Televisie kan een zegen voor kinderen zijn als ze goed wordt gebruikt r" WLADIMIR VOORAL VOOR DB VROUW Verkouden En zij leefden nog lang en gelukkig ■Qmelïno „DE PRINS" ZAKEN. DIE DE VAN IEDERE Practische wenken n Singer TAFELKLEDEN JOINT NI ADVERTEREN VRAAGT DE VETTEN'S BOTERBIESJES Vrijdag 6 November 1935 9 =n J EDER die de snelle, '-doch zorgvuldige ont wikkeling van de Kinder Televisie in Engeland heeft bestudeerd, zal be seffen, dat dit een van de successen van de B.B.C. is. Vier jaar geleden bestond zij nog niet. Maar televisie voor kinderen heeft altijd boven aan de verlanglijstje van de B.B.C. gestaan, en zodra de nieuwe studio's in Lime Grove werden geopend, werd een Kinder Afdeling in het leven geroepen met een eigen leiding, en de pro gramma's werden uitgebreid. De zendtijd bedraagt nu gemiddeld zes uur per week, verdeeld over zeven dagen. De verdeling van deze zes uren. zó, dat een evenwich tig programma wordt, bereikt voor kinderen van vijf tot vijftien jaar uit alle lagen der samenleving (men is van plan vroeger of later een speciaal programma voor jon gelui van zestien tot negentien jaar te introduceren), is tot voor kort het grote probleem geweest. De program ma's omvatten op de meeste dagen drie of meer uitzen dingen voor verschillende leeftijdsgroepen, variërend van marionetten, verhaaltjes en pantomimes voor de kleintjes tot journaals, films, toneelstukken, wedstrijden, muziek en ballet voor de ouderen. Het doel is ontspanning, niet opvoeding of misschien wel opvoeding via ontspanning. NIET zo lang geleden is er een nieuw programma be gonnen dat erg in de smaak is gevallen. Het wordt 's middags uitgezonden en het heet „Kijken met Moeder", en het is bedoeld voor kinderen onder de vijf jaar. de heel kleintjes dus. „Kijken met Moeder" is een waardige nako meling van de radio-rubriek „Luisteren met Moeder", waar aan vele jaren van geduldig onderzoek zijn besteed. Ik geloof niet, dat Freda Ling- strom die van de schoolradio werd wegge haald om te worden bglast met de kinder televisie mij zal tegenspre ken, wanneer ik beweer dat dit haar lievelings programma is. Voor het zelfs maar genoemd werd als een afzonderlijk programma had miss Lingstrom het reeds voor bereid door aan de kleintjes een marionet voor te stellen, die Andy Pandy heette. Voordat Andy verscheen, was „Muffin het Muildier" de favoriet. Geen enkele kindertelevi sie-uitzending zou compleet zijn ge weest zonder Muffin. Muffin's faam is de Atlantische oceaan overgestoken. Onder de hoe de van Annette Mills, de zuster van de acteur John Mills, is deze aar dige kleine marionet met zijn aller liefste dwaze liedjes die met een o zo onnozel stemmetje worden ge zongen, een internationale beroemd heid geworden. Hij is de Mickey Mouse var de televisiegeneratie. Zonder echter Muffin iets te kort te doen moet toch worden gezegd, dat Andy Pandy een heel eind op weg is om hem in populariteit voor bij te streven. Andy, met zijn ted dy-beer en zijn speelgoed, is spe ciaal gecreëerd voor de heel kleine kinderen. Hij begon zijn leven als een baby-clown, maar al spoedig moest hij bepaalde verantwoorde- i uoi IO uc 1CUCII. udi Wij \7 OORAL uit Amerika v dringen tal van geruchten tot ons door over de slechte invloed, die de televisie op