Belgisch voetbal nog steeds van hotte klasse Groothuis' bokstournee Jubileum werd een groot succes ,De Vijfsluizen'een ideaal complex voor 21 sporten M TWEEDAAGSE SLUITINGS- MEETING OP MEREVELD Canadees Yanofsky schaak kampioen van Engeland Oxford-student werd dubbele meester H MOET U Ondanks smadelijke nederlaag in Rotterdam Gronings voorstel Kampioenschap lste klas 47/2 voor hoofdklasse Verkoudheid, ttlontia Fantastische ontvangst F' m sa* a &k A Ai De Bataafsche bouwde in Vlaardingen: Terreinen, visvijvers, sporthal eens horen Nederland gelijk met Noorwegen ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DE TELEGRAAF 15 Gent-Beerschot heter dan Ned.-België ET alle waardering voor de wilskracht en het goede spel van de Oranjeploeg is men in België aliermmst te spreken over de nederlaag, nog minder over het spel van de Rode Duivels in Rotter dam. Begrijpelijk, want al moge het dan waar zijn, dat een elftal zo goed speelt als de tegenstander toelaat, dit neemt allemaal niet weg dat, met uitzondering van Dirick, het geestloze spel van dit Belgische elftal beschamend was voor het Belgische voet bal. OVER de oorzaken, ook in zijn wisselwerkingen en gevol gen, zullen we niet uitweiden. Men kan deze hoofdzakelijk te rugvinden in de grote nederlaag van ons elftal tegen Noorwegen en in de Belgische overwinning op Zweden, waardoor de deelne- ming aan de wereldkampioen schappen verzekerd en voor hen de internationale voetbalkous voor dit jaar af was. Zelfs betere ploegen dan deze Belgiscne kun nen zich aan een dergelijke in stelling tijdens een wedstrijd niet of nauwelijks onttrekken. Inzinking NIETTEGENSTAAinDE de goede indruk, althans verdedigend opzicht, welke we na BelgiëZweden meenamen, vroegen we ons in Rotterdam af of het Belgische voetbal, evenals het onze, niet een inzinking door maakt. Óm ons daarvan te ver gewissen zijn we op de laatste, vrijwel competitieloze, Zondag eens een kijkje gaan nemen bij BeerschotLa Gantoise. Welnu, te oordelen naar deze ■wedstrijd, behoeft men zich over het spelpeil in België direct nog geen zorgen te maken. We zagen in het uitverkochte Beerschot-stadion een interessan te wedstrijd met goed tot zeer goed voetbal, in een tempo, dal tweemaal zo hoog lag als van de Belgische ploeg in Rotterdam en waarin van de eerste tot de laat ste minuut door beide elftallen geen krimp werd gegeven. Een wedstrijd, welke zeer scherp af stak met die, welke men door gaans op onze velden ziet. Copp< iens. HOE Coppens speelde? l'En- fant terrible, dat we voor FREDDY CHAVES. in Rotterdam l'Enfant chérïe van de Antwerpse voetbalfans. Ook nu was zijn spel weer te egocen trisch, te individualistisch ei daardoor een rem voor zijn elf tal. Evenmin als tegen Terlouw kon hij tegen Et. Ghaves op en voor zover nodig was er altijd nog wel een medespeler in de buurt om een handje toe te ste ken. Een veel betere opvatting had aan de andere zijde de levendige Willems, geen onbekende voor de „Zwaluwen", die door harde trai ning zich meer en meer ontwik kelt tot een van de beste Bel gische middenvoors. Willem: slaat met 10 doelpunten in 1 wedstrijden momenteel aan de top van de Belgische scorings- lijst. (De in Rotterdam volkomen falende Piedfort noteert hierop in evenveel wedstrijden 7 doel punten, waarvan 4 als midden voor en 3 als binnenspel er.) Naast anderen zagen we ook weer met genoegen in actie de kleine, pittige rechtshalf Huijs- mans, die met zijn intelligente spel en zuivere grondpasses kleui- en leyen aan de Beerschot-proeg sohenikt. Opmars ONZE belangstelling ging echter voornamelijk uit naar Gantoise, dat het vorige seizoen lange tijd in de gevaarlijke de gradatiezone verkeerde; door 7 achtereenvolgende wedstrijden te winnen zich daaruit wist te redden en thans met 4 overwin ningen en 4 gelijke spelen onge slagen aan de kop van de Bel gische eredivisie prijkt. Een prestatie, welke er zijn mag en die men wil toeschrijven aan een bepaald systeem, dat men met enige fantasie „wervelwind" heeft gedoopt. Dit vanwege de vele „switches" en het persoon lijke initiatief, dat elke speler, ongeacht welke plaats hij in neemt, aan de lag legt. Nu moet men een en ander met een kor reltje zout nemen, want in feite kwam het hierop neer, dat men NA Dulndigt, waar Woensdagmid dag de hekken zijn gesloten, gaan de poorten In Mereveld Zondagavond ook dicht. Deze sluiting van de Utrechtse baan zal niet in alle stilte geschieden; integendeel er is een groot tweedaags programma opgesteld, waarvoor ook van Duitse en Belgische zijde belangstelling bleek te bestaan. Zaterdag vormt de serie-draverij met 30 paarden de clou van hte pro gramma. Hoewel stal De Jong hierin met Pirette en Otto H goed is ver tegenwoordigd. menen wij tooh aan Ria Olivier iets meer winkans te kun nen toeschrijven. Niruble's Boy en Querelle Spencer zijn een tweetal niet te versmaden outsiders, In het openingsnummer lij'kt Rève de Sophia de aangewezen winner. De zelfde stal komt ook nog met Roi d'Or uit, die eohter nog niet veel heeft laten zien, zodat meer aandacht mag •worden besteed aan de snelle Rita du Maire. Alleen het feit, dat Rève de Sophia op MereveLd wordt getraind doet ons dit paard boven Rita verkie zen. Rinijo en Rina V zijn tot verras sing in staat zijnde factoren. Gezien de krachtsverhoudingen in de laatste monté-course in Hilversum moet Pretty Miss het afleggen tegen Lex V. Als Olga Axworthy haar leven eindelijk eens heeft gebeterd zal men ook met haar rekening dienen te houden. Maryanne heeft een beste kans in de 2200 m.-draverij. hoewel O Brewer. Queeny Dillon en Martini Spencer het ihaar lastig genoeg kunnen maken. Het internationale nummer, het welk voor de leerlingen is gereser veerd, doet strijd verwachten tussen Stüermann enerzijds en Oscar Major. Nino Narville en Louis Axkit ander zijds. Hoewel Stüermann 100 meter acnter het koppaard staat, zal hem o.i. de zege niet ontgaan. ZONDAG staan niet minder dan 140 paarden ingeschreven, welke over een tiental draverije zijn verdeeld, omdat verscheidene nummers moesten •worden gesplitst. In de eerste afde ling van de eerste course zijn Rita du Maire en Rinijo de kanspaarden, ter wijl in de tweede afdeling Ready Hoi- landia G en Ramona S voor een zege in aanmerking komen. Van de 9 drie-jarigen, die met elkaar de strijd zullen aanbinden, heeft Geersen met Roellna de beste papie ren, terwijl ook in de Lek-prjjs Geer sen in Rethy Hollandda een prima troef in handen heeft, waartegen noch Quickness noch Querelle Spencer zal zijn opgewassen. Bij de amateurs verdient Oiseau de voorkeur boven Morning Star. terwijl Nelson en Nino Narvile als outsiders zijn te vermelden. Gezien zijn laatste verrichtingen mag Perfect Heny in staat worden geacht Oeke te weerstaan in de eerste serie van de gesplitste zesde draverij, terwijl in de tweede serie Quadrupès en Quite Heny voor de prijzen in aanmerking komen. Het hoofdnummer van deze dag is de revanche der kampioenschappen, een continentale draverij over 2240 meter, waarm o.i. de Belgische Fleur d'Ann II en de Duitse Prinzess Spen cer het niet kunnen bolwerken tegen de steeds beter in vorm komende Nederlandse crack Madame B. die Zondag op Duindigt nog een tijd van 1.22 8 toonde. Voor de plaatsen z(jn hier Olivier B en Over Again te ver kiezen boven Norton Williams. Tot besluit de kamp om de Ge meente Bunnlk-beker. welke ook al weer vanwege het grote aantal insohrüvingen in twee partijen zal worden gelopen. Oscar Major en Nerva worden als winners van de eerste afdeling getipt, terwijl Pearl Spencer in de tweede afdeling een grote rol kan spelen en de voorkeur verdient boven Maaike van Ymuiden en Nellie's Tjamme WB. al die goede principes, welke aan het stopper-systeem ten grondslag liggen, zoveel mogelijk en zo goed mogelijk trachtte toe te passen. Een prachtige ver dienste reeds op zichzelf! Voor het overige maakte deze Gentse ploeg, welke in stijl (ook in kleding) veel aan een Engels prof.