Koos Schuur als emigrant Australië ,EN DE KOOKABURRA Propaganda vraagt aandacht voor de Nederlandse muziek sD FRAGMENTEN UIT: ABDIJSIROOP Boeiende variatie in tweedpakjés Resultaten thans reeds merkbaar Jt/efoudePde heelt VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HET PAROOL 9 9 APRIL 1951 WE wonen sedert aankomst met nog een tweede gezin er drie kostgan gers in een grote en prachtige beachcottage ongeveer 28 km ten Noor den van Sydney in het prachtigste land schap dat je je denken kunt. Het is na tuurlek geen luilekkerland en de Aussies hebben niet de directeursbaantjes voor je opengehouden. Door de enkele Aus sies. waar .k een introductie had. ben il: vriendelijk ontvangen. Desondanks heb ik voorlopig een baantje als correc tor in een drukkerij aangenomen, maar misschien ben ik over een week in een warenhuis of in het wegenwerk. Je kunt hier alles doen, het is hier voor ons on gekend vrij, er bestaat geen onderscheid tussen baas en knecht, maar je moet voorlopig als Nederlands emigrant er gens onderaan beginnen. Over enkele weken haalt de president van de PEN- club mij met de wagen op voor een bij eenkomst, maar dan zal hij het hele maal niet vreemd of shocking vinden als ik hem vertel, dat ik poepbakkensjouwer ben. Hij zal misschien alleen vragen, hoe lang ik per week werk en of het me bevalt. Het bevalt me hier wel, ook al is er geen cultuur. Want die is er beslist niet... 29 APRIL 1951 TK heb het baantje van corrector op de drukkerij in Sydney er weer aan gegeven en begin aanstaande Maan dag als handzetter op een drukkerij in de suburbs, omdat het veel meer be taalt. Verder heb ik nog enige ijzers in het vuur, o.a. met een reclame-bureau (copywriter en layoutman), maar wan neer die ijzers heet zullen zijn, weet ik niet. Ik heb j.l. Donderdag als handzet ter proefgewerkt en met goed resultaat. Ik maak nu tevens een gering kansje als lino-operator (machinezetterIede re Hollandse emigrant moet hier van de onderste trede beginnen. Niemand zal hier een poot voor je uitsteken, eer je getoond hebt wat je waard bent. Er valt hier natuurlijk op vele wijzen geld te maken, speciaal in het bouwbedrijf, maar je moet eerst een beginkapitaal hebben alsmede connecties. Speciale mo gelijkheden zitten tevens in het ver voerbedrijf (lange afstandritten b.v. MelbourneSydney), in het drukkers- bedrijf, in de reclame, eigenlijk overal, maar het vergt geruime tijd eer je kunt starten voor jezelf. In ieder geval eerst de onderste trede en daarom heb ik me maar een voorschoot gekocht en ben ik zetter-opmaker geworden. 17 MEI 1951 ^INDS drie weken ben ik handzetter op een drukkerij in Mosman, een voorstad van Sydney (en niemand heeft gemerkt dat ik het nooit voordien als beroep heb uitgeoefend). Ik heb daar een veel beter weekgeld dan in die eerste baan als corrector, n.l. met overuren A 15. Ik voel me er wel prettig bij, alleen ben ik van Maandag tot Zaterdag natuurlijk iedere dag de gehele tijd in de drukkerij met een half uur voor lunch. Zo ben ik dan nu opmaker van de Austr. Ford-News en leer verder het drukkersvak tot in de puntjes. Hier in Australië is prijsstijging en het leven is hier ongeveer even duur als in Holland zomer 1950, maar de lonen zijn iets beter en ook de mogelijkheid om geld te ver dienen is hier enorm veel groter. 2 JUNI 1951 IK werk nu toch al weer ruim een maand op die drukkerij van de heer W. E. Crossman, commercial printer, en ga dagelijks om met Eric en Leslie en Tom en Old Albert, met Esther en Ann. met Sebass en met Max en met W. E. Crossman, commercial printer, en ik ben op de PEN-club geweest en ga om met de geëerde toneelschrijver cn radioschrijver Max Afford en met de trilogist van het Autralische leven mr Hardie en met Sydney Thomholt (alias Tommy) die filmverhalen schrijft in de ABC-weekly en met Thelma Afford en met Maxeen, de beminde van Tommy en met Mrs Hardie, die een Franqaise is van Nouveau Caledonië (eindelijk een Frangaise! connaissez-vous la litéra- ture francaise?). En ik heb de indruk, dat al