Het werk bekroond: stroomgat Ouwerkerk te 23 u. 57 gesloten Sirenes in Ouwerkerk gillen weken later, maai nog vóór de winter Weer botsing in Triës l: 5 doden Hilversum II weer 'echt' Telegram NYV Laboratorium uniek op vaste land van Europa Geef eert boom Meer wind U1TG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H- V- KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. [BROUWERSHAVEN Wtwiiiin5=5 Jj Di|khuis|es Renesss# lookerskapelle Moermond Haamstede Nieuwcrke'k Serooskorke MoriaansHoold ^\>^Koudekcrkc— W'estenschouwe BRUINISSE- ZIERIKZEE Nieuy/erkork'; •OOSTERSCHELDE- Capolle 1 Reede', rk ^jdesluis Li m.iê^n -OOSTERSCHELDE- (Van een speciale verslaggever) ZEELAND is weer van ONS. De verwoes tende golven, die ruim negen maanden ge leden de kusten binnenvielen, zijn defini tief buiten de deur gezet. Buiten de machtige deur van de vier caissons, die het laatste stroomgat bij Ouwerkerk sinds Vrijdagavond 23.57 uur afsluiten. De operatie „Viermaal Phoenix" is schit terend gelukt. Om precies drie minuten voor middernacht verkondigden de loeien de sleepbootsirenes, dat de laatste opening van zestig meter voor de kust van Schou- wen-Duiveland was gedicht. Onmiddellijk nadat de operatie voltooid was. sprak koningin Juliana enkele woorden via de radio, die alle luisteraars de hele avond met het grote gebeuren had laten meeleven. ..Ik wens u nu reeds van harte ge luk met dit grote moment." zei de Koningin, die kennelijk diep onder de indruk was van dit historische ogenblik. „Ik hoop morgen nog meer int u allen te zeggen." Op de slultpenton, de la«i.sto uit.' de ..Operatie viermaal Phoenix", stond vannacht Wout Zanen. de grote aannemersbaas uit de Zuiderzee- combinatie. de grove poteling. Met. snerpende krachttermen dirigeerde hij de kolos die de grootte heeft Amsterdam geen hoofdstad AM uy van een flatgebouw met 60 woningen op zes verdiepingen in het 60 meter brede sluitgat, dat zich zelf smoorde ;n het gewapende beton van de Phoenix. Hoe woester de vloed na de sluiting begon te drukken, des te vaster wrikte de ponton zich vast tussen de drie andere. Het gat het laatste is dicht. Ouwerkerkors en Nleuwerkerkers h'bben elkaar de hand gereikt. Zij hebben gezien hoe de moordenaar van hun polder in de boeien van beton ging. Onverbiddelijk! Eén man uit Ouwerkerk is er van nacht stellig niet bij geweest. Toen hem dezer dagen gevraagd werd of hij naar de sluiting ging kijken zei hij: „Ik zal niet bij de sluiting zijn. want ik was bij de opening." Hij doelde op de rampnacht. De over winning kwam in het duister, maar ook het overrompelend geweld sloeg In het duister toe. Die man van Ouwerkerk hoe hard zijn gezegde ook mocht lijken bracht de doden Vervolg op pagina 2 Nog een gat van zestig meter bleef over, toen Vrijdagmorgen caisson B bij Ouwerkerk was ge plaatst. De dag daarvoor was caisson A op zijn plaats gebracht. Nog eenmaal moest men de kentering van het getij afwach ten. eer ook dit laatste gat ge dicht kon worden. AUes lag ge reed: kantelbakken, slepers en. de laatste Phoenix (C), die de dichting bij Ouwerkerk tot een feit zou maken. Een foto vol angstige spanning, die de proloog van een groots -v - beurctp in beeld brengt. Vrijlating gevraagd voor De Baat De advocaat Henry Ormond uit Frankfort heeft in Koblenz verzocht chauffeur Dirk de Baat in vrijheid te stellen. Hij deelde mee, dat de familie van De Baat bereid is een borg van 5000 mark te storten. Een