Rood complot tegen Sjah Ouwerkerk denkt niet-"? ise*na aan feestvieren beloning Progressief of reactionnair? Geen emigratie TUBERCULEUZE ARTS ZOU HANDGRANAAT WERPEN ROBERTSON'5 Relletjes in Tnëst IN ONGENADE Protest tegen „Schandalen" „Hier is zoveel geleden Honderd verbetenen „Thuis" bij de burgemeester GEWONNEN H1 Studenten gaan 11.000 mannen meten Confectie-industrie wil weten hoe lang en dik Nederlander is Sudetenregelina; in geest van Miinchen Verkeerde keus... Verbeten strijd van 100 inwoners De laatste etappe Schoonste ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DE TELEGRAAF INDIEN er één passage ge weest is, waarmee de jongste Troonrede de gevoelens van ons hele volk vertolkt heeft, dan was het wel die, waarin onze vorstin, sprekend over de watersnood ramp, opmerkte: „Met dankbaarheid kunnen wij constateren, dat thans de dijken op één uitzondering na gedicht zijn. Er bestaat goede hoopdat vóór de najaarsstormen de slui ting voltooid zal zijn. Dit 'ware de schoonste beloning voor de on vermoeide arbeid van velen". Vandaag is het dan zover. En het is volkomen begrijpelijk, dat de dankbaarheid zich ontlaadt in het uitsteken van onze vlaggen, Inderdaad, er is alle aanleiding voor nationaal vreugdebetoon. Op deze dag gaan onze gedach ten terug naar die vreselijke Zon dag in Februari, toen wij het ge voel hadden, dat Zeeland bezig was voorgoed in de golven te verdwijnen. Het waren droevige maar tegelijk goede dagen, in zoverre heel ons volk deelde in de rouw en hel verlies der velen, met hen meeleed en meestreed en een golf van barmhartigheid openbaarde als ternauwernood denkbaar scheen. Door deze rpontane reactie aangevuurd en mede bemoedigd door blijken van warm mede leven van de hele wereld zijn toen de mannen van Rijks waterstaat aan het werk gegaan. De grote bekwaamheid van onze ingenieurs, gepaard aan de stugge en harde arbeid der dijkwerkers, hebben kans gezien de teleurstel lingen, die er geweest zijn, te overwinnen. Het resultaat van gisteravond is inderdaad het schoonste loon. En tevens verdienen ;dj de dank van heel ons volk, dat terecht trots is op wat deze man nen gepresteerd hebben. Wij geloven, dat de wijze, waarop ons land deze ramp het hoofd geboden heeft de hou ding van ons vorstenhuis, dat terstond te hulp snelde, de on bekrompen en snelle wijze, waar op voorzieningen voor de finan ciële gevolgen getroffen zijn en de onvermoeide arbeid van de dijkwerkers van hoog tot laag niet alleen een verkwikking voor de slachtoffers is geweest, maar ook het prestige van ons land nog vergroot heeft. Reden te over dus voor vreug de en dankbaarheid. VELEN zien de huidige, vér gaande, perfectionistische ordening van het maatschappelijk leven door wet en recht nog als een bewijs van vooruitgang en een uitvloeisel van progressieve geest. Niets is minder juist. Ordening van overheidswege, hoezeer soms tijdelijk onvermij delijk, leidt altoos tot verstar ring van de natuurlijke maat schappelijke beweging en tot een gesloten maatschappelijke huishouding, Zij is daarom in wezen conservatief en werkt op den duur reactionnair. „Het ware recht", zegt de mo derne Franse wijsgeer Ellul in een onlangs verschenen geschrift, „oriënteert zich altoos in de rich ting van een open maat schappij". „Een wetgever die zegt: „Ik schep een gouden tijdperk, een wereld, waarin de mens geen nood of behoefte meer kent", is een falsaris, zelfs