Koningin Juliana in historische nacht van Ouwerkerk Phoenix-caisson vaart het laatste gat van rampgebied binnen SIRENES ONDER STOOM De derde caisson zonk volgens plan Woeste straatgevechten in Triëst r AMSTERDAM Het weer in Europa Moeilijkheden voor Adenauer? IN SPANNING PRINS BERNHARD NIET NAAR HET RAMPGEBIED Naar de drie ton! Tien doden en 100 gewonden Dode en twee zwaargewonden bij botsing te Halfweg KATERDAG 7 NOVEMBER 1953 Redactie en Adm. NJZ. Voorburgwal 225. Amsterdam. Bankier. Twentsohe Bank, Amsterdam. Telefoon 3790039222 (10 lijnen) Postbus 859. Gem .-Giro Amsterdam T 500 Postgiro no. 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; f 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent i Verschijnt dagelijks Turuw- ELFDE JAARGANG No. 2615 r (geldig tot Zaterdagavond) MEER WIND Geleidelijk toenemende bewolking maar waarschijnlijk nog tot de avond droog weer. Matige tot krachtige en langs de kust later tot hard toenemende wind tussen Zuidwest en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ER heeft zich, gelijk de lezers ge zien hebben, bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken een discussie ontwikkeld over de vraag of Amsterdam de hoofdstad des lands is. In het Voorlopig Verslag hadden sommige leden gevraagd welke de feitelijke betekenis is van het begrip hoofdstad des lands. Indien deze be tekenis een wezenlijke is, moet dan niet bij de wet worden bepaald welke gemeente als zodanig fungeert?, zo vroegen zij. Minister Beel heeft daarop geant woord, dat onder koning Lodewijk Na poleon Amsterdam de hoofdstad was, dat gedurende de inlijving onder Na poleon Amsterdam zetel der regering was en dat in de Grondwet van 1814 Amsterdam uitdrukkelijk hoofdstad genoemd werd. Na de samenvoeging met België verdween die bepaling en sindsdien spreekt Grondwet noch wet er van. „Wel", zo schreef de minister, „wordt Amsterdam algemeen aangemerkt als hoofdstad, enerzijds omdat de Koning er wordt beëdigd en ingehuldigd en anderzijds omdat Amsterdam tijdens de Republiek de aanzienlijkste en meest bevolkte stad des lands was". Maar, zo was 's ministers conclu sie, „aangezien het begrip 'hoofdstad des lands' hier te lande wezenlijke be tekenis mist", bestaat er geen voldoen de aanleiding om een gemeente als zo danig bij de wet aan te wijzen. _^EZE zaak heeft een zekere aan- dacht getrokken. De burgemees ter van Amsterdam heeft er zich te recht hoos om gemaakt en niet minder dan vijf sprekers hebben er Donderdag in de Tweede Kamer het hunne van' gezegd. Op zichzelf is deze zaak niet erg belangrijk. Terecht is de opmerking gemaakt, dat Amsterdam de hoofdstad is, ongeacht de vraag of het in de wet staat en ongeacht de vraag wat een minister er van vindt. Want Amsterdam is maar niet een stad die algemeen als hoofdstad wordt „aangemerkt", zoals de minister schrijft; Amsterdam is voor het volks bewustzijn, voor het nationaal gevoel de hoofdstad. Dat is een kwestie ook van aanzienlijkheid en van bevolking; maar dat is vooral een kwestie van historische traditie. Met de Nederland se zelfstandigheid is Amsterdam als hoofdstad aangegeven. De machtigste, de schoonste en de lastigste stad van de Republiek. Zo heeft men het in 1814 ook ge voeld. Amsterdam is het symbool der natie. In de meest republikeinse stad van Nederland werden de Oranjes in gehuldigd als koning. Zo is Amster dam het symbool van de Nederlandse nationale eenheid als vruCht van de historie. Daar staat het Koninklijk Paleis op de Dam. Het Raadhuis, dat Paleis werd. Daar brengt de Koningin ge regeld haar officiële bezoeken, daar ontvangt zij in het begin des jaars het corps diplomatique, als demonstratie tegenover de buitenwereld van wat haar hoofdstad is. En nu komt minister Beel ons met