In Triest woeden hevige straatgevechten Na de slag Slotfase vanavond LAATSTE GAT BIJNA DICHTj Reeds tiental doden en vele gewonden Engeland houdt deur voor Sowjets open Wilde taferelen op Guy Fawkes- day in Londen Weersvoorspellingen zeker minder betrouwbaar Communisten gaan accoord met geallieerd plan Werk voor de vrede zullen wij nooit in de steek laten" I3e Jaargang, no. 261 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Vrijdag 6 November 1953 HET ROTTERDAMSCH PAROL uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf ^Tlj, Oïiverveerd Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6.05; losse nummers 10 ct - "k. (Van een onzer verslaggevers) OUWERKERK. Vanmor gen om even over half elf is de derde van de vier caissons, die de laatste en diepste bres in Zeelands dijken zullen dich ten, op z'n plaats gebracht. De machtige „Zwarte Zee", de zware „Amerika" en „Chili" en talloze kleinere, stevige slepers, lieten hun sirenes loeien. Twee helicoptères cir kelden boven het geluk kig! kalme water van de Ooster-Schelde. Maar. hoewel er even een mo ment van ontspanning was, werd de grote bedrijvigheid onmiddellijk hervat. Daaraan zal pas een einde komen als vanavond om elf uur ook de vierde, zestig meter lange, cais son stevig verankerd ligt op het fundament van rijshout en basalt blokken. De weerberichten zijn goed. en waterstaatsingenieurs en aannemers hebben niets aan het toeval over gelaten. Maar toch is geen van de mannen, die de Operatie ..Vier maal Phoenix" leiden, vannacht uit de kleren geweest. Men is er in geslaagd, om de eerste drie caissons nauwkeurig volgens de op het Waterbouwkun dig Laboratorium in Delft uitge werkte plannen te laten zinken. De »t) •oom in het tot zestig meter ver nauwde stroomgat, ciat tot van avond nog een open verbinding vormt tussen Ooster-Schelde en de ondci-gelopen Vierbannenpolder. werd vanmorgen, nadat caisson III tot zinken was gebracht, nog ster ker dan hij al was. Het in normale omstandigheden zo rustige Schelde-water bij Ouwer- kerk, wekte vanmorgen de indruk van een wereldhaven. Dertig kra nen zijn voortdurend in bedrijf meer dan honderd sleepboten liggen voortdurend onder stoom. Honder den en honderden arbeiders zijn in actie. Dank zij de caissons 't machtige middel voor 't eerst toegepast bij het bouwen van de noodhavens voor de invasie in Nor- mandië kan deze uiterst belang rijke operatie, in zo'n snel tempo worden voltrokken. Het gat. dal door de voortdurende getij-stromen in de loop van voorjaar en zomer tot grote breedte en diepte is uit gesleten. had met de oude midde len nooit in zo'n korte tijd gesloten kunnen worden. Nu heeft men de met stenen bezwaarde, gevlochten rijsmatten ook laten zinken. Maar zij dienen slechts als het fundament waarop de vier kolossale caissons, die de eigenlijke afsluiting vormen, stevig zullen rusten. Drie rusten er al op.Zij zijn, na zorgvuldige TRIËST. Nieuwe gevechten, die hedenmorgen uitbraken tussen pro-Italiaanse betogers en de politie van Triest, hebben aan drie politiemannen en zes demonstranten het leven ge kost. De gevechten braken uit op de Piazza dell' Unita, vlak voor het stadhuis, waar de betogers, die door de politie met traangasbommen werden bestookt, handgranaten naar de poli- tiejeeps wierpen. Daarop opende de politie het vuur op de menigte. Reeds gisteren hebben ongeregeld heden in de omstreden stad aan twee mensen het leven gekosl. Een 15-jarige Italiaanse schooljon gen werd doodgeschoten toen onder Brits bevel staande politiemannen het vuil)- openden op demonstran ten. Een 35-jarige Italiaan werd zo danig getroffen, dat hij later kwam te overlijden. Dit geschiedde in de avonduren, nadat ook reeds eerder op de dag tussen Italiaanse beto gers en