Onweer bracht ongerustheid, maar het klaarde weer op Triëst herschapen in een slagveld TEGEN TE DURE BOEKEN! l DE STERREN SPREKEN Ehj NU VERDER! Het afvalwater éérst zuiveren DE RADIO TE VELDE Moeder martelde zoontje op ergerlijke manier Hoofdcommies liet zich fuiven Verkoudheid fV' ctïlonticé Chirurg raakte burgemeester Vijftig hennen het maximum VERBLUFFEND RESULTAAT met de nieuwe ERI-POEDERSTIFT „Lippenstift" voor Suède-schoenenl DUCLOS BLIJFT BUITEN SCHOT fnah-up mr schoenen Elf doden in straatgevechten Betogers door het dolle heen Studenten jool Van buitenaf aangesticht Mogelijkheden bij koppeling netten Hilversum II weer in de aether Zaterdag 7 November 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 4 Wat aan het grote uur voorafging en wat er nog gebeuren moet Toen wij te Zierikzee aan boord gingen van de Rotterdamse Spidoboot waarop zich ook velen der genodigden bevonden, die op deskundige wijze werden ingelicht omtrent de manipulaties met .^sleepboten, kabels, peilschalen en boeien om de nachtelijke han delingen bij te wonen, bekroop ons toch een licht gevoel van nervo siteit, maar ook van trots omdat taaie landgenoten het aandurfden onze erfvijand en bondgenoot te lijf te gaan in hetzelfde duister, waarin zij nauwelijks negen maanden geleden werden overrompeld. Men herinnert zich dan weer, dat eind April een begin werd ge maakt met het werk tot sluiting van dit 'gat, maar ook hoe in de laatste weken van de zomermaand het slechte weer de eerste tegen aanval deed mislukken. 100 m3 per minuut. Het gemaal van Stevensluis zal zelf als hevel worden gebruikt. Aan de Zuid kant van de polder zijn reeds acht gemalen van elk 50 m3 per minuut geplaatst. Totaal kan dus per minuut, het gemaal van Ste vensluis niet meegerekend, 900 m3 water worden weggemalen. Men verwacht, dat de Vierban - nenpolder circa 42 dagen nadat met pompen kan worden begon nen, droog kan vallen. Ononderbroken hebben daarna 2500 mensen, onder wie 850 onvermoeide ¥ijswerkers, voortgewerkt en dikwijls woortgeploeterd in taaie klei, tot het zegevuur gloorde aan de kim, die nu tot op een paar centimeter was ge naderd. Des ochtends omstreeks half elf was de derde caisson gezonken ongeveer loodrecht tegen de eerste caisson, die als Westelijk landhoofd fungeert. Het weerbericht dat voor gisteren zou gelden scheen een vergissing te zijn. Een grijze hemel, die in het Zuiden tot zwart aanliep, hing over de rivier, waarop kleine witte kopjes liepen, Zij zagen er prachtig hoewel onheil spellend uit. Precies half negen don derde een zware onweersslag onver wacht over het donkere water, Waarna een felle slagregen volgde. Maar on verstoorbaar ging het werk door. Twee helicopters van de Kon. Marine cirkelden over het operatieterrein en naderden de „steen" soms tot op en kele meters. Om tien uur, toen het weer droog was en de zon poogde door te komen, werd het sein gegeven dat de caisson, die al enige tijd tevoren aan het draai punt van het landhoofd was bevestigd, met zwaaien kon beginnen. Volgens schema was hiervoor een tijd uitgetrok ken tot tien minuten over tien. De ma noeuvre geschiedde met een snelheid van een halve meter per seconde, ter wijl op dat moment de snelheid van het water, dat uit de polder stroomde, één meter per seconde bedroeg. Te 10.17 uur werd het bevel gegeven de afslui ters te openen. Dit was het moment waarop de stroomsnelheid 30 iot 40 cm per seconde was. Aan de zeezijde liep de caisson het eerst vol, gevolgd door de andere zijde. Binnen drie minuten was het gevaarte reeds een meter ge zakt. Volgens het programma zonk het niet geheel horizontaal. Hiermede werd ook rekening gehouden bij het bespui ten van de 175.000 m2 in en nabij het gat. Reeds tijdens deze fase van het kar wei