EINDHOVEN: STAD ZONDER RUIMTE Ingrid Bergman in „Europa '51" ourncidi Amsterdamse Filmpremières tr Als het nodig is, gaan we achter de kruiwagen j De Burgemeester en zijn Problemen (III) j Aardgasleiding Oost-Groningen Drie jaar voor veediefstal Poolse diplomaat in hongerstaking Chirurgisch ingrijpen WIE DEZE 'burgemeester Kolf schoten een kwartier hoort praten, weet, dat hij allesbehal ve een man van formaliteiten, allesbehalve een droge ambtenaar is. In zijn domein behoort de bu reaucratie niet thuis. In de raad heerst teamgeest. De burgemees ter en zijn wethouders vormen als het ware een vriendenkring, waarin voortvarendheid gepaard jaat aan Brabantse gemoedelijk heid. „Als het nodig is, gaan we ook achter de kruiwagen!" Eindhoven, de „stad in de ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DE TELEGRAAF EEFT Eindhoven geen traditie? ,,De traditie van onze stad is de industrie!" zegt burgemees ter Kolfschoten. „Eeuwen ge leden al was Eindhoven de stad der linnenweverijen en katoenspinnerijen. In 1820 werd de eerste stoommachine in gebruik genomen. In de Franse tijd beleefde de Eind- hovense hoedenindustrie een bloeiperiode. Na de terug tocht van Napoleon leverden de Kussen geen hazenvellen meer, zodat er een slapte in trad. Nog later kwam er con currentie van Frankrijk en België, maar de hoedenindus trie is nooit geheel verdwe nen. De hoge zijden, die ik bij officiële gelegenheden draag, is een Eindhovens product." Eindhoven is dus van oudsher een stad van fabrieken geweest, maar het is thans de industrie stad bij uitnemendheid. Namen als Philips en Van Doorne heb ben wereldvermaardheid verwor ven. En nog steeds breiden deze bedrijven zich uit, nog steeds ko men er nieuwe fabrieken 'bij. En daar ligt het grote probleem voor de stad: enerzijds de enorme expansie van de industrie en an derzijds de daarmee verband hou dende noodzakelijkheid om het voortdurend groeiende aantal in woners een behoorlijke huisves ting te 'bezorgen. Enorme groei IN 1920 werden de zes rand- dorpen Woensel, Stratum, Gestel, Strijp, Tongelre en Acht geannexeerd. Het aantal inwo ners van Eindhoven, dat bij het begin van deze eeuw 5000 had be dragen, steeg daardoor plotseling tot 45,000, maar pas door de ont wikkeling van de industrie ging dit cijfer met sprongen omhoog. Ruim 149.000 inwoners telt de stad op het ogenblik! Er is geen stad in heel Nederland, die op zulk korte termijn een dergelijke groei heeft doorgemaakt. Het behoeft geen betoog, dat deze uitzonderlijke groei span ningen heeft teweeggebracht. Het is nauwelijks mogelijk het tempo bij te houden, maar het is vrijwel onmogelijk tegelijkertijd de be staande achterstand in te halen. Er is niet alleen een tekort aan woonruimte, maar ook aan scho len, aan kerken en ziekenhuizen, aan sportvelden en zwemgelegen- heden en er is een tekort aan be huizingen voor vrijwel alle open bare diensten. Een deel van het •nieuwe stadhuis is gereed, maar het is veel te klein. Er is een dringende behoefte aan een schouwburg. De Gemeentewer ken, de Geneeskundige en Ge zondheidsdienst, de Sociale Dienst ze zijn alle provisorisch ondergebracht.... De bijzonder snelle wij ze waarop Eindhoven zich uitbreidt, plaatst de autoriteiten voor grote problemen. Het woning- vraagstuk, is daarom in de Nederlandse licht stad groter dan elders en het verkeersprobleem vereist ingrijpende maat regelen. Aanpakken 't TS marktdag en druk te Eindhoven. We zijn blij als we, aan het gewoel op straat ont komen, een ogenblik kunnen uitblazen in de gezellige ont vangkamer van Rooijmans-Muller