In Duitsland zegevierde sociale markteconomie Het heerlijk avon is weer op komst dj IEDEREEN WIL LEEUWEN ZIEN WILD WEST IN LONDEN Prinsessen aan het varen Grote afkeer (ook bij vakbonden) van bureaucratie DE MINISTER van Economi sche Zaken, prof. Erhard heeft een heilig geloof in de ■waarde van de vrije mens en van de vrije prijsvorming. Hij laat de ondernemers fabriceren en de ar beiders werken wat en waar zij willen. Hij is daarbij diep over tuigd van de zedelijke betekenis van vrijheid in het -cedrijisieven en niet minder ook van de prac- tisohe resultaten. De vrije markt, aldus is zijn principe, beslist zui verder en objectiever dan welke instantie ook. En omdat hij er te vens van overtuigd is, dat de oudere werker reent op pensioen heeft en de werknemer bij werk loosheid, ziekte en ongevallen door de Staat moet worden on dersteund, noemt hij zijn politiek die der sociale markteconomie. Maar hij wil, en daarop leg hij ook de nadruk, de sociale ze kerheid niet zo ver drijven, dat ten slotte niemand meer zeker heid bezit. ALS BEWIJS voor het opti misme, dat in Duitslanc heerst, kan vooral gelden, dal niemand er aan denkt, de emi gratie op enigerlei wijze te be vorderen. „Wij willen goederen exporteren, geen mensen", zeg gen verantwoordelijke instanties. „Het zijn vooral de jonge men sen, die emigreren en deze zijn het hardste nodig bij de weder opbouw". De vakbonden delen Qcze opvatting, hoewel er nog circa 1 millioen weridozen zijn. Zonder vluchtelingenprobleem zag het werkloosheidsvraagstuk er geheel anders uit en boven dien verlangen vele vluchtelin gen er naar, te zijner tijd hun werk te hervatten in het thans nog door Rusland bezette gebied. DE STERKE eenbeidsvak'boncl in Duitsland, die 6'é mil-I lioen leden telt, heeft, zoals van zelf spreekt, zijn critiek op het I H PENNZ01L Ik verkocht straaljagers voor kinderen Jan P. Strijbos in de Kruger Wildtuin Neurenberg, de oude Duitse soeelgoedstad. trouwens ook. Tvpische producten uit deze stad zijn tot in de perfectie uitge voerde tanks. Zij kunnen met de hand bestuurd worden door mid del van een stalen kabeltje, waarmee men de tanks naar per soonlijke smaak kan laten rijden, kunt Kzich scheren*- Rechtskundige poliklinieken MET drommen schunelen ze langs de kopers en KijKers. n.mderen met en zonder ouders. Ouders met en zonder kinderen. Moeders kopen graag poppen, die zij „schattig" noemen. Maar ze nouden er vaak geen rekening mee dat die pop voor haar kroost net „kind" moet zijn. Dit gebaad en gekamd moet worden. Juist die „scnatiige poppen zijn hier voor het minst geschikt. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DE TELEGRAAF 7 (Van onze speciale verslaggever) AAROP be rust het Duitse won der, dat een verslagen en vernietigd land in acht jaar tijds weer een prominente plaats in Euro pa heeft ingenomen? Is het de geniale leiding van de minister van Economische Zaken, prof. Erhard, een der meest populaire figuren in Duitsland? Of werkt de Duitse bevolking dag en nacht aan zijn herstel? Of zijn er andere factoren? De verklaring van het opmer kelijke Duitse herstel is vrij een voudig. De Duitse bevolking werkt gaarne en hard maar de overgrote meerderheid arbeidt niet langer dan een normale werkweek. Minister Erhard is begiftigd met een gezond ver stand en een grote dosis optimis me, maar zijn opvattingen wor den door de wetenschap eerder bestreden dan gedeeld. Geen vestigingsverbod H3T is echter