-5*7 Voeding haringvissers komt weer op de helling Titelhouder leed een nederlaag na felle strijd tegen Overdijk F RICHMOND Eerste klas kampioenschapswedstrijd 47-2 Twee spelers ongeslagen Seizoen van Opbouwritten feestelijk gesloten Met YELP0N zie je er geen barst van Onderzoek naar wat aan boord wordt gegeten Koorzang in de Vredeskerk Twee maal rond de aardbol PHIUSHAVE Vrijdag 6 November 1953 11 De uitslagen waren: Dat biljarten altijd verrassingen met zich kan brengen ondervond Henk de Kleine Donderdag, de eerste dag van het vierdaagse tournooi om de nationale kampioenstitel eerste klas groot biljart kader 47-2, dat in het clublokaal van de biljart vereniging „De Maasstad" wordt gehouden. In de middag toch leverde de Zwollenaar, die hier zün titel moest verdedigen een bijzondere prestatie, door in zestien beurten zijn partij tegen Haberer te beëindigen en derhalve een moyenne van 18.75 te noteren, terwijl hy des avonds tegen Overdijk bet onderspit moest delven en geruime tijd beneden een gemiddelde van 4 bleef. Zelfs zün serie van 106 kon hem niet redden. Scholte en Kruythof, twee deelnemers, die geen van beiden bijzonder sterk spel leverden, bleven evenwel ongeslagen en van dit tweetal ver wierf laatstgenoemde de leiding, doordat zijn algemeen gemiddelde wat hoger was dan dat van Scholte. Zo nu en dan was er veel spanning in de strijd en meermalen werden er series gescoord, die kwalitatief zeer goed waren en die voor de nog resterende dagen een belofte inhielden. De sterkste van de acht deelnemers, de kampioen van vorig jaar, had zijn eerste nederlaag te incasseren, doordat Overdijk, met groot zelfvertrouwen ten strijde trok en zelfs, toen zün positie gevaar liep, nog de kracht kon opbrengen om zyn tegenstander de baas te bltyven. In de Biljart Academie aan de Tidemanstraat te Rotterdam werd Donderdagmiddag een aanvang ge maakt met de eindstrijd om het Nederlands kampioenschap eerste klas. De finalisten waren de Am sterdammers F. Haberer. S. van Lochem en C. Wij de veld. J. de Kleine Jr. uit Zwolle. P. Kruythof te Barendrecht. L. A. van Nynatten uit Bergen op Zoom, R. Overdijk uit Zaandam en de Eindhovenaar H. Scholte. Het waren de clubge noten van Lochem en Wijdeveld, die elkaar het leven moeilijk maak ten en geruimen tijd was niet te zeggen voor wie de partij zou zijn. Doch toen Wijdeveld er in slaagde een serie van 81 te noteren, was het pleit beslecht, want Van Lochem zag geen kans meer om de achter stand, die hij had opgelopen, weg te werken. Het duel KruythofVan Nynat ten kreeg een zeer spannend slot. want nadat ze met 211207 in het voordeel van Kruythof, alle twee nog kans om te winnen hadden, bracht Kruythof een beurt van 66. waarop de Zomenaar met 40 en 33 antwoordde. Van Nynatten benutte de kansen, die hij nog kreeg niet en ging. zij 't ook met gering ver schil, op de knieën. Goede partij Na een slechte start, herstelde de Kleine zich het eerst en noteerde achtereenvolgens 69. 35, 34 en 25. Hij speelde toen met een moyenne van 30 en velen meenden, dat hij de partij in tien beurten zou uit maken. Jammer genoeg ging hij daarna wat sukkelen eii had nog ai wat beurten nodig om, zonder door Haberer bedreigd te worden, te winnen Zijn gemiddelde zakte aan merkelijk al kon hij met 18.75 meer dan tevreden zijn. De strijd tussen Scholte en Overdijk was een lijdensweg. De Eindhovenaar. die (Advertentie l.M.) «Van de week ga ik even naar de stad" is voor elke Rotterdammer een vertrouwd gezegde omdat iedereen uit ondervinding weet dat een grote sortering en een lage prijs alléén in de stad te vinden zijn. Ook deze aanbieding Congo- loper, een dubbelzijdige bou- clé-loper, een kwaliteit die al van ver voor de oorlog bekend is (die voor elke andere loper tot drie gulden niet onderdoet) zal U beter dan onze woorden over tuigen hoe U en duizenden andere Rotterdammers geld kunnen verdienen door in de stad te kopen. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van 1000 meter Congo dubbelzijdige bouclé-loper in frisse strepen per meter Yoor VINKEICENTRUM BINNENWEG. Tel. 29180 kennelijk meer wedstrijdroutine had. slaagde erin om een flinke achterstand in te lopen en Overdijk toch achter zich te laten. Dat het gevecht de moyennes drukte, valt te begrijpen. 's Avonds was van Nynatten de Amsterdammer spoedig de baas. Vooral toen de Brabander een serie van 98 scoorde kreeg hij zo'n voor sprong. dat Wijdeveld kansloos werd. De verwachte serie van hon derd bleef uit, doordat van Nijnat ten een piqué-stoot miste. Kruythof begon best tegen Haberer en het leek of hij op stap de tweede partij zou winnen. Maar toen ging hij knoeien en een geluk was het voor hem, dat de Amsterdammer de vele kansen, die hij kreeg, niet gebruik te. Wel kwam hij Kruythof angst wekkend dicht op de hielen en het dreigende gevaar wist de man uit Barendrecht te bezweren, door met 20 en een eindserie van 39 tijdig zijn totaal vol te maken. Van Lochem. die nog al met zijn zenu wen te kampen had. had tegen Scholte niets in te brengen. Spanning volop Belangwekkend daarentegen was de ontmoeting tussen de Kleine en Overdijk. Een partij, die boeide door de harde strijd van beide spe lers. Een heel slecht begin beloofde weinig goeds, doch toen Overdijk het eerst zijn zelfvertrouwen her won. leverde hem zo'n voorsprong, dat men de mening was toe gedaan, dat hij de Zwollenaar een gevoelig verlies zou toebrengen. Deze had na 18 beurten nog maar 76 caram boles en speelde dus met een moyenne van 4. Met een achter stand van 130, klemde de kampioen, die van alle deelnemers toch wel de sterkste was. de handen op elkaar en met enorme wilskracht ging hij tot de aanval over. Het ene tiental volgde op het andere en moeilijkheden werden herhaal delijk overwonnen Menig benauwd ogenblik moest de Kleine doorstaan, doch zijn grote zelfbeheersing hielp hem over alles heen. Hij passeerde de honderd de eerste serie van drie cijfers en bleef op 106 ste ken. Dat betekende, dat hij Over dijk ging bedreigen. De Zaandam mer hield evenwel hardnekkig stand en al bracht deze geen grote dingen, toch wist hij zijn rivaal van het lijf te houden. Een uiterst span nend gevecht, dat wel eens %'an in vloed kan blijken op het verdere verloop van de strijd. Twee deelne mers bleven nog ongeslagen, maar of ze zich zullen kunnen hand haven. zal in de komende dagen moeten blijken. Klaverjas-nieuws De klaverjasvereniging Bojo's Vr. gaat het eenjarig bestaan herdenken met een groot nationaal verenigings concours. dat gehouden zal worden op 9. 10, 11. 12 en 13 November a.s. in de zaal Hof van Bourgondië aan de Charloise Kerksingel 86. Ingeschreven kan worden met teams van 5 koppels; gespeeld wordt 2x 2000 punten. Het speellokaal is te bereiken met lijn 2 en bus 49 (W). Tevens organiseert deze vereniging een vrijklaverjasconcours op Zondag 8 November a.s. in zaal Westduel- straat 7. Aanvang 10 uur. De uitslag van het concours uitge schreven door de K.J.V. „Mobile" is als volgt: 1. GIT 12420; 2. HBS 12362; 3. Tijd- gat's Vrienden 12325; 4. Smeetsland 12281: 5. Noorder Boys 12264; 6. Ons Genoegen Z 12253: 7. Pleinzicht 12188; 8. De Kroon 12072; 9. Amstelbron 12013. Heinekens Bron won de envelop- peprijs, terwijl