een effen gezicht vertellen, dat ,,'het begrip .hoofdstad des lands' hier te lande wezenlijke betekenis mist". Wij verwachten niet, dat de minister van zijn Memories van Toelichting ge dichten maakt, hoewel hij bij de be antwoording van de vragen der Ka merleden op dit punt zich op Vondel heeft beroepen. Wij mogen er dan wel aan herinne ren, dat van Vondel de volgende dicht regels ^jn: A€n d'Aemstel en aan 't IJ, daar doet zich heerlijk open Zij die als Koningin de Kroon draagt van Europe. Dan zou hij zich hebben kunnen realiseren, dat de vraag van de we zenlijke betekenis niet iets is van tel len, meten en wegen, van wetsarti kelen en van bepaalde bevoegdheids uitoefening. Dan zou ;hij geweten heb ben dat de wezenlijke betekenis hier iets is dat met geschiedenis en met nationaal gevoel te maken heeft. Men vroeg hem naar de hoofdstad. En toen keek hij naar de Wet en in Van Dale's woordenboek en hij liet alles ijverig nazoeken. Aan legalisten geen gebrek. En zie, toen kwam hij tot de verrassende ontdekking, dat Nederland geen hoofdstad had. En dat schreef -hij in alle gemoedsrust neer, want die hoofdstad had ook al vol gens de wet toch geen wezenlijke betekenis. De minister zocht met zijn verstand, hij zocht niet met zijn hart. Anders zou hij de hoofdstad van we zenlijke betekenis van vroeger en later jaren wel hebben ontdekt, een die ook nog weinig jaren terug, tijdens het verzet, inderdaad de hoofdstad van wezenlijke betekenis was. Want was het niet voor wat toen in Amsterdam, als -draagster van het beste dat in het Nederlandse volk leefde, dat deze stad van haar Koningin de wapenspreuk kreeg: Heldhaftig, vastberaden, barmhartig! (Van onze speciale verslaggever) VRIJDAGNACHTOperatiegebied bij Oost zeedijk gat Ouwerkerk. In het bleke liclit van drie reusachtige kunstmanen, die het open gebied voor Ouwerkerk een spookachtig, bijna adembenemen de sfeer geven, vallen de trossen van de meeste sleepboten slap. De vierde en laatste Phoenix- caisson vaart bet laatste gat in. Het is kort voor het middernachtelijk uur. Duizenden toeschouwers staan als donkere schimmen nabij de landfngshoofdeu, op de reeds gézonken betonnen kolossen, op de zuigers en hak ken, in de barkassen, op de dekschuiten en de draglines. Ginds, voor de Oostelijke verbindings- dam, priemen de boordlichten van de „Breezand" in deze onwezenlijke nacht. Aan boord bevinden zich de Koningin en de minister-president dr. Drees, de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland en de be windsman, die zijn kroon op een groots, weerbar stig werk ziet plaatsen, minister Algera. De schaduw rij kt ver over het rusteloze water van de Oosterschel- de. De laatste Phoenixcaisson is nog slechts enkele decimeters van zijn bestemming verwijderd. Hoofdingenieur J. C. van den Bout, de Maarschalk van dit stille strijdtoneel, maakt dat deze laatste deur tot. op de centimeter moet sluiten. Aan boord van de „Breezand" is de staf van Waterstaat aan wezig. Waterstaat vertegenwoordigt de werkers die rondom staan, boven op de Phoenix, maar ook zij die elders in dit gebied ge arbeid hebben. Onberekenbaar blijft de getijdenstroom. Hij voedt de spanning ook en vooral in dit historische uur, nu Zeeland, nu heel Nederland toeziet! Norfolk Western Rwy. declareert een regelmatig kwartaalsdividend van 0.75. alsmede een extra-dividend van 0.50. Remington Rand, Inc. keert een on veranderd kwartaalsdiv-idend uit van 0.25. Vijftig centimeter per seconde de snelheid, waarmee deze laatste barrière, heel langzaam naar binnen draait als een huis deur. De stilte ligt zwaar over al len, die dit grootse uur beleven. De scheepsmotoren zwijgen, men spreekt op fluisterende toon, men zwijgt als de laatste breuk ge dicht wordt. De laatste breuk