REDDERS ZWQbtiEN DOOR "^^SMODDER OP SCHOUWEN Belangwekkende strijd om bovenste plaatsen Nieuw aspect in zaak-Fonteyn ■HPI 55 Londense conferentie brengt maaswijdte terug tot 75 mm August Defresne 60 VVV Emma in af cl. C. en EBOH-Excelsior in D. voorlopig beslissend Prins Bernhard curator NEH IJselmecrbout op eigen kracht naar Pakistan Geschoten op huishoudster? Naamloze helden Ktik. Talrijke landen maakten bezwaar tegen 80 mm. Amsterdam Rijnkanaal Onze hoeken zijn te duur!' Vijf dagen na de ramp Polen gaan in hongerstaking Accoord bereikt in strokarton Rapport over 'massa'jeugd Britse soldaten doen dienst als 'proefkonijn' HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 Tussen twee stille voetbal-Zondagen in volgende week is er ook maar weer een klein competitieprogramma als gevolg van Zuid-NederlandLuxemburg in Heerlen en de wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker te Rotterdam wacht voor deze week een volledig programma met twee wedstrijden, die de bovenste plaats als inzet hebben: EBOHExcelsior en WVEmma. Merkwaardig genoeg is er bij alle twee een Dordtse club betrokken. Er zijn nog andere belangwekkende wedstrijden als RC'HDWS. HeerenveenVitesse, SWSparta, Willem IIMVV en EindhovenHDVS. In afdeling A staan Haarlem en DWS met slechts een punt vevschi. aan de kop van de ranglijst DWS komt nu Zondag naar Haarlem ech ter niet om het tegen de roodbroeken op te nemen, maar om er tegen de Racing Club te spelen De Racing wacht nog altijd op zijn eerste over winning en het zou zijn stadgenoten natuurlijk een aardige dienst bewij zen. als die juist tegen DWS bevoch ten kon worden. Haarlem heeft het zelf intussen ook zo gemakkelijk niet. want in Almelo is Heracles zeer moeilijk te kloppen, zodat het daar best op de eerste nederlaag van Haarlem zou kunnen uitdraaien. NEC. dat slechts twee punten op de leiders achterstaat, zou dus we. eens gelijk kunnen komen. want. een overwinning op Be Quick mag op eigen veld wel worden verwacht. Leeuwarden en Enschedese Boys hebben tot dusver nogal gelijk op gespeeld. Men mag daaruit tot een gelijk spel concluderen. Ajax is de laatste tijd niet zo heel best op dreef, maar het moet toch wel sterk genoeg zijn, om van Oosterparkers te win nen. Elinkwijk en Zwolse Boys huizen zeer dicht bij de onderste plaats De Zwollenaren wachten nog altijd op een overwinning, maar het is niet waarschijnlijk, dat die Zondag al komt. Stormvogels kan de punten bij Wageningen weghalen. Eerste zege? Zal Heerenveen er nu toch eindelijk eens in slagen te winnen dit sei zoen? Van de zes gespeelde wedstrij den eindigden er nu al drie gelijk, maar gewonnen werd er nog niet één. Zondag zal dat ook weer zeer moeilijk worden, want van Vitesse is het nu eenmaal bekend, dat het zijn sterkste wedstrijden voor buiten ae deur bewaart. EDO. de enige nog ongeslagen club in deze afdeling, zal, met zijn zesmansverdediging, zich wel tegen Go Ahead handhaven. VSV. mede aan de top. heeft al evenzeer een sterke achterhoede (slechts twee goals tegen!» en daardoor zal Bleij- enberg in de voorhoede van Rig- tersbleek, wel aan banden gelegd kunnen worden. De Volewijckers en DOS blijven nog altijd gevaarlijke outsiders voor de bovenste plaats Vooral de Am sterdammers zijn de laatste weken, mogelijk als gevolg van hun stren gere training, sterk komen opzetten. Tegen Sneek kan men dus wel weer een overwinning verwachten. DOS moet van het nog al teruggevallen GVAV kunnen winnen. Blauw Wit, dat onder leiding van Chr, Berger ook al is begonnen met verbetering van de lichaamsconditie, een verschijnsel, dat verheugend doorwerkt bij verschillende clubs, heeft stellig op een kleine overwin ning kans tegen 't Gooi. Om de top Hoe spannend het gaat worden bij VVVEmma in afdeling C mag wel blijken uit de stand aan de kop van de ranglijst: WV 6 4 2 0 10 18—10 Emma 6 5 0 1 10 14—10 Men ziet dus, dat WV nog niet verloren heeft, maar daarentegen reeds tweemaal gelijk gespeeld. De