Volle e ToiKskranf DE DIJK IS DICHT DE VLAG IN TOP Gat van Ouwerkerk gesloten Zeven doden, dertien zwaar gewonden in Triest KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Wat er staat is Waterstaat (na geringe vertraging) Spontane gelukwens van koningin Juliana aan Demonstranten vallen GEALLIEERDE TROEPEN ONTZETTEN POLITIE In geheel Italië demonstraties Eb stroom werkte operatie tegen Nuchter bescheid van prof. Beel: Amsterdam is hoofdstad zonder rechtsgevolg Conflict wordt acuut Artsen los van ziekenfondsen? ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 31ste Jaargang No. 8809 ACHTTIEN PAGINA'S Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (10 lijnen)Giro 46006 Hoofdredacteur X A\. Lücker- Directeur J. A. Kolkman Abonnement f 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer (Van onze speciale verslaggever) OUWERKERK, 7 Nov. De klokken van de kerk van Ouwerkerk kondigden vannacht niet alleen de nieuwe dag aan, maar ook de be kroning van de strijd tegen het water: de laatste dijk is dicht. Terwijl tientallen fluiten hun jubelende lied over de Oosterschelde lieten weerklinken, feliciteerden ministers en arbeiders elkaar met het her stel der geschonden Nederlandse zeewering. Koningin Juliana en prinses Beatrix woonden, aan boord van de „Breezand", deze finale van de operatie „Viermaal Phoenix" bij. TRIEST, 6 Nov. (DT, Reuter, AP) Engelse en Amerikaanse soldaten, met de bajonet op liet geweer en in volle uitrusting, hebben een einde moeten maken aan de wilde straatgevechten in Triest en de politie, die in enkele gebouwen samengedreven was, moeten ontzetten. Een uitbraakpoging van de agenten zou een waar bloedbad hebben veroorzaakt, daar de opwinding na een dag van wilde tonelen tot het uiterste was gestegen. Bij gevechten in de loop van de dag tussen politie en demonstranten vielen zeven doden en tien zwaargewonden aan de kant van de betogers, terwijl minstens drie politiemannen zware kwetsuren opliepen. De relletjes, waarbij handgranaten, traangasbommen en geweren werden gebruikt, waarbij gebouwen bestormd en in brand gestoken werden, waren veel heftiger dan die van Donderdag. De onlusten in Triest kregen nog een ernstiger karakter door de talrijke betogingen, merendeels met een sterk anti-Britse inslag die in alle grote Italiaanse steden plaats vonden. Vooral in Rome speelden zich wilde tonelen af. salvo's te lossen op de menigte. Enkele demonstranten bleven op het plein lig- Ï;en. Anderen liepen met blikken petro- eum en benzine rond en begonnen bui tenlandse auto's, die in hun handen vielen, in brand te steken. De politie vuurde nog meer salvo's af. Even werd 't toen rustig, maar plotse ling drong de menigte weer op. Bijna op hetzelfde ogenblik ontplofte een bom vlak voor de ingang van de prefectuur, waar nu een sterke politiemacht was on dergebracht. Drie andere bommen ont ploften op het plein zelf. De politie be antwoordde de explosie- met een hagel van kogels. I-Iet was hier, dat er twee doden en zes zwaar gewonden vielen. De politie had drie gewonden. Britse en Amerikaanse eenheden wer den toen voor het eerst volledig bewa pend op straat gebracht. Zij namen de bewaking over van het geallieerde hoofd kwartier. De Amerikaanse troepen wer den met zwak applaus in de straten ont vangen, maar de Engelsen werden uit gejouwd en uitgefloten. Onder hun be scherming werden de twee Italiaanse vlaggen van het stadhuis neergehaald. De opwinding onder de Triëstini vooral tegen de Engelsen gericht, omdat de politie onder Engels toezicht staat. Enkele dagen geleden heeft de Britse bevelhebber verboden Italiaanse vlaggen te hijsen op openbare gebouwen in Triëst'. In Triëst is een algemene staking afgekondigd door alle niet-communis- tische vakbonden, als protest tegen het politie-optreden. Tegen de avond was de rust in Triëst weergekeerd In Rome trokken duizenden 'betogers door de straten naar het Engelse en Ame rikaanse consulaat.Zij braken door het