NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT „Operatie Phoenix" geslaagd Het stroomgnt bij Ouwerkerk afgegrendeld Relletjes te Triëst en elders duren voort Onderwerpen die de bekoring van liet nieuwe missen Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de Withstraat 73 Rotterdam Zaterdag 7 November 1953 110e JAARGANG No. 261 Abonnementsprijs per kwart, 7.50. Losse nrs i 0.13. Verschijnt dag. beh. op 2 Tel. (K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). Telegr.-adr.: NTROCOUR, Postrek.41 OUWERKERK, Vrijdagnacht a/b van de Regentesseplaat. De doordringende sirenes van de boten, zichtbare en onzichtbare, klonken anders dan gewoonlijk en de gezichten van de mensen, waaruit het oranje natriumlicht de kleur had weggetrokken, stonden ook anders op dat grote, al zo lang verbeide ogenblik waarop, van nacht om vier minuten voor twaalf, de laatste Phoenixcaisson in het schijnsel van drie hoge lichtmasten, tientallen lampen en een zoeklicht, in het stroom gat van Ouwerkerk was weggezakt, het, door 'de eerder neergezette caissons nog open gelaten, ongeveer zestig meter grote sluitgat definitief afgrendelend. En toen ten slotte de stemmen der schepen zwegen en het zoeklicht, dat minuten lang in vreemde, wild getrokken cirkels de nachtelijke hemel had afgetast ten teken dat de „Operatie vier maal Phoenix" was geslaagd uitdoofde, toen klonk geheel onverwacht over het voortklotsende water ons aloude Wilhelmus, ten gehore gebracht door de harmonie uit Zierikzee, gezeten in een boot, die ronddobberde vlak bij de ranke Breezand, de directiefyoot van de Rijkswaterstaat van waar Koningin Juliana de laatste phase van het grote werk gadesloeg. De nationale hymne werd onmiddellijk spontaan meegezongen door honderden schorre mannenkelen, welke boven het motorgeronk van de schepen uitklonken. Het was een eenvoudige maar eerlijke uiting van de gevoelens, welke allen op dat moment bezielden; een mengeling van trots, ontroering en dankbaarheid. Was het een wonder dat vele eilanders, die op het Oostelijk landhoofd waren komen kijken, een brok in de keel kregen en een traan wegpinkten? Eilandbewoners zijn alles behalve sentimenteel en wie het wel was, die heeft dat in de afgelopen harde maanden van de verbeten strijd tegen het meedogen loze water wel afgeleerd maar op dat middernachtelijk moment, waarop het laatste gat in de dijken dicht ging, toen voelde een ieder wel heel duidelijk, dat een stuk onvergetelijke historie was afgesloten. Dat aloude Wilhelmus, klinkend over het donkere water en ge volgd door een luid „leve de Koningin", het was onvergetelijk. Toen trilde een gevoelige snaar bij een ieder. einde te brengen. Naar mate de tijd echter verstreek nam de eb af en kon met voorbereiding van de slotmanoeu- vre worden begonnen. De caisson werd eerst wat gedraaid, heel langzaam, teneinde een juiste positie te kunnen innemen, indien het grote werk een maal zou moeten beginnen. De laatste uren Toen we in het nachtelijk duister Vrijdagavond met de Regentesseplaat van Zierikzee wegvoeren, zagen we in de verte de lichten van Ouwerkerk zich al duidelijk aftekenen: een zes tigtal natriumlampen, zich aaneenrij gend als fosforiserende kralen, een enorm zoëklicht en drie hoge licht masten, samen ongeveer 100.000 kaar sen, het sluitstuk van de in allerijl aangelegde kunstverlïchting, welke de dag- nachtverhouding ten behoeve van de slotoperatie grondig moesten ver anderen. De twinkelende lichten reflecteerden in het donkere water, grillige, lange strepen trekkend, de vloed verande rend in een liefelijk vlak van vloeibaar zilver, maar daar was de wetenschap dat onder dat fantastisch schone op pervlak zich de stroom verborg, waar van de verraderlijkheid de werkers ginds al zo vele malen parten heeft gespeeld. Bij Ouwerkerk, varend tussen de dijkrestanten in het oranje schijnsel van de lichtbronnen welke de vernuf tige mens aanwendde om zijn gigan tische werk te volbrengen, schuim- bergjes. afkomstig uit de watervallen in de polder, welke, gevat in het on natuurlijke schijnsel der lichttorens, een