verdedigingen zijn precies even sterk. De aanval van WV is wat produc tiever geweest, maar dat zit 'm voor namelijk in die 7—2 tegen WH. Dat het morgen in Venlo een grote wedstrijd wordt. waarvoor heel Noord-Limburg uitloopt, zodat men ditmaal niet per autobus de grens over zal wippen om naar de Duitse profwedstrijden te gaan kijken, staat bij voorbaat vast. Hoe het zal gaan. is moeilijk te raden. Het is maar de vraag of de familie Van der Gijp. vijf man stern, door de Venlose defensie, waarin Klaassens natuurlijk weer een grote Maandag 9 November zullen Prins Bernhard en de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, worden geïnstalleerd als leden van het curatorium van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam. Deze plechtigheid vormt het begin van de viering van het achtste lus trum van deze oudste instelling voor economisch hoger onderwijs in ons land. Tot en met 13 November staan allerlei gebeurtenissen op de agenda, de dies-rede wordt Maandagmiddag uitgesproken door prof. dr. B. Schendstok. Voorts wordt een internationale conferentie gehouden, waaraan verte genwoordigers van het economisch hoger onderwijs uit Amerika, Enge land. Frankrijk en Nederland zullen deelnemen, er zijn twee tentoonstel lingen georganiseerd. („Geld en De- viezenwezen" en „Veertig jaar Eco nomie".) De studenten houden 9 November een fakkeloptocht door de stad en organiseren verder schietwedstrijden op de schietbaan van Kralingen. Het Rotterdams Philharmonisch orkest onder leiding van Eduard Flipse geeft Vrijdagavond 13 Novem ber een groot gala-concert met als solist Cor de Groot- rol gaat. soelen. zal kunnen dringen In Schiedam wordt SVV—Sparta heel belangrijk, in Eindhoven PSV Xerxes en in Den Bosch BW— WH '16. Alle clubs, die dicht bij de top zitten en die op een gelijk spel tussen VVV en Emma hopen. HBS gaat natuurlijk hardnekkige pogingen doen om nu eindelijk eens 'e winnen. De mogelijkheid zit er te gen Sittardia wel in. Brabantia en NAC zitten in het onderste hoekje Ze zullen hard moe ten werken om er uit te komen. Nog eens om de top In afdeling D ook een grote strijd om de top, nl die tussen EBOH en Excelsior in Dordrecht. Hun positie bovenaan de ranglijst is: Excelsior 6 5 1 0 10 208 EBOH 6 5 1 0 10 15—8 Het verschil is hier dus al zeer mi niem. Excelsior met zijn bijzonder levendige ploeg en zijn viermansvoor hoede zal EBOH wel zeer veel moei lijkheden in de weg legg n en ver moedelijk zal het terreinvoordcel niet de doorslag kunnen geven. Eindhoven en Hermes DVS zijn de twee die onmiddellijk op Excelsior en EBOH volgen en die beide een achterstand van slechts één punt hebben. Men kan zich dus voorstel len, dat die er groot belang bij heb ben, dat de concurrentie gellikspeelt. want dat opent nieuwe mogelijkhe den. Eindhoven speelt op het ogenblik sterker dan Hermes DVS. Het lijkt wel of bij de samenstel ling van het programma rekening gehouden is met de stand op de ranglijst, want de tweetallen die na Eindhoven en Hermes volgen, komen paarsgewijze alle tegen elkaar uit Daar is allereerst Willem 2—MVV in Tilburg, die de winnaar een eind hogerop kan brengen Dan is er Feijenoord—ADO. twee clubs, die wat afgezakt zijn en die na een zeer goed begin uit de running zijn geraakt. Als Feijenoord niet wat meer tem perament kan opbrengen dan vorige week tegen Excelsior, wordt het weer een nederlaag. Spanning ook in de onderste ge lederen, want de gehele staartgroep komt tegen elkaar uit Men mag be nieuwd zijn naar de verschuivingen, die dat allemaal ten gevolge kan hebben. (Eigen nieuwsdienst) Het passa giersschip De Lekstroom, een IJsel meerboot. die meer dan twintig jaar heeft gekoerst tussen Kampen en Amsterdam, zal over enkele weken op eigen kracht vertrekken naar Pakistan. De rederij Konpe heeft het schip verkocht aan de Pakistan Steam Ship Navigation Company, een Pa- kistaans overheidsbedrijf. De bestemming van het schip is Chittagong. een plaats aan