op de Denier. ..Toeback is het cruydt der Tevredenheidt" staat er in sierlijke letters boven de schouw en Jan Rooijmans heeft puike toeback en hij blijkt een tevreden mens te zijn. Driemaal gedurende de oorlog is Eindhoven geborribardeerd en ook de win kelstraat de Demer heeft het zwaar moeten ontgelden en de sigarenhandel. waar we uitrus ten, was in 1945 een ruïne. „Het jaar daarop," vertelt onze gastheer, „zijn we begonnen met de uitvoering der bouwplannen, maar ofschoon er toen al woning nood heerste, werd het bouwen voorafgegaan door verdere af braak. Wat haalt de burgemees ter nu in z'n hoofd? vroegen velen, maar burgemeester Kolf schoten wist wel wat hij deed. Had 'hij in 1946, toen er nog geld was, niet onmiddellijk aan gepakt, dan had hij er wellicht later geen kans meer toe gekre gen. Trouwens, dat is een van zijn beste eigenschappen: aanpak ken. Toen we indertijd het laatste puin uit de Demer zouden weg ruimen, besloten we er een kleine plechtigheid van te maken. De hele raad, de notabelen der stad en de bewoners van de Demer zouden dit symbolische karwei opknappen. Het werd bij stro mende regen een optocht van welgemutst kruiwagen rijdende deftige heren in jacquet en hoge hoed. „Ja," zei de burgemeester tegen de slager, die naast hem kruide, „jij werkt even hard als ik, maar jij verdient meer." Zo als het hoofd der vroede vaderen kan opschieten met zijn midden standers, zo kan hij het ook met de arbeiders en met de aristocra tie. Hij is een man van de daad en als hij een beroep doet op de burgerij, helpt iedereen mee. Aan zijn initiatief is het te danken, dat we op 18 September het feest Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, ex-minister van .Jus titie, licht zijn bouwplannen toe. „Om onze onteigeningsmethode zijn we wel een beetje berucht, maar wé hebben geen tijd." (Van onze correspondent) VEENDAM, 7 Nov. In de Vrijdagmiddag in Veendam ge houden vergadering van de K. v K. voor de veenkoloniën, heeft de voorzitter, de heer J. Duintjer, meegedeeld, dat naar Oostelijk Groningen een aardgas. leiding zal worden gelegd, indien met enkele gemsenten, die hier voor interesse toonden, overeen stemming over de leveringsvoor waarden kan worden bereikt. Dit is het resultaat van een be spreking van de K. v. K. in Gro ningen en Veerdam met dr. Kra mer, dir.-generaal voor de ener gievoorziening en de industriali satie. De leiding zal worden gelegd van Assen via Rolde. Barenveld, Wildervank, Veendam, Hooge- zand-Sappemeer, Winschoten, Oude en Nieuwe Pekela naar Stadskanaal. De gasprijs voor in dustriële doeleinden bedraagt 13 cent per mS van 8000 calorieën. Deze prijs is gebaseerd op een le vering van 400.000 m3 per dag ge durende 20 jaar, gegarandeerd door de Ned. Aardoliemaatschap- py- ROTTERDAM EERT d. VORM (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 6 Nov. Ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag is vanmiddag in de tuinzaal van het Museum Boy mans, de heer W. v. d. Vorm door het gemeentebestuur ont vangen, Burgemeester G. E. van Wal- sum overhandigde hem daarbij de Van Oldenbarneveltpenning. de hoogste onderscheiding van de Maasstad. De heer v. d. Vorm, oud-direc teur van de Steenkolenhandels vereniging en nu nog o.a. pres.