werden de voorbereidingen getrof fen voor de definitieve sluiting. Om kwart over tien, toen het nagenoeg dood water was, zette de Zwarte Zee zich met haar 4200 pk. voor de tweede cais son,: die Donderdagavond voor het gat was aangekomen en gedurende VERZANDING Met assistentie van kleine sleepboten lu-oop zij naar het Westelijke landhoofd. in welks verlengde de betonnen kolos op enige afstand werd neergevlijd. Ook hier was uitstel niet mogelijk. Des avonds zou voor deze verplaatsing geen tijd zijn, overigens een noodzaak die hier tevens haar eigenaardige moeilijkheden toonde. Donderdag immers werd voor de mond van het gat een verzandin; van dergelijke afmetingen geconstateerd, dat de vrees bestond dat van het naar binnen slepen van de caisson geen spra ke zou kunnen zijn. Het heeft gelukkig anders mogen zijn. Met de des ochtends geplaatste cais- son kon een goed draaipunt worden gemaakt en toen de tijd rijp was ging de deur dicht. De aan de caisson ge construeerde stalen aansluitstukken pas ten tegen de als tweede en derde tot tinken gebrachte caissons. BED GESPREID De deur was dicht, maar met kleren en daarom kwamen er wederom bakken met stortsteen aan te pas en natuurlijk ook zinkstukken ter voorkoming van „spuiters", zoals de vakterm luidt, die wegens de ongelijke bodem veel water doorlaten. Een omvangrijk en zorgvuldig werk is het waterdicht maken van de afsluiting, want aan deze voorwaarde moet eerst worden voldaan evenals aan het sterk genoeg zijn ervan, om een eenzijdige waterdruk te kunnen weer staan voordat de droogmaking van de Vierbannenpolder ter hand kan wor den genomen. Ook in deze polder zijn de ge malen uitgevallen, zodat de hele droogmaking in hoofdzaak door middel van pompen moet ge schieden. Aan de Noordkant van de polder komen twee pompen links en rechts van het gemaal van Stevensluis. Eén van deze pompen heeft een capaciteit van 400 m3 per minuut, de andere van BONN (A.N.P.) Nederlandse en Duitse waterleidingdeskundigen zijn het er over eens dat het niet voldoen de is om de zuiveringsinstallatie voor drinkwater uit te breiden en te mo derniseren. Getracht moet worden het afvalwater voor het in de Rijn komt te zuiveren. De deskundigen brachten een bezoek aan het Ruhrgebied om de mogelijkheid te onderzoeken de toenemende veront reiniging van de benedenloop van de Rijn door het afvalwater van de indus trie en van de steden tegen te gaan. Deze verontreiniging bedreigt zowel de Duitse als de Nederlandse drinkwa tervoorziening. De Nederlandse deskundigen hebben kennis genomen van de stand van het onderzoek naar ontzouting van het Rijn water en naar de mogelijkheden om de smaak ervan te verbeteren. De Joodse gemeente te Amster dam heeft aan monumentenzorg ver zocht de oude synagogegebouwen aan het J. D. Meverplein te Amsterdam van de monumentenlijst af te voe ren. Indien dit verzoek zou worden ingewilligd, dan zou de Joodse ge meente het recht hebben deze gebou wen desgewenst af te breken. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad OUWERKERK. „Dat geluid van plonzende basaltblokken is te zwak", zo luidde het oordeel der radiotechnici. Dus werd het stukje met zioak geluid uit de Philips-Miller band geknipt en een ander stukje geluid werd in de plaats gelast. Toen draaide de band wéér, met sterk geluid hoewel de verslaggever Jan de Troye veronderstelde, dat de luisteraars het geheid wel „vrij vaag" zouden vinden. Zo nauw moet men het echter niet ne men. Oolc geluidsmontage heeft haar grenzen, Dank zij de goede zorgen van de radio heeft de bevolking van Nederland en daarbuiten via de Wereldomroep het sluiten van het laatste gat in de dijk van Schouwen-Duiveland kun nen meebeleven. Van uur tot uur en in het laatste stadium van minuut tot minuut heeft