-elftal deed denken, een door en door getrainde indruk, zonder welke zij „haar systeem" ook niet ten uitvoer zou kunnen brengen. Haar aanvoerder en inspirator is Freddy Chaves, die ondanks zijn 36 jaren nog een frisse, beste partij als rechtsbui ten weggaf. Niettegenstaande Gantoise de beste ploeg was, moest zij echter met een gelijk spel (11) genoe gen nemen. A. W. VERLEGH. ROTTERDAM, 6 Nov. Te Rotter dam werden de wedstrijden voortge zet om het kampioenschap van Neder land le klasse groot biljart kader 47/2. De^ uitslagen van de middagpartijen Wijdeveld 185 15 77 12.33 De Kleine Jr. 300 15 118 20, Haberer 161 28 32 5,75 Scholte 300 28 76 10,71 Kruythof 131 16 35 8.18 Van Loohem300 16 80 18.75 Overdijk 273 23 71 11,86 Van Nynatten 300 23 95 13.04 (Van onze correspondent) GRONINGEN, 6 Nov. De heer J. Hekman te Groningen, voorzitter van de vereniging van eerste klassers en van G.V.A.V., heeft bij het KNVB- bestuur een voorstel ingediend tot het vormen van een hoofdklasse van 14 clubs. De eerste keer te formeren uit de drie hoogst geplaatste uit de tegenwoordige vier eerste klassen, alsmede uit twee van de vier num mers vier uit deze eerste klassen, welk tweetal dan naar voren zou moeten komen uit een competitie tussen deze vier. De opzet van deze hoofdklasse moet zijn een streven om te komen tot spelpeilverbetering. Het voorstel wil jaarlijks vier ploegen doen degra deren naar de eerste klasse. Er zijn goede promotiekansen. De heer Hek man wil namelijk vier eerste klassen handhaven, elk van twaalf elftallen, aan het einde van dit seizoen als volgt te formeren: 14 van de 56 eerste klassers gaan naar de hoofdklasse: er blijven dus 42 over; daarvan degra deren acht naar de tweede klasse Voor de eerste keer kunnen de twaalf kampioenen dus automatisch promo veren. Daarbij komen dan nog de sterkste t.wee uit de acht degrade rende eerste klassers, om tot het ver eiste aantal van 48 te komen. De heer Hekman wil de vier eerste klassen landelijk ingedeeld houden. Als eenmaal deze indeling tot stand gekomen, dan kunnen aoht tweede klasse-kampioenen promoveren tegen nu vier. Die aoht promoverende ploe gen moeten natuurlijk worden aange wezen door een competitie van twaalf tweede klasse-'kampioenen. f Advertentie) kunt U thans snel verdrijven. Het nieuwe, sterk ontsmettende Amyl- Meta-Cresol (250 maal zo sterk als Phenolmet Jodium, vindt U alleen in de aangenaam smakende ACHT GEWONNEN WEDSTRIJDEN IN INDONESIË VOOR BRIDGERS (Van een onzer verslag gevers). ANTASTISCH, in één woord fantastisch." Dat zijn de eerste woorden van bokspromotor Dick Groothuis, die met zijn pupillen Van Cittert, Kok- meyer en Schregardus een ET schaakkampioen schap van Engeland is een belangwekkende instelling. Het is het kampioenschap van 't Britse eiland, niet van het Gemene best. Toch kunnen inwoners van de Commonwealth er aan deelnemen. Voorwaarde is slechts, dat zij tijdelijk hun domicilie kiezen in het Britse moederland. Ditmaal is de Canadees Ya nofsky kampioen geworden. Of liever, Yanofsky heeft de titel meegenomen naar zijn geboorte land. Want Yanofsky, die te Ox ford rechten studeerde, heeft kort na de schaaktitel ook de meester titel behaald. En nu hij is afge studeerd, is hij tevens terugge keerd naar Canada. Wanneer men nu mocht denken, dat de Engelsen misschien toch een beetie in hun wiek zouden ziin geschoten, vergist men zich. Zij hebben in zo'n situatie alleen maar plezier. In de pers schrijven zij: ..Vorig iaar werd de Nieuw- Zeelander Wade Engels schaak kampioen. Dit keer is het de Ce- nadees Yanofsky. Waar blijft de Zuidafrikaanse voorvechter Hei- denfeld?" Hieraan zou men nog kunnen toevoegen ..en waar blijft de Britsindische sultan Khan?" Sultan Khan behaalde in 1932 het Engelse kampioenschap, om en kele jaren later spoorloos te ver dwijnen. In de schaakwereld al thans hee-ft men nimmer meer van de sultan gehoord. Hieronder volgt de ontmoetin^ tussen de nieuwe kampioen en die van het vorige jaar. Yanofsky toont zich in dit gevecht zowel strategisch als tactisch duidelijk de meerdere van zijn rivaal. Wit: D. A. Yanofsky (Canada) Zwart: R. G. Wade (Nieuw-Zeeland) Caro-Kann-verdediging. 