VASTGEPRAAT DORP VAN WITTEKOOL EN... VAN OPERETTE Wij willen vechten voor de hoofdstad D' DE Om aan strop te ontkomen door prof. dr. C. Gerretson WA M* Koningin opent intern, congres oud-strijders Amerika wel Russische nota „verdraaid" r Noordscharwoude is een kunstzinnig familiedorp STEM VAN INDUSTRIEEL UIT NOORD: \wereldexpositie\ zou kloek gebaar zijn AK AL VÓÓR het begin van deze eeuw speelden en zongen de dorpelingen op het toneel, niet om geld of goed, maar ter wille van de kunst, met liefde en toe wijding. Toen de jongeren ouder werden, waren er nieuwe jonge ren, die het werk voortzetten. JB MSTERDAM-CENTRUM Onthoofd ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DE TELEGRAAF 5 AAN de verbijsterende verwardheid van de diplomatieke manoeuvres der laatste weken heeft het jongste Rus sische antwoord een kordaat einde gemaakt. Wij weten nu ten minste waar wij staan. De internationale diploma tie heeft, althans wat het Westen betreft, zich volkomen vastgepraat. E kern der uitvoerige Russische nota is vervat in eén zinsnede: Het Sovjet-gouvernement wil niet meedoen aan de voorgestelde confe rentie der Grote Vier, omdat „het feit, dat het de grote belangrijkheid van de verzekering van de Europese veiligheid erkent, betekent, dat het zich zelf niet in een situatie wil brengen, waarbij enerzijds de Duitse kwestie aan het onder zoek van zulk een conferentie zou worden onder worpen, terwijl anderzijds terzelfder tijd maatrege len worden genomen, om de ratificatie van de overeenkomsten van Parijs en van Bonn door de slaten, die dit nog niet hebben gedaan, te ver haasten." Anders gezegd: het Sovjet-gouvernement be schuldigt het Westen vierkant van een „protestatio actui contraria". van met de mond een vredes politiek voor te staan, maar met de daad, zacht gezegd de vrede, door de bewapening van Duits land, in gevaar te brengen. Men kan zich met grote woorden als: Rusland heeft nu bewezen door niet te willen praten de vrede niet te willen. van deze beschuldiging afmaken, maar daarmee is men er niet. Lang niet. Het is beter, ons af te vragen of ook het Westen aan deze impasse schuld heeft. 11 Mei heeft het voorstel van Churchill tot het houden van een conferentie a la Yalta het eerst het reeds lang bestaande verschil van inzicht tussen de beide buitencontinentale Angelsaksische zee mogendheden openbaar gemaakt: Amerika wil, overtuigd dat er met Moskou althans voor het ogenblik toch niet te praten valt. met kracht voort- Varen om de ontworpen Atlantische defensie, vóór En over dit resultaat heet het Westen thans „ernstig teleurgesteld". IS er voor deze teleurstelling reden? Ons dunkt van met. De Westerse Grote Drie, die deze „openbare onderhandelingen" (want als zodanig kunnen deze nota's worden beschouwd) hebben gevoerd, moeten hebben geweien, dat zij slechts op een mislukking moesten uitdraaien. Er is zelfs goede reden om aan te nemen, dat deze mislukking hun eigenlijke doel en het doel van hun openbaar heid is geweest. Niet alleen om het vormen van een nieuw diplomatiek eenheidsfront van het Wes ten, dat het geschil tussen de Angelsaksers verber gen kon, is het te doen geweest- Maar in bijna alle landen van West-Europa, en vooral in Engeland en Frankrijk, de Europese Grote Twee. bestaat een aanzienlijke minderheid, die nog in het nut van onderhandelingen met de Sovjet Republiek gelooft, en die geneigd is, om dit geloof ten grondslag te leggen aan de buitenlandse politiek van een moge lijk nieuw volksfront met de communisten. In Italië is deze ontwikkeling het verst voortge schreden, maar zij dreigt ook in Frankrijk de poli tieke grondslag van de Europese Defensie Gemeen schap en daardoor de financiële grondslag van de opbouw harer strijdkrachten weg te slaan. Het is Churchill er vooral om te doen geweest Labour te bewijzen, dat de conservatieve regering niet anders kan, dat, tegenover de houding der Sovjets, geen andere politiek dan de weerbaarmaking van West-Europa mogelijk is. Uit dat oogpunt