wanneer het waar iS, dat zijn ordening vol maakt is, ja dan vooral". E Nederlandse emigratiepoli- tiek is gebaseerd op de ge dachte, dat ons land reeds zo overbevolkt is. dat het jaarlijkse bevolkingsoverschot ons geen an dere keuze laat. Maar er is nog een land in Europa, dat zijn bevolking voortdurend ziet toe nemen. Dit lao.d is Duitsland elders in dit nummer schrijft onze speciale verslaggever er over dat het tweevoudige probleem moet oplossen van een geboorte-overschot en van een dagelijks aanhoudende vluchte lingenstroom uit de door Rusland bezette gebieden. Duitsland denkt er echter niet aan zijn jonge mensen over de grens te sturen. Natuurlijk heeft het land daarbij ook in gedachte dat. ..te zijner tijd Oost- en West- Duitsland zullen worden her enigd, maar inmiddels ontplooit het bedrijfsleven een zodanige activiteit, dat het merendeel der vluchtelingen kan worden te werk gesteld. Ook in Nederland heerst een grote bedrijvigheid. In de Lim burgse mijnen heerst een groot tekort aan arbeiders, maar ook vele andere industrieën zouden nog plaats kunnen geven aan tal van goede arbeidskrachten, Duitsland volgt kennelijk een opportunistische politiek. Neder- Hollands Glorie TEHERAN, 6 Nov. In Perzië zün drie mannen gearresteerd, die het plan hadden gesmeed de sjah te vermoorden, door een hand granaat naar hem te gooien. Zij waren leden van de (verbo den) communistische Toedehpartij. Hun namen luiden: R?za Ashgi, Hoessein Nazeri en Ibrahim Saa- dat. Volgens de militaire gouver neur van Teheran, generaal Far- had Dadsetan, hadden zij hun daad willen plegen tijdens een athletiekfeest, dat op 26 October in het stadion van Teheran zou worden gehouden. Het complot werd evenwel een dag van te voren ontdekt en bovendien werd het feest vier dagen uitgesteld wegens de regen. De granaat zou in de loge van de sjah worden geworpen door Ashgi. een arts. die al verschei dene jaren aan tuberculose lijdt en alle hoop, in leven te blijven, reeds heeft opgegeven. HU zou in actie komen, wanneer de menigte tegen het einde van het feest zou opstaan. Vierhonderd communisten zouden een soort cordon om hem trekken en na de ontploffing van de granaat zoveel verwarring stichten, dat de dader in het gewoel zou kunnen ont komen. „Niets te verliezen" Ashgi heeft tijdens zijn verhoor medegedeeld, dat een leider van de illegale communistische partij hem de nodige instructies had ge geven en daarbij had gezegd: „Zelfs wanneer je niet in staat bent te ontsnappen, heb je niets te verliezen, omdat je in de nabije toekomst toch aarï tuberculose zou sterven". Ashgi's medeplichtigen Nazeri en Saadat zijn resp. ambtenaar van het ministerie van Financiën. kleermaker, De drie samen zweerders zullen, wanneer hun schuld definitief is bewezen, wor den opgehangen. (Reuter. AP) land werkt „volgens plan" op lange termijn. Regeren is voor uitzien. Maar de wondermens, die de economische toestand over enige jaren met volledige juist heid kan voorspellen, heeft zich nog niet aangediend. Doch dit belet de regering niet, jongere mensen, aan wier opvoeding de gemeenschap grote bedragen ten koste heeft gelegd, en ouderen, die vaak zéér moeilijk in den vreemde kunnen assimileren, tot emigratie te animeren. Steeds opnieuw dringt zich de vraag op: beseft de regering wel de enorme verantwoordelijkheid, die zij met haar emigratiepolitiek draagt? DAT het Italiaanse irredentis- me ten gevolge