Zaak der oud-gepensionneerden bij commissie- Van Poelje Tweede Kamer critiseert het beleid van minister Staf WORDT ONZE MARINE EEN TERRITORIALE VLOOT? Kraakgas is gasvoorziening belangrijk voor van Zuid-Holland HAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 November 1953 TWEEDE KAMER Minister Beel heeft afzonderlijk rapport gevraagd De minister van Binnenlandse Zaken, dr Beel, heeft gister middag in de Tweede Kamer verklaard, dat hij op 14 Octo ber jl. aan de commissie-Van Poelje een afzonderlijk rapport met betrekking tot de oud-gepensionneerden heeft gevraagd. Ook hij acht een spoedige beslissing gewenst. De minister is bereid een spoedige oplossing van het vraagstuk der gehuwde ambtenares te bevorderen. Toezeggingen omtrent een ver dere denivellering van de ambtenarensalarissen kon hij niet doen. De vraag van de heer Welter (K.N.P.) of Amsterdam als hoofdstad in de Grondwet moet worden vermeld, zal aan de commissie tot herziening van de Grondwet worden over gebracht. goedgekeurd: voor 1949 348 millï- oen 1950 323 millioen, 1951 249 millioen, 1952 505 millioen (na de verruiming van de investeringen), over het eerste halfjaar 1953 303 millioen. In de meeste gevallen is van de invloed der oude factoren op de bij dragen aan de gemeenten niets meer te bespeuren, aldus de minis- Aan Amsterdam voldoening geschonken De minister van Binnenlandse Zaken, dr. Beel, begon met de be handeling van enkele afzonderlij ke punten. In de eerste plaats de kwestie: hoofdstad des lands, waardoor de gemoederen wat be wogen waren geworden. De minis ter meende, dat de sprekers en ook sommige dagbladen niet geheel bil lijk waren geweest in hun critiek, doordat het citaat uit zijn verband was gerukt en met name de vraag stelling niet werd genoemd. Als men alles in zijn verband ziet. meende de bewindsman niets te hebben miszegd. (Wij hebben gisteren, de passages laten afdruk ken). Indien de burgemeester van Amsterdam in een nota enige maanden geleden zich over deze kwestie uit liet, dan heeft hij niets anders gezegd dan wat een minis ter in zijn Memorie van Antwoord had geschreven. „Een kille zin snede" zeide de heer Van Leeu wen (WD), doch de ministers plegen zich in hun memoriën van antwoord niet te buiten te gaan aan lyrische ontboezemingen, al dus de heer Beel. Hy gaf, met een citaat van Thorbecke, alle eer aan Amsterdam en Den Haag en hij meende dat daarmede de zaak tot hun juiste proporties was terug gebracht. Inderdaad zo was het. Maar met desnoods een beetje ly riek in de M. v. A. kon misver stand worden voorkomen. Het verzoek van de heer Welter (KNP) om enkele woorden in de Grondwet in te lassen waardoor de plaats van Amsterdam als hoofdstad wordt vastgelegd, zou door de minister aan de staats commissie voor de Grondwetsher ziening worden overgebracht. De bewindsman kon toezeggen dat het ontwerp op de leesbiblio theken nog voor de nieuwe begro ting bij de Kamer zou worden in gediend. De kwestie of op de stem biljetten de namen der politieke partijen moeten worden vermeld zal onder de aandacht van de com- missie-Teulings worden gebracht. De minister wees er op, dat het hier toch een politieke kwestie be treft, daar de Kieswet geen poli tieke partijen kent. De Friese kwestie De Friese kwestie is een deli caat vraagstuk; de Kamer zou wel begrijpen, dat de Regering haar standpunt niet kan bepalen dan na zorgvuldige voorbereiding. De ge vraagde adviezen zijn ontvangen en met de minister-president heeft de bewindsman overlegd over het aan de orde stellen in de minister raad. De drinkwatervoorziening voor een aantal gemeenten wordt ver zorgd volgens een over enige ja ren lopend plan. ..Imperialisme" der grote steden Wat de grenswijzigingen betreft zal de minister waken tegen wat de heer Weiter nogmde „het. impe rialisme der grote gemeenten." Met de bedenkingen van bü grenswijzigingen betrokken ge meenten wordt rekening gehou den, al zullen deze niet steeds de doorslag kunnen