1. e2e4, c7—c6 2. Pbl—c3, d7—d5 3. Pgl—f3, d5 X e4 4. Pc3Xe4, Pb8 d7 5. Lfl—c4, Pg8—f6 6. e4go! Wit behandelt de opening origineel. Hij gaat ruil van stukken uit de weg en stuurt Zwarts normale ontwikke ling min of meer in de war. 6e7e6 7. Ddl—e2. Pf6—d5 Zwart moet reeds rekening houden met een paardoffer op f7, gevolgd door slaan op e6. 8. d2d4, Lf8—e7 9. Lc4d<3, Pd7- Zwart wil klaarblijkelijk beslist niet besluiten tot de verzwakking 9. ..h6, maar het vervolg van de partij stelt hem niet in het gelijk. 10. 00. 00 It. c2c4, Pdö- 12. Ld3—e2, Dd8c7 13. De2—d3. g7—g6 Nu wordt Zwart toch gedwongen tot een pionzet op de koningsvleugel. Alleen zijn de schadelijke gevolgen van g7g6 ernstiger dan die van h"h6. 14. Pf3eö, Pb6d7 15. Dd3—e2, Le7dö 16. f2—f4, e6c5 Zwart moet trachten zich op de een of andere manier wat lucht scheppen. Anders wordt de witte a valspositic al te machtig. 17. Lel—e3. cöxd4 18. Le3x<34, Ld6 C5 19. Ld4 X C5, De7Xc5t Zwart heeft zijn stelling door ruil enigszins ontlast. Anderzijds echter heeft het ontbreken van de loper der zwartgekleurde velden tot gevolg, dat de koningsvleugel nog kwetsbaarder wordt. 20. Kgl—hl. h7—h6 21. Pg5—f3, b7—b6 22. Tal—dl Wit houdt de tegenstander voort durend onder druk. Zwart moet thans wel ruilen op e5, maar daardoor krijgt Wit op dat veld een sterke pion als voorpost. En het is een bekend feit, dat zo'n voorpost de aanval slechts in de hand werkt. 32Pd7 Xe5 23. f4Xe5. Pf6- 24. Tdl—d4. h6h5 25. h2—h3. Pg4 h6 26. De2—d2, Kg8—h7 27. Td4 h4 Zwart heeft op de koningsvleugel steeds weer nieuwe concessies moeten doen en dat is voor Wit het sein tot een aanvalsactie. Er dreigt zonder meer 28. Th5:. 27Ph«fö 28. Lc2 X fS, e6Xf5 29. Dd2go. Dc5c6 30, Tfldl, Lc8e6 31. Tdld6. Dc6c7 Dg5f6. Ta8e8 De zwarte linies op de konings vleugel zijn zo zwak, dat de witte aanvalstroepen bijna vanzelf kunnen infiltreren. Stelling na 32Ta8e8 33. Th4Xh5|! WI De of laat (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 5 Nov. Aan de Vlaardingerdijk tussen Schie dam en Vlaardingen heeft de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij een recreatie-oord laten aanleg gen ten behoeve van het perso neel van de installatie ta Pernis. Het heet „De Vijf Sluizen". Dit sportcomplex, dat elf hectare beslaat, is een waar dorado, waarop niet minder dam een en twintig sporten beoefend kunnen worden. De sportvereniging van de Ba- taafsche speelt, er al met vier elf tallen haar voetbalwedstrijden en ook de afdelingen voor hockey, basketball, tafeltennis, biljart en schaken hebben er haar domi cilie gevonden. Er is een zwem bassin van 50 meter lengte, waar in tien wedstrijdballen uitgezet kunnen worden een prachtige sintelbaan, hengel vijvers, waarin voorlopig 6000 pond vis is uitge zet. Voor de binnensporten is een grote hal van 30 X 70 meter ge bouwd! Basketball, volleybal, tafeltennis en schermen kunnen daar naar hartelust beoefend worden. Zelfs was er reeds een internationale schermwedstrijd. Ook voor de indoortraining voor athletiek is deze zaal een droom en is reeds geadviseerd om in de breedte langs de kanten gelegen heid tot het inprikken van start blokken te maken. Want deze ge legenheid is ideaal voor het aan leren van de juiste starthouding en een soepel uitvoeren van de eerste startbewegingen. Uit dit fraaie sportdorado blijkt, dat de BPM, die ons land in 1923 op haar eerste complex Te Wer- ve in Rijswijk, de eerste sintel- baan schonk, niet voor niets een grote faam heeft op het gebied van de bedrijfssport. Pionierswerk Op dit Te Werve heeft de Ba- taafsche pionierswerk verricht Het clubhuis van „De Vijfsluizen" met op de voorgrond een gedeelte van het eerste voetbalveld en de sintelbaan. In de rechtervleugel bevinden zich de clubzaal met de biljartruimte, ver gaderzaal, bar. keukens