het koppel duo Fran sen met 4432 de hoogste tafel maakte. Zondag 8 November zal om 8 uur des avonds de prijsuitreiking in het clublokaal plaats vinden. De uitslagen van het St. Nicolaas- klaverjasconcours van de K.J.V. TOG Zuidplein zijn: C. Boesaard—M. C. van Leeuwen 4272; JansonMevrouw Lam 4262; Sleewits Jr.Van Luijn 4249; A. Gre- venbroekMolendijk 4223; L. Boe saardP. Grevenbroek 4223; De Boer Mevrouw Berkelder 4222; J. Kan selaarP. v. d. Graaf 4120; Schelle- kesv. d. Akker 4117; SwartH. de Rijk 4113. Zondag 8 November worden om 10 uur de laatste wedstrijden gespeeld. De KJV SSAVR (personeelsver eniging NS) heeft enkele malen de speeldagen moeten verzetten, omdat de SOV-cantine niet beschikbaar was. Het bestuur verzoekt ons te melden dat op de Zaterdagen 7 en 14 November a.s. wederom in de SOV- cantine vrije koppelconcoursen ge houden zullen worden. Bridgeuitslagen le klasse A: Eendr. 4—BBC 1 30—48, F'noord 2—ZBK 6 70—28. Centr. 2—Br. Kr. 9 26—65. le kl. B: KI. vier. 1—Br. Kr. 10 40—31, DBC 1—Br. Kr. 8 30—51. WP 3— Flard. 1 23—46. le kl. C. ZBK 5—Vlaard. 2 32—52, Eendr. 5—Br. Kr. 6 32—55. Centr. 1—H'berg 1 25—41. le kl. D: OW 1—Flard. 2 23—48, SW 1—Liga 2 36—46. ZBK 4— Br. Kr. 7 35—48. 2c kl. A: BBC 6—ZBK 9 42—46. DBC 2—IJ'monde 1 14—53. Br. Kr. 15—Kl.vie. 2 22—37. 2e kl. B: BBC 3— ZBK 12 48—50. Eendr. 6—OW 4 60—12. Liga 3BCR 5 24—31. 2e kl. C: BBC 5— ZBK 11 45—28. Eendr. 7—Br. Kr. 11 37—36. SW 2—BCR 3 24—47 2e kl. D: BBC 7— ZBK 10 3048. Br. Kr. 14—Centr. 3 33—41, Eendr. 8—OW 2 34—24. 2e kl. E: BCR 2— BBC 4 46—28. OW 3—Br. Kr. 13 48—26, Centr. 4—BBC 8 31—25. 2e kl F: Centr. 5—BBC 2 16—46. F'noord 4—ZBK 8 51— 18, Br. Kr. 12—BBC 9 29—34. Wy de veld 300 24 81 12.50 Van Lochem 245 24 33 10.20 Kruijthof 300 21 66 14.28 Van Ny"natten 288 21 51 13.71 De Kleine 300 16 69 18.75 Haberer 143 16 36 8.93 Scholte 300 37 33 8.10 Overdijk 249 37 59 6.72 Nij natten 300 22 98 13.63 Wijdeveld 177 22 26 3.04 Kruijthof 300 31 54 9.67 Haberer 228 31 36 7.35 Scholte 300 25 43 12 Van Lochem 163 25 45 6.52 Overdijk 300 29 73 10.34 De Kleine 265 29 106 9.13 Ned. m ilitaire ploeg dingt mee naar Brittannia Shield DEN HAAG. Het Nederlandse mi litaire team. dat zal deelnemen aan de jaarlijkse wedstrijden om het ..Brit tannia Shield", die van 6 tot 13 Novem ber in Londen zullen worden gehou den. is als volgt samengesteld: Zwemploeg: le luitenant H. W. Hand- graaf, 2e It N. Korevaar. serg. F. Pic- ters, sold. C. de Wit, marinier R. Zijl stra. sold. K. Kievit, sold. J. Sievers en sold. B. Th. Leydekkers. Boksploeg: Hofmeester H. Peters, sold. A. A. I. Ong a Kwien, sold. A. van Eik. sold. J. Bouvrle. sold. F. Kouwijzer. sold. A. Winkelman, wachtm. N. Linne- man, sold. P. P. Sjouwerman, sold. L. Gcrards en sold. J. Zwaan. Schcrmploeg: majoor F. E. Meyn- derts. It ter zee le kl, F. O. van Kreg- ten en kapt. H. J. Los. Schietplocg: kapt. J. .T. Cramer, kapt. J. E. E. van dcr Linden, le luit. L. Polman en serg. mej. L. Delwel. Chef d'équipe zal zijn generaal-ma- jaar mr J. D. Schepers van de gene- rale staf. Hjalmar Andersen wil naar Japan W ereldkam pioenschap voor vele landen te duur OSLO Hjalmar Andersen wil graag na de drielandenwedstrijd tussen Nederland. Noorwegen en Zweden, op 10 Januari per vlieg tuig naar Japan gaan om in Sappo ro deel te nemen aan de wereld kampioenschappen in het hardrij den. Hoewel nog geen enkele be slissing is genomen, zou men in Noorwegen van oordeel zijn. dat de Noorse hardrijders en dus ook An dersen alleen naar Japan zullen gaan. indien de Russische hardrij ders eveneens voor het wereldkam pioenschap zullen