- commissaris van de Holland- Amerika Lijn, kreeg deze onder scheiding voor z'n grote verdien sten voor Rotterdam, in het bij zonder voor 't bedrijfsleven en 't Museum Boymans. Kinderverlamming-virus gefotografeerd POCONO MANOR, 6 Nov. In Amerika is men er in geslaagd door middel van een electronen- microscoop, de virus die de kin derverlamming veroorzaakt, te fotograferen. Gisteravond heeft dr. A. R. Taylor, een bioloog van de phar- maceutische maatschappij Par ke. Davis and Co" de foto's te Pocono Manor, op een bijeenkomst van het Amerikaanse genoot schap voor onderzoek met de electroneramicroscoop geproj sc- teerd. De virus heeft de vorm van een klein bolletje. (AFP). (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG, 6 Nov. Tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeelde vanmorgen het Haags gerechtshof de 51-jarige Amsterdammer YV. de B., die in Diemen een kalf zou hebben ge stolen en ter plaatse geslacht. De B. had gedurende het ge hele proces fel ontkend. Hij was in eerste instantie door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot eveneens drie jaar. Hij had al meerdere veroorde lingen achter de rug voor het stelen van vee uit weidegronden Het Amsterdamse gerechtshof, bij wie hij in hoger beroep ging, be vestigde het vonnis van de recht bank. Via de Hoge Raad kwam de zaak bij het Haags gerechtshof, waar de fungerende procureur-gene raal. mr, F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, vier jaar met aftrek eiste. WINNIPEG, 6 Nov. Een voormalige Poolse diplomaat in Canada, die enige tijd geleden in dit land politiek asyl heefi ge vraagd, maar dit nog steeds niet heeft gekregen, is vandaag een hongerstaking begonnen, om de aandacht te vestigen op de voor hem zo precaire toestand. De diplomaat Michael Krycun. zijn vrouw en zijn dochtertje hebben een verblijfsvergunning voor zes maanden gekregen, maar Krycun heeft tot dusver gewei gerd deze vergunning bij de emi gratie-autoriteiten op te halen Hij vreest nl. dat, wanneer hij als emigrant wordt beschouwd, de Poolse regering een aantal plau sibele argumenten zou kunnen aanvoeren voor zijn uitlevering. Wanneer hem echter politiek asyl is verleend, zou dil onmogelijk zijn. (Reuter) Lu Boem bij de luchtmacht Een Zweedse film. die XOl voornamelijk ten doel heeft Nils Poppe, een /"G*7 artist dtie over een \-jLIfJiLUi benijdenswaardig ko- L misch talent beschikt, op zijn voordeligst te doen uitkomen. vmer voor de man, dat het scena- lijdt aan zwaar op de handse po gingen om grappigheden te verkopen. De avonturen, die Boem bij de lucht macht beleeft, blijken zo super komiek, dat het niet leuk meer is En de manier waarop het geval fil misch is uitgewerkt, helt vaak over naar dilettantisme en wekt herin neringen aan de tijden van de stom me film. Geen product waar de Zweedse filmindustrie eer mee inlegt! NGRID Bergman zet „Europa '51" in als een rijke vrouw, die haar moederplichten verwaar loost voor de beuzelachtigheden der society. Ook de gewichtige vraagstukken van de wereld, die in tafelgesprekken aan de orde komen, wuift zij met een wuft gebaar terzijde. Dit alles schijnt haar ech genoot, een puissant za kenman, niet te deren, maar haar 10-jarig zoontje lijdt er dermate onder, dat hij zelfs een ongeval forceert om de aandacht van zijn moeder te trekken. Het kost hem het jonge leven en zijn moeder haar onbezorgde leven je, want nu begint „het geweten" een rol te spelen. Onder invloed van een neef, een communistisch buitenbeentje in de familie, neemt de zwaar ge troffen Irene kennis Cinonr van een anc*er leven, dat van de sloppen en stegen. Aanvanke- rtCLZCl Hik blÜft ziJ er als weldoenster buiten INGRID BERGMAN in de film van haar echtgenoot. Roberto Rossellini, „Europa '51" (Cineac-PIaza) staan, maar lang duurt het niet, of het absorbeert haar. Zij komt niet meer thuis, staat een ster vende prostituée