geven. Elk geval moet op haar mérites worden beoordeeld. Politie-vacatures Bij de gemeentepolitie waren op 1 October 1953 375 vacatures, waarvan 203 in Amsterdam; bij de Rijkspolitie 290. Het is de minister niet duidelijk op welke andere moeilijkheden de werving voor de politie stuit, dan op het aanvangs salaris voor aspiranten en agen ten. Met de minister van Justitie wordt over deze salarissen over leg gepleegd. Burgemeesterssalarissen Met betrekking tot de salarissen der burgemeesters merkte minis ter Beel o.a. op, dat hem de moei lijkheden van verschillende hunner bekend is. Hij is voornemens op korte termijn te doen nagaan in hoeverre inzake de ambtstoelage en de bezoldiging verbeteringen kunnen worden aangebracht. Het is niet mogelijk hun salaris sen los van die van ander over heidspersoneel te bepalen. Met in acht neming van de samenhang met andere salarissen zal de minis ter de bezoldiging der burgemees ters zo welwillend mogelijk be zien. Over de richtlijnen voor de wethouderssalarissen zal hij zich nader beraden. Inzake de decentralisatie had men weinig enthousiasme bij de bewindsman bespeurd, doch deze verzekerde dat dit verkeerd was gezien. Hij heeft van zijn eerste optreden af er naar gestreefd aan de provinciale besturen meer arm slag te geven bij de uitvoering van haar taak. Het is nog niet te zeggen wan neer het rapport der commissie De Quay inzake de bestuurbaar heid der grote gemeenten zal ver schijnen. Verschillende in het debat aangeroerde punten zullen in ver band daarmede nader worden be zien. De gemeente-financiën Ter illustratie van zijn stelling, dat de gemeenten niet te zeer wor den beperkt in haar uitgaven, somde minister Beel op dat de Ge- dep. Staten de volgende kapitaals uitgaven der gemeenten (voor wo ningbouw niet inbegrepen) hebben ter. Op de nieuwe begroting is 27 mil lioen meer uitgetrokken voor ver hoging der subjectieve bijdragen. Gebleken, is, dat deze in vele ge vallen voor de wegen zullen wor den gebruikt. Compensatie voor schoolgelden Over de vraag op welke wijze de gemeenten een compensatie zul len ontvangen voor het verlies van de opbrengst van het schoolgeld, is overleg tussen de minister en zijn ambtsgenoten gaande. De Regering is niet bereid om al over 1953 de uitkeringen aan de gemeenten te verhogen in verband met de salarisverhoging. De minister betoogde o.m. nog, dat voor de gemeenten de rege ling van 1948 belangrijke verbete ringen heeft gebracht. Hij meende dat de oude tijd, waarin de ge meenten een eigen belastinggebied hadden, niet meer zou terug keren. Het Georganiseerd Overleg De bewindsman betwistte aan de heer Stapelkamp (AR), dat het huidige Georganiseerde Overleg niet „echt" overleg inhoudt. Behalve de Unie-organisaties zijn nog twee andere organisaties van ambtenaren daarbij betrokken, zo antwoordde hij de heer Reuter (CPN). Dat er geen communis tische organisatie bij is betrokken dat bedoelde deze afgevaardigde natuurlijk komt. doordat de minister zeer kieskeurig is en hij bepaalde eisen stelt voor wat als representatief en bona-fide moet worden geacht. Ten aanzien van de ambtenaren salarissen meent de Regering dat althans voor de lagere en middel bare salarissen een evenwichtstoe stand is bereikt. Hetgeen niet uit sluit, dat nog verbetering voor en kele groepen nodig kan zijn. Men achtte de nivellering der salarissen nog niet voldoende, maar de minister geloofde dat het doel al dicht is genaderd. Met 1 Januari komt er bovendien de 5 pet. bij. Verdere toezeggingen kon de heer Beel niet doen. Hii moet eerst de toestand in 1954 onder het oog zien. Gemeenteclassificatie Met betrekking tot de Gemeen teclassificatie verwees de minister naar het dezer dagen daarover ge publiceerde communiqué. Door een onbescheidenheid is het resultaat van het gevoerde overleg bekend geworden en daar een der bladen dit tendentieus had weergegeven, zag de minister zich genoodzaakt een communiqué aan de pers te verstrekken. Hij