de grote ver dienste van prof. Erhard, ■aai hij het Duitse volk in de ge legenheid heeft gesteld, zelf aan zijn herstel te arbeiden. Er heerst in Duitsland geen verbod tot het maken van overuren. En er is geen vestigingsverbod voor nieu we bedreven. Prof. Erhard wordt, behalve door zijn optimisme, voornamelijk geleid door het principe dat zo weinig mogelijk 'belemmeringen aan het herstel in de weg moeten worden gelegd. Natuurlijk wordt er in Duits land hard gewerkt. Men kan u een wolkenkrabber tonen, waar bij elke dag één nieuwe etage werd opgetrokken. Men consta teert, dat in een warenhuis des nachts wordt gewerkt om het in terieur te verbouwen. Maar men PROF. DR. L. ERHARD optimisme en geluk hoort ook van een fabriek, die des Zaterdags is gesloten, omdat de arbeiders er in slaagden het productieprogramma van een ■week in vijf dagen uit te voeren, zodat zy met behoud van loon een vrije dag verwierven. De vrije mens De resultaten, die met deze po litiek zijn behaald, zijn indruk wekkend. De productie-index is in vier jaar tijds meer dan ver dubbeld. En als men 1950 als uit gangspunt neemt dan is de sinds dien ingetreden productiestijging groter dan in welk Europees land ook. Er zijn in Duitsland nog 1 millioen werklozen maar dit aan tal was voor enige jaren 2 mil lioen en in die tussentijd zijn bo vendien honderdduizenden vluch telingen uit de Oostzone in het productieproces opgenomen. Sinds 1945 hebben in West- Duitsland ruim 10 millioen ver dreven en gevluchte Duitsers onderkomen gezocht en voor het overgrote deel ook gevonden. Geen emigratie Vakbonden economisch beleid. Men geeft in deze kringen toe, dat er vee) woningen worden gebouwd (er wordt in Duitsland, ook naar verhouding, méér gebouwd dan in Nederland;, maar de woning- oouw zou meer op de arbeiders moeten worden gericht. Ook acht men een grotere mate van „plan ning" gewenst, terwij] men in het detail-apparaat een zekere orde ning voorstaat. De eisen der vakbonden con centreren zich voornamelijk op een krachtige medezeggenschap in de bedrijven in de vorm van een door hen of met hun instem ming benoemde sociale directeur, die naast de technische en com merciële directeur de dagelijkse leiding moet voeren. Voorts ver- .angen zij de helft van het aan tal zetels in de raad van commis sarissen, welk verlangen reeds in verscheidene bedrijven in meer dere of mindere mate in vervul ling is gegaan. De vakoonden zijn evenwel voorstanders van de vrije loon politiek en eveneens van een vrije structuur van het bedrijfs leven. Van te grote staatsinmen ging. die, zoals een vakbondslei der verklaarde, tot bureaucrati sche orgieën kan voeren, zijn zij verklaarde tegenstanders. Wetenschappelijke basis? ET OORDEEL van de Duitse wetenschap over het beleid van prof. Erhard is verdeeld. „Zijn wetenschappelijke «basis is zijn optimisme en een goede do sis geluk", verklaarde een be kend professor aan een Westduit- se universiteit. „Wij zijn waarlijk niet tegen zijn politiek van eco nomische vrijheid en delen zijn practische opvattingen (een eco nomisch student moet bij ons een vol jaar in «de praktijk werken), maar een wetenschappelijk ver antwoorde politiek wordt door prof. Erhard niet gevoerd. Hij werkt en denkt opportunistisch gaat er voornamelijk van uit dat als het de consument goed gaat, 'het bedrijfsleven daar auto matisch wel bij vaart. Er zijn nog zoveel andere pro blemen in Duitsland. Er heerst een grote kapitaalnood. die