deze Australiërs een leegte met zich ronddragen, waarvan zij zich vaag bewust zijn, maar wat ze niet willen weten. Ze interesseren zich voor zichzelf, voor hun own home (my castle) voor hun car, voor sport, voor lottery, picnic, races, voor Australië ook. Maar hun interesse is altijd gematigd, een beetje dull; en ze weten iets van zich zelf, van hun castle, van hun sporten, van hun car, maar eigenlijk geheel we ten doen ze weer niet. En ze trachten hun leven te vullen met hun castle, sportcar, own home, maar erg vol wordt 't niet. en zo houd je natuurlijk die leeg te en blijft alles aan de oppervlakte. Van wat buiten Australië is, weten zij niets, niets maar dan ook goddomme ook helemaal niets. Ze weten b.v., dat er een Amerika en een Rusland is en hebben zich daar een vage voorstelling van ge vormd (van Amerika uiteraard meer dan van Rusland maar het mist elkaar niet veel). Ze weten dat er een oorlog dreigt tussen Amerika en Rusland. Ze weten dat er een verschil bestaat in regiem, maar waar dat verschil op be rust... o ja, democratie and communistic ...en dat is alles. Belangstelling ervoor hebben ze eigenlijk ook niet. Soms zijn ze bereid er een vraag over te stellen en even naar het antwoord te luisteren. Maar wanneer de antwoorder niet een filmster is en niet een jockey en niet een radio-star, wel dan is hun belang stelling na een halve minuut moe. Dat heb ik ervaren met de arbeiders en met de intellectuelen, want het onbenullige en zielloze dagelijkse leven is hier hon derdmaal belangrijker dan al wat buiten Australië ligt. De parties en de turf en who won yesterday's lottery is veel be langrijker "dan alle filosofie ter wereld. Alles wat buiten Australië ligt is vacan- tie-land en nou ja, als je een vacantie- land problemen opstelt dan is dat na tuurlijk hahaha en wanneer een vacantie- land met iets nieuws komt, dan is dat natuurlijk ook hahahalia... en eigenlyk zinloos.!, en eigenlijk van nul en gener waarde... en nu ja, wy zijn Australië en hier komt de oorlog toch nooit en wij moeten karakter hebben en daarom moeten we niets van buiten Australië aannemen (wat ze ook prompt doen), zie alleen al de etalages, zie de interieurs (kruisingen tussen een Drentse koestal en een Italiaans boudoir uit 1900 met een Engels koloniaal tintje). Er was hier een Hollandse jongen, die werkte op een BH-fabriek. Hy ontdekte, dat door de BH's op andere wijze uit de lappen stof te snijden er een winst van 5 pet te maken viel. Men wilde er niet van horen, want zij hadden het altijd zo ge daan en dat was goed geweest, dus waarom wat nieuws en de vent kon op hoepelen omdat ie eigenwys was. Er was een andere Hollander, die in een. oud warenhuis een verouderde en zeer om slachtige boekhouding vond. Hij stelde uitvoerig een plan op: efficiënter, snel ler en overzichtelijker. Maar ze hadden het altijd zo gedaan en zo was het goed bevallen, dus zo was het het beste en de vent kon ophoepelen. En zie de etala ges: Als ik langs een lampekappen- winkel loop, denk ik dat ik naar een chirurg moet om me van een bochel te laten cureren; als ik langs een hoe denwinkel loop, ben ik bang me te be wateren; als ik langs een meubelwinkel loop, ga ik stoomtrammetje spelen en heel hard tuut tuut roepen, en als ik... dan... Geef me even tyd om op adem te komen! In het begin is dat nieuw, hiep hiep hoera dit is nieuw, dit is groots, dit is vrij, dit is wilde beesten; maar als je dat zo een tijdje aanziet, ziet, beziet dan zit je stropdas te nauw en dan ga je je een koortsthermometer aanleggen omdat er zweet op je voor hoofd komt en dan heb je het gevoel alsof je valt, valt, valt en onder je is niets, tot je na een paar dagen met een vreselijke klap op een Hollandse brief terecht komt, en dan kun je weer een tijdje gewoon verder. Dear Mister Afford o het zijn beste kerels en vriendelijk en voorkomend en aardig en charmant? nee, charmant niet, maar vriendelijk en behulpzaam en kom es en drink es uit en well hello, how are you, come in and sit down and have a drink and