bizarre aanblik boden. Motorbootjes af en aanvarend, ha venslepers, directieboten, bakken, kra nen en pontons waarvan de contouren scherp getekend werden in de gloed van de kunstmatige manen en tenslot te de grote Phoenixcaissons in de ver te vormden een even fascinerend als onwezenlijk beeld. In de werkkom voor het gat, dui delijk gemarkeerd door de, met enke le lampen verlichte, Phoenixcaissons, stond een sterke stroom, wel niet zo sterk als eerder op de dag toen stroomsnelheden van 4.20 meter per seconde werden gemeten; een fietser moet flink doortrappen om een der gelijke snelheid te behalen maar toch voldoende om onze boot terug te doen drijven. Trouwens de sterke sle pers, die de te plaatsen, des morgens al vlak bij de af te grendelen bres geparkeerde", laatste Phoenix in be dwang moesten houden, hadden de grootste moeite hun taak tot een goed Vierkante kunstmanen Intussen vertelde prof. dr. ir. N. A. Halbertsma, sinds zijn pensionnering bij Philips N. V. rijksadviseur voor kunst verlichting langs wegen en kanalen, ons het een en ander over de verlichting door middel van hoge lichtmasten. De moeilijkheid was het ontwerpen van een verlichting voor een watervlak van 300 bij 300 meter, waarbij nergens dode hoeken mochten ontstaan. Aanvan kelijk was gedacht om gebruik te maken van hoogspanningsmasten, doch de bouw daarvan er hadden dan funderingen moeten worden gemaakt zou teveel tijd hebben gevergd. Een firma, welke zich bezig houdt met het maken van steigers, bood echter aan masten te bouwen met behulp van licht materiaal en in ongeveer een week werden drie 30 meter hoge torens opgetrokken, wel ke konden worden voorzien van breed- stralende reflectoren met een totale lichtsterkte van rond 100.000 kaarsen. Toen de verlichting er wordt ge bruik gemaakt van natrium, gelijk ge zegd had proefgebrand, bleken er drie enorme meevallers te zijn. Het wa ter voor de dijkbreuk was veel troebe le dan verwacht, de vierkante kunst manen bleken niet te verblinden en de overgang van het verlichte gedeelte naar de donkere Schelde was geenszins hinderlijk. Het experiment, dat ongetwijfeld ten volle geslaagd mag heten, opent nieuwe perspectieven inzake de verlichting van kleinere en grotere havens, aldus prof. dr. ir. N. A. Halbertsma. De vlaggen uit! Nadat de directieboot van de rijks waterstaat met aan boord koningin Juliana, de minister-president dr. W. Drees, de minister van verkeer en waterstaat mr J. Algera, de minis ter van volkshuisvesting en wederop bouw ir. H. B. J. Witte, ir. C. Staf, die minister Mansholt vertegenwoor digde, de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ir. A. G. Ma- ris directeur-generaal van de rijks waterstaat en andere autoriteiten, ligplaats had gekozen bij het ooste lijke landhoofd dat was tegen een uur of negen werd bekend, dat de stroom, hoewel sterk, geen bijzon dere uitschuringen had veroorzaakt voor en achter de in het stroomgat aangebrachte bezinking. Ook in de posities van de al geplaatste caissons was geen verandering gekomen. Naarmate de tijd verstreek en) de kentering begon te naderen tekenden zich de inleidende manoeuvres steeds duidelijker af. Sleepboten maakten vast aan de enorme Phoenix, peil- bootjes voeren steeds veelvuldiger heen en weer, verlichte drijvers wer den uitgezet en weer opgepikt om de stroomsnelheden te meten. Intussen bereikte de centrale post, onderge bracht in een keet op de dijk, alle Van de schepen loeien de sirenes en blazen de stoomflui ten: om vier minuten voor mid dernacht lag de vierde caisson op haar plaats en was het stroom gat bij Ouwerkerk gesloten. mogelijke informaties, overgebracht per, door militairen bediende, walkie- talkies. De kentering, de jiu uk! w/aarop de caisson geplaatst u^ndc ie Worden, moest zeer nauwkeurig worden be paald aan de hand van de peilschaal aflezingen in en buiten het gat, te Zierikzee, Burghsluïs en Vlissingen. Om half elf werd de caisson tegen de reeds geplaatste aan geduwd en werd begonnen met het aanbrengen van de schamierinstallatie. (Men zie ook pag. 5). De vlaggen uit! Tf/AT