De tentenpaus D H' U BRflun DE GOUDMAKER in het Instituut voor de Tropen i WILLEM Tanende belangstelling voor herdenking hervormingsdag door- „....Maar waarom broeder Zandt zijt gij zo boos....?" Zendingsarbeiders beraadden zich op „Woud schoten" Een kerk en vele kerken .MENÉÉR VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HET PAROOL 11 \T° i.V E tentoonstelling „West op z'n Best" in Amsterdam is van de week ook weer afgebroken. Zondag is ze gesloten. Maan dag zijn de standhouders hun inzendingen uit de expositie- tent. komen halen, en Dinsdagmiddag lag het uitgestrekte terrein, aan het eindpunt van lyn 13 weer verlaten. De woonwagen van de tentenverhuurder stond eenzaam onder de grauwe hemel gereed tot vertrek en toen de bewo ner een tanige man, met een ver weerd gezicht, en helblauwe ogen de motor startte, om voor de komende maanden zijn wintei-verblijf in Hens broek CN.H.) op te zoeken, kwam de Hollandse druilregen opzetten, om als een goede vriend afscheid te nemen van de 54-jarige tentenpaus K. de Boer, die zijn rijk bouwde op het feit dat het in Nederland altijd regent by een open baar gebeuren. „West op z'n Best" was het laatste openbare gebeuren van dit jaar, waar- bfj de tenten van De Boer een rol speel den. Het was maar een klein gebeuren, als men bedenkt dat er slechts een en kele tent stond, waarin een duizend mensen zich konden ophouden. In to taal kan hij twintigduizend mensen onder dak brengen. t-OBGEND jaar Mei viert Neder- land feest in een reeks groten deels- geslaagde evenementen. Dat staat vast, want de heer K. de Boer is al volgeboekt voor die maand, en hij gaat in zee met man nen die weten hoe men een gebeuren maakt. Hij heeft in zesentwintig jaar een zintuig ontwikkeld om die deskun digen te herkennen. Hij staat en valt er mee. Twee keer heeft hij zich hart grondig vergist. De eerste keer was zeven jaar nadat hy zijn eerste tent kocht. Het was op een haar na zijn ondergang. Die deskundigen van het feest zijn een zorgelijk slag mannen, met hoe den, en een hok met jong om voor te zorgen. De omzet van hun bedrijven kan stijgen door het organiseren van een gebeuren. Maar voor het zover is dat het contract met K. de Boer gete kend wordt, op grond waai-van wij allen aan het feesten slaan, is menige vergadering belegd over de vraag of gij die behoefte hebt, en aan wat voor een gebeuren, hoeveel en wat voor soort reclame er voor nodig is om u van die behoefte zo pijnlijk bewust te maken, dat ge onontkoombaar samen gaat drommen op de vastgestelde da tum. en hoe dat alles zo goedkoop mo gelijk georganiseerd kan worden. Iedere vergissing kost zuur verdiend geld. Het feesten is een ijzeren bu siness, waaraan men snel ten gronde kan gaan. K. de Boer is een Hollander, die veilig feesten wil. TOEN bleek dat hij niet de ge schikte opvolger was van zyn vader die een boerderij had onder Hensbroek, zette deze hem in het Hensbroekse dorps café „Het Springende Paard", waarin het kalm zaken doen was, met de boe ren die met gevoel voor regelmaat hun zuinige consumptie gebruikten, in het besef dat het hun tiid wel duren zou. Hensbroek heeft één hoogtepunt van gemeenschapsleven: de jaarlijkse land bouwtentoonstelling annex concours hippique, en het scheen slechts natuur lijk dat De Boer van dit evenement het buffet pachtte. Hij was toen acht entwintig jaar. Het was stralend weer. en de boeren uit de omtrek trokken bij duizenden naar Hensbroek, en dronken er de koffie en het bier van De Boer, die al' die tijd in angst zat, dat het zou gaan regenen, en zijn enige kans om iets te verdienen in de goten langs de dorpsstraat weg zou spoelen. Het jaar daarop kocht hij van zijn angst ën zijn winst een tent: een een- mast afdankertje van Circus Winter voor tweehonderdvijftlg guldens. Er konden driehonderd mensen in, en het tentzeil lekte nergens niet. Hij ging er mee naar Purmerend en Oomeer, als daar een evenement was. Hij werd de kastelein die bij het dingen naar de pacht van de buffetten, het voordeel had te bieden van een tent waarin je kon gaan zitten. Het eerste jaar had hij één evenement. Hét tweede jaar drie, het. derde jaar zes. Toen kwam Max Winter van het cir cus bij hem om te vragen of hij nog interesse had in afgedankte tenten. Hij had er weer een té koop. Een drie master waarin zeshonderd mensen konden. Het jaar daai-op stond hij met zijn nieuwe afdankertje op de evene menten. Het was hard werken om het geld er uit te halen. Hy moest buiten ziin geboortestreek gaan opereren om aan de omzet te komen die de exploi tatie van de driemaster nodig had. En buiten zijn eigen dorpen tiei'de de con currentie welig. Het werd