Vier minuten voor middernacht werd gat bij O uwer kerk gesloten Klokgelui en sirengeloei; toen caisson grond raakte! Nieuw voorstel van Tito inzake Triest REDE VAN WOROSJILOW: AANVAL OP DE V.S. De vlaggen wapperen KUSTVAARDER IN NOOD Laatste bres gedicht 279 dagen na de ramp PYRAMID Herdenking revolutie in Moskou Plant een boom voor f 2.50 l\„U Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225 Amsterdam-C. Postbox 433. Telefoon 3 8 2 3 2 Voor Koeriersters uitsluitend 623 3 6 (5 lijnen). Gemeente Giro P 10.000 Postgiro 260728. Bankiers - Amsterdamsche Bank N.V., Bijkantoor Damrak. MET PARGDL DERTIENDE JAARGANG No 2709 VRIJ, ONVERVEERD Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen ƒ0.49 per weck, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 De 900 ton metende kustvaarder ..Co lumbus" uit Delfzijl heeft vanochtend geseind, zich met zware slagzij ongeveer vyftig mijl ten Noordwesten van Texel te bevinden. De reddingboot ..Brandaris" en de sleepboot „Holland" uit Terschel ling zijn uitgevaren om het in nood ver kerende schip hulp te verlenen. De „Columbus" is pas vorig jaar te water gelaten. Nader wordt gemeld, dat verscheidene schepen naar de in nood verkerende kustvaarder zijn gestoomd. De „Colum bus" heeft een bemanning van tien kop pen; kapitein is de heer R. O 1 d e n- borger uit Appingedam. Het schip was met een lading kolen onderweg van WHITE was een spion De Amerikaanse minister van Justitie, Brownell heeft Vrijdag te Chicago ver klaard. dat Harry Dexter White, een on der-minister van Financiën, in de rege ring van Truman, e'en Sowjet-spion was. die was gehandhaafd, zelfs nadat de fe derale recherche dit feit aan het Witte Huis had gemeld. White, die in 1948 is overleden, had volgens Brownell geheime documenten naar Russische agenten gesmokkeld voor doorzending naar Moskou. Ex-president Truman verklaarde naar aanleiding van deze beschuldiging,,Ik kan me niet herinneren, dat zoiets is gebeurd. Zodra wij ontdekten, dat White niet deugde, hebben wij hem ontslagen." (Advertentie) De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovitsj, heeft gisteravond aan de Britse ambassadeur in Belgrado, Sir Ivo Mallet, en de zaakgelastigde der V.S., Wallner, een nieuw plan ter hand gesteld voor een regeling van het probleem Triëst. Volgens A.P. zou het Joego slavische voorstel van gisteren drie punten bevatten, t.w. een officiële veroordeling van de wanordelijkheden die Donderdag en Vrydag in Triëst plaats vonden, een dringend verzoek aan GrooUBritannië, Frankrijk en de V.S. om spoedig een conferentie over Triëst te houden en voorts het verzoek om de datum van een dergelijke conferentie te bepalen. Vermoed wordt dat Popovitsj de bereidheid van Joegoslavië aan een dergelijke conferentie afhankelijk heeft gesteld van niet inwiUiging van de Italiaanse eis om zone A van Triëst vóór een dergelijke conferentie over te dragen. (Van een onzer verslaggevers) Z1ER1KZEE, Zaterdag. Koningin Juliana kon haar ontroering niet bedwingen, toen om vier minuten voor twaalf gisteravond het pandemonium van scheepstoeters, sirenes en stoomfluiten losbrak ten teken, dat de laatste caisson hij Ouwerkerk aan de grond was gezet. Nadat zij urenlang op het dek van de ..Breezand", het direct ie-vaartuig van Waterstaat, had vertoefd om deze slotfase van het dijk- herstel te aanschouwen, zal ook haar het helse lawaai, dat bij de definitieve sluiting losbrak, als muziek in de oren hebben geklonken. Haar aandoening klonk door in de simpele gelukwens, die zij direct daarop voor de radio uitsprak, en E waar zij aan toevoegde: „Ik zal morgen