maanden lang een vurige wens was, waarvan de vervulling bijna niet te verwezenlijken leek. is dan toch gisteravond op de kenitering van het tij en de overgantg van late avond tot nacht werkelijkheid geworden. De dijken zijn dioht! Hoe indirukwekkend klonk ons volkslied, al deden wind en ruimte de toch al wat ijle klanken verwaaien, hoe innig menselijk en warm van toon waren de weinige woorden, waarmede de Koningin, die deze voor ons land zo bijzonder belangrijke gebeurtenis, met haar oudste dochter wij durven en mogen wel schrij ven natuurlijk heeft bijgewoond, de Nederlandse natie gelukwenste, met wat zich zo juist had voltrokken; >hoe feestelijk was het fluit-concert van de tientallen boten, welke op enigerlei, wijze bij het gigantische werk tegenwoordig waren en hoe plechtig mengde zich daar tussendoor het gebeier van een torenklok. Dank zij uitstekende reportages van de radio heeft heel ons volk dit his torische moment mee kunnen beleven en ongetwijfeld zal het velen gegaan zijn als ons: toen het sein eenmaal kon worden gegeven, dat de laatste caisson op zijn plaats was neerge laten en daarmee de spanning vain vele uren werd gebroken, toen welde een diepe ontroering in ons op. Dankbaar zijn wij, dat het werk, dat, voor het zó kordaat werd aangevangen, schier onmogelijk scheen, is volbracht en nog wel juist in de tijd, welke men zich daarvoor had gesteld, alle tegen slagen ten spijt. Maar toch ook voel den wij een grote trots Nederlander te zijn, want wat sedert de ramp zalige nacht van de eerste Februari in ons land is gepresteerd, de spon tane hulpverlening en de verbeten strijd tegen de oude erfvijand, het water, dat is todh Nederland1 op zijn allerbest. "JVF OG is het werk niet gedaan. Dijken moeten nog op hoogte worden gebracht, huizen, schuren, kerken en scholen moeten worden herbouwd en aan het land, dat zo lang door zilt water overstroomd is ge weest, zal nog zeer veel moeten wor den gedaan. Maar voor de Najaars stormen komen is nu ook het laatste dijfcgat gesloten en menselijkerwijs gesproken ligt ons lage land weer veilig. Voor het laatst heeft de vloed bezit van een kostbaar d'eel van ons met zoveel inspanning en vlijt ver worven gebied kunnen nemen. Na de kentering van middernacht heeft het opkomende water de deur gesloten gevonden. Om dit te kunnen bereiken is er ongelofelijk hard gewerkt; knappe ingenieurskoppen, vaardige handen en goed vakmanschap hebben ir een verbeten strijd de' overwinning be haald. Daarom: de vlaggen uit! De Amerikaanse ambassades in Den Haag en Londen worden gedeelte lijk bewoond door particuliere maat schappijen. Dit levert gevaar op voor de veiligheid van de ambassades zelf, aldus twee Amerikaanse congresleden, die zojuist van een reis naar Europa teruggekeerd zijn. Londen vermoedt stelselmatige opzet Volkswoede geldt vooral Engelsen De toestand in de havenstad Triëst was gisteravond laat volkomen rustig. Eerder op de dag, namelijk tegen het einde van de middag, had de stad enige tijd lang het aanzien van een slagveld. De politie was voortdurend gedwongen in te grijpen, wanneer groepjes betogers, die joelend door het gebroken glas en het puin der vorige dagen liepen, tot fellere en meer daadwerkelijke protestacties dreigden over te gaan. Volgens officieuse gegevens wer den gisteren zes betogers gedood en dertig gewond. Vermoedelijk hebben ook drie politieagenten de dood ge vonden en zijn er twintig gewond geraakt, zodat er in totaal, met de slachtoffers van Donderdag er bij ge rekend, reeds elf mensen te Triëst het leven hebben moeten laten. Zoals reeds gemeld, heeft de bur gemeester van de stad bij het hoofd van het geallieerde militaire bestuur, generaal Winterton. geprotesteerd. Bovendien heeft hij telegrammen ge zonden aan Sir Winston Churchill, president Eisenhower, de Amerikaan se ambassadrice in Italië, mevr. Luce, en aan de Franse gezant te Triëst, de la Genest. De oorzaak van de woelin gen van gisteren was het feit, dat de Italiaanse vlag, welke halfstok woei op het stadhuis, op last van generaal Winterton gestreken werd. Dit