in ui De IBIS-troost is onderweg. 40 Jaar Internationale Federatie voor Volkshuisvesting en Stedebouw Prijsuitreiking door directie van de Haagsche Courant Voorburg wil zichzelf zijn en blijven Annexatie Voorburgs, noch HAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 November 1953 Haags helang' Onderh oud niet dr. Noteboom Naar aanleiding van het arti kel in „Cóbouw", waarin an nexatie door Den Haag van Voorburg en Rijswijk wordt bepleit, mochten wy een on derhoud hebben met Voorburgs burgemeester dr J. W. Note- boom. De burgemeester vindt het noodzakelijk, te reageren, telkens wanneer de zelfstandig heid van zyn gemeente wordt bedreigd. Rekening gehouden met Haagse wensen In het artikel wordt gesteld, dat Den Haag in 1960 onherroepelijk zal zijn volgebouwd. Iedereen be hoeft echter niet per se in de resi dentie te bouwen, zo zei dr Note- boom. Voorburg heeft op het ogen blik aanvragen voor de bouw van 1500 woningen en er is bouwrijpe grond voor tenminste 2000 wonin gen. Maar Voorburg krijgt geen vol doende contingent. Wanneer men de beschouwingen in ..Cobouw" leest, zou men de in druk kunnen krijgen, dat de rand gemeenten niet tot samenwerking met Den Haag bereid zijn. Dit zou dan een argument kunnen zijn tot annexatie, maar bet tegenoverge stelde is juist het geval. Op initia tief van Voorburgs burgemeester is er een soort rekening-courant voor vestiging tot stand gekomen, waarbij Hagenaars en Voorburgers van woonplaats ruilen. Om Voor burg als voorstad zoveel mogelijk bij Den Haag te doen aansluiten, heeft eerstgenoemde gemeente door de heer Dudok het uitbreidings plan doen ontwerpen. Hierbij is zoveel mogelijk met Haagse wen sen rekening gehouden. Er zijn besprekingen gaande om het bouw- contingent voor de aglomeratie Den Haag in zijn geheel te bezien en dan daar te doen bouwen, waar dit het meest opportuun is. Ook op ander gebied bestaat er samenwer king in goede harmonie. Zo is Voorburg zeker bereid, zich te in teresseren in de H.T.M. wanneer de dienst van de N.Z.H.V.M. zou worden opgeheven. Het industrie schap „Plaspoelpolder" tussen Den Haag en Rijswijk noemt „Cobouw" een ongewenste figuur. Maar vol gens dr Noteboom is dit zeker geen argument vóór annexatie. Integen deel: hier blijkt duidelijk hoe door onderling overleg heel wat valt te bereiken. Den Haag heeft in dit industrieschap zeker niet het minst in de melk te brokkelen. Het artikel noemt de economi sche voordelen van annexatie op>- vallend. Het is echter voor Voor burgs burgemeester nog zeer de vraag, of de middelgrote gemeen ten geen zuiniger bestuursapparaat hebben dan de grote stad. Bij an nexatie zou b.v. de politie zeker meer gaan kosten en een ambte lijke brandweer is aanmerkelijk duurder dan een vrijwillige, zoals Voorburg die heeft. 't Boekenplankje Wanneer men in zijn huis- l'i kamer gezeten een goed ge il bouwd, goed onderhouden ss aquarium bestudeert, de in SS huis gehaalde natuur, dan ss kan men steeds weer opnieuw genieten van een voortdurend •o wisselend schilderij. De lief- hebberij voor het aquarium SS heeft de laatste jaren vooral S| een grote vlucht genomen. Er s| zijn zelfs verenigingen, die |s haar deur tijdelijk gesloten p hebben en een wachtlijst van adspirantleden hebben aange- SS legd. Het is een liefhebberij, SS die veel van de beoefenaar SS vraagt: vrijegtijd, studie, lief- SS de voor de natuur, knutsel- vaardigheid waarneming sver- •2 mogen. Het is voorwaar geen SS kunst om een duur aquarium SS te kopen, dure vis aan te SS schaffen en een ander voor S| het onderhoud te laten zor- ss gen- Bij de aquariumliefheb- berij staat zélf doen nummer •S een. Bij de Hollandia Drulcke- SS rij te Baarn is het ,,HAND- SS BOEK VOOR. DE AQUA- RIUMLIEFHEBBERS"een SS reeks waarvan deel I IN EN 11 OM HET AQUARIUM, door dr A. F. J. Portielje