Lachapp* Ir VAN DIS ziet toenemend zedenverderf JEUGDCRIMINALITEIT IN DE IS. Amsterdam de hoofdstadDen Haag zetel van regering en parlement Wetsontwerp op de schuilplaatsen is gereed parket Tweede Kamer over Binnenlandse Zaken V0!"K»«=» V°"Henh.u.1r Liftmaster Damrne naar de V.S. VERENIGING Mannetjes ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 3 overdenking GENIALE mensen beschikken soms over een verbluffende vitaliteit. Sophocles, Titiaan, Frans Hals, Go'ethe schiepen rijpe, voldragen mees terwerken op een leeftijd, waarop voor anderen niet veel overblijft dan zich op pantoffels te koesteren in de mid dagzon. Arturo Toscanini trok onlangs, 86 jaar oud, naar Amerika voor zijn ,,laatste"(?) dirigenten-tournee. De „tij ger" Clemenceau behaalde zijn grootste overwinning de geallieerde zegepraal in 1918 toen hij de tachtig naderde. Gladstone vormde op 83-jarige leeftijd zijn laatste ministerie. Winston Chur chill, de enige overlevende der leidende staatslieden uit de tweede Wereldoor log, Nobelprijs-winnaar 1953, en boven dien Engelaind's Eerste Minister, be hoort mét Kanselier Adenauer in dezte illustere groep tot de jongeren. De dertigste van deze maand hoopt hij zijn 79ste verjaardag te vieren. DE 11e Mei van dit jaar tijdens een tweedaags debat over de buitenland se politiek in het Lagerhuis lanceer de deze zelfde Winston Churchill zijn suggestie voor een informele bijeen komst van de l'eiders der wereldpolitiek. Deze conferentie mocht niet worden be last „met een zwaarwichtige of strenge agenda, of zich bewegen in de mazen of de wildernissen van technische bij zonderheden, die worden betwist door horden deskundigen en autoriteiten." Zij zou zich moeten beperken tot een ze'er klein aantal personen. Juist door het informele en persoonlijke contact zou er althans de kans op een zeer lichte ontspanning zijn. Churchill open baarde zijn plan op een ogenblik, dat zekere symptomen wezen op de m o g e- 1 ij k h e i d van een verandering in de vroegere star-Stalinistische Sovjet-poli tiek. Niettemin vond het in Amerika een ijzig en zelfs vijandig onthaal. Het enige rësultaat was een geprojecteerde conferentie van Churchill, Eisenhower en de toenmalige Franse premier Mayer op de Bermuda-eilanden. Door de ziek te van de Britse premier viel dit alles in duigen. Sindsdien is er veel gebeurd iïi de wereldpolitiek. Er zijn diverse conferenties van de ministers van Bui tenlandse Zaken van Amerika, Frank rijk en Engeland gehouden. De Weste lijke Grote Drie en Rusland hebben el kaar met ellenlange nota's bekogeld. Een nieuw „Locarno" veiligstelling van alle partijen door non-agressie-pac ten schijnt volledig van de baan. De deze week gepubliceerde antwoord nota van Rusland over een nog in No vember te houden conferentie te Luga no betekent niet alleen in haar vijandige toon, maar ook in feite een afwijzing. Daarin worden immers onvervulbare voorwaarden gesteld. Erkenning van communistisch China, opheffing van alle Amerikaanse militaire bases in Europa en een staking van iedere E.D.G.- en NATO-activiteit behoren in alle „bescheidenheid" tot de 'eisen der Russen voor het „goedgunstig" me dewerken aan een dergelijke conferen tie. Geen wonder, dat minister Eden Donderdag in het Lagerhuis verklaarde, dat, wil men de veiligheid va.n de wes telijke landen niet in gevaar brengen, deze voorwaarden onaannem'elijk zijn. En president Eisenhower gaf als zijn visie, dat de Russen blijkbaar de be doeling hadden de moeilijkheden te ver groten in plaats van loyaal mede te werken aan een oplossing van de pro blemen. Conclusie: ontspanning tussen het Westen en De Sovjet-Unie schijnt verder dan ooit verwijderd te zijn. F TUSSEN