Engelsen uitgescholden Amerikanen toegejuicht Maaswijclle van trawlnetten minimum 7,5 centimeter HAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 November 1953 Scheepsbotsing bij Helgoland T riësl in vuur en vlam (Van onze correspondent) Rome. 7 November. De berichten uit Triëst waren afgelopen nacht zo verward, dat bijvoorbeeld het aantal doden van gisteren nog niet vast staat. Volgens de meeste couranten zijn het er zeven, waarbij er dan één is, die Donderdag zwaar gewond in het zieken huis werd opgenomen en gisteren overleed. Onder de doden zijn twee of drie politieagenten, slachtoffers van de hand granaat, die in de voorhal van de prefectuur werd geworpen. Ook betogingen in Italië Gistermiddag kwamen de gemoe deren enigszins tot bedaren, toen de strategische punten aan Ameri kaanse troepen werden toever trouwd. De Amerikanen werden door de bevolking toegejuicht, de Engelsen gehoond, en waar zij in kleine getale optraden, gemoles teerd. De politie van de vrijstaat word', door de betogers echter het meest gehaat. Als reactie op de gebeurtenissen in Triëst is het overal in Italië woelig. In Rome in het bijzonder is het vry warm toegegaan. De jon gens van de middelbare scholen en de studenten waren allen op straat. Een grote groep betogers, onge veer vijftienduizend man, trok door de stad. Een deel daarvan begaf zich naar het Britse consulaat aan de Piazza di Spagna, waar de ven sters werden ingeworpen. Twee op datzelfde plein gelegen banken, de Barcley's Bank en de American Express, deelden hetzelfde lot. Engels sprekenden werden op straat uitgescholden en vaak lastig gevallen. Toen drie Engelse tou- risten gevlucht waren in een café, ontstond daar een gevecht en werd een grote spiegelruit van die zaak verbrijzeld. Een poging werd ge daan om in de British Council bin nen te dringen, terwijl van het Anglo-American Hotel alle ruiten werden ingegooid. Verreweg het ergste was echter de rel voor de Amerikaanse am bassade, die door een enorme po litiemacht werd verdedigd. Om tien uur gistermorgen trokken on geveer achtduizend betogers, voor afgegaan door twee automobielen met luidsprekers, met behulp waarvan de jongens werden op gehitst, naar de ambassade. De politie trachtte te verhinde ren, dat zij de via Veneto, Rome's meest elegante straat, waarin, be halve deze ambassade, talrijke luxe hotels gelegen zijn, konden bin nendringen. Maar onder een hagel van straatstenen en stukken ijzer moest de sterke politiemacht terug wijken. Voor het ambassadegebouw hield de politie stand en verde digde zich met talrijke brandspui ten en met traangasbommen. Er ontstond een wild gevecht, dat bijna twee uren heeft geduurd. Tal van automobielen werden bescha digd en ook de hotels en café's lie pen ernstige schade op. Het plaatsvervangende hoofd der Romeinse politie, dr Ortona, de eerste commissaris van politie en een dertigtal agenten liepen min of meer ernstige verwondingen op, terwijl ruim twintig betogers in de verschillende hospitalen zijn op genomen. Er werden een paar honderd arrestaties verricht. Wij kregen de indruk, dat bij die manifestatie voor de Amerikaanse ambassade veel communisten en fascisten in de gelederen van de studenten waren doorgedrongen. Wij za gen twee bekende fascistische Kamerleden steeds in de eerste rijen. De grote betoging van duizenden studenten, die gis ternamiddag door de stad trok. zong ook voornamelijk fascistische liederen. De Amerikaanse ambassadeur, mevrouw Claire Booth-Luce, gaf te kennen dat zij een delegatie van een drietal studenten wenste te ontvangen, doch het hoofd van de politie raadde dit af, zo lang de troep niet tot bedaren