kinderen zou hebben. En. hoewel de televisie in ons land nog zo weinig verbreid is, dat onze jeugd er nog geen enkele invloed van heeft kun nen ondergaan, is dit toch een vraagstuk waarmee wij binnen enkele jaren zeker geconfronteerd zullen worden. Dat is de reden, dat wij in deze rubriek het artikel overnemen, dat de bekende En gelse criticus C. A. Lejeune over dit onderwerp heeft geschreven in Familie Doctor. De heer Lejeune begint zijn verhaal met een anekdote over een huisvader, die maanden lang aan een televisie-toestel voor zijn gezin had ge bouwd. Toen hij hem vroeg, hoe het toestel vol deed, zei de man grimmig, dat hij bezig was het te slopen. „Werkte het niet?", vroeg de heer Lejeune. „Het werkte veel te goed," antwoordde de man. „Ik wil het kwijt, want de kinderen zitten de hele dag naar de TV te staren inplaats van buiten te spelen of hun huiswerk te maken." Toch is de heer Lejeune van mening, dat tele visie een zegen voor kinderen kan zijn. zo lang er een goed gebruik van wordt gemaakt. En dat hangt grotendeels van de ouders af. Een verstan dige moeder zal zorgen, dat haar kinderen niet te veel naar de televisie kijken, net zoals ze er voor zorgt, dat ze zich niet overeten. Want hoe veel zorg de B.B.C. ook aan de televisieprogram ma's voor kinderen besteedt, zij kan toch de taak van de ouders in dat opzicht niet overnemen En verder waarschuwt de heer Lejeune dat zijn artikel voor het groot ste deel geba seerd is op eigen waarne mingen en er varingen en op de resultaten van persoonlijk onderzoek. Want er zijn geen of ficiële gegevens over dit veel omstreden on derwerp te krij gen. De afdeling van de B.B.C die tot taak heeft de reactie van Ie toeschouwers op de verschil lende TV-pro- gramma's te be studeren. heeft zich wel eens zijdelings met de kinderpro gramma's bezig gehouden, maar een gedetail leerd rapport over de uitwer king van TV op kinderen van verschillende leeftijden be staat er niet. Ondertrouwd H. van Hees 26 en H. Riethof 23; J. Janssen 41 en C. C. Crouwel 29; I. C. van den Oever 23 en G. S. van Eüsden J. Roggen 26 en J. F. Wijnhoven 23; H. Rühland 25 on I. M. H. Ridder 27. D ten Broeke 27 en A. I Okker 33; J. J. M. Broens 71 en G. P. A. Bak ker 65; J. Levering 20 en A. Marcus 20; F. 9. J. van Nooljen 23 en A. A. Wey- tens 20; A. G. Schuil 23 en M. W. Loij- ens 23; J. H. C. Berkhof 22 en N Ver- me ij 19; A. G. Fransen 32 en C C. M. de Graaf 39; D. de Groot 23 en M Meer man 24; A. C. Kalle 22 en J. van Brit- sem 20; H. Kinnegin 32 en J. G. Wullems 27; H. J. Lagendijk 26 en C. den Herder 21; J. R. Langerveld 24 en C. de Heide 22; G. J. van der Neut 24 en M. de Leeuw 24; D. A. Nonnekes 25 en C. M. Twigt 25; A. A. A. Ruizing 24 en A E. van Geffen 23: J. Suur 26 en W. H. D. Schadd 22; M. C. van Vianen 25 en C. Vonk 26; T. W. Waals 29 en H. A. Dors man 21; L. Zwaai 59 en M. M. Bezemer 52; J. Berkel 19 en E. Dekker 23; N. Beijderwellen 31 H. Krommenhoek A, N. de Graaf 29 en A J. Noordzij 22; Hart 24 en A. Salu 26; T. dé Blom 18 en H^Waaber 1_6: H. van Dijk 24 lijkheden op zich nemen. Een daar van is. dat hij wel ondeugend kan zijn. maar nooit echt stout. Zijn gedragingen worden met zorg gadegeslagen zelfs door tekenaars van politieke cartoons. Hij is de vrolijke metgezel, het