bracht de gemoederen van de bevolking op nieuw in hevige beroering, zodat de troepen, die order hadden gekregen zich voor actie gereed te houden her haalde malen tot vuren moesten overgaan. Zowel te Londen als te Washington is officieel verklaard, dat men de bloedige wanordelijkheden te Triëst zeer ernstig opneemt. De relletjes zijn gisteren door de Engelsen en Ameri kanen gezamenlijk besproken. Naar Reuter meldt, is men in de Britse hoofdstad de mening toegedaan, dat de onlusten, gezien de omvang, die zij hebben aangenomen, waarschijnlijk georganiseerd zijn door Italiaanse po litieke groeperingen buiten Triëst. Dit, vermoeden wordt nog bevestigd dooi de omstandigheid, dat tegelijkertijd in veel Italiaanse steden sympathie-beto gingen zijn gehouden. De wanordelijke toestand zou in het leven geroepen zijn, zo meent men, om de geallieerden te dwingen spoedig hun beloften van 8 October na te komen. Het opmerkelijke is, dat de woede van de betogers, niet alleen te Triëst, maar ook te Rome en in andere Ita liaanse steden, zich hoofdzakelijk tegen de Engelsen richt. De Italianen schijnen de Engelsen er nl. van te verdenken, dat zij een zekere sym pathie voor de Zuidslaven koesteren. Zodra de Britse troepen zich in de straten van Triëst vertonen, worden zij honend nageroepen als „kolonia listen", terwijl de Amerikanen met gejuich worden begroet. Een Italiaan se deputatie, die gisteren bij de com mandant van de Amerikaanse troepen te Triëst verscheen, vroeg hem aan Ontroerd aanschouwde Koningin Juliana de historische gebeurtenis bij Ouwerkerk. V.l.n.r.: de Koningin, mi nister Algera, minister Drees en Witte. zijn regering te verzoeken de verant woordelijkheid voor de veiligheid in zone A te willen overnemen, aange zien de Engelsen, die het toezicht op de politie uitoefenende situatie niet meer in de hand zouden hebben. Te Rome verlieten gisteren de scho lieren hun klassen, om door de straten te trekken. Duizenden betogers braken door het politiecordon rond het Britse consulaat en wierpen er de ruiten in. Na een charge verspreidde de menigte zich gaandeweg; er werden geen slacht offers gemeld. Voor de Amerikaanse ambassade riepen de betogers in spreek koor: „moordenaars, moordenaars". Ook hier voerde de politie een charge uit. terwijl voorts van traangas gebruik werd gemaakt. Naar verluidt, zijn ver scheidene betogers gearresteerd. Inmiddels heeft Zuidslavië de Ver. Staten en Engeland meegedeeld te ver wachten, dat „alle pogingen van Italië om te Triëst door terreur een onrecht vaardig doel te bereiken, zullen wor den onderdrukt". De minister van bui tenlandse zaken, Popovitsj, overhan digde gisteravond de Britse ambassa deur en de Amerikaanse zaakgelastigde een „concreet voorstel om verslechting van de toestand te voorkomen en de kwestie geleidelijk tot een oplossing te brengen", aldus een bericht van Tan- joeg. het Zuidslavische officiële pers bureau. Te Rome hebben Zaterdagochtend op nieuw demonstraties plaats igehad. Door de strenge ordemaatregelen bleef het echter rustig nabij de officiële Britse en Amerikaanse gebouwen. Overzicht Tweede Kamer Binnenlandse zaken (Vergadering van Vrijdag 6 November T S minister Beel koel geweest in -1- zijn antwoord aan de afgevaardig den, die over zijn begroting het woord hebben gevoerd? Het antwoord, dat de tweede helft van de middag ge heel vulde, was vooraf gegaan door een stuk of vier betogen van Kamer leden na het tiental dat wij gisteren al had den gehoord. Dinsdag bij de replieken zal uit de reacties van de Kamerleden wel blijken, of zij al dan niet door mi nisteriële koelheid getroffen werden. In het bijzonder zal dit dan moeten gelden de kwestie Amsterdam, „hoofd stad des lands", en het vraagstuk van de burgemeesterssalarissen. Wij heb ben de indruk, dat minister Beel niet vrij was van een uiterlijk koele za kelijkheid. Maar wat hij met die koel heid over brandende kwesties zei kan zakelijk stellig een grondslag voor een verdere discussie zijn die niet over de hele linie ontevredenheid zal hoe ven te wekken. Natuurlijk is niet de toezegging ge