nog wel iets tot u zeggen". Wat de luisteraars aan de radio niet konden horen was, dat de Koningin zich, terwijl minister Algera voor de microfoon op de voorplecht E van de „Breezand" zijn toespraak hield, naar enkele arbeiders, die op een baggermolen stonden, omwendde E en zei: „U feliciteer ik ook hartelijk met de dag van vandaag". De minister-president, dr Drees, kwam zelfs naar het baggervaartuig omhoog klimmen om Gerardus Lakerveld de I hand te drukken, die hierop antwoordde, dat iedereen zijn I best zou blijven doen om ook de rest van het werk snel en goed te verrichten. Schouwen-Duiveland. Nederland, is stroomdicht, 279 dagen na het begin van de stormramp. Of 280? Want het zal voor de historici nog een geschilpunt kunnen worden of nu Vrijdag 6 November dan wel Zaterdag 7 November dè datum was. Weliswaar stond namelijk de sluitcaisson vóór middernacht aan de grond, maar de nieuwe dag was al enkele minuten oud, toen een gedragen en plechtig „Wilhelmus" van de Zierikzeese fanfare „Kunst en Eer" ter plaatse het historische ogenblik bekrachtigde. Maar welke datum de geschiedenis als de juiste moge aanvaarden: de gebeurtenis was onver getelijk en aangrijpend. Voor de betrokken werkers één van de hoofdingenieurs op de caisson omarmde één van zjjn medewerkers, toen het grote moment daar was en voor allen, die als oog-, en dank zjj de radio, als oorgetuigen deze sluiting hebben meegemaakt. Badend in het oranje licht van natriumlampen en be schenen door de blauwig witte bundels van fél-priemende schijnwerpers, lag daar het werkterrein van Ouwerkerk. Vele schepen, allen stampvol belangstellenden. Een onafzienbare Armada dobberde rond de plek, waar de eindstrijd tegen het water zich afspeelde, door de rijkspolitie op eerbiedige afstand gehouden om het werk niet te belem meren. En midden in het arbeidsveld het schimmige bewegen van de sluitcaisson: de enige plaats, waar geen natriumlicht brandde. Het sputterend heen en weer varen van vletjes, geroep van onverstaanbare en onbegrijpelijke commando's, flitsen van seinlampen, een sfeer van gespannen verwachting, die voelbaar was bij de verst verwijderde schepen met toe schouwers. Tegen tienen kwam de caisson welhaast onmerkbaar in beweging. Het ging als dat voor een gevaarte van 7000 ton niet zo vreemd zou klinken voetje voor voetje naar de plaats, waar zjj „de deur moest dicht doen". Historisch moment voor Nederland ~yr RIJ DAGNACHT, 6 Novem ber 195S om vier minuten voor twaalf was het dykgat bij Ouwerkerk dicht: de laatste caisson raakte de bodem. Vlak voor dit ogenblik ontstond nóg een hachelijke situatie. Toen de kolos halverwege was gezon ken begon hij te zweven. Het gevaarte ging eerst aan bak boord en dan ivrcr e.'"< stuur boord omhoog. JjeeÜ heltin gi-v moesten doorde afsluiters worden gecorrigeerd zij lie ten beurtelings water in de caisson stromen om het geheel horizontaal op de drempel van zinkstukleen neer te zetten. Ondertussen hielden negen sleepboten de Phoenix op zijn plaats. ZAKDOEKEN gewaarborgd door TOOTAL Nieuwe prijzen Dames Fl. 1.25 Heren Fl. 1.95 TOOTAL. MARNIXSTRAAT 415. AMSTERDAM Op het ogenblik dat Popovitsj zijn voorstel overhandigde patrouilleerden Amerikaanse en Britse troepen door de straten van Triëst. Zrj hadden een deel van de politie vervangen die Vrijdag ver wikkeld was in ernstige schermutselin gen waarbij zeven personen werden ge dood en talrijke gewonden vielen. Ook in Triëst. Milaan en Genua vonden de monstraties plaats voor de overdracht van Triëst, die een sterk anti-Brits ka rakter hadden. vanordelijkheden van Donderdag en gisteren die in