terzijde, neemt tijdelijk de plaats in van een vrouw, die in een fabriek werkt, maar haar zoveelste natuurlijke kind ter wereld moet brengen, kortom gedraagt zich als een soort beschermengel van de verworpe nen van Rome. Het blijft niet ongestraft. Haar echtgenoot, het schandaal vre zend, weet haar met enige attes ten af te schuiven naar een psy chiatrische inrichting. Wel komen de verworpenen tot en met tinderen voor haar pleiten, maar het baat niet. De maatschappij heeft Irene uitgestoten. De titel van de film duidt er op, dat Robero Rossellini een film heeft willen maken, die tekenend is voor deze tijd en als Curzio Burgemeester joost J. G. BOOT van Hilver sum wéét dat hij Donderdag ;ejaagd heeft. Het was hem gisteren nog goed aan te zien, en de enige troost is, dat zijn letsel bijzon der is meegevallen. Er was in de bossen van het Goois Natuurreservaat een jachtpartij georganiseerd, waar aan de heer Boot (een enthou siast jager) deelnam. Op een ongelukkig moment loste een bekend chirurg, die ook van de (jacht)partij was en achter de burgemeester liep, een misplaatst schot. Een aantal hagelkorrels be landde in het rechter dijbeen van de heer Boot en ook drongen enkele korrels in de huid van de linker slaap. Onder de gegeven omstandig heden verbaasde niemand zich er over. dat er onmiddellijk een chirurg ter plaatse was om hulp te verlenen. In het ziekenhuis is burge meester Boot verder behandeld. Gistermiddag zat hij weer in zijn werkkamer. Kadiobrmd Radiobruid van de dag is vandaag RIETJE DE JONG STE, TV-omroepster van de VPRO en geruime tijd mede werkster van mevrouw Spelberg bij het Zondagsclubje, die in Hil versum trouwt met ds. G. M. SPELBERG, zoon van de predi kant-directeur van deze omroep vereniging. De jonge mevrouw Spelberg zal haar werk bij het Zondagclubje beëindigen, maar zij blijft zo lang de VPRO slechts enkele uit zendingen per jaar verzorgt als TV-omroepster meewerken. Het jonge paar zal om twaalf uur in het raadhuis trouwen, waarna om kwart voor een in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestanten Bond het huwelijk De kennismaking tussen president Eisenhower en de blinde Helen Keiler (7 3), die haar naam onsterfelijk heeft gemaakt als helpster van blinden, doofstommen en andere gebrekkigen, geschiedde door een tastende sensitieve hand over het. gezicht van de president. Helen Keller's handen kunnen „zien". Zij vertelde haar hegeleidster, dat. zij op het gezicht, van vriendelijke glimlach had waargenomen. Eisenhower moed i liefhebberij, het vioolspelen. De paar weken, die ik elk jaar over houd. besteed ik om met m'n vrouw en m'n zes kinderen de bergen in te trekken, U ziet wel: ook welvaart baart zorgen,... e. jan stoffels. zal worden ingezegend door dr. NICOLETTE A. BRUIN ING, de voorzitster van de VPRO. De jonge ds. Spelberg en zijn vrouw zullen zich in Warga in Friesland vestigen, waar hij op 29 November als predikant zijn intrede zal doen. Onveilige ambassade DE AMERIKAANSE AMBAS SADE in Den Haag verkeert in een hoogst ongebruikelijke situa ie, en twee van een inspec tie in Europa teruggekeerde Congresleden hebben daarover het hunne gezegd. De ambassade is namelijk on dergebracht in het Esso-gebouw, en in deze combinatie van diplo matieke vertegenwoordiging en particuliere onderneming zien de Congresleden „een groot risico voor de veiligheid." Het. gedeelte van het gebouw, waarin de ambassade is ge- ves igd, is met hekken van de rest, geseheiden, en bij de poortjes pleegt men vervaarlijke Amerikaanse landsverdedigers aan te treffen. Het State Department