was ge komen Ook in andere steden van Italië zijn betogingen gehouden. Berich ten ov r ernstige onlusten waren vannacht uit andere plaatsen nog niet binnengekomen, doch het staat t vrezen, dat vandaag opnieuw ongeregeldheden zullen plaats vinden, als reactie op de vreselijke gebeurtenissen, die gisteren uit Triëst werden gemeld. De communistische pers gaat door haar lezers op te hitsen, niet zozeer tegen de politie van de vrijstaat, als wel tegen de Engel sen, en vooral tegen de Amerika nen, en ook tegen het Atlantisch Pact. Dit is ook begrijpelijk. De hoofdschuldige aan de onlusten te Triëst schijnt het agentencorps van de burgerlijke politie te zijn, en dat behoort tot de groep, die de vrijstaat wil bestendigen. Een groep, die de steun geniet van zo wel de Italiaanse communisten als van Moskou. De fascisten daarentegen hitsen vooral op tegen de Engelsen, en zij spelen een uiterst gevaarlijk spel, daar zij er bij de regering op aandringen de „benarde broe ders in Triëst" te hulp te snellen, met andere woorden door Italiaan se troepen naar zone-A te sturen. De regering heeft haar ambassa deurs in Rome en Washington op dracht gegeven te protesteren te gen het optreden van de onder ge allieerd gezag staande politie mannen. Men heeft hier te Rome over het algemeen de indruk, dat de overdracht van zone-A aan Italië door deze relletjes is vertraagd, en ook dat de pogingen om een con ferentie tussen de vijf betrokken staten te organiseren er schade door heeft geleden. 10 Doden bij explosie in Braziliaanse fabriek In de Pernambuco-kruitfabriek te Jaragua, in de Braziliaanse staat Santa Catharina, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waar door tenminste tien personen om het leven zijn gekomen. Er zijn nog vele vermisten. AdvertentieJ De beste langspeelplaten en platenspelers vindt U by v/h „MUZIEK - SMITH" Nieuwstraat 25, tel. 112.888 Demonstranten gooien met ste nen naar de politie voor het ge bouwvan de prefectuur in Triëst. Ongeveer in het midden van de foto ziet men traangasbommen ontploffen. Kort .na het maken van deze opname opende de politie het vuur op de menigte. (Telefoto A.P.). Verdeeldheid in Vietnam Over hel antwoord op de Franse nota Het Vietnamese kabinet is er gisteren niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over het ant woord op de Franse nota, waarin werd gevraagd of Vietnam voor nemens is lid te blijven van de Franse Unie. In nauw met de regering verbon den kringén verklaarde men, dat verscheidene ministers, die sterk voor een Frans-Vietnamese vriend schap zijn, zich gekwetst voelen door de toon van de Franse nota, die zij als een ultimatum be schouwen. Het 2258 ton metende Zweedse stoomschip „Bjoerkoe" is gister avond ongeveer 30 mijl ten Noor den van Helgoland gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het Amerikaanse schip „Seawind". De loodsboot van Weser, die zich in de nabijheid van de „Bjoerkoe" bevond, heeft 18 overlevenden en vier lijken opgepikt. Drie opva renden worden nog vermist. De 7176 ton metende „Seawind" heeft zo goed als geen schade op gelopen en bevindt zich nog op de plaats van de aanvaring. De „Bjoerkoe" is eigendom van de rederij A. B. Rex te Stockholm, de „Seawind" behoort aan de re derij „Seatraders" te New York. Wisjinsky wil verbod atoomwapens De Sovjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, Wisjinsky, heeft gis teren in de politieke commissie verklaard, dat, als de Algemene Vergadering atoomwapens zou verbieden, de Sovjet-Unie „geen atomische wapens meer zal ver vaardigen". De Engelsman Selwyn Lloyd wees er op, dat in het Sovjet- voorstel om de strijdkrachten met een-derde