bezien, wordt de Westerse diplomatie aannemelijker, maar uit dat oogpunt ook dient haar slagen of mislukken te worden beoordeeld. rANNEER dit nu inderdaad het doel van de nota-wisseling is geweest, dan is dat doel niet bereikt. Want elke. ook de jongste, nota van Moskou borrelt over van praat- lust. Stelde het Westen één conferentie voor: Moskou acht er minstens twee noodzakelijk, maar maakt, door de eis dat die van Vijf de voorrang moet hebben en passant ook die van Vier voor zichtigheidshalve voorlopig onmogelijk. Wil het Westen alleen direct belanghebbenden aan de ronde of vierkante praattafel over Korea: Moskou wenst ook de neutralen („wier advies zulk een serieuze bijdrage tot de oplossing van dit vraagstuk zou zijn") te zien uitgenodigd. Hoe meer zielen (praters) schijnt het laatste devies van Moskou te zijn, hoe meer kansen voor Pax. Het gehele Sovjet- antwoord sprankelt van een ingehouden ironische gees igheid. Want het zijn juist de Westerse mo gendheden. de Verenigde Staten voorop, die ver antwoordelijk zyn voor het allerzotste stelsel, op algemene conferenties als de Vergadering der Ver enigde Naties Jan Alleman te laten meepraten, meebeoordelen en meebeslissen over zaken, waar van Jan niets weet -en waarbij hij geen belang heeft. Moskou weet te goed welk een schitterende propaganda-gelegenheid dergelijke conferenties zijn, om niet te trachten er de verhouding tussen Oost en West verder mee te vertroebelen. AAR, en dit is ernstiger, de Westerse nota's kunnen bij de Westerse voorstanders van doorpraten ook moeilijk de overtuiging wek ken, dat de weigering van Moskou, om in vciuuc. ua3UU" uw-—.- V—- óe voorstellen der Grote Drie te treden, onredelijk van iaren) een hete oorlog zal uitbreken, en wil is. Het staat, zeker in hun ogen. sterk door zijn daarom reeds nü met het Sovjet-gouvernement tot yerwijzingjiaar het accoord van Potsdam en naar een soortgelijk accoord komen als ook Amerika be oogt. Sir Winston Churchill I Verschillend Imicht alles het Westeuropese bastion, ten spoedigste te voltooien, om dan, steunend op de Europese De fensie Gemeenschap, als evenknie in West-Europa van de Sovjet-Republiek, een modus vivendi te negotiëren, die voor een niet al te kort tijdperk uitzicht opent op het behoud van de vrede; Enge land wil dat ook wel, maar vreest, dat terwijl men met de bouw van het bastion doende is (een kwestie NATUURLIJK moest dit verschil van inzicht tussen de Angelsaksers zo spoedig mogelijk, door een „gemeenschappelijke politiek aan bet oog van het publiek worden onttrokken. De wijze waarop lag voor de hand. Het beslech ten van het geschil tussen de Angelsaksers in dien dit al mogelijk zou zijn kon alleen zin heb ben, indien vooraf vaststond, met slechts dat de Sovjet-Republiek praten wiilde dat wil ze altijd, vooral praten over „gaan praten", welbewust, dat de Westerlingen zich door al dat publiek gepraat steeds meer vastpraten maar praten op een voor het ganse Westen aannemelyke basis. En zulk een basis, eerste moeilijkheid ontbrak aanvanke lijk juist aan het Westen: want Churchill wilde een algemeen" gepraat over alle problemen die par tijen zouden te berde brengen, en^Amen!ka wiïlde "Jc" met wesi-uuitsiana ais meaeiia-voorvecnier. eei liever geen gepraat en althans slechts een over ee herstel yan een Herenigd Duitsland als een vrede- het Frans-Russische Verdrag om gezamenlijk maat regelen te nemen tegen het gevaar van een weder- geooorte van het Duitse militarisme. Hoe is het, vraagt het Russische antwoord, met dat verdrag verenigbaar, indien Frankrijk thans mede zou wer ken aan de Duitse herbewapening? Het is zo: de beschuldiging dat de Europese De fensie Gemeenschap een agressief karakter draagt, schijnt ons de dwaasheid gekroond, maar klinkt Adenauer's bewering, dat West-Duitslands deel neming in die gemeenschap de beste waarborg is tegen dat gevaar overtuigend voor het Westen-zelf, welks oren nog tuiten van de daverende toejuiching waarmede de Bondsdag 's mans verklaring