acht deze beveiliging blijkbaar vol doende. want de zwervende in specteurs beklaagden zich er o-ver, dat daar alle verzoeken om verandering in de toestand wor den genegeerd. „Uw plaats as thmis" DE NEGEN KINDEREN (vier meisjes en vijf jongens van twee tot zestien jaar) van me vrouw LIS GROES verheugden zich er oprecht over, dat hun moeder werd benoemd tot mi nister van Handel in de nieuwe Deense regering. Toen de nieuwe minister (43 jaar. economiste. nooit te voren actief in de politiek) van haar eerste kabinetsvergadering thuis kwam, vond zij de kamers van haar woning met bloemen en guirlandes versierd. Zij was toen de voordeur al gepasseerd, waarop de spruiten een vrouw met een bezem had den getekend. Het onderschrift luidde: „Vrouw, uw plaats is thuis." Toch textiel SINDS ik een week gele den heb geschreven, dat de heer FRITS VAN GELDE REN zich een halve eeuw ge»e- den vergiste, toen hij meende uit Ramen textielgaren te kun nen maken, heb ik diverse brie ven ontvangen, die mij leerden, dat er geen vergissing in het spel was. De bedoeling was niet zozeer als ik het goed heb begrepen de wetenschappelijke nage dachtenis van de heer Van Gel deren te zuiveren (hij voe.de zich bij zijn gaskousjes en zijn porselein trouwens best) als om de aandacht te vestigen op de resultaten, die hier te lande met Rameh zijn en worden bereikt. Hetgeen uitermate verheugend mag worden genoemd. Koeien in Meuren ONZE KOEIEN en haar mel'k (natuurlijk niet alle anderhalf millioen stuks en niet alle 15 milliopn kilo melk, die zli dagelijks produceren) gaan op kleurenfilm de wereld in. Zo ver als Japan, India en Zuid-Amerika, alle zuivelklanten van ons. Polygcon-Profilti en de zui- veltechnische adviseurs C. RO- SENSCHOON en drs. L. VAN HOEPEN hebben van „Land van Melk" iets goeds gemaakt, hoor de ik van een man, die het weten kan. De film doet alle recht weder varen aan een industrie, die per jaar voor een milliard gulden produceert en welker uitvoer tien procent van onze totale ex port uitmaakt. Recht ook aan de kwaliteit van de zuivelproducten, die door een efficiënte controle nauwge zet op peil wordt gehouden. Ofschoon men er wel aan ge wend is. dat op allerlei gebied de mens door de machine meer en meer wordt verdrongen, valt 'het bij het zien van de film bij zonder op, hoezeer de zuivel industrie is gemechaniseerd. Aan de melk en wat er van gemaakt wordt, raakt bij wijze van spreken geen hand meer. Braziliaans bezoek CISTERAVOND heb ik heel 1 wat Braziliaanse han gedrukt in het Amstelhotel. Het was al Brazilië wat de klok luidde, daar aan de boor den van de. Amstel en ik kan er van getuigen, dat deze Zuid- Amerikanen zeer gastvrije lie den zijn. De charmante consul- generaal en zijn donkerogige dochter senorina TASSO-FRA- GOSO gaven een cocktail-party ter gelegenheid van het bezoek van het Braziliaanse opleiding: schip „Duque de Caxias" aan Amsterdam. Te midden van sherry's, Hol landse borrels, port, Manhat tans Side-Cars, bitterballen, nootjes, zoutjes en wat dies meer zij zag ik Amsterdams burge meester, leden van het corps consulaire, bankdirecteuren, de commandant Maritieme Midde len. de Garnizoenscommandant, de hoofdcommissaris van poli tie, directeuren van scheepvaart maatschappijen. (onder wie de heer DELPR.AT met zijn aller vriendelijkste echtgenote), en vele andere belangrijke Amster damse burgers vergezeld van hun gades. Commandant FRANCISCO VICENTE BULCAO VIANA en zijn mannen zagen vele havens: Las Palmas, Madeira. Casa blanca. Belfast. Londen, Oslo, Kopenhagen. Helsinki, Stock holm, Hamburg