23.56 uur: Sirenes verkonden zege op het water Laatste gat bij Ouwerkerk is gesloten WOROSJILOV BESCHULDIGT F: GEWONNEN GEGEVEN SYMBOLISCHE WAARDE VAN HOOFDSTAD ERKEND SCHERPE CRITIEK OP BESLUITELOOSHEID Auto's botsten op Haarlemmerweg Een dode en vier gewonden VORSTIN AANWEZIG Tot de laatste seconde verzet Spookachtig licht COMPACTUS J Koninklijhe gelukwens Show-Liftmaster vertrokken Grote actie tegen Mau-Mau Octoberrevolutie in Moskou herdacht ..RUSLAND WIL I TA 17 \J C VRIENDSCHAP" UÏE V .O. ■AMSTERDAM RAAK ACHTER Plannen genoeg, maar daden... N.Z. VOORBURGWAL 225 AMSTERDAM-C. Abonnement p kwart f 6.35. p. week 49 cent. p. exempl 13 cent Abonnement o kwart buitenland f 8.75 Postgironummer 533100 Gem.-giro A dam T 2500 Holl Bank-Unle A'dam. Inc.-Bank A'dam ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 7 Dagblad waarin opgenomen de „Amsterdamsche Courant" (328e Jaargang) Hoofdredactie: J. J. F. Stokvis 0 C. J. Brandt Telef.: Directie. Administratie en Abonnementen 35400 (6 lijnen) Eedactie 33800 <6 lijnen) Opgeven van Speurders uitsluitend 39831 (3 lijnen) 18 pagina's No. 20.594 56ste Jaargang DE DIJKEN WEER DICHT (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE, 7 Nov. Het is volbracht. De dijk is dicht. Vannacht 0111 vier minuten voor twaalf is de operatie „Viermaal Phoenix" tot een einde gekomen. Met felle tonen van scheepsfluiten, met gelui van klokken. Op dat ogenblik was het vierde betonnen reuzenblok op zijn plaats en op dat moment strekte zich tussen het Oostelijk en het Westelijk landhoofd voor Ouwerkerk een robuuste en imposante dam uit met er boven op de silhouetten van kleine dansende figuurtjes en daartegenaan de donkere lijnen van sle pers en rondom klonk het zwakke gejuich. Een wuivende Koningin op de „Breezand" voer op dit glorieuze moment langzaam naderbij bij het zwakke schijnsel van de maan. Toen klonk langs deze vloot van honderden schuitjes en scheepjes en hakken en slepers het Wilhelmus. Het water gulpte met lange, zwarte vingers lang zaam door de reten en kieren en daarna was men weer aan het werk, fluks en rap, met machtige kranen, met bootjes en met vletjes, die in de rest van de nacht deze overwinning tot een einde moesten brengen. Na negen maanden alleenheerschappij heeft de razende vloedgolf zich in zijn laatste bastion gewonnen moeten geven. Nog zijn het land rondom en het dorpje Ouwerkerk zwaar getekend door het wrede bewind van een golvende invaller. Nog leunen de dorpshuisjes als wrakken tegen elkaar. Nog spoelt het water in gore druppels over de drem pels en brengt het als een spook de tot lorren geworden gordijnen tot beweging. Maar de tyeemaal daagse kastijding van het water is tot staan gebracht. Doch met Ouwerkerk, dat zeker zal droogvallen, zal heel Zeeland, zal heel Zuid- Holland geheeld worden aan de wonden, die het water heeft geslagen. Tot de laatste seconde heeft de zee zich er tegen verzet om buitengesloten te worden. Nadat vanmorgen om 10 over 10 de derde caisson was geplaatst, raasden en beukten de golven in de overgebleven spleet van nauwelijks 60 meter. De 5-meter hoge steenmuur op de bodem van het gat had het hard te verduren. Maar met het uithoudingsvermogen van de zee plompten mannen met mokerharde armspieren steeds maar weer keien op de meest bedreigde plaatsen. Ook in snelheid overtrof de mens de vloeibare vijand. Zo hard kon het water niet schuren aan de beide caissons, of de Waterstaat-soldaten waren er op verdacht en troffen heilzame tegenmaatregelen. DE spanning: ontstond in de avonduren. Nadat natrium- lampen waren ontstoken, die een goudgeel schijnsel van 90.000 kaars over het watervlak wierpen, trokken de sleepboten de vierde caisson in hoogstwerkelijke zin het sluitstuk van de waters noodramp naar de open plek. Het leek of de honderden boot jes zich verslikten in haar dobber gang:. Op ons persvaartuig ver stomden de collegiale gesprekken en bleef zelfs het kruisvuur van vragen aan de deskundigen