Hilversum de luisteraars op de hoogte gehouden van het doen en laten aan de dijk bij Ouwer- kerk. Wij schrijven Hilversum. Eigenlijk moesten wij zeggen: Radio Ouwerkerk. Drie bekende verslaggevers: Jan de Troye, Guus Weitzel en Tom Nieuwenhuijzen hebben gedurende de gehele dag met hun neus en met de microfoon vlak op het werk gezeten. Via de glibberige klei, over de stoe re caissons en in ranke bootjes hebben zij het hele werk van nabij kunnen gadeslaan. De school te Ouwerkerk, waar wij gisteren een kijkje hebben genomen, was tot een complete radiopost ingericht. In de gauwigheid telden wij daar liefst zestien apparaten, welker inge wikkeldheid viel af te leiden uit de honderden kabels, draden en draadjes, die daar in een grootse wirwar door elkaar lagen. Daar zaten de chef d'équipe Herman Fikkert met W. Kalee, H. Nieman, W. van Nispen en J. Vos gereed om het gesproken woord op te vangen en het door middel van de op het school plein staande zender weer uit te zenden naar de kerktoren van Kloetinge, vanwaar het naar Hilversum werd getrans porteerd, zodat de luisteraars het konden vernemen via hun radiotoestel. „Ik bestrafte Dirkje.... meer niet Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MAASTRICHT. „In mijn ambts periode in dit arrondissement heb ik gelukkig nog nooit een zo ernstig feit van kindermishandeling te behan delen gekregen", zei mr F. van Rijckevorssel, substituut van Officier van Justitie bij de Maastrichtse recht bank in zijn requisitor tegen de 27- jarige huisvrouw E. P. uit Nieuwen- hagen, die haar vijfjarig zoontje op weerzinwekkende wijze mishandeld had. Voor de politierechter erkende de vrouw de gepleegde feiten, hoewel zij de ernst van de mishandeling bestreed, ,,Ik bestrafte Dirkje; meer niet!" zc beweerde zij. Huisgenoten echter kon den het gemartel niet meer langei aanzien en deden aangifte. Dr Haver- is, psychiater te Venray, had de vrouw ietwat ontoerekeningsvatbaar verklaard. Zij was onbeheerst en zeer heftig. De officier van Justitie noemde de feiten weerzinwekkend. Drie maanden gevangenisstraf waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en drie jaar toezicht was zijn eis. Omdat de vrouw, die haar man reeds vier maal kwaadwillig had verlaten weer thuis was en de twee kinde ren een jongetje en een meisje haar ontnomen waren en in een inrichting geplaatst zijn veroordeelde de politie rechter haar tot drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. alsmede tot de verplichting zich onder behande ling te stellen van een psychiater ge durende de proeftijd, en voorts tot ondertoezichtstelling van de reclassering. De vrouw weende bij het aanhoren Acht maanden gevangenisstraf geëist Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Acht maanden ge vangenisstraf met ontzetting uit het recht een ambt te bekleden voor de tijd van vijf jaar heeft de procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof gisteren geëist tegen de 34-jarige voormalige hoofdcommies bij het mi nisterie van economische zaken M. F. H. Hem was ten laste gelegd oplich ting van een zakenman en het aan nemen van een belofte, wetende, dat deze hem gedaan werd om zijn plicht te verzaken door het beïnvloeden van de verdeling van de invoercontingen ten van schrijfmachines uit Oost- Duitsland. Van het eerste punt had de rechtbank H. vrijgesproken, maar voor het aanne men van de belofte had hij vier maan den gekregen. Hij was zelf echter van mening niets van dit alles gepleegd te hebben', omdat hem geen belofte was gedaan en hij bovendien, hoewel hij daartoe in de gelegenheid - was, de kenman niet in het minst had bevoor deeld. Uitvoeri#; werd deze competentie kwestie besproken, maar een juist licht werd er niet op geworpen. De procureur-generaal achtte