en nu Amster dam. Zij gaan verder naar Antwer pen, Le Havre, Parijs. Barce lona. Napels. Athene. Istanbul. Alexandrië. Algiers. In Mei zijn zy weer thuis. „Nog even. en we raken totaal vereuropeest", zei een van de voortreffelijk geüniformeerde le den van het opleidingsschip mij, en hij sloeg veelbetekenend een onvervalste oude klare door het stoere keelgat. Tikmuziek VAN een kort bezoek aan de muziekuitgever JACQ. KLU- GER is GER DE ROOS niet met lege handen teruggekeerd. Hij bracht een gramofoonplaat mee, die in Amerika net op de markt is en die „weer eens wat anders" heeft. Het is een compositie van LEROY („Blue Tango") AN DERSON en heet „Typewriter". Van het orkest maken deel ui'twee schrijfmachines, waarvan volkomen in het rhythme de toetsen ratelen, de bel belt en de wagen snort. Zodra Ger de Roos typistes met einddiploma conservatori um, respectievelijk musiciennes- met-Mercurius nodig heeft, zal ik het laten weten. Hartstocht getemperd GASTON MAZO, ovr wiens hartstocht voor de kleuren fotografie ik gisteren ver telde, zal nog even geduld moe ten hebben met het. winnen van de Nederlandse schilders voor zijn ideeën. Zijn lezingenprogramma is dermate overladen, dat hij in het ICC aan het onderwerp „Bijdrage van de kleurenfoto grafie aan de schilderkunst" niet zal toekomen. Men zal zich (ongetwijfeld met genoegen) tevreden stellen me' Mazo's verhaal en kleuren- lïchtbeelden van de Vallee du Loir, Malaparte in „De Verboden Chris tus" heeft willen zeggm. dat het lijden voor anderen aoor de hui dige samenleving niet wordt ge accepteerd en zelfs gestraf.. Zijn stelling moge interessant zijn. hij schiet tekort in zijn theatrale ver haal en de nog veel theatraler wijze, waarop hij het ver.elt. In plaats van de „sociale" mogelijk heden uit te buiten en een echt beeld te geven van het pauperdom, waaronder Irene zich begeeft, heeft hij een melodrama vervaar digd, vol halve waarheden en neie overdrijvingen, met een lar moyant en. zoals het hier gebraont wordt, zeer onwaarschijnlijk slot. Heeft hij dit gedaan om zijn vrouw, Ingrid Bergman, grote speelscènes te verschaffen? Des te erger, want zij verdient een kans te krijgen in een zuivere, waar achtige film, die ook in geestelijk opzicht haar grote talent waardig is. Ontegenzeglijk bewijst zij ook hier een groot actrice te zijn, aan wier spelnuances elke cloze- up welbesteed is. wan: ondanks het drakerige verhaal blijft de fijne toetsen en schakeringen van deze bijzondere persoonlijk heid gespannen volgen. Wellicht zal dit menigeen bevredigen. Mij niet. JAN SPIERDIJK Zij wist 't weer beter rW-»,/,* Wanneer een vrouw LJGolliGl al te hoge verwach tingen heeft van haar man en deze geen „neen" durft te zeggen, wanneer zij al te ambitieuze plannen koestert voor zijn loopbaan kan dat aanleiding geven tot grote moeilijkheden. Die moeilijkneden zijn in deze film verwerkt tot een amusante comedie. De man is medewerker op een groot advocatenkantoor. Maar daar men weigert hem in de firma op te nemen waar hij op aandringen van zijn vrouw om ge vraagd heeft zoekt hij zijn eigen weg, een weg die ondanks de voe angels en klemmen ten slotte toch tot het gewenste doel leidt. Het gezellige geval wordt P'ttig gespeeld door Glenn Ford als de man. Ruth Roman als de vrouw en Nina Foch. als een meisje dat b ij n a aanleiding geeft tot een driehoeksverhouding. Deze laatste actrice, die een caba retzangeres met temperament vertolkt, is een Nederlandse, doch ter van een musicus. Invasie Een oorlogsfilm, zoals er sinds 1945 bij karrevrachten onze bioscopen