the hell, want zoals alles oppervlakkig is, zo ook de vriendelijkheid en de be hulpzaamheid en de vriendschap. Queer chaps, those emigrants, better become australians as soon as possible. Dat wil zeggen: the turf and the ring and soc cer and baseball and beer and seen my car, build my own home and meet my wife, she's forty-five, what d'ye think of it. O she's nice, o how wonderful, o australia's such a nice country and such a big country and so beautiful. And did you see the Bridge, greatest bridge of the world; and did you see Sydney, greatest city of the world; and did you see our beaches, most famous beaches of the world; and did you see the country, greatest and most bloody lonesome country in the world. How do you feel about it? En dan heb ik de neiging om te zeggen: like the most bloody lonesome man in the world! Je hebt hier natuurlijk ook boekwinkels, maar 1 op de 17563 gezinnen heeft een boek in huis... Alles wat hier gemaakt wordt is uit sluitend voor doelmatigheid, maar dan is de afwerking nog maar een vijftigste van in Holland. Vormgeving hebben ze nooit van gehoord en ze hebben er ook de eenzaamste man in de wereld handen, looddampen en het opmaken der advertenties en pagina's. Vrijdags avonds, wanneer ik zo tegen negen uur thuis kom met de poet in de achterzak en twee dagen in net vooruitzicht, ben ik het gelukkigst (maar moe). En als dan de zaterdag aanbreekt, weet ik dat ik beter wat langer in m'n nest kan blijven om de moeheid te overwinnen, maar ik kan het toch niet over mijn hart verkrijgen. Er is dan in de eerste plaats de bank, waar ik voor elf uur moet zijn om mijn wekelijkse financiën te regelen; een praatje met de dorps schoenmaker Harry Philips (uit Amster dam), uit gewoonte een Saturdaymor- ningpaper kopen en een ABC-Weekly om te weten op welke avond er een behoorlijk radioconcert zal worden ge geven en verder kleine boodschapjes VOLGENDE week zal bij de uitgeverij „De Bezige Bij" te Amsterdam verschijnen het boek „en de Kookaburra lachtDit boek werd door Jan Elburg en Salvador Hertog samengesteld uit brieven die de Nederlandse schrijver Koos Schuur sedert zijn vertrek als emigrant naar Australië in Maart 1951 aan verschillende vrienden schreef. Koos Schuur is als gewoon emigrant naar Australië vertrokken en heeft daar alle baantjes en moeilijkheden moeten door worstelen die elke andere Nederlandse ongeschoolde arbeider moet aanvaarden wanneer hij in zijn nieuwe Koos Schuur vaderland wil slagen. Het leek ons voor de lezer interessant, om de reportages van de heer Mathieu Smedts die Australië op uitnodiging van onze regering bezoekt, even te onderbreken voor enkele fragmenten uit het boek van Koos Schuur, die hier als emigrant aan het woord is. geen tiid voor, zelfs niet om hun waren deugdelijk af te leveren. Schroeven wor den hier bv. niet in het hout gedraaid, maar getimmerd met een hamer (ze hebben geen tiid om ze te draaien). Een vriend kocht een kinderbox, maar als Ie er naar keek, vlogen de spijkers uit de scharnieren (die van blik waren) en zag je de lijm uit de gaten vallen. En toch was dit de duurste en beste box, die er in Sydney te krijgen was. Sedert wij hier gearriveerd zijn, wordt alles (speciaal levensmiddelen) met de dag duurder, al zal er nog wel een groot verschil bestaan met Europa. Voor de arbeider is dit in zekere zin een ge weldig land, want de Unions zijn mach tig en de lonen zijn hoog, zeer hoog vergeleken met die van de witte-boord- mensen (vandaar dat ik ook arbeider geworden ben). Natuurlijk zijn stakingen niet van de lucht. De Australiër zelf is een beetje lui (of werkschuw) en daarbij komt dat de Union hem geleerd heeft dat, als je meer loon wilt hebben, dan moet je niet langer werken, maar groter uurloon vragen. Al deze dingen bevorderen natuurlijk in zeer grote mate de kansen van de emigranten, die in de eerste plaats er voor moeten zorgen, dat zij een eigen bedrijf krijgen. En ik heb de overtuiging, dat over tien jaren het zakenleven en over 25 jaren de regering in handen