te verminderen, geen melding was gemaakt van verifi catie of controle. Wisjinsky antwoordde, dat de Algemene Vergadering zich alleen diende uit te spreken voor verbod van atomische wapens. Naar aan leiding van de opmerking, dat dit een „holle verklaring" zou zijn, zei hij, dat dit gold voor alle aan bevelingen van de vergadering. „Elke moreel zichzelf respecte rende staal zou zich echter aan een dergelijke verklaring houden", zo meende hij. Formele aanklacht tegen Jagan en Burnham Uit officiële bron is te George town, de hoofdstad van Brits Guyana, vernomen, dat dr Jagan. ex-premier en voorzitter van de progressieve volkspartij, en de advocaat Burnham zullen worden aangeklaagd wegens pogingen om 'tot een opstand te komen. Overhcvissing van de Noordzee Regeling voor kustvissers (Van onze correspondent) Londen, 7 November. Op de internationale conrerentie inzake de overbevissing van de Noordzee, die vijf dagen heeft ge duurd en gisteren is geëindigd, is besloten de minimum-maaswydte van trawlnetten voor de visserij op de Noordzee vast te stellen op 7,5 cm in plaats van op 8 cm, zoals oorspronkelijk bepaald was. Met de bezwaren van onze kustvis sers en die van Frankrijk, België en Denemarken, die netten van 7 cm maaswijdte plegen te ge bruiken, en voor wie grovere net ten zeer nadelig zijn, is in zoverre door de conferentie rekening ge houden, dat overwogen wordt hen eventueel toe te staan ook in de toekomst het zogenaamde snorre- vaart-net van 7 cm te gebruiken, Dit hangt af van een onderzoek, dat zal moeten uitmaken of het fijne want van 7 cm evenveel jonge vis doorlaat als het grove van 7,5 cm. Indien dat zo is, dan zullen onze kustvissers ook voor taan, bij wijze van uitzondering. Oclober-revolulie herdacht XVorosjilof beschuldigt de Verenigde Staten Agressieve toon van president Maarschalk Klementi Worosjilof. president van de Sovjet-Unie, heeft gisteren een verklaring af gelegd over Ruslands binnen- en buitenlandse politiek. De maar schalk legde zijn verklaring af voor een gehoor van vertegen woordigers van de regeringspartij en de strijdkrachten, die op de vooravond van de 38e jaardag van de bolsjewistische revolutie in 1917 in het beroemde Nolschoi- theater in Moskou byeen waren gekomen. Hy zeide. dat het volk de Sovjet-Unie op het pad van het socialisme begeleid wordt door „het grote Chinese volk, de volkeren van de volksdemocra tieën en de Duitse democratische republiek". Hij verklaarde, dat de Sovjet- Unie grot- successen had geboekt in de strijd voor de vrede, onaf hankelijkheid en betere levens voorwaarden. „Wij moeten echter over de gehele linie de strijdkrach ten van de Sovjet-Unie, die over het vreedzaam scheppende werk van het Sovjet-volk waken, ver sterken." De buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie is onveranderd. „Het kamp der imperialisten, aange voerd door de Verenigde Staten, voert echter een politiek van oor logsvoorbereiding." Worosjilof beschuldigde de Verr enigde Staten er van honderden millioenen dollars te hebben uit getrokken voor ondermijnende ac tiviteit in de volksdemocratieën. „De Verenigde Staten zijn bezig een bewapeningswedloop te hou den en het vredeskamp te om ringen met oorlogsbases", zei hij. In diplomatieke kringen in Lon den is gisteren verklaard, dat Wo- rosjilofs aanklacht tegen de wes telijke mogendheden herinnerde aan de agressieve toon, zo niet de woorden, van het Stalinistische tijdperk. Men zei, dat de rede in grote trekken een herhaling was van de Russische nota van deze week. Bezwaar tegen hechtenis van chauffeur ingeefiend De Frankfortse advocaat Henry Ormond heeft een bezwaar tegen de