is het voor een goed be grip onontbeerlijk een scherp onder scheid te maken tussen de mislukte plannen voor een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken en Churchill's droom: een informeel ge sprek tussen de verantwoordelijke lei ders, lees, Malenkow, Eisenhower en Churchill. Het eerste zou technisch-di- plomatiek zwaarwichtig moeten worden voorbereid. Bij het tweede zou het per soonlijk contact de hoofdzaak zijn. Zoals bekend staat president Eisenhower, ken nelijk onder invloed van de Amerikaan se publieke opinie en vooral van zijn star-onbuigzame minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, afwijzend tegen het plan van zijn grote vriend uit de oorlogstijd. Rusland 'zou eerst door daden zijn vredeswil moeten tonen. Churchill zelf bleek in zijn grote rede van 20 October in het Lagerhuis de Amerikaanse tegenstand niet te onder schatten. Inderdaad, „er is een grens aan wat één land kan doen". Toch had hij tevoren, op het congres van de Conservatieve partij te Margate gepleit voor de verwezenlijking van zijn „een voudig, bescheiden plan". Ondanks al les acht hij het b'eter, dat men in een persoonlijk gesprek althans iets van el- kaars beweegredenen tracht te begrij pen, dan dat de volkeren „elkaar in stukken scheuren". Winston Churchill, the Grand Old Man, moge het als een bekroning van zijn levenswerk beschou wen, zijn bijdrage te leveren tot ont spanning in deze wereld. Deze bekroning kan slechts ons allen ten go'ede komen. Voorop staat, dat ook Churchill er geen seconde aan denkt, tegenover de on verzwakt voortdurende Russische be dreiging ook maar een atoom, te ver slappen in de westerse militaire kracht. De Britse premier heeft in een lang leven geleerd, dat het lot der volkeren mede door psychologische gevoelighe den van hun leiders wordt bepaald. En dat in een persoonlijke ontmoeting, waarbij men oog en oog tegenover el kander staat, soms, althans iets van de allerscherpste kanten van een con troverse wordt bijgevuld. Nu de kansen voor de verwezenlrjki:"g van Churchill's droom schijnbaar het nulpunt hebben genaderd, blijven wij nu, juist nu hopen, dat zijn droom ondanks alles toch nog werkelijkheid wordt. Arthur Schnltzler, de Oostenrijkse literator, wiens gedachtenwereld dieper reikte dan een Weens-aristocratische ..Liebe- lei", heeft eens vei'klaard, dat het genie uit 1001 mogelijkheden de enig juiste kiest. Wij zijn vast overtuigd, dat het gesprek tussen de Grote Dri'e, ook al zijn daarvan geen „tastbare" resulta ten te verwachten, toch die ene mo gelijkheid van een zeer lichte ontspan ning in zich bergt. Het is aan de oude vechter Churchill toevertrouwd om daar bij de wijze raad van Teddy Roosevelt, de Amerikaanse grote president uit het begin van deze eeuw, in praktijk te brengen: „Speak softly but carry a big stick." MINISTER BEEL ANTWOORDT: (Ingez. med.-advertentie) ■fijX De vloer voor Uw leven! 8reds lachappellestraat 12 Tel. 8702 of 6442 (Van onze parlementaire verslaggever) s-Gravenhage, 7 November P\E minister van Binnenlandse *-* Zaken, p r o fdr L. J. M. B e e 1, heeft gisteren in de namiddag nog ;eanlwoord op de verschillende op merkingen, welke in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting waren gemaakt. Dr Beel ging daarbij allereerst in op de kwestieAmsterdam-hoofdstad, welke zovele sprekers had beroerd. Mr Van Leeuwen (v.v.d.), aldus de minister, had zich, als echte Amster dammer, zelfs zeer bewogen getoond en in dit verband wilde minister Beel van zijn kant Vondels woord aanhalen: Bemint dan Amsterdam, Die glorie van Uw steden, Den pijler van den Staat... Spreker meent overigens, dat men zowel in de Kamer al in de pers*wel wat over het