meende dat de Regering niet de oplossing geko zen heeft, die het minste kost en dat de verschillen in salaris tus sen platteland en stad sterk zijn verminderd. Gehuwde ambtenares Wat het vraagstuk der gehuwde ambtenares betreft, is de minister bereid een spoedige oplossing te bevorderen „al zitten er veel ha ken en ogen aan." Oud-gepensionneerden De lage pensioenen van hen, die met pensioen zijn gegaan, toen zij een laag salaris hadden, hebben reeds de aandacht der Regering ge had. Bij brief van 14 October jl. heeft de minister zich tot de com missie-Van Poelje gewend met de vraag deze zaak te onderzoeken en daarover een afzonderlijk rapport uit te brengen. Met verschillende sprekers was de heer Beel het eens dat een spoedige beslissing ge wenst is. Bescherming Burgerbevolking Tenslotte behandelde de minis ter de Bescherming Burger bevol king. Hy was met de Kamer te- teurgesteld over het resultaat, dat tot nu toe met de mobiele colonnes is bereikt. Naar verbetering wordt gestreefd. Een nieuwe actie tot werving van krachten voor de B. B. wordt ondernomen. De minister deed ook nog enige mededelingen over de vorderingen van de verbindings dienst. De commandoposten heb ben nu haar vaste plaats en het wachten is nu nog op voldoende verbindingsmateriaal voor het ma ken van telefonische aansluitingen. De algemene maatregel van be- best uur inzake de rechtspositie van de ambtelijke noodwachten is in vergevorderde staat van voorbe reiding. De evacuatie Ten aanzien van de regeling van de evacuatie staat de Regering een regeling voor ogen, waarbij deze feitelijk in handen van één minis ter zal zijn. Minister Beel liet zich niet er over uit welke minister dit zou zijn, maar wel gaf hij te ken nen, dat de minister van Oorlog bij zeer vele zaken en ook bij de eva cuatie van de burgerbevolking be trokken is. Wetsontwerp schuilplaatsen Tenslotte deelde de bewindsman mede, dat de gevraagde richtlijnen voor de bedrijfsbescherming in middels zijn verschenen en dat een wetsontwerp inzake openbare schuilplaatsen zijn departement heeft verlaten en thans bü het de partement van Wederopbouw en Volkshuisvesting is. Om kwart over vijf, na büna twee uur gesproken te hebben, beëin digde minister Beel zijn rede. Dinsdagmiddag a.s. zijn er re plieken en kan een poging worden gedaan daarna de behandeling van de begroting van Maatschappelük Werk voort te zetten. YVoningmisère in \ToortJiuizen Acht personen slapen in open lucht Zoals bekend leven reeds van vorige week Woensdag af in Voorthuizen de gezinnen v. Veen, vader, moeder en twee meisjes van resp. 6 en 8 jaar, mej. Groeneveld en de heer Van de Broek met. twee dochtertjes van resp. 12 en 13 jaar, in de open lucht. Zij woonden op het Horeca-bedrïjf van de heer A. van 't Hof aan de Lange Zuider- weg 17. Doordat de Horeca-vergunnïng werd ingetrokken kwamen de ge zinnen op straat te staan. Allen verklaren, dat buiten slapen in deze November-temperatuur ver schrikkelijk is. De heer Van de Broek heeft reeds een flinke ver koudheid opgelopen. Mevr. Van Veen kreeg vorige week Woens dag tijdens de uitzetting. een hart aanval. Zij mag in de woning blij ven tot zij is hersteld. Vermoedelijk wordt er deze week weer een gezin uit dezelfde woning gezet. Weddenschap Palen hoogspanningsnet doorgezaagd In een late avond in October heeft de 19-jarige Jelle Schilstra te Ferwoude enige palen van het hoogspanningsnet doorgezaagd met het gevolg, dat de electriciteits- voorziening ernstig gevaar liep, maar bovendien werd door deze baldadigheid een schade van 1000,veroorzaakt. Gisteren stond de jongeman voor de Leeuwarder politierechter, die hem naar de beweegredenen voor deze ernstige baldadigheid vroeg. Hij antwoordde met zijn 24-jarige baas een weddenschap te hebben gesloten, waarbij hij op zich nam een viertal palen door te zagen. Toen hij die tot op enkele centi meters na inderdaad had doorge zaagd, vlogen de vonken er uit. Veroordeling: vier maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk en betaling van ƒ100, schadevergoeding. De Officier deelde nog mee, dat ook de patroon van verdachte zal worden vervolgd. Een Nederlandse studiegroep, be staande uit vijf deskundigen, die in de Verenigde Staten gedurende twaalf weken de mechanisatie van het boerenbedrijf aan een onderzoek heb ben onderworpen, zal Maandag 9 November a.s. met. s.s. „Maasdam'"' in Nederland terugkeren. Ged. Staten van Gelderland hebben besloten het gemeentebestuur van Nijmegen geen machtiging te verlenen tot liet beschikbaar stellen van f 680.000 voor de aanleg van een stads verwarming. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Oorlog vroegen verschillende leden welke bedragen na 1954 no dig zullen zün, nu met deze begro ting de laatste tranche van het 6 milliard-plan wordt aangevraagd. Voorts vroegen zij hoe groot de hogere kosten zullen zün en of zij in verband staan met vertraging in de uitvoering van het 6 mil liard-plan. In dit verband vroegen zij of er meer inzicht zou zijn te verkrijgen in het economisch en financieel beleid van de N.A.V.O. Voldoet, de Nationale Reserve aan de gestelde eisen, zo werd ge vraagd. En hoe staat het met de territoriale verdediging? Er is met geen mogelijkheid een indruk te krijgen omtrent de paraatheid uit deze begroting, zo werd be toogd. Ook kan men zich geen goed beeld vormen van de feite lijke stand van zaken bij de lucht macht. Naar de mening van zeer vele leden wordt in ons land de perso neelspolitiek voor de drie strijd machtonderdelen te weinig gezien in het kader van de totale inspan ning van ons volk. Vrijstellingen en uitstel voor studiedoeleinden of belangrijke arbeid in een voor ops land noodzakelijke taak van land bouw of industrie zouden gemak kelijker kunnen worden overzien, indien men tot de opstelling van een zg. „manpower budget." komt. Hoe denkt de minister over dit in Op 12 November zal, na afloop van de dodenherdenking in de Nederlands Hervormde Kerk te Oude Tonge, op de Rampbegraaf plaats aldaar, waar 310 watersnoodslachtoffers liggen begraven, een monument worden onthuld, vervaardigd door de beeldhouwster Janneke Ducro-Kruijer en geschenken door het Haarlemse adoptie- comité. Het monument stelt eeti vluchtende vrouw voor met een kind op de arm. Het opschrift op het voetstuk luidt: „Het water, door Gods wil geschapen. Heeft velen voor Zijn troon geleid. Zo werd Zijn gave ons een teken, Hun zij Zijn Liefde in eeuwigheid. Engeland systeem? toepassing zijnde De Zondagsrust in dienst Verschillende leden waren te leurgesteld toen zij vernamen dat bü de grote oefeningen, troepenbe wegingen op Zondag plaats von den. Voor hen die bezwaren heb ben tegen het reizen op Zondag werd bepleit in een tijdvak van twee maanden om de 14 dagen driemaal bewegingsvrijheid aan militairen te verlenen van Zater dag tot Maandagavond en eenmaal van Zaterdag tot Maandag eerste gelegenheid. Zodoende kunnen zij tenminste eenmaal in de veertien dagen een Zondag thuis zijn. De invoering ban het cafetaria systeem in de legercantines, aldus sommige leden brengen de destijds niet zonder strijd verkregen voor schriften om gelegenheid te ge- tot bidden en danken bij de maaltijd ernstig in gedrang. Ook wordt opgemerkt dat er nog voort durend klachten over vloeken bin nenkomen. In de eerbiediging van de Zon dagsrust is nog geen of weinig ver betering te merken. In Ossendrecht is het onlangs voorgekomen, dat militairen, die in dienst komen, worden gedwongen op Zondag een pasfoto te laten maken. Naar aanleiding van de gevoerde discussies in de pers over de Hu manistische verzorging in het le ger. vroegen vele leden, of de mi nister niet met hen van mening is, dat de aanstelling van humanisti sche geestelijke verzorgers voor de strijdkrachten hetzij direct, het zij indirect niet. in overwe ging kan worden genomen. Krijgt leger slechte naam? Er zijn vele klachten over het toenemend aantal fraudes bü leve ranties aan