inschrijven. Tot nu toe is bekend, dat alleen enkele Zweden en Japanners in deze titel- wedstrijden zullen uitkomen. Nederland. Finland. Italië en Oos tenrijk staan afwijzend tegenover het zenden van hardrijders naar Ja pan. De reden is. dat men de daar- j aan verbondon kosten te hoog acht Zouden de Russen niet aan de we reldkampioenschappen deelnemen. dan ziet het er naar uit dat ook dc Noren verstek zullen laten gaan. In dit geval is de kans groot dat de wereldkampioenschapoen voor het j a.s. seizoen van de lijst worden ge schrapt. LONDEN De International Yacht Racing Union heeft besloten i om, indien de Scandinavische zeil- unie zou voorstellen internationale status te verlenen aan de Finn jol- len-klasse dit voorstel in gunstige overweging te nemen. Programma O.S. '56 MELBOURNE. Het voorlopig pro- fn'-i"?-3 voor de Olympische Spelen 19d6, die op 22 November geopend en op 8 December gesloten zullen wor den. is bekend gemaakt Het ziet er als volgt uit: Athletiek: 23 Nov.—i Dec. (Olym pisch stadion); basket-ball: 22 Nov. 1 Decern. (Glaciarium. Melbourne); schermen: 23 Nov.. 26—30 Nov. en 3— 7 Dec. (St. Kilda Town Hall); voet bal: 23 Nov.—1 Dec, 4 Dec. en 7 Dec. (Olympisch stadion en elders); mo derne pentathlon: 26—30 Nov. (op diverse plaatsen); gewichtheffen: 23- 26 Nov. (Tentoonstellingsgebouw); boksen: 23 Nov.—1 Dec. (Bokssta- dion); hockey: 24—30 Nov. en 3—6 Dec. (Olympisch stadion en elders): zeilen: 26—29 Nov. en 3—5 Dec. (Port Phillip Bay); schieten: 27 Nov.—1 Dec. (Williamstown); roeien: 23—27 Nov. (Wendource meer. Ballarat); zwemmen: 28 Nov.—7 Dec. (Zwem- stadion); worstelen: 29 Nov.—7 Dec. (Tentoonstellingsgebouw)wielren nen: op 1, 3. 5 en 7 Dec. Wielerbaan Melbourne); gymnastiek: 3—7 Dec. (Glaciarium. Melbourne); kano: 30 Nov. en 1 Dec. (Wendouree meer, Ballarat). Op Zondagen zullen geen wedstrij den worden gehouden. 't ZAL JE GEBEUREN! 't Zal je gebeuren, dat de eerste' stappen die je na de voltrekking van je huwelijk zet, je meteen mid den in een soort mammouth-super najaarsschoonmaak brengen! Het prille paartje, dat zoiets dezer da gen in hel stadhuis overkwam, keek Wel even angstig-verbaasd. Maar de wit-bespatte mannen met grote kwasten lachten hun vanaf hun hoge ladders zó glunder toe. dat het blanke bruidje en haar deftig zwar te bruidegom met een gerustgesteld en vertederd hart over de feestelij ke loper voortstapten, het bruilofs festijn, een huwelijksreis en hef eigen nestje tegemoet' Wereldrecord gewicht heffen WARSCHAU. Tijdens wedstrij den tussen een Poolse en een Rus sische ploeg heeft de Russische ge wichthef f er Nikolai Kostylew bij het tweehandig trekken een ge wicht van 118.5 kg omhoog ge bracht. Hiermee overtrof hij zowel het officiële wereldrecord dat sinds 26 Juli 1952 met 117,5 kg op naam staat van de Amerikaan Kono. als de prestatie van zijn landgenoot Iwanov, CALCUTTA De hockey'er Kes- hav Datt. die in het team van India dat in 1943 én in 1952 de gouden Olympische medaille veroverde, de linkshalfplaats bezette, heeft zich uit het wedstrijd-hockey terugge- j trokken. Gratis RET-abonnement en boek voor bon derdd uizendste passagier „Een wederopbouwrit door onze stad moet een tocht worden die elke Rotterdammer eenmaal per jaar wil maken." Aldus formuleerde wethouder H. E. van den Brule gistermiddag zijn goede wens voor de R.E.T. met be trekking tot dc rondritten, die dit jaar honderdduizend belangstellenden trokken. In het Groothandclsgebouw werd de traditionele sluitingsbUeen- komst van het seizoen gehouden. Enkele geschenken werden hier overhan digd aan de passagier die het