daan. dat de burgemeesters honderd per cent verhoging van hun inkomsten zou den krijgen. Maar de bewindsman gaf wel te kennen, dat hij op korte termijn zou trachten iets op dit gebied te doen. al wilde hij geen principiële herziening van de salarissen in uitzicht stellen. Iets negatiefs zat er in het antwoord dus naast het positieve ook. Of de liberaal Ritmeester het antwoord zo koel negatief zal vinden, dat hij een motie gaat indienen, zal nog moeten blijken. Zijn van allerlei kanten aangevallen uitlating over de „hoofdstad des lands" heeft de minister, gelijk men kon ver wachten, inderdaad gepreciseerd. Het begrip „hoofdstad des lands" zou in Nederland geen wezenlijke betekenis hebben, nl. een niet zo wezenlijke be tekenis, dat een wettelijke voorziening nodig- moest worden geacht. En juri disch is daar niet veel tegen in te brengen. Maar uit hetgeen in de me morie van antwoord over zijn begro ting aan die aangevallen stelling voor afging, bleek al wel, dat ook minister Beel het in de practijk niet anders ziet dan zoals een kind het op school al leert: Amsterdam is de hoofdstad van Nederland. Hoe de zaak eigenlijk zit heeft Thor- becke in zijn „Aanteekening op de Grondwet" prachtig geformuleerd. Mi nster Beel citeerde de desbetreffende passage, hiermee ook zijn eigen mening weergevende. Thorbecke beschrijft de rol van Amsterdam en hoe onder Lode- wijk Napolewn regering en wetgevend lichaam te Amsterdam gevestigd werden -n zpgt dani Amsterdam bleef or>k vervolgens, na de inlijving van bet Lsnd bij het fransche Keizerrijk, werkelijke hoofdstad, zetel der algemeene regering. Na ds vrijwording liet men aan Amsterdam de eer. waarop het, na al die antecedenten, aanspraak had; maar in 't wezen kwam men terug tot de oude instelling der Republiek, on der welke 's Hage zonder hoofdstad te zijn. de bestendige vergaderplaats was ge weest zoo van de Staten en het gouver nement der Provincie Holland, als van de collegien en ambtenaren van de al gemeene regering der Republiek. De heer Welter had een suggestie gedaan om er toch iets vam vast te leggen: in het inhuldigingsartikel inde Grondwet zou men de woorden „bin nen de stad Amsterdam" zo kunnen aanvullen dat er gesproken zou worden van „de hoofdstad van het Koninkrijk. Amsterdam". Een suggestie, die de mi nister aan de staatscommissie voor de Grondwetsherziening zal voorleggen. Iets anders zal aan een andere staats commissie worden voorgelegd: de staats commissie Teulings zal de suggestie van de c.h. mr. Beernink, om op de stem biljetten voor de Kamer- en Staten verkiezingen de namen van de poli tieke partijen onder het lijstnummer te drukken, ter overdenking krijgen. Y/" OOR het overige kon minister Beel opmerken, dat de aangeroerde vraagstukken de bekoring van het nieuwe misten. Hij heeft bij elkaar vier en een half jaar de leiding van Binnenlandse zaken gehad te beginnen in Febru ari 1945 en nog steeds worstelt men met dezelfde vraagstukken. Er is intussen wel iets veranderd, maar het is duidelijk, dat kwesties als die der gemeentelijke autonomie en der fi nanciële positie van de gemeenten voor de Kamer steeds een bespreking waard zijn. Het behoort dan ook stellig tot de con trolerende taak van het parlement, juist op dergelijke punten te letten. Sommigen hadden de moeilijkheden met de politie te Coevorden in verband gebracht met de gemeentelijke autono mie en in samenhang daarmee natuur lijk ook met het politievraagstuk. Er was in Coevorden gemeentepolitie, maar na de bekende moeilijkheden met de commissaris is daar thans rijkspolitie van gemaakt. Onder het nog steeds geldende Folitiebesluit 1945 is dat mogelijk. Maar het is voor velen wel moeilijk te ver werken dat „Den Haag" op een derge lijke manier ingrijpt. Nu kan men alle begrip hebben voor de overwegingen d:e tot de verandering van gemeente- m rijkspolitie hebben geleid. Minister Beel zette die overwegingen uiteen: in Coe vorden kan het politiepersoneel makke lijk al te vertrouwelijk met de bevolking worden en daarom moet er een moge- Ljkheid zijn om dat personeel over te