De Ned. Economische Hogeschool gaat achtste lustrum vieren Bokma'j^' roor Oldenbarneveltpenning voor de heer W. van der Vorm DE KLERKeZN ^-Radioprogramma A Academische instelling, ontsproten aan diep gevoelde hehoefte De geschiedenis Het nieuwe pand in gebruik genomen Laboratorium voor massaspectrografie geopend Den Haag Utrecht Groningen NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 1 Gemeentelijke hulde aan tachtigjarige In de tuinzaal van museum Boy mans, waar op uitnodiging van het Rotterdamse gemeentebestuur een Telect gezelschap genodigden was bijeen gekomen, heeft de burge meester, mr. G. E. van Walsum, listeren de Van Oldenbarnevelt penning uitgereikt aan de heer W. :an der Vorm. Met di£ gebaar heeft 'iet gemeentebestuur de man willen eren, die vandaag tachtig jaar is ge worden en die in zijn werkzame leven to veel heeft gedaan voor de stad en ïan meer in het bijzonder voor het bedrijfsleven en museum Boymans. Onder de aanwezigen merkten wij op alle wethouders en de gemeente-secre taris, onze oud-burgemeester prof. mr. P, J. Oud. de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P, van der Man- dele. de directeur van het museum Boij- mans, de heer J. C. Ebbinge Wubben, de oud-directeur van dit museum, dr. D. Hannema. de heer J. Brautigam, de ont werper van het museum, ir. A. van del Steur, voorts vertegenwoordigers van handel, scheepvaart en kunstleven. Burgmeester Van Walsum heeft in zijn toespraak tot de jarige verklaard, dat de ontvangst wegens een restauratie van de burgerzaal niet, zoals gebruikelijk, in het stadhuis kon geschieden. Het oog is toen gevallen op de tuinzaal van het museum Boymans, welke omgeving om begrijpelijke redenen ook niet helemaal zonder zin is. De burgemeester constateer de verder, dat hij de waarheid geweld zou aandoen, wanneer hy zou zeggen, dat de heer Van der Vorm het altijd eens is geweest met het gemeentebestuur. Dat is hij misschien zelfs vandaag wel niet. Men mocht alleen maar hopen, dat de jarige zich zou weten te schikken. Het gemeentebestuur heeft de heer Van der Vorm in Boymans genodigd om hem ïn kennis te stellen van het besluit hem de Van Oldenbarneveltpenning toe te kennen. Deze penning heeft het gemeen tebestuur ingesteld om aan zeer verdienste lijke Rotterdammers een blijk van erken telijkheid te kunnen geven. Voor het ne men van het besluit hebben twee mo tieven gegolden. In de eerste plaats heeft het gemeentebestuur gedacht aan de grote verdiensten van de heer Van der Vorm voor het bedrijfsleven van de stad. Hij heeft uitzonderlijk veel gepresteerd en uitzonderlijk veel bereikt. Wie ken nis neemt van de geschiedenis van Rot terdam wordt altijd weer getroffen door het naar voren treden van bepaalde grote figuren op economisch gebied. Tot die figuren behoort de heer Van der Vorm. Hij heeft geweldig veel gedaan, ook bui ten zijn eigen bedrijf. Ten denken is in dit verband aan zijn bemoeiingen met de H.A.L. „Alleen al om die redenen behoort u. voor ons tot de Rotterdammers van formaat": Maar voor de toekenning van de pen ning heeft nog een ander motief ge- solden. Het gemeentebestuur heeft name lijk ook uiting willen geven aan zijn dankbaarheid over hetgeen de heer Van der Vorm voor het Rotterdamse kunstle ven ïn het algemeen Vn voof museum Boyrtians in het "bijzonder heeft gedaan Voor de stad mag het een groot geluk worden genoemd, dat zo vele groten in het bedrijfsleven hun belangstelling ook op andere terreinen richten. De heer Van der Vorm heeft zitting in de Gem. Com missie voor museum Boymans, hij is te vens bestuurslid van de stichting museum Boymans. Van deze stichting is de bur gemeester formeel voorzitter. Maar in de vergaderingen van het stichtingsbe stuur krijgt hij wel eens het gevoel, dat de werkelijke voorzitter naast hem zit! Nu de gemeenteraad heeft besloten een nieuwe vleugel aan het museum te bou wen. mag de hoop worden gekoesterd, dat er zich straks nieuwe mogelijkheden voor deze culturele instelling zullen ope nen. De burgemeester was er verheugd over, dat de heer Van der Vorm aan het zoeken en uitwerken van die mogelijk heden zal kunnen meewerken. Na nog maals uiting te hebben gegeven aan zyn waardering voor de persoon en het werk van de heer Van der Vorm heeft de bur gemeester de jarige de penning met by- behorende oorkonde overhandigd. Kort en krachtig heeft de heer Van der Vorm de burgemeester dank gezegd voor zijn waarderende woorden en voor de verleende onderscheiding. Hij zei dit alles zeer op prijs te hebben gesteld. Hierna was er gelegenheid de jarige de hand te drukken. De Van Oldenbarneveltpenning is tot dusver uitgereikt aan de heren: dr. G. A. van