begroet te. dat West-Duitsland de Oder-Neisze grens nooit zal 'erkennen? Het zou met zo vreemd zijn, dat aan het meren deel van hen. aan wie de nota-wisseling Moskou's onredelijkheid bedoelde te bewijzen, de klacht van het Sovjet-gouvernement, dat juist het in werking treden van de Europese Defensie Gemeenschap, met West-Duitsland als medelid-voorvechter, een (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 6 Nov. De Ko ningin zal Maandag 16 November in de Ridderzaal het Wereldcon gres van oud-strijders openen. Er komen 150 gedelegeerden van de in 1950 opgerichte World Vete- rance Federation (W.V.F.). die 16 millioen leden uit 20 landen telt. De Duitse oud-strijders zullen door waarnemers vertegenwoor digd zijn. Arabieren en Israëliërs. Joegoslaven en Italianen komen hier vreedzaam bijeen. NEW YORK, 6 Nov. De be- heerschapscommissie van de UNO heeft gisteren met 22 tegen 18 stemmen bij 19 onthoudingen bepaald, dat Amerika niet langer rapporten over Porto Rico be hoeft in te dienen, daar dit land niet langer als een niet-zelfbe- sturend gebied kan worden be schouwd. In de uit veertien punten be staande resolutie was een door Birma, Guatemala. Honduras, In dia en Mexico ingediend amen dement opgenomen, waarbij de UNO-Assemblée de bevoegdheid krijgt, vast te stellen, of een be paald gebied als niet-zelfbestu- rend moet worden beschouwd. (Dezelfde commissie heeft on langs een verzoek van Nederland, geen rapporten meer over Suri name en de Antillen te behoeven indienen, omdat deze gebieden thans zelfbestuur hebben, afge wezen.) MOSKOU ZEGT: LONDEN, 6 Nov. De Weste lijke mogendheden hebben dt Russische nota van 3 November waarin het geallieerde voorstel voor een viermogendhedenconfe- rentie in Lugano werd afgewezen „verdraaid", zo heeft een poli tieke commentator gisteravond voor radio Moskou beweerd. De Westelijke persbureaux en radiostations, aldus de commen tator, maakten reeds bekend, dat de nota een weigering inhield, voordat zij nog was gepubliceerd. De Sovjet-regering had echter in deze nota volgens de commen tator nogmaals onderstreept, dat het voor de Amerikanen. Engel sen. Fransen en Russen, noodza kelijk is, om tezamen met verte genwoordigers van Oost- en West-Duitsland tot een oplossing van de Duitse problemen te komen. „De verklaring van de Weste lijke mogendheden, dat Rusland niet wil onderhandelen", zo voeg de hij er nog aan toe. „is maar voor één uitleg vatbaar; zij zijn zelf niet genegen, de Duitse kwes tie op te lossen". (Reuter) vast en beperkt program. De mogelijkheid van een herhaling van het drama van Yalta was echter zo'n schrikbeeld zelfs voor de Britse diplomatie, dat Salisbury er zonder veel moeite in slaagde het Britse kabinet tegen dit denkbeeld te doen stelling nemen. Eenmaal eens over de noodzakelijkheid van een program en een beperkt program, kon de nota-wisseling beginnen. De Westerse nota van 15 Juli stelde een vier- mogendheden-conferentie voor over het Duitse arobleem en dat nog in engere zin. Natuurlijk bepleitte Moskou in zijn antwoord-nota van 4 Augustus een agenda, waarop alle betwiste pun- - lirnll/o nnlo Ifi Allfnclllc wpn lievende staat onmogelijk zou maken, veel over tuigender zou voorkomen E zaak is, dat het Westen zich heeft vastge praat tegen en in zijn eigen phraseologie. In de eerste plaats tegen de phrase, dat er geen geschil ter wereld is, dat niet door praten („overleg") op redelyke wijze zou kunnen worden opgelost: de grondslag van de Verenigde Naties. De persoonlijke levenservaring van ieder mens bewijst het tegendeel. Er zijn nu eenmaal in het leven van mensen en volkeren onoplosbare conflicten, die -x r mensen Cil VU11VC1CI1 ui lupiuauai c lumuiicn. uit ten zouden pryken: welke nota 16 Augustus wera siechts door buigen of barsten kunnen beëindigd bevestigd en uitgewerkt. Waarop de Westerse Grote Drie weer reageerden met een voorstel om 15 October de Vier Mogendheden te Lugano bijeen te roepen om een tot dit probleem beperkte agenda te