Gillette In Genève was het anders! Aarde toont verscheidene littekens van neergestorte meteorieten Ee« Gillette Jaarlijks komen rond 36 milliard vallende sterren m dampkring WALVISJAGERS MAANDAG NAAR IJSZEE 60 Moderne techniek verzwakt onderling contact in milieu der Ver. Naties Vrijdag 6 November 1953 7 RIJPWETERINGSE WAS GEEN ECHTE, MAAR.... HTT TO Artn 99 (Van een onzer redacteuren) „Wat heeft de Rijpwêteringse molenaar Borst zich lelijk te pak ken laten nemen." zal menige lezer enkele dagen geleden hebben ge dacht toen wij meldden: de ..meteo riet", die met 'n felle lichtflits en dreunende schok bij de molen in de grond sloeg wcis géén meteo riet, maar vrijwel zeker een brokje trotyl, dat enige onverant woordelijke soldaten of andere kwajongens tot explosie brach ten. Hoe de man er toe kwam het eerste aan een meteoriet-inslag t.e denken, Joost, mag het weten, want zó vaak zijn toch niet (grote) brok ken door de hemelruimte zwervende steen of metaal in ons land neer gekomen. Muidér Borst kan echter nu wel begrijpen. hoe ontzaglijk het Boheemse jonge paar dat zich in de zomer van 1931 voor zijn inzegening naar de kerk reed schrok toen een vrij grote steen een der ruiten van de bruidskoets vernielde. De woedende bruilofts gasten waarschuwden onmiddellijk de politie, die een paar blagen ste vig aan de tand voelde, maar geen dader kon vinden. Begrijpelijk, want er was geen dader! Enkele dagen later bleek, dat die steen een meteoriet was maar dan een échte welke het feest bijna ver stoorde. En de Augsburgse timmer man. die op 3 Februari 1936 een brók als zilver glanzend ijzer, twee kilo zwaar, vlak voor zijn voeten in de grond zal slaan, is zeker niet minder ontdaan geweest dan het Bijpweteringse slachtoffer van die flauwe en uiterst gevaarlijke! grap. Twee (kosmische) voorvallen met goede afloop. Maar enkele keren getuigden doden van het (overi gens uiterst minieme!! gevaar-, dat ons door uit de wereldruimte aan- suizende stenen bedreigt. In 1939, enkele dagen voordat de Duitsers Polen binnen vielen, werd in Stiermarken een boer dood op het veld gevonden. De „moordenaar" lag naast hem: een meteoriet. Acht en twintig mensen kwamen om het leven en tientallen huizen werden verwoest toen een meteorieten regen op 12 Mei 1946 het Mexicaans stadje St. Anna teisterde. Alleen al het feit dat de dodelijke ongeluk ken door meteorieten die in recente tijden gebeurden aan de vingers van onze handen zijn te tellen duidt er op. dat de kans om door zo'n kosmische indringer ge troffen te worden vrijwel nihil is. Meeste „verdampen" Wil dit nu zeggen, dat er slechts enkele keren in de zoveel jaar meteorieten op aarde storten? Geenszins! Er zijn astronomen, die schatten, dat er jaarlijks ongeveer 36 milliard (36.000.000.000) „vallende sterren" zoals ze in de volks mond heten onze dampkring binnen dringen. Het over-, over grote deel bereikt nooit de aard korst, maar „verdampt" op zijn weg er heen. Déze gasten meteo ren genaamd kennen we alle maal. zo'n gloeiend brokje steen hebben we menigmaal langs de hemel zien flitsen. Zwaardere brok ken die we dan meteorieten noemen komen wèl op aarde neer. Maar naar schatting gemid deld twee per dag, ruim 700 per jaar. Soms zijn het vrijwel on vindbare splintertjes, die een hon- derste gram wegen, andere keren wegen ze een paar gram of iets meer, een héél enkele maal mis schien eens in een eeuw slaan respectabele stukken in de bodêm. Bij hoge uitzondering zijn ze zo groot, dat ze catastrofes veroor zaken. Zó'n meteoriet moet het zijn geweest die in de vroege ochtend van de 30ste Juni 1908 in Midden- Siberië bij