ge zellige vriendje, dat kleine kinde ren in hun verbeelding zullen ver troetelen en mee naar bed nemen. Men heeft mij verteld dat zijn „fan mail" brieven van bewonderaars en bewonderaarsters enorm is. De kinderen geloven niet, dat hij niet echt bestaat. Niets is lukraak in de Andy Pandy-programma's. Ze zijn. na lange proefnemingen, samengesteld door Freda Lingstrom en Maria Bird. Die laatste componeert ook de liedjes, die gezongen worden door Gladys Whitred. een operazangeres die een bijzondere gave heeft om voor kinderen op te treden. Miss Bird schrijft en vertelt de begelei dende verhaaltjes. Geduldig zegt zij. drie keer achter elkaar: .Andy gaat nu weg. maar volgende week komt hij weer terug," anders komen er tranen van de jeugdige kijkers. Dan worden de poppen in een mand te slapen gelegd, zodat de kinderèn zullen begrijpen dat het voor die dag met spelen is afgelopen. De eerste Andy Pandy werd door miss Lingstrom gemaakt. Zij expe rimenteerde met drie soorten Andy's. voordat hij naar haar zin was. Op het ogenblik zijn er vijf Andy's in gebruik in de studio. Eén er van heeft magnetische han den. die het hem mogelijk maken metalen voorwerpen op te rapen en vast te houden. Toen eeu groep Amerikaanse op voedkundigen Engeland verleden winter bezocht, werden zij bijzon der getroffen door het Andy Pandy. programma De Amerikaanse tele visie. zeiden zij. had niets, dat hier mee te vergelijken was. Toen zij vernamen dat er een plan bestond om telefilms van dit programma te exporteren naar de V S. met na- synchronisatie door een Amerikaan se stem voor die van miss Bird, konden zij nauwelijks hun afschuw verbergen. „Verander er alstublieft •ets aan." vroegen ze. Het. succes van Andy Pandy moe digde de BBC aan om miss Ling strom met haar „kindergarten"-ex- perimenten verder te laten gaan. en Andy te introduceren als de ster van het nieuwe programma. „Kijken met Moeder". Hij wórdt hierin ter zijde gestaan door een stel m marionetten. genaamd de Bloempot Mannen. Deze figuurtjes. Bill en Ben. hebben een heel ander karakter dan Andy. Omdat zij „vol komen verbeelding" zijn. kan hun meer worden toegestaan, en zo kun nen zij een van de stille wensen van ieder kinderhart vervullen: iemard anders „stoute dingen" te zien doen. Behalve het poppenspel bevatten deze „Kijk met Moeder"- programma's kinderrijmpjes en lied jes. korte sprookjes en eenvoudige filmpjes van spelende jonge dieren. De zendtijd voor dit programma vier uur is zo gekozen, dat die niet samenvalt met de theetijd of de middagslaap. Want het is be langrijk. zegt miss Lingstrom. dat kleine kinderen een uitzending helemaal voor zichzelf hebben, dat ze rustig, regelmatig en zonder on derbreking kunnen kijken. EEN keer per maand wordt een programma uitgezonden voor dove kinderen. Dit is nog in het experimentele stadium en omvat meestal een filmjournaaal. een pantomine. en een knutselcursus. Soms worden dove jongens en meisjes in de studio uitgenodigd om mee te doen aan de uitzending. Bij dit programma wordt een korte langzaam-gesproken uitleg gegeven, die door liplezen kan wor den „verstaan" gevolgd door on derschriften. waardoor de kinderen kunnen controleren of zij het lip lezen goed hebben „vertaald". De BBC heeft gemerkt, dat dove men sen graag