scherp cal culeren en onder de markt werken met wrakkig materiaal. Kapitaal om vér- liezen on te vangen, had hii niet. Hii stond dat jaar op tien evene menten. Dat was de limiet, want het café in Hensbroek mo^st ook draaiende gehouden worden. Vier laar heeft hii zo gewerkt. Toen was hii zo ver dat hii een beetje adem kon halen, en zo veel reserve had, dat het eerste b»t beste verlies hem niet meer met zijn hele opstal van de kaart zou vagen. Hij moet in die dagen bezeten ziin geweest van een grenzeloze vechtlust. Het enige wat hii deed met de reserve die hem het ademen vergunde, was er een tweedehandsmachine voor konen, en materiaal waarmee hy zelf een tent kon bouwen. Hij had h°t noo't gedaan, en hii heeft er maanden aan geprutst, samen met zyn v^^ionjarig zoontie, dat niet naar de H.B.R. kon. omdat rr geen geld voor was. Hii had het café verkocht, en alle scheper ach ter zich verbrand Tone de ter* klaar was. trok hii met vromv en kind de woestyn in van de feestenbussiness. HIJ was vol moed. Hii had het uitgekiend in zijn huiskamer achter het café. Het was een solide zaak. Hij zou in zee gaan met een combinatie, die de ten toonstelling „Moeder en Kind" had overgenomen, welke destijds zo veel sensatie had verwekt in de Amster damse R.A..I. Het had daar weken storm gelópen, dus het succes stond vast. Ze zouden een jaar x-ond trekken net dc tentoonstelling in de tent, van K. de Boer. en de buffetten had hij ook gepacht. Een beetje gezond boeren verstand was alles wat men nodi°" had om vooridt te komen in de wex-eld. Zo raakte hii betx-okken in de groot ste sof van die dagen op het gebied van het openbaar gebeuren. De oor zaak kan ik in zijn eigen woorden weergeven. „Ja, kijk eens: de tentoon stelling bad te maken met de geboorte van het kind, en daar praatten ze in Amsterdam vrijer over dan in de pi*o- vincie D'r was n'ks onbehooHnks aan, hoor. Het was allemaal keurig bedekt, en waa- -*e voor kwamen kregen ze tn^h niet te zien. Maar ia: de geeste lijkheid wou het met weten". Na een paar weken stond hii op de kêien met een vrouw en kind, een tweedehands vachtwagen waar van alles aan mankeerde, een gammel re- paratie-inrichtmkie, en een trotse, gloednieuwe tent waar drieduizend mensen in konden. Het was ei^enlrk en onding. d5° tent. Ze paste niet in de rauwe marktteer .waarin h'i leefde, van conriivrenten onderbleven en winct. ïnekep on l"ge nrh'zen. Dat Doe io mot h"poDoV.onD«i nn Do pon geHkt 'meter.-aal, waar je ï'oofbouw op kan pje-op. Ziin hart zot in die t.ent. Hii had er ahes in gestoken, en ev ziin zoon voor van school genomen. Misschien was ze de uitdrukking van zijn vex'langen naai en andere manier van zaken doen. Misschien is hy zich eerst aan de tent bewust geworden dat men grote zaken niet kon drijven op zijn oude markt- manier. In elk geval is het feit dat hij haar bouwde, beslissend geweest voor zijn omschakeling. Midden in de ramp zalige gevolgen van „Moeder en Kind" schreef hij in op de vliegfeesten te Eindhoven, die georganiseerd werden door ene J. Kleiboer: een bx'eed ge bouwde man uit Twello (O.) die nog pas aan het begin van zijn carrière stond als stunter, en die later „Rottex*- dam Ahoy" zou maken. Hy stuurde en calculatie in die uit ging van zijn mooie tent. Die lag hoger dan gewoonlijk, maar was geworteld in een onwrikbare solidai'iteit van op zet. En de boer uit Twello (O.) koos de boer uit Hensbroek (N.H,). Hy wrong diens calculatie uit, tot er in het geheel geen ovei'tollige winst meer in zat, en girug met hem in zee. Op alle vliegfeesten van Kleiboer: in Eindhoven, Leeuwarden. Teugen en Voerendaal heeft K. de Boer met zijn tentén gestaan. Het waren evenemen ten van soms tienduizend kopjes koffie per dag. Hij heeft er onder het contract van Kleiboer maar matig aan verdiend, en bijna helemaal geen geld gezien, want zyn veeleisende contract-partner dwong hem zijn winst steeds weer om te zetten in nieuw materiaal. Maar toen hun samenwerking tot een eind kwam, stond K. de Boer aan het hoofd van een gezond bedrijf, dat beschikte over het beste transport- en reparatie materiaal, en nieuwe tenten met een capaciteit van drieduizend en vierdui zend mensen. „Kleiboer is een zaken man, dus zijn eigen winst ging voor de myne, maar wat hij afsprak kwam hij steeds na", zegt K. de Boer. HANS staan zijn tenten op de So ester Winkelbeurs, en op de landbouwtentoonstelling in Spanbroek. Ze staan in Turn hout, Weert en Dwingeloo. Hij heeft er twintig, waaronder een voor vijfduizend mensen. Zijn vi*achtwagens zijn spéciaal ingericht voor tentenvér- voef, en zijn trekkers voor terrein- werk. En waar zijn tenten worden op gebouwd