politiemannen verwoede ge vechten hadden plaats gevonden, waarbij tientallen personen werden gewond. De menigte, waaronder zich zeer veel studenten bevonden, gooide met stenen: de politie, voor de eerste maal uitgerust met traangasbommen. maakte gebruik van gummiknuppels en waterstralen en achtervolgde de demonstranten zelfs tot in de kerk van Sint Antonius. in de buurt waar van de relletjes aanvankelijk begon nen. Verscheidene leiders van de de monstratie zijn door de politie ge arresteerd. De bisschop van Triëst. mgr. An tonio Santin, heeft officieel ver klaard. dat de' Sint Antoniuskerk ontheiligd is, doordat de politie mensen, die daarin een goed heen komen zochten, lot in het midden pad achtervolgde. De priester Don Bruno Greco klaagde, dat de poli tie met de wapens in de hand het kerkgebouw binnendrong, met haar spuiten het interieur onder water zette, studenten naar buiten ran selde en het sinds eeuwen altijd ge- eerbiedigde asylrecht schond. De niet-communistische vakbon den besloten Donderdagavond voor heden een protest-staking van 24 uur af te kondigen. Het normale stadsleven is verlamd door de uitgeroepen proteststaking. Om tien uur gingen ook de levens middelenwinkels dicht. Voor de ra men werden de vlaggen van Italië en Triëst ten teken van rouw op gehangen. Aan de betogingen, die vanoch tend begonnen en in een algemene veldslag ontaardden, namen naar schatting 50.000 demonstranten deel. De betogers drongen het stadhuis binnen en vielen later het hoofd kwartier van de Onafhankelijk heidsbeweging aan .die naar men gelooft, door de Joego-Slaven wordt gesteund. De politiemannon, die voor het gebouw op wacht ston den. werden weggeduwd, waarop de menigte het gebouw binnenstormde. Tafels, stoelen en geschriften wer den uit de ramen op straat ge gooid. Van het gebroken meubilair maakte men een brandstapel. In vele Italiaanse steden werd heden gedemonstreerd tegen wat men noemt ..het gebruiken van een overmaat van geweld" tegen de pro-Italiaanse betogers in Triëst. In Rome kwam het daarbij tot on geregeldheden voor de ..British Council" en in de omgeving van de legaties van Engeland en Joego slavië. Van een Anglo-Amerikaans hotel werden de ruiten ingegooid. Ook in Milaan trachtten de beto gers de gebouwen van Engelse en Amerikaanse ondernemingen te be stormen. maar werden door de po litie verdreven. Herstel van dijken Noord-Holland heeft goed verloop AMSTERDAM. Het herstel van de stormschade aan de Noordhol landse zeeweringen heeft een goed verloop. Uit een verslag van Gede puteerde Staten blijkt, dat de toe stand van de dijken op Texel beter is dan voor de rampnacht. Op 1 Oct. was er aan de waterkeringen op dat eiland voor plm. 1 millioen gulden uitgegeven. De Hondsbossche Zee wering is in de afgelopen maanden eveneens steeds onderhanden ge weest. Men verwacht het grondwerk half November klaar te hebben, zo mede de basaltbekledingen en de kl ei-afdekkingen. Toen deze luchtfoto werd ge maakt, waren de twee caissons op hun plaats gebracht. De tweede caisson is die op de voorgrond. Het 'situatie-kaartje geeft een beeld ran de volgorde van de plaatsing der caissons. (Luchtfoto ANP) berekening, zo geplaatst dat de kracht van de stroom zo gunstig mogelijk gebroken wordt. Op het moment van de plaatsing van de vierde caisson wacht heel Nederland in gróte spanning. En deze spanning is bij Ouwerkerk overal tastbaar aanwezig. Niet al leen bij de ingenieurs, de uitvoer ders en de arbeiders. Niet alleen bij de bewoners van 't geteisterde I Zeeuwse eiland, voor wie de och- tend van morgen hel begin van een nieuwe toekomst zal zijn. Maar ook bij ons verslaggevers, bij onze collega's van radio en televisie. die mensen in alle delen van het j land voortdurend op