hebben, dat er toch met geluid wordt gewerkt in hun pro gramma's. omdat sommigen van hen de geluidstrillingen nog kun nen waarnemen. Ook heeft men ontdekt, dat een aantal niet-dove kinderen met nieuwsgierigheid en interesse deze programma's volgt. Daarom zendt men er een paar uit zonder enig geluid, om de niet- doven iets te laten begrijpen van wat het is om in een geluidloze wereld te leven. WAT betreft het effect van tele visie op oudere, normale Engelse kinderen moeten enige dingen worden opgemerkt. Passief toezien doen alleen zeer trage kin deren. De reactie van kinderen op iedere suggestie tot actief deelne men aan een programma, beschrijft de BBC als „hartverwarmend" en „opbeurend". Bij wedstrijden is het aantal deelnemers zelden kleiner dan drie honderd en het kan tot in de duizenden lopen. Televisie heeft geen remmende Invloed op het lezen, integendeel. Iedere keer, dat een bekend boek als feuilleton wordt gegeven tilden» de kinderuitzending, of het nu „Onder moeders vleugels", „Puck van Pook's Heuvel" of „De spoor wegklnderen" is, de bibliotheken worden overstroomd met aanvra gen om deze boeken. Men heeft herdrukken moeten tnaken om te kunnen voldoen aan de vragen, speciaal van hen. die anders zelden boeken in tegenstel ling met „boeken" in de zin van strips of tijdschriften, lezen. De afdeling voor onderzoek van de BBC heeft vastgesteld, dat 70 procent van de TV-kijkers behoort tot de bevolkingsgroep met lagere inkomens. Het grootste deel van hen woont in de steden. Is het zo veel slechter voor hen om thuis naar de televisie te kijken, dan in een bioscoop te zitten of in groepen op de straathoeken te hangen? Ik wens uit het diepst van mijn hart. dat alle kinderen die nu dage lijks naar de televisie kijken, een zeiiue kans zouden hebben om zee lucht in te ademen of naar buiten te gaan Ik zou willen, dat zij ouders harden, die de tijd en de hoedanigheden bezaten om hen in de geheimen van de literatuur in te wijden. Maar daar de dingen nu eenmaal zijn zoals zij zijn. ben ik al blij met de stimulans van de televisie voor ontstuimige jonge geesten, om te lezen te scheppen, om aan wedstrijden mee te doen. Dit zijn dingen, waarvan ik geloof, dat meeste ouders ze zullen goed keuren. Zoals Freda Lingstrom, het hoofd van de kindertelevisie, kort gele den tegen my zei: „Het behoort tot de taak van de ouders om te selec teren, om te zorgen dat een tele visie-toestel niet steeds aan biyft staan, zolang er programma's wor den uitgezonden: evenmin als men een kraan Iaat doorlnoen, omdat er nu eenmaal waterleiding in huis is. Ik geloof niet. dat wij meer kun nen doen dan de programma's zo goed mogelijk maken en hopen dat wij een begin van goede smaak kunnen vormen bij de volgende generatie." D^KKE zusje snuft en hoest, ze kan niets meer ruiken en ze is helemaal schor. „Daar heb je't nou," zeg ik. Dat komt van dat aldoor maar zonder jas ,.Dat moet je niet doen, mam," vindt d'er broer Zoiets is niet ze ker uteet je dat?" Dikke zusje luistert lodderig. ..Reneetje is ook ziek," praat, ze sip. ..en Reneetje doet nooit ze muts af." En dan na drukkelijk: „Reneetje moet in ze béd." Nou. dat hoeft dikke zusje niet. Ze mag gewoon in de kamer met om de twee uur een lepel hoest- drank. Onderwijl knipt ze bedrijvig aldoor weer nieuwe mevrouwen uit de krant. Mevrouwen in jassen truien en jurken, die stopt ze al lemaal in een doos. En als dat ver veelt gaat ze huppen en schor zin gen van: Moeder mag ik water putten'' Nee-me-kind, 't is veel te diep 's Middags brengt Hella van „de maneesje" verderop een sinaasap pel twee kleine boekjes en een krantje van Donald Duck. Ze staat in de gang in haar nieuwe houtjes- touwtjes-jas en rinkelt met d'er armband„Nee, ze komt niet bin nen. 