van het ondoordachte besluit der Angel saksische mogendheden van 8 Oc tober het hoofd zou opsteken, was te verwachten; de relletjes, die dezer dagen te Triëst weer bloed hebben doen vloeien, zul len de laatste niet zijn. Bedenke lijker is, dat onder het moderne volkenrecht, z'oals dit door de Verenigde Naties is geformuleerd en wordt gehanteerd, de natio nalistische eis, dat het in meer derheid Italiaans sprekende en denkende Triëst met Italië her enigd zal worden, een rechtseis is geworden. De geesten, die vooral Amerika heeft opgeroepen, door de na tionale staat, die een volk in zijn geheel belichaamt, tot de normale staat te proclameren, raakt men zo gemakkelijk niet kwijt. BERLIJN, 6 Nov. Na haar man, de vroegere Oostduitse mi. nister van Staatsveiligheid, Wil helm Zaisser, is nu ook mevrouw Else Zaisser in ongenade geval len. Zij is ontheven van haar functie van minister van Onder wijs. Verrassend is dit niet, omdat de laatste tijd al herhaaldelijk in de communistische pers cri- tiek was geleverd op haar „re. actionnaire neigingen". (Reuterl DEN HAAG, 6 Nov. Een fel protest tegen het nieuwste boek van S. Vestdijk „Schandalen" liet vanmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling der begroting van Binnenlandse Zaken, ir. C. N. van Dis (Staatk. Geref.) horen. De afgevaardigde citeerde de recensie in „De Telegraaf" van 24 October, waarin dit boek een schandvlek werd genoemd. Dergelijke lectuur, aldus ir. Van Dis, mag in ons land vrij uitgegeven en verkocht worden. Hij bezigde het boek van Vest dijk en de de chr. moraal ver woestende werken van Shaw als voorbeelden, hoezeer de reeds lang aangekondigde wet op de leesbibliotheken noodzakelijk is. PROF. ROMME WORDT GEOPEREERD (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 6 Nov. Prof. mr. C. P. M. Romme, de leider der KVP-fractie in de Tweede Ka mer. zal Maandag a.s. in een ziekenhuis worden opgenomen tot het ondergaan van een ope ratie aan de Achillespees. Hij verwacht enige weken aan het begrotingsdebat in onze volks vertegenwoordiging niet te kun nen deelnemen. Als zijn waarnemer zal als fractieleider optreden de finan ciële deskundige der KVP, dr. _A. M. Lucas, een der oudste fractie leden (Van onze speciale verslaggever) AN BOORD VAN DE „HENJA", 6 Nov. Vlak bij de pas gezette caisson zagen wij vandaag in een rondhobbelend vletje burgemeester J. Ro- mein (56) van Ouwerkerk, die over tien meter water de mededeling deed, dat de erwtensoep bij hem thuis heet en goed was. Om de waarheid van deze opmerking te kunnen con stateren waren een paar lieslaarzen nodig, want Ouwerkerk is nog steeds niet op een paar bottines te bereiken. Maar het was deze moeite waard. i r IET alleen om de soep, maar ook om Ouwerkerk zelf: om de hernieuwde kennismaking met dit zo zwaar getroffen dorp. Toen, in Februari, verlaten door vluchtende mensen; nu, ruim negen maanden later, bezet door een ploegje van ongeveer 100 inwoners, die vastberaden en verbeten de strijd tegen het water blijven voeren. Het water, dat hen al die tijd, dat zij er nu zitten, heeft omringd. Het water, dat in de Vierbannenpolder staat. Soms meters hoog. Een terrein van een 4600 ha. VAN die 100 mensen ver blijven er 15 officieel in Ouwerkerk. Zij hebben een verblijfsvergunning. De an deren zijn er illegaal. Zelfs de burgemeester. Wij waren te gast in zijn op dit ogen blik zeer bescheiden woning. Een heel