zijn binnengereden, Eerst de opleiding van onhan dige. baardeloze knapen dan de vuurproef, vervolgens de verras sing van de bloodaard die een held blijkt te zijn. De sergeant-majoor, zó bars maar een vader voor zijn jongens, is natuurlijk gedoemd te sterven. &n hij niet alleen. Maar de knappe, "onverschrokken jonge luitenant blijft leven. Zo ook het meisje in uniform, die het verder wel met hem klaren zal. De hoofdrolspelers: John De- rek. John Barrymore Jr. en Mona Freeman. De mandie zij begeerden p:+.. Hoe walgelijk en hoe my mooi de liefde kan zijn toont deze Pommer-film, waarin Hildegard Knef weer haar talenten laat zien. Maria Alsbacher, een weduwe van middelbare leeftijd (Sybille Schmitz) vat liefde op voor een zeer louche individu, dat niet haar begeert, mar het zeer luxueus hotel aan de Wörthersee, waarvan zij de eigenaresse is. Haar zoon Paul tracht een hu welijk tussen zijn moeder en haar minnaar te verijdelen. Hij wordt hierin geholpen door zijn jeugd vriendinnetje Lydia (Hildegard Knet) wier prille genegenheid eeds lang heeft plaats gemaakt voor oprechte liefde. Maria Alsbacher wil met Gidau trouwen, ook al komt daardoor het ho el in vreemde handen Lydia's warme liefde voor Paul wordt helaas doorkruist door de meedogenloze diagnose van een röntgenoloog, die een ongenees lijke ziekte constateert, Dit ver hindert haar echter niet om Gidau, die, zoals zy weet, verliefd op haar is, op zijn huwelijksdag tot een verleidingsscène te dwingen, die door Maria ziin vrouw gezien Gidau blijft niets anders ovei dan de consequenties te aan vaarden en te ver'rekken. ij bui'engewoon goed ge speelde en sterke film. waar he- laas tegen het slot het spook der kijken1 °m de hoek komt Journaals Polygoon neemt j1' W3ar Wij kc""» niüKen m»t f-LiiP'oder"e snel verkeerswegen in de Gelderse hoofdstad. Dan gaan wij naTr vL. Waar de Nederland'.e schaatsenrijders trainen op de HO.KY Vervolgens zijn wij tegenwoordig bi) KJS&SSSa*'X 1ï'ïKéïsS de Peron in /eSer;n?',aar V3n Pre?'dent Peion in Argentinië en de hulde aan Franco bij de 20e verjaardag van Spaan?e Phalanx Wij zien de stoet van koningin Elizabeth b(j de ope- fl/tf ,V=an j L Ep'e!" parlement, een mts van de besprekingen over Triest fnnp^r,1°nJ1ratieJ met monstertanks in Engeland en de opening van liet Parijse seizoen door het ballet van de markies de Cuevas. Prolongaties en reprises In Kriterion gaat men nog een weekje door met „Kind Hearts and Coronets", de comedie. waar in de onvolprezen comédien Alec Guinness in een stuk of zeven rollen zun kunnen laat zien. kun dig terzijde gestaan door Dennis Price and Joan Greenwood. Een andere belangrijke Engelse film uit het min of meer recente ver leden. „A Matter of Life end Death" draait in Cultura. Tu- sehlnski gaat door met de cyni sche „Schattige Vrouwtjes", Flora en Rialto houden de Hollywoodse versie van Hemingway's „The Snow? of Kilimanjaro" op het doek. In Alhambra kan men Jean Gabin en Michèle Morgan nog ga deslaan in hun „Bekentenis ener liefde". Roxy draait door met „Moulin Rouge". De Uitkyk met het geestige „Alles is vergeven en vergeten". Jimmy Stewart is met „De Haven der Hartstocht" in Corso aangeland, Victoria begint de maand met „Vrouwenpolitie". Het obstakel van de Woenselse overweg 5 van de 12 uur ge sloten, 10 m breed. In de plaats van één trechter komen 7 tunnels. der bevrijding vieren (Maas tricht en Eindhoven waren de steden, die het eerst werden be vrijd.) En dan moet u eens zien, ïoe zelfs de buurtverenigingen van de buitenwijken voor illumi natie zorgen. Teamgeest Ruim zeven