de hoogte hou- i den. Ja zelfs bij duizenden in het. buitenland: de Nordwest Deutsche Rundfunk heeft een speciale ver slaggever gezonden. Franse cineas ten zijn voortdurend bedrijvig in de weer om het imposante gebeu ren met hun camera's te volgen. Het besef, dat het buitenland meer dan negen maanden na de ramp. nog zo intens meeleeft met wat er hier. op Schouwens kust gebeurt, maakt op ons allen een diepe in druk. LONDEN. Meer dan 120 mensen zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden in verband met de rumoerigste Guy Fawke's herden king in de geschiedenis van Lon den. Zeven uur lang deden zich gis teravond in het Westend wilde tafe relen voor met als climax de op mars van tienduizend studenten naar de parlementsgebouwen. Op Piccadilly Circus verhinderde een gesloten cordon van agenten dat het standbeeld van Eros, op deze dag een geliefkoosd doelwit, het. zou moeten ontgelden. Verscheidene personen kregen brandwonden, ver oorzaakt door voetzoekers en ander vuurwerk. Het verkeer in Londen zat enkele uren in de knoop. ALS WEERSCHEPEN VERDWIJNEN: Luchtverkeer krijgt gegevens per radio en vliegbereik is veel groter geworden (tan ccn onzer redacteureni DEN HAAG. ..De weersver wachtingen in Nederland zullen ze- ker minder betrouwbaar worden. als de wcerschepcn die in bet Noor- J delijk deel van de Atlantische Oce aan liggen, door gebrek aan inter nationale samenwerking moeten worden teruggetrokken". Dit ver- j klaarde ons de hoofddirecteur van het K.N.M.I. in De Bilt. ir. C. J. Warners. De K.L.M echter stelt zich op liet standpunt, dat handhaving van de weerschepen voor de veilig heid van liet luchtverkeer niet meer noodzakelijk is. Deze opvatting sluit aan bij het standpunt van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, op grond waarvan de Amerikaanse regering heeft besloten haar weerschepen volgend jaar Juli terug te trekken. Aan het Amerikaanse besluit schijnt niet vreemd te zijn de om standigheid. dat de grootste beteke nis van deze weerschepen niet lan ger is de navigatie van de vliegtui gen te vergemakkelijken, daar deze door de verbeterde radiografische berichtgeving, 't grotere vliegbereik en de veel groter geworden vlieg- snelheden ook zonder hulo van die schenen goed mogelijk is Maar de meteorologische gege vens. die op de weerschepen wor den verzameld, dienen grol ere be langen dan alleen de luchtvaart. Zij zijn van zeer grote betekenis vow de kennis van de luchtstromingen EEN STAP VOORUIT IN KOREA PANMOENDJON. De commu nisten hebben vandaag een geal lieerd plan aanvaard. Enkele staf officieren zullen nu proberen de voorbereidende conferentie voor een Koreaans vredesverdrag uit de impasse te helpen. Generaal Dean noemde de aanvaarding, die na de weigering van gisteren verraste, „een stap vooruit". De leider van de VN-delegatie stelde voor om de besprekingen over te dragen aan twee stafoffi cieren van beide partijen, die twee subcommissies zouden moeten vor men. Deze subcommissies zouden de kwesties gelijktijdig kunnen be spreken. Een dergelijke procedure is met succes toegepast bij de on derhandelingen over de wapenstil stand. De Amerikaanse „raadslieden" zijn Kenneth Young, deskundige van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor N.O.