het bedrijfsleven voor grote proble men plaatst. Het Rijk redt zich nog wel door belastingvrije le ningen. maar als men nagaat wat deze aan gederfde belastingen kosten, dan is dit crediet veel te duur. De spoorwegen vereisen nog enorme hersteluitgaven, hei wegennet verkeert in slechte staat, en het machinepark, dat ge middeld 12 jaar oud is. moet drastisch worden gemoderni seerd". Prof. Erhard hoort deze critiek met een zonnige glimlach aan. Natuurlijk is er in Duitsland ka pitaalnood, «hoe kan het ander,» Maar wordt er al niet weer door de bevolking gespaard? „Welke politiek volgt u als er een crisis komt?" „Er komt geen crisis", is het besliste antwoord. „De Republikeinen in Amerika zijn in geen twintig jaar op het Witte Huis geweest, nadat. zij door de crisis der «dertiger jaren waren weggevaagd. Zij zullen zich wel wachten voor een her haling. En wat Duitsland be treft? Och. er is nog zo'n enor me behoefte aan al)e mogelijke projecten en goederen, dat wij' nog jaren vooruit kunnen". LONDEN, 6 Nov. Meer dan 120 mer.sen zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden in verband met de rumoerigste Guy Fawkas-herdenking in de geschie. denis van Londen. (Guy Fawkes was de man, die onder Jacobus I heeft gepoogd het parlement in de lucht te doen vliegen). Zeven uur lang deden er zich gistei avond in het West. End wilde taferelen voor. met als climax een opmars van 10.000 studenten en andere (Advertentie) jongeren van Piccadilly-Circus naar de parlementsgebouwen. Verscheidene personen kregen brandwonden, veroorzaakt door voetzoekers en ander vuurwerk. Een klein meisje werd ernstig in het gezicht gewond (A.P.). P RINSES IRENE te zamen imet l haar jongste zusje prinses Marijke aan het spelevaren op een vijver, een der dertien charmante foto's uit „particu lier bezit", waaruit ook dit jaar1 weder de Prinsessenkalender van „Pro Juventute" is samen gesteld. Zoals men weet, komt de netto-opbrengst van deze 1 lender geheel ten goede aan het sympathieke werk van deze vereniging, welke zich bezig houdt mehet lot van kinderen, die op het verkeerde pad drei gen te geraken, en tevens met hulp aan de reeds afgedwaalde jeugd. De kalender kunt U bestellen door 2.75 over te schrijven op rekening 517400 van de Kalen deractie Pro Juventute. Gooier- gracht 145, Laren (N.H.) Wie zoals Frits twee dochters heeft, en geen zoon, mist natuurlijk het grote genot af en toe met een spoortreintje te kunnen spelen. Als pseudo- verkoper in een speelgoedzaak heeft hij toch één dag deze vreugde mogen beleven. Wel moest hij zich ook bezig houden met poppen, ganzen borden en andere kinderspelen En ook een ma met een ver wend zoontje leidde zijn aan dacht naar andere onderwerpen. Maar bij alle ervaringen, die hij opdeed, was de eerstgenoemde zeker niet de minste. IJN gpeelgoeu- vakkennis" kreeg ik in een zeer gunstige tijd. Midden in de herfst,- vacantie. De meesten waren kijkers, die met hun kroosïï de stad waren ingegaan om de jeugd als „testcase" voor hun komende en anonieme goedgeefsheid te gebruiken Zij dromden samen voor de stalen stellages, waarop spoor- treintjes raasden en even later IJ VERSCHILLEN DE gelegenheden had onze gids Bert ons op het hart ge drukt de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten in de buurt van de olifanten. In de regel zijn deze grote planteneters de grootste landdieren ter wereld goedmoedige lobbesen, die niemand iets in de weg leg