Steenachtige Toen- goeska rivier ongeveer 1200 vierkante kilometer bos verwoestte. De juiste afmetingen van die meteoriet zijn niet bekend, hij is waarschijnlijk even boven de aar de in brokken uiteen gebarsten, die meer dan honderd „kraters" in de bodem sloegen met doorsneden, variërend tussen tien en vijftig meter. Men schat zijn totale ge wicht op ongeveer 200 millioen kilo! Het kratergebied had een middellijn van drie km. In het uit gestrekte gebied er om heen waren de zwaarste bomen als lucifers af geknapt of van al hun takken be roofd. Of er in het uiterst dun be volkte gebied mensen slachtoffer van deze catastrofe zijn geworden is nooit bekend geworden. Zeker is. dat als die Siberische meteoriet op GROTE krater in Canon Diablo (Arizona). Dit enorme gat, in de aarde geslagen door een neer stortende meteoriet, heeft een- doorsnee van 1200 meter en is 174 meter diep. DIT IS een bijzonder mooie foto van een deel van de melkweg. De lijnrechte streep er over is het spoor van een meteoor, die in de tijd dat de foto werd gemaakt wit-gloeiend door onze damp kring suisde. Dit is een van de weinige foto's, die ooit van val lende sterren" zijn gemaakt. een grote stad was' neergekomen duizenden huizen zouden zijn ver woest en wellicht tienduizenden mensen het leven hadden gelaten. Maar alweer: de kans, dat zó iets ooit zal gebeuren, is vrijwel te verwaarlozen. Reuzen-krater De aarde toont meer littekens van meteorieten: de krater van Canon Diablo in Arizona (V.S.) is er stellig een. Hij heeft een door snee van 1200 meter en is 174 meter diep. In Noord-Quebec (Canada) is in 1951 een meteoor-krater ontdekt, die vermoedelijk de grootste op aarde is: zijn middellijn is ruim 3000 meter, hij is rond 400 meter diep en heeft een omtrek van elf. Het moet een geweldig groot brok steen zijn geweest, dat zich daar met. zo verwoestend geweld in de aardkorst heeft geboord. Op 12 Februari 1947. in honderden stukken, kwam een vergruizelde meteoriet neer in Oost-Siberië. De uitgegra ven stukken wogen bijna 9000 kilo. Nog steeds is niet geheel opge helderd waar de meteorieten van daan komen. Sommige astronomen menen, dat 't resten zijn van een in oeroude tijden geëxplodeerde planeet, die waarschijnlijk rond- zweefde ergens tussen de planeten Mars en Jupiter. Die resten planetoïden zouden soms door de aantrekkingskracht van hun grote zusters uit hun baan worden getrokken en nu en dan die van de aarde niet meer kunnen weer staan, waardoor zij „naar beneden" storten. Anderen menen, dat die milliarden brokken en brokjes een eigen. langwerpig-ellipsvormige baan hebben om de zon. Ook zou den er zijn, die als een lensvormige wolk van steengruis op enige af stand van de zon cirkelen. Hoe dan ook, zeker is dat de mil liarden meteoren, die jaarlijks de dampkring binnendringen. het totale gewicht van de aarde dóen toenemen met minstens 800 ton per jaar. Dit. lijkt niet veel maar als men weet. dat de aarde zo'n dikke drie milliard jaar oud is en aanneemt, dat die meteorenregen al die tijd heeft aangehouden, dan toont een simpel rekensommetje aan. dat onze planeet tijdens haar leven méér dan 2400 milliard ton zwaarder moet zijn geworden. Kapitein van „Leyte" treft geen blaam BOSTON. E«n commissie van onderzoek van de Amerikaanse vloot heeft Donderdag te Boston vastgesteld, dat de commandant van het Amerikaanse vliegdekschip „Leyte". kapitein-ter-zee Ahroon, geen .blaam treft voor de ontploffing en de brand aan boord van zijn schip in de haven van Boston. Bij deze ramp, die in October geschied de, kwamen 37 personen om het le ven en werden er 39 gewond. Treinenloop