en deelIII SS „AQUARIUMTECHNIEK", SS door ir F. C. W. Slooff zijn SS verschenen. Dr Portielje be ll hoeft aan niemand te vjorden 11 voorgesteld. Hij, de oud-direc- teur van Artis, schreef ook o.m. het aquariumalbum in de SS bekende serie van Verkade. SS Het thans verschenen „In en om het aquarium" leidt de SS liefhebber door het vermaar- 25 de Artisaquarium. Begrijpe- lijk wordt daardoor veel van SS het zee-aquarium verteld. De SS rondwandeling is een wel zeer geslaagde algemene inleiding p tot. de reeks. Ingenieur Sloof f •s vertelt in de eerste afd. van jyAquariumtechniek" hoe een aquarium te makenhoe het SS geplaatst moet wordeh, over p pompen en filters en tenslot- |s te over onderhoud en techni cs sche middelen. Verschijnen zullen nog werken over het water, belichting en architec ts tuur, over planten, over vis- SS sen uit Amerika, Azië, Austra le Uë en Afrika, het kweken en ss voederen, over vissen in hun natuurlijke omgeving en over |S visziekten. SS Medewerkers zullen zijn: mej. F. Holleman, een Haag- se schilderes, die jaren in de tropen verbleef, voor tékenin- gen van planten en vissen; de SS fotograaf G. J. M. Timmer - SS man; dr J. M. Lodewijks; de SS heren J. F. Smits, W. Véld- li huizen, K. Werner en dr H. C. SS de Wit, die ook de algehele leiding van deze reeks heeft. II dWt. Een eigen karakter Verder wordt aangevoerd, dat het landelijk karakter bij annexa tie verloren zou gaan, maar, zo schrijft „Cobouw", zulks is ook thans reeds het geval. Het gaat echter niet om het landelijk karak ter wat de bebouwing betreft. Ook in de randgemeenten zal de bebou wing steeds meer moeten worden aangepast aan de grote bevolkings toename. Maar het gaat wél om een zekere eenvoudigheid en ge moedelijkheid die zo kenmerkend is voor Voorburg en die zeker ver loren zou gaan. wanneer deze ge meente een buitenwijk van Den Haag zou worden. Voorburg im mers heeft een uitgesproken eigen karakter, wat wel heel duidelijk tot uiting komt in het plaatselijke culturele leven. Voorburg wil zichzelf zijn en blijven. Het heeft allerminst be hoefte aan annexatie door Den Haag en ziet de noodzakelijkheid daarvan niet in. VERDERE UITBREIDING P.T.T.-GEBOUW AAN DE ZEESTRAAT Exploitatie van „Excelsior" wordt stopgezet Het gebouw „Excelsior" aan de Zeestraat, dat eigendom was van de antiquair, de heer L. 't Hart, die de eerste en tweede verdieping verhuurd had aan de Rijksgebou wendienst, is aangekocht door de Bouw- en Handelmaatschappij gebr. Planken N.V. alhier. De huur overeenkomst van de exploitant van het Excelsior-theater met de heer 't Hart loopt op 31 December a.s. af, waarna de exploitatie van het theater zal worden stopgezet, daar de nieuwe eigenaar niet voor nemens is, die te prolongeren. Hoewel dienaangaande nog geen zekerheid bestaat ligt toch de ver onderstelling voor de hand, dat het gebouw zal worden betrokken in de plannen tot uitbreiding van het flatgebouw op de hoek Zeestraat Mauritskade ten behoeve van de P.T.T. en dus zal worden gesloopt. Gevonden Voorwerpen De lijst van de „Gevonden Voor werpen" ligt steeds ter inzage op ons Inlichtingenbureau. Elders in dit nummer vindt men: Het stroomgat Ouwerkerk Pag. 1, 4 en 5 Trïëst in vuur en vlam P.ag. If Overbevissing van de Noordzee Pag. If Plaats een boom op Schouwen- Duiveland Pag. 5 Binnenlandse Zaken in dc Tweede Kamer Pag. 7 Tweede Kamer critiseert het beleid van minister Staf Pag. 7 Voorlopig verslag over Marinebegroting Pag. 7 Films van de week Pag. IS Herfsttocht van de K.N.A.C. Pag. 15 Financiële Kroniek Pag. 17 Ons wekelijks hijvoegsel en Vrouwenpagina Dat zal je gebeuren. Terwijl half Den Haag in de herfst-kou op zyn kolen zit te wachten glijden, midden in de Wolmaranstraat. een paar slecht gestouwde zakken van de wagen. Dat betekentmet de handen op rapen en