klein lokaaltje in de lagere school in Ouwerkerk, een mo dern en mooi gebouwtje, waar van de grootste ruimte op het ogenblik in beslag wordt geno men door de radiomensen. Voor de vensters in een der lokalen staan nog popjes en beestjes, waarmee de jeugd van Ouwer kerk destijds heeft gespeeld. In dit lokaal is een radiokamer ingericht, die uit het gebied fond Ouwerkerk alle reportages op vangt van de verslaggevers, die daar met hun mobiele zenders rondwandelen, -varen of -rijden. T Van Ouwerkerk af worden deze Een reportages naar de straalzender wanneer men bedenkt dat de in Goes overgeheveld en daar beren daar pas Woensdag begon- voor zijn naast dit schoollokaal- te" tje midden in het dorp een paar ul^voer b engen, hoge, zendmasten opgesteld. VERLIEZEN EEN kleine woning heeft burgemeester Romein. „Men moet er alles doen," zegt hij, en met een olijk lachje in de ogen, „maar de W.C. is achter." Hij vertelt hoe hij in de nacht van de ramp werd geëvacueerd en hij vertelt ook hoe hij reeds op He melvaartsdag voorgoed terug- ktvTde in zijn gemeente om de révacuatie van de bevolking zo goed mogelijk voor te bereiden. Velen zullen echter nimmer meer in Ouwerkerk terugkeren. Van de 570 inwoners zijn er destijds 91 verdronken. Dat is ruim 15.4 procent van de bevolking en daarmee is Ouwerkerk wel een van de zwaarst getroffen ge meenten uit het rampgebied. Het is nog wel eens goed om deze cijfers van deze rustige bur gemeester te horen. Hij doet de mensen nogmaals in deze kleine kamer beseffen welke enorme verschrikkingen er over zulk een klein dorp zijn gegaan. Van de 170 huizen werden er 145 zwaar beschadigd of geheel vernield. Hij kan sappig vertellen hoe daar in de eerste maanden de verbinding met de wal werd on derhouden. Met een paar vletjes, jie niet al te best waren, en hoe pas naderhand een meer geregel de verbinding met Zierikzee tot stand kwam. En als men nem vraagt hoe hij nu eigenlijk denkt over die dichting, zegt hij: „Na tuurlijk, wij vinden het fijn, wij vinden het prachtig. Wij hebben liever, dat de polder vandaag dicht komt dan morgen. Wij heb ben een ontzaglijke tegenslag ge had, toen op 26 Augustus de dichting van het Oostelijke gat mislukte. Wij zeiden toen al tegen elkaar, dat het zeker nog wel een SCHIPPER Koorevaar uit Har- dinxveld is een van de vele honderden werkers, die reeds weken achtereen dag en nacht in louw zijn om het water te bedwin gen. Elke dag is hij met zijn vletje 20 van de 24 uur bezig met transpor ten, sleepwerk en passagiersdiensten. N.V. Pelterijenhandel Splitter Frères Amsterdam Den Haag Koningspl. 3 Hoogstr. 14 stelt U in de gelegenheid haar nieuwste creaties, die op de bontshow voor de vertegenwoordigers van de perg in het Amstel Hotel werden getoond, te bezich tigen op Dinsdag en Don derdag a.s. van 14 tot 17 u, Koningsplein 3. tel. 37250 VERWIJT ons maar g'rust, dat wij wel eens wat lauw zijn En dat wij vaak slomig en prutseng flauw zijn; Verwijt ons maar g'rust, dat wij moeizaam besluiten En zakelijk, nuchter, 't éérst denken aan duiten; Verwijt ons maar g'rust, dat wij muggen graag ziften En dat wij verdeeld zijn en kribben en kiften. Als 't water woest en wild wordt en beukt ons lage strand, Dan voelen wij ons allen gebonden door één band; Breekt onze oude vijand door dijk en duinen heen, Dan zijn wij Nederlanders, dén zijn wij allen één. De nood van onze buurman is dan ook ónze nood. Dan