ronde getal vol maakte, de heer H. Langelaar, technisch ambtenaar van dc Rotterdamse Drinkwaterleiding. „Waarom hebben de Wederop- bouwritten in Rotterdam zo'n grote betekenis?" vroeg de wethouder zich af. Zelf gaf hij het antwoord; ,.Om- Wederopbouwrit op nén lijn niet een havenrondvaart. Hij verwachtte dat het aantal deelnemers zowel uit de stad als van buiten in de ko- aan anderen laten zien". De heer Van den Brule stelde een dat wij Rotterdammers zelf behoef- mende jaren zal groeien. ..Laat er te hebben om onze wederopbouw bet volgend jaar hondertwtintïgdui- te zien en omdat we baar ook graag zend zijn zo besloot de wethouder. I Ir N. A. Bogtstra. directeur van de RET bedankte velen, die de rondritten mede deden slagen. In I het bijzonder stak hij een pluim op de hoed van de chauffers, die ..niet i alleen veel rijvaardigheid hebben, maar ook goede gastheren zijn". Met dat laatste doelde ir Bogtstra i op de vele wetenswaardigheden, die de chauffeurs tijdens de rit aan de passagiers vertellen. ..Zelf heb rk onlangs nog eens een I rit meegemaakt", aldus de directeur „en ik heb van de chauffeur aller- lei dingen over Rotterdam gehoord I die ik nog niet wist." Ir Bogtstra kwam hierna tot het uitreiken van een geschenk aan de honderdduizendste passagier. Dat cadeau was een abonnement op alle lijnen van de RET. Daar de heer Langelaar zo'n abonnement urt hoof de van zijn functie echter al bezit werd het geschenk op naam gesteld van zijn echtgenote. Om toch de honderdduizendste niet met. lege handen naar huis te sturen overhandigde de heer Leb bink hem namens het gemeentebe stuur een boekwerk over Rotter dam. Advertentie l.M.) ZO GOED UJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT (Van een onzer verslaggeefsters) Binnenkort zal de kwestie van de voeding voor de bemanningen op de haringloggers weer op de helling komen. De voeding speelde dit voorjaar een vrije grote rol bij de onderhandelingen over de loon- en arbeidsvoor waarden voor het nieuwe seizoen. Nadat de reders toen geweigerd hadden de door de unieverkeer voorgestelde verbeteringen in de aan de C.A.O. gehechte voedingslüst aan te brengen, was de ontstemming onder de vissers büzonder groot. Partyen legden de zaak tenslotte voor aan het College van rüksbemiddelaars cn, om het tüdig uitvaren van de haringvloot niet in gevaar te brengen, besloot dit college tot een kleine verbetering en stelde voor een uitgebreid onderzoek door de voedingsraad te laten verrichten. Dit onderzoek zal waarschijnlijk binnen afzienbare tüd plaats hebben, "et is te verwachten, dat men zich dan niet zal beperken tot een theoretische berekening van het aantal calorieën aan de hand van de voedingslüst, maar dat een degelük onderzoek zal worden ingesteld naar hetgeen werkeltyk aan boord wordt gegeten. genlang niet uit de kleren en moeten zij volstaan met vier a vijf uur rust per etmaal. Onderscheid gewenst tussen spek en vlees De directeur van het voorlichtings bureau van de voedingsraad, dr. C. den Hartog. schreef onlangs namelijk in het maandblad „Voeding", dat, zonder een studie van hetgeen wer kelijk aan boord wordt gegeten, niet is te zeggen of de voeding op de ha- ringloggers volwaardig is. De voe dingslüst laat immers verschillende vrijheden toe. Het is b.v. mogelyk uitsluitend spek mee te nemen in plaats van vlees. „De voedingslüst dient in dit opzicht duidelijker te zijn en slechts een klein gedeelte spek toe te laten", schrijft dr. Den-Hartog. Wanneer de hoeveelheid vlees door spek wordt vervangen komt de be manning niet toe aan het dagelijkse kwantum dierlijk eiwit, dat