jaar staat mr. Kolf schoten aan het hoofd van het bestuur van deze werkstad, tevens de stad van de stabiele arbeids- vrede, de stad zonder stakingen. Maar ook de stad zonder ruim te. „U zit hier in een stukje van het geprojecteerde stadhuis, 't Wordt viermaal zo groot en 't hele complex zal 6 millioen kos ten. Het volgend jaar beginnen we verder te bouwen! Op Oudejaars dag krijg ik zes ontwerpen voor de bouw van een schouwburg. We zullen het beste uitzoeken en dan beginnen we dadelijk met de uit voering! We moeten voortmaken; we hebben geen tijd!" Sedert 1 Januari 1945 zijn er te Eindhoven ruim 5000 woningen gebouwd: op het ogenblik zijn er 1660 in aanbouw (exclusief een centrum voor bejaarden) en 2578 zijn er momenteel nog in voor bereiding. Maar het aantal wo ningzoekenden wordt op ca. 7000 geraamd. En als er straks voor die zeven duizend woonruimte is, zijn er weer nieuwe gegadigden. Toch wordt er maar niet op los ge bouwd. Bij de uitvoering van het tien jarenplan wordt er in weerwil van het hoge tempo streng gelet op het kaliber en op het type van de nieuwe blokken en moet er terdege rekening worden gehou den met de eisen van het schrik barend toenemende verkeer, „We zijn gedwongen," vertelt de bur gemeester, „een vrij rigoureuze onteigeningsmethode toe te pas sen. In dat opzicht zijn we zelfs een beetje berucht. Maar tegen over de onstuimigheid van de expansie is het nu eenmaal niet anders mogelijk." Onhoudbaar steigers", de stad zonder ruimte, de stad met de trechter... Wie er ooit met z'n auto is door gereden, vergeet het nooit meer. Dwars door stad liep de spoor lijn; 100.000 mensen woonden er beneden, 50.000 er boven. En die spoorbaan hal maar één over weg de trechter! Tussen 7 uur 's ochtends en 7 uur 's avonds, dus van de 12 uur per d.ag waren de spoorwegbomen gemiddeld 5 uur gesloten. In 1947 zijn de wachtenden eens geteld; het wa ren per dag 10.000 voetgangers, 14.000 fietsers en 2400 berijders van motorvoertuigen. En sedert dien zijn deze cijfers zeker niet afgenomen. Kortelings kwam de burgemeester met een gezelschap gasten van de een of andere be zichtiging terug, 't Was halftwee in de nacht. De Woenselse over weg was gesloten. Een halfuur wachten! Dat was een onhoud bare toestand, maar om er een eind aan te maken, moest een even ingrijpende als spectaculaire maatregel worden genomen. Na grondige studie van het plan werd besloten de spoorweg „een voudig" 80 meter naar het Noor den te verleggen. Het was het project van het hoogspoor. Op 3 December 1947 stak bur gemeester Kolfschoten de eerste spade in de grond en in de nacht van 28 op 29 November a.s. zal het eerste treinverkeer langs de nieuwe hoge baan worden gediri geerd. Het straatverkeer wordt door zeven tunnels onder de 'poorlijn door van Zuid naar Noord en omgekeerd geleid. Maar voordat er met de aanleg van het hoogspoor werd begon nen, moesten er 80 huizen wor den gesloopt! En de uitvoering van het project zal 20 millioen kosten! „Hulde aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen!" zegt mr. Kolfschoten, „we hebben van haar kant de grootst moge lijke medewerking ondervonden." Dat Eindhoven en zijn gemeen teraad niet alleen aan de pro blemen van vandaag, doch ook aan die van morgen en overmor gen denken, moge blijken uit het feit, dat het wederopbouwplan waarin geïncorporeerd het spoorwegplan is gebaseerd op °en toekomstig getal van 250 tot 175.000 inwoners. „Neen," zegt burgemeester Kolfschoten, „we hebben geen tijd, zelfs niet voor mijn oude

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6