Gouda- Rotterdam normaal UTRECHT. Het spoorverkeer tussen Gouda en Rotterdam was gisteravond om half zeven weer normaal. Pendeldiensten zowel als autobusdiensten zijn opgeheven. Treinen op het baanvak Rotter damGouda v.v. rijden alle weer. zij het dat de dienstregeling op dit traject is losgemaakt van die op de overige lijnen, zodat te Gouda niet op aansluiting kan worden ge rekend. Komend seizoen veel import citrusfruit ROTTERDAM. In het komend seizoen kan ons land een vrij be langrijke import van citrusfruit (ci troenen, sinaasappelen, grape-fruits e.d.) tegemoet zien. Het van Spanje af te nemen contingent van 53.000 ton kan bijna onbeperkt worden uitge breid en ook op een flinke invoer van Jaffa's uit Israel mag worden ge rekend. Uit Italië kunnen de impor- teux-s eveneens onbeperkt citrusfruit importeren. Dit deelde gisteren de heer R. Mol mee, vóórzitter van dé Nederlandse Bond van Grossiers in Zuidvruchten, die te Rotterdam vér gaderde. Chinese Nationalisten laten Panamees schip vrij HONGKONG. Het onder Pe- namese vlag varende schip „El Bre- non" is Donderdag de haven van Hongkong binnengelopen, nadat het twee en een halve maand door de Chinese Nationalisten was vastge houden. De kapitein, de Noor Ugland, ver telde. dat enkele leden van zijn geheel uit Chinezen bestaande be manning de Nationalisten hadden verzocht het schip te onderscheppen toen het onderwég was van Hong kong naar Poésan in Zuid-Korea. Maandag zullen de twee thans aan de Parkkade liggende walvis jagers A. M. 5 Johanna W. Vinke en de A.M. 7 Renee W. Vinke de Nieuwe Waterweg uitstomen met als bestemming de haven van Kaapstad op de Zuidelijke helft van de aardbol. Van Kaapstad uit zullen zij tezamen met de „Wil lem Barendsz" en de overige „catch ers" nog een paar duizend zee mijlen verder naar het Zuiden af zakken om in het ruwe en koele gebied van de walvisachtige die ren te geraken. De Johanna en de Renee waren voorheen Engelse corvetten, die door de N.V. Werf De Hoog aan de Waaldijk zijn verbouwd. Het inrichten van walvisjagers gaat 'n specialiteit van deze werf worden, aangezien met inbegrip van deze twee nieuwste catchers reeds tien jagers voor de Nederlandsche Maat schappij voor de Walvisvaart wer den gereed gemaakt. De Johanna en de Renee heb ben een lengte van 60 meter, zijn 10 meter breed, terwijl de hoogte tot het hoofddek 5.33 meter be draagt. Zij worden voortbewogen door een sterke zuigerstoom ma chine, die stoom ontvangt van twee door olie gestookte ketels. De snel heid van deze uiterst wendbare vaartuigen is niet gering, op de keurig verlopen proeftochten lie pen ze 15 zeemijlen per uur. Voor de 22-koppige bemanning is een gerieflijke accommodatie in gebouwd. Het nautische instru mentarium is zeer uitgebreid en omvat o.m. radar, radio-telefonie en telegrafie, gyro- en vloeistof- kompassen. Op de uiterste punt van de voorplecht, van de brug af direct bereikbaar, staat het zwa re harpoen kanon opgesteld. Ach ter de middenophouw zijn grote lieren gemonteerd, waarmede ge dode walvissen langszij het schip kunnen worden getrokken en daar na naar het fabrieksschip gesleept. Van deze beide jagers ging het gerucht, dat ze in staat zouden zijn door middel van via het water uit gestoten electrische impulsen de in de buurt zwemmende walvissen te Voor het candidaatsexamen electro- technisch ingenieur: W. F. Cammel en J. E. Speelman. Voor het examen ci- viel-ingenieur D. C. de Jong. Voor het examen electrotechniseh ingenieur B. J. Beukelman en L. Dekker, verdoven, zodat ze aan de opper vlakte komen drijven Hiervan is echter geen sprake. Het systeem is wel eens toegepast., maar met een averechts resultaat. De walvissen bleven namelijk vrolijk door zwem men, maar de „gunner" (harpoe nier) sloeg verdoofd tegen het dek! (Advertentie l. M.) 