dit ook niet van belang, want het aannemen is z.i. door de getuigenverklaringen bewe zen: wel liet hij de oplichting vallen. Een strenge straf vond hij volkomen op zijn plaats. „Deze ambtenaar heeft de goede naam van de Nederlandse ambtena ren bezoedeld en in opspraak ge bracht met zijn minderwaardige prak tijken,' die deels wel en deels niet strafbaar zijn. Diners, cadeau's enz. heeft hij aangenomen en afgezien van de strafbaarheid hiervan, typeert het toch wel de houding van deze ver dachte", zo meende de procureur- generaal. Uitspraak 20 November. van het vonnis. Huil niet zo sprak de rechter, gij hebt geen reden om- te huilen. Uw kind kon huilen, doch het deed het niet uit angst voor u, zijn moeder. Advertentie I kunt U- thans snel verdreven. Het I nieuwe, sterk ontsmettende Amyl- Meta-Cresol (250 maal zo sterk als I Phenolmet Jodium, vindt U alleen I in de aangenaam smakende ONGELUK OP DE JACHT Nieuwsdienst. Algemeen Dagblad HILVERSUM. Tijdens een jacht partij in de bossen van het Goois natuur reservaat is burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum Donderdagmiddag ge wond geraakt. Een der medejagers, een bekend chirug, die een stuk achter de burgemeester liep. schoot de burge meester een aantal hagelkorrels in het rechterdij-been. Enkele drongen er in de huid van de linkerslaap. De chirurg zelf verleende eerste medische hulp, maar achtte het toch raadzaam de ha gelkorrels onmiddellijk operatief te ver wijderen, zowel uit been als hoofd. Dit is spoedig daarop in een ziekenhuis ge schied. De burgemeester verscheen gis teren weer ten gemeentehuize om zijn bestuurderstaak te vervullen, maar zijn hoofd is aan de linkerzijde stevig opge zet en pleisters bedekken de verwondin gen. ANDRES SEGOVIA AMSTERDAM. Een volle zaal ver welkomde gisteren Andres Segovia bij zijn wederverschijning in ons land. Een volle grote zaal van het Concertgebouw wel te verstaan. En nadat de meester zijn eenzame plaats op dat wijde podium had ingenomen, was het binnen luttele seconden doodstil, Met de eerste klan ken van een aria van Frescobaldi was er weer dat wonderlijke contact, waar door de luisteraar zich als persoonlijk met Segovia verbonden voelt. Binnen het minimaal kleine bestek van de mo gelijkheden, die de gitaar biedt, ont wikkelt Segovia een rijkdom van scha keringen, die steeds door de muziek zelve wordt gedragen. Een gavotte van Bach, een suite van diens tijdgenoot Silvius Leopold Weize (waarin een magnifieke sarabande), mo dern werk van de Pool Tansman, de Braziliaan Villa-Lobos en de Italiaan Castelnuovo-Tedesco, alles aan hem op gedragen, en tenslotte Granados en Albe- mz hebben die honderden toehoorders gefascineerd. De suite van Tansman bleef achter bij de rest, omdat zij weinig eenheid van stijl vertoont, doch ook zij bevatte een fraaie en originele sara bande. Het spel van Segovia is zo mogelijk nog meer introvert geworden dan vroe ger, doch het heeft zijn eeuwig jeugdige schoonheid behouden. Het klinkt als de openbaring van een geheim, in hoogste eenvoud, dank zij een in de muziek wereld niet overtroffen beheersing van materie en geest. Het succes was ova tioneel. De WITTE. Mm Deze keer werd er in Indonesië, met name te Bandoeng, een actie tegen de prijzen van boeken ge voerd. Met leuzen als: Be scherm ons tegen hoge boeken prijzen" en „Hoge boekenprijzen fnuiken studiegeesthopen de ongeveer twintig duizend stu denten, die aan de betoging deel namen, succes te boeken. Voor de stad DEN HAAG Kippenhouders in de stad mogen er niet meer dan vijftig vol wassen hennen op na houden. Zij toch vallen onder d,e regeling van het bedrijf schap voor pluimvee en eieren, bepalend dat ten hoogste vijftig volwassen hennen mogen worden gehouden bij exploitatie van niet