inhechtenisneming van de Ne derlandse chauffeur De B. inge diend en tegelijkertijd medege deeld, dat de familie van De B. een borgtocht van 5.000 mark wil betalen, indien het gerecht te Ko blenz ontvluchting vreest. De B. is op 24 October bij het afdalen van een helling bij Neu- stadt op een file auto's ingereden, waarbij zes personen de dood vonden. met de fijne trawl kunnen blijven vissen. Dit is vooral van belang voor de 40 kotters van het IJssel- meer, die van October tot April de kustvaart op de Noordzee oefenen. Deze bootjes hebben slechts een geringe capaciteit en de vissers zouden ernstig worden getroffen door het gebruik van een grover net. Berekend is dat toe passing van een 7,5 cm net een opbrengstverlies van 15 procent zou betekenen. Er is op deze conferentie van de zg. permanente commisie der In ternationale Visserij-Conventie uit sluitend over de maaswijdten ge sproken De conventie, waarbij de Westeuropese landen zijn aange sloten, is op 5 April van dit jaar van kracht geworden, nadat Span je. als laatste van de groep, deze internationale overeenkomst, die reeds in 1946 was gesloten, had ge ratificeerd. Wegens de bezwaren van de kustvisserij tegen de door de con ventie voorgeschreven 8 cm maas wijdte, werd de uitvoering der conventie tot 5 April 1954 uitge steld. De besprekingen, die onder Brits voorzitterschap stonden, werden in een kameraadschappelijke sfeer ge houden, terwijl er begrip was voor eikaars moeilijkheden. Men streef de er naar al het mogelijke te doen voor de bedreigde visstand van de Noordzee. De statistieken tonen aan, dat de ontvangsten, wat witvis betreft, sinds de oorlog een gestadig da lende lijn vertonen. Dit. is zowel een gevolg van biologische oor zaken als van overbevissing. Aan de conferentie werd deelge nomen door de vertegenwoordigers van België, Denemarken, Frank rijk, IJsland, Nederland, Noorwe gen, Polen, Portugal, Spanje, Zwe den, de Ierse republiek en Enge land. De Westduitse Bondsrepu bliek zal zich later bij de tie aansluiten. Onschendbaarheid Duclos blijft gehandhaafd De Franse Nationale Vergade ring heeft gisteren met 291 stem men tegen 302 geweigerd de par lementaire onschendbaarheid van vijf vooraanstaande communisti sche afgevaardigden, o.w. Jacques Duclos, op te heffen. Duclos werd verleden jaar tij dens de anti-Amerikaanse relletjes gearresteerd en bleek toen in het bezit te zijn van een geladen re volver. Hij werd gevangen ge houden, tot de Nationale Vergade ring zijn vrijlating gelastte. Het Parijse militaire tribunaal had daarop officieel verzocht Duclos' onschendbaarheid en die van enige anderen op te heffen. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. W. Beyen en mevr. Beyen zullen op 15 en 16 No vember de gasten zijn van de Duitse kanselier ur Konrad Adenauer. Vrijgelaten Oostenrijkse krijgsge vangenen hebben verklaard dat een geheel Oostenrijks gezin naar Rusland is gedeporteerd en tot 25 Jaar dwang arbeid is veroordeeld, alleen omdat deze mensen verre familie van Hitier zijn. Overstromingen in Griekenland Door het slechte weer zijn in Griekenland in de streek tussen de vlakte van Thessalië en de Pe- loponesus in het uiterste Zuiden overstromingen veroorzaakt. In het gebied van Farsala in Thessalië zijn verscheidene rivie ren buiten haar oevers getreden en hebben de inwoners een toevlucht moeten zoeken in bomen en op de daken van hun huizen. De vlakte van Carditsa, eveneens in Thessa lië, is veranderd in een uitgesterkt Houdt Parijs zich niet aan uitspraak Haagse Elof Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft opdracht gegeven een bedrag van 600.000 dollar van de voor Frankrijk be