beslissing is nog niet geno men. Chauffeur De Baat bevindt zich ln arrest sedert het ongeluk op de Wiedbachtalbrug op 24 October. Hedenmorgen om zeven uur is de „echte" zender "an Hilversum II weer in gebruik genomen Dit wil zeggen, dat Hilversum II lop het ogenblik Vara en Avroi na twee maanden weer in de lucht is met de niet te onderschatten kracht van 125 kW. Dat is deelde men ons mede genoeg om bepaalde buitenlandse zenders op een afstand te houden en genoeg ook om in de uithoeken van het land een ontvangst mogelijk te maken, die althans aan redelijke minimumeisen voldoet De heropening van de zender ls niet helemaal onopgemerkt gegaan. „Gefeliciteerd, jongens" hoorden we omroepster Joop Allema van de Vara zeggen. Het NVV heeft vannacht het vol gende telegram aan de Rijkswater staat Schouwen en Duiveland te Ouwerkerk verzonden: „Hebben met intense spanning uw arbeid bij sluiting van laatste gat bij Ouwerkerk gevolgd. Nu uw arbeid met succes is bekroond wensen wij uw dienst en de bij hel werk betrok ken uitvoerders en arbeiders van harte geluk. VERBONDSBESTUUR NW" Opnieuw zijn Vrijdag doden geval- n vijf in totaal toen de politie het vuur opende op pro-Italiaanse betogers in Trièst, de omstreden stad aan de grens van Italië en Zuidslavië. Ook nu weer bevond zich een vijf tienjarige scholier onder de slacht offers. Dertig personen zijn gewond, an wie vijf ernstig. Berichten, dat ook een politieman overleden zou zijn, konden niet wor den bevestigd. Ooggetuigen verklaren, dat ver scheidene politiemannen gewond werden door handgranaten, die door de betogers werden geworpen. In de namiddag zijn eenheden van de Britse en Amerikaanse bezettings troepen met de bajonet op het ge weer naar het Eenheidsplein m de havenwijken getrokken, waar de ver- woedste gevechten tussen betogers en politie geleverd zijn. Op een gegeven ogenblik waren op dit plein niet min der dan 10.000 demonstranten bijeen. In de vooravond trokken de Britse troepen zich terug, terwijl de Ameri kanen wachten betrokken bij het stadhuis, De bloedige botsingen in Triest gingen Vrijdag vergezeld van wilde demonstraties in de grote steden van Italië, zoals Rome, Milaan, Genua, Florence. Bari, Catania, Napels, Bo logna, Yenetie, Padua, Udine, An- cona, Bolzano en Modena. Gummiknuppels In Rome werden tientallen beto gers door de politie met gummiknup pels afgeranseld en werden traangas- bommen geworpen. Bij het Britse consulaat werden de ruiten inge gooid. De gevechten in Triest begonnen Vrijdagochtend, toen de politie de monstranten op het Eenheidsplein wilde verspreiden, die protesteerden, omdat Donderdag twee betogers wa ren doodgeschoten door de politie. Daarna plunderden de betogers het kantoor van de Onafhankelijkheids beweging. Vervolg op pagina 2 (Luchtfoto KLM) Gisteren is te Amsterdam aan de Hoogte Kadijk 192 't leboratorium voor massa-spectografie in gebruik genomen, een laboratorium dat uniek is op het vasteland van Europa. Alleen Amerika en Engelanti beschik ten tot nu toe over dergelijke labo ratoria. Ter gelegenheid van de opening heeft de directeur, dr. J. Kistema- ker, de eerste grote hoeveelheid ura nium 235 overhandigd aan de reac tor-commissie. Dit uranium 235 werd tot nu toe slechts an Amerika en Engeland ver kregen en mocht niet worden uitge voerd; het is een van de uranium isotopen en tevens de voornaamste brandstof waaruit de uranium reac toren hun kracht verkrijgen. Er