ALGEMEEN HANDELSBLAD glicnnre ^tnsteröamocftc gourant JLI it/ I X I Jx. JL v3 U x Vj XjL 1 het Hollands epos groots besloten Het grote moment DE OVERWINNING IS GROOT POMPEN IN ACTIE Koningin woonde sluiting laatste stroomgat bij Koningin Juliana: En groot is ons aller dankbaarheid Dijkdichting op radio en TV D VEEL WIND WIND TIJDENS WEEKEINDE Aanslag op Sjah van Iran mislukt Holland - Afsluiters COMPACTUS 126e JAARGANG No. 41249 Directeur: mr C. A. STEKETEE ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN "1Nh T~\ Tli~y~ T ""V jf~ S BLIJDSCHAP, WEEMOED EN EEN KLOKKEKLANK (Van een onzer verslaggevers) TOEN vannacht om drie minuten voor twaalf de grote vloot van werkschepen over het goudgeel verlichte slagveld-te-water bij Ouwerkerk een oorverdovend gefluit aanhief en dit geluid machtig echode over heel wachtend en luisterend Nederland, len teken dat het laatste stroomgat was gedicht, heeft onze Koningin, die de slotphase van deze zegevierende operatie had bijgewoond, haar ontroering niet kunnen bedwingen. Tranen van blijdschap om de behaalde zege, tranen ook van weemoed bij de gedachte aan de smart van zovele duizenden, welke niet door mensenvernuft kan worden geheeld, maakten, dat zij slechts weinig woorden kon uiten. Slechts woorden van dank jegens allen, die met inspanning van alle krachten alles deden om het land voor de toekomst te redden. Drie minuten na twaalf hlonk van een der schepen of van alle? we zouden het niet iveten, maar een feit is het klonk door de onwezenlijk geïllumineerde nacht verweg over het water ons Wilhelmus. Op de schepen stonden de mensen roerloos bijeen en er zal er niet een bij geweest zijn, die het ogenblik van ivijding onder de hoge sterrenheml, waarin zoeklichten geheimzinnige banen trokken, onverschillig onderging. Achter de nieuwe dijk van reuzen caissons, uit de waterwoestenij van de Vierbannenpolder, klonk ook een geluid van betekenis: de. stem van Ouwerkerks oude kerkklok, die daar eenzaam klepelde in haar klokke- stoel op het ronde plein eveneens een mengeling van blijdschap en iveemoed. En in Zierikzee vlogen de vlaggen uit in stroomlicht, de mensen op de kaden schudden elkaar de hand, zeiden: gelukkig nieuwjaarWant dat voelen zij zo, en luisterden naar het middernachtelijk carillonconcert in de stadhuistoren, het tamper en van het belletje in de dakruimte van de Korenbeurs. JJET was een lange opwindende dag voor Schouwen-Duiveland. Na het dramatische begin het hemelvuur en de donderslag heeft, als een Godsgeschenk, de zon van 's morgens tot s avonds geschenen. Van heinde en ver waren belangstellenden naar het eiland gekomen om de dichting van het allerlaatste stroomnat, bij te wonen, o.a. het gehele gemeentebe stuur van Almelode stad die Zierik zee heeft geadopteerd vrienden in de nood, vrienden in de vreugd. Tegen het vallen van de avond heeft de salonboot Regentesseplaat honderden bezoekers van de kaden weggevoerd. Veler gedachten gingen toen terug naar datzelfde silhouet van torens en daken negen maanden geleden, het eiland van benauwenis in een ruwe zee van verdriet thans een oord van nieuwe hoop. In die dagen was iedereen vervuld ran ontstellende getallen van verlies aan mensenlevens en bezittingen; 'thans wordt iedereen bezig gehouden met. getallen van winst, van victorie in de worsteling tegen het water. Men spreekt ons van drie millioen zand zakken, zeven millioen kubieke meter zand, die gebruikt zijn om Scliouwen-Duiveland te behouden. Van 450.000 m2 zinkstokken, waar voor drie millioen bossen rijshout nodig waren en 700.000 ton stort- steen. Op het eiland werkten 33 zand en perszuigers, 29 overslagkranen, 17 drijvende kranen, 105 draglines, 9 bulldozers, 126 sleepboten en 3000 bakken. En de mensen: duizenden. De betekenis van dit alles is niet in woorden en getallen te vangen. Men moet het werk gezien