bespreken. In de Sovjet-nota van 28 September werd dit worden, Nederland b v. is nu eenmaal, door zijn te geringe diepte, tegen een aanval uit het Oosten onhoudbaar; ook het Noordatlantische bondgenootschap kan het tegen het gevaar van een snelle bezetting niet be veiligen. Iets, hoewel niet zó héél veel. beter zou voorstel aanvaard onder conditie van het dan ook het er komen voor te staan, zo ook Duitsland in bijeenroepen van een Vijf-Mogendheden-Confe- staat werd gesteld zich te verweren en daardoor de rentie (waaraan dus communistisch China zou eerste lijn van verdediging meer naar het Oosten deelnemen) ter behandeling der overige betwiste kon worden verlegd. Om dat te bereiken dient de punten. De Grote Drie doen op dit nieuwe punt Europese Defensie Gemeenschap, waarvan ook in hun nota van 18 October een concessie, die de West-Duitsland lid zal zijn. deelneming van communistisch China aan de Maar het Sovjet-gouvernement acht de bewape- Korea-conferentie zal mogelijk maken: er zullen ning van West-Duitsland een bedreiging. Of dit, dus. wordt dit voorstel aanvaard, voor het Westen wat de Westelijke bedoeling betreft, zo is, speelt en het Oosten twee conferenties zijn, elk met een jn de verhouding van Oost en West geen rol. Zelfs beperkt program, nl. het Duitse en het Koreaanse niet, of Moskou zich werkelijk bedreigd gevoelt, vraagstuk- of het maar voorwendt. De verhouding wordt be- Er was echter in deze nota nóg een meer verho- paald door het enkele feit, dat Moskou het officieel len concessie: het Duitse vraagstuk zou in volle zo opvat en zich practisch naar die opvatting ge- omvang. in al zijn aspecten kunnen worden bespro ken, wat betekende, dat ook de Westduitse herbe wapening door de Sovjets ter sprake zou kunnen worden gebracht. Dit was het, wat de Sovjet-Repu bliek van het begin af gewild had en tevens een Amerikaanse (tot één. zij het een belangrijk, pro bleem beperkte) concessie aan Churchill, die, zoals wij zagen, aan dergelijke „vrije" besprekingen de voorkeur geeft. Op grond dezer concessie was men vooral in Londen enigszins optimistisch gestemd, en hoopte men. dat de Sovjets op de nader voorgestelde con ferentiedatum. 9 November, te Lugano verschijnen zouden. Doch het jongste Russische antwoord slaat deze hoop de bodem in. Het keert, ook voor het Oosten, terug tot het stelsel van algemene, vrije besprekingen, zonder speciale agenda's, en met een zo groot mogelijk aantal deelnemende staten. Maar tevens spreekt de jongste Russische nota het grote, tot dusver verzwegen, woord wel zeer gelaten uit: de Sovjet-Republiek weigert over vrede te praten, wanneer het Westen voortgaat West-Duitsland te wapenen. dragen zal. En daar wij weten (men vergelijke het boek van generaal Kruis), dat, zoals de militaire verhoudingen thans liggen, de Sovjet-republiek, voor een snelle, preventieve aanval nog steeds de „meest gerede partij" is. betekent dit, dat Neder land voor het vreselijke dilemma staat óf weerloos te blijven, óf door een militair bondgenootschap (ook) met West-Duitsland, partij te worden in het onoplosbare conflict over de hereniging van Duits land. Nederland, en met Nederland de zes staten, zijn in deze afschuwelijke impasse geraakt door het besluit tot verdeling van Duitsland, tijdens het di plomatieke gepraat te Yalta (en later te Potsdam) buiten hun voorkennis genomen. En geen diplomatiek gepraat, zelfs niet van de nog overlevende prater van Yalta, zal ons daaruit kunnen helpen; zelfs praten blijkt nu door het nieuwe bondgenootschap onmogelijk geworden. Het „grote woord", dat Moskou in zijn jongste nota heeft uitgesproken, opent voor West-Europa een toekomst, die men niet zonder huivering kan inzien. <cn En toch - OMANTIEK en zuurkool zoudt ge zo zeg gen passen niet erg goed bij elkaar. midden tussen de koolvelden van de Langedijk hebben we een sprookje be leefd, hebben we Manja ho ren zingen en Mariza en Ilka ontmoet en graaf Tassilo en vorst Populescu en baron Zsupan en al die andere