dus extra oponthoud. Gelukkig vloog de Ibis-vogel, troost aller peeh-vogels) op Dinsdag middag 27 October om half twee net boven dat gedeelte van de stad met de camera en maakte er een plaatje van. Als de met een lederen geld buidel toegeruste kassier, wiens hoofd in de witte cirkel gevangen zit. en zijn beide maats, die zo ijverig hebben meegeschept hun naam. hun adres, de maat van hun overhemd en hun vaste tabaksleverancier even aan Dobbelmann in Waddinxveen opgeven, krijgen zij ieder, als pleister op de wonde GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT SHAG Bovendien Maar pech of geen pechof U nu Ibis Export - de 1000/0 Engelse shag van grote ver maardheid - of Ibis pure Virginia - de pittige favoriet van alle shag kenners-rookt, van één ding kimt U altijd zeker zyn: heeft Ibis deze keer nog een extra verrassing in petto. Kolen sjouwen is namelyk een byzonder zwart beroep. Wie het de hele week doet moet op Zondag wel een meer dan gewone behoefte hebbeD aan een stralend wit overhemd. Daarom is de attente Ibis vogel ook nog maar even een herenmodewinkel binnengevlogen en heeft voor elk der drie onfortuinlijke kolen- mannen een mooi, wit shirt uitgezocht DOBBELMANN... LEKKER MAN! Nederlandse architectuur heeft een goede naam De Internationale Federatie voor Volkshuisvesting en Stedebouw, The International Federation for Housing and Townplanning, be staat momenteel 40 jaar. In 1913 werd de Federatie opge richt, met het doel de bestudering en verwezenlijking van goede volks huisvesting over de gehele wereld te bevorderen en te coördineren, zowel plaatselijk, gewestelijk als landelijk. Ook de ontplooiing van de stedebouw volgens juiste nor men en een redelijke verdeling van de bevolking kwam op het werk programma van de Federatie te staan. Sindsdien heeft de Federatie in steeds toenemende mate propa ganda voor haar doelstellingen ge voerd en hoewel men twee wereld oorlogen meemaakte, kon de arbeid gestaag voortgezet worden, met ge volg dat nu actieve contacten ge legd zyn in 38 landen van de wereld. Vyftien regeringen ondersteunen thans financieel het werk van de Federatie en vele steden, organisa ties en verenigingen zyn lid. Ook een groot aantal particulieren heb ben zich by de Federatie aangeslo ten. In de Ver. Naties verkreeg de Federatie een raadgevende functie, nl. ten behoeve van de E.C.O.S.O.C. en de Unesco. In vele delen van de wereld zijn sinds de oprichting con gressen gehouden, zoals te Stock holm, Mexico-city, Parys, Londen, Berlijn, Rome, Wenen, New York, Amsterdam, Gothenburg. Brussel, Hastings en Zürich. Het 20ste con gres werd in 1950 in Amsterdam gehouden en het 21ste in 1952 te Lissabon. Vóór de 2e wereldoorlog was het hoofdbureau van de Fede ratie in Brussel, en gedurende de oorlog zette een tijdelijk comité op bescheiden schaal in Londen het werk voort. Thans zetelt het hoofd bureau te Den Haag, aan de Paleisstraat no. 5. President van het dagelijks bestuur van het hoofd bureau is de Nederlander L. S. P. Scheffer en de secretaris-generaal is de heer H. van der Weijde. Een van de vele ere-vicepresidenten is verder de heer Z. Y. v. d. Meer. Gisteren vergaderde het dagelijks bestuur van het hoofdbureau te Den Haag en behalve de reeds ge noemde functionarissen waren eveneens aanwezig: E. Rolfsen, uit Noorwegen; sir George L. Pepier, Engeland; Charles Pranard. Frank rijk; Victor Bure, België; Georges Marrane, Frankrijk en F. J. Os- born, uit Engeland. Centrum van studie Vele publicaties zijn door de Federatie in de loop der jaren uit gegeven, waarin tal van aspecten op het gebied van de stedebouw en de volkshuisvesting belicht worden. Het Federatie-bureau is thans uit gegroeid tot een centrum van studie en informatie. Er is een grote bibliotheek, welke vrijwel dagelijks van nieuwe werken