hoofd heeft gezien: dat hem in het voorlopig verslag nu een maal de vraag was gesteld, welke feitelijke betekenis het begrip hoofdstad had en of die betekenis een „wezenlijke" was. Het antwoord, dat spreker daarop had gegeven, hield eigenlijk niets anders in dan: lo. in feite wordt Amsterdam algemeen als de hoofdstad aangemerkt; 2o. Amsterdam is niet de zetel van regering en parle ment; 3o. er is geen reden voor een wettelijke regeling. Met sprekers oordeel, dat het begrip „hoofdstad des lands" hier wezenlijke betekenis mist, heeft hij niets anders bedoeld dan: in staats rechtelijke zin. De minister verklaart het echter geheel eens te zijn met wat mr Van Leeuwen heeft gezegd over de symbolische betekenis. Spreker sluit zich ook gaarne aan bij Thorbecke, die in zijn „Aantekening op de Grondwet" heeft geschreven, dat men na de vrijwording van het Franse bewind Amsterdam gaarne de eer liet (van hoofdstad te zijn), maar Den Haag eveneens weer werd wat het altijd was geweest: de vergader plaats van parlement en Staten en de vestigingsplaats der regering. Ten slotte verklaart minister Beel zich bereid, de vraag van de heer Welter (k.n.p.), of het niet gewenst is, de status van Amsterdam als hoofdstad bij de volgende wijziging van de Grondwet weer in onze hoogste staatswet neer te leggen, aan de Staatscommissie tot herziening der Grondwet voor te leggen. Vervolgens tot de talrijke andere on derwerpen overgaande zegt dr Beel te hopen, dat het wetsontwerp op de lees bibliotheken bij de volgende begrotings behandeling niet meer op de lijst van onafgedane ontwerpen zal voorkomen. Ten aanzien van het stemmen bij vol macht en de minder gewenste A- en B- lijsten op de stembiljetten is er een voorontwerp van de Kiesraad, waarin aan beide bezwaren is tegemoet geko men. De vraag van het noemen der na men van de politieke partijen op d stembiljetten, zal moeten worden beke ken en zal aan de commissie-Teulings worden doorgegeven. Waar dit voor de hand ligt, heeft spr. zeker geen bezwaar tegen benoeming van staatkundig-gereformeerde candida- ten tot burgemeester; op grond van de reeds opgedane ervaring (Zoutelande) vreest de minister niet voor conflicten by de uitvoering en toepassing van be paalde wetten. Spreker zal, samen met zijn ambtgenoot van Justitie, de Friese kwestie nu spoedig in de Ministerraad aan de orde stellen. Over de maatregelen, die in verband met de woningbouw, de watervoorzie ning, enz. in de grenscorrectiegebieden nodig zijn, heeft de minister juist concre te voorstellen van de landdrosten ont vangen. Spreker kan het niet eens zijn met de heer Scheps (Arb) dat een sys tematische herziening der gemeente grenzen gewenst zou zijn. Normen zijn hier niet by voorbaat te geven. Als de voorstellen voor een nieuwe politiewet zullen verschijnen, zal wel blijken, dat gestreefd is naar een voor de burgemeesters in gemeenten met rijkspolitie bevredigende positie. De overgang van het gemeentelijk politie corps in Coevorden is geheel in overeen stemming met de commissaris der Ko ningin in Drenthe geschied. In een zo besloten gemeenschap als die van Coe vorden 'moet door tijdige verplaatsing van personeel kunnen worden gewaakt tegen een te nauw persoonlijk contact tussen de politieambtenaren en de be volking. De overgang in rijksdienst is bij K.B. geschied. MINISTER BEEL verklaart, dat het hem bekend is, dat verschillende burgemeesters, mede in verband met studie van kinderen, e.d., en in verband met representatiekosten, in moeilijke fi nanciële omstandigheden verkeren. On derzocht wordt, in hoeverre zowel in de ambtstoelage als in de jaarwedden ver betering kan worden gebracht. Een al gehele principiële herziening is