-Azië en kolonel Stanton Babcock. De Chinees-communistische en Noord- koreaanse ..raadslieden" zijn resp. Poe Tsjoe-tsjang en Tsjon Dong- niok. Zij zullen morgen voor het eerst bijeen komen. De gedelegeer den. die de voorbereidende bespre kingen hebben gevoerd gaan met reces, zolang de raadslieden onder handelen. De voorlichting aan krijgsgevan genen werd vandaag afgelast, doch zal Maandag waarschijnlijk worden voortgezet. Er doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de commu nisten van plan zijn een eind te maken aan de voorlichting, omdat deze voor hen zo weinig resultaat oplevert. Op Rilt verwacht i Van Vrijdagavond tot Zatcr- W H dagavond: Koude nacht j 1 Droog weer met flinke opkla. - g vingen maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. jg f Zwakke tot matige, langs de ij g waddenkust later krachtige J Zuidwestelijke wind. Koude g nacht met plaatselijk nacht- j - vorst. Morgen overdag onge V veer dezelfde temperaturen als g jg vandaag. g Morgen Maan op 8.54; onder g 16.46 u.; Zon op 7.45; onder 17.02 u. g HET WEER IN EUROPA j H 7 uur voormiddag boven de oceaan, voor de bc-woners van de kustgebieden, voor de land bouw en de fruitteelt, de land- en luchtstrijdkrachten, de koopvaardij en de visserij, Vooral Nederland en Engeland hebben hierbij belang en deze landen zullen vermoedelijk pleiten voor voortzetting van de sa menwerking op dit gebied. Een vraag, die bij deze kwestie ook een rol speelt, is of men de kos ten voor deze diensten voor een deel op de luchtvaartondernemingen moet verhalen. De International Air-Transport Association (I.A.T.A.) stelt zich op het standpunt, dat 't een zaak is van de regeringen om voor de nodige meteorologische gegevens te zorgen. Zo dit niet met behulp van de weer schepen gebeurt, zal op andere ma nier voor behoorlijke weersver wachtingen moeten worden gezorgd. Er is wat dit betreft het denkbeeld geopperd, dat de vliegtuigen de ge gevens zelf zullen verzamelen en deze radiografisch ter beschikking van meteostations aan de wal zullen stellen. In 4 uur 43 minuten over de Atl. Oceaan LONDEN. In 4 uur en 43 minu ten is Donderdag een Amerikaanse B-47 straalbommenwerper over de stormachfcge Atlantische Oceaan ge vlogen. Daarmee is een nieuw record voor de overtocht per vliegtuig ge vestigd. twee minuten korter dan het voorgaande De machine had een wind mee van 160 km per uur en be reikte soms een snelheid van 1048 km/h. Station toestand Temp. Neersl heden m 24 u Weers- 7 uur mm. Oslo Licht bew. 1 8 Stockholm Mist 3- 1 Kopenh. Regen 8 0.1 Londen Onbew. 2 0 A'dam Licht bew. 6 2 Brussel Onbew. 4 0.6 Parijs Onbew. 3 3 Bordeaux Mist 6 1 Nice Half bew. 10 0 Warschau Nevel 4 0 Berlijn Nevel 0 Frankfort Regen 7 2 München Regen 7 1 Zurich Regen 8 4 Wenen Zw. bew. 3 0 Rome Zw. bew. 10 0 Helsinki Mist 2 5 Duurste etalageruit van Baarn ingegooid (Van onze correspondent) BAARN. Spelende jongens hebben door het gooien met muur haken de grootste en duurste eta lageruit van Baarn vernield: een in België vervaardigde gebogen ruit ter waarde van 12.450,— van een kledingmagazijn in de Laanstraat. Deze ruit was er twee weken ge leden eerst ingezet, omdat toen ook al een dergelijke kostbare ruit door de Baarnse jeugd kapot was ge gooid. Bendeactiviteit neemt toe op West-Ja va DJAKARTA. - Op West-Java neemt de activiteit van het bende wezen toe. Dinsdagnacht drong een bende 80 km ten Oosten van de hoofdstad een kampong binnen en legde 150 woningen in de as; 30 ben deleden werden gedood. In het Ma- langbongse zijn 25 leden van een bende gedood tijdens een gevecht met legereenheden, in het Tjiteu- reupse zijn 40 bivakken van een ben de vernietigd, twee van de bende leden werden gedood en 10 gevan gen genomen. ARISTOCRAAT blijft in stijl Een aristocraat blijft een aristocraat, ook al is het een hond. En als je van je zelf dan ook nog een prachtige natuurkrul hebt. dan ben je daar trots op. Maar met dit vochtige na jaarsweer, moet je voorzichtig üjn, dat de krul er niet uit zakt. En wat doe je dan? Vooral als je op weg bent naar een tentoonstelling en je daar de eer van je ras moet hoog houden. Je trekt je regenjas aan. maar je blijft in stijl, daar ben je per slot van rekening aristocraat