wordt voorzien. Er is een speciale tech nische commissie gevormd, en tal van leidende specialisten hebben hun medewerking toegezegd om behulpzaam te zijn bij het bestude ren van problemen, die op de con gressen besproken zullen worden. Een van de belangrijkste huidige problemen is wel de opruiming van sloppen en krotten in grote steden en de daarbij behorende sanerings plannen. Vrijwel de meeste buitenlandse leden van het dagelijks bestuur waren van mening dat Nederland, wat betreft de na-oorlogse stede bouw en volkshuisvesting een uit stekend figuur slaat ten opzichte van andere landen. Men had una niem woorden van lof voor de Nederlandse architectuur en wat er momenteel aan stedebouw ver richt wordt in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam stelde men tot voorbeeld van vele andere landen. De nieuwe wijken vond men fraai en ruim van opzet en men prees de aandacht welke er besteed was aan parken, groen en bloemen. De bouwstijl van de woonblokken werd in vele opzichten geroemd, hoewel men de vaak steile portiektrappen niet kon bewonderen. In velerlei opzicht werd ook de bouw in Denemarken geroemd. Hoewel de juiste oprichtings datum van de Federatie niet be kend is, heeft men 8 November daarvoor genomen, omdat dan World-planningday wordt gehou den. Volgend jaar September zal de Federatie waarschijnlijk een congres in Edinburg, in Schotland, houden. Koningin ontvangt Iioogste Liberiaanse onderscheiding Bijzondere ambassade naar Den Haag Ter aanbieding aan H.M. de Ko ningin van het Grootkruis van de Orde van de Ster van Afrika zal op Maandag a.s. een bijzondere Liberi aanse ambassade hier te lande ar riveren. De ambassade, die 9.15 uur in Den Haag per trein uit Parijs zal aankomen, bestaat uit de pro cureur-generaal Cassell uit Mon rovia, als buitengewoon ambassa deur en de heer J. Hofmann, mi nister-resident van Liberia, in Ne derland. Voor de aanbieding van deze hoogste Liberiaanse onderscheiding zal de ambassade op Dinsdag a.s., des morgens te 11 uur, ten paleize Soestdjjk worden ontvangen. Des avonds zal de ambassade de gast zijn van minister Luns. De Liberi aanse onderscheiding is voorafge gaan door de overhandiging in het begin van dit jaar van het Groot kruis in de Orde van de Nederland se Leeuw aan de president van Liberia. Acht auto's en tram kwamen in bol sing Niemand werd gewond Op de Laan van Meerdervoort heeft zich gisteravond omstreeks zes uur een gecompliceerde botsing voorgedaan. Voor de verkeersagent op het Valkenbosplein stond een ry van zeven auto's te wachten op de linkerhelft van de rechterrjjbaan tussen Archimedesstraat en Beek laan. Op het middenpad van de rijbaan stond een auto geparkeerd- Toen een motor- en aanhangwagen van lijn 3 naderden wilde de tram bestuurder, die de file zag, afrem men. De remmen weigerden echter en de tram schoot door tegen de geparkeerde wagen. Deze wagen schoof de rijbaan op en botste tegen de achterste van de ry auto's. Beurtelings schoven alle stilstaande auto's op elkaar. De middelste auto's kwamen het ergst in de verdrukking. Aan voor- en achter zijde werden zij ingedrukt. Alle auto's liepen min of meer schade op. Van de inzittenden liep niemand enig letsel op. Een overzicht van de chaos na de botsing van de tram met de auto's. HOOFDPOSTKANTOOR RIJSWIJKSEYVEG Naar wy vernemen, zal het nieu we Hoofdpostkantoor aan de Rijs- wijkseweg op Zaterdag 21 Novem ber a.s. door de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, officieel worden geopend. De minister ven Verkeer en Wa terstaat, mr J. Algera, zal hierbij aanwezig zijn. Dr. H. Nieuwenhuis wordt hoogleraar Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr H. Nieuwenhuis, hoofd van het Paedagogisch Centrum der Ge meente 's-Gravenhage, tot hoog leraar in de paedagogie aan de Universiteit te