'ft Mooi en practisch cadeau veiligheidsscheerapparaat Een geschenk waar iedere man, elke morgen, opnieuw plezier van beleeft. Vraag er een op Uw verjaardag, voor de komende feestdagen óf. tracteer V zelf er eens op. Dit ia de Gillette 24.. Driedelig apparaat in plastic etoi en 2 blauwe i 0 90 li L\ Gillette mesje*. Prija Dit ia de Gillette S2. Eendelig apparaat, aware uitvoering. In aierlijk etui, met Diapenier. bevattende 10 1 Q blauwe Gillette meajea. Prijs 11 UI Vijf en twintig jaar melkbezorger Dé heer F. A. van Wijk. die gis teren een kwart eeuw melkbezorger is bij de R.M.I.. ontving 's morgens een paar dingen waar hij erg blij mee was. De directrice overhan digde hem op het hoofdkantoor een enveloppe met inhoud, van de Ver eniging voor Nijverheid en Handel kwam de toezegging voor een in signe en een vererend getuigschrift en de collega's van de R.M.I. droe gen een fraai geschenk aan. Zilveren jubileum bij Electrostoom Gisteren was de heer G. Weyling 25 jaar in dienst van de firma Electrostoom. De heer Weyling be gon zijn loopbaan als magazijn knecht en is thans een gewaardeer de kracht in de fabriek als electro techniseh bankwei'ker. In de perso- neelscantine is hem door de directie een enveloppe met inhoud overhan digd. Van zijn collega's ontving hij een leunstoel. Motorschip „Geger" over gedragen aan rederij in Indonesië DELFZIJL. Op de Eems is Donderdag de officiële proefvaart ;ehouden van 't motorschip „Geger", lat gebouwd is bij de scheepswerf G. J. van der Werff te Wester broek voor rekening van de rederij Kepala Perusahaan Garam Dan Soda Negeri" te Djakax-ta. Het schip is gebouwd onder toe zicht van het bweau Veritas voor de kleine kustvaart. Tijdens deze proefvaart werd het schip tot volle tevredenheid overgenomen door ver. tegenwoordigers der „Zout Carne gie" te Djakarta. Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjea eo veilig* beidsvskje voor niet (Zelfde prijs al» pakje van 10 stuks) Precisieseheerapparaten. Verkrijgbaar van f. 1.10 t.m. f. 25-« Eert „goeie morgen'''' l/egint niet Gillette ZOALS een zakenman naar de jaarbeurs gaat, zo gaat een po litiek journalist naar de jaarverga dering van de Verenigde Naties. Hij ontmoet er zijn oude „relaties", die anders soms in uithoeken van dé we reld moeten worden opgezocht. Zij weer hebben alle gelegenheid gehad de stemming van anderen te peilen, en zijn, na deze revue, meer dan in hun dagelijkse omgeving tot be schouwend gesprek geneigd er. uitge rust. De over internationale politiek schrijvende journalist kan van be richten. artikelen van ander-en en eigen combinaties niet bestaan, als hij een innerlijk contact wil houden met de stand van zaken in de we reld. en wil blijven onderscheiden wat op effect berekende woorden en daden zijn, en wat ware wensen, be doelingen. verdenkingen en ver wachtingen. De vooruitgang der techniek heeft zijn mogelijkheden ter Assemblée niet verbeterd. Dat is reeds niet het geval door de inrichting van de wol kenkrabber. waarin de Vex-enigde Naties nu haar tehuis hebben gevon den. Hoe snel en geriefelijk ook het vervoer van verdieping naar verdie ping is. ook de leden van het secre tariaat klagen dat hun Onderling con tact veel verzwakt is na de overgang van de horizontale verdeling van Lake Success naar de verticale ver deling over 39 verdiepingen van New York. Voor de journalist echter is dit niet het grootste verlies. Erger is voor hem de nieuwe vrijwel