politiecordon heen en wierpen de ruiten van het Britse consulaat in, De politie voerde charges met de gummistok uit, wierp traangasbommen en loste waar schuwingsschoten. De demonstranten staken een Britse auto in brand terwijl op een ander punt van de stad vijf En gelsen werden aangevallen en afgeran seld. Vijftig studenten werden gearres teerd. Ook- in Milaan moest de politie optreden tegen een menigte die het Brit se 'consulaat aldaar wilde bestormen. Ook uit- Genua, Napels,Venetië, Padua, Florence en andere Italiaanse steden werden anti-Britse demonstraties ge- neld,. (Zie ook pagina 4) Reeds vroeg in de ochtend defileerden groepen betogers in Triëst langs de kerk van San Antonio, waar gisteren twee slachtoffers vielen. Op do trappen van de kerk werden bloemen gelegd. Ver volgens keerden de demonstranten terug naar het grote Eenheidsplein, waar het stadhuis en het hoofdbureau van politie liggen. Enkele betogers drongen het stadhuis binnen en hesen twee Italiaan se vlaggen. Daarna keerden zij zich tegen de politiemannen, die midden op het plein stonden en begonnen met stenen naar hen te gooien. De politie beantwoordde de aanval met traangasbommen. Maar de wind stond verkeerd, blies de wolken terug en dwong de politie tot wijken, achtervolgd door de betogers. Het was een kritiek 'ogenblik, dat plotseling in een wilde ver warring ontaardde, toen de politieman- .nen in alle haast naar de prefectuur renden. Maar de bezetting van het ge bouw ontzette de vluchtelingen door OUWERKERK ,/t Is dicht!!" Laatste overspanning voor de nieuwe Amstelbrug (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 6 Nov. In verband met het aanleggen van de laatste over spanning van de nieuwe brug over de Amstel zal het verkeer langs de Amst'el- dijk voor drie weken voor alle verkeer worden uitgesloten. Het verkeer waar onder ook de voetgangers zal gedurende, die tijd een omweg moeten maken via de straten in de rivierenbuurt naar het Waalpad in het verlengde van de Waalstraat naar de Zuidelijke Wandel weg. Luchtfoto K.L.M, QPERATIE PHOENIX bij het dijkgat van Ouwerkerk op Duive- landVrijdagmiddag uóórJiet invallen van de duisternis vanuit de lucht gezien. De gistéiiteond legeti 12 uur vóón-h&t-laatste stroomgat. gevaren vierde'caisson ligt op de foto nogdoor een half dozijn gretige sleepboten omringdtegen caisson nummer 1, die sedert vorige week Vrijdag het Westelijk landhoofd beveiligt. De caissons 2 en 3 rusten, respectievelijk sedert Donderdag en Vrijdagmorgen, op hun plaats in het bodembed van rijswerk en stortsieen. Geheel links ligt een pers- zuiger onderstoómklaar om de eenmaal op zijn plaats gesleepte vierde 'caisson „aan te aarden", daarbij geholpen door de links en rechts verspreide kantelbakken en onderlossers, afgeladen met stort- steen en kcileem. In een vlak achter het stroomgat nog tiaee sleep boten, geheel op de achtergrond (waar de landzijde is) nog een reserve boot met stortmateriaal. Op de vöor„grond" de kant van het buiten water een kleine armada van werkbootjes, aan wier schuimende hekgolven men kan den hoe sterk de getijstroom is. De ingetekende pijl geeft aan langs welke bocht de 21.204 kubieke meter omvattende betonnen sluitsteen' van 62 bij 19 en 18 meter zijn plaats zal be reiken. Die reddende plek is thans bereikt, de toevoerschuiven geopend voor het water,'dat - veroorzaker van veel leed tenslotte nog mee hielp de zee af te grendelen. )m twintig minuten voor middernacht, de laatste caisson zich in zinkende toestand bevond, leek 't duel van Water staat met het water 'n onzeker kansspel. De ebstroom, twijfelachtige factor bij de- se operatie, bemoeilijkte het werk aan merkelijk. Acht sleepboten, met inter- nationale namen als „Brazilië", „Zwarte Zee" en „Theems", duwden met alle energie tegen de betonnen kolos, die maar niet op zijn plaats wilde komen. Nu eens ging de caisson aan bak boord, dan weer aan stuurboord om hoog; lastige hellingen, die door afslui ters