noodza kelijk is bij het verrichten van zeer zware arbeid. En dat de arbeid aan boord vaak zeer zwaar is. daarover bestaat geen twü'fel. Tijdens de grote vangsten komen de vissers soms da- Te weinig broodbeleg Voor het verzorgen van de viei broodmaaltijden en de warme maaltijd, die dagelijks nodig zijn bij dit grote aantal arbeidsuren zijn per week slechts 600 gram vlees of spek, tweehonderd gram kaas en de door het College van rijksbemiddelaars in het voorjaai toegekende 300 gram vleeswaren beschikbaar. Omdat deze hoeveelheden ten enenmale onvoldoende zyn eet de be manning veel zelf gevangen vis en neemt ook van huis nog broodbeleg ging mee. Maar hoe gezond vis ook moge zün, vele vissers, die reeds ja- renleng genoodzaakt zün hun menu twee a drie keer per dag met vis aan te vullen, beginnen er genoeg van te krijgen en steeds meer stemmen gaan er op om het rantsoen vlees te ver hogen. Dat deze eis zeker niet buitenspo rig is blijkt als men b.v. de Neder landse voedingslijst eens vergelijkt met de Duitse voor de haringvisserü- In plaats van 600 gram geeft de Duit se lijst 2800 gram spek of vlees per week aan. De hoeveelheid koffie en thee is op deze Duitse lijst weliswaar kleiner dan op de Nederlandse, maar daar staat tegenover, dat de Duitse vissers behalve 250 gram worst en 250 gram kaas, ook nog 500 gram jam en twee eieren per week krijgen Hiervan is op de Nederlandse lijst geen sprake. En hoewel Nederland het groenteland bij uitnemendheid is is de voorziening daarmede op de haringloggers ook verre van ideaal Per week is voor groente per schip (16 man aan boord) 15,beschik baar Wanneer men in aanmerking neemt, dat de loggers niet over een koelinstallatie beschikken, zodat ver se groenten niet lang kunnen worden goed gehouden, is het duidelük, dat men voor 15.per week voor ca. 16 man heel weinig blikgroenten kan inslaan. Het gevolg is dan ook. dat vaak. ook in de zomer, nog gezouten groenten en kool moeten worden ge geten Aardappelen soms op Het niet beschikken over een koel installatie heeft ook tot gevolg, dat slechts de eerste dagen van de reis vlees kan worden gegeten en dat ver der met spek moet worden volstaan. Wanneer bij lange reizen dan ook nog de aardappelen opraken, dan moe1, veelvuldig tot peulvruchten en spek worden overgegaan; byzonder voedzaam, maar te eentonig en arm aan vitamine C. Over het algemeen kan men zeg gen. dat de voeding op de Nederland se haringvloot ongunstig afsteekt bij die van de ons omringende landen: dat zij te eentonig is. te vet en te zwaar. Vele vissers hebben dan ook reeds op vijftigjarige leef tüd een maagkwaal, waaraan het feit, dat de kok meestal geen enkele opleiding in deze richting heeft gehad, wel mede schuldig zal zijn. HET was een stylvol koorconcert, dat de vele bezoekers van de Vredeskerk gisteravond hebben kun nen beluisteren. Het bestuur van het mannenkoor „Verenigde Zangers" heeft er zeer verstandig aan gedaan, medewerking aan deze avond te laten verlenen door het Haags ma- trozenkoor (Hofstads koorknapen). In de eerste plaats zingen deze klei ne jongens onder leiding van Theo van Elferen voortreffelijk, maar van even groot belang is, dat het afwis selend beluisteren van koorzang door „grote en kleine mannen" voor de toehoorders een grote bekoring heeft. De Verenigde Zangers hadden met het bewaren van de zuiverheid wel iets meer moeite dan hun jeug dige collega's, maar zy hebben van hun dirigent Moss Wolff al zoveel geleerd, dat ook de elementen luiste ren naar elkaar en begrijpen van de samenhang der afzonderlijke tonen wel spoedig aan de orde zullen komen. De