Geprikkelde stemming door psychologische fouten John Kelly rijdt in truck met gasturbine-motor Zonderlinge geheimzinnigheid over de prijs die de Regering betaalt Geheim BOEKWINKEL Ongelukkig Feest van opluchting in Numansdorp Negen maanden na ramp veilig achter dijken Twee zielenéén gedachte 'HUOXVF... Ja (f taacj Geldermalsen won van Cnlemborg Ladislav Ira: in leeuwen! Soepel optrekken zonder schakelen Numansdorp - Willemstad Vrijdag 6 November 1953 iLGEMEEN DAGBLAD Pag. 5 -== Pijnlijke problemen rondom het aardgas Nieuwsdienst Algemeen Dagblad II ZWOLLE. Sedert 1945 is er in de „randgebieden" van ons land, laat ons zeggen: ten Noorden van Zwolle, ten Oosten van Zutphen, ten Zuiden van de lijn Den BoschGeertruidenberg, al herhaaldelijk gezegd: „Wij hier bungelen er maar zo'n beetje bij. Wij zitten ver van Den Haag en Den Haag zit ver van ons Deze opvatting, die werkelijk in de grond van de zaak dikwijls op redelijke gronden steunt, is in „Den Haag" bekend. Zij is van „Den Haag" uit vaak bestredenmet woorden. Als men dus mag stellen dat „Den Haag" de gevoeligheden kende, is het toch wel verbazingwekkend dat bij het beleid inzake het aardgas de Regering wederom volkomen heeft vergeten hoe gevoelig „de randgebieden' zijn als het om de erkenning van hun belangen gaat. Het is een algemene grief in het Noord-Oosten, dat ,,Den Haag" over het aardgas heeft beslist zonder daar over de vertegenwoordigers van die streek zelf in voldoende mate te ken nen. Trouwens, deze psychologische vergissingen worden nog rustig voort gezet: het. is immers, gezien de span ningen welke er om het aardgas zijn, niet bijzonder elegant dat de Rege ring de bevolking nu weer zeer lang laat wachten op de memorie van ant woord inzake de Gasnota, een memo rie waaromtrent prof. Zijlstra, de mi nister van Economische zaken, reeds op 20 October mededeelde dat ,,aan de redactie (ervan) op het departe ment van ondergetekende met voort varendheid wordt gewerkt." ,,Er is beslist over ons, maar zon der ons," zegt men in Noord-Oost-Ne derland. En als een bezadigd en ter zake kundig man als de heer H. van Heek Hz., voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Twente en Sai- land, op 15 October jl., de fiolen van zijn toorn utigietende over het aard gasbeleid der Regering, de bitterste opmerkingen maakt, mag men er een lief ding onder verwedden dat er wer kelijk wel wat aan de hand is. Wat zegt de heer van Heek? de heer Van Heek is er tot dusverre bij ons weten niet geweest... Hoe is het met die verkoop ge gaan? De vorige keer hebben we 'ge zien, dat de Regering eerst het ge bruik van het dure lichtgas wilde ver vangen door aardgas en pas daarna (eventueel) de industrieën die het onder hun ketels wensten, aan de beurt konden komen. Een standpunt waar uit nationaal-economisch oog punt gezien weinig tegen in te bren gen is. Maar bij die verkoop aan de gemeenten heeft de Regering zich in een zakelijk bezien wel hope loze onderhandelingspositie ge plaatst. Immers, eerst werden naar een aantal gemeenten de trans portleidingen gelegd. Daarna ging de overheid met 26 gemeenten praten. Onderwerp van dit sprek: „Ach, wilt u ons kopen?" Wat heeft letterlijk elke burgemees ter gedaan? Redenerende dat de lei ding er nu toch eenmaal ligt en heus niet verwijderd zal worden, heeft hij „Het aardgasbeleid van de Rege ring is tot dusverre een grote mis lukking geweest, waarvan wij in Noord-Oost Nederland de dupe drei gen te worden. De uitspraak van mi nister Van den Brink op 2fi Maart 1952 in de Eerste Kamer dat er een afzet voor aardgas zal moeten