echter mogelijk, in verband met de samenhang met andere ambtelijke functies. Spreker geeft de heer Ritmeester (V.V.D.) even wel de verzekering, dat de verbetering der bezoldiging zo welwillend mogelijk zal worden bezien. Met bétrekking tot de bezoldiging van de wethouders is ad vies aan de colleges van Gedeputeerde Staten gevraagd. Daarna zal daarover worden beslist. Voor een herziening van de thans be staande richtlijnen omtrent de pen sioenen voor politieke delinquenten, die in overheidsdienst, zijn geweest, ziet de minister geen termen aanwezig. Met enige verontwaardiging heeft de minis ter gehoord, dat sommige leden meen den, dat hij niet genoeg voor de be vordering van de decentralisatie zou Hanseat TEMPO WAGENS IMPORT C.V. Z.O. BINNENSINGEL 1 DEN HAAG doen. De minister voelt persoonlijk juist zeer sterk voor een verruiming van de taak der provinciale' besturen. Als de aan de prov. besturen gestelde vragen zijn beantwoord, zal in dat verband een wijziging van de Provinciale Wet wor den bevorderd. In de practijk is wel reeds gebleken, dat de regeling van 1948 ter zake van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten een verbetering is. De uit kering uit het Gemeentefonds zal echter wel de belangrijkste bijdrage voor de gemeenten moeten blijven; daarnaast zal het eigen belastinggebied van aan vullende betekenis kunnen zijn. Spreker verklaart zich huiverig voor het afhan kelijk maken van de gemeentelijke fi nanciën van de opbrengst der rijksbe lastingen. DR Beel betwist vervolgens, dat in het georganiseerd overleg in ambtena renzaken de regeringsdelegatie al leen maar de overbrengster van mede delingen zou zijn. In feite heeft zij on derhandelingsbevoegdheid en adviezen worden nog afgewacht over een mogelij ke uitbreiding van de taak dezer dele gatie. Een geheel eigen loonbeleid zal de Staat zeker niet kunnen voeren. De Regering kan moeilijk een beter voor beeld geven, dan zich aan haar eigen richtlijnen met betrekking tot het loon beleid te houden. Een besluit tot wijzi ging van de schaal-indeling voor een aan tal ambtelijke functies zal binnenkort in de Staatscourant verschijnen. Een Kerst- gratificatie moet de Regering afwijzen. Ten bate van de de-nivellering is reeds het een ander geschied en daarbij koriit nu de verhoging met 5 pet, te zamen tot een bedrag van 110 milüoen. De maatregelen met betrekking tot de ver hoogde kinderbijslagen, e.d. kosten 100 millioen. Daarbij komen dan nog de af schaffing of verlagingen der schoolgel den. De resultaten van dit alles zullen eerst eens rustig moeten worden over zien, alvorens iets nieuws in overweging zou kunnen worden genomen. Ten aan zien van de gehuwde ambtenares is spr. bereid een spoedige beslissing te bevor deren: er zijn hier echter stellig haken en ogen. De vraag, of de pensioenen van de z.g. oud-gepenslonneerden kunnen worden bezien, wacht nog op commisso riaal advies. Daarna zal op zo kort mo gelijke termijn een beslissing worden ge nomen. Ook met betrekking tot een ver betering van de Indische pensioenen zal naar een spoedige afwikkeling worden gestreefd. De gewraakte vragenlijsten voor de Indische gepensionneerden zul len zeer worden vereenvoudigd. Ten aanzien van de bescherming der bevolking is de minister volledig door drongen van de noodzaak van oefenin gen op grote scbaal. Helaas is het re sultaat van de propaganda voor de toe treding tot de mobiele colonnes nog zeer onvoldoende. Een wetsontwerp, dat voorziet in de kwestie van de schuil plaatsen heeft 's ministers Departe ment verlaten en is thans bij het De partement van Wederopbouw en Volks huisvesting. Dr Beel verklaart het eens te zijn met de opvatting, dat de leiding van