hebben om te weten wat het is. De Regentesseplaat is de donkerte in gevaren, maar weldra straalt aan bak boord het licht van de „zeeslag". Prof. dr ir N. A. Halbertsma, adviseur van Waterstaat in zake wegverlichting, ver telt ons iets van de door hem ontworpen natriuminstallatie, een kunstwerk in haar soort. Hij wijst naar de drie 30 meter hoge torens, die elk 21 natrium- reflectoren hebben, welke tezamen het licht van 80 a_ 90.000 kaarsen produ ceren. Het resultaat van deze verlich ting is heter geweest dan men had dur ven hopen. Het meestal trochele water; absorbeerde het schijnsel niet, voorts' bleken de „kunstmanen" geen verblin dend effect te hebben en ten slotte was het stroomverbruik opmerkelijk laag. ONDER deze bedrijven is de Regen tesseplaat voor het gat van Ouwer kerk aangekomen. Een stem uit de luidspreker zegt dat het eb is: de aller laatste maal dat het water uit de Vier bannenpolder zeewaarts stroomt: moge het nooit en nooit terug komen! De zeer krachtige stroom (vier meter per seconde) is duidelijk voelbaar, het schip boordevol passagiers maakt even een rare zwaai, op het benedendek bre ken drinkglaasjes, in het licht van de natriumlampen ziet men de wrede grijns van de sterke vijand. Er is geen sprake van het gat binnen te varen. De Prin- sesseplaat met veel Kamerleden aan boord is langszij gekomen. Dit schip in tegenstelling tot de „kielboot" Regentesseplaat, een z.g. platte boot, waarmee gemakkelijker in een sterke itroom is te manoeuvreren. Toch waagt ook de kapitein van de Prinsesseplaat het niet, deze katarak te trotseren, zelfs niet als tegen acht uur de stroom snelheid blijkt verminderd tot twee meter per seconde. „Nog altijd een poeier van een stroom" zeggen beide zeelui eenstemmig. Toch blijkt deze stroom geen nadelige invloed op de be- zinking te oefenen, zoals metingen doen constateren. Maar de knapen van sleep boten hebben óe grootste moeite om de Phoenixcaisson in bedwang te houden. VREUGDE AAN BOORD van de Breezand. Van links naar rechts: H.M. de Koningin, mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, minister-president dr W. Drees en de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir H. B. J. Witte OM negen uur wordt bekend gemaakt dat de Breezand, directieboot van de Dienst Zuiderzeewerken, zo juist •n Anna Jacobapolder is aang'ekomen. Aan boord bevinden zich de Koningin, de minister-president dr W. Drees, de ministers mr J'. Algera, J. H. B. Witte en ir C. Staf (deze als waarnemend mi nister van Landbouw en Visserij), mr D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van Waterstaat, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, ir A. G. Marius, directeur-generaal Rijkswaterstaat. Burgemeester J. Romeijn van Ouwer kerk begeeft zich naar H.M. en als hij even. later aan boord van de Regentesse plaat terugkeert, deelt hij ons mee, dat dit koninklijk bezoek bijzonder indruk wekkend is. De Koningin heeft zich. met werkers van alle rang onderhouden, zij iblijkt zeer ontroerd en geïmponeerd door :de' grootsheid van het ongeëvenaarde werktafreel op een plaats, waar in het begin, van dit jaar niets was dan een lege zwarte „vergeiten" djjk, bij een dorpje dat schier niemand kende. De gebeurtenissen volgen elkander nu snel op. Het waterverval wordt voortdurend geringer. De twee sight- seeingboten kunnen eindelijk het gat zonder bezwaar binnen varen. Men ziet hoe de enorme Phoenixcaisson aan het scharnier van haar voorgangster wordt vastgemaakt en om elf voor elf begint de draaiende beweging; de deur zal nu worden gesloten als het ogenblik van de kentering nabij is. Prof Thijsse is een machtig man bij deze operatie; hrj be paalt wanneer dit ogenblik er is. De kentering schijnt zich ditmaal uitzon derlijk langzaam te voltrekken, maar om elf uur precies wordt het de hoogste DE DIJK IS DICHT! Sirenes loeien en