der Leeuw. dr. ir. J. A. Ringers, dr. J. C. J. Bierens de Haan. J. Brautigam, D. G. van Beuningen. H. G. J. ter Marsch, mr. K. P. van der Mandele en prof. mr. P. J. Oud. Advertentie k kleuren en lijnen in onverwachte com binaties, volkomen nieuwe vormen, vindt u op onze afdeling „meubelen van deze tijd" voor jonge mensen is een bezoek aan deze afdeling een inspirerend genoegen Cli. A. Cocheret Viert een veertigjarig jubileum De heer Ch. A. Cocheret, de lezers van ons blad welbekend als schets- boekanier nog onlangs is hij, naar men zich zal herinneren, in de clinch geweest met twee vrouwelijke mede werkers viert overmorgen een bij zonder jubileum. Het is die dag. zoals men in ons blad van gisteren heeft kunnen lezen, veertig jaar geleden dat de Nederlandse Handelshogeschool sedert 1938 Nederlandse Economische Hogeschool geheten werd opgericht, en van die 8ste November 1913 af is Cocheret aan deze instelling verbonden geweest als docent in Frans, waarbij het uiteraard in het bijzonder ging om de handelsterminologie. Hij is de enige van alle leerkrachten aan de Rotter damse hogeschool, die er van het be gin af, in de zalen van het Bataafs Genootschap boven de oude Beurs, „waar je op je tenen door mekaars college heen liep", tot nu toe is bij ge weest. Het zal degenen die hem kennen niet verwonderen, dat hij met de hoog leraren de aangenaamste betrekkingen onderhoudt en evenmin zal het hun verbazen, dat hij j>ok met de studenten goed overweg kan. Zijn talent als caricaturist stelt hij jaarlijks in dienst van de Almanak van het Rotterdams Studentencorps, door de leden van de redactie te tekenen. Bij de gelukwensen, die onze vriend Cocheret zullen bereiken, voegen wij gaarne de onze. Alkmaar 700 jaar stad. Indien de gemeenteraad van Alkmaar daarmee acooord gaat zuRen de feestelijkheden ter gelegenheid van Alkmaar 700 jaar stad met een week worden verlengd en duren van 21 Juli tot 25 Augustus. B. en W. zullen aan de raad een desbetref fend voorstel doen. Kranslegging. Vanmorgen heeft de commandant van het Braziliaanse op leidingsschip van de marine, dat enige dagen in de Amsterdamse haven is, een krans gelegd bij het tijdelijk nationale monument op de Dam. UIT HET Zondag 8 November Hilversum I 402 m. KRO: 8 00 en NCRV 9.30 Nws. 9.45 Orgelconc. 11.30 Gram 11.45 Koorconc. KRO: 12.15 „Het Congres v d K.V.P. te Utrecht", toespr. 12.45 Gram 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws 13.10 Parijse chan sons 13 40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14 00 V d jeugd 14.30 Viool en piano 14 50 Gram. 15.00 ..Het atoom in dienst van de vrede", klankb. 15.20 Kamerkoor, strijkork. en sol. 15.50 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17 00 Oecumenische jeugddienst. 18.00 Zangdienst 13.45 ,J5e kerk luistert naar Uw vragen", caus NCRV: 19.00 Kerkelijk ws. 19.05 Gees telijke liederen. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus. KRO: 19 45 Nws. ?9.00 Gram 20.25 De gewone man 20 30 Sym- "honette ork.. kl. koor en sol. 21.05 „De tranensmid", hoorsp. 22 05 Gevar. ir.uz. 22.30 Act. 22.40 Gram 23 00 Nws. 23.15 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 3 00 Nws 8.18 Gram. 8.55 Sportmeded. 9.00 „Langs onge baande weger.", caus. 9.10 Volksdansen. 9.30 Geestelijk leven", caus. 9 45 „Met en zon der omslag". 10.15 Instr. ens., koor en soliste 1040 ..De vreugde van het offer", hoorsp. 11.15 Lichte muz. AVRO: 12.00 Sportspiegel 12 05 Lichte muz. 12.35 „Even afrekenen, Herer.!" 12.45 Pianospel. 13.00 Nws 13 05 Me- ded. of STam. 13.10 Orgelspel. 13 30 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radio Philharm. ork. en solist. I. d. pauze: Filmpraatje. 16.10 T.ichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Instr. sextet 17.30 V d jeugd 17.50 Sport- 'ourn. 18.15 Nws. IKOR: 19.00 V d jeugd AVRO: 20 00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21 10 Act. 21.25 Populaire muz. 22.05 „Mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoor spel 22.40 Pianorecital 23.00 Nws 23.15 Gram. Maandag 9 November Hilversum I 402 m. NCRV 7.00 en 8 00 Nws. 8.15 Sportuitsi. 820 Gram. 3.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 V d zieken. 9.30 V d vrouw. 9.35 Waters! 9.40 Wedstr. in kennis en wetenschap. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.45 Gevar. muz. 12.25 Voor 'ooer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb medea. 12 33 Gram. 12.59 Klokgelui. •3.00 Nws. 13.15 Salonork. 13 45 Gram. 14JX) Schoolradio- 14.30 Gram. 14.45 V d vrouw. 1515 Gram. 15.30 Zang en piano. 16.30 Gram. 17.00 V d kleuters. 17.15 Gram. 17.30 V d ieugd. 17.45 Regeringsuitz.: J. J. van der Laan: Nieuw-Guinea in de literatuur. 