bestaat voor dit .product' van het laboratorium overal ter wereld voor wetenschappelijk researchwerk de allergrootste belangstellingen. Het onderzoekingswerk vormt een ge deelte van het onderzoekingsprogram van de Stichting Fundamenteel On derzoek der Materie. Ter gelegenheid van de opening spraken de directeuren, dr. J Kisfe- maker. prof. dr. J. Clay en prof. dr. J. H. de Boer Bevan negende in fractiebestuur (Van onze Londense correspondent) Dezelfde twaalf Arbeidersaf' digden als verleden jaar gekomen tot lid van het r, I stuur, dat beter bekend is o* naam van het schaduw-kabineifej Aneurin Bevan, die verleden BH wat het aantal uitgebrachte st fl men betreft, de laatste op de 1 Bt was, heeft nu de negende plaats 'c, zet. Geen van zijn aanhangers kreeg, een plaats in het bestuur. OUWERKERK is dicht. Het zes en zestigste laagwatergat in onze dijken is gesloten. Negen maanden geleden sloeg de zee toe en in één nacht gingen achttienhonderd mensenlevens verloren en werd een gebied van tweehonderdduizend hectare met bijna een half millioen inwoners in verwoesting en ellende gedompeld. Nu goddank vóór de eerste herfststormen is het laatste gat gesloten. Een reusachtig werk van herstel is door duizenden en zenden ran de besten onder ons in onuitputtelijke toewijding volbfsfl - Meer (en even zware) taken moeten hierna nog worden volbrar'ht, het geschonden land in de oude zekerheid en vruchtbaarheid hl'et g. den leed zal doen vergeten. Maar op deze dag, nu ons gezamenlijk huis weer dicht is, gaa onze dank uit naar de tallozen van hoog tot laag die dit wonder der dichting in zo korte tijd hebben gewrocht en is er vreugde in or«ae harten en de vlaggen waaien van onze gevels. Ouwerkerk is dicht - het werk gaat veil1 er. Het triomfantelijk gillen der sirenes bij Ouwerkerk heeft weken en weken later geklonken dan Rijkswaterstaat had berekend. Later - maar niet te laat. Vóór de herfststormen, bij wat de dijkwerkers noemen .handzaam weer", is het moei lijkste en laatste diehtingskarwei van dit moeilijke jaar tot een goed einde gebracht. Nederland is weer dicht. Zó HOOG stond het wilde water in die verschrikkelijke Februari-dagen. Triest zinnebeeld van het gewone leven, kapotgeslagen in de ramp nacht. Hieronder tonen de pijlen waar door braken zijn geweest. Donker gekleurd zijn de stukken land, die nu nog droog moeten komen. Ouwerkerk heeft deze laatste dichting niet cadeau gegeven. Eind Augustus werd de sluitcaisson vernield en stonden de mannen van Waterstaat voor de noodzakelijkheid het werkplan te wijzigen en een uitermate riskante onderneming in de vaak stormachtige maan den September en October voor te bereiden en in de maand der zware herfststormen November uit te voeren. Dat deze vermetele onderneming gelukt is, dankt Nederland aller eerst aan gunstige weersomstandigheden maar daarnaast aan de vechtende Waterstaat en zijn duizenden medewerkers op de dijken, op de zlnkstukken, op de caissons, op de sleepboten en in de bureau's waar de hersens het werk der handen hebben voorbereid. In de rampzalige Februari-nacht sloegen er 66 laagwatergaten in de Nederlandse zeewering. Vandaag is ook het 66ste gedicht. De laatste tientallen ha land van de 160.000 ha die geïnundeerd raakten, zfjn van het buitenwater afgesloten. Ouwer kerk, het dorp waar percentsgewijze de meeste slachtoffers vielen, ligt niet meer in zee, maar weer op land, al klotst het water nog tegen de af