in het ramp gebied. Schuin voorover hellend wordt de ze Phoenix neergevleid op een dek bed van stortsten-en en rijshout. Dan volgen tien minuten, 600 seconden waarin de caisson zinkt, bij het gele, welhaast lugubere licht van 42 na- triumlampen. Enkele schijnwerpers spelen mee. De golfstroom van de eb klotst tegen de wanden van de sche pen. De stem van -het water, dat Ne derland strijd gaf en kracht, zwijgt niet. Stemmen door de walkie talkie klinken. Honderden paar ogen zien scherp toe. Menige vrouw, menige man heeft vochtige ogen. Men is bewogen. Hon derden uit de polder, de Vierbannen, Windricht Max temp v gist en neerslag -kracht (m m.) Oslo mist windstil Stookholim mist ZO 1 Kopemhagen motreg. windstil Londen zw. bew. Z 3 Amsterdam li. bew WZW 3 Brussel onbewolkt W 3 Parijs li. bew N'W 2 'Bordeaux onbewolkt wi-ndstill Nice zw. bew. windstil Berlijn nevel WNW 2 Frankfort ba. bew. WNW 3 München regen NNW 5 Zürich zw bew. W 1 Wenen zw. bew. NW 6 Rome weerlicht OZO 3 zijn er niet. Zij zijn verdronken. Er zijn vele lege plekken op de dijk. De sirenes, die gillende fluittonen zullen geven, staan onder stoom. In het genadeloze kunstlicht, dat uit de hoeken der dertig meter hoge masten straalt, zal men elkander straks geluk wensen. Harde vuisten zullen er wor den gedrukt. De vloot voor het voor malige dijkgat voor het destijds acht honderd zielen tellende Ouwerkerk zal herademen. De politieke horizon vai de West- duitse kanselier, dr. Adenauer, werd Donderdag verduisterd door coalitie moeilijkheden, ontstaan doordat zijn voormalige minister van Justitie dr. Thomas Dchler, nu fractieleider van de vrije democraten, een der coalitie partijen, openlijk toenadering zocht tot de sociaal-democratische partij. In een interview met de sociaal democratische „Westdeutsche Freie Presse", zei Dehler, dat hij trots was op de samenwerking, welke in de kei zertijd en tijdens de republiek van Weimar had bestaan tussen de Duitse liberalen (van wie de vrije democra ten zeggen de erfgenamen te zijn), en de sociaal-democraten. Het verheugde hem, dat de debatten in de Bondsdag van de vorige week hadden aangetoond, dat de afscheiding tussen de beide partijen begon te ver vagen. Enkele minuten na halfelf is gistermorgen de derde caisson in het stroomgebied bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland gevaren. Een dicht wolkendek hing laag boven het eiland toen het betonnen gevaarte met een snelheid van 40 centimeter per seconde zijn be stemming bereikte. Er onts.tond een incident, toen een der arbei ders, die zich boven op de drijvende kolos bevonden, aan de arbeiders, die zich boven op de drijvende kolos bevonden, aan de landzijde in het gat stortte. De man kon gemakkelijk worden gered; hij was ongedeerd. Inmiddels sjorden acht sleepboten de laatste vierde caisson naar een plek vlak voor de opening. ZEELAND Tientallen Nederlandse en buitenland- De spanning op Schouwen en Dui- veland steeg gistermorgen reeds met het uur. De derde caisson zonk vol gens plan. Steeds groeide de vloot van schepen voor Ouwerkerk en het daar achter gelegen Nieuwerkerk, waar ten minste 400 mensen in de week van de Februariramp de dood vonden. Door het plaatsen van de derde cais son werd het stroom gat tot minder dan zestig meter verkleind. Het „object Ouwerkerk" stond èis- teren in de algemene belangstelling. se journalisten en radio-verslaggevers waren reeds op Schouwen en Duive- land. In de school van het voor een groot deel nog onder water staande dorp Ouwerkerk stonden de radio-hulpzen ders opgesteld. Filmjournaals zullen tot ver buiten onze landsgrenzen bet beeld vertonen van de grote slag, die aan het water zal worden toegebracht. a Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft in de