18.00 Vrouwenkoor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18 45 Engelse les. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 .Volk en Staat", caus. 19.45 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Metropole ork. 20.50 „De zee roept", hoorsp. 21.50 Sopr. en piano. 22.25 Vocaal ens. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Viool, cello en clavecimbel. 23.45 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 en 8.00 Nws. 3.18 Gram. 8 35 Musette-muz. 9 00 Gym. v d vrouw. 9 10 „Onder de pannen", hoorsp. 9 30 Gram. VPRO: 10 00 „Voor de oude dag". 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Fluit en oiano. 10.45 V d zieken. 11.40 Voordr. 12.00 Dansmuz. 12.07 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V h platteland- 12,38 Ge var muz. 13.00 Nws. 13.15 V d middenstand. 13.20 Gram. 14 00 V d vrouw. 14.15 Piano recital 14.45 Gram. 15 00 Cabaret. 16.00 Gram 16 45 V d jeued- 17.15 Gram. 17.30 Accordeon- -r.uz. 17.50 Mil. comm. 18 00 Nws. 18.20 Orcel- =r>el. 18.45 Parlementair overzicht. 19.00 Zang en voordr. 19.10 Koorzang. 19.30 Muzikale caus. 10.45 Regeringsuitz.: G. Grootenhuis: ..De bestrilding van de wormziekte bij paar den". 20.00 Nws. 20.05 „In Holland staat een -ruiS". hoorsp 20 35 Aetherforum. 21.10 Dansmuz. 21.38 ..A'-turie Ziekenfonrl=oroble- men", lezing. 21.53 Operaconc. 23.00 Nws. 23.15 Orgelspel, 23.35 Gram. ROTTERDAMS BEVOLKING mag in bepaalde omstandigheden niet helemaal vrij te pleiten zijn van enigszins chauvinistische gevoelens, er zal toch wel niemand zijn, die de euvele moed zal bezitten, haar te verwijten, dat zij niet met beide benen op de grond staat. Het karakter van de stad, dat voor een niet gering deel wordt bepaald door de afhankelijkheid van handel en scheepvaart, weer spiegelt zich in meerdere of mindere mate in de aard van zijn bewoners. Aan nuchte-d zakelijkheid of, zo men wil, aan zakelijke nuchterheid mankeert Wet de Rotterdammers in het algemeen zeker niet. De oprichting op 8 November 1913 van de Nederlandse Handels- Hogeschool de huidige Nederlandse Economische Hogeschool mag dan ook allerminst als een gril van een groepje vooraanstaande burgers worden gezien. Een gril bijvoorbeeld om alleen maar het gemis aan enig universitair leven in de vooruit- en omhoogstrevende Maasstad goed te maken. Neen, het initiatief tot de stichting van de school is veelmeer ontsproten uit een diep gevoelde behoefte. De wereld stond toentertijd op de drempel van de eerste wereldoorlog. Zij had toen al, o.a. door de ontwikkeling van de techniek, een om wenteling op maatschappelijk gebied te zien gegeven, die voor die tijd eenvoudig verbluffend mocht worden genoemd. In een betrekke lijk korte spanne tijds was de maatschappij heel wat ingewikkelder geworden. Hetgeen uiteraard ook het bedrijfsleven niet verborgen was gebleven. In de kringen van de handel, de scheepvaart, het bank wezen en de industrie waren zich problemen gaan openbaren, waar van de leidinggevende figuren beseften, dat zij alleen langs de weg van een grondige wetenschappelijke studie zouden kunnen worden opgelost. Ziedaar het motief, dat tot de oprichting van de Neder landse Handels-Hogeschool heeft geleid. DEEDS in December 1912 werd in de besloten kring van een aantal prominente Rotterdammers de ge dachte over oprichting van die school besproken. Om aan het plan een be gin van uitvoering te geven kwamen twee maanden later de volgende he ren bijeen: W. A. Engelbrecht. W, Kreukniet, mr. dr. H. J. D. van Lier, mr. K. P. van der Mandele, F. Meer kamp van Embden, Ph. Mees, mr. R. Mees. mr. W. C. Mees, E. P. de Monchy Rzn, Phs. van Ommeren jr., A. Plate, L. van der Pol, J. A. Ruys, C. A. P. van Stolk en mr. W. Suer- mondt Lzn. Dit gezelschap heeft over het eenmaal geopperde denkbeeld geen gras laten groeien. Weinige we ken later immers was een uitgewerk te memorie met leerplan en kosten raming gereed en op 29 April 1913 kwam de „Vereniging tot oprichting ener Nederlandse Handels-Hoge school" tot stand. Dit was overigens nog* maar een be gin. Er moesten nog verscheidene voor bereidende maatregelen worden geno men alvorens od 23 Juli 1913 de „Ne derlandse Vereniging voor hoger han delsonderwijs (Nederlandse Handels- Hogeschool)" kon worden opgericht. Met het hteraan verbonden werk heeft zich een voorlopig bestuur bezig gehouden, bestaande uit de heren C. A. P. van Stolk. voorzitter. J. A. Ruys en mr. W. Mees. secretarissen. Besloten werd de nieuwe hogeschool voorlopig te vestigen in het gebouw van de Beurs, waarin het Bataafs Genoot schap heel welwillend vier lokalen be schikbaar had gesteld. Er werd