wor den gecreëerd voor industriële doel einden en dat de aardgaspolitiek een belangrijk hulpmiddel zal kunnen zijn voor de verbetering van het indus triële klimaat in de Noordoostelijke provincies klinkt ons in verband met het huidige gebeuren wel zeer zon derling in de oren." Inderdaad. Laat ons eens zien hoe de prijs van het aardgas is vastgesteld. De vorige keer merkten we op, dat in het Kon. Besluit waarin de NAM concessie kreeg voor het aardgas, is gesproken over de verplichting van de NAM om het gas „tegen een re delijke prijs" ter beschikking te stel len van de Regering, die het dan' zou doorverkopen. Ons dunkt, dat het Nederlandse volk er recht op heeft, te weten welke die „redelijke prijs" is die door de Regering wordt betaald. Maardie prijs wordt geheim gehouden. Niemand behalve de rechtstreeks betrokkenen weet of ficieel, welke prijs de hier als koopman optredende NV Staat der Nederlanden betaalt aan de concessiehoudster. Daartegen is herhaalde malen geprotesteerd. Maar het geeft niets. De Regering houdt die prijs geheim. En dat komt ons volkomen onjuist voor, mede vanwege de hierboven ge schetste „psychologische moeilijk heden" welke in deze hele affaire zo belangrijk zijn. De heer Van Heek heeft ons de zaak wel enigszins uit de doeken ge daan. Let op: het is dus niet offi cieel, (want de officiële prijs blijft geheim) als hij zegt: „Onder invloed van het bedrijfsleven is de vraagprijs voor het aardgas van de NAM van 8.95 cent per kub. meter van 8350 kgcal. aan de bron, welke het direc toraat-generaal voor de Energievoor ziening (dus de overheid.- bereid was te accepteren teruggebracht tot... 3- cent per kub. m. Als dank voor deze door het bedrijfsleven ontwikkelde activiteit heeft de Regering bepaald, dat de prijs van het aardgas voor industriële toepassing en voor de gas fabrieken 13 ct. per kub. meter zal bedragen, terwijl de kostprijs inclu sief de transportkosten franco ver bruiker bij een dagproductie van 400.000 kub. m. slechts ongeveer 5 cent zal bedragen." Een verweer van de overheid op deze toch nogal krasse uitspraak van Australië Zwervers onder het Zuiderkruis van de Australiër Jon Cleary (goed vertaald door Gerrit Kouwenaar en uitgegeven bij Jan van Tuyl) is een verhaal dat even doet denken aan Steinbecks De druiven der gramschap. Het mist welis waar de grootse allure, de indringende psychologische beschouwing van het Amerikaanse boek, maar dit verhaal over dat slag Australiërs dat een soort nomadenbestaan leidt, zwervend van dorp naar dorp door dat onmetelijke land, ia wel zeer onderhoudend geschre ven. gezegd: „Ach, ja, hm... ik vind de prijs wel een beetje stijf." Die prijs was door de Regering gesteld op 6,5 cent per kub.m. gas van 4000 kgcal., wat een zuivere onderhandelingsprijs is daar het aardgas wordt geleverd op 8000 cal zodat een kub. m. aard gas op 13 cent komt. Alle burge meesters hebben, op volkomen te bil lijken gronden, de onderhandelingen met de overheid over de levering van aardgas via de lichtgasfabrieken ver traagd in de hoop, dat er nog wel wat van die prijs zou afgaan... In middels hebben nu veertien gemeen ten „ja" gezegd en van twaalf moet nog een beslissing volgen. Die vraagprijs van de Regering is gebaseerd op een accountantsonder zoek dat het directoraat-generaal voor de Energievoorziening heeft laten in stellen bij de lichtgasfabriek van Hengelo. Op zichzelf ook alweer ge zien de in het psychologische vlak liggende moeilijkheden, niet erg ge lukkig. Ten eerste zijn vele industriëlen in Twente er ontstemd over dat dus niet de reële productieprijs