't Is maar voor even. Ze moet gauw naar huisZe doet d'er wollen icanten aan en praat nuffig: „Mevrouw, nou wordt 't toch koud, hèZe lacht tegen de grote broer, die aan z'n fiets staat te prutsenmaar hij kijkt verstoord een andere kant uit.. De boekjes moeten meteen voor gelezen worden. Ze zijn een beetje antiek. Ze gaan over Oom Piet-uit- de-Oost en over moe die loopt vaar de kast en vult. de kan. Ze neemt wat uit een zak. het is een vijg. „Daar Kees. voor jou Dikke zusje luistert gedwee, maar als ik ermee stop pakt ze het krantje van Donald Duck, bekijkt het. ernstig en begint, óók te lezen. Langzaam, en hardop, alsof ze de woorden spelt. Ze verzint dezelfde zeurderige zinnen „Kijk daar lope ze. Kijk daar zilte ze. Kijk een ei, wat een dikke, zei Moe En aldoor slaat ze driftig een blaadje om. „Wal kan ik dat vlug, hè. En 't is nog wel hele andere let ters als op school." Tevreden legt ze 'f krantje weg: „Zo. nou is 't uit. Kan ik dat goed, hè Ze snuft en wrijft d'er verpieterd neusje. „Hella zegt., dat ik nog niet lezen kan," praat ze opeens een beetje triest. ..Tuurlijk kan je dat." troost ik, „en moot ook." Nu bekijkt dikke zusje me slim met verkouden oogjes. „Maar dat heb ik niet van juffie." knikt ze. „Weet je w'rom niet? Dat heb ik van me zelf geleerd." BIBEB. sen 27 en A. Groenendijk 17; D eijnder 22 en A. Driessen 18; 23 en J. C. den Herder 21; A- Meer 49 en G. E. Schlesler, 32. Over- Lens an der Getrouwd J. Driessen 48 en A. M. Buijs F. L Westerweel 21 en A B Hendriks 20; J. M. Dijkshoorn 24 en D. H. Jan sen 22. E. F. Schulte 35 en W. Westerweel 28; P. A. Debel 26 en A. A. M. L. Terpstra 27 A. C. de Feljter 27 en H C. Gerntseen 34; J. P. Meijer 25 en J. A Schenk 23; c: P. Smits 27 en W. H. den Otter 31.. A. Heesakkers 22 en C. van de Groe- nendaal 21 A. H. van de Wijgaart 22 en M. A. Anemaat 21; J. G. Stomph 38 en M. L. Buschhausen 30; L. Zeelen 24 en M. Witte 24; J. Blonk 23 en J. J. Plomp 17 C. van Tol 28 en M. van der Voor den 26; P. Boer 33 en P. Hoekstra 26; E. J. van 't Land 35 en J. L. Zwiep 33; H. Roos 24 en P. Korpershoek 25 R. Svend- sen 21 en E. J. van Heumen 21; C. van der Avort 30 en D. M. de Munnik 24; W Bijlsma 32 en A. Lensen 29; J. F. 't der Lecq 28 en D. Hoedeman 24; H. Lips 24 en L A. Dume 22; M. de Roode 23 en A. C. Kievit 21; M. Schim mel 24 en H. Wessels 31; J. G. Smit 37 en J. J. Meesters 29; M. Veenman 22 en W. C. van Houwelingen 20; J. L. P. van der Wiel 19 en E. J. H. Woldhuis 19- Wiskie 19 en M. Snoep 17. K. de Bes en J. I. van Drie 17; C. van Balle- gooijen 39 en M. K. Aamoudse 36; J. E. Boersen 20 en J. M. Huizer 16; B. D. Er- kens 26 en M. C. A F. Smits 26; K. van der Ham 21 en D. J. van Waardhuizen 23 J. _M. Hermes 29 en P. C. Goetgeluk 30; P. A. Dankers 18; Zieldorff 18; J. Izeboud 27 