de verplaatsing der bevolking (evacuatie) in één hand moet zyn. Ook het Depar tement van Oorlog heeft hier echter gro te belangen bij. De richtlijnen voor de bedrijfsbescherming zjjn inmiddels ver schenen. De vergadering wordt te kwart over vijf verdaagd tot Dinsdagmiddag. Zo mo gelijk zal die middag ook de beraadsla ging over de begroting van Maatschap pelijk Werk nog worden voortgezet. Vierhonderd Chinees-Nationalistische militairen, afkomstig uit Noord-Birma, zijn bij de Birmese grens aangekomen, om te worden doorgezonden naar For mosa. De chef van de Zuidkoreaanse vloot heeft medegedeeld, dat Amerika nog meer oorlogsschepen aan Zuld-Korea zal lenen, waaronder torpedojagers, om het communisme doeltreffender te bestrijden (Van onze parlementaire verslaggever) 's-G ravenhage, 7 November BIJ de voortzetting van de algemene beraadslagingen over de begroting van Binnenlandse Zaken spoorde ir C. N. van Dis (staatk. geve f.) de minister aan, grote voorzichtigheid te betrachten bij de samenvoeging van klei ne gemeenten. Spreker hoopt, dat in gem'eenten, waar de staatkundig-gerefor meerden een sterke positie innemen, een candidaat van deze richting ook tot bur gemeester zal worden benoemd. Hij noemde in dit verband de gemeente Aagtekerke. Mr Beernink (c.h.) had de vrees uit gesproken, dat burgemeesters van deze richting bij de uitvoering van bepaalde wetten voor gewetensconflicten konden komen te staan. De heer Van Dis meent, dat aan sollicitanten rustig kon worden overgelaten te beslissen of zy een be noeming zouden kunnen aanvaarden. Spreker acht het goed, dat er thans een wet op de leesbibliotheken zal ko men. Het is dan echter nodig, dat ook op de openbare leeszalen toezicht komt, waar volgens spreker lectuur te vinden is, welke in strjjd is met de goede ze den. In dit verband noemde spreker het laatste boek van Vestdijk: „Schan dalen". Ook het toneel en de bioscoop wei-ken het zedenverval schrikbarend in de hand. De heer Ch. J. I. M. W e 11 e r (k.n.p.) stelt vast, dat minister Beel een gema tigd en evenwichtig beleid voert, dat zijn instemming heeft. De minister dient echter te waken tegen imperialistische strevingen van de grote gem'eenten. De minister van Binnenlandse Zaken moet de beschermer by uitstek zijn van de gemeentelijke autonomie. Door de afhan kelijkheid van de rijksuitkeringen zijn de gemeenten in wezen niet autonoom. Zij zullen een eigen belastinggebied moeten hebben. Spreker sluit zich aan bij de pleidooien van de he'er Ritmeester (v.v.d) voor een behoorlijke bezoldiging óók voor het (al dan niet academisch gevormde) hogere overheidspersoneel. Dat is ook een belang voor de staat zelf. Maat regelen moeten woi-den overwogen, die in overeenstemming zijn met de positie van de staat als werkgever van talrijke intellectuelen. Evenals prof. Oud zegt spreker: „Wij moeten hebben een zo klein mogelijk ambtenarencorps, maar dat dan ook behoorlijk bezoldigd." Wat Amsterdam betreft, meent spre ker, dat deze stad volgens ons consti tutionele staatsrecht de hoofdstad van het land is. Dat vindt echter geen uiting in het geschreven staatsrecht. Spreker geeft daarom een wijziging van de grond, wet in overweging. De heer J. Blom (arb.) toont zich ongerust in aanzien van de ontwikke ling van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken en de medezeggen schap by het rijk. Waardering heeft de spreker echter voor d'e wijze waarop de regering thans het vraagstuk van de arbeidscontractanten wil oplossen. De ambtstoelage voor de burgemeesters en de bezoldiging van de wethouders acht spr. onvoldoende. De heer Blom brengt in herinnering, dat de commissie over het probleem van de gehuwde ambte nares reeds