programmakeuze van beide koren was voorbeeldig (in hoofd zaak Nederlandse en Romeinse scho len en romantiek). Vermoedelük hebben niet alle luisteraars begrepen dat het orgespel van Bram St. Nico- laas bij het concert behoorde. Jam mer. want tijdens hun ongetwyfeid interessante conversatie heeft deze organist zeer mooie werken van Pa- chelbel, Purcell en Reger vertolkt. E. S. Filiaal van Aurore in Schiebroek Een nieuw filiaal van de N.V Aurore zal a.s. Dinsdagmorgen om 10 uur worden geopend in de Cle matisstraat te Schiebroek. Het interieur is ontworpen door' de eigen technische dienst, men heeft getracht de vorderingen, wel ke in de loop der jaren op het ge bied van de zuivelindustrie zijn ge maakt. in praktijk te brengen. Moderne koelcellen, betegelingen in marmer en een speciale verlich ting geven de winkel een büzonder cachet. LONDEN. Radio Moskou heelt Donderdagavond bekend gemaakt, dat Rusland er mee ingestemd heeft lid te worden van de ILO (Interna tional Labor Organisation of the United Nations), de Internationale arbeids organisatie. Chauffeur (r.) en passagier (I.) van de R.E.T. schudden elkaar de hand. De passagier is de heer H. Langelaar die als honderddui zendste dit jaar deelnam aan een wederopbouwrit. De chauffeur is de bestuurder van de bus. waar in hij reed. Tweemaal hadden de bussen van de R.E.T. deze zomer rond de aardbol kunnen rijden als alle benzine, die nu in de wederop- bouwritten werd gestoken, voor dat doel was gebruikt. Die 87.323 kilometers werden \afgelegd tij dens 2.729 ritten. Er werden 100,752 passagiers geboekt. 5 Augustus was de drukste dag. Toen reden er 67 bussen. De druk ste Zondag was 23 Augustus, toen 44 bussen door de stad toerden, met 1606 passagiers er in. Augustus was een drukke maand. De 50.000ste deelnemer werd geregistreerd op 10 Augus tus. 16 dagen na de 25.000ste. En ook nog in Augustus, op de 27ste keek de 75.000ste passagier naar onze wederopbouw. Tot 1 Nov. duurde het echter voor de 100.U00 vol was. (Advertentie l.M.) ElECTRlSCH DROOGSCHEERAPPARAAT Judas Maccabaus van Handel BIJNA alle factoren hebben er Donderdagavond toe meege werkt de uitvoering van Handels Oratorium Judas Maccabaus onder leiding van Piet 't Hart in de Mara- nathakerk tot een succes te maken. De acoustiek in deze kerk is uitste kend. de koren zaten er bij het ge mengd koor Concordia uitstekend in en de solisten waren buitengewoon goed in vorm. Het mooist waren on tegenzeggelijk de vertolkingen van Sophie BothHaas. sopraan en An ton Eldering. bas (bewonderens waardig was bij hen beiden de dui delijkheid in de lange melismatische passages) maar ook Riek van Veen, alt en Reinliardt van Randwijk, te nor hebben hun partijen met expres sie en kundigheid gezongen. De be geleiding was bij leden van het Rot- terdamsch Philharmonisch orkest wel in vertrouwde handen, maar aanvullende pianopartijen (ook daar. waar men een clavecimbel verwacht en de pianoklank dus op de voor grond treedt) zijn natuurlijk verre van ideaal. Hermien Langejan heeft haar ondankbare partij echter zeer bescheiden en dus goed gespeeld. De medewerking van meisjeskoor Feijenoord hebben wy niet begre pen. Het heeft geen enkele zin. het jongelingenkoor door kinderen te la ten zingen, wanneer het daardoor vals en onrhythmisch wordt. Zeker niet, wanneer een uitvoering overi gens een zo loffelük peil bereikt. Er was een bevredigende belangstel ling. E. S. (Advertentie l.M.) 'SU' 19 Jun. '53 3LJUTJ53 1 Dec. 53 '"'""oern v*n«/d» ~*!5 VQlrfn.."' al •f-'ta I jloe took ja), i hoort er bij!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1