als basis voor de vraagprijs van de Regering diende maar dat men eerst ging uit rekenen hoeveel lichtgas kost en toen. als Regering, zei: Jk bied het aardgas voor iets minder". Ten tweede waren diverse gemeentebesturen van oordeel dat een onderzoek bij één gasfabriek, in opdracht van de verkoper van het gas uitgevoerd, niet aanvaardbaar is zodat nu een nieuw onderzoek naar de kosten van het lichtgas wordt in gesteld bij de gasfabrieken van Almelo en Apeldoorn, in opdracht van het directoraat-generaal en het samen werkend orgaan der gemeentebestu ren. Onderdehand draagt de Regering de prijs welke zij aan de NAM be taalt nog altijd als een kostelijk ge heim diep in haar boezem Het is duidelijk dat men dit beleid in het Noordoosten des lands maar belabberd vindt. Maar erger is, dat zich onlangs, als rechtstreeks gevolg van dit beleid, een nieuwe ontwikke ling heeft voorgedaan die de stem ming nog geprikkelder heeft gemaakt. Daarover een volgende keer. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad NUMANSDORP. In het ontruim de tractorenstation van de ambachts heerlijkheid Cromstrijen te Numans dorp is Donderdagmiddag in tegen woordigheid van vele autoriteiten het heuglijke feit gevierd, dat reeds negen maanden na de grote ramp van 1 Februari het dijkherstel bezuiden de ambachtsheerlijkheid tegelijk met dat van de Hoeksche Waard in zoverre is gevorderd dat de ingelanden naar menselijke berekening zich veilig kunnen weten voor komende najaars stormen. In de grote loods waren driehonderd stoelen uitgezet want tot de genodigden behoorden behalve de gecommitteerden van Cromstrijen, het gemeentebestuur en alle raadsleden van Numansdorp. de ver tegenwoordigers van Rijkswaterstaat, van Provinciale waterstaat en van het waterschap de Hoekschewaard, ook het volledige personeel van de ambachts heerlijkheid en het personeel van de aannemers L, Timmer te Dordrecht en Th. Smulders te Utrecht. Vóór deze herdenking begon heeft de heer A. B. H. Vlielander, rentmeester Cromstrijen, ons in de gelegenheid gesteld van nabij het omvangrijke dijk herstel in ogenschouw te nemen. Op deze tocht vertelde de heer Vlielander ons dat reeds Dinsdags na de ramp door opzichter J. Stuurman de eerste maatregelen werden getroffen om tot een spoedig herstel van de gehavende dijken te geraken. Dat leek toen onbe gonnen werk, maar met eigen personeel werd er een begin mee gemaakt. Met veler medewerking, in het bij zonder van de reeds genoemde aan nemers, kon het zoveel omvattende werk in zo korte tijd worden voltooid mede doordat men er in slaagde bij tijds voldoende zwaar materieel te. bemachtigen. Het werk van 250 man werd verlicht door het gebriiik van 25 draglines, 12 locomotieven met 165 kipkarren en 12.000 m smalspoor, 35 kipauto's, bulldozers en ander mate rieel. Bij de herdenking heeft prof. mr G. Nauta. president-gecomitteerde van de ambachtsheerlijkheid Cromstrijen. het verloop van het werk uitvoerig ge schetst en alle daarbij betrokkenen be dankt voor hun medewerking. Een kort na de ramp en tijdens het herstelwerk opgenomen film, die daarna werd vertoond, maakte pas goed duide lijk hoeveel werk hier in de afgelopen maanden werd verzet. Van de heer M. Allewijn, hoofd opzichter van het waterschap Hoek schewaard, vernamen wij dat thans ook de beveiliging van de dijken ge heel centraal georganiseerd is. De dijkkring is verdeeld in districten rayons en bewakingsvakken die tele fonisch zijn verbonden met de centrale post te Klaaswaal. Het waterschap beschikt thans reeds over zeven vaste, en drie reserve-depots met