lang geleden rapport heeft ingedi'end. Kan, zo vraagt hij, thans een spoedige beslissing van de regering wor den verwacht? De heer H. van Sleen (arb.) is niet zo optimistisch als de minister over de spoedige oplossing van het politie- vraagstuk. Toch acht spr. deze spoed thans dringend noodzakelijk. De heer van Sleen betwijfelt het recht van ingrijpen van de minister ten aanzien van het politiecorps in Coevorden. Kan gemeen tepolitie zo maar ineens tot rijkspolitie worden gemaakt? Ten aanzien van de bescherming der burgerbevolking vraagt de heer Van Sleen spoedig met de nodi ge nadere maatregelen te komen en niet te zware financiële lasten op de gemeen ten af te schuiven. Premier Pella 'heeft vandaag een offi cieel protest gezonden naar de V.S. en Groot-Brittannië wegens het schieten op Italianen in Triëst. Prof. ROMME MAANDAG NAAR ZIEKENHUIS (Van een onzer verslaggevers) De leider van de katholieke fractie in de Tweede Kamer prof. mr C. P. M. Romme zal Maandag in een ziekenhuis worden opgenomen voor het ondergaan van een operatie aan zijn achillespees. Als alles goed gaat zal prof. Romme na ongeveer een week weer naar huis kun nen, maar dan zal het been nog ongeveer drie weken in het gips moeten .blijven. De Kamer-debatten zal prof. Romme dus voorlopig niet bij kunnen wonen, maar wel zal hy morgenochtend op het party congres van de K.V.P. te Utrecht nog een rede houden. Minder faillissementen in October Door de Rotterdamse rechtbank wer den in het eerste halfjaar van 1953 45 faillissementen uitgesproken van te Rotterdam gevestigden en 19 van bui ten Rotterdam, maar binnen het arron dissement gevestigden. In de eerste helft van 1952 waren het er 105. Het onder Britse vlag varende schip „Hydralock" is bij de Zuidehinese kust aangevallen door een vliegend fort van ombekende nationaliteit, waarschijnlijk van,' Formosa afkomstig. (Ingez. med.-advertentie) Zweeds schip gezonken Het Zweedse schip „Bjoerkoe" van 2258 ton is gisteravond in de Noordzee ter hoogte van de Duitse kust gezonkén na in aanvaring te zijn gekomen met het Amerikaanse Liberty-schip „Seawind". Er kwamen zeven Zweedse zeelieden om het leven. De Dr Ir M. II DAM ME, de Liftmaster van de K.L.M., die de handicaprace naar Ch.ristch.urch heeft gewonnen, ?.s gistermiddag voor een goodwill/reis naar de V.S. vertrokken teneinde er de pres taties van Met toestel als vrachtvlieg tuig te tonen. Met medewerking van enige firma's is aan. boord een kleine tentoonstelling ingericht van Neder landse producten, die in de steden Philadelphia., Richmond, Cleveland, De troit en Chicago voor het publiek toe gankelijk zal zijn. Voor de burgemees ters van die steden neemt het vliegtuig enige geschenken van Nederlandse steden mee. De Liftmaster vloog gisteren eerst naar Kopenhagen om er drie tandwielen op te halen voor een Deens schip, dat in Canada in moeilijkheden verkeert, en keerde daarna, naar Schiphol terug om van bemanning te wisselen. Gezagvoer der Kooper zal met dezelfde mensen die in de luchtrace vlogen, thans naar de V.Sgaan. De K.L.M. hoopt nog deze maand een tweede Liftmaster in gebruik te (Ingez. med.-advertewtie) fJie ga.me-bitd of the DouPo ROBERTSON'5 PORT OPORTOLONDON IN bijna iedere plaats van ons land be staat wel de een of andere vereni ging. Uit hoofde van hetzelfde vak gaat men samen. Met vereende krach ten poogt men een bepaald doel te be reiken. Men slaat de handen ineen, om een byzonder streven te bevorderen. Ook kan men alleen beoefening van muziek, sport of een liefhebberij beogen. Hoe het ook zy, er is bijkans overal verenigingsleven. Daarin wordt het besef openbaar, dat achter de veelheid van mensen de een heid der mensheid staat. Aan