gebrokkelde muren van de huizen rondom de dorpskom. Rijkswaterstaat en alle andere lichamen, officiële en particuliere, die bij de dichtingswerkzaamheden waren betrokken hebben een streep gezet onder de lange, lange lijst van dijkbreuken die weer geheeld zijn. Het is de erelijst van het Neder landse waterstaats technische door- De laatste strijd voor het dich ten van het beruchte stroomgat op Schouwen-Duiveland is gestre den. Nu komen drooglegging, her verkaveling, wederopbouw aan de beurt. U kunt daarbij helpen! De gehele bomen- en planten groei op het eiland is te gronde gegaan. Welnu, door een rijks daalder af te staan zorgt u voor het planten van wéér een boom in dit gebied. U kunt storten op giro 1483 van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland of overschrij ven bij de plaatselijke banken in Zierikzee of Boerenleenbanken op het eiland. zettingsvermogen, een bewijs van de profetische uitspraak: „Die gaten ko men vóór het invallen van de winter dicht!" Deze erelijst luidt: Ramp a c O ai 53 Ste 3G ogo gebieden 75 E? s a s 2 2 .<2 rtÜüfü O S c3"0-0 Q Schieland 1 1 Febr. Krimpenerwaard 1 2 Febr, Hoekschewaard 1 4 Febr. Alblasserwaard 1 5 Febr. Rozenburg 1 7 Febr. Walcheren 1 7 Febr. IJselmonde 4 15 Febr. Z.-Vlaanderen 4 19 Febr. Voorn e-Putten 1 28 Febr. Noord-Beveland 2 8 Mrt Tholen 6 10 Mrt St Philtpsland 3 12 Mrt Overflakkee 3 26 Mrt Tiengemeten 1 1 April Noord-Brabant 14 2 April Goeree 6 11 April Zuid-Beveland 8 24 Juli Schouwen 5 27 Aug. 500 ha verloren Zes procent van de oppervlakte van Nederland (rond 200.000 ha) was by de Februari-ramp betrokken, met in totaal 460.000 inwoners. Rond 160.000 ha raakte onder water, waarvan 137.600 ha cultuurgrond. Van deze gronden is 500 ha blijvend verloren, te weten 300 op Schouwen- Duiveland en 200 op Zuid-Beveland. Maar dank zij het verbeten werk van een machtig dijkleger was op 15 April, tien weken na de noodlottige nacht, reeds 120.000 ha of 75 procent van het geïnundeerde land herwon nen. Er waren 56 van de fin -gaten gedicht. Tien lagen er nog open. en het zou zelfs eind Juli moeten wor den voordat met Kruiningen het laatste gat op Zuid-Beveland gedicht was. Half April restten er nog zeven op Schouwen-Duiveland; slechts een combinatie van stroomgatea by Burghsluis was 26 Maart gedicht. Zo snel het dijkherstel in de overi ge rampgebieden vorderde, zo onein dig moeilijk ging het in Zeeland. Op 1 Februari overstroomde 21.9 procent van het Zeeuwse territoir. Op 15 April, toen de rampgebieden in Zuid-Holland en Noord-Brabant reeds geheel van het buitenwater waren af gesloten stond in Zeeland- nog 12.4 procent blank, of 21.130 ha Op 1 Juli was dat nog 15.155 ha of 8.9 procent. Was het geluk op de hand van Rijkswaterstaat geweest dan zou eind Augustus, enkele weken vooruit op het officiële werkschema, ook heel Schouwen-Duiveland gesloten zijn geweest. Vervolg op pagina 2 De weersverwach- ftinj, medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond: Geleidelijk toe nemende bewolking maar waarschijn lijk nog tot de avond droog weer. Matige tot kracht- toe maar... tige en langs de kust later tot hard toenemende wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Zondag: zon op: 7.47 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 10.04 uur; on der: 17.22 uur. Maandag: zon op: 7.49 uur; onder: 16.58 uur. Maan op: 11.06 on' der: 18.10 uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1