Groningen. De ,heer Nieuwenhuis, die op 16 April 1904 te 't Bildt (Friesland) geboren werd, is allereerst, van 1925 af, onderwijzer geweest te Amsterdam. Al spoedig werd hij redacteur-secretaris van het blad „Paedagogische Studiën". In 1941 werd de heer Nieuwenhuis docent in de kinderpsychologie aan het Nutsseminarium voor Paedagogiek te Amsterdam, waar hem in 1946 tevens de algemene psychologie werd opgedragen. Het jaar daar vóór, in 1945, werd hij voorts be noemd tot leraar in de paedagogiek aan de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers te Amsterdam. Op 15 Januari 1948 werd de heer Nieuwenhuis hier ter stede be noemd tot hoofd van het Paedago gisch Centrum der Gemeente. Hij is o.m. lid van de Haagse Coördi natie Commissie voor Opvoedings moeilijkheden. BROMFIETSER ERNSTIG GEWOND De bromfietser G. v. d. R., van de Troelstrakade, verleende giste ren op de De la Reyweg geen voor rang aan een vrachtauto. By de botsing die hiervan het gevolg was, liep v. d. R. hoofdwonden op. Hij is in ernstige toestand in het ziekenhuis Westeinde opgeno men. Puzzlen, een door velen gewaardeerde ontspanning (Advertentie) Root «<j ook avondkleding MJ 10HN KENNISi OEN HAAG - ZOUTMANSTRAAl 24 TEL 335726 Uit Let dacfloeL uan een ^Jdcicjenaar De Club in de trein Bent U als doodgewoon-neutraal- eenzaam mens wel eens in de trein overvallen? Niet door een moor denaar, maar door „de club"? Dat rumoerende gezelschap, dat zonder enige plichtpleging, de hele coupé in beslag neemt en de rust ook, en met elkaar 'n opgewonden conver satie houdt over uw eenzaam hoofd heen? Zo een uitgelaten H-B-S-ers- club die de wijsheid in pacht heeft; bravour-döende jongens en meis jes, die interessant willen doen en opdringerig de aandacht trekken, met sterke verhalen, waar wjj tóch naar luisteren. Opgeschoten jon gelui, die met hun school-code el kaar troeven over wat zij wel deden en zeiden, toen de leraar dit-of-dat deed of zei. Kent U die andere trein-club: van Djj-elkaar-behorende dames die samen een-dagje-uit zijn en het gezellige van de saamhorigheid ten toon spreiden. Een knusse knussigheid waarvan wij demon stratief uitgesloten worden. En: de club-van-heren, die met hun hoge hoeden op, allemaal te zamen naar een-en-de-zelfde be grafenis zijn geweest; een beetje opgedoft maar er toch niet hele maal „echt" uitzien. De één met een slappe boord, de ander met een te gewone das, de derde met een onwaarschijnlijk-hoge en de vierde met een te modem-lage (hoge) hoed op of met de karton nen doos bij zich. En tussen hen in, de enige „mijnheer" (het zal de Dominee wel zijn) die met zijn plastron en jacquet helemaal in- vorm is en het met elkaar over alles hebben, behalve nog over de overleden vriend Oók: de club van de dagelijks in dezelfde trein reizende reizigers, die elkaar kennen, plaatsen voor elkaar openhouden en niet op hun gemak ziten als ze niet prompt bij-elkaar terecht gekomen zijn. De forensen-club waarvan de leden precies weten waar de coupé op het perron zal stil staan en de kaart-club; amper twee tegen over-twee gezeten wordt er een koffer omgekeerd op de acht knieën gelegd en dan: schudden (met een vaart, waar je geen vat op hebt) en uitdelen en spelen en luidruchtig doen van: „ik had ruiten-aas en jy had moeten op- Onsterfelijke vriendschappen tus sen de wielen. En de eenzame (vermoeide) rei ziger daar tussen in, als de door zware molenstenen verbrijzelde en verpulverde onbekende Puzzlen is iets, dat men doet om de vrije tyd op prettige wijze te besteden. Het is een vorm van ontspanning, welke door velen ge waardeerd wordt, doch als er ten slotte een beloning uit voortspruit, is dat dubbel zo plezierig. Dat bleek vanochtend wel, toen in de directie-kamer van de Haagsche Courant aan de eerste en tweede prijswinnaars van de Afdelingen