is hij er altijd bij, om er op toe te zien dat de masten stevig staan, er de haringen diep de grond in worden gedreven. Zijn grote zaken zijn het lederwaren- feest in Waalwijk, waar hij met zeven tenten stond, en het jubileum van Hevea, waar hij per contract drie maal per dag drieduizend koppen koffie met gebak moest serveren binnen een half uur. Dat is gewoon een zaak van twin tig kellners aannemen, de tent .in twin tig wijken verdelen, en teen koffiesta- tions oprichten. Op een blad kan een kellner vijftien koppen koffie meene men. Elke kellner heeft honderdvyftig mensen te bedienen. Dat is gemiddeld twee minuten per bezoeker. Hy draait er nu zyn hand niet meer voor om. Destijds dn Eindhoven kostte het hem tien jaar van zijn leven. In Waalwijk heeft hij het buffet niet gepacht. Het comité stond op standinj en had bindende vooi-schriften aan pacht vei-bonden, aangaande de vloer bedekking, de verlichting, en de zit plaatsen. De pachter moest voor een echte bar zorgen, en voor fauteuils, en hij moest zelf een strijkje bekostigen. „Dan zeggen we altijd maar: ik wil het wel doen, als je geld toegeeft" zegt mevrouw De Boer: een kordate dame die haar man onvoorwaardelijk gevolgd is in zijn tenten, en die al die jaren de koffie heeft gezet, en het bier getapt. De restaurateur die het buffet ten slotte kreeg, had ingeschreven voor een pachtsom van achttienduizend gulden. Hij heeft aan die zaak naar verluidt twintigduizend gulden verloren, in de negen dagen" dat de tentoonstelling duurde. K. de Boer had de restauratie niet gepacht, omdat het een tentoon stelling was voor middenstanders. „Die hebben thuis al gegeten, en ze zijn met een uurtje uitgekeken" zegt hij. „In Roermond heb ik het vorig jaar negen duizend gnxlden betaald voor het buffet van de landbouwtentoonstelling. U zult vragen waarom ik wel negenduizend gulden waag aan die zuinige boeren? Boeren komen een hele dag. Ze willen 's moi-gens naar de veekeuringen, en 's middags naar de machines en het concours hippique. Ze moeten eten, en ze krygen dorst. Ze verteren niet zo veel, maar ze verteren allemaal." -ET is zijn vak om in zee te gaan met mannen die een gebeuren maken. Hij staat en valt met hen. Hij heeft het duizenden keren gedaan, en zich nooit meer zo verschrikkelijk vergist als destijds met „Moeder en Kind". Hy werd dertig, veertig, vijftig jaar. Hij vergrijsde in het vak, en zijn zintuig voor de zorgelyke mannen die slagen, werd steeds scherper. Het maakte hem tot wat hij is: de tenten paus. Hy wijkt nooit af van zijn preciese ma nier van zaken doen. 's Winters bouwt hij aan ziin tenten en 's zomers reist hij de gebeurens af. Van die solide tijdsindeling wil hij ook niet wijken. In de winter lijdt een tent te veel. en is hy met geen stok de baan op te krij gen. Behalve natuurlijk, wanneer er grof geld te verdienen is, zoals met die ijsrevue in Tilburg, drie jaar ge leden. Hij werd benaderd door een grote zakenman om zijn tent te verhuren voor die revue, maar hii zei: ..Ik denk er niet aan, want ik kriig de boel niet meer droog, zo laat in het jaar. Daar op zei de revue-koning: „Vraag dan iets meer". De Boer noemde het voor hem fan tastische bedrag van negen duizend gulden, om er van af te zijn. Maar de grote man knikte slechts, en over de betalingsvoorwaardén werden ze het in twee minuten eens. Twee duizend gulden bij tekening van het contract, en zeven duizend gulden als de tent op zyn plaats zou staan. Het contract werd getekend, de twee duizend gulden- betaald, en De Boer trok naar Tilburg, met veerteg ton materiaal. Hij zette zyn tent op. en klopte aan bij de organisator van de revue om ziin geld. Hij trof voor de deur de directeur van de ijsbaan, die ook om ziin geld kwam, en een aantal artdsten die met dezelfde bedoeling waren gekomen. En De Boer wist wat er was. Het was een zaak waarbii de 'haringen niet diep genoeg in de grond stonden. Bij mooi weer gaat het-goed, maar bij'storm zakt de tent in mekaar. Hij was met al zijn een én vijftig jaren en ziin in viif én twintig jaar gescherpt zintuig, er in gelopen. Er was helemaal geen geld. De twee duizend gulden die hii had ontvangen was de opbrengst van de hele voorverkoop van kaartjes. De man had gerekend op een enorm succes van de aanvang af, om zyn schulden te betalen. De schuldeisers hebben toen de zaak overgenomen om nog iets te redden, en ze hebben zodoende nog meer ver loren, want het bleek dat de revue koning maar lukraak links en rechts artisten had geëngageerd, op de zelf de manier van: „Is het bezwaarlijk? Vraae dan iets meer". Bovendien was niet één artist op de andere ingespeeld, en in geweeklaag en geknars