en het kan toor van de beheerder. De galerij, die voor langs de sporthal loopt, verbindt de clubzaal met de linkervleugel waarin kleedkamers, wisselcabines, doucheruimten en EHBO zijn onder gebracht. voor de Nederlandse sportontwik keling. Zij heeft haar poorten niet gesloten gehouden voor de sportlieden buiten het bedrijf. On der trainer Hjertberg nog stelde zij de sintelbaan ter beschikking voor de training van de Olympi sche Spelen te Parijs in 1924 en in de periode 19241928 onder leiding van Kreigsman voor de training voor de Olympische Spe len te Amsterdam in 1928. Dit pionierswerk vindt nu zijn vervolg met de aanleg van „De Vijf Sluizen". Bestemd in de aller eerste plaats voor leden en fa milies van het personeel van 4000 man, maar toen niet ingericht als een „splendid isolation"-oord. koning raakt nu In een matnet. Wel kan Zwart nog juist aan het allerergste ontkomen, maar redden doet dat de nartij niet. 33g6 X h5 34. Pf3g5f, Kh7— g8 35. Df6h6, i'7f6 De enige verdediging tegen 36. Dh7 mat, maar nu moet Zwart een be langrijke hoeveelheid materiaal prijs geven, 36. PgSXe6, Dc7h7 37. Dh6Xh7t, Kg8Xh7 38. Pe6Xf«t, Te8xf8 39. Td6Xf6, Tf8Xf6 40. e5xf6 Zwart geeft het op. Wel kan hij pion f6 onschadelijk maken, maar dan beslist toch de witte pionnen- meerderheid op de damevleugel. Automobilisme Polensky-Schlueter kampioen PARUS, 6 Nov. De Internatio nale Automobiel Federatie heeft hei officiële klassement oekendgemaaki van het Duropees kampioenschap groot toerisme 1953. De eerste plaats en daarmee de titel, is toegewezen aan de Duitse ploeg H. Polensky W. Schlueter, met een puntentotaal van 37 (eerste plaatsen in de rallye van Travenmünde en in de Alpen rallye. een tweede plaats ln de Viking, rallye en een derde in de rallye van Lissabon. Naar men zich herinnert was des tijds een klassement gepubliceerd door Franse experts, die de Apple- yards op de eerste plaats zetten <mi Polensky-Schlueter op de tweede dit als gevolg van een onjuiste toe passing van het reglement waartegen van Duitse z(jde aanstonds was ge protesteerd. In het klassement voor dames werd de eerste plaats toegewezen aan de Zweedse ploeg mevr. Greta Molan- dermevr. H. Lundberg met 38 pnt. teerste plaatsen categorie dames in de rallye van Travemuende, de rallye van de Middernachtszon en de Viking rallye, en een derde plaats in d rallye van Lissabon). Worstelcompetitie AMSTERDAM. 3 Nov. De AA' „Hercules" heeft voor de worstel competitie '53 de volgende teams ss mengesteid; A. Ploeg; lichtveder; i Meijer, vedergew.; J. Jaring. lieht- gew.; L. Fransman, licht midden; H J. Stoltz, middengew.; C. J. Stikvoort, halizwaargew»; L. Melgers, zwaargew.; P. J. Arts. B-ploeg; 1. vedergew.; II. A. Schaik. vedergew.; J. Stam, licht- gew.; N, Boere, licht middengew.; L. Groothuijse, middengew.; E, J. de Jong. halfzwaargew.; C. Vogelzang, zwaargew.; J. C, Arts. tournee van drie maanden door Indonesië heeft ge maakt en Vrijdagochtend met de slanke „Oranje" van de Stoomvaart-Mij. „Nederland" in Amsterdam is terugge keerd. Ook onder de passagiers var het trotse vlaggeschip is het niet bij „meneer" gebleven: „Ome Dick" heeft in die drie weken aan boord zijn joviale reputatie gevestigd en de gang naar zijn hut wordt gemarkeerd door „bij oom Dick moet u zijn? Hut 28." Reis van ons leven NOG nooit heb ik zo'n ont vangst meegemaakt, we hebben de reis van ons leven ge had. Onze gastheer, de heer Max Jorght (multi-millionnair volgens Groothuis), heeft zich uitgesloofd tot en met, hij heeft alles gedaan om het ons zo prettig mogelijk te maken. Iedere dag een andere slee. De ene dag een rcoie en dan weer een gele en dan weer een bruine, het hield niet op." Na deze gemotoriseerde kleu- renschakering komt het gesprek op boksen, de bedoeling van de reis. „We hebben acht wedstrijden gebokst en allemaal gewonnen, namelijk één met k.o. en de an dere op punten. We hebben dus zeer veel succes gehad en het eind van het boksliedje was, dat we geen