vol maakte vertalingsmethode. Men zet een hoortoestel op, dat naast iedere stoel hangt, men draait een nummer, en men verneemt in de taal die men wenst, wat de spreker van het ogen blik verkondigt. Vroeger, in Genève, was dat anders. Na iedere redevoe ring volgde de vertaling. Enkele malen waren het er twee achter el kaar. Wie de rede verstaan had, ver liet de zittingszaal en slenterde rond, zoekende naar conversatie, in de rui me wandelgang die daaraan grensde. Dat was niet enkel het terrein voor de grote oogst der journalisten, daar spraken ook de gedelegeerden veel meer met. elkaar onder onmiddel lijke indruk van het gehoorde vaak. dan nu mogelijk is. Daar werden soms grote, politieke zaken gedaan, werd de grondslag gelegd voor com promissen. Staatslieden van grote naam en invloed, zoals Briand. Eden, Lord Robert Cecil, Stresemann, Lit- winow, Benesj, Titulesco, om van mindere goden, die menigmaal niet waren niet te spreken, waren daar minder nuttig en verstandig! geregeld bereikbaar en bereid tot een spontaan gesprek. Nu is de inrichting van het ver talen uit algemeen oogpunt gezien veel practischer. Het grote tijdver lies van de vertalingen, de daardoor veroordzaakte slepende gang van de beraadslagingen, worden vermeden. Als nxi een spreker in een taal. die men niet verstaat, zich opwindt, weet men toch wat voor hem zo be langrijk is, terwijl men dat in de later volgende vertaling niet meer precies kan synchroniseren. Het ge volg voor ons, journalisten, is echter dat de gedelegeerden de zaal slechts verlaten als zij ander werk te doen hebben, dus toch onbereikbaar blij ven. Men wacht op het uitgaan van de vergadering als op het leeglopen van een klas. En er zijn geen „vrije kwartiertjes". De belangrijkste men sen verspreiden zich na afloop ge woonlijk onmiddellijk. Ook onder hen heb ik wel heimwee aangetrof fen naar de nuttige gezelligheid van de couloirs van de Volkenbond in zijn oude dagen. Als jaarbeurs is de jaarlijkse As semblée dus niet wat de Assemblée van Genève placht te zijn. Het hele contact tussen journalisten en gede legeerden is ook van de kans van de journalisten anders geworden. Hun werk is tegenwoordig voornamelijk op nieuws geconcentreerd, de oriën terende artikelen worden, anders dan in de dagen van de grote jour nalistieke namen in de couloirs, voornamelijk op de redacties ge schreven. Wat de journalisten bij de gedelegeerden zoeken, is dus vooral nieuws, feitelijkheden, geen oordeel over constellaties geen generale oriëntatie. En het aldus verworven nieuws is schaars, dank zij de open baarheid van twisten en twistge sprekken. Zelfs het systeem der ge regelde persconferenties na de ver gaderingen vanwege de grote mo gendheden, dat eerst nog gebruike lijk was, is in verval geraakt. Voor het contact zijn wij dus aan gewezen op gesprekken tijdens „cocktail parties" in de grote hotels en op rechtstreekse afspraken die door de omstandigheden niet begun stigd worden. DE gesprekken zyn veel minder talrijk dan vroeger, maar het nut bestaat voort. Ook is uiteraard het inademen van de atmosfeer der bijeenkomsten, het waarnemen van persoonlijke reacties en uitbarstin gen. uitermate leerzaam. Soms werkt allerlei samen. De Egyptenaven ge ven een persconferentie. De spreker is een ervaren man in dit werk. zo ervaren, dat hij over het belangrijk ste niet zelf spreekt, maar het uit zich laat trekken. Dan heeft het meer effect. Desgevraagd blijkt hij uiterst optimistisch, ja haast zeker, omtrent een vergelijk van zijn land met de Britten. „Na 1802 hebben wij met Engeland steeds op voet van oorlog geleefd, door wapenstilstanden