totaal negen doden geëist hebben, hebben de Italiaanse pre mier Pella in ernstige verlegenheid ge bracht. daar deze beducht is voor een toenemende monarchistische druk. De monarchisten immers eisen van Pella een krachtige houding wat betreft de kwestie-Trïëst en de christen-democra tische regering van Pella heeft haar macht voornamelijk te danken aan mo narchistische steun bij vertrouwensvo tums. Pella heeft in verband met de onrust in Italië gisteren een bezoek gebracht aan president Einaudi. Zijn regering heeft in Washington en Londen protest nota's met betrekking tot de ongeregeld heden in Triëst laten overhandigen. Vol gens een bericht van A.P. heeft het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteravond bekendgemaakt dat de Italiaanse ambassadeur in Londen Man- lio Broglio voor besprekingen naar zijn land is teruggeroepen. Na de hevige incidenten die gisteren in de loop van de morgen en middag in Triëst plaats vonden, keerde tegen de avond de rust weer, doch vrij korte tijd daarna hielden studenten nieuwe beto gingen. De geallieerde troepen blijven uiterst waakzaam, daar de mogelijkheid bestaat dat de begrafenis van de slachtoffers die Vrijdag vielen en die dit weekeinde zal plaats hebben, aanleiding zal geven voor nieuwe betogingen. Aan de nijverheidsschool voor meisjes te Arnhem op één na de oudste nijver heidsschool in het land en de eerste streek-njjverheidsschool, is het praeai- caat „koninklijk" verleend. Maarschalk Worosjilow, president van de Sowjet-Unie, heeft gisteravond in het befaamde Bolsjoi-theater te Moskou de herdenking van de Octoberrevolutie inge luid met een redevoering, welke wat het buitenlandse aspect betrof, een getrouwe afspiegeling was van de jongste Russische nota aan het Westen. Westeljjke waarnemers in de Russische hoofdstad zien in deze toespraak een nieuwe aanwijzing dat Moskou zich voorlopig op zjjn binnenlandse politiek wil concentreren en niet bereitf is met het Westen aan de eonferentietafel plaats te nemen. Ruim 2000 partijleiders hoorden te za- Rode Plein, welke korter duurde dan in vorige jaren. Boelganin, de minister van Oorlog heeft in een dagorder de gezamenlijke strijdkrachten „verdere successen toe gewenst" bij het in stand houden van de „militaire en politieke paraatheid." Volgens het Joegoslavische persbu reau „Tandjóeg" heeft president Tito maarschalk Worosjilow een gelukwens telegram gezonden. Slechts een halfuur voor de caisson in beweging kwam, waren de „Prinsesse- plaat" en de „Regentesseplaat" als enige toeschouwersschepen het „Brokkengat" binnengevaren. Er stond een zo sterke stroom, die zulke hevige kolkingen en wielingen veroorzaakte, dat het risico te groot was, om dit eerder te doen. Maai de naderende kentering, waarop ook de caisson moest wachten, maakte het ten slotte mogelijk tot op voldoende nabijheid het operatie-terrein te naderen. Zeven sleepboten hebben de laatste Phoenixcaisson op zijn plaats gebracht. Niet gesleept, maar geduwd, in de rug, in die machtige coördinatie van rukjes en duwtjes en af en toe een geraffineerde trek naar opzij, die tezamen de Neder landse slepers even beroemd liehhen ge maakt als onze waterbouwkundigen. De havenslepers van L. Smit Co hebben iets heel knaps gedaan. Op het grote ogenblik, dat de caisson die hiertoe ongeveer zeven meter omlaag was gegaan de grond raakte, wierp een vliegtuig, dat allang boven het werk had rondgecirkeld, een lichtfakkel aan een parachute uit om de filmers en fotografen en televisie-mensen wat bij te lichten. Het leek op dat ogenblik klaar lichte dag boven de Phoenix en in de directe