VOOR KOUDE DAGEN... Fort BLAUWKAPEL kan de kerk niet missen v - Y>. GOEDE ONDERKLEDING IS ONMISBAAR! Warme en stevige kledij voor de kinderen... ...Misschien komt er toch nog subsidie... Edmund Hillary ging terug om met Louise te trouwen Hesje en Petticoat zijn erg „m trek In Frankrijk: In Nederland: Geen reden tot klagen fnake-upvmschomH ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DE TELEGRAAF 13 Het Wordt weer tijd, dat de kinderen stevige, warme kleren dragenkleren, waarin zij naar hartelust kunnen ravottenwant het is beter, dat zij des winters in warme kleren buiten spelen, dan dal zij bij de kachel zitten... Marie - Jeanne - Jean - Marion - Marijke - Eüa - Pierre - Paul - Franciska - Annette MARIE -Rood wollen pakje. De broek wordt ge- heèl rechtgebreid (rib bels); in de pullover zijn rood-wit-gele strepen ge breid. Ritssluiting aan de voorzijde. Rond mutsje met omgeslagen rand. JEANNE Kort recht jasje van rood ratiné, aan de voorzijde afgewerkt met een strook geruite wollen stof, waar de ritssluiting op vastgenaaid is. De kraag sluit onder de capucbon met een knoop. De capu chon is met een wollen ruit gevoerd. JEAN Jekker van bruine suède met gele wol ge voerd. Recht model met opgestikte zakken, dubbel stiksel op kraag en boven stuk. Ritssluiting. Lange, nauw sluitende broek van grijze tricotine. MARION Lange, rechte broek van geruite wol, waarbij een warme, effen, flanellen blouse gedragen wordt in een van de kleu ren van de broek. Klein, rond omgeslagen kraagje. MARIJKE Tweedelig wollen pakje. Lange broek die om de enkels sluit. Jasje met omgeslagen kraag en in de taille ge rimpeld. Opgestikte zak ken met borduurwerk. Bijpassend mutsje. EVA Lange broek van grijs flanel, waarop een ruim jasje gedragen wordt van een grote wollen ruit. Dubbel bovenstuk in de rug. PIERRE Pakje van grijs flanel. Lange, rechte broek. Blouse met twee- recht twee-averecht ge breide rand in de taille en onderaan de mouwen. Ritssluiting. PAUL Extra-warme jek ker van ribfluweel, ge voerd met witte teddy beer. Shawlkraag. Zakken en ceintuur van de dwars genomen stof. Hierbij wordt een lange, donker grijze flanellen broek ge dragen. FRANCISKA Windjack van blauwe, waterdichte popeline. Laag ingezette mouwen om de pols ge rimpeld. De capuchon is aan het jack geknipt. Een elastiek in de taille. ANNETTE Manteltje van licht beige teddybeer met rode wol gevoerd, hoog ge sloten met zes knopen. Schuin ingezette zakken met kleppen. De capuchon is afgezet met een strook rode voering. IE van Utrecht naar Hil versum reist, ontmoet, even nadat hij de spoorwegkruising achter zich heeft, het fort Blauwkapel. Het is niet hele maal een fort als een ander. De groene wallen, die het omringen, geven een bekoor lijke afwisseling aan hét vlakke landschap en er ligt een brede gracht omheen, waarop waterlelies drijven. In het midden van dit minia tuurdorpje is er een plein, waarop een kleine kerk zich verheft, die al in 1451 is gebouwd en die his torische en aesthetische waarde bezit; het is de kleinste Go tische kruiskerk van ons land. DIT typische Utrechtse dorps beeld dreigt te worden aan getast. Het kerkje was tot aan de oor log in gebruik bij de Ned. Her vormde gemeente Blauwkapel. De burgerlijke gemeente Maar tensdijk is in twee kerkelijke ge meenten gesplitst, waarvan Blauwkapel een afzonderlijke ge meente vormt. Aan de eigenaardige apartheid van het gehucht Blauwkapel (Advertentie) Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaal. zacht en welverzorgd BSEB £R was eenslang gele den in Nieuw Zeeland, een meisje, dat Louise Rose heette; een paar huizen verder in de straat, waar zij woonde, was een jongen, met wie-zij bevriend was. Die jongen heette Edmund Hillary. Dezelfde, die later we reldberoemdheid zou verkrijgen door zijn beklimming van de Mount Everest. Dezelfde, die op de dertiende van deze maand