van tanden eindigde het avontuur. K. de Boer is een wat stugge, moei lijk loskomende man, die nog altijd, zoals vroeger op de Noordhollandse boerderij, praat over barings" ..tentoonstelllngs" „vergaderings", Wanneer hii op gang komt, mengt hii er martkttermen doorheen, en hoort ge hem platen over „een stoot verdienen" en „geld vangen". En als hii over zijn 6ofs wordt uitgevraagd, twinkelen er spotlichtjes in ziin ogen. Want het leven heeft hem ~emaakt tot een wijs geer, die aohteraf wel kan lachen om zijn eigen struikeren. de (opende hand MR S. J. R. de MONCHY. burge meester van Den Haag bij het uit breken van de oorlog, en weldra als zodanig afgezet omdat hij de verjaar dag van Prins Bemhard had laten vie ren, werd'kort. daarna als gijzelaar naar Buchenwald vervoex-d, waar hij in het, vergeleken met de rest van het kamp, bevoorrechte gecleelt.e, behoorde tot die groep van professoren, ministers, kamer leden en andere gijzelaars die als Edel- haeftlinge bekend stonden in het bittere jargon van die tijd. In vrijheid gesteld, bereidde de Haagse burgemeester tij dens de verdere ooidogsjaren met ver- tegemvoox-digers van verschillende on dergronds wei-kende „officiële" gi'oepen de oi-ganisatie van bet stadsbestuur voor, zoals dat na de bevi*ijding weer opge nomen zou móeten worden. In een reeks artikelen in Het Vader land, die nu als klein boekje versche nen zijn onder de titel Bezetting en B e v r ij d i n g, (Van Stockum, 3.90). heeft hy het een en ander van deze werkzaamheden (en van zijn vrij kort verblijf in Buchenwald) vei'teld, er de nadruk op leggend dat dit relaas maar een onderdeeltje is van de stof die een historicus ovêr de bezette resi dentie zou kunnen verzamelen. Men ver wachte van dit bescheiden boekje dan ook geen dramatische indx-ukken, noch karakteristieken van personenhet is een zowel ambtelijk als gemoedelijk ver slag, zonder pathos, voox-namelijk van vele plannen, gemaakt om de bevrijding „op te vangen" en vervolgens, zoals de schrijver zegt, door de loop der historie kalm opzij geschoven. Het boekje eindigt met de onzekere dagen vóór de capitulatie, het hijsen van de vlag op de Grote Toren, het met zware stappen binnenschrijden van het Militair Gezag, en met een noot van milde teleurstelling over het sindsdien alweer zo levendig opgebloeid sectaris- me. e. d. R. Advertentie U de gehele dag een glad gelaat geven, dat kan alleen de Braun Shaver met het wonder lijk dunne elastische scheerblad. Vraag het Uw vrienden en kennissen maar. Tienduizenden Neder landers gebruiken de Braun Shaver en zijn enthousiast. Voor hen is scheren geen last meer, want elke dag ervaren zij dat dit sublieme droogscheerappa- raat supersnel scheert èn bovendien uit-scheert als het mes van de barbier. Probeer het zelf. Uw winkelier zal U gaarne vrijblijvend een Braun Shaver demonstreren. BRAUN Standaard f.39.75 BRAUN de Luxe f.67.50 sluzwz. scheed 3X KI YMOjUi scheen Imp. C- V. Hapé, Nwe Herangr. 11A'dam, (al. 48882 Bezoekt de BRAUN Shaver-bar V001- gx-atis proef en demonstratie op Zaterdagmiddag 7 November bij T)E Hervormingsdag behoort weer tot het verleden: de 31ste October, I waarop het protestantisme het begin der kerkhervorming pleegt te herdenken. Op 31 October 1517 luidde Luther die hervorming in, toen hij zijn befaamde 95 stellingen openbaar maakte. Is het oneerbiedig om te zeggen, dat het met die jaarlijkse Hervor- mingsdag zo'n beetje de kant van de herdenking van de slag van Waterloo uitgaat? Vóór 1914 vond die herdenking trouw elk jaar plaats; nu weet niemand meer op welke dag zij eigenlijk gevierd zou moeten worden. naar een bijeenkomst, waar op nieuw het hele verhaal van Luther en zyn 95 stellingen wordt op gehaald en waar het Rome van de zestiende eeuw met het Rome van de 20ste eeuw wordt afgeschilderd. En waarby de ideale Hei-vonning aan de helemaal niet zo ideale gemeenschap der hervormden ruim genomen nu wordt voorgehouden. Vroeger kon men dat nog doen op 1 November, als het toevallig zo uitkwam. Maar hiel en daar komt op die dag. in navolging van de oude kerk, het hei-denken van de doden op. Dat past slecht by het strijdvaardig zingen van het Luthei'- lied." Zich afvx-agend, waarom het „ook met die Hexwormingsdag niet erg wil", ant woordt L. H. R. ,,Dat is niet, omdat wy bezig zijn te capituleren voor Rome. Sombere lieden, die dat beweren, hebben onge lijk. Het komt, omdat wij aan het capituleren zijn voor een nuchtere kyk op de Reformatie." DS J. J. BUSK ES (als poëet): ALS dichter ontpopt ds J. J. Buskes jr zich in zyn „Ter- zyde"-rubriek in het weekblad „In de Waagschaal". In een uitvoerig poëem behandelt hij de