het leger, zo merken vele leden op. Een van de oorzaken zou zijn. dat opdrachten worden verstrekt aan bedrijven, die niet voldoende kapitaalkrachtig zün, om orders behoorlijk uit te voeren en evenmin over voldoende techni sche capaciteit beschikken. Dg orders zouden zijn verstrekt, omdat deze bedrijven de laagste inschrijvers zjjn. Naar verluidt, heeft een aantal militairen der Kon. Marechaussee er meer dan dagwerk aan. de fi nancieel en materiële knoeierijen bij leveranties uit te zoeken. Welke maatregelen denkt de-mi nister te nemen om het toenemen de euvel van fraude te keren? Een dode en vier gewonden bij botsing Gisteravond zün bü het Kruit huis aan de Haarlemmerweg te Amsterdam twee personenauto's, die elkaar uit tegenovergestelde richting naderden, bü het passeren van een vrachtauto in botsing ge komen. De bestuurder van de uit de richting Halfweg komende wagen, de 56-jarige Amsterdam mer K. F. K. is ter plaatste aan de bekomen verwondingen over leden. Zyn passagiere. de 49-jarige A. J. uit Kampen, is met zeer ernstige verwondingen naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Daarheen werden ook vervoerd de drie inzittenden uit de andere auto, inwoners van Zaandam, die licht gewond werden. De beide auto's werden zwaar beschadigd. Het verkeer op deze drukke invalsweg naar de hoofdstad ondervond ge ruime tijd stagnatie. ■- De zwaar beschadigde wagens. Op de achtergrond de Volks wagen, waarvan een inzittende werd gedood. De moeilijkheden bij de Holland Natttlc Het Tweede Kamerlid Neder- horst (P.v.d.A.) heeft de ministers V. d. Kieft, Zijlstra en Suurhoff vragen gësteld over de moeilijk heden waarin zich dc N.V. Holland Nautic te Haarlem zou bevinden als gevolg van het feit, dat de bankinstelling, die dit bedrijf financiert en die tevens het grootste gedeelte van de aandelen in han den heeft, niet bereid is verdere credieten te verstrekken. Zijn de ministers niet van mening, dat behoud van de N.V. Holland Nautic, in welke onder neming 500 man werkzaam zijn, voor de werkgelegenheid in Neder land van grote betekenis is, en wil de Regering er op toezien, dat dit werkgelegenheidsaspect, bij het overwegen van bepaalde mogelijk heden tot oplossing van de gerezen moeilijkheden de volledige aan dacht krygt? Van matroos tot officier De loopbaan van twee marine mannen in hart en nieren heeft gistermiddag aan boord van Hr. Ms. Pelikaan, die op het ogenblik bü de werf van Wilton in Rotter dam ligt, zün bekroning gevonden in de beëdiging van deze beide mannen tot officier bü de Ko- ninklqke Marine. De nieuwe officieren, de luite nants ter zee 3de klasse J. Tebbes en J.J.W. Bom behoren beiden tot het korps officieren van vak diensten, dat pas na de oorlog, in 1947, is opgericht. Zij hebben reeds een veelbewogen carrière in de Koninklijke Marine achter de rug. Luitenant J. J. W. Bom is in Ierseke geboren. In 1927 trad hy matroos-torpedomaker in dienst bij de Marine, waar hü ver volgens alle rangen tot die van luitenant doorliep. Bü het uitbreken van de oorlog trok hij met de 0-9 naar Enge land en gedurende de oorlog deed hü dienst op de onderzeeboten, waarmee hü o.m. ook nog in Aus tralië kwam. Ook nu nog is de heer Bom bü de onderzeedienst aan de Waalhaven werkzaam. Zijn woonplaats is Den Haag. Luitenant J. Tebbes woont en werkt in Schiedam. Al sinds drie jaar doet hij dienst op de nieuwe kruiser „De Ruyter". In 1925 trad de heer Tebbes toe tot de Koninklyke Marine als ge schut s-konstabel. Toen de oorlog uitbrak, diende hü op de „Tromp" in Indonesië. Later week hü uit naar Australië en gedurende de oorlogsjaren nam hü deel aan de gevechtshandelingen in de Pacific. De beide officieren zün respec tievelijk 47 en 45 jaar oud. Overeenstemming in strocartonindustrie Tijdens het gisteren te Gronin gen gehouden overleg tussen de Vereniging van Werkgevers in de Strocartonindustrie in Groningen enerzijds en de bestuurderen van de samenwerkende werknemersorga nisaties in