allerhand materiaal en materieel voor dijkver sterking en daar komen binnenkort nog vijftien rijksdepots bij. Tot dat materiaal behoren o.m. 125.000 zand zakken, geperst in pakken van hon derd stuks. Let maar eens op hoe vaak U hoort: „ROXY? Ja, die rook ik ookl" Steeds meer rokers merken hoe bijzonder goed zo'n ROXY- sigaret .smaakt en hoe heerlijk zacht ROXY voor de keel is. Geen wonder dat mensen met smaak zeggen NOVUM IN BRUSSEL Met ondergrondse naar luchthaven BRUSSEL (A.N.P.) In het cen trum van Brussel is een reusachtig luchtvaartstation verrezen, waaraan men op het ogenblik de laatste hand legt, en dat via een ondergrondse spoorweg verbonden is met het vlieg veld, dat ongeveer achttien kilometer buiten de stad ligt. Het gebouw telt zes verdiepingen en op het platte dak is een landingsterrein voor helicop- tères aangelegd. Alle administratieve bureaux van de Sabena en de bijkantoren van een aan tal buitenlandse maatschappijen zullen er onderdak vinden. Op het ogenblik is er meer dan een half uur nodig om van Brussel naar het vliegveld te komen, maar met de nieu we ondergrondse zal men er nog slechts vijftien minuten over doen. Wanneer over enige tijd het net geheel electrisch is, worden nog drie minuten van dit kwartier afgeknabbeld. De nieuwe ver binding loopt ongeveer zeven kilometer onder de grond en komt buiten de stad boven. Bovendien zal de luchtvaart- ondergrondse in directe verbinding staan met de gewone Brusselse ondergrondse. Brussel heeft hiermee het eerste luchtvaartstation dat door een directe spoorlijn, met het vliegveld is ver bonden. LATER OVERLEDEN Meisje viel uit hoog keukenraam AMSTERDAM (A.N.P.)Een drie jarig meisje viel gistermiddag op de Lauriersgracht uit een keukenraam van de tweede verdieping. Het kind werd daarbij zo ernstig verwond, dat het later in het Wilhelminagasthuis over leed. De burgemeester van Warmenhui- zen. de heer H. Nolet, heeft zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Strijd om vleeskeuringsdienst Nieuwsdienst Algemeen Dagblad CULEMBORG, De vleeskeurings diensten Culemborg en Geldermalsen zijn door Ged. Staten van Gelderland op geheven. De bij deze diensten aangesloten ge meenten in de West-Betuwe zijn in ken nis gesteld van de instelling van een vleeskeuringsdienst in de Betuwe met Geldermalsen als centrumgemeente. Hiermee is aan de oppositie van Cu- lemburg, gesteund door enkele andere Betuwse gemeenten een eind gemaakt. Oorspronkelijk lag het namelijk in de be doeling van Ged. Staten voor de gemeen schappelijke regeling van een vlees keuringsdienst in de West-Betuwe Cu lemborg als centrumgemeente aan te wijzen. Doch het college kwam daarop terug en wees Geldermalsen aan. Toen besloot Culemborg uit protest aan de regeling niet mee te werken. Door het jongste besluit van Ged, Staten is nu toch Geldermalsen centrumgemeente en mag Culemborg er geen eigen dienst op na houden. Installatie tot curatoren Prins en burgemeester ROTTERDAM, Prins Bernhard en mr G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, zullen Maandag te Rotterdam tijdens een besloten bijeenkomst als cu ratoren van de Nederlandse Economische Hogeschool worden geïnstalleerd. OVER ONGELUKJES PRAAT HIJ NIET door Barend W. Maaskant Ook 's winters kunst in Haarlems Vleeshal HAARLEM. Om de Vleeshal het ge hele jaar door een bestemming te geven is het Cultureel centrum De Vleeshal opgericht. Men kan nu voortaan ook in de wintermaanden tentoonstellingen verwachten. Als adviseur en beheerder is de kunsthandelaar P. Leffelaar be noemd. Rotterdam Acht tien jaar geleden riep de