bekende historie van ds Zandt en het bankbiljet van ƒ25, waarop Sinte Maarten staat. Hij laac ds Zandt zeggen: ,.De Roomsen trachten overal te penetreren, hrt Vaticaan is er op uit, ons landje te regeren. Ik ken ze en ik ruik de Roomse stank tot. in de tempel van de Nederlandse Bank" „Ik, arme Maarten, neen, nooit had ik kunnen denken, dat ik nog eens het hart van broeder Zandt zou krenken, 'k Was een eenvoudig Christen die probeerde om elke dag te doen wat Jezus leerde. Eens reed ik door de stadte paard. Een arme h\j had geen mantel om zich te verwarmen viel aa>i' myn voeten neer, een troosteloos geval, en 'k dacht aan myn Heer Jezus in de stal. Ontferming was het, die mijn hart vervulde, ik had geen bankbiljet van vijf en twintig gulden, enkel mijn mantel. Die sneed ik met mijn 'zwaard in twee: de helft voor mij, de helft voor hem! Hy ging tevree! Dat heeft men blijkbaar overal verteld en na een poos kreeg ik een stralenkrans, maar waarom, broeder Zandt, zijt gij zo boos f" De tijd van de grote en speciale her vormingsdiensten op 31 October sohynt voorby. Weliswaar kondigde „Hervormd Amsterdam" voor de daaropvolgende dag, 1 November, een herdenking der kerkhervorming aan, maar dat geschied de in de gewone diensten. In datzelfde „Hervormd Amsterdam" geeft M. G. (ds M. Gr oenen berg) het openlijk toe: het kerkhervormings- feest is niet „populair" meei\ „Sommige mensen zijn daar diep verontwaardigd over. Ze richten aller lei verwijten tot kerkeraden en predi kanten, die de 31ste October zo maal laten voorbijgaan zonder een dienst te houden. En als er eens een dienst gehouden wordt, gebeurt het nog zon der veel enthousiasme. Er gaat dan ook niets van uit voor de verlevendi ging van het protestants bewustzijn. Nee kerkeraden en predikanten doen er inderdaad niet veel aan. Ze zijn al blij, als (zoals van 't jaar) de Hervormingsdag in de buurt van een Zondag valt. Hun wat veront ruste gewetens sussen ze dan door te zeggen daar denken we dan 's Zondags wel aan. En de gemeente vindt het wel best, want die voelt ook al niet zo veel voor de vie ring van de Her vormingsdag." In soortgelijke geest schrijft L. H. R. (ds 'L. H. Ruiterberg) in T ij d en T a a k". „Nu kan men zich wel het lot voorstellen van vele predikanten, die in deze week de Hervormings dag moeten vie ren. Het komt overigens erg ongelukkig uit. Want de 31ste October valt op een Zaterdag en dan krijgt men de vermoeide ge meente nog wel Zondagavond, 8 November, vindt In het Koninklijk Instituut voor de Tropen de pre mière plaats van Ben Jonsons „De Goud maker" dat De Toneelvereniging speelt onder regie van Haas Tiemeyer. In de kleine zaal van het Concertgebouw oert het Wiener Konzerthaus Quartett, met medewerking van Carel van Leeuwen Boomkamp op 7 November werken uit van Schubert, ter gelegenheid van diens 125ste sterfdag. TONEEL, DANS, CABARET Zaterdag, 7 November. Stadssch. 8 u.: Onder regie van Peter Sjarow speelt de Nederlandse Comedie Ostrowski's „Het dagboek van een deugniet", waarin o.a. op treden Guuè Oster, John Gobau, Paul Huf, Mimi Boesnach en Kitty Janssen. Zondag, 8 November. Stadssch, 1.30 u.: ipera (zie muziek). Tropenmuseum, 2 u.Mohini Devl voert Oosterse dansen uit. Stadssch. 8 u.: „Het dagboek van een deugniet" (zie 7 Nov.). Koninklijk Instituut voor de Tropen, 8 u.: Onder regie van Hans Tiemeyer speelt De Toneelvereniging Ben Jonsons „De goud maker" met o.a. Ben Groenier. Annie de Lange, .Tohan Elsensohn en de regisseur. Maandag, 9 November, Stadssch. S u. In een abonnement.svoörstelling speelt de Haagse Comedie onder régie van Jan Bétel Andrew Rosenthals „Een feestelijke dag". Dinsdag. 10 November. Stadssch. 8 u.: Opera (zie muziek). Woensdag, 11 November. Stadssch. 8 u. _n een besloten voorstelling voert de Haag se Comedie onder regie van Cees Laseur Verneuils „Staatszaken" op. Donderdag, 12 November. Stadssch. 8 u.: Voor de Kunstkring sneelt de Nederlandse Comedie „Het dagboek van een deugniet" (zie 7 Nov.). Vrijdag. 13 November. Stadssch. 8 u.: Opera (zie muziek). DAGELIJKS. Centraal Theater, 8 u (Zo. ook 2 u.) De Hoofdstad Onere**e brengt een uitvoe ring van „Wiener Blut" onder regie van Otto Anrlch en onder de muzikale leiding van Alfred Saltan. Met de regisseur treden daarin o.a. op Fritz Steine-. Ruth Roden, Claire Clfrirv en Herman Valsner. Kleine Komedie. 8 u.: (Zo. ook 2 u.) Toon Hermans nresenteert met 19 méde werkers ziin cabaretprogramma „Ballot". Leidsenlein Theater. 