A. en B. der eerste puzzle-serie het resultaat van hun moeizaam speuren bekend gemaakt werd. Mr K. H. Labohm sprak de ge lukkige winnaars toe. Hij wees er allereerst op. dat met de winter tijd ook de tijd van puzzlen aan breekt. Des zomers vraagt de na tuur de aandacht, voor de krant is het rustig, doch in de wintertijd als de natuur rust, breekt voor de krant een drukkere tijd aan. De lezers willen des avonds wat te doen hebben en hierin wordt door de Haagsche Courant voorzien, door de lezers ontspanning te bie den in de vorm van puzzles. Zeer velen stellen dit op prijs en sturen hun oplossingen in. Naast het nieuws is ontspanning in de krant terecht op zijn plaats. Velen, aldus spr„ stellen hun eisen niet hoog: een eenvoudig kruis woordraadsel is juist wat zij nodig hebben. Doch er is ook een cate gorie fijnproevers, die speciaal de moeilijkheden zoekt en die met genoegen enige uren achter elkaar aan een ingewikkeld vraagstuk werkt. Bij een zo groot aantal lezers als de Haagsche Courant heeft, vindt men natuurlijk puzzelaars van elke geaardheid en het is juist de moei lijkheid om steeds tussen de klip pen door te zeilen, zodat iedereen tevreden is. Omdat de courant doorlopend „ruimte-honger" heeft, mogen de puzzles natuurlijk niet te veel plaats in beslag nemen. Doch met de kruiswoordraadsel-wedstrijd, welke nu ten einde is, menen wij, aldus de heer Labohm, in verband met die ruimte, een elegante op lossing gevonden te hebben. Op de A-puzzles, de gewone kruiswoordraadsels, werden an derhalf maal zoveel oplossingen ontvangen als op de gevarieerde opgaven van de B-afdeling. De eerste groep leverde de puzzelaars weinig moeilijkheden op, de B- puzzles daarentegen bleken vooral in No. 6 veel last te hebben ver oorzaakt. Zeer veel puzzelaars zon den dan ook slechts 5 oplossingen in en bij de 6de puzzle werden toe voegingen gezonden als: „Na twee dagen hoofdpijn heb ik het maar opgegeven" of „als ik drie maan den de tijd had, wil ik het nog wel eens proberen". Toch heeft men aan de opgaven veel plezier be leefd en menigeen gaf daarvan blijk in vers of met tekening. Hierna overhandigde de heer Labohm, in aanwezigheid van de heer A. G. Sijthoff. eveneens di recteur van de Haagsche Courant, de heer P. H. de Wit, waarnemend hoofdredacteur en de heer J. M. Smit, puzzle-redacteur, de prijzen aan de winnaars. Mevr. A. Dammann-Reitsma, winnares van de eerste prijs in de Afd. A„ ontving 100 en de heer IV. van Kregten, winnaar van de tweede prijs, 50. In Afdeling B. won de heer C. H. van Frankfoort de eerste prys, zijnde 100 en de heer J. C. van Rooyen de tweede, nL 50. „Na dagen van geduldig zoeken moge dit Uw beloning zijn", zo zei de heer Labohm, toen hij de enve loppen overhandigde. Onder het genot van een kop koffie en een gebakje bleef men hierna nog enige tijd bijeen. De heer mr K. H. Labohm over handigt de Ie- prijs aan mevrouw A. DammannReitsma. Links zien de andere prijswinnaars daarbij toe. riet Weer Verwachting tot Zondag avond (opgemaakt te 10 u.) Veel wind Aanvankelijk zwaar be wolkt met tijdelijk regen, later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde Zuidwestelijke wind. Vannacht minder koud. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 8 Nov.: Zon op 7.47, on der 17.00. Maan op 10.04, onder 17.22 (E.K. 14 Nov. 8.52). 9 Nov.: Zon op 7.49, onder 16.58. Maan op 11.06, onder 18.10. (E.K. 14 Nov. 8.52). Barometer alhier v.m. 8 u.: 767 mm; v.m. 12 uur: 768 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater te Scheveningen 8 Nov, le hw. 3.51, 2e hw. 16.03. 9 Nov.: le hw 4.22 2e hw. 16.35. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 6gr. C.; 12 uur: 9 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 12% gr. C. en de laagste 6 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2