gen. De vele bezoekers, die regelmatig door de Wildtuin rondrijden, worden volkomen jenegeerd en zij doen net of er geen auto's met geïnteres seerde kijkers bestaan. Hei is echter geboden een oli fant niet te hinderen of hem te doen schrikken, want dan kun nen er rare dingen gebeuren. Nog niet zo lang geleden kwam een bezoeker in de grootste moei- lyHheden, toen hij plotseling met zijn auto voor een olifant kwam te staan. Tijd tot keren was er niet meer, de olifant vertoonde grote toorn en emotie, wapperd^ met, zijn grote oren, stak zijn s\v/ de lucht in en zette zijn misthoorn in werking: allemaal tekenen dat hij slecht gehumeurd was. Formidabele kracht DE MAN had juist nog tijd de auto aan de andere zijde te verlaten en een goed heenkomen te zoeken in het bosch. Toen kon hij zien hoe de olifant eerst met zijn schouder de rechterkant van de wagen indrukte, daarna de linkerzijde even onder handen nam, toen de auto enige keren omkeerde en ook weer op zijn poten zette. Ten slotte stak hij zijn beide tanden onder de radia tor. lichtte het gehele motorblok met motor en al er uit, alsof het een beschuitblikje was en stamp te wat er nog over was gebleven in puin. De kracht van zo'n reus is for midabel. Eenmaal vertoornd, ver volgt hij zijn vermeende aanval lers, doch meestal slechts ovev korte afstand. Daarbij kan hij een snelheid ontwikkelen van 1820 mijl per uur, waarbij hij alleen bomen, dikker dan een halve meter, uit de weg gaat. Over een korte afstand kan hij zelfs een snelheid halen van 25 mijl. Dan raakt hij echter spoe dig adem te kort. Als een rietje HET IS verbazingwekkend te zien, welke verwoestingen een olifant in het bushveld en in het bos kan aanrichten. Tei wille van een takje of een paar groene blaadjes kraakt hij een gezonde boom van. 20 cm dik. Met het grootste gemak. Hij slaat zijn slurf op grote hoogte om de stam, zet dan zijn voorpoot tegen het ondereinde en de boom breekt op vier voet boven de grond af als een rietje. Soms zie je tientallen bomen over een kleine oppervlakte, die op deze rnanier deskundig ge rooid zijn. De ranchers, bewakers die politiebevoegdheid bezitten, beweren, dat zij dit vaak doen uit louter speelsheid, zo maar voor de pret. Als het ware om hun dadendrift en lichaamskracht te kunnen spuien. landschap btj de Pafuïl-rlvler.. Ook drukken zij boomstammen omver met hun voorhoofd. Eerst naar de ene zijde, zodat de boom gcrieel scheef komt te staan, en dan de andere kant op. Deze bomen worden dan ontworteld, waarbij het gehele broekeinde met wortels en al te voorschijn komt. Menigmaal zagen wij boomstammen die dwars over de weg lagen en die dan uit de weg geruimd moeten worden door de rancher en zijn helpers. Wij za gen meermalen gedeelten, waar vele tientallen bomen kennis ge maakt hadden met de geweldige kracht van deze dieren. Vooral in die delen van de Wildtuin, waar de olifanten regelmatig en vrij talrijk gezien worden. Kostelijk schouwspel DAT IS het geval in de om geving van het ruskamp Letaba, tussen dit kamp en Shingwidzi en het nooraeiykste kamp Punda Maria. Troepen van vijf, zeven en meer olifanten zijn daar geen zeldzaamheid. In het bijzonder zijn de boorden van de rivieren, zoals de Pafuri, de Shingwidzi, de Letaba en Olifantsrivier gezochte oorden waar zij zich tegoed kunnen doen aan een soort hoog bamboe achtig riet, het z.g.n. olifantsgras. Daar komen zij op warme da gen ook regelmatig baden, wat een kostelijk