de grens van Birma, waar het gebruikt zal worden voor de vaart op de rivier Het schip is onder water reeds ge reed voor de grote reis De afbouw boven water vindt plaats bij de firma Sanders te Delfzijl. De bemanning voor de grootste en langste reis, die De Leksi room ooit heeft gemaakt, zal bestaan uit Laskaren. De officieren zijn Neder landers (Van een onzer verslaggevers) De Haarlemse recherche heeft de 48-jarige chauffeur H. J. B. aange houden. Hij zou onder invloed van sterke drank in zijn woning aan de Schotersingel te Haarlem met een geweer geschoten hebben op zijn huishoudster. De kogel trof de vrouw niét, maar kwam in de muur terecht. Tegen B„ die in verzekerde bewa ring is gesteld, is ook nog een onder zoek gaande wegens ontucht. De chauffeur legde destijds een bezwarende verklaring af in de zaan tegen de Amsterdamse arts, dr. J. Samuels, wat tot gevolg had. dat het Medisch Tuchtcollege dr. Samuels schorste voor drie maan den. Deze beschuldigde daarop B van meineed, maar het Amsterdamse Hof sprak hem vrij. Onze EDG-divisies met Britten samen De Nederlandse eenheden in de Europese Defensiegemeenschap zul len waarschijnlijk met de Britse strijdkrachten samenwerken in de noordelijke sector van Europa. Duitsland. - De Belgische minister van Defen sie, generaal De Greef. deelde dit Donderdag mee in antwoord op een vraag van het socialistische Kanier- lid Larock. Al zeven niilUoen in RampFitfoivds ik IV,.], 'fKvipï.- jjc Oj> m Pu Ga on .1,- linhè rmoP MUI cpn «p gang geU'tr.i n, M.w U.it voc o.".«>wwl flenWcn .lm fort iis» i,>»£swsMtie'ilSe <in hnjiilen! fi iiiimli-rdt-'C «HSCMfofklI v ju (iifcfii pij folrfei-, r« vpjitpn Imi tij i«£e<-n -jnAp ju rtgaxkmp, i~>r kin fst-n *pta£e tip t Plunderaars zullen tüftk onder handen (Eigen nieuwsdienst) In de befaamde zaa'c-Fonleyn, die reeds zoveel jaren loopt, is een nieuw aspect gekomen door een geneeskundig onderzoek, dat is verricht op last van de rechter commissaris te Amsterdam. De zaak komt nu weer voor het gerechtshof in Den Haag op Woensdag 11 November, 's middags twee uur. Het onderzoek naar Fonteyns ge zondheidstoestand is ingesteld door een hoogleraar en twee specialisten en het rapport komt tot de conclu sie, dat het niet mogelijk is uit de resultaten van het onderzoek van thans uitspraak te doen over de juistheid van de oordelen, uitge bracht op grond van de commisso- (Van onze Londense correspondent) Een internationale conferentie van twaalf landen, die van 3 tot 6 November te Londen werd gehouden, heeft in principe een maaswijdte van 75 mm voor zeevisnetten aanvaard, nog voor de maaswijdte van 80 mm, die nog geen jaar geleden vastgesteld werd, in de practijk kon worden toegepast. De geschiedenis van de zoge naamde overbevissingsconventie van Londen is lang en ingewikkeld. Het verdrag werd in 1946 te Londen ge sloten en geleidelijk door de aange sloten landen, Groot-Brittannië, Ne derland', Noorwegen, Zweden, Dene marken, IJsland. Frankrijk, Portugal, Ierland, België en Polen geratifi ceerd. In Maart van dit Jaar heeft Spanje haar als het laatste land ge ratificeerd, waardoor de conventie, die een minimum maaswijdte van 80 mm voor zeevisnetten vaststelde, automatisch van kracht werd. De twaalf landen besloten echter het gebruik van een kleinere maaswijdte tot April 1954 toe te staan om de oude netten te laten gebruiken. De relletjes in Triest hebben veel ernstiger vormen aangenomen. De politie heeft bij het Piazze dell Unita op betogers geschoten; deze wierpen van hun kant met een hand granaat. Aan weerskanten vielen meerdere doden. Urenlang boden de straten van Triest dit beeld: vluchtende demon stranten én hollende politieagenten, die met de gummistok betogers voor zich uitdreven. In Juni van het volgend jaar zal het laatste gedeelte van het Amster dam-Rijnkanaal. het stuk tussen Maarssen en Nigtevecht, klaar ko men. Dat is ruim twee jaar nadat met veel feestelijk vertoon de nieuwe verbinding in gebruik