tegenstanders meer konden krijgen, omdat het verschil in klasse te groot was." Dat blijkt uit de nadere toe lichting, want de Oosterse bok sers, onder wie de kampioen van Singapore en van de Philippijnen, zijn wel krachtjongens met een grote moed. maar zij missen het voetenwerk om resultaat te be halen tegen technisch betere bok sers. Kokmeyer, Van Cittert (Crissy) en Schregardus hebben het dus, wat het boksen betreft, niet al te moeilijk gehad. OP het promenadedek van de „Oranje": v.I.n.r. Kokmeyer, Schregardus, Groothuls en Van Cittert. HET oordeel over onze boksers luidt onverdeeld gunstig. Max Schmellng. die enkele weken in Indonesië doorbracht en een paar wedstrijden heeft geleid, boordevol lof. „Het peil van deze Nederlandse boksers is zeer hoog en ik ben werkelijk verbaasd, dat zij nog in de amateurklasse uitkomen," luid de zijn vleiend oordeel. De reglementen waaronder in Indonesië gebokst wordt luiden anders dan hier in Nederland. Amateurs boksen gewoonlijk 10 x 2 minuten en professionals 10 x 3 minuten. „Toen wij in Indië aankwamen, werd ons verzocht, onder de In donesische regels te boksen, maar later zijn we overgestapt op de Nederlandse. Ik had onze regle menten meegenomen en daarvoor waren ze ons zeer dankbaar." De schietverhalen bij de wed strijden. die in ons land circuleer den, schijnen een beetje overdre ven geweest te zijn. „Ja, kijk eens hier," vertelt Groothuis, „er wordt wel eens een keer geschoten, maar dat heeft daar een andere bedoeling. Als hier een agent zegt: Terug, heren, dan schiet-en ze daar in de lucht, 's Lands wijs, 's lands eer. Bij een wedstrijd in Soerabaja, waar 50.000 toeschouwers waren, werd het een beetje dringen. Nu staan er om de ring altijd politie agenten en die begonnen in de lucht te schieten. Ik schrok me natuurlijk een aap en riep: dek ken, Crissy. Nou, dat hebben we toen gedaan, tot grote hilariteit van de aanwezigen. Na het gelach was het meteen rustig." Een reis dus vol wederwaardig heden, die een onvergetelijke in druk heeft gemaakt op Groothuis en zijn pupillen. En niet alleen door de twee ïtte hoeden en de fles rode wijn, in Napels gekocht („ik heb Pom pei nog gezien"), waarmee Dick Groothuis omvangrijk de staatsie trap afdaalt. Wielrennen, Te Luik Is op 81- jarige leeftijd Robert Protin over leden een van de beste sprinters uit de periode 18901900. Protin be haalde in 1895 te Keulen het wereld kampioenschap sprinten voor profs, dat toen voor de eerste maal werd gehouden, en zegevierde in tal van grote prijzen. Door Jan Blankers GOEDE BEURT VAN „ZIEKE MAN" DE KNVB, volgens de Scandinavische sportpers de „zieke man" in de Euro pese voetbalwereld, heeft de zer dagen in Zweedse voet balkringen een goede beurt gemaakt. Met veel waardering is name lijk melding gemaakt, dat een van de amateuristische nationale sportbonden in Europa heeft be sloten TIMMERMANS zijn oud- lid en beroepsvoetiballer in Frankrijk, de amateur-status te rg te geven. „Bravo Nederland, laten wij hopen, dat ook de Zweedse Voet bal Bond dit voorbeeld volgt", was de conclusie. De waardering en 'het bravo waren vermoedelijk niet geuit, wanneer in Zweden de termijnen van de terugkeer békend waren. 3CHAATSPERIKELEN DE wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats in Japan zien er meer en meer naar uit een grote teleurstelling voor de organisatoren te worden. De kosten voor deelneming zijn zo hoog, dat op dit moment alleen Zweden officieel heeft toegezegd naar Japan te komen. Want ook in Noorwegen wordt de stemming een of twee hard rijders af te vaardigen, steeds minder groot. Het niet-rijden van HJALLIS ANDERSEN in het vo rig seizoen kostte de Noorse scnaatswereld veel geld de be kende Oslo Sköyteklubb verspeel de niet minder dan f 20.000 zodat alle Noorse clubs, die dit seizoen wedstrijden hebben aangevraagd, weinig enthousiast zijn voor een afvaardiging van het „kasstuk" Andersen naar Japan. De clubs hopen daarentegen door de deelneming van het idool Andersen