schouwspel op levert. Zij stoeien en spelen met elkaar, duwen elkaar om en om en onder water, bespuiten zich zelf en menigmaal zagen wij hoe een olifant geheel onder water ging en dan alleen het einde van zijn slurf boven water hield om adem te kunnen blijven halen. De Afrikaanse olifant is veel groter en zwaarder dan de In dische. Zijn schouderhoogte be draagt ongeveer 10 voet (3 me ter). die van de Indische olifant is omstreeks 9 voet (2.70 meter). Men kan aan de voetprenten van de voorpoten ongeveer de hoogte berekenen. Driemaal de omtrek van de voetafdruk plus 8 inches (20 cm) geeft ongeveer de schou derhoogte aan. Het voornaamste verschil is echter gelegen in de oren. Deze zijn bij de Afrikaanse olifant bijzonder groot en bedek ken zijn schouders, bij de In dische zijn zii klein en drie hoekig. De olifant van Afrika heeft bovendien een holle rug. de Indische daarentegen een bolle rug en grote knobbels bo ven de ogen. Dan is er nog een verschil in de slurf: de Afrikaan vertoont twee „vingers" aan de slurf, de soort uit Indië heeft maar één „vinger". Dan zijn de tanden van de Afrikaanse olifant veel groter en zwaarder en van meer waarde; ook de kiezen verschillen aan merkelijk. Men beweerde vroe ger dat de Afrikaanse olifant on tembaar was. afgericht voor allerlei zwaar werk. precies zoals dat al sinds mensenheugenis geschiedt met de Indische olifant. Meestal worden jonge dieren gevangen, oude en volwassen dieren zijn niet meer of uiterst moeilijk af te richten en blijven altijd hoogst onbe trouwbaar. Men vangt de dieren met reeds getemde dieren, een zeer gevaarlijk en riskant bedrijf. Wij zagen nimmer grote troe pen. ofschoon men ons vertelde dat in de Pafuri-area soms kud den worden gezien van 5070 stuks. Men beweert dat de koeien gevaarlijker zijn dan oude stieren. Vooral als zij jonge dieren ver gezellen. De koeien zijn zeer waakz'aam en buitengewoon ach terdochtig. Zij zijn geneigd on middellijk storm te lopen als zij menen dat de jongen in gevaari verkeren of bedreigd worden! Volkomen anders DE Olifantsrivier deelt Kruger Wildpark feitelijk in twee delen, die totaal verschil len. Ten Noorden van de rivier vindt men het z.g.n. Mopanie- gebied en hier speelt de Mopa- nie-boom een grote rol. Het Noordelijke gebied ligt ten Noor den van de Steenbokskeerkring en is in vele opzichten als tro pisch te beschouwen. Daar zagen wij allerlei tropische vogels, die in het Zuidelijke deel ontbreken Ook de plantengroei is in hei Noordelijke deel geheel anders. Men vindt hier de zeer merk waardige Kremetartboom. Een bladwisselende boom met een zeer dikke, sterk gezwollen stam van 6070 voet in omtrek en 4060 voet hoog. Ik laat hier de treffende be schrijving volgen, die men van deze boom geeft in het aardige boek: „Bome en Struike van die Nasionale Kruger-Wildtuin". „Al hoewel dit so 'n geweldige dik stam het, loop die takke baie vinnig dunner na hulle uiteindes toe sodat dit lyk asof dit 'n aantal krom stompiearms omihoog hou'" Afgegraasd DIT uitstekende boek. verlucht met een groot aantal ge kleurde platen, pentekening en foto's, is een betrouwbare gids bij uw zwerftochten door de Wildtuin. In alle winkels in de ruskam.pe is het verkrijgbaar. Koop dat boek als ge hier mocht komen, En gebruik het. Schenk ook aandacht aan het landschap en aan de planten, bomen en struiken, dte dat landschap zo uitermate boeiend stofferen. Bekijk de fraaie bloemen van de Impalla-lelies, zonder