8 u.Msrtlé Verde- tttus brengt met O.a, Teddy en Henk Schol- t.en haar cabaretprogramma „Het is té waar om mooi te zijn". A. d. vl. Jo Sniers. Nieuwe Tie la Mar Theater, 8 u. (Zo. ook 2 15 u.)Wim Snnnevelds Cabaret poesen- teen het. r'euwe programma „In de "dnokel "nn Sinever\ waarin o.a. optreden Dnnnv Stuart. Emm'" Athens en Karin T.aosen. A°n de vleugels Jacq. Schutte én A«dré de Raaf. Carré. 8 u. (Zond. ook 2 u.)Bouwmees ters Revue on Tee met o.a. Joy Aston en Chris Heierle, Felix Kasper. Forty Four Club Femina, Rembrandt- plein 44, 104 u.: Optreden van het orkest van Herbert Mytteis met dans van Lean- der Leanna Holland. Verder 2 Pepps en Jean Marie (acrobatiek). Extase, Leidseplein, 13 u.: Optreden van The Red Millers' Orkest, dans van Leander Leanna Holland. Acrobatiek van Jean Marie en 2 Pepps. MUZIEK Zaterdag, 7 November. Bachzaal. 8 u. Concert door het Shell-mannenkoor. Concertg. Gr. z. 8 u.: Werken van Gluck, Bizet en Meindert Boekei worden uitge voerd door de Amsterdamse Postharmonie m m.v. de declamator Cor Breed. Concertg. Kl.z. 8.15 u.: Ter herdenking van de 125st.e sterfdag van de componist voert het Wiener Konzerthaus Quartett r~ Waarheen de komende week in Amsterdam m.m.v. uarei van Leeuwen Boonmamp (cello) werken uit van Schubert. Westerkerk, 8 u.: Orgelconcert door Haite van der Schaaf-m.m.v. Gré Donker (alt). Zondag, 8 November. Stadssch. 1.30 u.: O.l.v, Alexander Krajmhals geeft de Neder landse Opera een uitvoering van Smetana s „De verkochte Bruid" met o.a. Greet Koe man, Siemen Jongsma, Lidy v. d. Veen. Gerard Groot en Chris. Reumer. Museum Amstelkring, 2.30 u.: Marie van Uden (sopraan), Frans Bócxe (bariton) en Willemien Weertman (clavecimbel) voeren werken uit van o.a. Dowland, Purcell en Lully. Conc.g. gr.z. 2.30 u.Op het abonnements concert o.l.v. Josef Krips voert het Con certgebouworkest werken uit van R. Strauss en Beethoven. Tibor de Machula is solist in Dvoraks Celloconcert. Concertg. Gr. z. 8 u.: Uitvoering door de Amsterdamse Postharmonie (programma van 7 Nov.). Concertgeb. Kl.z. 8 u.: Maria Bigler en Willy de Soet (sopranen), Therèse Steln- metz (mezzo-sopraan), Johan van Haa- gen (tenor) en Gerard Louman (bariton) geven een operaconcert met werken van o.a. Gounod, De Falla, Mozart en Doni zetti. Bachzaal, 8 u.: De Gemeentelijke Zang vereniging ..Amsterdam" geeft een concert o.l.v. Henk Duinker. Maandag 9 November. Concertg. Kl.z. 8 u.: De pianist Aldo Mancinelli speelt wer ken van Beethovert, Chopin. Bach e.a. Dinsdag, 10 November. Concertg. Gr. z. 2.: Mij Caecilia geeft zijn donateursmatinée waarop het Concertgebouworkest o.l.v. Jo sef Krips werken uitvoert van Schubert. Mozart, Johann Strauss en Richard Strauss. Stadssch. 8 u.: Do Nederlandse Opera geeft, o.l.v. Alexander Krannhals een uit voering van. Verdi's „Traviata" met o.a. Louise de Vries, Chris Scheffer en Lldy d. Veen. Concertg. Gr.z. 8 u.: M.m.v. Antonio Sal- irezza, Adelina Cambi en Gerard Groot geeft het Amsterdams Operakoor en de Haarlemse Orkestvereniging o.l.v. Willem Lohöff een concert. Concertg. Kl.z. 8 u.Barbara Custance voert pianowerken uit van Scarlatti, Bach, Beethoven en Brahms. Kriterion, 5.15 u.: Janny van Wering houdt een inleiding bij de gramofoonplaten- uitvoering van Bachs Goldberg-variaties. Woensdag, li November. Maranathakerk, 8 u.: Tér gelegenheid van zijn 10-.iarig be staan voert het Gereformeerd Kerkkoor te Amsterdam Noord kerkmuziekwerken uit van o.a. Vivaldi. Buxtehude en Bach. Donderdag, 12 November. Concertg. Gr.z. 8.15 u.: Ten bate van het Rudolf Mengel bergfonds geeft het Concertgebouworkest o.l.v. Josef Krips een galaconcert waarop werken worden uitgevoerd van Schubert, Mozart en Joh. Strauss. Vrijdag, 13 November. Stadssch. 8 u.: Verdi's Traviata wordt o.l.v. Alexander Krannhals uitgevoerd door de Nederlandse Opera abonnementsvoorslelline De Suite. 1ste Helmersstr. 70. 8 u.: De vlolisté Serah van Praag speelt werken van o.a. Mozart, Ysaie, en Badings. A.d.vl. Johan Otten. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum. Uit eigen bezit o.a. kunst nijverheid. meubelkunst en prenten. Voorts de verzameling van Aziatische kunst. In het Prentenkabinet tekeningen en aquarel len van Adriaen van Ostade. Tot 15 De cember. Stedeliik Museum, Schilderijen van Toon Kelder, Johan Buning en F. Bobeldijk Tot 30 November. Tot 7 December Aquarel Benelux. Museum Fodor, Keizersgracht 609. Leden van De Onafhankelijken exposeren tot 25 November schilderijen en tekeningen. Galerie T,e Canard. Snulstraat 265 Arthur Kaufmann stelt schilderijen ten toon. Tot 14 November. C. G, A. Cnrvev Papiergroothandel. Kei zersgracht 285291C. J. Klefkens stelt tot 14 November grafiek ten toon» Kunsthandel M. L. de Boer, Keizers gracht 542: Tot 14 November expositie van J. Groenesteins schilderijen, aquarellen, gouaches