moesten worden gecorrigeerd. Om dertien voor twaalf kregen zeven sleep boten het bevel „lialve kracht". Alleen de „Amerika" moest alles geven wat er in zat. Tien minuten voor twaalf trad de kentering in; zes minuten later lag de caisson op de plaats, die de ingenieurs er in hun laboratoria voor hadden vast gesteld. Koningin Juliana was de eerste, -die -ia het. welslagen van deze riskante 'on- derneming het woord tot haar volle richtte. Weinig woorden, waardoor de ontroering klonk van het. ogenblik: Landgenotenik zal morgen nog wat zeggen. Maar ik loens u nu vast allen van harte geluk 'met dit grote moment." Veertienduizend paardekrachtën waren Vrijdagmorgen al in de weer geweest voor een tweeledige taak. De dertien sleepboten, die dit vermogen opbrachten, moesten niet alleen de derde caisson van het Westelijk landhoofd op zijn plaats brengen, maar ook de vierde de positie geven, die het in de avond mogelijk zou maken zo snel mogelijk te handelen. Het was slecht weer; juist het tegenoverge stelde van wat Waterstaat had gewenst. Zware wolkenvelden dreven over Schou- wen-Duiveland en de derde caisson werd zelfs onder hevige regenbuien in het gat gevaren. Om tien uur lag hij daar ge meerd. Enorme kranen waren onophoudelijk bezig met het storten van tonnen kei- leem uit de bakken achter de reeds ge plaatste caissons. Tientallen boten voeren bij en door het dijkgat. Laag in de lucht hingen helicopters. Fotografen en cine asten nestelden zich in de hoge lichtmas ten, waar dé laatste drie weken honder den lampen het mogelijk hebben ge maakt, dat ook 's nachts kon worden ge werkt. In de avond werd de belangstel ling van de Duivelandse bevolking zo groot, dat de politie het publiek op af stand moest houden. Een moeilijke operatie, de inbrenging van de vierde en laatste caisson. Met een snelheid van meer dan.vier meter per seconde drukte het water zich dooi' liet verkleinde gat, terwijl van de andere kant de caisson lag te wachten. Bij laag tij begon de opmars van het na tionale vernuft: langzaam, tergend lang zaam schoof de caisson in de richting gaping tussen Oosterschelde en Yierbannenpolder. (Advertentie) N.V. SCHEEPSWERVEN v/h H. H. Bodewes, MILLINGEN bij Nijmegen Telefoon 241 Bo.uwer der sleepboten: Amerika, Brazilië, Chili en Engeland van de Ned. Stoomsleepdïenst v.h. van P. Smit Jr, Rotterdam. Nieuwbouw van zeeschepen tot 3000 ton, zeesleepboten, coasters, haven sleepboten, snelvarende motorvrachtschepen, snelvarende motoi'tankschepen, passagiersschepen,' baggermateriaal. Griekenland geteisterd door overstromingen ATHENE, 6 Nov. (A.P., Reuter) In verscheidene delen van Griekenland zijn overstromingen ontstaan tengevolge van aanhoudende zware regens. In de streek Larissa zijn enkele dorpen en tientallen boerderijen geïsoleerd. Piloten hebben mensen op de daken en in bomen waar genomen. Reddingsmaatregelen zijn in volle gang. Er is nog geen melding ge maakt van slachtoffers. Ambtenaren kregen al heel wat (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 6 Nov. Minister Beel heeft vanmiddag in de Tweede Kanier heel rustig geantwoord op de klaagliede ren van «je afgevaardigden, die gisteren deden alsof de positie van Amsterdam als hoofdstad door hem in gevaar was gebracht. De bewindsman vindt zelf ook, dat Amsterdam de hoofdstad is. Mot de opmerking, die op zo'n overdreven ma nier door de Kamerleden werd gewraakt, heeft hij alleen willen zeggen dat in Ne derland het begrip „hoofdstad" geen staatsrechtelijke betekenis heeft, omdat regering en parlement er niet zetelen. Met het woordenboek „de dikke Van Dale" als raadsman verdedigde de minis ter de tekst "van zijn uitlating. Er is niets miszegd meent hij. En wat betreft het verwijt dat hij te koel is geweest: „Het is niet cle gewoonte dat ministers zich in hun memories aan de Tweede Kamer te buiten gaan aan lyrische ontboezemin gen". Een suggestie van de heer Weiter om in de Grondwet Amsterdam, dat toch al wordt genoemd, terloops