een be langrijke stap is in de richting van de afschaffing van de classificatie; dat hij bereid is ten aanzien van de gehuwde ambtenares een spoedige oplossing te bevorderen en dat hij de positie van de Prins opent academie voor lichamelijke opvoeding ROTTERDAM. De christelijke academie voor lichamelijke opvoe ding, die van Amsterdam naar Rot terdam in de Witte de Withstraat is overgeplaatst, zal Maandag a.s. offi cieel door Prins Bernhard worden geopend. De directeur, de heer C. de Greef, wees ons er op, dat het directorium deze opening als een belangrijk feit ziet, omdat in christelijke kringen jarenlang de lichamelijke opvoeding schromelijk is verwaarloosd. Hoewel er thans verbetering is in deze toe stand, acht men toch nog in veel christelijke gezinnen de beoefening van sport en gymnastiek van twijfel achtige waarde. Men heeft echter enigszins vertrouwen in christelijke verenigingen en spreker meende, dat hetzelfde geldt voor de academie. Do studenten zouden niet voor hun M.O. diploma zijn gaan-studeren, als deze^ academie er niet 'was. Deze opening zal een toeneming van het aantal vakonderwijzers(essen) ten gevolge hebben, hetgeen het gehele volk ten goede komt. Luitenant-generaal Röcll binnen kort 80. In de tweede helft van deze maand hoopt luitenant-generaal b.d. jhr W. Röell zijn tachtigste verjaardag te vieren. Het is de oud-generaal nog steeds een vreugde het vaderland te kunnen dienen, door er dag pro deo nog minstens vier 5 vijf uren te werken aan zaken die zijn gerijpte on dervinding behoeven. oud-gepensionneerden dat zijn zij, die vóór 1947 of in het dieptepunt der bezoldiging gepensionneerd werden na ingewonnen advies in het Kabinet zal brengen. Gemeentegrenzen. Een systematische herziening van ondoelmatige gemeentegrenzèn is van minister Beel niet te verwachten. Zij stuit op te grote moeilijkheden. De bewindsman waakt tegen centralisti sche tendenzen in het staatsbestuur. De klachten over te geringe inkom sten van de gemeenten bracht hij tot normale proporties terug. Het is niet de bedoeling de uitkeringen uit het Ge meentefonds te verhogen, ook niet in verband met de aanstaande salarisver hoging. In hoeverre aan de gemeenten schadeloossteling gegeven zal worden voor de opheffing van de schoolgelden, is nog in overweging. Uit het Gemeentefonds kunnen geen gelden beschikbaar gesteld worden voor de electriciteits- en de watervooi~_ ziening in de onrendabele gebieden. De Friese kwestie heeft de minister in het Kabinet gebracht en wat ten slotte de leesbibliotheken aangaat, deelde hij mede, dat nog dit zittings jaar een wet in behandeling komt, die deze materie regelt. Dit was het ant woord op klachten van de heer Van Dis (SGP) over de zedenverwilderende lec_ tuur, die in de leesbibliotheken, ook in de openbare, te krijgen is. jun, .33 3i-iahJ53 |l Dec.'53 ^»UC£N V°01LOPICB 'AAR 1953 °nivanot, a° la dTi, ™a*kBa. aa 7g I aajsfej I - Jloe took uj, «ZZi hoort erbij! Het huwelijk van de dag. Bijzondere belangstelling bestond er gisteren voor het huwelijk van mej. S. C. Schneider, die gedurende 10 jaren op het stadhuis alhier werkzaam, was. Ze trad in het huwelijk met de heer A. A. Stein- lecliner, een Oostenrijker, woonachtig in het Tyroolse Reutte. Bruid en brui degom waren in Tyrools trouw- costuum, hetgeen bijzondere fleur aan dit huwelijk gaf. HOOFDSTRAAT, tegenover de Puist, in de dagen, dat er nog het huis stond van de heer A. Gouda Quint, met daarvoor de royale tuin. 't Is daar wel veranderd. Huis en tuin van Gouda Quint zijn verdwenen, heb ben plaats moeten maken voor een reeks van moderne winkelhuizen. Monroe V.S. De bekende heksen jager senator McCarthy heeft in een redevoering verklaard: Wij moeten geen geparfumeerde brieven meer aan de communisten sturen, maar de vrijlating eisen van de 900 Ameri kaanse gevangenen die zij vasthou den. Als zij weigeren, moet iedere communistische moordenaar van de Aziatische bodem „weggevaagd" wor den. De prijs van zulk een handel wijze zou hoog zijn, maar wij zouden hem maar één keer behoeven te be talen. WAT IS DAT V ERANDERD i ft jp;v 1 1 'i i Research-laboratorium in Deventer geopend In Deventer is Vrijdag het nieuwe research-laboratorium van de N. V. Blik-emballagefabriek Thomassen en Drijver officieel geopend. Dit ge schiedde in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie de Com missaris van de Koningin in Over ijssel en een raadsadviseur van de minister van Landbouw. Het bedrijf heeft, aldus vertelde de president-directeur dc heer F. A. Drijver, na de oorlog 1 y3 milliard bussen gemaakt; de dagproductie bedroeg tot nu toe 2.000.000. Het nieuwe laboratorium, een van de modernste in de Westeuropese blikemballage-industrie, biedt tal van mogelijkheden. Het