crea ties van Kalmans muzikale fantasie. Ja, Noord-Scharwou- de is niet alleen beroemd we gens zijn kool, het heeft zich ook een reputatie verworven door de jaarlijkse opvoering van een operette Noord-Scharwoude! Hand op 't hart weet ge waar het ligt? Met het treintje naar Alkmaar en dan met de bus langs de lange Langedijk, langs vaartjes met schuitjes vol rodekool en groene- kool en wittekool, langs zuur- koolfabneken en ranke brugge tjes en langs propere huisjes. Een smal, bochtig weggetje. En 't ene dorp gaat over in 't andere dorp. De hele dijk is één dorp. En dan zijn we plotseling waar we wezen moeten, vlak voor Noord-Scharwou's Concordia, bij Sjaantje Liefhebber. TREK HEEFT in zuurkool met uorst, moet eens naar Noordscharwoude gaan. Maar ga er niet heen op een operettedag; want dan is er geen tijd voor een warme maaltijd. Dan staat alles in het teken van het muziek spel. Hetgeen trouwens ook een goede reden kan zijn naar Noord- scharwoude te gaan. ALS GE eens zo'n eerlijke, hartstochtelijke, schier on gebreidelde trek hebt in zuur kool met worst dan., ge weet het nu. Ga er evenwel niet heen op z operettedag, want dan heeft Sjaantje de handen vol met ander werk. Dan moet ge uw maal doen aan de toon- CAÏRO, 6 Nov. Het In Cairo zetelende Revolutionnai- re Tribunaal zal morgen. Zater dag, uitspraak doen in de af faire van de aankoop van Ita liaanse granaten voor het Egyp tische leger gedurende de oor log in Palestina. De man, die in deze zaak terechtstaat en tegen wie reeds de doodstraf is geëist, is kolonel Abdel Ghaffar Osman, ex-chef van de dienst der mu nitievoorziening van het Egypti sche leger. Tijdens het verhoor ontspon zich heden de volgende merkwaardige dialoog tussen de president van het Hof, majoor-vlieger Abdel Latif Boghdad (die tevens minis ter van Oorlog is) en de ver dachte: President: „Gij hebt een uwer verwanten zijn vrouw ont stolen door hem voor geruime tijd met een speciale missie naar het buitenland te sturen. Het is dus niet te verwonderen, dat gij er ook geen bezwaar in zag uw land en uw leger te bestelen." Verdachte: „Ik ben een pa triot en heb twee vrouwen.'" President: „Ja, maar een er van is een Engelse, die op een bureau heeft gewerkt, dat een on derdeel vormt van het Britse hoofdkwartier." Verdachte gaf dit toe, waarna de president vervolgde: „Gij liet het toe, dat uw vrouw voor het Britse leger werkte. Zij was de zaak der Engelsen toe gedaan en gij zijt dus ook door dergelijke gevoelens besmet." Verdachte: „Ik ben bereid haar onmiddellijk te verstoten, als u daar prijs op zou stellen." President: „Dat zou uw andere vrouw, de Egyptische, on getwijfeld plezier doen, maar het laat het Hof koud." Ve r d a c h t e: „Als u mijn En gelse vrouw nog wantrouwt zal ik haar eerst verstoten en dan do den" Zonder op dit ongetwijfeld on verwachte antwoord nader in te gaan, zette de president het ver hoor voort, ten einde er achter te komen, of de Italiaanse granaten, die tegen 15 piaster per stuk aan geboden waren, door de kolonel met een zoet winstje van 50 pias ter per granaat aan de regering waren overgedaan. (Reuter) b TONDEN DE GROTE MANNEN in Amster dam nu maar eens naast het gemeentebe stuur, dan zouden de zaken in de hoofdstad wel beter gaan!'' Zo luidt de verzuchting van de heer T. C. Groot, een industrieel uit Amsterdam-Noord, en be kend pionier voor een tunnel on der het IJ. Ook hem hebben wij de vraag voorgelegd wat hij denkt over het lot van de hoofd stad. Reeds hebben het raadslid, mevr. Wijsmuller, de oud-direc teur van de Twentsche Bank, mr. Van Leeuwen en de oud-bur gemeester, de heer F. de Boer, hun indrukken over dit onder werp weergegeven in een drietal artikelen in ons blad. Zij lieten daarin doorklinken, dat de voor waarden om Amsterdam weer tot de oude grootheid te verheffen, wel degelijk aanwezig zijn. TUNNEL-MISÈRE Ni U brengt de heer Groot zijn l grieven en wensen tot uiting. De tunnelmisère weegt hem zwaar. Ach, waarom moet de barrière tussen het Noorden