en N. Molen dijk 21: T. ,r. Jellema 26 en C. van Die- jen 24 J. de Jong 22 en G. H. C. Punt H. Klein 21 en C. Km 22: J. Mulder n J. Nieuwenhout 21; R. C. Nauwels 23 en K. Volmer 20; ,r. Overgaauw 23 en_ A. C. Berwald 20; R. j. van Rixoort 25 en D. W. Zwaneveld 21; W. J. de Roon 23 en M. Bakvis 20; A. Sparreboom 33 en C. Eikenaar 30; T. van Velzen 21 en P J. Schultz 18; J. J. H Vriidag 24 en A. Neuféghse 18; B Wielstra 31 en .M. Berghout 26; .1 .H. W. Bredemetjer 25 en N. E. de Vos 25 J. A. Bijster 23 en J. H. Dubbelt 20: H. A. A. Damen 35 en M. E. van Huessen 27; W. A. van Gelder 25 en E. Verhoef 22: K. Hakken- brak 29 en P. van de Ree 28; N. J. A. de Jong 23 en A. D. Baldal 22; K. Kerk- mans 29 en M. C. van Bezouwen 19; H. Kraak 22 en N Meeuse 21; A. Leezer 26 en S. Scholts 21; J. T. Markus 22 en P. Verhoeff 24 C. M. A. Melgert 30 en A. van Lis 20; F. G. van Noort 20 en H H. Kamermans 19; A. C M Ouwer- kerk 45 en M. A. Schenk 35; T. Roza 24 en J. van Boven 21; F. van Steenis 18 en D. Attema 17; F. J. van der Stel 21 en J. van der Velden 18- P. Stout 63 en N. van den Heuvel 61; D. J. Tijl 27 en D. van der Meer 23; C. Va renhout 28 en J. van der Zee 24; F. van Vessem 24 en P. W. Spruit 23- W. Wes- terlaken 26 en T. A. Laven 22; H. de Wit 25 en J. E. de Koomen 27; A. J. Zegers 34 en N. Tschupowa 28; L. Jans van Overbeek 25; W J. Heijnemans 22 F. A Rijken 27 J. Schluep 25 en J. Pap 22 S. Visser 22 en B. Stolk 19: L. van Dorsselaer 21 en J. L Weits G. P. Gouweleeuw 23 en L. M. T. Miltenburg 20- J. B. Kestens 24 en M. A. Swaab 22: C. C. Deflers 22 en M. W. van der KleiJ 24 B Mol 25 en N. van Olffen 22: H. van Putten 26 en C. J. Sooijs 19; A. W. Quintijn 25 en H. A. Groeneveld 18 J. J. Niewold 33 en E. M. Meijer 26; C. van Delden 20 en J. H. Wullems 18: J. H. Hokken 24 en C. van der Wielen 27 W. S. de Man 21 en J. van Weel 18; C. J. van Wouw 28 en G. E. Fleischhauer 25: W. van Kwawegen 33 en A. Hakkens 36; M. Quakkelaar 21 en P. Regeling 21M. van den Bent 27 en P J. Al. Lagerwerf 29 J. A- Salij 25 en E. S. J. Kruf 22; G. M. Schoonewil 30 en M. Ockhorst 24; J. van Beveren 25 en N. Houdé 21 C. van den Heuvel 28 en M. P. Ketting 28; P. van Ooljen 24 en G. Boer 21 E Ploemacher 25 en T. W. Zantman 23: M. Radzmski 27 en H. Vis- scher 29: M. J. van de Weghe 22 en W. van Boven 24 H. F. Bults 20 en A. van Wijk 22; M. J. D. T. Slagter 32 en N. J. de Koning 24; M. van Emmerik 31 en J. van Sint Truyen 30: L. van Rooijen 26 en H. P. Fens 20; J. P. de Bruiin 24 en J. Jansen 26: T. J. van Benten 26 en M D. W. van Beek 23; V. F. Sim mers 27 en S. Tazelaar 21; D. Bijleveid 25 en H. C. Bredius 22; M. de Kruijk 24 en G W. Brandt 23 M. D. de Wolff 27 en A. H Walther 22; P. van Prooijen 27 en A. van der Vliet 29; J. J. Jans 25 en J. Hendriksen 29: J. J. van Kuijk 35 en M. Lagewaard 28; N. L. Boom 34 en T. van Dijk 20; H. Letterie 25 en G. van der Rhee 26; P. .1. de Jongh 22 en C. van der Kerkhof 20; J. van Wijngaarden 25 en C. C. Sneep 24; W. Keur 33 en T van den Bout 28; M. T. Teeuw 27 en J. M. A. van de Polder 24; H. Koning 25 en T. Stel 23. B. Vat 2o en E. J Krijne 19. G. J. Kooij 29 en P. Teune 25; D. Ho- zeman 25 en M. Sehuller 25; A. Ha ver mans 27 en A. A. Punt BASKETBALL Arrons te sterk voor Skyblazers Mistroostig