ach terwege. Iedere buitenstaander (Advertentie) Ruimtegebrek in Uw archief? geeft de oplossing HEEM AF Hengelo voelde zich eenzaam en hulpeloos op het water, wetend dat alleen de knuisten van eenvoudige wer kers, de intuïtie van de caisson zinkers en het rustige bevel van de toezichthoudende ingenieurs in deze strijd tegen het kille nat van nut waren. Intussen verweerde het water zich met reuzenkrachten. De stro mingssnelheid nam toe tot ette lijke meters per seconde. Duizen den ogen waren gericht op de uiterste caissons. Bewogen ze? Nam het water ze mee in de be slissende worsteling? Aller hoop was gevestigd op de 7500 ton be ton van 62x18x19 meter, die me ter na meter de helse kolkingen van het water naderde. Zakken Kort voor de kentering van de getijen lag de caisson boven het gat. Hij werd niet, zoals bU de voorgaande betonblokken in een manoeuvre tot zinken gebracht, maar dit keer werkte men in perioden. Op het moment van dood tij, zouden de afsluiters voor het laatst en definitief worden opengezet. Meer wind Geleidelijk toenemende bewolking maar waar schijnlijk nog tot de avond droog weer Mati ge tot krachtige en langs de kust later tot hard toenemende wind tussen Zuidwest en Zuid Onge veer dezelfde temperatu ren als gisteren ZONDAG 8-11-'53. Zon op 7 47, onder 17 00 Maan op 10.04 ond 17 22 Voertuigen licht op van 17 30 tot 7 19 MAANDAG 9-ll-'53; Zon op 7 49, onder 16 58 Maan op 1106 ond 18 10 Voertuigen licht op van 17.28 tot 7.21 Statlop Ochteno Middag Helsinki zw bew zw bew Oslo zw bew li. regen Berlijn zw bew Amsterdam opkl opkl. Londen zonnig lü. bew Parijs H bew li. bew. Luxemburg zw bew opkl G Partenk regen regen Wenen zw bew opkl Innsbruck regen regen Genève opkl zonnig Locarno zw bew opkl Zürich regen Grenoble buien buien Nice onweer onweer Madrid zonnig zonnig Majorca zonnigi zonnig Rome zw bew. opkl Algiers zor.nig zonnig Om precies 22 minuten over elf was het zo ver. Nerveus liepen ingenieurs en arbeiders over de betonnen dijkkolos. Bevelen schal den. Was het water gevangen in het evenwicht van eb en vloed? Ja? Zakken!!!!!!! Het duurde tot 4 minuten voor twaalf, voordat het zware zink- stuk met meesterlijke voorzich tigheid op het zinkstok ter ruste was gelegd. De 34 spannendste minuten van de operatie „Vier maal Phoenix". Juichende mensen Het water was getemd. Gillend joelden de scheepsfluiten Hol lands triomf over het zojuist be dwongen water. Droog klonken de stoomstoten van de kranen en slepers. Juichende mensen op de caisson, daar op het voornaamste podium, waar een schamele licht bak de handdrukken en de om helzing hier en daar tot een to neelmatige scène maakte- Vreug dekreten op de schepen met be langstellenden. Op de „Bree zand", waar naast koningin Ju liana de staf van de Rijkswater staat uiting gaf aan de voldoening over het welslagen van dit ver bijsterend gevecht tegen de zee. Golf van vreu: He Aangrijpend klonk het Wilhel mus over het water, ten gehore gebracht door het muziekcorps van Zierikzee, dat zich op een der honderden boten bevond. Een golf van vreugde sloe'g over Nederland. Uit heel het land kwa men de telefoontjes naar relaties in Zeeland. Zeeuwen en Zuid- Hollanders, die al in maanden geen gevaar van het water meer te duchten hadden, werden ge lukgewenst. Telegrammen. Van hoog tot laag werden de huzaren, die de golven in het nauw dre ven met hun succes gecompli menteerd. De gemeente Vlaar- dingen had al in de raadsverga dering besloten het eerste te zijn. „Kennis genomen hebbende van de gigantische strijd om het laat ste stroomgat te dichten wenste de gemeente alle werkers van harte sterkte ep succes. Niet overbodig NA de dichting van het laatste dijkgat bij Ouwer kerk sprak koningin Julian.i aan boord van dc „Breezand" via de radio een kort woord tot het Nederlandse volk. Hare, Majesteit..zev; „Landgenoten, ik zal mof gen nog wat zeggen, maar ik wens u nu vast allen van harte geluk met dit grote moment". „Historisch