en de rest van de stad tot in den treure blijven bestaan? De stad zou al zoveel gewonnen hebben, indien naast de andere verkeers problemen ook voor dit vraag stuk een oplossing tot stand kon worden gebracht. „Is het een wonder, dat de re. gering zich met het tunnelplan is gaan bemoeien?" roept de heer Groot uit. „Onze stad heeft zich zo onmachtig getoond, dat zü daardoor feitelijk om die tussen komst gevraagd heeftWaar blyven nu de Amsterdammers, die ten einde raad besluiten om het geld zelf maar op tafel te leggen, zij het voor een ander, en dan verantwoord, plan? Terecht heeft mr. Van Leeu. wen gezegd, dat een tunnel voor rang dient te hebben, en juist zijn ook de woorden van de heer De Boer: „Amsterdam kan zich de weelde van het niet bezitten van een tunnel niet veroorlo ven". particuliere plan van ir. Lugt c.s. destijds niet uitgevoerd om op het Frederiksplein te bouwen? Wat dat maar geschied: er zou een wereldwonder bijgekomen zijn. als dit „Lugt-ikasteel" wer kelijkheid was geworden". OPGEPAST CE WONEN MSTERDAMMERS willen wonen. Het woninigbouw- oeleid laat te wensen over en de heer Groot geeft daarvan een paar typische voorbeelden. „Woningen? Och, die worden wel in Amstelveen en Landsmeer gebouwd! Daar heeft men geen erfpacht en dat zijn de plaatsen waar initiatief heerst en waar men datgene weet uit te buiten, vat de hoofdstad weggooit. Men denke eens aan het verzuim om .n Amsterdam-Noord voldoende te bouwen. Waarom moeten de duizenden die hier werken, door de gehele stad worden geperst, om van de dagtaak naar huis te kunnen komen? Hoe komt men van het Centraal Station in de Slotermeer en dus in de „tuin stad"? Door de Haarlemmerstraat en Haarlemmerdijk? Een haast onmogelijke opgave". EEN LIED T N NOORD klinkt het lied 9)1 van de arbeid, maar ook de ...acht van de woonmisère. Niet minder dan 25000 arbeiders heb- Den daar hun taak, van wie er dagelykf 17.000 de pont over moeten omdat er geen huizen zijn. Toch is er bouwterrein be schikbaar, dat niet behoeft te worden opgehoogd en waar geen verzakkingen dreigen. Kom, Am sterdam, geeft de werkers daar een onderdak.er is zelfs ruimte voor een huis met een groenten-tuintje en een schuur tje om in de vrije ogenblikken te kunnen knutselen". „LUGT'-KASTEEL EN DAT ONZE STAD voor zichzelf niet een waardig tehuis kan bouwen, dat tientallen jaren wikt en weegt en nimmer maar besluiten kan waar dit stadhuis toch komen moet, is ook deze criticus een doorn in het oog. „In 1932 is het paleis op de Dam voor tien millioen verkocht Wij hadden daarvoor een stad huis kunnen scheppen dat klonk als een klok. Waarom bv. het Van links naar rechts: Koos Sicwerts als zigeunerprimas, Hanny Wolfswinkel als gravin Mariza, en J. Wiersma als Tschekko, dienaar van de gravin. bank in de ruime gelagkamer. Mèt of zonder suiker. „Eén bor reltje is net zoveel als twee sneetjes brood!" zegt een Schar- woudenaar. Als ge geluk hebt, maakt ge er kenis met Jan Klinkert, voorzitter van de ope rettevereniging „Caecilia", in het burgerleven baas van een tim merfabriek. Of Wiersma. de bloe mist, of Piet Tromp, de kruide nier. allen acteurs met hart en ziel We zitten op rij 8 in de grote feestzaal van Concordia. Het is stampvol. Vijfhonderd personen, deels uit de wijde omtrek. Aan gevoerd met auto's en bussen. Tot vroeg in de volgende ochtend staan er speciale bussen gereed, om de gasten naar huis te bren gen. Want, als ge de Caecilianen wilt zien. moet ge naar Noord scharwoude komen; Caecilia komt niet naar u toe. Dat is nu eenmaal traditie! T raditie Zij ging wel eens voor- en ach teruit. maar thans is Caecilia een bloeiende vereniging, die er niet voor terugdeinst klassieke ope rettes op te voeren. Verleden jaar was het „De vrolijke weduwe", het volgend jaar waagt zij zich aan „De bloem van Hawaii" en vanavond zullen we „Gravin Ma riza" zien. Zestien voorstellingen staan er op het programma en alle avonden zijn al uitverkocht. Het licht gaat uit en Jan Klin kert verschijnt voor