werd genomen. In de practijk is echter, ondanks deze internationale conventie, niet veel geschied. Afgezien van de rati ficatie door de regeringen van de aangesloten landen, moesten de par lementen van de betrokken landen de toepassing van de conventie van elk land afzonderlijk wettig verplicht stellen. Bij de Kamer ingediend In Nederland bijvoorbeeld is een uitvoeringswet bij de Kamer inge diend, maar nog niet in behande ling genomen, zodat op het ogenblik helemaal geen maaswijdte wettig is vastgesteld, maar alleen de minimum maten voor aangevoerde vis. In de andere landen is men bij de uitvoering van de internationale conventie ook niet verder opgescho ten. Zij is nog door geen land van kracht verklaard. Ofschoon de internationale con ventie ondertekend en geratificeerd was, bestond bij tal van landen een sterke tegenstand tegen een maas- wijdte van 80 mm, met name in Denemarken, België, Frankrijk, Por tugal en Spanje. Ook de Nederlandse kustvissers maakten bezwaar tegen de te verwachten achteruitgang van de vangsten en inkomsten. Op de internationale conferentie, die Vrijdagavond werd beëindigd, kwamen deze bezwaren ter sprake. België bijvoorbeeld stelde een ïnaas- wijdte van 70 mm voor. Denemar ken wenste een uitzonderingsbepa ling voor de tongvisserij. Nederland had geen memorandum met eigen voorstellen ingediend, maar wist dat er bezwaren van andere landen door de conferentie behandeld zouden worden. Eerst adviezen Het voorstel om van de reeds aan vaarde maaswijdte van 80 mm terug te gaan tot een maaswijdte van 75 mm, zal op de periodieke verga dering van de permanente commis sie van de conventie moeten worden behandeld. Vo:rdat er besloten wordt de klei nere maaswijdte te aanvaarden, zullen de landen, die het voorstel hebben gedaan, hun eisen door wetenschappelijke adviezen moeten kunnen staven. Hetzelfde geldt ook voor het nieuwe voorstel de maas wijdte voor de lichte trawlvisserij op 70 in plaats van op 75 mm vast te stellen. Deskundigen noemen deze nieuw ontwikkeling op de zojuist beëindigde vergadering van de permanente com missie van de overbevissingsconven tie, een stap in de goede richting en wijzen er op. dat er geen conflict is uitgebroken over de nieuwe voorstel len. Daaruit blijkt, dat de wens be staat om tot overeenstemming komen en bij elkaar te blijven. Een spoedige verandering van de conventie kan echter nauwelijks worden verwacht, want, voor zulk nen verandering is eensgezindheid nodig, die slechts door langdurige, gedul dige onderhandelingen kan worden bereikt. De Nederlandse delegatie bestond uit de heren mr. J. H. Kiewit de Jonge, voorzitter van de Stichting van de Nederlandse visserij; J. Pronk, voorzitter van de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden, D. F. E. Meerburg, hoofd bestuurslid van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij; R. Brands, voorzitter van de Neder landse Vissersbond; H. S. Drost, in specteur der visserijen en dr. B. Ha- vinga, directeur van het Rijksinsti tuut voor Visserij-onderzoek en stond onder de leiding van ir, G. J. Lie- nesch, directeur der Visserijen. Ook de andere landen, vooral Dene marken en Noorwegen, hadden zeer sterke delegaties naar Londen gezon den. Duitsland was op deze conferen tie eveneens vertegenwoordigd, echter niet als lid De organisatie van de Duitse visserij is nog niet helemaal perfect, zodat Duitsland om techni sche redenen nog als waarnemer moest optreden, en nog niet als lid. Ook Polen was vertegenwoordigd door een waarnemer. De Kleine scoort 106 in Rotterdam In de biljartacademie te Rotter dam is een aanvang gemaakt met de eindstrijd van het kampioen schap van Nederland le klasse groot biljart kader 47/2. georganiseerd door de biljartvereniging De Maas stad. De uitslagen luiden: Wijdeveld 300 24 Van Lochem Kruythof Van Nijnatten De Kleine jr. Haberer Schol te Over dijk Van Nijnatten Wijdeveld Haberer Kruythof Overdijk De Kleine jr. Van Corhem Scholte Van Nijnatten Wijdeveld Haberer Kruythof 245 24 300 21 14.28 13.71 18.75 300 31 54 300 29 73 265 29 106 163 25 45 300 25 50 300 22 98 177 22 26 228 31 36 300 31 54 7.35 9.67 10.34 9.13 6 52 12.