Duitse circusdirecteur Harry Bad ay de Tsjech Ladislav Ira in zjjn wa gen. Je kent de dieren, je bent een goed mens. groot en sterk, wil jjj voortaan met de tijgors werken, hoorde de 25-jarige jonge man hem zeggen. Ik wil wel, maar ik ben nog nooit in de kooi geweest, moest hij antwoorden. De jonge Ladislav heeft het toen geprobeerd. Des kundigen vonden zjjn werk met de negen dieren niet onverdienstelijk, nog wel niet af, maar zjjn courage was goed. Na ze venmaal te hebben geoe fend, kwam hij in de voor stelling. En met succes, dat hij nog steeds oogst, hetgeen de bezoekers van Circus Strassburger in Ahoy' te Rotterdam, waar hij nu optreedt, zullen be vestigen. Ladislav Ira vertelde ons onder een glas wjjn, waar van hjj een groot liefheb ber is. dat hij 43 jaar ge leden werd geboren te Bo- sice, een dorp met mis schien 120 huizen in de Tsjechische provincie Stna- konitz. Harry Barlay gaf zo als gezegd Ira zijn leans. Na drie jaar b\j Barlay ging hjj werken met leeuwinnen, daarna in Zweden met Ijsberen en vervolgens met leeu wen bij Sarassani. Totdat hjj nu zeven jaar geleden in dienst kwam bij Circus Knie in Zwitserland. Daar dresseerde hij weer Ijs beren en leeuwen. Met de groep, waarmee hjj nu werkt bq Strassburger is htf in de afgelopen zes jaar pok opgetreden in Engeland, Portugal, Spanje, Denemarken. Bel gië, Zweden en Duitsland. Over kleine ongelukjes praat hjj niet. Die wuift hij weg, maar anderhalf jaar geleden was het toch niet zo onschuldig. Terug uit Portugal in Knie's winterkwartier te Rap- perswil. oefende hij met zijn groep leeuwen, toen Sultan de kolossale Abessijnse leeuw, waarop men hem te Rotterdam kan zien zitten onbe trouwbaar bleek. Hjj was .volkomen gek", legt Ira ons uit. Sultan verbrijzelde bij na Ira's linker enkel en overmaat van ramp een ander dier zijn rechter- bovenarm openscheurde. Drie en een halve maand bracht Ladislav Ira door in het ziekenhuis. Urenlang kan hij pra ten over het karakter van zjjn dieren. Als wfj met hem voor de dieren- wagen staan, demon streert hij met Nero, Sultan en Pascha, door hen dicht te naderen. Nero heft zjjn kop op en spert grommend zijn bek open. Hjj is een Berber en toont openlijk zjjn be doelingen. Sultan is een Abessijn en blijft vrij af wezig liggen kijken. Met hem is het werken lasti ger. Pascha brult en heft tegelijkertijd zjjn linker poot dreigend omhoog. Hij is een kruising van een Berber en een Abessijn. Met hem is het altijd op passen. Zelfstandig en dat is heel belangrijk heeft Ira de overtuiging, dat roofdieren door goede be handeling van hun dres seur kunnen gaan hou den.. En dan zo'n uithaal van een forse leeuwen- klauw? Ira lacht eens en onderbeen, terwijl tot I wuift weer met zijn hand. I OHN KELLY, voormalig kapitein bij de Amerikaanse luchtstrijd- krachten, is nu een vrachtautochauffeur, die door menig collega wordt benijd. Iedere nacht trekt hij er op uit om met zijn truck van dertig ton de staat Washington van West naar Oost en van Noord naar Zuid te doorkruisen. Hij is geen betere chauffeur dan duizen den van zijn collega's, maar onder de motorkap van zijn Kenworth- truck schuilt het. geheim van de belangstelling die hij geniet, want daar staat de eerste gasturbine, die ooit in het wegverkeer werd toe gepast Deze revolutionnaire motor, die door de Boeing vliegtuigenfabriek werd ontwikkeld, vertoont zeer veel overeenkomst met de straal motor, zoals die in jachtvliegtui gen wordt gebruikt. De hete gas sen, die bij een straalmotor vrij kunnen uitstromen en het vlieg tuig voortstuwen worden in deze motor echter gebruikt