de Strocartonindustrie tappenhouders in de stad Niet meer dan 50 hennen' Kippenhouders in de stad mogen er niet meer dan vijftig volwassen ^en:ijds hennen op na houden. Zy toch val- „temming bereikt in het conflict len onder de regeling van het be- jn de strocartonindustrie. dat reeds drijfschap voor pluimvee en eie- enkele maanden duurt. bepalend dat ten hoogste vijf- Van arbeiderszijde was de eis. volledige overeen- tig volwassen hennen mogen den gehouden bij exploitatie van niet meer dan 25 are cultuurgrond. En over een kwart hectare grond zullen de stadsmensen wel niet be schikken. Pluimveehouders die van 25 are tot 20 ha cultuurgrond in gebruik hebben, mogen voor elke volle hectare 200 stuks volwassen hennen aanhouden. Zij die reeds meer kippen hebben dan het hun toegestane aantal kunnen onder bepaalde voorwaarden ontheffing van de regeling aanvragen. dat men een loonsverhoging kreeg welke boven de 12 pet. lag. De werkgevers daarentegen wilden breken met de historisch gegroeide 45-urige werkweek en deze bren gen op 48 uur. Naar het A.N.P. verneemt, heeft men zowel over eenstemming bereikt met betrek king tot de loonsverhoging, als over het handhaven van de 45- urige werkweek. Vanmiddag zul len er besprekingen worden ge voerd tussen de bestuurderen van de samenwerkende werknemers- organisaties en de fabriekskernen van de diverse strocartonfabrieken. Begroting van Marine Miniem comfort op onderzeeboten Is het waar. zo vragen vele leden van de Tweede Kamer aan minis ter Staf, dat van Engelse en Ame rikaanse zijde veel critiek is ge oefend op de voorgenomen bouw van vier onderzeeboten? Deze cri tiek zou zich voornamelijk richten op de accommodatie van de be manning. In het ontwerp zou deze zeventig procent van de Engelse minimum-eisen op dit gebied dragen. Is er geen enkele mogelijkheid om met Amerikaanse hulp een car rier erbij te krijgen, zo vragen ver schillende leden, in plaats van die stroom van kleine vaartuigen? Van dit laatste zal toch alleen 't gevolg zijn, dat onze Marine meer en meer degradeert tot een territoriale vloot. Enkele leden betreuren het. dat de Tromp en de Jacob van Heems- kerek uit de sterkte worden ge nomen. Deze oorlogsschepen zijn de Ned .Antillen, als oefenschip en als reserve voor de kruisers. Wat, zo vroegen zij de minister, zou gedaan kunnen worden als zich bijvoorbeeld in de West on lusten zouden voordoen? Zij vrees den dat het in werkelijkheid per soneelsgebrek is, dat tot afvoering uit de sterkte dwingt. Valt er te bezuinigen? Enkele leden vroegen de minis ter of er niet belangrijk te bezui nigen is op het burgerpersoneel. In totaal werken er op de administra tieve en hulpafdelingen van het ministerie 419 mensen, die samen bijna twee millioen gulden ver dienen. Ontslag Atax-cfianffeurs Een groep chauffeurs van de Atax heeft in een vannacht ge houden vergadering de liquidatie van het bedrijf en het ontslag van het gehele personeel besproken. Een delegatie uit de vergadering I is op het Amsterdamse stadhuis toch nog goed bruikbaar voor be- i ontvangen door de adjunct-admi- scherming van konvooien, als sta- stionscbip voor Nieuw-Guinea of Combinatie met aardgas mogelijk Ir C. F. Rutcr, directeur van de afdeling gas van het Gemeentelijk Energie Bedrijf te Rotterdam, heeft dezer dagen de betekenis van kraakgas voor dc openbare gas voorziening uiteengezet ten over staan van dc leden van de alge mene raad van dc „Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland". In 1952 bedroeg het verbruik van stadsgas voor de openbare gasvoor ziening in Nederland 1.337 millioen m". Voor 1960 wordt het verbruik geraamd op 2 milliard mstadsgas. Zuid-Holland had in 1952 een be hoefte van 384 millioen m3 gas. Voor 1960 wordt een verbruik ge raamd van 560 millioen m-". Van genoemde hoeveelheden komt resp. 330 en 470 millioen m-* voor reke ning van de aan de samenwerking deelnemende gemeenten. In de Zuid-Hollandse combinatie wordt momenteel in 26 