afgelopen acht maanden 306 perso neelsleden in- de Verenigde Staten en 178 niet-Amerikanen in het buiten land ontslagen. Het ontslag geschiedde om redenen van veiligheid. Een liichtovname van liet in varen van de derde Phoenix- caisson in hel gat bij Ouwer kerk, de laatste bres in de dijken-van het rampgebied. De vierde caisson, die gister avond op zijn plaats werd 'gebracht, ligt neg te wachten (eerste van links). - Prins Bernhard heeft als gevolg van een lichte verkoudheid op het laatste moment moeten afzien van de voorgenomen tocht naar het rampgebied ter gelegenheid van de sluiting van het laatste gat bij Ouwerkerk. Omstreeks halfzes is koningin Juliana per auto uit Soestdijk naar het rampgebied vertrokken met het doel zich daar op een der schepen van de Rijkswaterstaat te begeven. SCHIP GESTRAND BIJ SCHIERMONNNIKOOG Gisteravond even na acht uur is aan de noordkant van Schiermonnikoog een tot riu toe onbekend schip gestrand. Het heeft de irioodseinlichten in top. DE start van de Unie-collecte 1953 was uitstekend. Van de eerste honderd comité's, die hun opgave in zonden, blijkt het totaalbedrag reeds meer dan zeven duizend gulden hoger te liggen dan de som, die- dezelfde comité's het vorige jaar inden. Plaat sen, die het vorige jaar in de opgave ontbraken (al hielden ze misschien de collecte wel), zijn thans present. Van deze eerste honderd zijn dat: Maas land, Geld-rop, Den Bosch, B-arn-eveld, Twijzelerheide, Vinkeveen, Ermelo II, Abcoude, Stoutenbur-g. Als deze groei zich ook bij de andere comité's doorzet, is er grote kans dit jaar de drie ton te balen. Verleden jaar toch was het totaalbedrag reeds f 275.546,29. Daarom zij thans voor de comité's, die nog bez'ig zijn of nog moeten be ginnen, het parool: Op naar de drie ton! Dat moet in het jubileumjaar van de „Unie een School met de Bijbel" mogelijk zijn! OOK WILDE DEMONSTRATIES IN TAL VAN ANDERE ITALIAANSE STEDEN Woeste straatgevechten hebben gedurende de afgelopen 48 uur in Triëst plaatsgevonden. Er zijn ten minste 10 personen doodgeschoten. Het aantal ge« wonden bedraagt meer dan honderd. Onder deze gewonden bevinden zich vele studenten. Ten gevolge van handgranaten, die in de politiegelederen geworpen wer den, zijn drie of meer agenten gewond. Er doen berichten de ronde volgens welke een hunner overleden zou zijn, maar van deze berichten was geen be vestiging te krijgen. De politie heeft geen communiqué uitgegeven. Gistermiddag zijn eenheden van de Britse en Amerikaanse troepen, welke de lei-omstreden zone A van het vrije gebied van Triëst bezet houden, met Bij Ouwerkerk op Schouwen-Didve- land heerste gisteren grote bedrijvig heid, want er moest nog veel werk verzet worden voor ook de laatste caisson gisteravond in het sluitgat werd geplaatst. Mansgrote blokken steen werden rondom de caisson gestort en een zuiger zorgde voor zand en leem. (Van een verslaggever) Op de snelweg tussen Amsterdam en Haarlem zijn gisteravond omstreeks zes uur ter hoogte van het Kruithuis bij Halfweg twee personenauto's te gen elkaar gebotst. De gevolgen wa ren verschrikkelijk: de bestuurder van een der wagens, de 57-jarige K. F. K. uit Amsterdam, werd gedood en twee personen zijn in zorgwekken de toestand naar het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam overgebracht. De beide auto's waren volkomen ver nield en een vrachtauto liep ook schade op. In het duister van de avond leverde de enorme ravage een luguber sohouwspel op. In de richting, Amsterdam reed een vrachtauto, die werd ingehaald door een klein model personenwagen. Op hetzelfde ogenblik passeerde een an dere personenauto, die op weg was naar Haarlem, zijn voorganger, zodat op dit tijdstip op de drie banen van de snelweg vier auto's naast elkaar reden. De