wederom vat te krij gen op de publieke belangstel ling, welke verleden jaar door het ontbreken van cracks ver loren is gegaan. Gunstig voor de Noorse clubs is, dat Andersen heeft verklaard zijn gehele training te hebben in gesteld op de Europese kam pioenschappen (e Davos, welke nijvals zijn hoogtepunt van het seizoen beschouwt. De kans is dus groot, dat de Noor niet het risico zal nemen om door een geforceerde reis naar Japan zijn conditie te bederven of hij moet zwichten voor de verlokkingen van deze reis. Wat er echter van deze we reldkampioenschappen overblijft, wanneer ook de Noren niet gaan. is_ minder dan niets. De deelne ming van de Russen is namelijk lang zo zeker niet als de Zweed EEN van Nederlands meest voor- aanstaande bridgeveremgingen. De Oude Bond, viert 7 November het vijftienjarig bestaan. Oorspronkelijk was „De Bond" in Amsterdam het milieu, waar practisch alle Amster damse bridgers lid van waren; toen het spel in de jaren 19301035 enorm populair begon te worden, kwamen er allengs veel meer Amsterdamse brid- gecentra. Van afdeling van de Nederlandse Bridgebond. weTd „De Oude Bond" toen een zelfstandige vereniging in de NBB Het was in 1938. dat tot de op- rientirug overgegaan werd en sindsdien heeft de club veel wel en wee meege maakt. In de oorlogsjaren kwijnde deze bloeiende vereniging uit het openbare leven weg, maar achter gesloten deu ren hielden enkele getrouwen de cl-ub- geest hoog. zodat, ondanks enkele smartelijke verliezen, in 1945 weer met grote ijver begonnen kon worden. DO-B heeft altijd een eigen karak ter behouden. Veel minder dan in an dere bridigeverenigingen. lopen de za ken er volgens straffe regelingen; de leden steilen een zekere vrijheid van handelen op hogere prijs dan ver plicht te worden precies dit of dat te moeten doen. Enerzijds ontmoet D03 hierover van outsiders vaak kritiek, anderzijds is deze gang van zaken kennelijk èén der voorwaarden, waar om zo velen zich binnen de DOB-mu- ren thuis gevoelen. Het aantal bridgezegepralen dat DOB in de loop der jaren mocht boeken is veel te groot om hier te memoreren. Twee Meester klasse viertallen bewijzen de kracht dezer vereniging en de prij zen kast., die practisch alle bekers be vat die uitgeloofd waren voor wed strijden. waarin DOB het laatste jaar Inschreef, is een bezit waar eik lid met trots naar kijkt bij zijn bezoek aan de clubavond Als wij prominenten uit De Oude Bond zouden gaan noemen, zou men een enorme lijst van leden te zien krijgen, die organisatorisch of bridge- technisch een uitmuntende naam had den of hebben. Wij willen volstaan met te zeggen, dat zeker geen enkele andere Nederlandse vereniging zovele vooraanstaande figuren uit de bridge- wfTeld in zijn ledenlijst heeft staan. Wij wensen De Oude Bond. die reeds n zovele mensen gezeMig en vaak hoogstaand bridgegenot gegeven heeft, een vreugdevol jubileum en een bloeiend bestaan toe. DE Nederlandse Bridgebond be richtte ons, dat binnenkort be gonnen zal worden met de eerste wedstrijden voor het „open parenkatn- pioenschap van Nederland". Men be hoeft geen Kd te zijn van de NBB om hieraan te kunnen deelnemen. Het in- leggeld zal f 1,50 per persoon bedra- n er zullen fraaie prijzen gege ven worden aan de groepswinnaars. Deze winnaars, evenals de nummers twee. zuilen m een volgende ronde geplaatst worden en ten 9lotte zal er een landsfinaie zijn, welke vermoede lijk in Utrecht gehouden zal worden. Daar er niet in klassen wordt ge- zuWen de zwakkere bridgers de gelegenheid krijgen zich eens te meten met de sterkeren. H. W. FILARSKI. DEN HAAG, 6 Nov. Op. Mar lot (Den Haag) werd het eerste enkelspel van de landenwedstrijd NederlandNoorwegen voor de eerste ronde van het tennistour- nooi om de Koning Gusltaaf-beker door Nederland gewonnen. Rob v. Meegeren versloeg zijn tegenstan der Rol'f Pape met 62, 62, 3—6. 