het doek. In enkele sobere woorden gedenkt hij Emmerich Kalman, die zojuist op 71-jarige leeftijd te Parijs is overleden en we vermoeden, dat nergens ter wereld de dood van de Hongaarse componist op zr eenvoudige en tegelijk ontroe rende wijze is herdacht als hier door dit gezelschaD pretentieloze muzieklievende plattelandsbewo ners. Artistenbloed AN WORDT er gespeeld Met élan en frisse moed. Waar technisch kunnen te kort schiet, wordt het manco ruim schoots goedgemaakt door spon tane geestdrift. En er zijn onder de solisten een stuk of wat uit blinkers en -sters, die zelfs voor het oor en het oog van een streng criticus kunnen bestaan. Hanny Wolfswinkel en haar broer Piet behoren tot een familie, die sedert enige generaties artisten bloed in de aderen heeft. Van Piet Tromp weten we niet, wat hij met meer ijver doet: ge droogde appeltjes afwegen of een zangrol instuderen. Als hij het eerste zo goed doet als het laat ste, dan kunnen zijn klanten te vreden zijn. Jan Klinkert, de zingende tim merman („Kalm aan. Moritzl"), en melkboer Glas zorgen, zonder te overdrijven, voor humoris tische afwisseling. Koos Sievverts (met wie we straks er eentje zonder suiker zullen nemen) zou als zigeunerprimas in de poesta en in Boedapest menige proef van vergelijking kunnen door staan en Jan Wiersma (die 91* vele beroemde voorbeelden zei den of nooit zijn rol goed kent, maar er zich niettemin zonder horten of stoten glansrijk door heen speelt) slaagt er in van een nevenrol een boeiende en ge loofwaardige prestatie te maken. Dan zijn er nog de heer R. Voor- haar, de regisseur, klaarblijkelijk even beminnelijk als energiek en Annemarie Kühne. die zich van de moeilijkste taak had te kwij ten en op het wat enge toneel dapper met haar ballet manoeu vreert. Ten slotte een hartelijk compliment aan het koor! Glad mis EENS is Dirk Witte te Noord scharwoude geweest en dat bezoek heeft hem geïnspireerd tot een liedje op Trien, een struise boerendeern. Toen ik voor 't eerst jou heb gezien in 't land van Noordscharwou, toen ik jou zag, m'n blonde Trien, dacht ik: jij wordt m'n vrouw! Het liedje is nooit populair ge worden op de Langedijk, want de verliefde dichter zong ook: Maar, druk ik jou eens aan m'n vest, dan ruik ik hooi. dan ruik ik mest, dan proef ik uit die geur van jou de biggenteelt van Noordschar wou! Dat was natuurlijk glad mis, want behalve een paar „zwarte varkens" tijdens de bezetting zijn er in het dorp nooit biggen vet gemest. Maar Dirk Witte heeft waarschijnlijk alleen maar be langstelling gehad voor de meis- kes, die de volle aandacht dan ook wel verdienen. En wellicht is dat ook een van <?e redenen, waarom de Scharwouse operette ons zo goed bevalt. Waarmede we geenszins willen beweren, dat de mannelijke jeugd niet ook haar aandeel in het succes van de avond heeft. -O J. KLINKERT als vorst Populesco. Intussen heeft dat operettespe- len met alleen de verdienste, dat een groot deel van de dorpsbewo ners naast de bevrediging van het dagelijks werk ook de vreug de geniet van een waardevolle liefhebberij en dat ontspanning wordt geboden aan een uitge strekte streek, maar bovenal, dat er in de plaats een hechte ge meenschap is ontstaan van vrienden en dat deze genegen heid voor elkander uitstraalt over de hele bevolking. Zo is Noordscharwoude een familie dorp geworden, een kunstzinnig familiedorp met een mooie tra ditie. E. JAN STOFFELS NZE HAVEN is goed geoutil leerd, mede dank zij parti culier initiatief, doch de heer Groot ziet op de achtergrond van dit lichtpunt toch een gevaar: Het Oostelijk deel van de haven heeft volgens de uitbreidingsplannen geen toekomst. Ten onrechte, vol gens deze zegsman. „Wij hebben daar juist een uitbreiding nodig, Dijvoorbeeld volgens het plan van ir. v. d. Schaar. Dan zouden de zeeschepen zo veel mogelijk het binnenland kunnen invaren tot de mond van het afgesmeekte 1 MSTERDAM Rijnkanaal en zouden de transito- 1 hoofdstad goederen kunnen worden over- nic, wa„t het s;4at geslagen. Hoe