ligt van Hol landers, Italianen, Duitsers, Tsjechen en Polen. Maar hoe lang het duren zal voor hier de geringste spoor van cul tuur komt?? Leeg, leeg, leeg... 20 JULI 1951 IK ben blij en droef vandaag. Bly om dat ik hier achter de schryfmachine kan zitten en droef omdat het morgen godbetert weer Maandag is met de inkt- naar de chemist en de hardware-store en dan met de bus terug naar huis Tegen die tijd ben ik onrustig geworden door de verdiende rust, leisure en de zonneschijn en moet ik even door de vallei gaan wandelen en een praatje maken met de schilder Raymond Glass (een of ander politiek onderwerp: hoe kunnen we de wereld bewoonbaar ma ken? wat is de opdracht van de kunste naar in dit opzient?) Het is dan onge veer twee uur geworden en de kinderen eisen enige 'aandacht op, want ik heb ze dan ongeveer vijf dagen niet gezien. En zo wordt het spoedig vyf uur met tea en praatjes met bezoekers en merk ik tot mijn grot schrik, dat ik geen bliksem geschreven heb, zelfs niet lezen. Dit maakt me nerveus en begin ik zoals gisteravond (omdat de tijd te kort is om me op ander schrijf werk te concentreren) maar aan een brief. Zondagmorgen de traditionele wandeling naar de Elevenmiles Store voor een Sunday-paper en sigaretten en soms een brick ice-cream, hout halen in de bush voor het haardvuur, en dan is het alweer middag en ren ik in wan hoop met schrijfmachine en papieren naar de garage om toch het weekeind niet helemaal verloren te laten gaan. Werkelijk wanhopig. De oorzaak van deze voortdurende tijdnood is natuurlijk in de eerste plaats de onrust, die no{ steeds in mijn bloed zit, waardoor il niets anders zie d?,n verloren-gaande tijd en die me verhindert me volledig op iets te concentreren omdat de han gende problemen niet opzij gezet willen worden. Minor-problems zijn, dat ik van de grootste brug van de wereld ...ga ik stoomtrammetje spelen... alles moet improviseren: een boekenkast een tekentafel, aankleding van de ga rage, een scheidingswand tussen net werkkamerdeel en de hoek met het fon teintje (en alles zonder meer uit te geven dan een paar pennies, want meer kan ik niet missen; ik moet zien dat ik zo tegen midzomer (December) in staat ben om een oud autootje te kopen, teneinde bevrijd te zijn van de langdurige busreizen (en de daaruit voortkomende moeheid) om zonder te veel tijdverlies kennissen te gaan be zoeken en om de kinderen wat meer bindingsgevoel te geven door ze bv. Zaterdagmorgens mee uit te nemen). Maar voor een enigszins zuinig autootje betaal ik toch nog altijd een 200 pond. Mijn gedicht begint Iets op te schieten. „F^ta morgana'(^»sr Nederlanders is voorlopig de titel en het is brj God een fata morgana, want de luchtgespiegelde oase blijkt of niet te bestaan of is een bijna droge welput, waar met oneindige moeite en geduld druppeltje voor drup peltje naar boven gebracht kan wor- aen. Ik mag natuurlijk niet klagen, want ik heb (met de moeite van het druppeltje-druppeltje) een vast inkomen dat zweeft tussen 15 en 17 pond per week, zodat ik 3 tot 5 pond iedere Zaterdag kan wegzenden aan dokter, levensverzekering, advocaat en schuld eisers, schoolschoenen voor de jongens (£2), nieuwe jeans (£3), sokken, over hemden en god weet wat meer want na lè jaar is de boel beginnen te slijten en waar andere emigranten een potje hebben kunnen maken voor de eerste slag is mijn potje met de ill wind verwaaid, alle andere uitgaven zijn dan ook tot een minimum teruggebracht. Tailor-made sigaretten zijn uit den boze en ik ben zoals in de oorlog weer aan het rollen. Boeken kopen afgeschaft en zo eens in de drie maanden koop ik een paar carrefours of nouvelles littéraires (dat zijn de enige Franse bladen die je hier krijgen kunt, soms). Zoals ik reeds schreefinflatie werkloosheid maakt het leven hier moeilijker: en aangezien hier geen in stellingen bestaan tot het opvangen van werkloosheid en geen enxele sociale voorziening (want dit land is toch het godgegeven paradijs!) en men niet ge wend is aan dergelijke situaties, pro beert