on derbroken. Nu is er vooruitzicht op -door V oedsel-Kerstpakketten voor West-Duitsland BERLIJN. De Amerikaanse Hoge Commissie heeft Donderdag medegedeeld, dat de V.S. plannen opstellen voor het verstrekken van gratis voedselpakketten voor Kerst mis aan twee millioen behoeftige gezinnen in West-Duitsland en West-Berlijn. (Advertentie I.M.) Dr. M. v. Blankenstein V vrede," zegt hij. Ik zou niet ten volle begrepen hebben waarom hij zo sprak en helemaal doe ik het nog niet! wanneer ik niet een paar da gen tevoren mijn eerste oriënteren de gesprek had gehad met een van de bekendste Aziatische staatslieden. Hij was in Cairo geweest, waar zijn gezag groot is. Naguib leek hem toen zeer optimistisch wat een spoedig, bevredigend vergelijk met Engeland betrof. En tot zijn verbazing had hij eenzelfde stemming aangetroffen in het Britse hoofdkwartier. De over eenstemmende meningen kwamen hierop neex\ dat alleen de vasthou dendheid van Churchill op onder delen het vergelijk nog in de weg stond. Verdere ervaringen die hij vertelde, schenen dit. te bevestigen. Dit alles maakte de Egyptische me dedeling begrijpelijker dan zy leek in het licht van zeker gebral. Op merkelijk bleef alleen, dat de Egyp- tenaren zelf dit luchtten. Het belangrijkst van alles echter was, zich een beeld te vormen van de stand van zaken tussen Oost en West. Dit beeld was evenmin alar merend. als ook maar in het minst bemoedigend. „Tot vijf na twaalf' West-Duitse film over leven van Hitier BONN. In München is een film over het leven van Adolf Hit- Ier samengesteld. Privéopnamen van Hitiers schoonzuster mevrouw Fcgelein moeten de voornaamste at. tractie vormen. Voorts hebben de samenstellers hun originele opna men geput uit Duitse. Amerikaanse en Japanse archieven. De titel van de film is „Tot vijf na twaalf". Er is over deze film al heel veel te doen geweest aangezien velen vrezen, dat de makers zoiets als een rehabilitatie van de Führer op het oog hebben gehad. Zij hebben zelf echter verzekerd, dat dat geens zins het geva] is. Dé vrijwillige een- suur, welke de Duitse filmproducen. ten hebben ingesteld, is daar niet zonder meer van overtuigd. VEHNAL Acht personen zijn Donderdag opgesloten in een mijn bij Vernal in de Amerikaanse staat Utah als gevolg van een ontplof fing en een brand. Men vreest, dat zij reeds om het leven zijn geko men. Zaterdagmorgen om 9 uur openen wij onze speciale St. Nicolaasspeelgoed- en chocolaterie-afdeling en nog geen enkel jaar was onze sortering laaggeprijsde arti kelen zo groot als nu. Maar dit jaar is er, voor het eerst, speciaal voor onze Rot terdamse huismoeders met weinig tijd en veel kinderen de Zelfhelp-afdeling. Nu geen wachten meer tot U aan de beurt bent, neen, U bekijkt en zoekt zelf uit wat U hebben w.lt en gaat daarna naar een van de vele cassa's waar U betaalt en Uw aan kopen worden ingepakt. En dat niet alleen. Doordat U zichzelf helpt en onze kosten minder zijn, koopt U nu voor prijzen lager dan ooit. Wilt U voorbeelden? Onze hele sortering gezelschaps spelen van 98 ct w.o. „Mens, erger je niet" koopt U nu (maar dan ook niet wachten) voor een uitgekookte zelf- help-prljs. Zaterdagmorgen om 9 uur begint in onze zelfhelp-af deling beneden de verkoop van deze hele collectie spelen door elkaar voor CHOCOLADE-LETTERS Chocolade letters, geen kleine maar extra grote, niet in een doos die U toch zelf moet betalen, neen, puur choco lade letters, 2'/2 maal zo zwaar als een 20 ets reep. Niet voor ets maar «55 ets per letter. Exira aanbieding Moccastangen nu 200 gram voor 39cts WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1