- 13.63 8.04 7.35 9.67 nale onderzoeken van 18 Januari en 26 Maart 1935. De rapporteurs zeggen verder geen aanwijsbaar punt te hebben gevon den, waardoor het aannemelijk is, dat Fonteyn in 1935 terecht volgens keur'ngsbcsluit zou zijn ongeschikt verklaard. Ten tweede hebben zij geen aan wijsbaar punt gevonden voor het be staan of bestaan hebben van bron- chiale asthma in 1935 en ten derde concluderen zij, dat Fonteyn in geen geval tot de groep van chronische asthmalijders met blijvend allergi sche verschijnselen behoort. Smaadschrift De heer Fonteyn staat nog steeds in hoger beroep terecht wegens smaadschrift, welk smaadschrift hij zegt te hebben gepleegd om in het algemeen belang een vervolging uit te lokken van hen die hem in 1935 hebben afgekeurd voor de dienst bij de Marine, omdat hij bronchiale asthma zou hebben. Het Hof )n Den Haag had de zaak in Februari terugverwezen naar de rechter-commissarls te Amsterdam, die daarna een geneeskundig onder zoek heeft gelast. De resultaten van dit onderzoek komen nu weer voor het Hof te 's- Gravenhage ter sprake. Fonte.vns verdediger is mr.. De Jong Swemer te Amsterdam. Will van Zoelen naar Scandinavië (Van onze tafeltennismedewerker) Daar de Nederlandse kampioen, Cor Pelser, wegens werkzaamheden de trip van het Nederlandse tafel- tennisteam naar Scandinavië niet mee kan maken, heeft hét bestuur van de Nederlandse Tafeltennis Bond Will van Zoelen in zijn plaats op gesteld. De volgende spelers hebben defi nitief hun uitnodiging geaccepteerd' Cor du Buy (captain), Wim Stoop. Will van Zoelen en Jan Seheffer. In de interlandwedstrijden tegen Denemarken en Zweden komt het team in de formatie Cor du Buy, Wim Stoop en Will van Zoelen uit In de touringwedstrijden alsmede In de Open Scandinavische kam pioenschappen speelt de reservespe ler Jan Seheffer mee. De spelers vertrekken op 17 Nov uit Amsterdam en worden op 4 Dec. a.s. terugverwacht. Twintig duizend Indonesische stu denten hebben in Bandoeng een be toging gehouden tegen de hoge prij- zijn van hun studieboeken. Zij voer den spandoeken met leuzen mee. waarop zij deze protesten tot uiting brachten: „Bescherm ons tegen hoge boekenprijzen.'", en: „Hoge boeken prijzen fnuiken de studiegeest". .,F"dders zwoegen door de modder pp Sehouwen" luidde de kop tan een der vele extra-edities van ..Het Vrije Volk", die in de eerste dagen na de ramp verschenen„Maar," zo werd er aan toegevoegd, „er is geen sprake van enige organisatie. Daar kan geen sprake van zijn." Dat typeerde de situatie in die dagen volkomen. De ramp was er, en ieder deed wat hij kon, waar hij ook was. Maar hoe ongeorganiseerd ook... er icerden resultaten geboekt. Hon derden mensenlevens werden ge spaard dank zij die enorme bereid heid tot helpen, die zijn weerga in onze geschiedenis niet kende. Vrouwenbond NVV schoolt kaderleden De Vrouwenbond van het NVV or ganiseert deze maand in verscheidene plaatsen cursussen voor de bestuurs leden. De deelneemsters komen elke maand een dag bijeen om allerlei vraagstukken betreffende de organi satie en het werk van de bond te be spreken. Tevens zal de geschiedenis van het NVV worden behandeld. De Vrouwenbond telt nu reeds 140 afdelingen met ruim 12.000 leden. Er is in de afdelingen veel activiteit. Deze maand worden bazars georgani seerd, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de tbc.