is gesplitst in een chemisch laboratorium, een ex perimentele keuken, het bacteriolo gisch en het kwaliteitscontrole- en technisch laboratorium. VfOOR niemand onzer is het be kennen van eigen falen een prettige bezigheid. Vooral natuurlijk niet voor een staatsman, die toch als leider van zijn volk moet gelden. Daarom is het voor Churchill zeker geen gemakkelijke taak geweest, deze week in het Lagerhuis toe te geven dat hij, wat betreft de resul taten van een persoonlijke ontmoe ting met Malenkof, zich vergist had. Niet dat men de teleurstelling van de Britse premier al te zwaar moet laten wegen. Daarvoor is de man die zijn volk door twee wereld oorlogen heen hielp, te veel realist. Maar de gezonde eerzucht die hem bezielt, om nu hij als acht en zeven tigjarige toch eerlang van het politieke toneel zal verdwijnen, ten minste met een „grote creatie" te vertrekken, zal een deukje hebben gekregen. Het Over de grenzen meeste wel om dat de Ameri kanen, die nooit veel voor deze ontmoeting voel den, gelijk kregen. Daar kon zelfs de toch zo verheugende mededeling, dat de spanning tussen Oost en West zeer zeker was afgenomen, niets aan verhelpen. Op het ogenblik waarop Churchill deze bekentenis deed, was het Russische antwoord op de uitnodi ging van het Westen nog niet ont vangen. Nu is dit wel hei geval. Over de inhoud is echter nog niet volledig in het openbaar gesproken. Wel hebben zowel president Eisen hower als minister Eden duidelijk laten uitkomen, dat het niet veel mogelijkheden overlaat, zeker niet wat betreft Duitsland en Oosten rijk. Er schijnt in het Kremlin weer een straffere wind te waaien. Onze Berlijnse correspondent heeft er vorige week op gewezen, dat de steun voor de regering van Pieck en Ullbricht zichtbaar weer toe neemt. Hoewel men in Moskou stellig weet, dat de Oostduitse regering over niet meer steun in het binnenland beschikt dan bijv. de N.S.B. in de bezettingstijd en door hezelfde slag lieden omringd is als de vele baantjesjagers en queru lanten, die van deze instelling tij dens de oorlog in Nederland poog den te profiteren, gaat men rustig met zijn steun door. De vele be richten over arrestaties en proces sen in Oost-Duitsland wijzen o„k op de zegepraal van de „harde" politiek. Welke resultaten men daar in Rusland van verwacht, is niet te raden. Wellicht is men meer op consolidatie van het veroverde uit, dan op nieuwe successen. Het is tenminste niet aan te nemen, dat men in Sovjetkringen verwacht heeft dat het Westen de in de nota gestelde voorwaarden zou aan nemen, zonder de verkregen positie volkomen prijs te öeven. Het Wes ten kan nooit instemmen met een ontbinden van de Europese Defensie Gemeenschap. Het zou gelijkstaan met een politieke zelfmoord. Rus land kan makkelijker met een ver deeld Europa afrekenen. Het zou elke staat afzonderlijk zonder in spanning baas kunnen. De redding voor Europa ligt in vereniging tegenover de chantage-politiek van Moskou. Een uitnodiging tot het opgeven van de leidende gedachte van de laatste jaren, kan dan ook niet au serieux genomen worden. Het kan niet anders betekenen dan een afwijzen van toenadering. yOORLOPIG zal men dus niet op een ontspanning op grote schaal mogen rekenen. Het directe gevaar is zeer zeker afgenomen. Zo er zich op enkele brandpunten als bijv. Triëst geen onvoorziene gebeurtenissen zouden voordoen, is een direct gevaar voor een botsing tussen Oost en West niet meer aan wezig. Maar het negeren van >Ie uitgestoken hand door de Russen is geen geruststellend symptoom. Het bewijst dat de Sovjetheersers nog allerminst hun droom van wereld heerschappij hebben opgegeven. En zolang deze dreiging voor het Wes ten en de waarden die 't vertegen woordigt, aanwezig is, zal van ver mindering van bewapening nog geen sprake k nnen zijn. Hoe graag men ook de kosten, die nu voor destruc tieve doeleinden bestemd worden, aan andere doeleinden ten koste zou leggen. Het Westen kan op het ogenblik gei-n vermindering van zijn defensieve kracht velen zon der daarmee de kans op een moge lijk afdwingen van overleg door kracht te laten schieten. V.P.R.O. -hun eiijk HILVERSUM. Vandaag is 't hu welijk gesloten tussen mej. Rietje de Jongste, te'evisie-omroepster en me dewerkster aan het Zondagclubje van de VPRO en de zoon van de predi kant-directeur, de juist afgestudeer de en +e Warga (Fr.) beroepen pre dikant ds G. M. Spelberg. Het jonge paar zal zich te Warga (Fr.) vestigen. Ds. Spelberg doet daar op 29 November intrede. De bruid trekt zich uit de werkzaamheden voor de radio terug, doch zal wel als tele- visie-omroepster in functie blijven, zolang het aantal T.V.-uitzendingen van de VPRO vrij gering blijft.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2