de Im- palla's (antilopen) voorbij te lo pen. Die vindt ge in verschillen de ruskampen, maar vooral ii. Shingwedz'i. Zij komen door de gehele Wildtuin voor, maar zijn onvindbaar, omdat zij stelsel matig door het wild worden af gegraasd. De buitengewoon mooie bloe men, rood met wit, bloeien op het naakte hout en verschijnen f>eds midden in de winter, dus in Juni en Juli. Maar wij zagen ze nog onverminderd bloeien in October. Het gros der bezoekers heeft echter maar bitter weinie belangstelling voor de planten bomen en heesters. De aandacht is meestal alleen gespitst op de leeu ven. Daar draait alles om. Alle ge sprekken gaan over leeuwen. .Leeus gesien?" klinkt het overal. Tnderdsad, „and lions?" („en leeuwen?") is wel de meest ge uite vraag. Met „Have you seen veilig stonden. In miniatuur Die speelgoedafdeling is een getrouwe copie, in verkleinde editie, van de normale grote mensenwereld. Alle excessen der moderne tijd worden in het speel- goedbedrijf feilloos overgedragen aan de komende generatie. Straaljagers (van Japanse makelij) rollen gierend en grom mend vóór op de demonstratie- baan., terwyl uit de „motoren" vuurstralen spatten, die geprodu ceerd warden door een aantal in gewerkte vuursteentjes. Militaire politiejeeps. ook alweer van Ja panse herkomst, snellen voort, aangedreven door een ingebouwd, verzwaard vliegwieltje, dat de veermotor min of meer overbodig maakt en veel goedkopere pro ductie en verkoop toelaat. Dit vliegwieltje drijft tevens een enorme sirene aan, die in het apparaat verscholen zit. Ruimte- rebots en maanmannen, Monus- sen-in-het-klein worden verkocht, in uitvoeringen van lood. blik of clastic. „Made in Japan", want het land der rijzende zon heeft zijn plaats op de werelds-peel- goedmarkt herwonnen, Moderne speeldoos t Advertentie I anything?" („Heeft u iets zien?") word je telkens aan gehouden. Met dat „anything" oaianten gevangen, getemd, en worden alleen leeuwen bedoeld Bij VAN EMBDEN kunt U keus maken uil alle goede electrische scheerapparaten PHILIPS BRAUN REMINGTON VICE ROY SCHICK SUNBEAM KOBLER CINT NICOLA AS heeft keus genoeg als hij zijn inkopen gaat doen in de speelgoedivinkel. Maar als hij zijn voor raad autootjes, plaspop- pen, helicopters en pop- penkamers gaat inslaan, zal hij niet alleen met de smaak der kinderen re kening mogen houden. Ook de verlangens der ouders spreken in de speelgoedtvereld een woordje mee. wenden, keren of schieten (met lange vuurslier en). Ai maaKt men er behalve tanks en mitrail leurs ook gewene personen- autootjes, die met de hand be stuurbaar zijn en zelfs inge bouwde radio hebben. In dit ge val een speeldoosje, dat onder het rijden ti'igel-tangelt. Het stamland van „grootmoe ders muzikale klok" werkt weer vclop met speeldozen. Zo heeft de bromtol aileen nog maar zijn vorm behouden. Maar de brom- toon is vervangen door een lief .speeltuinliedje". Concurrentie DE CONCURRENTIE op de speelgoedmarkt is niet mis. De apparatuur van de oude, vast gelopen aspartners Germania en Nippon loopt, sedert de asuitein- den flink in dollars zijn gelagerd, weer op volle toeren. En Duits land heelt dit jaar al aardig de ge volgen vstn zijn Japanse concur rentie ondervonden. Het is ge noodzaakt geworden de „spoor wegtarieven" te herzien. De eiec- trische en uurwerktreinen zijn ook in „goedkope tarieven" op de speelgoedmarkt verschenen. Maar onder motto: „Vliegen is goedkoper dan U denkt" krijgt de spoortrein