een hoogleraar in de staathuishoudkunde be noemd: mr. dr. G. W. J. Bruins. Hij was tevens de eerste rector-magnificus. Niet lang nadat in October het studie plan voor de cursus 1913-1914 was vast gesteld, werden voorts drie gewone en elf buitengewone hoogleraren benoemd, mitsgaders zes lectoren. Bij het korps hoogleraren en buitengewone hooglera ren waren mannen, wier namen nog al tijd iets te zeggen hebben: mr. dr. N. W. Posthumus, jhr. mr. dr W. J. M. van Eysinga, dr. G. W. Kernkamp, dr. G. van Iterson jr. Onder de lectoren be vond zich mr. F. de Vries. Op 8 November 1913 heeft de minister van binnenlandse zaken. mr. P. W. A. Cort van der Linden, de hogeschool ge opend tijdens een plechtigheid, die werd gehouden in de grote zaal van de socië teit Harmonie. Onder de genodigden wa ren de minister van landbouw, nijver heid en handel, de Commissaris der Ko ningin, Gedeputeerde Staten, de burge meester. mr, A. R. Zimmerman, en de wethouders van Rotterdam. De Konin gin zond het bestuur een telegrafische gelukwens, de heer Van Stolk werd be noemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Twee dagen later werd een begin gemaakt met bet geven van colleges. Ingeschreven waren 55 =tu- denten, welk aantal in de loop van het cursusjaar steeg tot 70 (onder wie drie vrouwelijke studenten). Voorwaar een bescheiden begin in ver gelijking met de 1121 studenten (van wie 38 vrouwelijke), die in het jongste cursusjaar bij de hogeschool stonden in geschreven. Overigens blijkt hier wel uit, dat de school over haar groei niet te klagen heeft gehad. In feite waren de lokaliteiten in het beursgebouw al spoe dig te klein. Van de gemeente werd daarom de veilingzaal naast de nieuwe graanbeurs gehuurd. Maar ook daarin bleef het behelpen. Het huisvestings- vraagstuk werd pas afdoende opgelost door de bouw van een nieuw schoolge bouw op de hoek van de Pieter de Hooch- weg en de Westzeedijk. Dit complex werd 14 October 1916 in gebruik geno men, doch pas op 8 November van dat jaar werd het plechtig ingewijd. In die tijd meende het bestuur, dat het gebouw de hogeschool een jaar of tien, vijftien zou kunnen huisvesten. Dan zou, daarvan was men overtuigd, er omge zien moeten worden naar een nieuwe, ruimere behuizing. Die verwachtingen zijn ook wel bewaarheid, zij het dan, dat er tot dusver nog niets te besparen valt van een nieuw schoolgebouw. De planner, hiervoor lagen in 1939 klaar. Men zal zich herinneren, dat toentertijd ernstig overwogen is het gereedkomen van de Maastunnel te vieren met een grote tentoonstelling. Het was de bedoe ling de tentoonstellingsgebouwen een zo danig permanent karakter te geven, dat ze na de tentoonstelling geschikt zouden zijn om er de hogeschool in onder te brengen. Echter, de tweede wereldoorlog heeft een streep door deze rekening ge haald. De tentoonstelling is niet doorge gaan. de hogeschool zit nog altijd in haar oude omgeving. En tochde geaachte aan een behuizing van groteie allure is niet dood. Het moet al vreemd lopen wil de school niet. voor we tien jaar verder zijn, in een nieuw gebouw zitten. Van de vele duizenden studenten, die in de loop van veertig jaren de hoge school hebban bezocht, hebben er 1296 het examen D.H. afgelegd en 1602 het doctoraal examen. Het aantal promoties bedroeg 212. Acht personen zijn honoris causa gepromoveerd, te weten de heren A. G. Kroller. G. H. Hintzen. A. F. Phi lips. A. D. A. de Kat Angelino, Lord William Beveridge, prof. Th. Limberg, W. Drees en P. Rijkens. In die veertig jaren heeft het weinig moeite gekost pJaatsingsmogelijkheid voor de afgestu deerden te vinden. Het bedrijfsleven blijkt hen gaarne op te nemen en ook in ambtelijke loopbanen vinden zij hun weg. Afgestudeerden van de Nederland se Economische Hogeschool zijn te vin den op de hoogste posten in de particu liere maatschappij, maar ook in verant woordelijke functies in het regerings apparaat. Twee besturende colleges kent de ho geschool: een algemeen bestuur en een raad van beheer. De eerste voorzitter van het algemeen bestuur is geweest de heer A. G. Krölier. de eerste voor zitter van de raad van beheer was de heer J. A. Ruys. Het voorzitterschap, van beide colleges berust de laatste ja ren bij mr. Jacq. Dutilh. Mr. W. C. Mees was de eerste secretaris van de ze colleges, mr. B. J. de Boer de hui dige. Bij de stichting van de hogeschool was dr. D. Bos president-curator, thans mr. K. P.