zijn wij sterk, eendrachtig, in onze kleinheid groot. Dan keren wij te zamen die machtig sterke zee: 't Is LUCTOR ET EMERGO en 't blijft JE MAINTIENDRAI. Dank wakk're werkersschare! Dank zij Uw hoofd, Uw hand Klinkt weer de blijde mare: Éénnul voor Nederland! CLINGE DOORENBOS. halfjaar zou duren, voordat er sprake van kon zijn, dat Ouwer kerk volkomen droog kon val len." De burgemeester heeft meer geluk, dan hij toen heeft gedacht. Naar het zich nu laat aanzien zal 7 November een belangrijke dag zijn. Niet alleen in de geschie denis van Ouwerkerk, maar ook in die van de Nederlandse Rijks waterstaat. GEEN FEEST EEN belangrijke dag, maar voor Ouwerkerk geen feestdag. „Want," zegt de burgemeester „hier is zoveel leed geleden. Ouwerkerk kan op dit moment nog geen feest vieren." En dat is ook de mening van anderen in Ouwerkerk. Dat is de mening van de oudste inwoon ster, de weduwe P. J. Slager Korsten, een vrouw van 82 jaar. Op het-ogenblik is zij bedlegerig, maar meestal vol belangstelling voor al datgene wat er rond het Oostelijke gat wordt gedaan. Tel kens wanneer haar dochter naar eten brengt of komt wassen, zegt zij: „Mien, wacht nou nog effe. Ik moet eerst nog naar de radio luisteren. Ik wil eerst weten hoe het er bij staat, want anders kan ik vanavond niet rustig slapen." Een ferme vrouw, evenals haar dochter en haar zoon, die samen 'een cafeetje drijven in Ouwer kerk. Een klein cafeetje, waar het leven z'n gangetje gaat, zoals in elke kleine plaats in Zeeland. Wanneer men daar zijn koffie zit te drinken zou men er slecht van overtuigd kunnen raken, dat hier weinige meters verder het water nog steeds aan de huizen knab belt en de binnendijken aanvreet. Twee wachtmeesters van de Rijkspolitie, de 40-jarige A. Ver meulen en de 33-jarige A. W. Wagenaar, zijn op hun sokken bezig een partijtje biljart te spe len. De twee politiemensen heb ben daar een zware dienst. Dag in, dag uit zijn zij belast met de bewaking van een zeer omvang rijk gebied. Maar als het er even af kan, dan spelen zij in café Slager, waar ook wij in pension zijn, op het oude billard nog een partijtje met elkaar. Wanneer men dat huiselijke tafereeltje ziet, dan beseft men niet, dat er hier nog steeds een volkomen abnormale toestand heerst. Dit beseft men evenwel des te beter wanneer men even later over de smalle weggetjes van de kern van Ouwerkerk loopt, waar verscheidene Ouwerkerkers nog steeds doende zijn om huisraad, machinerieën en oude fietsen uit de onder water staande huizen te halen en op te knappen. DAG EN NACHT ET is 's middags een uur of drie, wanneer wij Ouwerkerk de rug toekeren en met de „Henja", het kleine, dappere vletje, waar op koningin Juliana in deze zelfde polder een rondvaart heeft gemaakt in Mei van dit jaar, verder gaan. De dijk langs, om een kijkje »e gaan nemen bij al die duizenden werkers, die daar van de vroege ochtend tot de late avond en dan met een nieuwe ploeg van die late avond tot de volgende vroege ochtend druk doende zijn met de arbeid, die de dichting van dit gat met zich brengt. Daar zijn de rijs werkers, 850 mannen, onder wie zich ook 65 Duitsers bevinden uit Sleeswijk-Holstein, die hier als vrijwilligers de helpende hand komen bieden. Die 850 rijswerkers aan de Oostelijke punt van de dijk heb ben feitelijk een imposante fa briek gesticht. Wij zien daar de directieketen van ir. Van den Bout, een cantine, kleine wo ninkjes, een