voor. EDEN IN LAGERHUIS: LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. heeft Donderdag onder toejuichingen in het Lagerhuis verklaard, dat En geland, ondanks de jongste Sowjetnota, bereid blüft op elk ogenblik en elke plaats en zonder enige voorwaarden vooraf, met de Russische rege ring te spreken over Duitsland en Oostenrijk. „Het Huis zal zien," zo zeide hij, „dat niettegenstaande de teleurstellingen ons grote doel onveranderd blijft. Als anderen verkiezen de deuren dicht te slaan en ze te barricade ren, zal dc onze open blijven. Besprekingen op elk niveau blijven ons doel, want ons werk is een werk voor de vrede, dat wij nooit in dc steek zullen laten." Eden zette uiteen, dat de ant- een gelegenheid tot vermindering woordnota van de Sowjet-Unie ..uit- van de spanning. Inmiddels blijft ons gebreide en onaanvaardbare voor- geen andere keus dan voort te gaan waarden bevat, die. wanneer Enge- met onze defensie-voorbereidingen, land ze zou aanvaarden, zijn veilig- waarvan ons leven afhangt". Eden heid zouden ondermijnen en het voegde daaraan toe, dat de zes lan- Duitsland onmogelijk zouden maken den van de E.D.G. zouden bevinden, zijn eenheid te herwinnen in vrij- dat Engelands deelgenootschap, zon- heid". der dat dit een eigenlijk lidmaat- Wijzend op „enige vermindering I schap is, zo nauw mogelijk zou zijn. van de spanning" tussen Oost en j Het Verre Oosten noemde hij de West, zei Eden; „Het is, zover het gevaarlijkste plaats ter wereld en hij gaat, bemoedigend. Maar ik moet er zeide. dat niet toegestaan moest wor- aan toevoegen, dat men moeilijk enig teken kan vinden, dat de Sow- jetregering haar fundamentele vijan digheid jegens de Westelijke naties heeft veranderd". „Ook is het niet bemoedigend", zo vervolgde de minister, „te zien, wat er achter het ijzeren gordijn gebeurt. De politiek, waarbij de teugels in Oost-Duitsland wat werden gevierd en waarmee kort na de dood van Stalin een begin werd gemaakt, heeft men thans laten varen en wij maken een nieuwe periode van -on derdrukking mee. Wij zullen natuur lijk blijven hopen op en uitzien naar een verandering van gezindheid en den. dat op Korea de oorlog opnieuw uitbreekt. Hij zeide voorts, o.a.. dat Engeland naar vreedzame betrekkin gen met China streeft. Na het debat noemde Eden een voorstel van de oppositie-man Ar thur Henderson, dat Churchill be sprekingen zou voeren met Eisenho wer in Washington en met Laniel in Parijs om daarna naar Moskou te reizen voor een conferentie met Ma- lenkow. „zeer belangrijk" Alles wat de toestand zou kunnen verbeteren moest overwogen worden. Maar men mocht de ogen niet sluiten voor de harde feiten van de toestand, zoals het Sow jet-antwoord die toonde. DE crisisbedreiging voor het Ne derlandse kabinet is voorlopig weer van de baan. Sommige bladen hebben zelfs verklaard, dat er helemaal geen crisisdreiging is geweest. Deze opvatting zou steun kunnen vinden bij de werkelijke gang van zaken gedurende de afgelopen weken in de Tweede Kamer. De heer Rninme heeft immers wel een knup peltje in het hoenderhok gegooid, maar verder niets gedaan wat de po sitie van het kabinet zou kunnen be dreigen. Hij heeft zijn motie omtrent vrije loonvorming de winterslaap doen ingaan, hij heeft zijn voorstel om de vereveningsbelasting pas bij een loonbedrag van 10.000 te doen aanvangen ingetrokken; eigenlijk is er niets bijzonders aan de hand ge weest. Wie zo redeneert, miskent echter dé spanningen in het huidige politieke leven. Deze spanningen worden niet veroorzaakt door ernstige meningsverschillen over de te varen koers. Zij berusten op bet geagiteerde streven vooral in K.V.P.