stemde Amerikaanse hulpverle- ningsgelden te blokkeren. Dit is geschied ter schraging van de positie der Amerikaanse koop lieden in Frans-Marokko, dié ver klaren dat zij door de Franse auto riteiten in dit gebied ten achter worden gesteld. Zij verzekeren, dat Frankrijk zich niet houdt aan de in 1952 door het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag gedane uit spraak, waarin opdracht werd ge geven de beperkende bepalingen, geldend voor in Marokko ver blijvende buitenlandse kooplieden, op te heffen. Nieuw incident bij grens Israël—Jordanië Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft meegedeeld, dat gisteravond een Israëlische baanwachter is doodgeschoten door Jordaniërs in zijn wachthuisje ten noorden van Hader, bij de Jor daanse grens. Voorts waren drie Israëlische schaapherders in het grensgebied ontvoerd door leden van de Jor daanse nationale garde. BINNENLAND Verkoop landbouw gronden aan de grens Op vragen van het Tweede Ka merlid Engelbertink (K.V.P.) heeft minister Donker geantwoord, dat de verkoop van v.m. Duitse land bouwgrond aan de grens inderdaad enige onrust: onder de Nederlandse grensboeren heeft veroorzaakt. De Ned. kopers van deze grond vrezen dat hun grond weer wordt terug gegeven aan de vroegere Duitse eigenaren. De minister meent echter te moeten betwijfelen, of deze onrust gerechtvaardigd is, aangezien in slechts vier van de ongeveer hon derd beroepen in zake liquidatie van voormalige Duitse landerijen, welke tot op heden werden afge daan, een dergelijke koopovereen komst is ongedaan gemaakt. Evenwel de door de wet gescha pen mogelijkheid voor de betrok ken Duitsers om, ingeval vermo gensbestanddelen zijn verkocht, daarvan in beroep te komen by de voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel, ligt op het terrein van de rechtspraak en onttrekt zich aan het treffen van maat regelen door de minister. De vraag, of aan gedupeerde ko pers van grenslanaerijen de be schikking over domeingrond kan worden verschaft, zal onder het oog worden gezien binnen het raam van de mogelijkheden om landbouwers, die de beschikking over door hen geëxploiteerde land bouwgronden hebben verloren, do meingrond te verschaffen. Herbegrafenis van Neder landers ie Sbangbai De Chinese autoriteiten te Shanghai hebben medegedeeld dat de stoffelijke overschotten, die se dert 80 jaar begraven liggen op het kerkhof „Dubbling Well" aldaar, naar een andere begraafplaats zul len worden overgebracht:. Het is mogelijk dat zich op „Dubbling Well" ook graven van Nederlan ders bevinden, aldus deelt het mi nisterie van Buitenlandse Zaken mede. Bloedverwanten, die de gra ven zelf willen doen overbrengen, kunnen dit doen voor eigen kosten door bemiddeling van een plaatse lijke ondernemer. Belanghebben den kunnen zich doen registreren bij het Civil Affairs Bureau of The funeral and internment Control Office, 1452 Yeh-an Road East, Shanghai. Burgemeester bij jachtpartij gewond Tijdens een jachtpartij, die Don derdag is gehouden in de bossen van het: Goois natuurreservaat, be vond zich onder de jagers ook bur gemeester J. J. G. Boot van Hil versum, die door een schot hagel werd gewond. Een zijner mede jagers, die enige meters achter de burgemeester liep, loste een zeer ongelukkig schot, waardoor de heer Boot een aantal hagelkorrels in het rechterdijbeen en in de lin kerslaap kreeg. Een chirurg kon onmiddellijk eerste medische hulp verlenen. Hij achtte operatief in grijpen wenselijk, hetgeen even la ter in het ziekenhuis geschiedde. Burgemeester Boot zette gisteren zyn werkzaamheden ten gemeen tehuize normaal voort al is zijn hoofd aan de linkerzijde opgezwol len en met pleisters bedekt. V.P.R.O.