omgeving. Weinig wind Het was buiten kil geworden, hoewel er gelukkig weinig wind was. Heel anders dan precies een jaar geleden toen de storm de „Faustus" bij Hoek van Holland aan de grond had gezet. Ook wat dit betreft, zou deze sluiting wel eens bijzonder op het nippertje kunnen blijken te zijn, want reeds voor vandaag heeft De Bilt veel meer wind aangekon digd. Dank zij de medewerking van oceaanschepen, die depressie-berichten zonden, kon het Meteorologisch Insti tuut de Rijkswaterstaat van deze waar schijnlijke verandering zo spoedig ver wittigen. Belangrijk en symptomatisch is die weerkundige schakel in de keten van samenwerking, waardoor deze mijl paal gisteren kon worden bereikt. Ook hoorde men van de Water staatsmensen slechts lof over de aannemers en omgekeerd. Dit is beslist niet alleen maar een gevolg van de feestelijke stemming. Er is waarlijk „teamwork" geleverd, in de beste zin van het woord. En ofschoon u en wij daar misschien helemaal niets aan hebben gehol pen, wie zou het ons kwalijk nemen, dat wij er allemaal een beetje trots op zijn Zie ook pag. 3 I 'VE 'dijk is dicht. En Schouwen- Duiveland komt voor de pro blemen der droogmaking te staan: nieuwe verbindingen, her verkaveling, wederopbouw, herbe planting. Misschien herinnert u zich de actie „Plant een boom op Wal cheren", die na de oorlog werd ge voerd toen dit door de zee ver nielde eiland weer droog was. Dg propaganda-eommissie Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft een dergelijk initiatief genomen: roept u op een boom te planten op Schouwen-Duiveland. Voor elke rijksdaalder, die u stort, zal een boom worden geplant op het ver nielde eiland. Het gironummer van bovenge noemde stichting is 14 8 3 u leunt uw bijdrage ook laten over maken via de plaatselijke banken in Zierikzee of de boerenleenbanken op het eiland. IS. (ONINGIN .JO LI AN A zag de laatste caisson zinken: zij voer op de ,Rrec- .zancl" langs de Phoenix op het moment dat de afsluiting was voltooid. Naast haar stonden dc minister van Verkeer r. Waterstaat, mr J. Algera, de minis ter-president dr W. Drees en de '■minis- i Wederopbouw, ir II B. J. Witte. men met de groten van het Kremlin, leden van het corps diplomatique en persvertegenwoordigers, hoe het Rus sische staatshoofd zijn aandacht aller eerst richtte op het binnenland. Het was voorspoed en vrede wat Worosjilow zag: de verhoogde voortbrenging van agrarische producten, opvoering van de productie van verbruiksgoederen, het ontbreken van nationale twisten, dit al les wees er volgens de president op, hoe gunstig de situatie zich in de Sow- jet-Unie ontwikkelde. In schrille tegenstelling hiermee stond het beeld dat hjj gaf van de kapita listische wereld, waar Amerika e'en openlijke politiek van agressie voert. Amerika wijst demonstratief honderden millioenen dollars toe om het gezag in de volksdemocratische landen te on dermijnen, Amerika breidt zjjn mili taire kracht uit, Amerika verzet zich tegen verbod van A en H-bom, Amerika bouwt bases aan de grenzen van de volksdemocratieën, Amerika voert e'en geniepige lastercampagne jegens de Sowjet-Unie, terwijl de Sowjet-Unie daarentegen consequent een politiek van vrede en vriendschap onder alle volke ren voert. Haar politiek is niet ge wijzigd. Zjj streeft naar de uitbreiding en de versterking van de economische banden m'et het buitenland. Speciale aandacht schonk Worosjilow verder aan Duitsland (instelling van een regering voor het gehele land) en Peking-China, dat moest worden inge schakeld bij het zoeken van een op lossing van de Aziatische problemen. Tussen de groten van het