procent van deze behoefte voorzien door kraakgas omgerekend op basis van stadsgas. Het verbruik van kraakgas be draagt n.l. momenteel 86 millioen m« kraakgas omgerekend tot stads, gas. Zou men deze hoeveelheid wil len produceren in cokesovenbatte- rijen, dan zou de hiervoor benodig de investering vele malen groter zijn dan het bedrag, dat het leggen van het transportbuizennet heeft geëist. Oorspronkelijk werd gecontrac teerd. dat in 1953 rond 20.000 ton kraakgas zou worden geleverd, welke hoeveelheid in 1957 en ver dere jaren tot 30.000 ton zou kun nen stijgen. In overeenstemming .tussen beide partijen wordt achter thans reeds de maximale hoeveel heid van 30.000 ton per jaar afge nomen. Spr. vestigde voorts de aandacht op het feit, dat de gas- behoefte van de gasbedrijven in de winter twee- a driemaal zo groot kan zün als op een zomerdag. Door de aard van het bedrijf kon de BPM tegemoet komen aan deze wisselende behoefte. Tot slot heeft spr. een uiteenzet ting gegeven van de mogelijkheden, die koppeling van het aardgasnet aan het kraakgasnet zou opleveren. Door noodzakelijke jaarlijkste re visies en eventuele storingen is het de raffinaderijen niet mogelijk een continue levering voor de open bare gasvoorziening van belangrijk grotere hoeveelheden kraakgas. dan thans het geval is, te garan deren. Wel -zün grotere hoeveel heden beschikbaar te stellen, in dien bij het uitvallen van een deel van de kraakgaslevering of bij te korten in de winterspits een be roep kan worden gedaan op onze voorraad aardgas. Aardgas is n.l. voor de gasvoorziening volledig verwisselbaar met kraakgas. Het verschil tussen kraakgas en aard gas is, dat het kraakgas moet wor den aangewend op het moment, dat het wordl geproduceerd, terwijl men aardgas aan de bodem kan onttrekken op het ogenblik, dat men het nodig heeft. Koppeling biedt dus het voordeel, dat men zijn aardgasvoorraden spaart en het kraakgas maximaal voor de openbare gasvoorziening aanwendt. nistrateur der gemeente-secretarie, mr P. J. P. Hoogeboom. De dele gatie deelde mede, dat zij aan hem de vraag heeft gesteld, of het college van B. en W. bereid zou zyn in geval van inlevering der vergunningen van de Atax deze wederom uit te geven, indien er gegadigden waren, die bereid zijn het bedrijf voort te zetten, met handhaving van het nu werkloos geworden corps van Atax-chauf- feurs. De delegatie werd toegezegd, dat deze vraag aan het college zou worden gebracht. Atax sluit morgen en daardoor komen 260 chauffeurs en verder technisch en administratief perso neel, totaal bijna 300 personen, zonder werk. „Zwarte Lijst" in Groningen Leden van de Groninger winke liersvereniging hebben besloten over te gaan tot het aanleggen van wat men noemt een ..zwarte lijst". De Groninger winkeliers hebben te kennen gegeven, „zwarte lijst" een lelijk woord te vinden en zij spre ken dan ook van een „lijst van wanbetalers". Men zal een ander systeem volgen dan vrij algemeen gebruikelijk is: de lijst zal b.v. niet onder de winkeliers circuleren, maar in de kluis van de vereniging worden opgeborgen. Wanneer een der leden moeilijkheden ondervindt bij het innen van gelden, kan hij de naam van de schuldenaar op geven by de vereniging. Delft en Groningen contra Nijmegen De R.K. studentenvereniging .Sanctus Virgilius" uit Delft en de i studentenvereniging „Albertus Magnus" uit Groningen nebben I aan de senaat van het Nijmeegs In dc tuinzaai van het Museum studentencorps „Caroius Magnus" Boymans te Rotterdam heefi de te kennen gegeven, dat zy de offi- burgemeester van Rotterdam, de Van ciële contacten met de Nymeegse studenten minstens voor een jaar e vele tiental verbreken. Dit besluit schijnt het Van der Vorm gevolg te zün van het onlangs door jiaate in hei i de R.K. studenten te Nijmegen ge opende „Trefcentrum1*. de heer W. van der is geworden. Gedurende len jaren heeft de heer N een vooraanstaande plaats

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4