méde onder auspiciën van De Te legraaf én De Courant Nieuws van de Dag in Amsterdam komt vertellen over zijn wederwaardig heden. Dezelfde die thans de echt genoot is, van het meisje uit Niéuw-Zeèland. Naar het Conservatorium JA, zij waren reeds van hun jeugd af goede vrienden. ioen de schooltijd voorbij was, ging Louise Rose naar het Con servatorium te Sydney; en Ed mund droomde reeds in die tijd van het beklimmen van ber gen.... Niet veel later voegde hij zich bij de Mount Everest-ex- peditie. Louise ging vérder met haar studies. En plotseling bereikte het gro te nieuws de wereld: de Mount Everest beklommen! Het was af gelopen met de rust voor Ed mund Hillary. Hij stond opeens, mét alle andere leden van zijn expeditie in het middelpunt der belangstelling. Louise ging verder met haar studie. Maar niemand weet, wat er in haar omging, toen zij ver nam, dat de goede vriend uit haar schooljaren wereldberoemd geworden was. Geen rust VANUIT India ging Hillary, die weldra Sir Edmund Hillary zou worden, niet rechtstreeks naar Engeland: hij ging naar Auckland, in Nieuw-Zeelènd, om zijn familie en Louise terug te zien. En zó onbekend was hun ver houding gebleven, dat de aan kondiging van het huwelijk voor iedereen een verrassing was maar na die verrassing, was er, Kinderverzorging in '52 (Van onze correspondent) HAARLEM, 6 Nov. De ge meente-instelling voor kinderver- zorging had op 31 December 1952 de voogdij over 235 kinderen, zo blijkt uit het jaarverslag. De in stelling die ten doel heeft duur zame verzorging en opvoeding van behoeftige minderjarigen, geeft de voorkeur aan gezinsver- pleging. Ook zorgt zij er voor dat de kinderen zoveel mogelijk in milieus van de zelfde godsdien- .stige gézindte worden geplaatst als waartoe zij behoren. Pas wanneer kinderen plotse ling het gezin waar zij zijn opge nomen. moéten verlaten door om standigheden in dat gezin, of wan- .Sieer het kind er niet kan aarden worden zij ondergebracht in een «ier gemeentelijke tehuizen. noch voor Sir Edmund noch voor Lady Hillary een moment van rust. Beroemdheid ZIJ was plotseling een be roemdheid geworden. Met alle zorgen, met alle vreugden van dien. Zij moest méér afspra ken maken en houden in een paar maanden dan andere men sen in twintig jaar. Iedereen wilde met haar spreken en ieder een wilde haar ontvangen. Ei bleef geen tijd meer over voor een privé-leven of voor studie. Er was alleen maar de beroemd heid. Thans is zij in Engeland, waar Sir Edmund op het ogen blik lezingen houdt. „Ik heb er nooit van gedroomd, dat dit ons zou kunnen overkomen", zegt zij, „maar het is heerlijk. Het is natuurlijk wel erg druk, met al die lezingen en die diners die lunches, waar we allemaal LADY HILLARY. druk moeten aanzitten, maar ik geloof, dat ik het desondanks heerlijk vind, omdat ik weet, dat het niet te lang zal duren. Als het over is, gaan we terug naar huis en gaan we een rustig leven leiden". „Ja", zegt zij, „ik heb nooit kunnen vermoeden, destijds toen Edmund en ik school vrienden waren, dat er zo veel in ons leven zou gebeu renAlle mensen zijn zo vriendelijk voor ons ge weest!" -- VA*v*- U v* 0£' L maakte de bezetter een einde. De Duitsers sloten het fort af. Het kerkje bleef leeg en geraakte in verval. Later, terstond na de bevrij ding, bleef Blauwkapel afgegren deld. Het diende een tijd lang voor verblijf van politieke delin quenten. De kerkelijke gemeente verplaatste zich naar het nabij gelegen Groenekan. Thans, nu het dorpelijke Blauwkapel weer is opengesteld, kan men wederom het aanmin nige complex aanschouwen van de kleine huisjes met de heel oude kerk in het midden. Maar de kerk schijnt gevonnist, omdat zij niet meer een behoefte ver vult. Wat zal men. beginnen, zo luidt de redenering, met een ruïne, met een onvolwaardig ge bouw, dat zijn sociale zin heeft verloren? De eerbied voor het verleden eist, dat men tenminste