iedereen ten koste van anderen zijn lasten omlaag te brengen. Het Australische zakenleven is een hele gek ke situatie. Alles is namelijk geoor loofd en dit maakt dat de Europeanen, die hier voor zichzelf beginnen, honderd maal te fatsoenlijk zyn (alhoewel ze in Europese opzichten toch niet de beste -jongens zijn). De zakenlieden zijn buiten hun zaak behoorlijke mensen, maar zo dra ze handelsmensen zijn, zyn ze in onze ogen louter oplichters, van de kleinste tot de grootste, en dit is vol komen geoorloofd, en wanneer je hen erover spreekt, kijken ze je heel ver baasd aan en zeggenmaar dat is toch zaken! Dit heeft al verschillende ondernemende emigranten de nek ge broken, zodat ze nu met een verhoogde bloeddruk rondsjouwen en Australië ver vloeken... Europa, Europa! Voor hen die in de jungle wonen, is Europa de bron van het leven... als je mijn brieven publi ceert doe het dan goedkoop op kranten papier met een nietje, en doe het com pleet; iedereen mag weten dat ik een sucker geweest ben en dat ik in mjjn broek stond te zweten toen ik een bijl had moeten nemen, en doe het goe< koop, want ik wil graag gelezen worden door de kinderen van Jan Boezeroen en niet door de literaire klieken, die een gevallen steek zullen zoeken om zich een veer in eigen achterste te ste ken. (Van onze muziekredacteur) J£IND vorige week dirigeerde André Rieu een concert van het sytnphonie-orkest van Radio-Saarbriicken. Het was een openbare uitvoeringdie door ongeveer duizend bezoekers werd bijgewoond. Een andere NederlanderGérard van Blerk, was solist in Saint-Saëns' tweede pianoconcert en het geheel was voor onze land genoten een duidelijk en groot succes. Op het programma prijkten tevens de Kuhnau-variaties van Hendrik Andriessen en ook dit werk deed de naamvan de Nederlandse cultuur alle recht wedervaren. De gehele manifestatie was een voor beeld van wat door eendrachtig gevoerde propaganda voor de Nederlandse mu ziek kan worden bereikt, want het waren twee instantiesdie hier samenwerkten: het Nederlands Impresariaat, dat de twee uitvoerenden onder zijn hoede heeft, en de stichting Donemus, die voor het materiaal van Andriessens werk had gezorgd. Sedert het begin van de regerlng- Eisenhower zijn ruim driehonderd em ploye's van het State Departement om •eiligheidsredenen ontslagen. Het onder Panamese vlag varende schip ,,E1 Brenon" is de haven van Hong kong binnen gelopen na twee en een halve maand door de Chinese nationalisten te zijn vastgehouden. Ten minste vier Europeanen en vier Afrikanen werden gedood tijdens een ire ontploffing in een goudmijn te Sint Helena (Oranje Vrjjstraat) (Advertentie) Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht- t wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop „Tentamen", geestige Groningse musical (Van onze correspondent) GRONINGEN, Vrijdag. De Groning se vrouwelijke studentenclub Magna Pete heeft gisteren de viering van haar elfde lustrum besloten met een gala-avond in de Stadsschouwburg, waar door leden van de club het stuk ,,La Dama del Al- ba" werd opgevoerd. 's Middags waren leden en reünisten in het Grand Theater verzameld om aldaar kennis te nemen van de musical „Ten tamen". Deze musical komt van de eer ste letter tot de laatste noot voor reke ning van Gijs Stappershoef, programma leider van de Radio Omroep Noord, die bovendien regie, geluidseffecten en de verdere technische verzorging in handen had. De Magna-petenten gaven een voor treffelijke uitvoering van dit puntige, bij zonder geestige stuk, waarvoor Stap pershoef verdiende lof werd toege zwaaid. Voor de opvoering van ,.La Da- ma del Alba" ontvingen de Magna-peten ten versterking van hun mannelijke col lega's, maar zij bleven terecht overheer sen en brachten een verrassend goede uitvoering van dit symbolische drama. De voorzitster van de lustrumcommis sie, mej. H. van Meurs, kreeg na afloop een lange rij van lovende sprekers te beantwoorden, o.a. de rector magnificus, jhr prof. dr P. J. van Winter en afge vaardigden van de Bond van Vrouwelijke