keek Tom Koeman» gisteravond naar zijn vermoedelijk verstuikte voet. Een krachtige po ging om het leder te vangen deed hem ongelukkig neerkomen met het vermelde resultaat. Voor Tom. The Arrows en het Rotterdamse team, dat 21 November tegen Haarlem speelt, te hopen, dat de verwonding spoedig zal genezen. Het was overigens zo goed be gonnen voor de geelhemden. De nieuwe aanwinst uit Amsterdam, Jerry Breusers en Tom Koeman» leidden de kampioenen naar een 284 voorsprong bij rust. tegen de energieke maar sinds vorig jaar sterk verzwakte Skyblazers. Vlak na de hervatting viel de internatio naal uit. De superioriteit van The Arrows was nu verdwenen. Het verband in de ploeg raakte zoek. Het enthousiaste spel der gasten bracht hen zelfs uit balans. Het scoren van de luchtvaart-spelera bleef echter te zwak om de gede primeerde Arrows in moeilijkheden te brengen. De eindstand was 43— 18 De uitslagen luidden: Dames: Arrows 2Spirit 9 Almonte 2Snelwiek 9—8. Heren: Rode Duivels 1Skybla zers 2 1621. Snelwiek 2—Antilok pen 1 15—39. - Overschie Voor de afdeling Overschie van Volksonderwijs heeft de heer D. van Bensveld gisteravond in Kleinpolder Oost een propagandarede gehouden. Niet minder dan vijf en twin tig nieuwe leden meldden zich na af loop aan. Tenslotte werden films ver toond. Brandende briketten in een bak kerij aan de Admiraliteitskade wedder* gisteravond geblust met enige emmer» water door personeel van slangenwa gen 10. gereedschapswagen .2. slangen wagen 8 en slangemwagen 7. Leidinggaf brandmeester J. van Roon. De Dinsdag gehouden collecte te» bate van de gezamenlijke Militair* Fondsen heeft 8.169.44 opgebracht. en P. J. van Beelen 22; A. Z. VijfvinkeS 25 en D J Kooien 21; A. W. Bleecke 27 en M. E. Woelms 25: J. Schippers 28 en K C de Mul 23; A. Slot 23 en M. A, W. Robberecht. 22. J. J. A. Wolf 23 en A. P. Smit 22; A. D Kolkman 29 en E. Lagerweij 24; L. P. Stlvius 23 en J, Fennet 22; A. P. Roos en R. J. Kappel- hof 33; ,T. Woldhuis 23 en E. Schaken- raad 21; G. J. Daenen 24 en C. Blaak 26; H. E. Werner 44 en C N. Klio 41; B. vaa der Have 25 en E. Burg 22; P. Verkerk 23 en R R. van Wol de 22. A. A. van de Ent 25 en L. M. dea Broeder 25. L de Waard 29 en M. Bunk 27. W. A. van Rijn 25 en C. M. Carati 21. J. A. Bossinga 32 en C. A. van 't Hoog 23 H. de Snoo 42 en L. Knoop 44; A. B. Versluis 22 en M. E. van Tol 20; P, D. Verwijs 27 Bergwerff 25 en H. C. van Berk 19. voor WETENSCHAPPELIJKE HUIDVERZORGING OPLEIDINGSSCHOOL TOT SCHOONHEIDS SPECIALISTE 'EDICURE EN MANICURE Een waardevol bezit. Eenmengebenlectijd long.' 14 KAR. GOUDEN MASSIEVE VERLOVINGSRINGEN VAN: Al O ORDM OL ENSTRA A T4Z GEEN FILIALEN 7 E had haar hele leven al gedacht: f Als ik een zoon krijg, heet hij Wladimir. En h\i moet blond zijn en zijn ogen zacht en grijs. Zo moet hij heten: Wladimir. Hij moet iets teders hebben en iets fiers en hij moet heel de wijdheid in zich dragen van Rusland, en van al die Wladimirs die op hun paarden door de steppe jagen. En toen ze zwanger was. zal. ze voor 't raam en zag een ruiter in de najaarsregen en zei dan. hardop, duidelijk zijn naam... Het werd een jongen van een pond of negen. Haar hele schoonfamilie kwam. uit Soest, en zei dar hij zo op oom Henry leek, en dat. hij dus notaris worden moest.. Ze