en plastieken. Artf et Amlcltiae. Rokin 112: Naiaarsten- toonstelling met schilderijen en tekeningen van leden. Tot 23 November. Kunsthandel Santee Landweer. Keizers gracht 463: A on ar ellen en gouaches van Dn-rv Kahn. Tot 12 November. Kunithande' P« Moderne Boekhandel, Leidsestraat 7072: Sch'lderiien. teken'n- cn aquare'^n van Jan de Cler. Alex Haas en Toen Hermans. Tot 7 Nov. unstzaal Martin*-*. O.Z. Veerhure-"'al donerbes en grafiek van Hann Trier Tot 25 November. Kupstzaal Hamel. O.Z. Voorburgwal 139; rim Bosma exposeert schilderijen. Tot 22 November. OP Woudschoten heeft onlangs het tweede Zendingscongres plaatsge had. (Het eerste werd in 1949 ge houden). Ongeveer 150 afgevaardigden van alle bij de Nederlandse Zendings raad aangesloten zendingsinstanties wa len aanwezig. Men wilde 1. opnieuw overleg tot stand bren gen tussen alten die bij het beleid van het protestantse zendingswerk betrok ken zijn 2. onderzoeken of, en zo ja op welke wijze de samenwerking kan worden uit gebreid: 3. te profiteren van de aanwezig heid in Nederland van verschillende zendingsarbeiders, die in de afgelopen jaren juist op het gebied der samen werking ervaring opdeden. Over Afrika refereerde prof. d r J. W. Bavinck: „de ontbindende macht van het Westen wordt inzonder heid in de industriële gebieden op ont stellende wijze ervaren: inzake het ras senprobleem neemt de christelyke kex-K op verschillende punten nog een aarzelende houding aan; ten opzichte van Afrika dringt zich aan de Kerken van het Westen een sterk gevoel van schaamte en schuld op: anderzijds zyn voor het Godsrijk in Afrika grote mo gelijkheden aanwezig." Over Indonesië sprak mr S. C.?raaf van Randwijck: ..Het is zeer dubieus of de activiteit, die op Moslims gebied geconstateerd kan worden, ook symptoom is van een algehele opleving van de Islam; voor ons vraagt de nieu we situatie een sterk begrip voor wat er leeft bij de Indonesische partners. Over Nieuw-Guinea zei d s I. S. K y n e „Het is nodig dat er één pro testantse kerk voor Nieuw-Guinea komt, waarvan de Europese gemeenten even goed deel uitmaken als de Papoese; de verdeeldheid van ons Westers protes- JOHAN BUNING's schilderyen, waar van men hier een portret ziet, zyn tentoongesteld in het Stedelijk Museum. tantisme blijkt tegenover een situatie als in Nieuw-Guinea alleen maar als zonde te kunnen worden aangeklaagd." Bij een bespreking van de „voorlich ting op het thuisfront" werd er de na druk opgelegd, dat het doel dier voor lichting steeds weer moet zyn het be pleiten van de stelling: „Kerk, wees zendingskerk." De ervaring leert, dat noch in de Hervormde, noch in de Ge reformeerde gemeenten de zending de plaats inneemt, die zij krachtens het wezen der kerk behoort te hebben. De aandacht van de Nedei-landse Christen heid moet worden gericht op het zen dingswerk in wereldwyd verband. Dr H. Berkhof schreef boekje over de Oecumene OVER „Gods éne kerk en onze vele kerken" schreef dr H. Berkhof (van „Kerk en Wereld" te Drieber gen) een bij Callenbach verschenen boekje. Hy schreef het voor de gemeen te. „Ik zag, al schryvende, deelnemers aan kringen, kerkeraadsleden en derge lijke voor mij. En dan zeker niet alleen mensen uit kerken, die by de Wereldraad zyn aangesloten. Ik heb b.v. ook sterk aan de Gereformeerde Kerken gedacht, welker houding ten opzichte van de een heid voor de Icerkelyke ontwikkeling in Nederland van zo groot belang is." Schr. is overtuigd, „dat wy binnen het geschiedenisverloop van deze wereld de eenheid van Christus' Gemeente mogen verwachten". Hij drukt zich concreet uit: ,,Ik begeer de opheffing van de Nederlandse Hervormde Kerk en haar overgang in het wijdere verband van ten minste „de Evangelische Kerk in Neder land". Wie niet bereid is om zo zijn eigen kerk te zien sterven, opdat d e Kerk leve, moet niet aan het oecume nisch gesprek deelnemen." Besprekingen „op hoog niveau" acht schr. voortreffelijk. Maar ze werken pas iets uit als zy worden begeleid en ge dragen door een geestelyke beweging op het niveau der plaatselijke gemeente. Daar beginne men maar vast met ge- meenschappelyke avondmaalsviering en kanselruil („Daar de rooms-katholieke kerk dit niet kan, zonder haar wezen te verloochenen, moeten we haar helaas voorshands bulten beschouwing laten.") Bisschop Bcrggrav niet naar Evanston? De nog altijd militante (Lutherse) Noorse bisschop Berggrav, heeft laten weten, dat hy in 1954 niet naar de twee de Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston in de Verenigde Staten zou gaan, als de vertegenwoor digers der kerken achter het IJzeren Gordijn geen Amerikaans visum zouden