de buiten kant ziet men een bonte verscheiden heid van. personen, maar bij deze opper vlakkige beschouwing kan het niet blij ven. De veelheid verwart, de oppervlak kigheid ver-veelt. Hoezeer men ook in- individueel uiteen moge lopen, in de vereniging komt men bijeen. Zo is er in onze samenleving een ge stadig zoeken naar eenheid. Het onsa menhangende boeit ons niet. Dan „ram melt" het, gelijk men bij het toneel zegt. Hierom kent de dramatische kunst haar drie eenheden van tijd, plaats en handeling of idee. Op het gebied van wetenschap en wijsbegeerte zoekt ons denken overal de samenhang van dingen en gebeuren. Aldus wordt duidelijk, waarom men steeds weer redding verwacht van de eenheid. Een oud spreekwoord zegt reeds: concordia res parvae crescunt, discordia magnae dilabuntur, door een dracht groeien de kleine dingen, door tweedracht vallen de grote uitéén. In de bezettingstijd zochten we als vanzelf de eenheid met elkander. Na de oorlog tracht men ons werelddeel weer tot een gaaf geheel te maken, gelijk het woord „integratie" aanduidt. En de ganse wereld is thans betrokken bij de „Ver enigde" Naties. In dit alles leert echter de ervaring, dat de gewenste eenheid moeilijk te be reiken valt. Zelfs in het dienen van de ène God is men niet één. En ontmoe digd vragen velen: als men reeds op godsdienstig gebied geen eenheid vin den kan, waar dan wel Met dit religieuze leven zijn wij bij het diepste van de mens gekomen. Eerst van hier uit zal onderlinge een heid mogelijk zyn, van uit de diepe levenswil. Wy moeten in de grond van ons wezen één zijn met anderen, om met hen waarachtig verenigbaar te blijken. Deze wezenlijke eenheid komt tot stand in de eenswillendheid met God, in de houding van de psalmist: „Verenig myn hart tot U." Dan kunnen we, hoe verschillend aanleg, karakter en omstandigheden ook mogen zijn, elkan der werkelijk vinden. Dit is de unio mystica, de verborgen vereniging van geestelyke aard. Als wij daarin samen leven, hebben wij de ware gemeen schap gevonden, die mens en maat schappij zegent. Apeldoorn M. VAN WICHEN OVERZICHT VAN DE SITUATIE bij het stroomgat gisterochtend.. Rechts de vierde caisson, die in de elopen nacht iverd ingevaren. Links de eerst geplaatste caisson, daartussen de derde, gisteren aange bracht, en links bovenaan de tweede Phoenix. (Luchtfoto K.L.M.) ^EWSWEEK" publiceert een artikel over de criminaliteit onder de jeugd in de V.S., waarin wordt aangetoond welke belangrijke rol kinderen in Amerika spelen bij de misdaad. Of de criminaliteit van kinderen toeneemt, of niet groter is dan twintig jaar geleden, daarover schijnen verschillende meningen te bestaan. Maar uit de tegenstrijdige opvattingen kan men twee punten concluderen: de leeftijd van de jongeren, die bjj misdaden betrokken zyn of deze zelf ondernemen is dalende, terwijl bovendien de overtredingen zelf een ernstiger karakter aannemen. Verder is komen vast te staan, dat deze obscure gevallen niet meer beperkt zijn gebleven tot de achterbuurten der grote steden maar nu vaak ook plaats vinden in de buitenwijken en pro vincieplaatsen. Kinderen van goeden huize zijn tegenwoordig op grote schaal bij misdaden betrokken. Doeltreffende maatregelen ter bestrijding QNLANGS vormden in de staat Washington een groep meisjes van 13 tot 11 jaar een club met het doel in de winkels artikelen te ontvreemden. In Utah verklaarde een l-'t jarige jongen na, een vuurgevecht met de politie, dat hij een hekel had aan agenten en het zelfs jammer vond er niet één geraakt te hebben. Vandalisme is een verschijn sel, dat toeneemt onder de jeugd. In Baltimore werden in één jaar 22.000 schoolramen ingegooid, terwijl in scholen in Chicago voor