riepen het aldoor. De hele week. Toen ze alleen was zei ze nog één keer: dag Wladimir en streek hem langs het haar. en na die avond zei ze het nooit meer. Straks rijdt hij op zijn stepje langs 't trottoir maar nimmer door de steppe, naar ik vrees... en hij heet Wladi mimichts. Wladi dirnichts Kees. ANNIE M. G. SCHMIDT J vond Barbara zelf het mooiste. Ik kleedde haar uit vóór ditmaal mocht ze me: alleen een hemdje en een broekje slapen stopte haar in. en wilde de kamer wif- gaan. Ze begon opeens verschrik kelijk te huilen „Niet weggaan, mama bij me blijven mama". ..Ze Is bang om in een vreemde kamer te moeten blijven", zei mijn gastvrouw, „wat moeten we daar aan doen? Ga je bij haar zitten tot ze inslaapt?" „O, nee," zei ik. „dan gaat ze vast niet slapen Nee. ik moet iets an ders bedenken." Opeens kreeg ik een idee. Ik haaide mijn mantel van de kap stok en hing die óver een stoel naast het bed. „Jij mag op mama's mantel passen. Barbara" zei ik. „en als je klaar bent met slapen dan roep je me en dan gaan we samen naar huis". Het hielp kijkend naar het ver trouwde kledingstuk, dat haar tege- i lijk de zekerheid gaf. dat mama niet weg kon lopen, nestelde I zich tevreden in de dekens. naaimachine kopen, betekent SINGER garantie 1 voor Uw gehele leven. 1 SINGER MAATSCHAPPIJ N.V j HOOGSTRAAT 170, Telefoon: 29588 Rotterdam J# ll-IO\<, Nieuw Chinees-Indisch restaurant Tartmanstr. 16a Tel. 21001 BAMI SCHOTEL v.o1,25 SATÉ BABI 4 stok 1,50 HEERLIJKE LOEMPIA 0,50 in div. moderne dessins 120/150 extra lage prijs f 598 MANUFACTURENHANDEL Noordmolenstraat 86, h/Jac. Catsstraat ONLANGS ging ik met m\jn dochter tje op bezoek. Ik bleef er langer dan ik van plan ge weest was en het werd tijd voor het mid dagslaapje van de kleine. „Ik heb geen zeil tje bij me", zei ik „en 't is ris kant om haar zonder dat in bed te leggen". „Hindert niets", zei mijn gastvrouw, „ik zoek wel iets anders. Ik heb nog een plastic regenjas, die kunnen we er voor gebruiken, of anders nemen we het zeiltje van de keukentafel of het plastic tafelkleed. Dat wordt al lemaal gemakkelijker schoon dan een natte matras". We namen de regenjas, want die MATHENESSERWËG 87, Tel. 36336 XS*\. J ROTTERDAM Te bereiken met lijnen 4. 8, 10, 17. Bus R en W.S.M. Moderne coiffures - Permanent Wave i inwellen - Haarverven - Schoonheidsverzorging Depositair KLYTIA PARIS Vraagt U onze schoontieidsgids van Klytia, ge schreven door Mevr. Valentin le Brun, welke op aanvraag gratis wordt toegezonden. CORSET CENTRALE BURG. MEINESZLAAN 20 TEL. 33323 - ROTTERDAM Het C.C. MAATCORSET Aan huis te maakt slanker, past beter en is sterker ontbieden JJ N<Uy„d.M»r Noordmolen sir. 67 met 1 Jaar garantie Desgewenst 2.50 p. week Ruime sortering Alle merken STOFZUIGERS v.a. 115.— of 2.— p. week bij BAKKER RIP NWE BINNENWEG 329 NOORDMOLENSTRAAT 42 Betaling regelen wij met U Onze 40-jarige ervaring is Uw service JERSEY PAKJES PULLOVERS. STOFFEN HENNY NOLLEN Stadhouders weg 132-134 bij kruispunt Statenweg BusB-D-Z Tram 1-3-22 Telefoon 47034 2SSa-S-Sê NIEUWE BINNENWEG 616 NiJIf Cjpitol - Rotterdam MAATSCHOENMAKERIJ G.CORBET&Zn Speciaal adres voor het repareren van BALLY- e.d. FIJN SCHOEISEL Schieweg 47 - Tel. 46025 ROTTERDAM C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1