-patien- ten. Een gewezen Pools diplomaat, de 42-jarige Michael Krycn en zijn vrouw Helen, zijn te Winnipeg in Canada een hongerstaking van drie dagen begonnen om de aandacht te vestigen on hun verzoek, politiek asyl te krijgen. Canada is bereid hun een verblijfs vergunning voor zes maanden toe te staan, maar Krycun weigert deze af te halen bij het departement voor Immigratie. Hij is bang, dat de Poolse autori teiten hem later kunnen opeisen: wanneer hij als immigrant wordt be handeld. terwijl zij dit niet kunnen wanneer hem als politiek vluchteling asyl wordt verleend. Krycuns veertienjarige dochter Judy is gistermorgen ook zonder ont bijt naar school gegaan. Gistermiddag heeft het overleg tussen de werkgevers- en de werk nemersorganisaties in de Groninger strokartonindustrie tot volledige over eenstemming geleid. De 45-urige werkweex blijft gehandhaafd en cok over de loonsverhoging werd men het eens. Vanmiddag zullen er besprekingen plaatsvinden tussen de besturen van de samenwerkende werknemersorga nisaties en de fabnekskernen van ne verschillende strokartonindustrieën. Vrijdag vierde August Defresne, ar tistiek leider van de Toneelvereni ging, zijn zestigste verjaardag. Al in 1916 trad Defresne naar voren als toneelschrijver en daarna kreeg hij alom in ons land bekendheid ais to neelregisseur. Na de oorlog vormde hij met Van Dalsum en Sternheim het leidende driemanschap over het Amsterdams Toneelgezelschap en dit seizoen is hij voor het eerst na die periode weer alleen als toneeldirecteur opge treden, nu van de versterkte voort zetting van het Nederlands Volksto neel. Wij zagen daar van hem reeds „Wat is de waarheid" van Pirandel- lo, een opvoering die allerwegen met grote waardering is ontvangen. Van de door hem geschreven to neelstukken noemen wij „De Naam lozen van 1942", „Het Onbewoonde Eiland" en „Anno Christi"; daarvoor verschenen van hem „Koningen", „De Uitvreter", „De Rare Rechter", ,.De Woonschuit", „Andere Leiders", „Moord-Romance", „Lord Lister Le gende", „De Woekeraarster", „Sprot je". „Boeven en Burgers", „Valse Bankbiljetten", „Cagliostro". Ook enkele romans verschenen van zijn hand. alsmede studies van en critie- ken over het toneel. „Moderne Jeugd op haar weg naar volwassenheid" is de titel van het rapport, dat net Mgr. Hoogveld Insti tuut (studiecentrum voor de vorming van de ri.ioende jeugd) te Nijmegen in oDdracht van de minister van O.. K. en W. heeft samengesteld en dat Donderdag bij de Staatsdrukkerij ii Den Haag is verschenen. Samen met een zestal andere we tenschappelijke instellingen heeft liet Mgr. Hoogveld Instituut enige Jaren geleden deze regeringsopdracht ge kregen: een uitvoerig r -derzoek in te stellen naar de problemen van de hedendaagse jeugd. d;s men graag met de term rrassajeugd aanduidt Een der belangriikste resultaten van het onderzoek, dat door middel van interviews met de jeugd, ouders en mensen uit de naaste omgeving is gehouden, is, dat men niet van „massa" zonder meer kan spreken. De individuen, van wie men is uitgegaan verschillen niet alleen, maar ook dezelfde groepen ver schillen -'an plaats tot plaats. Daarom acht het Hoogveld Insti tuut het noodzakelijk. dat maat regelen ter verbetering van plaats tot plaats aan de concrete situatie getoetst worden. Daar het onderzoek zich beperkt heeft tot epn beperkt aantal plaatsen in het zuiden van het land, is het instituut er zich van bewust, nog lang niet gereed te zijn. Voorts verklaart het instituut met nadruk, dat er bij het onderzoek sterke algemene tendenzen kenbaar z'in geworden, dip voor elke andere plaats in het land evenzeer gelden. BHt«e soldaten zijn geh-n'kt a's „proefkonijnen" bij het nnde"">"k van ge'-erden. d:e tegen wf zccV—i 'ogen de dodelijke ..zemiwtr"ss"n", dcor de Duitsers tijdens de tweede wereldoorlog uitgevonden. Dit is Donderd°a io Londen beves tigd door een officiële woordvoerder. Volgens de woordvoerder is er ..niets nieuws" in deze experimenten en hebben de soldaten zich steeds vrijwillig aangeboden. Er zijn onlangs vragen gesteld in het Lagerhuis over de dood van een -Soldaat, die na e°n proef aan verstik king was overleden Deze dood werd als een uitzonde ring beschouwd, maar verdere proe ven waren toen opgeschort, totdat op bepaalde technische punten klaar heid zou zijn verkregen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4