ogenblik" De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, dankte daarop Hare Majesteit hartelijk voor de woorden die zij zojuist had gesproken. „De regering stelt het 'op hoge prijs dat u hier van avond, ik mag ivel zeggen vannacht, aanwezig hebt wil len zijn. Het is voor Nederland een historisch ogenbliknu de dijken zijn gedicht, na een natuurramp, zoals gedurende eeuwen niet heeft plaats ge vonden. Dat u dit grootse mo ment heeft willen meemaken stemt ons volk tot grote vreugde en geeft een nieuw bewijs van de innige ver bondenheid van Vorstin en Vaderland. Landgenoten, op dit, ogenblik zijn wij allen trots e.n dankbaar. 1, trots op al die wer- :i' '7src Hta 1ot laa0> c,ie i'ec&vvJiuv. 3nmaanden hebben medegewerKt om dit resultaat te bereiken, die bij dag en bij nacht hebben ge arbeid. Aan al die werkers betuig ik mijn hartelijke en diepgevoelde bewondering. Wij zijn dankbaar jegens God. Die ons dit werk deed gelukken. Wij hebben in de laatste maanden dikwijls onze diepe afhankelijkheid gevoeld. Het is geweest een strijd, een nederlaag en overwinning en nu zijn wij zo gelukkig te mo gen constateren, dat voorlopig alle dijken zijn gedicht en naar wij hopen zal dit gat, dat nu voorlopig is gedicht, ook definitief gedicht blijven". Spr. besloot in dit gevoel van dankbaarheid dit korte woord met het uitspreken van de wens. dat ook het verdere herstel spoedig zal tot stand komen. Minister Beel krabbelt terug: De wensen van sterkte en suc ces zullen niet overbodig zijn. Want als morgen in heel het land de vlaggen uitgestoken worden, ten teken dat Nederland uitzinnig van vreugde is, nu het water is teruggedrongen, zal de verslagene verraderlijk en sluipend als altijd, trachten zijn verloren posities te herwinnen. Het zal de geringste zwakke plek, de nauwste kier tussen de caissons willen uitbuiten om terug te keren. Het zal, geruggesteund door krachtige bondgenoten als zwiepende Novemberstomnen en lioogopstuwende Noordwester winden beuken en rammeien aan de zwakke kantelen, die inge nieurs, dijkwerkers, rijssjouwers, sleepbootbemanningen en steen smijters hebben opgeworpen. Daacom zal er geen weekeind- verlof zijn voor de werkers rond Ouwerkerk. Dankdiensten Maar voor de rest zal er in Ne derland vreugde en dankbaarheid zijn. Vanavond om 8 uur zal er in de Grote Kerk in Zierikzee een dankdienst zijn. Voorgangers van vier protestante kerkgenootschap pen zullen zich een tolk maken van de nederige dank van vele gelovigen. Voor de herbeplanting van Schouwen-Duiveland, dat nu voor grote wederopbouwproblemen ge- plaa'st staat, is een comité „Nieuw Schouwen-Duiveland" gevorrpd. Wie 2.50 stort op postrekening 1483 van het comité weet, dat voor dit geld een boom in het verdron ken land zal worden geplant. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 Nov. Minis ter prof. dr. L. J, M. Beel zong gistermiddag als eens Vondel: „Bemint dan Amsterdam, de glo rie van uw steden, den pijler van uw staat". Hij beklaagde zich er over, dat zoveel Kamerleden even als de pers zijn tirade in de me morie van antwoord, dat het be grip „hoofdstad des lands" hier te lande wezenlijke betekenis mist, uit het verband hadden ge rukt. Op de bewogen rede van mr. H. F. van Leeuwen (VVD) antwoordde hij, dat men in zulke staatsstukken geen lyrische ont boezemingen moest verwachten. Inmiddels bleek nu, dat de be windsman er op had gedoeld, dat Amsterdam in staatsrechtelijke zin geen hoofdstad des lands was, omdat in Den Haag regering en parlement zetelen, doch over de SCHIPHOL, 6 Nov. De KLM- Liftmaster „Dr. ir. Damme" voor de grote oversteek n Amerika, waar het toestel in zes plaatsen Nederlandse producten zal gaan tonen, vertrokken naar Kopenhagen, om van daar een enorme scheepsas plus vliegwie len, bestemd voor een Deens schip, dat met motorstoring in de Sint Laurensrivier ligt, mee te Dit kan alleen met een toestel van het type „Liftmaster". dat een deur van twee meter hoog en 3.15 meter breed heeft. Alleen een