moeten de grote 1 - zeescnepen uit de geprojecteer de insteekhavens in West in het Noordzeekanaal worden ge loodst?" „Pas op, Amsterdam! IJmui- den is dicht bij en dan kunnen de schepen daar wel lossen. Dan behoeven deze het Noordzeeka naal zelfs niet meer door; dan hinderen de bruggen niet meer en hebben we geen tunnels te Velzen en Hembrug meer nodig. Doch ook geen Amsterdammers om de schepen te lossen". HOOP DE HEER GROOT heeft de hoop niet opgegeven dat Amsterdam in navolging van de Maasstad toch nog eens tot gro tere daadkracht zal komen en weer de toon zal kunnen aange ven als trotse hoofdstad aes lands. Zodra de stadsbestuurders de energie van weleer zullen her vinden, zal de bevolking ten volle achter hen staan. „Ondanks alles", zo besluit de heer Groot, „houden wij van onze stad en willen wij voor haar vechten. Welnu: Rotterdam treft voorbereidingen voor een n a t i o n a 1 e tentoonstelling in 1955. Wie wil medewerken om in Am sterdam in 1960 een wereld tentoonstelling te houden? Het zal vele millioenen kosten, maar Amsterdam dient ziin plaats als hoofdstad waard te zijn, en dan heeft het ten minste weer een kloek gebaar gemaakt". nergens. De hoofd stad mist in ons land wezenlijke betekenis. Dat zegt minister Beel, en er is geen woord Amsterdams bij. Burgemeester d'Ailly een provinciaaltje, de Amstel een boere- slootje. Dat wordt er in feite mee gezegd. Toen ik het de eerste keer las, moest ik meteen op streng di eet wegens verhoogde bloeddruk. Mijn eer ste gedachte was: ik wil bloed zien. Maar het hinderlijke feit, dat men ten slotte be schaafd is, weerhield me er van in koppen- snellerstenue naar 's-Gravenhage te snel len. Hoofdstedeling, zo heb ik altijd oprecht gemeend, moest eigen lijk een beschermde titel zijn, maar uit overdreven beschei denheid heb ik het nooit willen voorstel len. Men maakt zo gauw schele ogen Doch nu neemt men ons in koelen bloede deze titel af Wij zijn met één slag ont hoofd. i In vroeger tijden zou dit een zee van bloed en tranen heb ben opgeroepen. Onze stamvader, de oude. nobele, machtige Gijs- breght en dit zeg ik niet omdat ik fa milie ben zou zijn getrouwen in slagor de hebben geschaard en in een korte, doch pittige veldtocht de aan Amsterdam ver schuldigde eerbied spoedig hebben her steld- Andere tijden, an dere zeden. Wij moe ten een andere weg volgen, al zijn wij qua gevechtscapaciteit verre in het voordeel, omdat wij, dank zij de vooruitziende geest van Publieke Werken over de grootste voor raad beschikken van het verschrikkelijkste wapen dezer eeuw: de pneumatische boor Wij moeten onze zelfbeheersing bewa ren, plaatsgenoten. Ook mij kwamen aan vankelijk wilde plan nen voor de geest. Met een handjevol keiharde vrijwilligers de trotse vlag met de Andrieskruisen op het huis van de heer Beel planten. Of een bom bardement met Am sterdamse korstjes op het Plein in Den Haag Geduld, plaatsgeno ten. Koel overleg zal ons verder brengen. De eerste gevolgen van een en ander zijn overigens toch al merkbaar. Met de po pulariteit van minis ter Beel te onzent is het uiteraard wel ge daan. Zijn portret is uit talloze Amster damse huiskamers verdwenen of toch minstens tot nader order andersom ge zet. Daar blijft het na tuurlijk niet bij. In verscheidene stadsde len broeit het. Het beste in ons komt naar boven. Men wil iets doen. Die daden drang moet gecoördi neerd worden. Het woord is aan de ge meenteraad, Wij moe ten in dit uur alle ge schillen, alle rangen, standen en misstan den. de IJtunnel, de Willemsparkweg enz. vergeten en ons als ^én man achter de Raad plaatsen. Hij zal dienen te bepalen wat ons na deze gruwelij ke belediging te doen staat. Amsterdam, het Mekka van provincia len en buitenlandse toeristen, geen hoofd stad? Men zal van Amsterdam, de hoofd stad. nog nader ho- rpn. Dat is de heilige overtuiging van elke ^oofdstedeling. van de Apollolaan tot de Kromme-elleboog- steeg, en ook van GIJSBREGHT

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3