gevolgen bleven niet uit: de beide auto's, die elk een voorgan- V.N.S. BESTELT MOTOR- VRACHTSCHIP De Vereenigde Nederlandse scheep vaartmij heeft aan Van der Giessen en Zoon te Kriimipen aan de IJsseï de bouw opgedragen van een motor- vrachtschip van 11.000 ton draagver mogen, op te leveren Augustus 1956. Het schip zal worden uitgerust met een 8-cyl. B. en W. Dieselmotor van 9000 a.p.k., waardoor het een snelheid zal krijgen van 16y> a 17 mijl. Het schip zal accommodatie bieden voor 12 passagiers. jer inhaalden, botsten met een gewel dige klap tegen elkaar en de kleine personenauto reed daarna weer tegen de vrachtwagen aan. De bestuurder van de kleine auto overleed ter plaatse en de naast hem zittende dame, de 49-jarige A. J. uit Kampen, werd levensgevaarlijk gewond. Ook de bestuurder van de andere, bij de botsing betrokken, per sonenauto, de 50-jarige D. B. uit Zaan dam, kreeg verwondingen. De mede- inzittende, de 48-jarige II. B. uit Zaandam, is minder gevaarlijk gewond, "naar ook zij is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, met nog een der de inzittende. ITet verkeer is geruime 'id gestremd. de bajonet op het geweer naar het Piazza Dell' Unita in de havenwijk ge trokken, waar de vcrwoedste gevech ten geleverd zijn en op een gegeven ogenblik 10.000 demonstranten bijeen waren. Later op de dag werd het in de stad) betrekkelijk rustig, hoewel de span-, ning nog te voelen was. In de voor avond trok de Britse eenheid zich terug terwijl de Amerikanen posten betrok ken in het stadhuis op de Piazza Dell' Unita. De bloedige botsingen in Triëst gin gen vergezeld van wilde demonstraties in andere grote Italiaanse stedeh, zo als Rome, Milaan, Genua, Florence, Bari, Catania, Napels, Bologna, Vene tië, Padua, Udlne, A-nccna, Bcdzano en Modena. De demonstranten gooiden de ruiten in bij het Britse consulaat op de Piazza di Spagna in het centrum van Rome. Zij accentueerden het Italiaanse on geduld, dat sinds 8 October heerst toen in een Brits-Amerikaanse nota bekend gemaakt was, dat hun troepen zich uit zone A zouden terugtrekken en de re gering aan de Italianen zou worden overgedragen. De Amerikaanse ambassadrice Clare Booth Luce heeft gisteren met premier Pella geconfereerd over „middelen ter vermindering van de spanning". Het felst was de agitatie tegen de Engelsen. Uit de menigte klonken kre ten als: „Kolonialen" en „Is dit Kenia". In Rome zongen duizenden school kinderen: „De Britten vermoordden hen, de Britten vermoordden hen", waarmee zij doelden op de gisteren in Triëst gehouden demonstraties tijdens welke de door de Engelsen opgeleide en uit Italianen en Slaviërs bestaande politiemacht het vuur op de eerste demonstranten openden. In Triëst werd het verschijnen van Amerikaanse soldaten op de Piazza Dell' Unita na de verbitterde bloedige gevechten toegejuicht door de Ita liaanse demonstranten, die aich nog op het plein bevonden. Gisteren om 4 uur werd op 't Piazza Dell' Unita een derde handgranaat ge worpen. Een lege politiejeep en een vrachtauto vlogen in brand. Terwijl de menigte, die daar samen dromde, vluchtte, begon de politie weer met haar karabijnen te vuren. Ten miinste één persoon werd gewond. Hij werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De burgemeester van Triëst, Gianni Bartoli, heeft in telegrammen aan premier Churchill, president Eisen hower en ambassadeur Luce tegen het optreden van de politie geprotesteerd. De bankbiljettencirculatie in Indo nesië is in de week per 28 October jl. gedaald van Rp. 4.939.530.633 tot Rp. 4.882.672.382. aldus blijkt uit de week staat van de Javasche Bank. De post munt en muntmateriaal goud nam toe van Rp. 1.700.980.595 tot Rp. 1.701.140.968.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1