—van der Mandele. Mel ding moet ook worden gemaakt van het bestaan van twee fondsen: het Hooge- school-fonds 1920 met een kapitaal van 100.000 en het A. A. van Beek-fonds met een kapitaal van 250.000. Het eerst genoemde fonds was te danken aan een schenking van de heren R. Mees cn Zoonen, het laatstgenoemde fonds werd in 1923 gesticht door de heer A. A. van Beek. Het studieplan T N OVEREENSTEMMING met de ontwikkeliJft van de maatschappij is het ^fudJepIajf van de Nederlandse Economische Kvigeschool steeds aan veranderingen onderhevig. Van de op richting in 1913 af heeft de gedachte voorgezeten een wetenschappelijke opleiding te geven aan hen, die be stemd waren de practijk in te gaan. Deze twee elementen, wetenschappe lijke vorming en practijkbestemming, zijn bepalend gebleven, ook in de ja ren van na de oorlog. Drie vraagstukken vragen altijd om een oplossing: het peil van de studie, de studierichtingen en de studieduur. Uiteraard eist met name de studieduur een voortdurende oplettendheid van de senaat. Het is onmogelijk eenvoudigweg de resultaten van een snelgroeiende we tenschap aan de bestaande studieopbouw te blijven toevoegen. In dat geval im mers zou geen enkele student meer op een redelijke leeftijd kunnen afstude ren. Een doelmatige inrichting van de studie moet dus leiden tot een bekorting van de studieduur. De studierichtingen moeten zich aan passen aan de vraag, die uit de maat schappij opkomt. Daarin vertoont zich een steeds verdergaande specialisatie, gevolg van de grotere ingewikkeldheid, die het na-oorlogse economische leven en de na-oorlogse economische politiek vertonen. Bovendien is het sociale ele ment in het economische handelen sterk naar voren gekomen. Studieduur en spe cialisatie houden, van onderwijszijde be zien. ten nauwste verband met elkaar. In specialisatie immers ligt de gunstig ste mogelijkheid voor een op het doel gerichte studie. Het ligt echter voor de hand, dat de gespecialiseerde studie nauwkeurig wordt afgewogen tegen de noodzaak van een algemene vorming. Een academische vorming heeft nu een maal een bredere allure dan een vak studie. De Nederlandse Economische Hoge school heeft getracht de oplossing van dit complex van wenselijkheden te be naderen door: 1. het instellen van een propaedeuse, waardoor de aankomende student wordt gedwongen zich in het eerste jaar te realiseren of hij aanleg heeft voor een academische studie economie: 2. handhaving van een breed candi- daatsexamen. dat, naast economie, geldwezen en bedrijfseconomie, om vat het burgerlijk recht, de economi sche geschiedenis en aardrijkskunde als gemeenschappelijk fundament alle doctoraal-studenten; 3. de instelling van een baccalaureaat, een afronding van het candidaats met een vooral op toepassing gerichte cur sus voor diegenen, die om enigerlei reden hun studie na het candidaats- examen, eventueel voorlopig, willen beëindigen 4. een vérgaande differentiatie in de doctorale studie. De student heeft de keuze uit vier hoofdrichtingen alge meen economisch-, bedrijfsecono misch-, sociologisch-economisch- en staatkundig-economisch doctoraal examen. Binnen deze richtingen is het weer mogelijk de studie nog sterker naar de individuele belangstelling te trekken en wel door de klemtoon te leggen op bepaalde groepen van vak ken. Aan de bedrijfseconomie is als nieu we mogelijkheid toegevoegd een orga nisatorische richting. Ook hiermee hoopt de hogeschool paraat te zijn met het oog op de ontwikkeling in de toe komst. Beoogd wordt bedrijfseconomen op te leiden, die op organisatie- en ef- ficiency-vraagstukken nog eens met na druk opmerkzaam zijn gemaakt. Lustrumviering /ER de lustrumviering hebben wij reeds het een en ander medege deeld. Wat dat betreft kunnen wij dus verder kort zijn. Maandagoch tend om half tien is er een korte herdenkingsbijeenkomst in de aula, gevolgd door een vergadering van het curatorium. In deze vergadering zullen prins Bernhard en de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, als curator worden ge- H. Martens en Co. Gisteren is het nieuwe pand van H. Martens en Co. aan de Hoogstraat officieel in gebruik genomen. Onder de belangstellenden bevonden zich o.m. de directeuren van de Dienst van Stadsontwikkeling, vertegen woordigers uit het bank- en bedrijfs leven. De heer A. P o t j e r sprak als firmant een welkomstwoord en noemde deze dag de bekroning van tijden van spanning en hard werken. Binnen elf maanden is dit gebouw tot stand gekomen. Spr. wierp een blik in het verleden van de onderneming en bracht dank aan allen, die in de firma en aan de bouw hadden meegewerkt. Ir. E. H. Kraayvanger meende, dat het gereedkomen van een gebouw als dit een gelukwens waard is ook aan de stad. Na de ramp van veertig moge er wel eens een moment zijn geweest, waarin we zeiden: het herstel gaat niet' snel genoeg, maar in de laatste maanden krijgen we het gevoel, dat we aan de stad haar leven teruggeven, dat we een binnenstad herbouwen, waarin het leven volop klopt. Mariens draagt een steentje bij tot het herstel van de city. Het is wijs beleid van het gemeentebestuur geweest, dat we een binnenstad herbou wen aan beide zijden van de oude Cool- singelboulevard. Spr. bewondert het beeld van Zadkine ten zeerste, maar dat de wanhoop, die het verbeelt, ooit de de stemming van deze stad is geweest betwist en betwijfelt hij. Mede namens architect Buys en namens zijn broer. H. M. Kraayvanger, zeide spr., dat allen met vreugde aan dit gebouw gewerkt hadden. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de nieuwe zaak zal be antwoorden aan alle illusies, die de fir manten koesteren. Deken mgr. J. H. Niekel, zijn voor ganger deken v. Heeswijk in de herin nering terugroepende, die de oorlogs dagen heeft bijgewoond, prees het vooral in de ondernemers, dat zy door werk gelegenheid te scheppen, een sociaal be lang van grote betekenis dienen. De heer F. Buys, een zwager van de firmanten, bood een geschenk aan, waarna de heer W. J. Oomens, chef- etalfur van de firma als bewijs van medeleven van het personeel een muur schildering van Ruxo van der Steene overdroeg. Hij maakte ook opmerkzaam op het goede werk van de binnenhuis architect. de heer J. M. v. Bommel. Een woordvoerder van de inkoopver eniging van textielbedrijven De Faam kenschetste Martens en Co. als een on derneming. die met één slag aan de top is gekomen van de middenstands textielbedrijven. Ten slotte huldigde de heer F. Potjer de jongste firmant als drijvende kracht en vereerde hem en zijn echtgenote met een geschenk. De heer A. Potjer heeft dank gezegd voor alle goede woorden. Engelse maatschappij wil op Ypenburg landen Van c i correspondent DEN HAAG. 6 Nov. De East English Flying Services Limited heeft het plan, binnenkort een luchtlijn voor passagiers vervoer tussen Soutuend (50 km ten N.O. van Londen) en Antwerpen te openen. Met de directie van Ypenburg zijn reeds onderhandelingen gaande om het vlieg veld Ypenburg als tussenhaven op de route te nemen. De Britse en Belgische Autoriteiten heb ben reeds hun goedkeuring aan de plan nen gehecht. Men heeft voor zover be kend is zich nog niet tot de Nederlandse regering gewend. De heer Frits Diepen, die verklaard heeft doorgang van de plannon zeer te zullen toejuichen, wilde zich in verband daarmee nog niet nader over de onderhandelingen uitlaten. Intussen zal men er rekening mee die nen te houden, dat Ypenburg in het gun stigste geval pas het volgend jaar in de route opgenomen zal kunnen worden. Dan immers zal de in aanbouw zijnde nieuwe startbaan pas gereed zyn. Termijnmarkt voor mais ROTTERDAM. 6 Nov. Termijnnoteringen van mais in per 100 kg. (Medegedeeld door de fa. J. L. Ravenswaay en Co.): vroeg- koersen slot vor.sl Nov. 26.15 26.10 26 25 Jan. 25.57)2 25.57'.i 25.55 Maart 25.55 25.52'* 25.55 Mei 25.52',i 25.52)2 installeerd. 's Middags om kwart voor twee begint een openbare ver gadering van de senaat, waarin de rector-magnificus, prof. dr. B. Schendstok, de diesrede zal uitspre ken. Voor die dag staat verder o.a. een ontvangst ten stadhuize op het programma. Dinsdagmiddag drie uur wor den in het hogcschoólgebouw twee ten toonstellingen geopend, één over het geld- en deviezenwezen en één over het onderwerp: Veertig jaar economie Woensdagmiddag, eveneens om drie uur. begint in de Rotterdamse Schouwburg een internationale studie conferentie over ..Balance between centralization and decentralization in managerial control". Deze con/»tev'e' duurt de beide volgende dagen voort. Voor de Vr ij dagavond staat een gala-concert op hel programma. Het wordt gegeven in de Rivièrahal door het Rotterdams Philharmonisch Orkest on- de. leiding van Eduard Flipse. Solist is de pianist Cor de Groot. Een bal besluit de avond en de lustrumviering. Koning van de clandestiene slachters" veroordeeld Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de Amsterdamse poelier W. de B. veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek. De B.. die in de oorlogsjaren de bijnaam had gekregen van koning van de clandestiene slachters, zou in de nacht van C op 7 Augustus 1952 een vaarskalf uit een weide in de buurt van Amsterdam hebben gestolen. Via de Hoge Raad w-as deze zaak bij het gerechtshof te 's-Gravenhage ge komen. Ortho-paedagogen Bij de opening van het congres van de Vereniging van ortho-paedagogen, dat te s-Gravenhage wordt gehouden, heeft dr. J. H. Wesselings, raadadvsieur in al gemene dienst van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de voorzitter dezer vereniging, de heer C de Jeu, meegedeeld, dat het de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot rid der in de orde van Oranje Nassau. De Haagse politie muziekvereni ging Onderling Kunstgenot, die vijftig jaar bestaat, heeft het praedicaat Koninklijke gekregen. Gisteren is te Amsterdam, aan de Hoogte Kadijk 192, het laboratorium voor massaspectrografie. officieel in gebruik genomen. In vier jaar tijds is onder dagelijkse leiding van prof. dr. C. J. Bakker en dr. J. Kistemaker een zeer belangrijk modern labora torium gebouwd, dat uniek is op het vasteland van Europa. Alleen Enge land en Amerika beschikten in 1949 over installaties, die met de Amster damse vergeleken kunnen worden. Gegevens over deze installaties, e:n onderdeel van het atoomenergie- project, werden eerst in Maart van dit jaar in Amerika vrij gegeven, voor een belangrijk deel onder druk van de Amsterdamse ontwikkeling. Ter gelegenheid van de opening werd een eerste grote hoeveelheid gescheiden uranium-isotopen (het gaat hier uiteraard om zeer kleme hoeveelheden) overhandigd aan prof. dr. J. M. W. Milatz te Utrecht, ver tegenwoordiger van de Nederlandse reactor-commissie. Van hoeveel be lang dit is, wordt duidelijk wanneer men er zich rekenschap van geef', dat buiten Engeland en Amerika nergens dit zg. uranium-235 verkrijg baar is. Het is verboden deze isotoop uit genoemde landen uit te voeren Jad'' Prof- dr- J- Clay, voorzitter J' voor fundamenteel onaerzoek der materie (F.O.M.). in zijn openingsrede een historisch overzicht nad gegeven over de massaseparatie ?n massa-analyse en zijn verheugenis over het bezit van het laboratorium had uit gesproken. schetste dr. Kistemaker ce inrichting van het laboratorium en de werkwijze van de installatie. Het noofdapparaat is een 40 ton wegende isotopen-separator, een installatie, die in Hoofdzaak bestaat uit een zeer grote electro-magneet. een vacuum-installatie (pompsnelheid 5 m3 per seconde) en een icnenkanon, waarmede de te scheiden stof in de magneetkamer wordt gescho len. Een speciaal chemisch laboratorium zorgt voor het prepareren van het in- schietmateriaal. zowel als van het opge vangen en afgescheiden materiaal. Ten slotte wordt de zuiverheid van de ge produceerd e isotopen met een massa- spectrometer onderzocht. Van de zijde van de F.O.M. wordt de samenwerking met de Nederlandse laboratoria, ook buiten universitair verband, zoals het Philips laboratorium en dat van de n.v. Kema, voortreffelijk genoemd. Advertentie Zaterdag 7 November. Schouwburg 8: Rotterdams Toneel: Voor elke vrouv komt eens de tijd. Luxor 8: Revue Op en top. Ahoy'-hal 2 en 8: Circus Strass- burger. Zondag 8 November. Schouwburg: 9.30 u.: S.O.A.G.: De circusprinses; 2 u.: Besloten voorstelling; 3 u.: Rotterdams Toneel: Voor elke vrouw komt eens de tijd... Luxor: 2 en 8 u.: Sleeswijks revue: Op en top. Ahoy'-hal: 2 en 8 uur: Circus Strassburger. Maandag 9 November. Schouwburg: 8 u.: Ned. Opera: De Parelvissers. Luxor: 8 u.: Sleeswijks revue: Op en top. Ahoy'-hal; 8 u.: Circus Strassburger. Bioscopen t.m. 12 November Arena; Stalag 17, 14 j.; Capitol: Meis jes van de grote stad, 13 j.; Centraal: De twee straatjongens van Parijs, 14 j.; Cineac N.R.C.: Obsessie, 18 j.; Co losseum: Manina, het meisje zonder sluier, 14 j.; Harmonie: Diplomatic courier, 14 j.; Lutusca: Mangala, doch ter van India, 14 j.; Prinses: Gele ter reur, 18 j.; Rex: Het dodende licht. 18 j.; 't Venster: Liefde, die onheil sticht. 18 j.; Victoria: Een Yankee in Ierland. Schiedam Passage, Moulin Rouge. 18 j. Delft Flora: Eén zomer slechts heeft zy ge danst. 18; City: Moulin Rouge. 18: Doe len: De man met de wassen beelden. 18: Delfia: Rechter' Thomas. 14: Roxy: Ma- lou van Montmartre, 18. Vlaardingen Bioscopen t/m 12 November Stadsgehoorzaal. Zo., Ma. en Do. Johnny Belinda. 18 j.; Luxor. Vrij., Za. en Zo. De verzonken stad. 14 j.: Ma.. Di., Wo„ Café De Rode Engel. 18 j.; Do.. Hel- denkermis, 18 j. Dordrecht Luxor: Moulin Rouge 18; Kunstmin: Het mysterie van het leven 14; Astoria: 't Begon in Shanghai 18. Leiden Bioscopen tan. 13 November Trianon: Invitation. 14 j.; Rex: De gevangenen van het oerwoud, 14 j. Casino: De zoon van niemand, 14 j., Lido: De piraat van Jamaica. 18 j.; Luxor: Intriges in het Oosten. 14 j. Zaterdag 7 November. Kon. Schouw burg 8: Haagse Comedie, Colombe. K en W. 8: Concertgebouworkest o.l.v. Jo sef Krips. zang J. Torel. Kl. Comedie 8: gez. Puck. Dievenbal. Zondag 8 November. Kon. Schouwburg. 2 uur. Haagse Comedie: Luistert u niet dames: 8 uur. Haagse Comedie. Het uur der verrukking. K. en W.. 8 uur. Italiaanse Opera. Butterfly. Kleine Co medie. 8 uur, Gez. Puck. Dievenbal. Maandag 9 November. Kon. Schouw burg, 8 uur. Vrije Toneel. Graag of niet. Kleine Comedie. 