om een gasturbine aan te drijven. Wat aan de motor direct opvalt is de gunstige verhouding tussen het gewicht en het vermogen, zodat de verrichtingen door alle belang hebbenden bij het zware vracht vervoer met spanning worden gadegeslagen. TGfET zijn 175 pk heeft de motor 1 L slechts afmetingen van 1 m x 57 cm x 55 cm, hetgeen neerkomt op ongeveer dertien procent van de ruimte, die een dieselmotor met het zelfde vermogen inneemt. Het ge wicht van 130 kg inclusief de acces soires is zo mogelijk nog gunstiger dan de afmetingen, want het be draagt slechts tien procent van het gewicht van een overeenkomstige dieselmotor. Het aantal onderdelen, wap^iit een dieselmotor is samengesteld bedraagt gemiddeld 1400 stuks, van een benzine motor 880 en van de gasturbine nog geen 400 stuks, zodat de fabricage, wan neer die eenmaal aan de lopende band kan geschieden, aanzienlijk goedkoper kan zijn. Bovendien is de gasturbine weinig kieskeurig wat brandstof aan gaat. de machine loopt op dieselolie, pe troleum, gasolie of brandstof voor straalmotoren. Bij al deze prettige eigenschappen is het interessant te we ten wat de prestaties van de motor zijn en we laten hiertoe een waarnemer aan het woord, die naast Kelly in de cabi ne had plaats genomen. Soepel In Seattle, aan het begin van onze 250 km lange tocht, die ik voor mijn waarneming had uitgekozendrukte Kelly op de starter. De brandstof- pomp liep snel op naar zeven kg/cm2 en toen hij direct daarop de brand stoftoevoer opende sloeg de motor aan met een laag gelijkmatig gebrom uit de beide brede uitlaatpijpen. TY ELLY schakelde in. soepel trok de zware last weg en langzaam begon de wagen aan snelheid te winnen. Een normale dieselmotor-truck heeft vijftien versnellingen, de truck met gasturbine heeft er slechts zes. „Ik zou er aan vier ook genoeg hebben" is de com mentaar van de chauffeur. Met ontzetting volgde ik de naald van de thermometer, die de temperatuur aangeeft, waarmee de gassen in de eer ste turbine binnenkomen. Afhankelijk van de kracht, die van de motor ver eist werd, stond de naald tussen de 500 en 800 graden Celsius en bij de normale kruissnelheid vrijwel constant op 650 graden Celcius. Juist voordat wy de top bereikten van de Snoqualmie-pas, een bochtige pas met sterke hellingen en een afdaling met vele bochten, ontmoetten wij een obstakel op de weg. Een grote 35 tons truck was door het breken van een as gedeeltelijk van de weg geraakt en de oplegger versperde de weg. Kelly moest stoppen en het duurde enkele ogenblikken voor het verkeer in onze richting werd vrij gegeven. „Ik ben blij", vertelde Kelly mij, dat wij op deze steile helling verplicht waren te stoppen, want ik kan u iets laten zien, dat ik anders stellig verzuimd zou hebben. En zonder zijn versnellingshandle te verplaatsen gaf hij gas. T)E motor, die voor deze steile helling in zijn tweede versnelling stond, trok soepel op en wij reden binnen en kele honderden meters weer op de voor deze helling normale kruissnelheid. Met een normale dieseltruck, verklaarde Kelly, zou ik zeker drie k vier maal hebben moeten schakelen om weer in de juiste versnelling te komen. Juist 4Vi uur na het vertrek uit Seattle reden we het grote truck-station binnen te Yakima. We hadden ruim 240 km achter de rug, hadden het 4400 m hoge Cascadengebergte doorkruist en dit al les met een gemiddelde snelheid van bijna 55 km per uur en een totale last van 30.000 kg. Constructie TT ET proces in de gasturbine ver loopt in twee opeenvolgende stadia. In het eerste stadium wordt de buiten lucht door een centrifugaal compressor