zagerij, een slijperij en een steiger, waar een heel scheepvaartverkeer op is aange wezen. Kortom, men vindt er van alles. En het enige, waar het er hier om gaat, dat is het maken van die ontzaglijk grote zinkstuk. ken van soms 80 bij 50 meter, die moeten dienen als ondergrond voor de dijken of caissons. IET alleen daar wordt ge werkt, want als wij met de „Henja" verder gaan, hobbelen wij langs die tien tallen drijvende kranen, langs baggermol en a, langs een vletje van de Rijkspolitie, langs het scheepje van A. Koore vaar uit Hardinxveld, Koorevaar zit op de boeg van zijn schuitje naar het werk te kijken. Ook voor hem is deze dag, die vol was met ploeteren en sjouwen voor Wa terstaat, voorbij en hij gaat met de „Henja" in een konvooitje van twee pieremachooheltjes op naar Zierikzee, waar in de „Landskamer" ir. v. d. Bout nog besprekingen voert met zijn col lega's. Deze ir. v. d. Bout, de man, die de dagelijkse leiding heeft van het werk. heeft korte tijd geleden in het contactblad van de com- missie-Dijkherstel Zeeland het volgende geschreven: „Het tweede gevecht (om het oostelijk gat van Ouwerkerk) za> zwaarder worden dan het eerste. Alleen al om het feil dat het Augustusblaadje en op het ogen blik ook het September blaadje van de kalender is gescheurd. Wat dat betekent weet elke water bouwer maar al te goed. Laten wij zo hard mogelijk aanpakken en daarbij denken aan wat eens een vrouw zei aan iemand, die afreisde naar het rampgebied om daar mee te werken aan het her stel van de dijken: „Doe je best God doet de rest". Men doet zijn best in Zeeland /"kUWERKERK, op deze foto nog een weerloze prooi van het water, Lr zal nn weer droogvallen. De eerste honderd inwoners zijn al terug gekeerd in hun geteisterde woonsteden. Pioniers van een wederopbouw, die alles weer in normale staat zullen pogen te brengen. ONDER het goud-gele licht, van duizenden natriumkaarsen wordt, doorgewerkt. Het water, verraderlijk en sluw, mag zich via spleten tussen de caissons rechts is er een te zien geen terugw hanen in het land. N' ROTTERDAM, 6 Nov. „Mag ik U even meten?" Dit beleefde verzoek zal 11.000 keer in ons land gedaan worden. Medewer kers van het adviesbureau voor toegepaste statistiek reizen na melijk rond om voor de confec- tie-industrie 11.000 mannen de maal te nemen. Vijf jaat geleden heeft het zelfde bureau 5000 dames van top tot teen gemeten. Op grond van dit onderzoek hebben de jaoon- nenfabrikanter toen wijzigingen aangebracht in de confectiekle- ding. Terwijl vroeger 60% van de vrouwen confectie kon dra gen, is dat nu 90%. Het onderzoek naar de man- dingindustrie en door het be- nenmaten wordt zeer belangrijk driifsleven. geacht, omdat het huidige maat- De „coupeurs", die in bedrij- systeem verouderd is. De con- ven en instellingen gaan meten fectie-industrie. die kieren moei zijn medische werkstudenten die maken voor mensen, die mer vlak voor hun doctoraal examen nooit heefl ontmoet, hecht et '"l* a5^tlr, f.UÏ! vee, waarde aan. He. ondJLk wordt gefinancierd door het pro- Anatomisch laboratorium van de puctiviteitscentrum voor de kle- universiteit te Amsterdam. De gegevens zullen eveneens voor wetenschappelijk onderzoek ten goede komen aan dit laborato rium. De meet-enquête. die in twee etappen geschiedt, is reeds in volle gang. Deze maand worden van duizend mannen ruim dertig afmetingen genomen. Volgend jaar worden dan de belangrijkste