3—6, 6—3. Het tweede enkelspel leverde een overwinning op voor de Noor Johan Haanes. Hij versloeg Alex Karamoy met 63, 63, 61. Na de eerste dag is de stand dus 11. HJALMAR ANDERSEN ....kasstuk.... Laftman heeft bericht, terwijl Amerika in de laatste drie jaar al twee keer verstek iheeft laten gaan. Zoals het er thans uitziet, wor den de wereldkampioenschappen 1954 waarschijnlijk betwist in een landenwedstrijd tussen Japan en Zweden. VIJF OP ÉÉN DAG DE Duitse Athletiek Bond heeft voor het volgend jaar een óioot aantal landerawedstrijden jp zijn programma staan. Volwaardige landenontmoetin- gen tegen Zuidslavië, Zweden, r inland en Tsjechoslowakije, ter wijl het plan bestaat om op één dag 22 Augustus 1954 met B- en C-ploegen uit te komen te gen NEDERLAND, Luxemburg, Denemarken, Oostenrijk en Zwit serland. GEEN WATERPOLO DE Zweedse waterpolo-spelers zullen het deze winter zon der competitiewedstrijden moe ten stellen. Voor de zogenaamde herfst- competitie schreven namelijk 13 clubs in, maar slechts vijf be taalden op tijd haar inschnjvings- kosten. En daar deze competitie aan de bond toch reeds enkele duizenden kronen zou kosten, werd zij van het programma af gevoerd. Beslist geen land voor onze FRANS KUYPER. STEM IN DE WOESTIJN IN de „Zwemkroniek", het of ficieel orgaan van de KNZB heeft de heer B. PLANJER een artikel gewijd aan het afgelopen internationale poloseizoen en hierin een aantal conclusies ver werkt, welke de gehele Neder landse sportwereld zich ter harte kan nemen. Hoort u maar! .4. Indien wij geen schade wil len toebrengen aan de ontwik keling van ons spet in de breedte, moeten ivij niets na laten om een zo sterk mogelijk Nederlands zevental op de been te brengen. B. Wanneer wij internationaal Zaterdag Voetbal, 3.30 u. Bosplan bij Kalfjes laan: AMVJSpakenburg; Meteoren* singel: KMVZWGA; Velserweg: AGT-PVWA-, Kruislaan bij Weesper- zijde, 3 uur: RobaverPVF. Tafeltennis, 7 uur. Lijnbaansgracht 241 achter Stadsschouwburg: Sparta Nedlloyd en Sparta IIWifra. Zondag Voetbal, 2 uur: Middenweg: Ajax Oosterparkers. Mosveld: Volewijokers Sneek. Jan van Galenstraat: WA KRC. Spaarndammerdijk: Spartaan Zeeburgia-terrein, Kruislaan; OVVO Hilversum. Korfbal, 2.30 uur. Reggestraat: Al len WeerbaarRohda; Polderweg: SVKKoog Zaandijk; Van Hogendorp- str. WesterkwartierBlauw Wit, Ma- kassarstraat. 2 u ArchipelDED. Gymnastiek, 10 uur. Turnhal: Teamkampioenschappen keurturnen. Tafeltennis, 11 uur: Apollohal: Hoofdstad-tournooi. Finales 8 uur. Boksen. De Europese kampioen in het vedergewioht Jean Snyers heeft de wer eidtiie Ihoude r Percy Bassett (lAmeriika) voor de titel 'Uitgedaagd. een woordje willen blijven mee spreken, kan dit slechts, indien ivij de fouten van onze huidige topklasse wensen te zien en deze ook wensen te verbeteren. C. Wij hebben slechts de keus tussen deze verbeteringen of een bescheiden plaats op de internationale ranglijsttussen een ons weer optrekken aan het allerbeste of het terugval len tot de middelmatigheid met het uitzicht op het schrikbeeld zoals bijvoorbeeld van ons na tionale voetbalelftal of van het peil van onze athletiek, roeien en andere takken van sport. D. Wij moeten waken tegen een daling van het nationale peil van het waterpolo, tegen de nivellering in die zin, dat de hoofdklasse sterker afdaalt naar het lagere waterpolo dan dat het laatste opstijgt naar de hoofdklasse. Heer PLANJER. u bent een gelukkig mens, dat u in het of ficieel orgaan van uw bond, deze waarheden als koeien, die voor onze gehele Nederlandse sport beoefening gelden, leunt vermel den. Ik ken een bond in ons land, waarin met een tuitmond en met naar de hemel opgeslagen ogen over het amateurisme wordt ge sproken en die u om deze con clusies als een propagandist voor de beroepssport onverwijld uit zijn gelederen zou verwijderen. Een werkelijk amateuristische sportbond heeft echter geen vrees voor deze waarheden, die alleen maar beogen de sportbeoefenaar de ware vreugde van de sportbe oefening te leren kennen en niet het slappe afgietsel van onze sportvelden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8