-huwelijk Vandaag wordt het huwelijk ge sloten tussen mej. R. de Jongste, televisie-omroepster en medewerk ster aan het Zondagclubje van de VPRO en de zoon van de predi kant-directeur, de juist afgestu deerde en te Warga (Fr.) beroepen predikant ds. G. M. Spelberg. De bruid trekt zich uit de werk zaamheden voor de radio terug, doch zal wel als televisie-omroep ster in functie blijven, zolang het aantal TV-uitzendingen van de VPRO vrij gering blijft. EEN TERUGBLIK 175JÖ0 HECTARE POLDERLAND WERD OVERSTROOMD Het leven gaat voort en de dagelijkse beslommeringen van de mens hebben nu eenmaal tot gevolg, dat het ondergane leed op den duur slijt. Maar de herinnering aan de stormramp welke Nederland trof in de nacht van de 31ste Januari, zal eeuwig blijven. Door de Noordwesterstorm, die met een snelheid van af en toe 150 kilometer per uur over ons land raasde, terwijl de maan en de zon tegelijkertijd door hun invloed voor een springtij zorgden, werden 175.000 hectare land veranderd in een zee. Driehonderdduizend mensen verloren die nacht alles, behalve het leven. Het dodental bedroeg 1795. De ellende, welke over de overstroomde ge bieden kwam, was niet uit te spreken. Overal luidden de noodklokken en braken de overspoelde en in de rug aange vallen dijken: Op de Zuid-Hollandse eilanden, op Schouwen- Duivcland, op Tholen, op Noord- en Zuid-Beveland en op dat deel van Walcheren, dat acht jaar eerder bleef gespaard. Terwijl velen machteloos op in stortende huizen en in boomtoppen nog vergeefs naar hulp uitzagen, langzaam door kou en ontbering aangetast, begon de vlucht van hen, die grond onder de voeten krijgen Konden. Maar ons land zat niet, bij de pakken neer en met be hulp van bevriende naties begon liet hulpverleningswerk. Ruim 65.000 personen werden uit de overstroomde gebieden geëvacu eerd. Als wij een terugblik slaan, over hetgeen gebeurde in de fatale stormnacht, dan blykt. dat 250.000 hectare land dat is 7,8 procent van ons gehele land direct door de stormvloed getroffen werd. Er leefden hyna 600.000 mensen in by na 150.000 woningen in het rampgebied. In dit gebied lag 13,7 pet van het Nederlandse bouwland, 12.7 pet van de tuinbouwgrond, 5 pet van het grasland en 8,3 pet van de boomgaarden. Ongeveer 24 pet van de tarwe kwam uit. het gebied, dat door de ramp getroffen werd, 26,8 pet van de gerst, 37 pet van het vlas, 57,6 pet van de uien, 29,2 pet van de peulvruchten en 17.8 pet van de consumptieaardap pelen kwam van deze gronden. Zwaar verlies Een oogst van ruim ƒ350 mil- lioen ging vrijwel geheel verloren. Honderdvyft.ig duizend koeien graasden in deze streken. Zeker avonds steeg het aantal tot 58, na middernacht tot 85. Maandagmiddag 2 Fehr. was het aantal slachtoffers gestegen tot 138 en het kwam vervolgens op 394. Het nieuws van 7 uur des avonds meldde 420 doden, te mid dernacht was het al 605. Dinsdag 3 Febr. kwamen de berichten bin nen over de vergeten eilanden: het aantal doden steeg verder tot 873 om 9 uur des avonds. Woensdag 4 Febr. werd het vreselijke getal van 1223 gemeld. Sindsdien steeg het cijfer in trager tempo. Donder dag 5 Februari: 1320, Vrijdag 6 Febr.: 1355. Met omstreeks 1400 bleek eindelijk de vrijwel definitie ve top Dereikt te zijn. Later kwa men bij dit aantal de vermisten en kwam men uiteindelijk tot 1795 slachtoffers. Oude Tonge op Overflakkee, met ruim 300 doden op een bevolking van 3000 zielen en Stavenisse, op Tholen, met ruim 200 doden op 1337 zielen, waren wel de zwaarst getroffen dorpen. Het ncodgebied van Februari 1953, waarheen heel weerbaar Ne derland te hulp snelde, omvatte be halve Texel, het