hoofdstad te noemen zal de bewindsman doorgeven aan de staatscommissie voor de grond wetsherziening. De minister was over nog iets anders teleurgesteld namelijk de klacht van sommige Kamerleden dat de regering bij het vaststellen van nieuwe over heidssalarissen voor na 1 Januari 1954 niet voldoende heeft gedaan om de ge meentelijke klasse-indeling voor de be zoldiging van ambtenaren te verbeteren. „De regering is zo ver gegaan als zij kon gaan", zei prof. Beel en hij produ ceerde cijfers om duidelijk te maken, dat dat een heel eind is. De salarisverhogingen, verlagingen van schoolgelden en belastingen, verho gingen van toeslagen en pensioenen, die in het nieuwe jaar van kracht- worden, moeten eerst even hebben doorgewerkt voordat kan worden nagegaan wat er nu verder nog zou moeten gebeuren met de klassificatie. Vele wensen en problemen die door de Kamerleden naar voren waren ge bracht behandelde de minister door ze te verwijzen naar commissies, die aan het werk zijn gezet of naar wetsont werpen, die op komst zijn. Toch sprak hij nog rond twee uur. Ên er was voor enkele groepen enig goed nieuws, al kon het niet in een concrete vorm wor den gegoten. De ministerraad zal spoe dig iets doen aan de Friese kwestie. De salariëring van de burgemeesters in kleine gemeenten moet samenhang be houden met de beloning van ander over heidspersoneel, maar het kabinet zal kijken, of er iets kan worden gedaan aan hun toelagen. De commissie-Van Poelje is gevraagd snel een advies uit te brengen over de positie van de men sen, die zijn gepensionneerd in een tijd toen de pensioenen laag waren. Ook hierover hoopt het kabinet spoedig een beslissing te nemen. (Voor verslag zie pagina 4) Minister Brownell: Onder-minister van Truman was spion CHICAGO, 6 Nov. (Reuter, AP) De Amerikaanse minister van justitie, Brownell, heeft in Chica go verklaard, dat wijlen Harry Dexter White, een onder-minister van financiën in de regering van Truman, een Sovjet-spion is ge weest. White werd volgens hem indertijd gehandhaafd, zelfs nadat de federale recherche dit feit aan het Witte Huis had gemeld. Brownell, de hoogste ambtenaar van ..e Amerikaanse rechterlijke macht, heeft de beschuldiging uitgesproken, dat president Truman, „ondanks deze, aan hem verstrekte inlichtingen" White heeft bevorderd tot, de belangrijke func tie van Amerikaans vertegenwoordiger in de directie van het internationale mo netaire fonds. Brownell noemde de han delwijze van Truman in deze aangele genheid „ongelofelijk". White, die op 15 Augustus 194S is overleden, begon zijn loopbaan als re geringsambtenaar onder president Roo sevelt. van Ergens in de achter hoede wachtte een reserve-caisson om eventueel ,in te grijpen als het werk, on danks de zorgvuldige berekeningen, toch nog zou mislukken. Stagnatie Maar het werk mislukte niet, het stag neerde alleen maar. Terwijl het water tot rust was gekomen, kreeg het getij toch een apart karakter. Om elf uur, toen de dijkendichting in zicht had moeten zijn, was alles nog volslagen dubieus. Alles wat aan energie in de acht sleep boten zat moest er uitgehaald worden om de hachelijke periode door te komen. De sleepboten faalden niet. Zij duwden hun neuzen met zoveel geweld tegen de bijna onwrikbare betomnassa, dat zelfs deze het moest opgeven en daar mee ook het water. Het triomfantelijke concert van scheepsfluiten en -sirenes kondigde de overwinning aan. Toen de laatste tonen waren uitgestorven, klonk het Wilhel mus al vanaf een der schepen in de (Zie verder pagina 3 kolom 2) (Van onze correspondent) DEN HAAG, 6 Nov. Het ver weer van de artsen tegen de ver hoging van de loongrens voor de verplichte ziekenverzekering dreigt in een acuut eonflictsta- dium te geraken. Naar verluidt heeft de Mij tot Bevordering van de Geneeskunde besloten, van alle dokters de ondertekende verklaring te vragen zich onher roepelijk te onderwerpen aan alle maatregelen, die door het hoofd bestuur worden voorgeschreven. Men