ook hier concurren tie van het vliegtuig, dat goedko per blijkt. Vliegtuigen zijn in vele uitvoeringen verkrijgbaar: van plastic, van lood, maar ook als modelbouw of bouwplaat. Van al lerlei na/tionale origine, in móór dende concurrentie, tot en met helicopters. Helicopters, die men kan laten stijgen en dalen, rond draaien of desnoods stilstaan-in de-lucht. Oók „la douce France", Mari anne, mengt zich in de strijd. Zij doet dat op haar eigen wijze. Om haar existentie te verzekeren nam :ij haar toevlucht tot 't existentia- isme van St. Germain des Prés. Zij brengt Germaine, de existen tialistenpop. Compleet met spij kerbroek. slaapogen, oorringen en *cht ha«ar. opgemamkt in een „paar denstaart". Germaine van St. Ger main des Prés. IJdel en grat'eus als de Franse vrouw zelf. En 'n tikje prijzig! Net echt ALLE gewoonten der groten vindt men weersDieeeld in het speelgoed voor de kleinen. Schieten allerlei scooters tussen het snelverkeer op onze wegen? De kinderfietsjes, twee- of drie- wielig zijn er een natuurgetrouwe copie van. Auto's, echt en volle dig. Electrisch en zelfbestuurbaar. Zelfs in onderdelen zyn krijgen. BIJ het door minister mr. L. A. Donker ingediende wetsont werp, waarbij pro-deozaken niet meer ten laste van de balie zullen komen doch bureau's worden op- ;ericht, die kosteloos of tegen eringe vergoeding rechtsbijstand verlenen aan on- en minvermo genden, tekent Mr. Dr. E. W, CATZ het volgende aan: Zo verschijnen dan aan de juri dische horizon, hetgeen ik in deze kolommen eerder heb ge noemd: rechtskundigepo- liklinieken. In een ver strakte en verkilde wereld als de onze schijnt het poliklinisch recht voor on- en minvermo genden inderdaad goeddeels on misbaar. En toch. Ja tóch zal men eerlang in, wel licht brede, kring de huidige vormen van pro-deorechtsbij- stand met leedwezen zien ver dwijnen. Of het. verlies van dan zal woTden afgewogen door de maatschappelijke winst, be hoort te worden afgewacht. De jeugdige balieleden, zeker iet wat met pro-deorechtsbijstand overvoerd, vonden daarin zulk een gewichtige leerstof en raak ten al ietwat doorkneed in de geheimen ener ordentelijke rechtspleging. En daarnevens: een ereplïcht zal ons ontvallen, het z.g.n. „nobile officium", want honorering volgt. Mogelijk za] de troost bij het scheiden van de rechtsmarkt dóarin zijn gelegen, dat er vroeg of laat in de jurldieke bedrijvigheid nog wel eens iets voorvalt, dat practisch belange loos wordt ondernomen. Al 1 ij k t het dan misschien enigs zins andersom DODELIJKE VAL (Van onze correspondent) OSS, 6 Nov Tijdens werk zaamheden bij de N V. Van den Berg's Tapytfnbriek in Oss viel de I8-jarige electricien J. Strik van een ladder en kwam met het hoofd op een ijzeren balk terecht Ernstig gewond werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij vanmorgen is overleden. ZOALS de ouden zongen, piepen de jongen. Papa mag <lan op een scooter rijden, zoonlief hoeft weinig voor hem onder te doen sinds de speclgoedindustrie het leven der grote mensen als voorbeeld voor haar producten nam. Geen pop schijnt tegenwoordig goeu ais ze met nun piassen, drm- ftcn, Siapen en mamma zeggen, roppeiminzen zijn gemeum.ecrd mee oar en te ie visie-se i, waarop oeemen scnuiven, en waarm een •speeicioos tuigen, maar oo.