Studentenverenigingen en van verschil lende studentencorpora. De uitvoerenden en de regisseur Peter Flynn werden on der bloemen bedolven. Asphalt spoot over straat (Van onze correspondent) TILBURG, Vrijdag. Zes ton vloei bare asphalt met een temperatuur van 160 graden stroomde gisteren over het spoorwegemplacement bij de Willem II- straat te Tilburg, toen de kraan los schoot van een tankwagen. De chauffeur van de wagen kreeg spatten in zijn ge zicht, doch in het ziekenhuis bleken zijn brandwonden mee te vallen. Het asphalt stroomde over de Spoorlaan en verstop te de rioleringen van de stad. De gehele dag is men bezig geweest de riolering van asphalt te ontdoen. de i Op het laatste ogenblik is verhinderd dat een brief van de Westelijke Hoge Com missarissen in Duitsland werd verzonden waarin dezen de Russische Hoge Commissaris meedeelden van plan te zijn de interzonal» grens open te stellen. De Westduitse regering opperde namelijk ernstige bezwaren tegen dit voornemen, Reeds meermalen heb ik in deze ko lommen 'n lans gebroken voor 'n krach tige propagering van onze componisten. Alleen zo kan aan hun muziek in wjjde kring, binnen en buiten onze grenzen, bekendheid worden gegeven. Hoe die pro pagandistische activiteit het best tot haar recht komt, langs welke wegen de gun stigste resultaten kunnen worden be reikt Het is duidelijk dat 't fotocopiëren en vermenigvuldigen van muziek, gelijk Do nemus (de Documentatie Bibliotheek voor Nederlandse Muziek) zich ten doel heeft gesteld, reeds van veel belang is, maar in wezen toch onvoldoende om de composities van eigen bodem uit de obscuriteit van de bibliotheek te halen. Nodig is dat deze partituren via uitvoe rende kunstenaars tot klinken komen. Donemus heeft dat ingezien, en enige tijd geleden heeft zij een secretaris aan zich verbonden, mr E. A. G. Brautigam, die speciaal de propaganda tot taak heeft. Of zoals hij het zelf noemt: het ver wezenlijken van contacten en contracten. Mr Brautigam heeft nu een hechte sa menwerking tot stand gebracht met het Nederlands Impresariaat, waardoor het hem mogelijk is vele Nederlandse wer ken aan Kunstkringen en dergelijke or ganisaties aan te bieden, gekoppeld aan musici die deze werken op hun reper toire hebben. En zo wordt het in begin sel dode notenmateriaal tot een levende werkelijkheid. Persoonlijk contact Het persoonlijke contact met kunste naars is het middel dat mr Brautigam het doeltreffendst acht. En terecht, zo als de praktijk vrijwel dagelijks bewijst. Ook bij het optreden van Rieu en Van Blerk in Saarbriicken was hij aanwezig om te pogen interesse te wekken voor de Nederlandse muziek. Het resultaat: de leiding van de Saarlandse Omroep heeft al direct werken van Hendrik An driessen en Escher besteld, en boven dien wordt er een uur muziek uitgezon den van de Gaudeamus-groep te Bilt- hoven, die componisten als Ton de Leeuw en Henk Stam omvat. In de naaste toe komst zal men stellig nog meer Neder landse werken uitvoeren. Het is maar één voorbeeld uit velen, want de actieradius van mr Brautigam is groot en vrijwel onbeperkt. Er tre den in het Concertgebouw te Amster dam niet veel buitenlandse kunstenaars op die aan zijn hardnekkige bewerking ontsnappen, en zo hebben Leon Fleisher, Henri Deering, Cherniawski, Olewski, Skolowski en talrijke anderen door zijn bemoeienis kennisgemaakt met Neder landse composities: hun.bestellingen be ginnen inmiddels binnen te komen. Dat het resultaat van dit propagandistische werk niet lang op zich heeft laten wach ten. is verheugend. In September van dit jaar heeft Donemus bijvoorbeeld be langrijk meer muziek naar het buiten land verkocht dan voorheen het geval was. Van veel waarde op dit gebied is ook het boekje „Contemporary Music from Holland", dat onlangs by Donemus ver scheen. Het is een uitgave, die speciaal voor Amerika bestemd is; het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er 3000 exemplaren van aangekocht ter versprei ding in de Verenigde Staten. Twaalf Ne derlandse componisten worden er