aangezogen en samengeperst tot een druk van drie atmosferen. De compres sor heeft een maximum toerental van 36.000 omwentelingen per minuut en perst de lucht naar de verbrandingska mers. Hier wordt de brandstof inge spoten, waardoor de temperatuur stijgt tot 800 graden Celsius. De hete gassen passeren het eerste turbinewiel, dat met de compressor op één as gebouwd is en dat hierdoor de compressor in beweging houdt. In het tweede stadium passeren de nog steeds zeer warme gassen, die nog lang niet alle energie hebben afgestaan, een tweede turbine, die geheel onaf hankelijk van de eerste kan functionne- ren. Deze tweede turbine, die „slechts" 25.000 omwentelingen per minuut vol brengt, is de eigenlijke krachtbron. Via een reductiekast met de verhouding 11 1 wordt de wagen aangedreven. TT ET grote probleem, dat de algehele toepassing van de motor voorlopig no? de weg naar het algemeen gebruik verspert, zijn de hoge temperaturen, die in het verbrandingsproces een rol spe- Veerboot komt niet meer terug Nieuwsdienst Algemeen Dagblad NUMANSDORP Tot voor de tersnood vormde de veerdienst tussen Numansdorp en Willemstad een ook door het motorische wegverkeer zeer gewaardeerde schakel in de verbinding Het is allemaal tweed wat de klok slaat! Deze mo derne mantel, in de pencil- line werd ontworpen door Jacques Wolbereen Pa- rijse couturier. Ter hoogte van de heupen is wat ruimte verwerkt, waardoor de mantel het nauw toe lopende silhouet krijgt. tussen Rotterdam en de Westhoek van Noord-Brabant Toen de wegen in de Hoeksche Waard weer begaanbaar wa ren, werd de veerdienst hervat met een plezierbootje dat alleen voetgangers en wielrijders in beperkte aantallen kon meenemen. De zoveel grotere veer boot van de R.T.M. die elders was inge legd, keerde niet terug en daardoor ble ven automobilisten en motorrijders aan gewezen op de zoveel langere omweg via 's Gravendeel en de Moerdijkbrug. Deze toestand zal bestendigd worden, want de directie van de R.T.M.. die deze veerverbinding exploiteerde, is tot de slotsom gekomen dat de dienst niet ren dabel was. Binnenkort zal de A.N.W.B. de weg wijzers die tussen Rotterdam en Roosen daal de route via Numansdorp en Wil lemstad aangeven, overeenkomstig deze door vele automobilisten en motorrijders betreurde beslissing wijzigen. FILMDAG IN ROTTERDAM Voor geestelijke volksgezondheid Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Het bestuur van de Nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid organiseerde gisteren in Lommerrijk een filtndag waar tal van genodigden uit opvoedkundige en medi sche kringen door het zien van zestien films een beeld kregen van hetgeen de federatie beoogt. Veel van de Amerikaanse en Franse films hielden zich bezig met de preven tieve zorgen, die reeds aan de wieg be ginnen en geestelijke stoornissen kun nen voorkomen. De federatie is in 1934 opgericht en is samengesteld uit veertig verenigingen, die alle landelijk een as pect van de zorg voor de geestelijke gezondheid van de mens op zich hebben genomen. In het bestuur, onder voor zitterschap van prof. dr A. Querido zijn psychiaters, sociologen, een paedagoog, een jurist en een econoom verenigd'. Het Maandblad voor de geestelijke volks gezondheid stelt zijn kolommen open voor een uitvoerige behandeling van al gemene vraagstukken. In het Wilhelmi- nahuls, de zetel der federatie. Prinsen- gracht 717 Amsterdam, kan men de films voor paedagogische doeleinden aanvragen. Zij worden alleen uitgeleend mits zij deskundig worden toegelicht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3