-t net «tcnniscne speeigoea neemt een sieeus nogere viucm. Lr zijn thans tecnniscne bouwaozen, ene tot in ae penectie anenej zaken moge lijk maüen. Leifs het monteren van een echte miniatuur auto motor, compleet tot in oe klein ste onderaeien, uitgevoerd in me taal en piastic, waardoor het k.nd tevens ae werking leert. Volieai- ge scheikundige laboratoria eo electrische constructie-bouwdo zen. Amerika gaat hierbij vooraan, zoais bij vooroeeid bij de dok- lersuitrustingen ïtn speeigoeotor- ma&t, compieet met sieioscoop en injectiespuit. Wat het Amerikaan se speelgoed betrert: steents de goedkopere soorten zijn in ver- oand met onze deviezenpositie op de Nederlandse markt. Moeders en poppen De legende van die Pa's met nun spoortreintjes moet nouig aangevuld worden. Moeders zijn met poppen zeker zo erg. Ik heb ae ogen gezien, waarmee ze de poppen bekeken. Ik bestudeerde ae wijze, waarop zü het woord „schaaig" uitspreken. Ma, die een pop bestelt, is even leerzaam ais Pa, die een complete trein koopt. Pa.die delibereert over smai- of breedspoor bij te kopen speel- goedtreinen. En dan maar tot smalspoor besluit a«ls hij ervaart dat, in verband met de electrifi- catie van de speel goed treinen, het smalspoor de toekomst heeft. Hij zucht dan even diep, omdat de eigen uit z'n jeugd zorg vuldig bewaarde trein niet meer „past". Maar diezelfde Pa is dolgelukkig als hij bemerkt dat er met bouwdozen mets veranderd is en dat zijn eigen dozen-van- vroeger nog best passen bij edi- ties-van-t'hans. Ik heb ouders horen praten over paedtigogisch verantwoord speel goed, en zij zochten er naarstig naar. Maar zij zwichtten voor de aandrang van hun kind, dai met alle geweld zo'n klein model mi- trailleurtje wilde hebben, of zo'n echt model Cowboy colt, in (plas tic) holster met fremje en al. Hel paard terug ALS verheugend teit heb ik kunnen constateren, dat het paard terug is in de speelgoed winkel. In prachtige bespannin gen staat het, ondanks alle auto's en vliegtuigen, weer in de belang stelling van het ki^i. Haast was het uit de speelgoedcirculatie verdwenen. De winkelier stond zelf ver baasd van deze „come back". Ga pend staan de kinderen bij het paard, grypend en graaiend gzen de handjes langs al dat moois. Ze strelen het paard, voelen de dis selbomen. Maar straks zullen de handjes ook weer grissen naar de autootjes. De keus is moeilijk. Scharen ouders passeren deze da gen de speelgoedrevue. Zij wik ken en wegen, bepalen hun keus, en vragen zich af of hun kinde ren bly zullen zijn met hun keus. Maar velen bevredigen stiekem tevens uit naam van de goed geefse heilige hun eigen ver langens. Zoels die resolute moe der. die met haar kind iets bij me kwam kopen. Het kind zat te zeu ren over een poppenstoeltie. „Nee" zei moeder, „Je krijgt de poppen-pressure-cooker". En ze kocht die, hoewel het kind er niet 'n het minst belangstelling voor had. Een ander kwam met een bij zonder verwend jongetje. Het kind mocht zelf keus maken uit s°n verrekiikertie of een autootje. „Beide", zei de jongen. „Dat g:at niet", antwoordde Ma. Huilen en zeuren. Het werd de auto. Tien minuten later werd de auto ge ruild voor de kiiker. En weer la ter werd deze kijker- een vlieg- ':u;fr. En het kind bleef drensen. Maar gelukkig zijn er ook ver standiger ouders. En allen, de verstandige ouders en de minder verstandigen, be zoeken in de vol eerde weken de •meelgoedzaken. Zii konen er pon- oen (voor Mal. treinbes (voor Pa) en ander snpeleoed. Die, uit na«'iti van Sinterklaas, voor één dag werden geleverd door FRITS

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4