meer dan 25 are cultuurgrond. En over een kwart hectare grond zullen de stadsmensen wel niet beschikken. Pluimveehouders die van 25 are tot 20 ha cultur grond in gebruik hebben mogen voor elke volle hectare 200 stuks volwassen hennen aanhouden. Zij die reeds meer kippen hebben dan het hun toegestane aantal kunnen onder bepaalde voorwaarden ontheffing van de regeling Nog nooit heeft U suède-schoentjes zo onberispelijk mooi gekregen! Luchtig aantippen, vale plekken krijgen dc goéde kleur terug! De ERI-Poederstift past in ieder hand tasje en staat overal tot Uw dienst! In een wip klaar, zonder één vinger vuil te maken! ERI-poeder stuift niet en is water proof. Geen vrees meer voor regen druppel» of modderspatten. Afwijzend beslist PARIJS (Reuter en A.F.P.) Hét Franse parlement heeft gisteren gewei gerd de parlementaire onschendbaar heid van vijf vooraanstaande communis tische afgevaardigden, onder wie Jacques Duclos, op te heffen. De rege ring had verzocht hun onschendbaarheid op te heffen, omdat zij een vervolging tegen deze communisten wenste in te stellen. Een commissie uit de Nationale vergadering had over de kwestie tevo ren reeds een advies uitgebracht, waar in zij constateerde: Ofwel de Franse communistische partij is een landsver- raderlijke organisatie en dan moet men haar verbieden, ofwel zij is niet in strijd met de wetten van het land en in dat geval bestaat er geen enkele reden om tegen parlementsleden, die in vrijheid zijn gekozen, een vervolging in te stel len. Vriag Uw gchoenwinkelier of ichoenhersteller de ERI-poeder- stift, precies in de kleut, die U nodig hebt! f 1.25. ERA - DEVENTER - POSTBUS 40 door J. W. Ezerman Geval 22 Man Geboren 11 Januari 1933 te 16 n. 52'; Rotterdam. TT W karakter vertoont zeer sterke contrasten, hetgeen er eveneens aanleiding toe geeft dat u innerlijk vaak door sterke emoties beheerst wordt. U bent een type dat in het leven zeer moeilijk houvast vindt, innerlijk soms moeilijk tegen allerlei omstandigheden op kunt tornen, en u voelt zich dan ook heel vaak in buitengewoon grote mate afhan kelijk van de omstandigheden, of van alle mogelijke factoren die buiten uw eigen wils-sfeer liggen. Een en ander kan perioden in uw bestaan veroorzaken waar in u zich ten zeerste in uw bedoelingen en mogelijkheden geremd en gebonden voelt. TJ| E wil om uzelf boven de omstandighe- J-' den, die vaak moeilijk zijn, uit te wer ken, is zeer zeker aanwezig. Het kan echter zijn dat uw weinig evenwichtige natuur daarbij soms teveel in uitersten vervalt, d.w.z. dat u soms ten opzichte van anderen te scherp of on beheerst reageert, te koppig of eigengereid bent, of veel te impulsief handelt. Aan de andere kant bezit u ook eigen schappen die ertoe leiden dat u zich in de gemiddelde om gang met anderen op gelijk niveau vrij goed kunt aanpas sen, en is het voor u mogelijk om uw innerlijk ongeduld te leren bedwingen en uzelf te leren beheersen. Dit zal ech ter zeker moeite kosten. Opvallend is verder het critische element in uw karak ter: soms zelfs een bevooroordeeldheid en een neiging tot scepticisme. Vaak dient dit soort dingen echter uitsluitend om uw innerlijke gevoeligheid voor anderen te camoufleren. Want in wezen bent u buitengewoon sensitief en vatbaar voor indrukken. Zin voor humor. Steenbok Geval 23 Man Geboren 6 Januari 1934 te 0 uur v.m.; Rotterdam. bezit een karakter waarin naar voren komt een grote behoefte aan evenwicht. In de practijk van het leven zult u deze eigenschap ook daadwerkelijk kunnen benutten, en bent u over het algemeen een type dat een goed organi satievermogen paart aan een juist inzicht in verhoudingen en een goed indelingsvermogen. TT bent begiftigd met een sterk gevoel voor plicht, sy- steem, en orde doch u voert deze principes