vliegwiel weegt reeds 3700 kg. Naar wij van de heer Fikkert. een der experts van het KLM- vrachtbedrijf, vernamen, zou de Europese toer van de Liftmaster voorlopig niet doorgaan door de slecht-weerperiode, die is aange broken. Overigens ziet de Liftmaster, die wij even voor het vertrek van binnen bekeken, er uit als een complete winkel met een keur van Nederlandse producten. symbolische betekenis van de hoofdstad was hij het met de li berale afgevaardigde eens. Hij deelde mee, dat burgemeester mr. Arn, J. d'Ailly hem een nota had gezonden, om te betogen, dat het begrip hoofdstad wel iets tastbaars betekent. In elk geval wilde prof. Beel zowel Amsterdam als Den Haag de eer geven, welke beide steden toekomt. Met zoveel woorden gaf de bewindsman toe. dat zijn woordkeuze niet bepaald geluk kig was geweest. Grondwetsherziening De heer Ch. J. I. M. Weiter (KNP) kreeg de toezegging, dat aan de staatscommissie voor de Grondwetsherziening zijn vraag zal worden voorgelegd of art. 52 over de inhuldiging des konings „binnen de stad Amsterdam" niet aangevuld zou kunnen worden met" de woorden „de hoofdstad des lands". NAIROBI, 7 Nov. Ruim 8000 Britse soldaten drie brigades en twee mobiele colonnes zijn van motrgen vroeg begonnen met de grootste actie die ooit tegen de Mau-Mau in Kenya werd onder nomen. (Reuter). COMMISSIE VOOR NATIONALISATIE GIA DJAKARTA, 6 Nov. De In donesische regering heeft een commissie ad hoe benoemd dip de kwestie van de nationalisatie van de Garuda Indonesian Air. ways en het contract van Indo nesië met de KLM zal bestude. Vermoedelijk zal begin De cember een Indonesische delega tie naar Nederland reizen om het contract met de KLM te bespre ken. (Aneta). ZO was het. „strijdtoneel" Vrijdag van zee uit gezien. De laatste caisson (geheel links) is naderbij gesleept en ligt klaar om op zijn plaats gebracht te worden. Nog had de zee vrij spel op het moment, dat deze foto werd genomen, maar een halve dag later was het water ge temd. Om en dat is ieders vurige hoop nimmer terug te keren. (Luchtfoto K.L.M.) MOSKOU, 7 Nov. Op het weelderig met bloemen versierde podium van het grote Moskouse Bolsjoi Theater stond gistermid dag de president van de Sow.iet Unie, Klementi Worosjilov (72) en luisterde met strak gelaat naar het twee minuten lange applaus, dat opklonk uit de handen van de groten uit het Russische poli tieke leven: Malenkov, Molo- t o v, Boulganin, Kroetsjev, Sver- nik en vele andere regerings- en partijfunctionarissen, bijeenge komen ter gelegenheid van de her denking van de October-revolutie. Stalin herdacht Na twee minuten staakte de, in een eenvoudig nauwsluitend don kerblauw tuniek geklede, Malen kov zijn applaus. Op hetzelfde moment was het stil in de grote zaal: met Malenkov eindigden allen het applaus. Klementi Worosjilov, Stalins oude strijdmakker, kou zijn her denkingsrede beginnen. Hij ver zocht een minuut stilte om de dood van Stalin te herdenken. Duitsland Onmiddellijk hierna nam de Russische president opnieuw het woord. Hij verklaarde dat de AMSTERDAM, 7 Nov. In de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting-1954 wordt scherpe critiek geuit op de besluiteloosheid van B. en W. in zake de uitvoering van de veie plannen. Wat in het komende jaar in verband met een noodzakelijk tempo van ontwikkeling in de stad gebeuren moet. zo wordt door verscheidene leden opge merkt, wordt geheel in het duister gelaten. Noodzakelijke (Advertentie) 't Bruidspaar zou naar het stadhuis toe rijden; De bruidegom, het gelukkigst van beiden. Riep bij de ereboog Met een fles TIP omhoog: „Wij drieën laten ons nimmer scheiden". 