stoomfluiten blazen de vreugde uit. tijd, dat alle vaartuigen, die zich nog in de Vierbannenpolder bevinden, door de kier van de deur naar buiten slippen. OP de caisson, die door acht sterke sleepboten niet wordt gesleept, doch op halve kracht voortgeduwd, worden lichtseinen gegeven. De deur sluit zich geleidelijk, de opening vernauwt zich van 50 tot 20 meter en in die opening is een bootje nog bezig de stroomsnelheid te meten, uit welke meting blijkt* dat de; eb nog steeds loqipt, terwijl buitengaats het water reeds wast. Om kwart over elf: nóg twee meter opening, DAn: 50 cm, 20 cm, 10 cm. De klep is gevallen, om 11.17 uur. En nog stroomt nijdig water uit de polder door de kieren, zodat de sleepboten hard moeten blijven duwen en drukken. Om 11.25 worden de afsluiters open gezet en dit is het moment, dat het gevaarte begint te zakken. Een fotovlieghiig dwaalt onder het sterrenbeeld Orion en langs de schelblauwe ladders, die militaire zoeklichten tegen de hemelkoepel hebben opgericht. Het werpt een lichtfakkel uit, die de aamblik van het grandioze tafereel nog een beetje fantastischer maakt. De caisson helt eerst iets naar de polder toe, dan weer naar voren, opnieuw achterwaarts, zij zakt met een snelheid van één meter per drie minuten naar haar drempel, langzaam doch zeker. En dan, terwijl de véle honderden toeschouwers staan te rillen van de nachtelijke kou en van nerveuze spanning, beginnen opeens drie minuten voor twaalf de sirenes van alle schepen te loeien onder een storm van witte stoomwolken, die in het grille natriumlicht en in de felle bliksemsalvo's van fotografen en filmoperateuri apocalyptische gedaanten aannemen. De dijk is dicht, het Hollands epos groots besloten! LATER op de avond z\jn burgemees ter en mevrouw Romeijn van Ouwerkerk met een vletje over de donkere Vierbannenpolder naar hun dorp gevaren. Zij wilden deze nacht per se onder hun eigen mensen door brengen, allen tezamen rondom die een zame klok, die op het pleintje hangt in afwachting .van een toren. En voor wie oren heeft om te horen, heeft deze Ouwerkerkse klok het Hollandse epos; van de dichte dijken uitgezongen met een galm van diep vertrouwen, die de tranen van een moeder oploste in een dankbare glimlach. (Voor Dagelijks Commentaar zie pag. 4) Wij vestigen uw aandacht op: Ir VAN DIS ZIET TOENE MEND ZEDENBEDERF pag. 3 HISTORISCH LIED klonk in het Elysée pag. 4 WILT U NAAR DE MAAN? pag. Jt FILMS VAN DE WEEK pag. 7 VRIJE MIDDAG OP STRAAT (Fotoreportage) pag. 8 AMERIKA ZOEKT ZICHZELF pag. 9 ANTILLEN op weg naar nor male economie pag. 9 VERANTWOORDING VAN GIF TEN bij het Alg. Handelsblad binnengekomen voor de Stille Armen pag. 9 DE WERELD VAN VAN GOGH pag. 11 TWEE ROMANS OVER DE SCHELDE pag. 11 STADSSCHOUWBURG een weeklang onbereikbaar pag. 11 GEESTELIJKE ECONOMI SCHE ACHTERGROND der vaste fondsenmarkt pag. 15 Ter gelegenheid van de sluiting van liet dijkgat bij Ouwerkerk heeft H.M. de Koningin vanmid dag voor beide radiozenders en voor de televisie de volgende rede uitgesproken, welke rede van avond om 8 uur alleen voor de radio, niet voor de televisie, zal worden herhaald. LANDGENOTEN, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwon nen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen. De ramp bleek groter dan er ooit te voren in onze geschiedenis een is ge weest. Een heel groot leger van voor treffelijke vaklieden en geoefende, sol daten werd voor deze strijd uitgerust, met een staf van uitnemende ingenieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan materieel. Omvangrijk waren de voorbereidingen. Toch waren in Febru ari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67. Dikwjjls liep het mee, zoals bij de dichting van het reusachtige gat bij de Schelphoek. Vaak ook waren er tegenslagen, waar van die bij dit laatste gat, bij Ouwer kerk, de zwaarste was, zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitge voerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder herstel der dijlt- beschadigingen en het droogpompen, waarmee het stadium van de weder opbouw voor het toekomstig leven van alle delen van het rampgebied wordt be reikt. TAE overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uiterste inspanning van lichaam en van geest hebben gestre den, volgehouden en overwonnen, en boven dat alles uit jegens God, die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegenover de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van bun volle kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meter water soms reeds niet al zijn levensgeluk verwoes ten. Maar ook, hoe groot kan hij zijn, Prins BERNHARD moet rust houden Prins Bernhard heeft als gevolg van een verkoudheid op het laatste moment moeten afzien van de voorgenomen tocht naar het rampgebied ter ge legenheid van de sluiting van het laat ste gat bij Ouwerkerk. Op medisch advies zal hij enige dagen volledige rust nemen. De behandelende medicus zal nader beslissen, of het ver trek naar Ethiopië op 11 dezer kan blyven gehandhaafd. wanneer het beste in hem wordt opge roepen; wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strijden, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het ge loof, dat God, hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen worden hersteld, maar de wond in veler hart ls nog open. Alleen de grote, oppermach tige Heelmeester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen. Wanneer een ramp als deze dit alles heeft verwoest, dan mogen wjj de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij dat die ons zegent. m.s. COLUMBUS vraagt assistentie Het Nederlandse motorschip Colum bus van de fa Wagenborg te Delfzijl (499 brt) heeft vanmorgen een S.O.S.- sein uitgezonden waar-in assistentie wordt verzocht. Het schip, dat slagzij maakt, bevindt zich op ongeveer 50 mijl N.W. van Texel. De Siaroe, is op weg naar de Columbus, die zowel om sleepboothulp als om een reddingboot heeft verzocht. Behalve kapitein R. Oldenborger uit Ap- pingedam is er een bemanning van negen koppen aan boord. De kapitein van de Columbus heeft later geseind, dat negen personen van boord zijn gehaald. Acht zijn aan boord genomen van de Engelse trawler Prince Victor en één aan boord van een ander schip, de Mayflower. De kapitein en de kok zijn nog aan boord. De kapitein verwacht dat het schip binnen een paar uur zal zinken. (Van onze radioredacteur) dijk is dicht.- Honderdduizenden Nederlanders binnen onze grenzen en ver daarbuiten tot in de uithoe ken der wereld hebben deze historische gebeurtenis gevolgd en waren, dank zij een verheugende samenwerking in onze omroep, simultane oorgetuigen van het laatste afgrendelen onzer geschonden zeeweringen tegen de vernielende kracht van het water. Zij hebben de spontane, sobere woorden gehoord van onze vor stin, die de laatste fase van de dijkdich ting gadesloeg en in haar ontroering op dit moment slechts kon uitbrengen: „Ik zal morgen nog wat zeggen. Ik wens u nu vast van harte geluk met dit grote moment." En zij hebben mi nister Algera zijn erkentelijkheid horen betuigen jegens allen, die lange tijd dag en nacht zwoegden aan een arbeid, "e vier minuten voor middernacht met i verblijdend succes werd bekroond. Zo ooit, dan is men bjj deze gelegen heid het wonder van radio en televisie zich bewust geworden; het wonder, dat ons in staat stelde tegelijk met de toe schouwers ter plaatse het vreugdege- huil der vloot van vaartuigen te ver nemen en in eerbiedige en trotse hou ding ons volkslied over zich te laten komen, zoals het uit de instrumenten van de Ouwerkerker harmonie klonk na het triomfantelijke en dankbare gebeier van de torenklok. Men heeft deze ston den van spanning meegevoeld, toen