zelden of nooit te drastisch door. Met andere woorden: u bezit een buigzame natuur, die zich vrij gemakkelijk aanpast aan de heersende omstandigheden, aan mensen en situaties. Uw eigen begrippen omtrent plicht zult u dan ook nooit koste wat kost doordrij ven, doch u zult zich steeds daarin aan willen passen aan uw omgeving. Niettemin bezit u een zelfstandige natuur. Over het algemeen echter kunt u goed met anderen overweg, en weet u zich in een kring waar in u verkeert doorgaans wel bemind te maken. Sterk ontwikkeld rechtvaardig heidsbesef. Sociaal gevoel en begrip voor humane beginselen. Belangstelling voor allerlei problemen die te maken hebben met maatschappij en samenleving, wat de menselijke kanten ervan betreft. TT kunt goed met anderen samenwerken, en zult uiteraard ln het leven tamelijk veel tot samenwerking worden geroepen. Er is een zekere mate van artisticiteit aanwe zig (muzikaliteit; tekenen o.a.), die ontwikkeld kan worden,' Steenbok TRIEST (Reuter) Toen gisteravond de duisternis viel over het betwiste Triëst was de stad een slagveld gelijk: het resul taat van 48 uur onophoudelijke bloedige gevechten tussen de politie en de bevolking, die tot alles bereid schijnt om haar eisen kracht bij te zetten. Elf doden zijn er gevallen en in de zieken huizen zijn tientallen gewonden opgenomen. .Na een dag van straatgevechten waarbij de politie ook van zwaardere wapens dart alleen maar gummistok ken, pistolen en geweren gebruik moest maken zat een aanzienlijk deel van de poliitie opgesloten in de regeringegebouwen op de Piazza dell' Unita het Eendraehtsplein en het had er alle schijn van dat zij alleen maar door de belegeraars heen zou kunnen breken door de straten schoon te vegen met mitrailleurs. Tot de tanden gewapende Britse en Amerikaanse soldaten werden van het ene punt van de stad naar het andere gedirigeerd om de strijd aan te binden met grote groepen betogers. Overal ligt puin in de straten en bergen glasscherven maken het gevaar lijk over straat te gaan. Communisten en neo-fascisten heb ben hun kans schoon gezien en men gen zich onder de menigten die voor aansluiting vaif Triëst bij Italië demonstreren. RAZEND Voortdurend hebben gisteren in aller lei delen van de stad de schoten en de doffe ontploffingen van granaten weer klonken. Het scheen alsof daardoor de opwinding onder de bevolking nog toe nam. Het volk was razend. Woedende betogers stoven op een jeep met politie af en nog voor de inzittenden een schot hadden kunnen lossen stond het wa gentje al in brand, overgoten met ben zine. De betogers bleken, evenals de politie in het bezit te zijn van handgra naten en een tweede jeep werd met een handgranaat in brand gestoken. Af en toe deed de politie uitvallen naar de betogers, maar de meerder heid was veel te groot en telkens moest zij de straten en de pleinen de betogers laten. Wanneer ge weervuur een plein voor een ogen blik had schoongeveegd trad er een korte pauze in, maar kort daarna kwamen de drommen weer opzetten. De politie heeft zich stevig verschanst in de regeringsgebouwen en door telkens het plein met geweervuur schoon te ve gen kan zij zioh handhaven. .99 VLAG Verwanten van doden en gewonden verdrongen zioh gisteravond voor het grote ziekenhuis, waar men al spoedig door de voorraad bloed heen was en telegrafisch aan Italiaanse ziekenhuizen moest vragen om ogenblikkelijk bloed- plasma te zenden. Op het stadhuis wapperde tegen de uitdrukkelijke bevelen van de geallieer de commandanten in, de Italiaanse vlag. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM Er was in de nacht van Donderdag op Vrijdag feest in de studenten-sociëteit Hermes te Rotter dam. Het feest werd verstoord, toen andere studenten binnenkwamen met de bedoeling het Hermes-beeld te verove ren. Tenslotte belandden ongeveer ze ventig studenten op straat, die heel wat bewoners van de Eendrachtsweg uit hun slaap haalden. Het was ten langen leste de politie, die met veel moeite het beeld veroverde en het een veilig plaatsje op het hooffdbureau bezorgde. Daarmede was de rust spoedig weerge keerd. Gistermiddag hebben leden van de senaat het beeld afgehaald. De burgemeester weigerde de vlag te doen strijken, die, naar hij zei, gehesen was om de doden van de laatste dagen te eren. Een Britse officier met getrok ken pistool en gevolgd door 24 man po litie heeft toen de vlag neergehaald. De burgemeester heeft protesttele grammen gezonden naar Churchill en Eisenhower. OOK IN ROME Ook Rome is gisteren het toneel ge weest van heftige demonstraties, maar er heeft geen bloed gevloeid. Nationa listisch gezinde studenten demonstreer den voor Britse en Amerikaanse ambas sades en consulaten, gooiden stenen en riepen beledigingen. De politie heeft van traangas en gummistokken gebruik moeten maken om de betogers te ver jagen. Clare Luce, de Amerikaanse ambas sadrice in Rome, verklaarde dat zij be reid was om een delegatie van de beto gers te ontvangen, maar de commissaris van politie heeft het haar afgeraden. Hij zei dat zij beter kon wachten tot de rust was hersteld. De Italiaanse regering zal in Londen en Washington protesteren tegen de bloedige incidenten in Triëst. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad LONDEN (Reuter) Tussen de Ver enigde Staten en Groot-Britannië wordt op het ogenblik overleg gepleegd over het vraagstuk-Triëst. aldus heeft het Fo reign Office gisteravond meegedeeld. In Londen is men van mening dat de onlusten in Triëst zijn georganiseerd door Italianen die zich buiten het be twiste gebied bevinden. AARD- EN KRAAKGAS Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. In die Zuidihol- landise combinatie van gemeenten döe kraakgas afnemen van de BPM wordt momenteel in 26 procent van de gas- behoefte voorzien door kraakgas om gerekend op basis van stadsgas. Ir. C. F. Ruter, directeur van de afde ling gas van het gemeentelijk energie bedrijf te Rotterdam, heeft dit meege deeld in een uiteenzetting voor de leden van de algemene raad van de gemeen telijke gasvoorziening Zuid-Holland. Hij besprak er ook de mogelijkheden, die koppeling van het aardgasnet aan het kraakgasnet zou opleveren. Door noodzakelijke jaarlijkse revisies en even tuele storingen is het raffinaderijen niet mogelijk een continue levering voor de openbare gasvoorziening van belang rijk grotere hoeveelheden kraakgas, dan thans het geval is, te garanderen. Wel zijn grotere hoeveelheden beschikbaar le stellen, indien bij het uitvallen van een deel van de kraakgaslevering of bij tekorten in de winterspits een beroep kan worden gedaan op onze voorraad aardgas. Aardgas is voor de gasvoorzie ning volkomen verwisselbaar met kraak gas. Uiteraard spelen de voorwaarden, waartegen het aardgas en het kraakgas ter beschikking worden gesteld, een be langrijke rol bij de beantwoording van de vraag, of aanwending van beide gas sen ook voor de gasbedrijven voordeli ger zal zijn. LOPIK (A.N.P.)Sinds gisteroch tend is de hoofdzender Hilversum II weer ln de lucht. Door een antenne revisie is deze Lopikse zender ongeveer twee maanden op non-actief geweest, De zwakkere hulpzender Lopik III heeft in deze periode de programma's van Vara, Avro en V.P.R.O. in de aether ge bracht. De ontvangst was echter in vele delen van het land dermate slecht, dat boze reacties niet uitbleven. Het tech nisch personeel van het zendstation Ra dio Loopik heeft zich toen extra inge spannen om de werkzaamheden zo spoe dig mogelijk klaar te krijgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3