dacht hierbij op de eerste plaats aan het dwangmiddel om geen verdere contracten meer met de ziekenfondsen te sluiten en dus iedere patiënt volgens een door het bestuur vast te stellen tarief te laten betalen. De redenen welke de dokters tot dit besluit brachten bestaan vooral hierin dat tariefverhoging in de laatste jaren slechts plaats vond op basis van stijgen de goederenprijzen zodat vooral zie kenhuizen er geen schade van leden maar er hoegenaamd geen rekening ge houden is met hun werk en de prijs stijging van hun levensonderhoud. De Maatschappij spreekt van een noodtoestand, nu weer een aantal parti culiere patiënten door de verhoging van de verzekeringsgrens onder de fondsen wordt gebracht. Het gemiddelde dokters inkomen wordt te laag genoemd bij de bestaande ziekenfonds-vergoedingen. De dokters overwegen onder meer dat van alle zogenaamde medewerkers aan dc ziekenfondsen, alleen de ziekenhuizen het volle pond krijgen, omdat deze de kostencijfers kunnen overleggen, waar- bi,! öo salarispost volledig is verwerkt. De maatregelen die genomen zullen worden, zijn nog niet geheel duidelijk. Officiële contracten met de ziekenfond sen bestaan sinds lang niet meer; verlo pen contracten zijn sinds vijf jaar door een gentleman-agreement gehandhaafd, De mogelijkheid bestaat, dat dit agreement thans wordt verbroken en de nieuwe toestand intreedt dat de patiën ten slechts geholpen worden tegen een door de Maatschappij te bepalen tarief. Van een doktersstaking kan men dan niet spreken. Zeer waarschijnlijk zullen de fondsen de patiënten het" bedrag, dat zij aan de dokter moeten betalen, weer uitkeren. In Breda is dit ook geschied met het specialisten'conflict. Zweeds schip gezonken: 2 doden, 7 vermisten KIEL, 6 Nov. Op dertig mijl ten Noorden van Helgoland is vanavond een Zweeds schip, de „Bjoerkoe", na een varing gezonken. Twee opvarenden zijn verdronken, zeven anderen wordi vermist. De loodsboot van Weser nam zestien schepelingen aan boord. Vanavond om acht uur is ten Noor den van Schiermonnikoog een Deens schip op een zandbank gevaren. De op varenden werden veilig aan boord geno men van de reddingboot „Johan de Witt". Tot de opvarenden behoorde onder anderen een Russisch kapitein. De' acht passagiers zijn eveneens Russen. I» J ■i nummert HET SPIONNAGE-PROCES te Luzern, christelijke spionnen voor de Sovjets. Pag. 5 STELLA MARIS in Rotterdam ontvangt jaarlijks 55.000 buitenlandse zeelieden. Pag. 10 ALLE VERZEN VAN RILKE zijn thans in een enkele uitgave verschenen. Pag. 10 KERKWERVE LAAT ZIÉN wat er nu in Ouwerkerk nog moet gebeuren. Pag. 7 TERUGBLIK OP DE CARRIèRE van een wereldkampioen wielrennen. Pag. 17 HET DRAMA VAN WARSCHAU, gelezen uit de telegrammen van de Grote Drie. Pag. 9 IS DE AARDRIJKSKUNDE op onze scho len wel ingesteld óp de wereldsituatie? Pag. 11 ZERNIKE'S BELANGRIJKSTE VIN DING werd 20 jaar lang niet erkend. Pag. 9 ST WILLEBRORD-ZONDAG wijst op de Kerk in ons vaderland. Pag. 11 JEAN ANOUTLH schreef een stuk over Jeanne d'Arc. Pag. 13 De nieuwe films: 15 „Europa '51"; „De man die zü begeerden"; „Bandieten van Minnesota"; „Gevaar"; Inv&sio"; „Boem bü de luchtmacht"„Zij wist het weer beter". Een pagina sport: 17 Film over postduiven; Tips voor paarden- courses; Cycle-speedwayPolocompetitie. Varia: Politieke prent 3; Lezers schrijven 10; Sociale actualiteiten 11; Lijntrekker 11; Katholiek Vizier 11; To hooi en te gras 11; Boekenplank 13; Agenda 15; *t Zit in de lucht 15; Tom Poes 16; Feuilleton 17. Het weerbericht geldig tot vanavond, luidt: Gelei- (lelijk toenemende bewolking maar waarschijnlijk tot dé avond droog weer. Matige tot krachtige en langs de kust later tot hard toenemende wind tussen Zuidwest en Zuid. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG S NOVEMBER Zon op. 7.47 Onder: 17.00 Maan op: 10.04 Onder: 17.22 MAANDAG 9 NOVEMBER Zon op: 7-49 Onder: 16.58 Maan op: 11.06 Onder: 18.10

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1