de mannen der wetenschap met de scepsis van hun beroep tot het laatste moment nog twijfelden aan het welslagen, dat zij nagenoeg op de minuut van het vooraf bepaalde tijdstip tot feit zagen worden. Een voortreffelijke organisatie heeft ook het werk der omroepverslaggevers doen slagen en de laatste fase der Operatie Viermaal Phoenix doen mee beleven in volledig begrip voor hetgeen daar aan de zuidelijke kust van Schou wen-Duiveland zich afspeelde: het op duwen van de vierde caisson in het laatste gat tegen de ebstroom in, het afsluiten van dat gat en het secure werk van de neerlating op de bedding van rijshout en bazalt. Dank zij een uitnemende reportage heeft men dit al les nog beter kunnen volgen dan wan neer men als ooggetuige op één plaats het werk had gadegeslagen. Ooggetuigen van hetgeen sedert Woensdag voor Ouwerkerk is geschied, waren de TV-luisterkijkers in letterlijke zin door een film, die daarvan was gemaakt en die in een extra-uitzending, aansluitende op de gewone toerbeurt van de K.R.O., in hun huiskamers werd gebracht. Het was een uitnemende oriëntatie voor hen, die later het ra dioverslag volgden en het was een bete re representatie tegenover de Belgische kijkers dan De Varkenshoeder, die er aan voorafging. OUWERKERK IN AMSTERDAMSE (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen was gister avond, toen heel Nederland in span ning de sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk door de radio volgde, de belasting van de electrische centrales in Amsterdam 20.000 KW/u hoger dan gevioonlijk. Van 11 uur tot 1 uur is in de Am sterdamse centrales ongeveer 15 ton kolen verstookt om het publiek naar de radio te kunnen laten luisteren. Voor geheel Nederland wordt de hoeveelheid kolen, die in de centrales voor dit doel Is verstookt, geschat op 150 ton. Om 1 uur was alles weer normaal. FjE grandioze victorie, welke de man nen van de Rijkswaterstaat Vrij dagnacht hebben behaald, heeft ons volk vandaag weer de eendracht her geven, welke door de ramp van de eerste Februari gedurende enkele weken werd tot een bijna tastbare werkelijk heid. Maar terwijl toen ln die dagen en weken na de ramp alle energie en menselijk mededogen zich richtten op het redden van medemensen ln hun barre nood, is het thans een gevoel van intense dankbaarheid, dat al het andere overheerst. In de ruim negen maanden, die zijn verlopen tussen de rampnacht en deze volledige overwinning op het water, hebben de dijk-,.dichters" een rusteloze en toch evenwichtige activi teit ontplooid. Thans past het ons hulde te brengen aan het creatieve vernuft onze waterstaats-ingenieurs, die de plannen ontwierpen en deden uitvoeren, welke tot het Imponerend eindresultaat hebben geleld. Hulde brengen wij ook aan de opzichters, aan de bemanningen der boten en sleepboten, aan alle noeste werkers, die hun laatste krachten voor deze vreedzaamste aller overwinningen hebben ingezet. Dijk-dichters. Tezamen hebben zij een poëem geschapen van Nederlandse geestkracht en van onwrik- bare wil om sterker te zijn dan iedere tegenslag. Zelfs de piëteit, waarmede wij ook vandaag opnieuw de 1800 doden ge denken, die bij de ramp hun kostbaar leven lieten, behoeft ons niet ervan te weerhouden deze datum van 6 Novem ber 1953 als een lichtende dag ln de historie van ons volk te zien. Opnieuw heeft Nederland zijn ongebroken kracht bewezen in de strijd tegen het water. Zeeland is zijn devies trouw gebleven. En onze waterbouwkundigen en hun bewonderenswaardige staf van mede werkers hebben door deze unieke praestatle allen van hoog tot laag de dank van de bevolking verdiend. Door het prachtige, met zoveel spanning be vochten resultaat zal de naam van Ne derland een nieuwe waardering vinden in de gehele wereld. En het eenvoudige door de radio verspreide woord van H.M. Koningin Juliana, die deze apo- these van het