Kremlin zat premier Malenkow en luisterde on bewogen naar Worosjilows rede. Ook Molotow, de minister van Buitenlandse Zaken, was, na een langdurige afwezig heid, aanwezig. Naar verluidt heeft hij een vacantie buiten Moskou doorge bracht. De viering van de 36ste verjaardag van de i'evolutie is vanmorgen voort gezet met eenmilitaire parade op het Zweeds schip gezonken: zeven slachtoffers Het Zweedse schip „Bjoerkoe" is ten Noordwesten van Brem'erhaven bij de monding van de Weser gezonken na een aanvaring met een Amerikaans schip. Er zijn zeven Zweden om het le ven gekomen. Het Zweedse schip was met ijzererts onderweg naar Nederland. Meisje bij Nijmegen door militair aangevallen (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Zaterdag. Donder dagavond is op de Graafseweg een wiel- rijdster aangevallen door een haar pas serende militair. Hij stak het meisje met een scherp voorwerp in het achter hoofd. Zij werd ernstig gewond en viel. De man reed daarop door in de rich ting Nijmegen. De, Bilt verwacht Van Zaterdagavond tot Zondag avond. Aanvankelijk zwaar bewolkt niet tijdelijk regen, later van het Westen uit opklaringeni Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde Zuidwestelijke wind. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen Zon op 7.47, onder 17.00 Maan op 10.04, onder 17.22 Maandag: Zon op 7.49, onder 16.58 Maan op 11.06, onder 18.10 Stations Weers- toestand Wind richt. Max. gist, Helsinki Z Oslo zzw Stockholm zzw Kopenh. zw Londen zwaar bew. z Amsterdam z Brussel zzw Parijs ozo Bordeaux winds! 13 Nice NNW 17 Berlijn geh, bew. W Fra nkfort ZZW 9 MUnchen WNW Wenen zwaar bew. NNW 9 Rome regen NNO 22 TUSSEN Zaterdagnacht 31 Januari en Vrijdagnacht 6 November, hebben voor Nederland 279 spannende da gen gelegen, waarin op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en in West-Bra bant, is gestreden tussen de mensen en het water. In de afgelopen nacht is in die stx-ijd de overwinning bevochten door de mensen. Het gevaarlijke stroomgat bij Ouwerkerk is gesloten. De moeilijk ste, gevaarlijkste en fundamentele faze in het werk om de gevolgen van de watersnood te overwinnen, is daarmee afgesloten. Een overwinning behaald door de kunde, ervaring en wilskracht die geconcentreerd was in allen, die aan de dichting van de 67 grote en om streeks 450 kleine dijkdoorbraken heb ben medegewerkt. De bijdrage van de mannen op het stort en van de grond werkers op de 'nog ruwe dijklichamen was voor deze overwinning even onmis baar als de bijdrage van de aannemers en van de ingenieurs van Waterstaat. Op het grootste en moeilijkste water bouwkundige werk in 'de Nederlandse feschiedenis uitgevoerd in een tempo at de wereld nog niet kende! was het aandeel van iedere man een even noodzakelijke schakel in het grote ge heel, dat alleen door teamwerk, energie en gemeenschappelijk aanvaarde plichts betrachting voltooid kon worden. Zonder deze geest, die het herstelwerk beheerst heeft, zou Nederland niet vandaag uit de grond van zijn hart blij kunnen zeg gen: De dijk is dicht! De vlaggen mogen wapperen middernacht heeft Nederland gisteren opnieuw aan de radio ge zeten zoals het, bijna dag en nacht, naar de radio luisterde in de rampweek van Februari. Toen was het met de be klemmende spanning van angst en vrees, nu de spanning van de hoop. De hoop, dat de laatste en moeilijkste manoeuvre 'bij het gat van Ouwerkerk zou slagen. Opnieuw werden den her inneringen beleefd aan die dagen van Februari, toen ons land door zijn ge vaarlijke erfvijand overrompeld werd en bijna1800 dooden moest betreuren. Toen rouw en ellende tot