8.15 uur. Gez. Puck. Het dievenbal. Diligentia. 8 uur. Kon. Zangvereniging Cecilia. Bioscopen t.m. 12 November Apollo: Gevaar, 14 j.; Asta: The snows of Kilimanjaro, 18 j.; Centrum: De prijs der misdaad, 18 j.; City: De man, die zij begeerden, 18 j.; Corso: Words and music op Vrijdag, Za. en Zo., a.l.; Madame Curie op Ma.. Di.. Wo„ a.l.; Kriterion: Rendez-vous op Saint-Germain. 18 j.; Metropolo: Beken tenis ener liefde, 18 j.; Odeon: Stop, ypu're killing me. 18 j.; Olympia, Ko ningin Christina, 18 j.; Passage: Thun- derbay. 14 j.; Plaza: Stop, you're kil ling me. 18 j.; Capitol: Woestijnratten. 14 j.; Hollywood; Woestijnratten. 14 j.; Rembrandt: Woestijnratten. 14 j.; Rex: Dr. Jekyll en mr. Hyde. 14 j.; Roxy: Het mysterie van de nacht, 18 j.; Stu dio: De gouden poort, 18 j.; De Uit kijk: The Titfield thunderbolt, a.l.; Sein post: Dageraad der vrijheid. 14 j.; West- End; Dageraad der vrijheid, 14 j.; Mu- sica: De woeste hoogte, 14 j. Zaterdag^ 7 November. Stadsschouw burg 8; Ned. Comedie: Het dagboek van een deugniet. Centraal Theater 8: Hoofdstadoperette: Wiener Blut. Kleine Kifimedie 8: Cabaret Toon Hermans: Ballot. Leidseplein Theater 8: Cabaret Martie Verdenius: Te waar om mooi te zyn. Nieuwe De la Mar Theater 8: Cabaret Wim Sonneveld: In de winckel van Sinckel. Carré 8: Bouwmeesters revue: On ice. Concertgebouw 8: Am sterdamse Postharmonie, Cor Breed declamatie. Kleine zaal 8.15: Wienér Konzerthaus Quartet. Carel van Leeu wen Boomkamp, cello. Zondag 8 November. Stadsschouw burg: 1.30: Ned. Opera: De verkochte bruid; 8 u.: Ned. Comedie: Het dagboek van een deugniet. Centraal Theater: 2 en 8 u.Hoofdstad Operette: Wiener Blut. Kleine Komedie: 8 u.: Cabaret Toon Hermans: Ballot. Leidseplein Theater: 8 u-: Cabaret Martie Verde nius: Te waar om mooi te zijn. Nieuwe de la Mar Theater: 8 u.: Cabaret Wim Sonneveld: In de winckel van Sinckel. Carré: 2 en 8 u.: Bouwmeesters revue: On ice. Concertgebouw: 2.30 u.: Con certgebouworkest o.l.v. Josef Krips. Ti- bor de Machula, cello; 8 u.: Gr. zaal: Amsterdamse Postharmonie: 8 u.: Kleine zaal: Ver. van operaliefhebbers: Opera- concert. Maandag 9 November. Centraal Thea ter: 8 u.: Hoofdstadoperette: Wiener Blut. Kleine Komedie: 8 u.: Cabaret Toon Hermans: Ballot. Leidseplein Thea ter: 8 u.: Cabaret Martie Verdenius: Te waar om mooi te zijn. Nieuwe de la Mar Theater: 8 u.: Cabaret Wim Sonneveld: In de winckel van Sinckel. Carré: 8 u.: Bouwmeesters revue: On ice. Concertge bouw: 8.15 u.: Kl. zaal: Mandaldo Man- cinelli, piano. Bioscopen t.m. 12 November Tuschinski: Schattige vrouwtjes. 18 j.; City: De man. die zij begeerden, 13 j.: Alhambra: Bekentenis ener Liefde, 13 j.; Corso: De haven der hartstocht. 14 j.; Cultura; Een zaak van leven en dood, 14 j.; Kriterion: Kind hearts and coronets, 18 j.; Capitol en Luxor: Boem bij de luchtmacht, a.l.: Nöggerath: Wat een nacht vannacht. 18 j.; Passage: Ban dieten van Minnesota. 14 j.; Cineac- Damrak en Plaza: Europa '51. 13 j.: Flora en Rialto: The snows of Kili manjaro, 13 j.; Roxy: Moulin Rouge. 18 j.; Royal: Invasie, 14 j.; De Uitkijk: Alles is vergeven en vergeten, 18 j.: Apollo: 'n Dorpsschandaaltje. 14 j.; Bio: Spel met de duivel. 18 j.; Ceintuur: Het huis der verloren vrouwen, 18 j.; Edi son: Schandaal om het kind. a.l.; Hal len: Thunder in the east. 14 j.; Rex: Niagara. 18 j.; Victoria: Vrouwenpolitie. 14 j.; West-End: Stad der duizend ge varen, 14 j. Zaterdag 7 November. Stadsschouw burg 8: Nederlandse Comedie. De grote stilte. Zondag 8 November. Stadsschouw burg: 8 u.: Ned. Comedie: De grote stilte. Handelsbeurs: 3 u.: Zangconcours, georg. door Utr. Mannenzangver De Ri vierzangers. City: 10.30 u Zwarte scha duwen over Afrika, a.l. Vreeburg: 10.30 u.: Gevaarlijk Paradijs. 14 j. Maandag 9 November. Stadsschouw burg: 8 u.: Ver van Spoorwegambt. Het Chinese Landhuis. Bioscopen t.m. 12 November. Camera, Alles is vergeven en verge ten, 18 j.; City. Salomé. 18 j.; Olympia. Vr. t/m Zondag. De avonturen van cap tain Fabian. 18 j.; Ma. t/m Do„ Het rim boe-meisje. 14 j.; Palace. Nachtruiters van de Wolvenkreek. 14 j.; Rembrandt. Het is feest in Parijs. 18 j.; Scala. Nia gara. 18 j Vreeburg. Cuba cabana. 14 j. Zaterdag 7 Nov. Stadsschouwburg 8: Rotterdams Toneel: Muizen en mensen. Zondag 8 November. Stadsschouwburg: - u.: Grunneger Sproak 't Stee dat hom toukomt". Harmonie: 8 u.: Malan- do: Showavond Carnaval in Spanje. Bioscopen t.m. 12 November Beurs: Silver River. 14 Za, Zo en Wo Tripoli 14 Cinema: Moulin Rouge; Grand: Carrie 14 Za en Zo: Liever lui dan moe a.l.; Luxor: De raadselachtige Mr. Moto 14. 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2