plaatsen. Zolang er gemeentepolitie is kan dat niet; is er rijkspolitie, dan kan het wel. Maar dat het een aantrekkelijke situatie is voor de voorstanders van de gemeentelijke autonomie kan moeilijk worden beweerd. Nu moet men de gemeentelijke auto nomie en het politievraagstuk niet af meten naar het abnormale geval. Maar toch kan men verheugd zijn, dat er nu spoedig een ontwerp-Politiewet zal zijn. En minister Beel kondigde al aan. dat er in dit ontwerp wordt gestreefd naar een bevredigende positie van de burge meester als hoofd van de politie. Men zoekt nu al sinds 1945 naar een. oplossing van het politievraagstuk. Bin nenlandse zaken en Justitie konden het er tot voor kort moeilijk over eens wor den. Er schijnt nu een zekere overeen stemming te zijn. Wat de inhoud daar van precies is zullen wij pas kunnen ge waarworden wanneer het ontwerp- Politiewet zal zijn ingediend. Een oude kwestie is ook die van de wijziging van gemeentegrenzen. De socialist Scheps wil een systematisch onderzoek naar de gevallen, waarin de bestaande grenzen onpractisch zijn. Maar de minister wil daar niet aan; voor zo'n systematisch onderzoek zou men bepaal de algemene normen moeten opbellen. Bovendien ziet minister Beel in doel matigheid alleen geen reden tot grens wijziging. Er zal in elk geval sprake moeten zijn van ernstige bestuurlijke bezwaren. Vermelden wij voorts de salarissen •an het overheidspersoneel en het ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken, onderwerpen die ook bij geen enkele begrotingsbehandeling onbesproken blij ven en waarvoor wij naar ons verslag*) verwijzen. En dan niet te vergeten de .bescherming burgerbevolking", kortweg B. B. De bewindsman zei daar geen vrolijke dingen over. In het bijzonder de werving voor de z.g. mobiele colon nes vond hij zeer teleurstellend. Het is een onderwerp, dat volle aandacht ver dient. niet alleen van de Kamer in het begrotingsdebat, maar vooral ook van de burgers zonder wier actieve medewer king de B. B. een weinig bescherming biedend stuk papier zou blyven. Zi« verder pag. 7 Ontslagen bU het State Department. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken deelt mede, dat het in de afgelopen maanden 306 employé's in Amerika en 178 buitenlandse employé's in het b'btenianrj ontslagen hc°ft om redenen van veiligheid. Koningin Juliana voor de radio fcONINGIN JULIANA, die gis teren de laatste phase van de dijkdichting bij Ouwerkerk heeft bijgewoond de Prins had, als gevolg van een lichte ongesteldheid, op het laatste moment van zijn voornemen om haar te vergezellen moeten afzien heeft vandaag voor de radio gesproken. Gisteravond richtte zij zich reeds met een enkel ivoord over de radio tot het Nederlandse volk: „Landgenoten, ik zal morgen nog wat zeggen, maar ik wens u nu vast allen van harte geluk met dit grote moment". De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, dank te Hare Majesteit voor haar aanwezigheid en verklaarde, dat het voor ons land een his torisch ogenblik is, nu de dijken zijn gedicht. „Landgenoten, op dit ogenblik zijn wij allen trots en dankbaar. Wij zijn trots op al die wer kers van hoog tot laag, die ge durende zovele maanden hebben medegewerkt om dit resultaat te bereikendie bij dag en bij vacht hebben gearbeid. Aan al die werkers betuig ik mijn hartelijk en diepgevoelde be wondering. Wij zijn dankbaar jegens God, die ons dit werk deed gelukken" Advertentie Ruimtegebrek in Uw archief? C0MPACTUS geeft de oplossing. HEEMAF - Hengelo .J VEEL WIND t Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L in De Bilt, gel- dig van Zaterdagavond tot Zon- dagavond (opgemaakt te 10 uur): Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde Zuidwestelijke wind. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem- peraturen als vandaag. 8 Nov.: Zon op 7.47, onder 17.00. Maan op 10.04. onder 17.22. 9 Nov.: Zon op 7.49. onder 16.58. Maan op 11.06. onder 18.10. Advertentie 0EDK0PE SMALFILM S mm. 5.10 2.40 STOLK A DE DRAAF l'urdtselaan 25* rel. 7J34J Rotterdam

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1