ontstellende hoogte stegen. Maar toen óók de wil tot redden en helpen, naast de daden van barmhartigheid en offervaardigheid, ge dragen door een geest van samenhorig heid, nóg hoger opbloeiden, en de beste eigenschappen van ons vcvlk tot hart verwarmende ontplooiing brachten. De deuren voor de vluchtelingen gingen open, het Rode Kruis werd overstelpt met kleren, vrijwilligers uit binnen- en buitenland trokken naar het rampgebied en waagden hun leven veil bij het red den der slachtoffers, het geld stroomde in tientallen millioenen naar het Ram penfonds. Iedereen was bereid tot hulp rpoT Ons vorstenhuis verbleef in die ont stellende dagen in het rampgebied als een leidinggevend licht in de brand punten van de hoog gestegen nood. ,OK in de historische uren van de pen nacht toen de laatste x door een vloot van negen sleepboten in het gat werd geduwd en Nederland opnieuw in spanning ver keerde, was koningin Juliana .vergezeld O van prinses Beatrix, in het centrum van de strijd aanwezig. In haar en haar dochter was het gehele Nederlandse volk de strijd bij de sluiting van het laatste dijkgat vertegenwoordigd. Zij konden direct de inspannig aanschouwen en de spanning beleven van de honderden, die bij de slultig betrokken waren. Tienduizenden overal ln het land leefden bij de radio mee in diezelfde intense spanning. De laatste minuten van Vrijdagnacht duurden lang. Zij duurden extra lang en de spanning steeg tot een nerveus ma kende Intensiteit, toen de tegen kwart vóór elf verwachte kentering in het getij een teleurstellend: traag karakter aan nam, waardoor zij kwart vóór twaalf, een vol uur later, nog niet was ingetre den. In dat laatste kwartier kon de spanning niet meer in minuten worden gemeten, zij werd Iedere seconde volle dig beleefd door de mannen op en om de phoenix bij Ouwrkerk, en méé beleefd door Nederland aan de luidsprekers. Tot drie en een halve minuut voor twaalven moest het zware wachten duren, voor het vreugde-signaal van de stoomfluiten en sirenes der sleepboten het historische ogenblik aankondigden, dat de doorbraak bij Ouwerkerk ge sloten was. Toen mochten de kerk klokken de vreugde uitgalmen en kon de muziekkapel van Zierikzee op de donkere Oosterschelde een diep-ontroe- rend Wilhelmus spelen. Zelden heeft een koor van klanken groter blijdschap en dankbaarheid uitgedrukt, dan in het middernachtelijk uur op de Ooster schelde. Met uit diezelfde dankbaarheid voortkomende ontroering was het, dat koningin Juliana haar volk gelukwenste met deze overwinning op het water. DIEPE dankbaarheid is Nederland ver schuldigd aan zijn Rijkswaterstaat, aannemers en zinkbazen, aan de mannen opde zuigers, bakken, kranen en sleepboten, aan de grondwerkers, stortploegen, dragline-machinisten, aan de steenzetters en rijswerkers. Kortom aan allen die in een geestelijke en licha melijk afmattende arbeid, hun nachtrust nauwelijks tellend, aan dit grote, moei lijke en moedige werk hebben gearbeid. Het zij nogmaals nadrukkelijk gezegd, opdat niemand het vergete: het rampge bied kon alleen op de zee heroverd wor den door teamwerk, waarin de arbeid van geen der groepen kon worden ge mist, of in betekenis verschillend ge waardeerd. Het werk van de mensen die de schoppen hanteerden of de afsluiter» op de caissons bedienden was even on ontbeerlijk als de studie en leiding van de ingenieurs van Waterstaat en het or ganisatievermogen en praetiseh vernuft van de aannemers. De vlaggen mogen wapperen. Het laat ste dijkgat is dicht! Een volk is dank baar, en trots op zijn waterbouwkundige werkers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1