IfOO.OOO dollar schade werd aangericht. In Atlanta zet ten vier jongens de remmen los van twintig auto's, die op een heuvel gepar keerd. stonden, alleen maar om te zien. of deze zouden verongelukken. De F.B.I. constateerde, dat de helft van de auto diefstallen in de V. S. door jongens be neden de 11 jaar gepleegd wordt. IN de eerste plaats zullen het de ouders moeten zyn. die het kind van jongs af aan dienen bij te brengen, respect voor het individu en andermans bezittingen te hebben. In een stad in Ohio kwamen de ouders bijeen en ont wierpen onderling een aantal regels, welke op de kinderen zouden worden toegepast. Besloten werd hoeveel avondjes men de kinderen zou laten uit gaan en op welke leeftijd meisjes naar een dansavondje zouden mogen gaan. Ook zouden de ouders steeds kennis moeten maken met de jongen, waarmee hun dochter denkt uit te gaan. Van hogerhand heeft men eveneens maat regelen genomen. In New Orleans heeft men de Storm Troopers, de Diamond Gang of de River Rats een recreatiepro gramma voorgezet: een sportveld met een baseballuitrusting bleken voldoende om de jongens van de misdaad af te houden. Als meest dringende noodzaak ziet men in de V. S. een opleiding voor politieambtenaren speciaal gericht op het behandelen en opvangen van jeug dige deliquenten. Het belangrijkste moment is steeds de eerste keer dat een kind met de politie in aanraking komt. De wijze waarop het hierna geleid wordt is van doorslaggevend belang voor het verdere verloop van de verkeerde in slag. De meeste rechters zullen een kind liever een voorwaardelijke straf geven, omdat bovendien gebleken is, dat kinderen die op proef weer vrijge laten worden, er minder gauw toekomen een tweede overtreding te begaan dan zij, die naar een opvoedingsinstituut worden gezonden. ERzijn van die dagen die je meteen bij het ochtendkrieken rozig tege moet lachen. Er zit iets prikkelends in de lucht, het vaak zo kwellende scheer- ritueel heeft iets verfrissend-lentelijks, op de tram kijk je de medemensen goedkeurend aan en alle vrouwenogen rijn plotseling diep en geheimzinnig Maar bewaar me voor die vreselijke ochtenden waarin de wereld al haar on lust schijnt samen te vallen, als de thee naar afwaswater en de tram naar men sen ruikt, als de con ducteur ongeschoren en de buurvrouw onuit- geslapen is. Waar haal je dan de moed van daan voor het obligate montere stukje, in het aangezicht van al deze groot stedelijke Weltschmerz9 Op zulke mo menten ben ik altijd jaloers op de col lega's die waar en hoe dan ook altijd van die handige oude mannetjes ontmoeten, die onder alle weersomstan digheden ra l'improviste een bezonnen brokje wereldwijsheid ten beste kunnen geven. Hoe leggen ze het aan? Stag- neert de inspiratie wip.' daar springt weer zo'n curieus mannetje achter een boom vandaan en lanceert de opmer king van de dag. Zit de vrijzinnige radio-dominee zonder aanknopingspunt wedden dat hij op de Scheveningse boulevard een sprokkelend vrouwtje tegen komt? ,JSn dat vrouwtje zei tot mijEn daarmee is de zaak al weer op gang. Zou het nu werkelijk zo zijn dat deze opmerkelijke amateur-moralisten er alleen zijn voor hen die het willen en kunnen zien De moeilijkheid is just, dat op zo'n Untergang des Abendslan- des-ochtend, als de krant vol politiek en moorden en de tram riol groezelige ge zichten staat, niemand interessant lijkt. De oplossing zal wen een forse hand in eigen boezem zijn, vrees ik. CLERC Twee voormalige ambtenaren van de Franse ambassade in Praag, die gevan gen genomen werden door de Tsjechische regering wegens spionnage, zijn onver wacht uit gevangenschap in Parijs terug gekeerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2