gebied ten Westen van een lijn, die vanaf Cadzand in Zeeuwsch-Vlaanderen over Bergen op Zoom en Zevenbergen, het Land van Altena en Heusden, over de Alblas en Krimpenerwaard naar Rotterdam en de Nieuwe .Water weg loopt. ■i 25.000 verdronken onverlost in de winterstallen, kwamen wachtend op verloren velden om, of moesten op een vergeefse vlucht worden af gemaakt. Hun cadavers spoelden tegen de dijken aan, wachtend op de destructorOngeveer 1500 paarden van het beste Zeeuwse ras vonden hun graf in de golven. Er waren er in totaal een 13.000. De varkensstapel werd gehalveerd en ruim 100.000 kippen verdronken. De volledige schade van de ramp wordt volgens officiële cijfers op meer dan een milliard gulden ge schat. Doch van alle kanten werd geld gegeven, om de nood te leni gen. Het Nationale Rampenfonds kreeg m de loop der maanden na de ramp ruim 125 miliioen binnen en nu nog druppelen giften binnen. Droeve lijst Het. eerste slachtoffer werd Zon dagochtend 1 Februari om 9.58 uur gemeld: het was een lifter, ver dronken in een auto op de straat weg tussen Dordrecht en Moerdijk. Wat later volgden 8 doden uit de weggeslagen dijkhuizen van Honte- nisse, in Zeeuws-Vlaanderen. Des Concerten van Lionel Hampton geannuleerd De voor 14 en 15 November a.s. in het Amsterdams Concertgebouw aangekondigde concerten van de Amerikaanse band van Lionel Hampton gaan niet door, aldus deelt Lou van Rees als impresario mede. Hij voegt er aan toe. dat hij zelf de concerten ondanks de enorme belangstelling van het Ne derlandse publiek heeft geannu leerd, aangezien Hampton zekere contractuele verplichtingen niet is nagekomen. Klaproosdag Op Zaterdag 14 November a.s. worden in het gehele land straat collecten gehouden voor het Ne derlands Oorlogsgraven Comité, de jaarlijkse „Klaproosdag". In de komendeweek zullen de omroepverenigingen in haar uit zendingen aandacht aan dit on derwerp besteden. In het gehele land zullen voorts in de week van 9 t.m. 14 November huiscollecten worden gehouden. Vreugde in het Zeeuwse land, na de geslaagde dichting van het dijkgat bij Ouwerkerk. POSTZEGELNIEUWS West-Duitsland. Op 2 November is hier een weldadig heidsserie verschenen, die gewijd is aan de „Helpers der Mensheid". De serie be- serie staat uit vier waarden, nl. 4 plus 2 pf. (br.), 10 plus 5 pf. (groen), 20 plus 10 pf. (rood) en 30 plus 10 pf. (blauw). Er op afgebeeld staan resp. August Herman Fran- cke (1663-1727), Duits theoloog, stichter van een weeshuis te Halle; Sebastian Kneipp (18211897), Duits pas toor, bekend geworden door zijn eenvoudige geneeswijze met. water en kruiden; dr. Johann Christian Senckenberg, een der meest suc cesvolle artsen van zyn tyd, Fridt- jof Nansen (18611930), Noors ontdekkingsreiziger en staatsman. De opbrengst van de toeslag komt ten goede aan de „Freie Wohl- fahrtspflege". Honderd kinderen uit Oostzone naar Nederland Dinsdagmorgen zal met de D-trein uit Berlyn om 7.50 uur te Olden- zaal een groep van honderd kin deren van vluchtelingen uit de Oostzone in ons land aankomen. Door bemiddeling van de Commis sie Internationaal Hulpwerk van het N.V.V. en de P.v.dA, zullen deze kinderen, die thans in West- Berlijn verblijven, by pleegouders in Amsterdam. Rotterdam Den Haag en Utrecht alsmede de om streken van deze steden worden ondergebracht voor de tyd van drie maanden, De kinderen voor Den Haag zullen om 11.26 uur alhier aankomen. De Staatsmijnen hebben ln overleg met de ondernemingsraad der mijnen besloten het bouwen of met haar medewerking doen bouwen van wonin gen voor haar personeel geleidelijk aan te gaan verminderen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3