maten genomen van in totaal 10.000 mannen Dan hoopt men een goed beeld ge kregen" te hebben van de gemid delde dikte, lengte, breedte enz. van de Nederlandse man. In 1955 hoopt men het maat-, systeem gereed te hebben. DIT stel zware stalen buizen vormde de „guillotine", waarmee de Phoenix-caïsson- werd vastgekoppeld aan het landhoofd. Toen de cais son op zijn plaats lag, liet men de buizen zakken, waardoor de stroom in de geringe opening tussen caisson en dijk aanzienlijk werd verminderd. Dodenherdenking in Oude Tonge OUDE TONGE, 7 Nov. Op Donderdag 12 November te 2 uur zal in Oude Tonge een herden kingsbijeenkomst wonden gehou den tér nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp van 1 Februari. De bijeenkomst wordt belegd in de Ned. Herv. kerk, waar o.a. pastoor P. de Groot en ds. J, C. Wolthers het woord zullen voeren. Aanwezig zullen zijn o.m. de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. het gemeentebestuur en het adoptiecomité van Haarlem. Na de bijeenkomst zal men zich in een stille omgang naar de ramo- be.graafnlaats begeven, waar 310 slachtoffers begraven liggen, O O BONN, 5 Nov. De nieuwe Westduitse minister voor het Vluchtelingemvezen, prof. Theodor Oberlander, zelf een Sudetenduit- ser, heeft gepleit voor een oplos sing van de Sudetenkwestie „in de geest van het pact van Münclien". Dit verdrag voorzag in de over dracht aan Duitsland van het Su- detengebied. dat sinds 1918 aan Tsjechoslowakije had behoord Het werd ondertekend door Hi'ler, Mussolini, de Britse pre mier Chamberlain en de Franse premier Daladier. Prof, Oberlander drong n.u (in het dagelijkse bulletin van de Westduitse regering) aan op een ..versterking" van de Duitse ge bieden, die aan Tsjechoslowakije grenzen, „met het oog op een re geling van het Sudetenvraagstuk in de geest van München en een Europese oplossing". (Van onze speciale verslaggever) OUWERKERK, 6 Nov. De Noordbout, een stuk van de dijk tussen het Oos telijke stroomgat en Zie rikzee, is een nare bout voor de man, die hier de weg niet weet. Op vele plaatsen is dit dijkiichaam zo zwaar uit- gekalfd, dat ge alleen nog over een 20 cm breed ste nen richeltje kunt voort gaan. Vanmorgen liepen wij daar gevieren naar het Westelijke landhoofd, na een tocht met. een vletje. Een soort acrobatisch avon tuur was het, met doden sprongen en zweefduiken, die vooral op de zenuwen tokkelden van een van ons, een ondanks haar laarzen nog modieuze jongedame. Toen na de derde „nar row escape" de angst in al zijn verschijningsvormen haar uit de gazellenogen sprong, daagde de redding op in de vorm van een pe loton rijswerkers, die als ganzen achter elkaar in het stukje water liepen te kuieren. Men moet deze mensen gewóón volgen: zij kennen de dijk als geen an der, weten nauwkeurig waar men zijn voeten moet neerzetten en heooen mysterieuze paadjes, waar men niet glijdt noch valt en waar men wandelt ais in de Kalverstxaat. De laatste drie kilometer waren derhalve een zeer simpel voortbewegen en ondanks ce regen was iedereen zeer tevreden. Tol wij ontdekten de voortklo*. sende rijswerkers op de verkeerde dijk le zijn ge volgd vj Het dagblad „De Telegraaf geeft onpartijdig nieuws, zonder gebon den te zijn aan enige staatkundige pai.tlj, kerkelijke richting of be langengemeenschap, uitsluitend In dienst van 's Lands belang Art. 2 der Statuten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2