krygen. Bisschop Berggrav is een van de zes voorzitters van de Wereldraad van Kerken. Zyn waarschuwing valt samen met in de Verenigde Staten rondgaande geruch ten, dat de Assemblée wel eens naar Canada verplaatst zou kunnen en moe ten worden, wanneer inderdaad aan som mige deelnemers een Amerikaans visum zou worden geweigerd. Dr W. A. Vis ser 't Hooft, algemeen secretaris van de Wereldraad heeft inmiddels ontkend, dat deze geruchten enige grond van waarheid zouden hebben. Voorts heeft niemand minder dan de Amerikaanse senator McCarran, de man van de huidige verscherpte immigratie- wetten, verklaard, dat niets het „kort stondig verblijf" van geesteiyken van achter het IJzeren Gordyn in de weg stond. Deze gedelegeerden konden naar de Assemblée komen, wanneer zy zich tot hun eigenlijke taak beperkten, op tyd weer vertrokken en niet aan de Amerika-vijandige propaganda deel namen. Het opnemen van brieven in deze rubriek betekent niet, dat de redactie instemt met de meningen die daarin tot uitdrukking komen, doch dat zij deze belangwekkend genoeg vindt om ze ter kennis van de lezers te brengen. Brieven zonder volledige naam en adres worden terzijde gelegd. Militaire dienst DE vierde dienstplichtige had tegen de politie gezegd „Ik kan niet lezen en schryven en daar schaam ik me voor. Ik ben bang dat ik formulieren moet invullen, maar de volgende keer zal ik komen. Ik ben in mijn jeugd ziek geweest en kon lange tyd niet naar school." „Maar inbreken kan hij wel," merkte de politierechter op, met een sombere blik naar het strafblad van deze jongeman. Dat vermeldde drie vonnis sen. Aldus las ik dezer dagen in „Het Parool". Wél 's Konings wapenrok dragen. maar géén Ryks- of Gemeentebetrek king? Amsterdam. J. M. JONGENELEN Woningzoekenden ER zyn 1500 adressen bö de V.V.V., die in de zomer aan toeristen ka mers verhuren. Zouden die niet be reid zijn hun eigen landgenoten aan een. paar kamers te helpen? Ten eerste zyn er gezinnen mee ge holpen, die nu met kinderen op één ka mer moeten slapen. Ten tweede komen dan de kleine hotels beter bezet, die vaak aan onderbezetting lijden, zelfs in het seizoen, en die toch de bedrijfslas ten en kosten moeten betalen. Ten der de krijgen die kamerverhuurders, behal ve dat zy een goed werk dóen, ook re gelmatig vergoeding voor hun kamer, terwyi zij in de zomer toch maar af moeten wachten! Amsterdam. ABONNé Pensioenen. IK schrok na lezing van het bericht: „Ambtenax'en ook 5 pet en de gepen- sionneerden ook!" Is dat even wat en hoe?! Goedkoper kan het niet voor deze magere heinen wie al drie jaar geleden herziening der pensioenen is beloofd. Is het Nederlandse volk niet te overtuigen van onze armoede en achterstand en daarbij reken ik ook de volksvertegen woordiging, die, hoop ik, na dit bericht geen genoegen zal nemen met deze cent voor die waardeloze groep mensen met de eretitel „gepensionneerden". Moeten wy misschien ook straatcollecten hou den? Tot eer van het democratisch Ne derland. Amsterdam. ROS Zelfstandigen WANNEER wy de dagbladen lezen, kunnen wy met genoegen constate ren welke maatregelen de regering gemeend heeft te moeten nemen, ter compensatie voor de komende huurver hoging. In de eerste plaats 5 pet loons- verhoging voor de werknemers welke daarvoor in aanmerking komen (en wat heeft dat geen voeten in de aarde gehad, alvorens dit voor elkaar is gekomen. Ten tweede zullen ook de ouden van da gen en anderen niet worden vygeten met een flinke extra toelage. Bravo!!! En wanneer wij dan goed hebben ge lezen, wordt er bfnnënkort in de Tweede Kamer een voorstel behandeld, om de heren die in de Kamers zitting hebben, een kleine tegemoetkoming in het voor uitzicht te stellen en wel van 30 tot 40 pet. Maar nu de groep kleine zelfstan digen, dte als een kikker door de fiscus enz., enz. wordt kaal geplukt. Persoon- lyk behoor ik ook tot die groep kleine zelfstandigen, die nergens voor in aan merking komt, geen kinderbijslag, geen verhoging van inkomsten, geen vacantie- ~;eld, geen extraatje met Kerst en Tieuwjaar, enz. Wel mogen wij het genoegen smaken naast onze toch al hoge inkomstenbelas ting no» eens elke drie maanden een behoorlijke portie aan omzetbelasting weg te brengen, en daar kom'en dan nog bij kosten voor bedrijfsgroep, keurings dienst, Kamer van Koophandel, verlof- recht, enz. En dan komt er eerstdaags nog eens een post bij in de vorm van huurverho ging'. en wat voor een portie. Welke compensatie is er voor ons, klei ne zelfstandigen, die nu al de grootste moeite hebben zich te handhaven, ten koste van onze gezondheid? Amsterdam. P. W. MEIJER

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1