-kring, een einde te maken aan de doorbraakten- denzen, die zich bij de twee laatste verkiezingen zo duidelijk hebben af getekend. Dit geeft de staatkundige toestand van tegenwoordig een wankel karak ter. Deze toestand immers wordt niet bepaald door zichtbare meningsver schillen, maar door de omstandig heid, dat een grote regeringspartij krampachtig op zoek is naar een eigen politiek, zeer verschillend van die van de P. v. d. A. en althans voor katholieken veel aannemelijker. De dreiging, die hierin ligt besloten, ont gaat niemand. Voorzover er geen te genstellingen zijn, kunnen ze worden geforceerd; en ook geforceerde tegen stellingen vermogen zeer wel, een ka binet noodlottig te worden. De heer Romme heeft bij het jongste Kamer debat de terugtocht aanvaard op tac tische gronden. Dc mogelijkheid moet geenszins uitgesloten worden geacht, dat hij een volgende keer toch brok ken maakt, hetzij dat hij zich sterker voelt dan ditmaal, hetzij dat hij zo ver is gegaan dat hij niet meer terug kan. DE aandacht moet er overigens op worden gevestigd, dat de regering door haar daden en voorstellen de kans op opzienbarende daden wel zeer gering had gemaakt. Er is buiten de Kamer veel nagekaart over de één procent, waarmee de re gering de lonen eigenlijk meer had moeten verhogen, maar in de Kamer heeft men van deze zaak niet veel meer kunnen maken, ook al omdat de regering helemaal niet zo zwak stond. Bleef de kwestie van de vrije loon vorming, waar de heer Romme zich op wierp, denkende daarmee de gunst van de arbeiders zowel als van de ondernemers te kunnen verwerven. Doch het was een voorbarig offen sief en ook geen populair offensief; want de K.A.B. bewaarde afstand en er is goede reden om aan te nemen, dat ook de geestdrift van de werk gevers gering was. Het systeem-Rom- me was niet hun systeem. Verder nam het kort voor het debat ingediende regeringsvoorstel tot verlaging van de loon- en inkom stenbelasting de laatste mogelijkheid tol een grote en felle aanval aan het belastingfront wel definitief weg. Wat er overbleef was, over details te kibbelen. Het voorstel-Romme inzake de vereveningsbelasting was een po ging, de middenstand te helpen, maar de gepropageerde bedoeling klopte niet met het werkelijk effect, gelijk de minister duidelijk uiteenzette. De K.V.P.-fractieleider kon na het on aannemelijk van de bewindsman geen stemming riskeren; hij trok zijn voorstel in. Daarmee was een duide lijke toeleg, een met eer en aanzien overdekte K.V.P. de dank van alle kanten te doen oogsten, over de hele linie mislukt. Er is niet veel gebeurd, maar dat was tegen de bedoeling. DE tijd zal leren, in hoeverre de K.V.P. er in slaagt, haar reputatie toch oog te verster ken. Moedgevend is voor haar de gang van zaken van de laatste tijd niet. Sommige bladen hebben berich ten gebracht over nogal aanzienlijke ledenverliezen; berichten, die niet zijn tegengesproken. Verontrustend voor haar is ook het feit. dat de gnoe K.A.B. steeds meei haar eigen gang gaat. Deze machtige vakcentrale houdt bij het bepalen van haar be leid hoe langer hoe minder rekening met de belangen van de-K V.P An derzijds kan de K.V.P. zich niet ver- j oorloven, zich van de K.A.B. weinig aan te trekken. Want in die hoek zit liet gros van de kiezers: en in die I hoek zit ook een groot deel van het politiek verlies. Men mene niet. dat wij het optie- I den van de heer Romme en de zijnen belachelijk of laakbaar vinden. In hun maatschappelijke conceptie is het begrijpelijk en verdedigbaar, zelfs wanneer het nog eens lol een kabinetscrisis leidt. Wij zijn het ej alleen niet mee eens. En wanneer wij dan. ook menen te mogen vaststellen, dat de recente pogingen tol hel af grendelen van de doorbraak lum doel hebben gemist, dan doen wij dat met zonder enige voldoening.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1