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. H. A. v. M., Olburgen. ontv. 1 fl. TIP 1 UI. BOOTZ' OUDE GENEVER. stimulering van economische, maatschappelijk en culturele mogelijkheden wordt wel elk jaar onderschreven, plannen worden in ongekende hoeveel heid in uitzicht gesteld, doch concretisering blijft achterwege, laat staan realisering. Amsterdam zit zo goed als zonder stadhuis, de tunnelplan nen hebben een tempo, waarbij een slakkengang nog gunstig afsteekt; saneringsplannen zijn er bij de vleet, doch van uitvoe ring komt niet veel. Op deze wijze raakt Amsterdam in elk opzicht ten achter. Ook ten aanzien van de wo ningbouw toont Amsterdam een veel slechter beeld dan bijv. Rotterdam en Den Haag. Wat hebben B. en W., zo vragen deze leden, gedaan naar aanleiding van de uitspraak van de raad in zake de financiering van de wo ningbouw door het Rijk op grond van de Woningwet? Voorts wordt opgemerkt, dat er een belangrijke achterstand is in de bouw van scholen, de aanleg van speeltuinen en sportterreinen en overdekte sportinrichtingen. Ten slotte wordt B. en W. verzocht mede te delen, niet hoe het staat met de plannen, maar wanneer met de uitvoe ring van de dringendste objec ten een begin zal worden ge maakt. WOROSJILOV .„nieuwe victorie". Sovjet-Unie blijft vasthouden aan een politiek van vriendschap tus sen de naties. Desondanks aldus Worosji lov bedreigen de Westelijke regeringen de Sovjetrussische republieken. Zij wenden zich dik wijls tot ons om te spreken over de hangende problemen. Zij wil len bijv. met ons spreken over de Duitse kwestie, maar zetten tege lijkertijd een Duits leger op de been. „Uit deze houding blijkt dat meu in het Westen niet voor een rechtvaardige oplossing voelt. De Westelijke mogendheden' willen van Duitsland opnieuw een Euro pees slagveld maken. Onder lei ding van Amerika bereiden de imperialisten een oorlog voor." Azië „Hieraan vooraf gaat een las tercampagne tegen de Sovjet- Unie," vervolgde Worosjilov. „Op. talrijke plaatsen in de omgeving van het Russische rijk vormen de V.S. militaire bases. Het zijn deze maatregelen die bezorgdheid ver oorzaken onder de vredelievende volkeren," aldus de maarschalk, die daarna, sorekende over com munistisch China, zeide dat dit land „niet gepasseerd kan worden bii het streven naar rust in Azië." President Worosiilov besloot zijn rede met zijn blijdschap uit te spreken over de „bere: resultaten": „Wij zijn daar trots op. De taak die voor ons ligt is nog zwaar, maar het Russische volk heeft nimmer de moeilijk heden gevreesd en zal ook nu op marcheren naar nieuwe victorie bij de opbouw van het commu nisme," aldus eindigde Worosjilov zijn toespraak die door radio- Moskou werd uitgezonden. In Moskou brandde gisteravond de feestverlichting. Vandaag zal op het Rode Plein een parade worden gehouden, gevolgd door een optocht van burgers. (Reuter/A.P.) Bisschop van bed gelicht MÜNCHEN, 6 Nov. Poolse autoriteiten hebben de waar nemende bisschop van Olsztyn 's nachts van zijn bed gelicht en geboeid weggevoerd, meldt „Ra dio Vrij Europa". Hl DE wrakken van twee auto's op de Haarlemmerweg, nadat de wagens in volle vaart op elkaar waren gebotst. De bestuurder van de Volkswagen overleed ter plaatse. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 7 Nov. Een dode. een zwaargewonde en drie lichtgewonden zijn te betreuren bij een ernstig auto ongeluk. dat Vrijdagavond om- «treeks kwart voor zes op de Haarlemmerweg ter hoogte van het Kruithuis nlaats vond. Toen de bestuurder van ern personenauto, de 56-jarige Amsterdammer K. F. K., ko mend uit de richting Halfweg een voor hem rijdende vracht wagen wilde passeren, schoot van achter een tegenligger een andere personenauto naar vo ren, eveneens om te passeren. Met een klap, die tot ver in de omtrek te horen was, vlogen de twee wagens op elkaar, waar hij de eerste auto tevens tegen de vrachtauto werd gedrukt. De gevolgen waren de sastreus. De twee personen wagens werden zwaar geha vend en de heer K. moet vrij wel op slag dood zijn geweest. Zijn passagiere, de 49-jarige A. J., eveneens uit Amsterdam, is in levensgevaarlijke toestand, naar het W.G. gebracht. De drie inzittenden van de andere personenauto, allen Zaandammers, werden slechts liclit gewond.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1