dijkherstel met eigen ogen heeft willen aanschouwen, zal veler harten ln trilling hebben ge- bracht. Nederland kan trots zijn op de onverwoestbare veerkracht van zijn dijkenbouwers. Daar werd iets groots verricht. DE zee heeft nu geen vat meer op de Vier bannenpolder. Met de droogmaling kan men beginnende plannen lig gen al gereed. Toch kan men dit bevrijdingswerk niet eerder beginnen dan nadat de dijk bij Ouwer kerk geheel waterdicht is gemaakt, en sterk ge noeg is om een eenzijdige waterdruk te kunnen weerstaan. Doordat de gemalen zijn uitgevallen moet het droogmakings- werk in hoofdzaak door middel van pompen ge schieden. Aan de Noord kant vani de Vierbmmen- polder komen er twee. Links en rechts van Ste- vensluis. Een van deze pompen heeft een capa citeit van Jf00 mS per minuut, de andere van 100 mS. Het gemaal van Stevensluis zal zelf als hevel worden gébruikt. Aan de Zuidkant van de polder komen acht ge malen van 50 mS per minuut elk. In totaal kan dus per minuut zon der het gemaal van Ste vensluis hierbij te reke nen900 m3 water wor den weggemalen. Men mag dus verwachten, dat de Vierba/nnenpolder ca If2 dagen nadat met pom pen kan worden begon nen, zal droogvallen. Is het water in de Vierban nenpolder voldoende ge zakt, dam zal de Wol- faartsedijk niet langer een eenzijdige druk van het water behoeven te weerstaan en dit bete kent, dat ook het roater- schap Ooster- en Sirjans- land geheel kan worden leeggepompt. De Bilt verwacht Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krach tige, langs, de kust af en toe harde Zuidwestelijke wind. Vannacht min der koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt vanmorgen te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het Y (lcop Handelskade) 8.40 u., 5.0 gr. C., luchtdruk 1025.8 millibaren of 769.4 mm., windrichting en -kracht Z.Z.W. 4, max. temp. gisteren 12.0, min. temp.' 4.9, neerslag 0.4 mm. Zon morgen op 7.47, onder 17.00; -m. Maan morgen op 10.04, morgen op/onder 17.22. Eerste kwartier op 14 November. T?EN gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over Midden- Europa tot in Rtisland. Dit hogedruk- gebied beheerste de afgelopen nacht het weer in Nederland. Er was toen weinig wind en by heldere hemel daalde de temperatuur snel. Op tal van plaatsen kwam flinke nachtvorst voor, zo meldt het KNMI. Intussen bevond zich bij IJsland een diepe depressie, die in noordoostelijke richting bewoog. Deze depressie breidde haar invloed voortdurend verder over het Noordzeegebied uit, met als gevolg Zuidwesterstorm op het noordelijke deel van de Noordzee en steeds verder toenemende wind langs onze kust. De depressie zal het komende week einde het weer in Nederland blijven be heersen. Dit betekent, dat er ook morgen veel wind zal zijn. Het koufront van de depressie trekt vandaag, ver gezeld van regen over de Britse eilanden naar het Oosten. Het ziet er naar uit, dat dit front morgenochtend Nederland zal bereiken en ook hier wat regen zal brengen, al neemt het regengebied in betekenis af. Na het passeren van het Franse autoriteiten hebben bevestigd, dat er een samenzwering geweest is om de Sjah Reza Pahlevi te vermoorden door handgranaten op zjjn balcon te werpen tijdens een huidebetoging op zijn verjaardag op 26 October. Generaal Farhad Dadsetan, de militaire gouver neur van Teheran, zei dat tot dusver drie samenzweerders zijn gearresteerd. Zij zullen voor een krijgsgericht moeten verschijnen. front worden verspreide opklaringen, maar ook plaatselijke buien verwacht. De temperatuur zal morgen overdag ongeveer dezelfde zijn als vandaag. (,/Het weer in Europa" staat op pag. 13) (Ingez. med.-advertentie) in record tijd geleverd door EC0N0ST0 ROTTERDAM (Ingez. med.-advertentie) RUIMTEGEBREK IN UW ARCHIEF? geeft DE oplossing HEEMAF - Hengelo

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1