in het licht geplaatst vla een in het „Ameri kaans vertaalde tekst van outer Paap. Mede door de goede foto's en ander illus tratiemateriaal is het een voortreffelijk geschrift geworden dat stellig aan zyn doel beantwoordt. Binnenkort zal het in het Nederlands in de boekhandel hier verschijnen. Alle muziekliefhebbers zij het aanbevolen; het kost slechts f 1.90. Etalages Dat het terrein der propaganda onbe perkte mogelijkheden biedt, daarvan ge tuigen de vele andere wegen welke mr Brautigam bewandelt. De muziekhandels in de grote steden zijn bijvoorbeeld ook in zijn plannen opgenomen. Daar worden regelmatig etalages ingericht, waarin aandacht wordt gevestigd op bij Done mus gedeponeerde werken, die dit sei zoen tot uitvoering komen bij de orkes ten die in de betreffende steden zijn ge vestigd. Elke maand verstrekt mr Brau tigam onze ambassades in het buiten land een uitvoerig bulletin over Neder landse muziek. En de gevolgen blijven niet uit. Buiten Europa is het met name Zuid-Amerika dat steeds meer Neder landse muziek gaat afnemen, en zo be gint de invloed van Donemus langza merhand verheugende afmetingen aan te nemen. Die invloed reikt tot in Japan zelfs, dat onlangs nog muziek bestelde. Het is vooral dit buitenlandse terrein dat pas na jarenlange intensieve bewer king resultaten van aanzienlijke omvang zal kunnen gaan afwerpen. Heel deze propagandistische activiteit verkeert nog m een beginstadium, maar dat zij het aangewezen middel is om de Nederlar*d- se muziek bekendheid te verschaffen, is nu reeds bewezen door de nog maar korte practijk van mr Brautigam. Natuurlijk heeft hij niet vergeten de radio in zijn werkzaamheden te betrek ken. en ook binnen onze grenzen kan dit medium een belangrijke bijdrage leve ren. Een van de resultaten is de reeks van zestien uitzendingen van VARA en NCRV, geheel aan Nederlandse muziek van deze tijd gewijd. De serie omvat or kestwerken en kamermuziek, en is ge titeld: „Van microfilm tot microfoon". Daarenboven heeft de KRO een serie uit zendingen aan Nederlandse kamermu ziek ingeruimd, uit te voeren door het Amsterdams Kamermuziek Gezelschap. (Van onze mode redactrice) JLJADAME Schiaparelli heeft wij hebben u er al iets over verteld Amsterdam een ver rassing bereid door op haar show niet te komen met ondraagbare kuit broeken, oranje mantels met zakken op de rug of hoeden, die als een mas ker het gelaat bedekken. Integendeel zy scheen zich tot taak gesteld te bewyzen, dat een mode ontwerper zyn of haar inventiviteit minstens even goed kan bewijzen door variaties te brengen op één thema: en als zo danig had ze het getail leerde mantelpakje van tweed of donkere gladde wol gekozen. Hier ziet u er een paar afgebeeld: het eerste mo del, met de grappige scheve borstzakjes die de verkeerde kant op lopen, werd van zwart witte tweed gemaakt. Het model daarnaast, van grijze tweed, kreeg een bijzonder originele garnering van licht blauw-groen ribfluweel. Hoedje en handschoenen hadden precies dezelfde blauwe tint. Het derde model ten slotte van fijne gryze tweed had een diepe plooi in de rug. Talrijk waren ook de a-sym metrische effecten, die madame Schiaparelli gebruikte. Apart ziet u nog een pakje van doffe zwarte wollen stof met een a-symmetri sche sluiting. Het knappe by al deze ontwerpen was, dat de to taal-indruk altijd eenvoudig was, maar dat deze eenvoud bij nader bekijken altijd weer het resultaat bleek van een geraffineerd combi neren van allerlei détails, die schijnbaar weinig met elkaar uif- staande leken te hebben, maar in werkelijkheid eikaars werking on dersteunden. En ten slotte dan nog één voor beeld van een cocktail-jurk of zo u wilt een klein avondtoilet. Het was gemaakt van zware sa tijn van een bijzondere beige achtige tint, iets tussen zandkleur en cognac in die de rok even deed uitstaan. Het lijfje was ge vormd van vastgestikte plooien en omhulde het bovenlijf als de bla den van een bloemkelk. (Advertentie) TEXTIEL APPRET %Üt<el<éÓ

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1