een weg tracht te vinden om het gebouw te behouden. Daartoe stelde een aanbod van „Het Openlucht-Museum" de kerkvoogdij van Maartensdijk, die de kerk, met uitzondering van de toren bezit, in de gelegenheid. Het wil het kerkgebouw kopen en het volgens de oude tekenin gen weer optrekken op de terrei nen van het Museum te Arnhem. Nog geen beslissing OVER DE verkoop van het kerkje is intussen de defi nitieve beslissing nog niet ge vallen. Er wordt thans onder handeld met de vereniging „Oud- Utrecht" en de mogelijkheid be staat, dat die vereniging het voor een niet te hoge prijs kan kópen. Zij zal dan echter tevens voor de hoge kosten der restau ratie dekking moeten vinden. Blauwkapel zal, zodra de an nexatie een feit is, tot het gebied der gemeente Utrecht gaan be horen. De belangstelling uit Utrecht is dus begrijpelijk en hoopgevend. Wat dan? (Van een onzer verslaggevers) IN Frankrijk gaat de Nationale Federatie van de Linge riefabrikanten een veertiendaagse actie beginnen, waar mee men de vrouwen terug wil brengen naar de winkels in lingerie, terug naar het nachthemd, naar het hemdje en voorair naar de uitgebreide collectie ondergoed, die de vrouwen in de tijd vóór de oorlog hadden. Economische oorzaken? DE Franse lingeriefabrikanten hebben zich afgevraagd, welke de oorzaken zijn, dat de vrouwen in hun land minder on dergoed kopen. Om de waarheid te zeggen: men weet het niet goed. Men veron derstelt echter, dat het „dure leven" er de oorzaak van is, dat de jongedame, die voor de oorlog met zes en dertig stuks onder goed het huwelijk inging, thans voldoende heeft aan tien. (De prijzen van ondergoed in Frank rijk zijn aanzienlijk hoger dan in Holland). Tijdens de „Quinzaine des in dustries de lingerie" zal men de vrouwen uitleggen, dat de kwa liteit van de lingerie een teken van beschaving is. Er zullen over al modeshows gehouden worden, waar men kan zien hoe nylon en zijde verwerkt worden tot onder goed. Een van de slagzinnen, die er gebruikt worden, is: „Kleedt u uit". In Nederland behoeven de fabrikanten en winkeliers de vrouwen niet naar die pun ten terug te brengen: z\j zijn er nog steeds, ondanks het feit, dat ook haar ondergoed garderobe de laatste tien jaren heel wat veranderd is. (Y/IJ hebben over deze aan- W gelegenheid met verscheidene fabrikanten en winkeliers ge sproken en zij waren nagenoeg unaniem van mening, dat de Nederlandse vrouw op het ogen blik méér ondergoed koopt dan vroeger. Hetgeen zij uiteraard een verheugend verschijnsel ach ten. Zeker, er zijn veranderingen gekomen in de collectie onder goed, dtie zij zich op het ogenblik aanschaft. Er heeft ,zich, zo vertelde ons de heer P. Bolhuis, directeur van drie „Mayfair"-zaken te Amster dam en Den Haag, die zich spe cialiseren in kousen en onder goed, de laatste jaren bij de Ne derlandse vrouw een revolutie ontwikkeld; zij is zich bewust geworden, dat de onderkleding van direct belang is voor hetgeen zij daarboven draagt. Met andere woorden: dat een aardig bloesje of truitje pas goed tot zijin. recht kan komen wanneer zij daaronder een onderjurk van goede snit draagt. Van hemd naar hesje EEN paar jaar geleden heeft men in een aantal winkels in lingerie aan de meisjes, die daar verkopen, gevraagd of zij een hemdje droegen. Niet één droeg een hemdje. En Ln de winkels wordt er nauwelijks meer gevraagd naar dit kleding stuk, dat ongemerkt uit de popu lariteit van de vrouw verdwenen is. Maar daarvoor zijn andere soorten onderkleding teruggeko men in de populariteit; daarvoor zijn er nieuwe soorten bijgekomen. Het hesje, dat men makkelijk het „surrogaat voor het hemdje" zou kunnen noemen: naar dit hemdje, dat de vorm van de bustehouder onder het blousje verdoezelt, wordt véél gevraagd in de winkels. En hetzelfde is het geval met de „petticoat", de „halve onder jurk", die vooral in katoen veel opgang gemaakt heeft. Het „mooie" komt met uit Nederland NU het nylon zoveel succes heeft in het ondergoed, zou men zich kunnen afvragen, of de vrouwen van dit soort ondergoed niet minder in huis hebben dan vroeger van het kunstzijden ondergoed. De vrouw, die zich wel tot kopen laat bewegen, wanneer haar wordt gezegd, dat het ondergoed, dat zij koopt, ge makkelijk wasbaar is en snel droogt die zelfde vrouw koopt daarom niet minder. Althans in de zaken, waar wij hierover ge ïnformeerd hebben. En zij stelt er nog altijd prijs op 9lipjes met kant of een fraai werkje te kopen, ook indien het ondergoed, dat zij koopt, minder sterk is. Er is veel veranderd in de onderkleding van de vrouw, niet alleen wat betreft de hoeveelheden, die zij nodig had en heeft, maar ook wat betreft de soorten. Reden tot ongerustheid voor fabrikanten en winkeliers is er echter niet In Frankrijk is die er wel. Onze tekenares Elizabeth Stockmann heeft in twee tekenin gen haar visie gegeven op een voorbije en de huidige, tijd Advertentie VERBLUFFEND RESULTAAT met de nieuwe ERI-POEDERSTIFT „Lippenstift" voor Suède-schoenenl Nog nooit heeft U suède-schoentjes zo onberispelijk mooi gekregen! Luchtig aantippen, vale plekken krijgen de goéde kleur terug! De ERI-Poederitifc past in ieder hand tasje en staat overal tot Uw dienst! In een wip klaar, zonder één vinger vuil te maken ERI-poeder stuift niet en is water proof. Geen vrees meer voor regen druppels of modderspatten. Vraag Uw schoenwinkelier ot schoenhersteller de ERl-poeder- stift, precies in de kleur, die U nodig hebt! f 1.25. ERA DEVENTER - POSTBUS 40 DE HERBOUW van. de.kerk.in het Openlucht-Museum brengt o.i. niet de oplossing "Van het probleem. In Arnhem zal de kerk als monster van een be paalde architectuur kunnen wor den bekeken. Maar de strijd gaat niet om het oude gebouw alleen, maar vooral om zijn functie in de omgeving. De ruimte tussen de groene wallen zal van een schilderachtig plekje degraderen tot een opslag plaats voor militaire materialen en een verzameling van militaire leslokalen. Als in de loop der tij den het fort geslecht wordt, dan staat het te vrezen, dat een der aardigste, geaccidenteerde pun ten in de omgeving der stad Utrecht met de grond gelijk ge maakt wordt en een landschap dat als een. vertelling is, wordt vervangen door een dode verza meling van confectie-woningeru Is eenmaal de kerk „verrold", dan is het kenmerkendste van de kleine dorpelijke gemeenschap weggevaagd en staat niets de verdere vulgarisatie van -dit be koorlijke plekje meer in de Weg. Het zijn wel zeer gemotiveer de zakelijke overwegingen, die hier de dichterlijke waarden weerstreven. Het kerkje mist zijn nut en er is geen geld om het tegen verval te behoeden. Toch heeft het futiele geval, waarover wij schrijven, een alge mene en belangrijke cultuur achtergrond. Machtige, herschep pende natuur bezit Nederland weinig. De schoonheid van Ne derland berust in zijn schilder achtige gesteldheid, in zyn his torische objecten. Wanneer wij die niet verzor gen. dan is het met de aantrek kelijkheid van ons land gedaan. Voor de verdere totale vernieti ging van het vaderlandse land schap werkt dan, automatisch, de industrialisatie. Het kan nog T NDIEN het kerkje geres- 1 taureerd is en ter plaatse blijft bestaan, kan het voor doeleinden, aan de eredienst ver want, zijn nut hebben en zal het in de loop der tijden zijn rente kunnen opbrengen. Er meldde zich reeds een onderneming van kerkorgels, die er haar demon straties wilde geven. Wij wachten gespannen af of'de bemoeiing van oud-Utrecht het Blauwkapelse monument zal kun nen redden. En of niet, nu het pu bliek zich voor deze kwestie gaat interesseren vakbladen hebben er reeds over geschreven .Monumentenzorg" alsnog zich over een spoedige subsidie voor de restauratie wil- bezinnen. Er is periculum in mora.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7