Economische Hogeschool gaat feestwerk tegemoet Benelux protocol Studentenprotest 'nU0%y?...Ja f iaafj f 10.000 Duitse liberalen lonken naar soc.-democraten i r Betaalde amateurs Viering achtste lustrum Twee jaar geëist wegens zwendel Twee en een half jaar voor soldaat Twee zieleneen gedachte! Ouvreuse stal Geen coalitie in Hamburg Sacirkwestie concrete aanleiding „De kat in het spek gewikkeld" VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HET PAROOL (Van onze onderwijsredacteur) „Als er ooit een instelling op een goed moment is opgericht, dan is het de Nederlandse Economische Hogeschool geweest", zei mr K. P. van de Mandele gisteren tijdens een persconferentie te Rotter dam, gewijd aan het achtste lustrum, dat is de veertigste verjaardag van deze instelling, te vieren met een feestweek van 9 tot en met 14 November. Een jaar na de oprichting in 1913 brak immers de eerste wereldoorlog uit, waarmee een schokkende ontwikkeling van de economie in theorie en practijk begon. Het was van belang, dat, zoals van het begin af aan de bedoeling is geweest, zij die bestemd waren de practijk in te gaan voordien een wetenschappelijke opleiding kregen. Men is begonnen als Nederlandse ben voor het studentenleven. Van de af- Handels-Hogeschool, een naam die pas in 1939 is vervangen door de tegenwoor dige. Vele bekende Rotterdamse namen waren er onder de initiatief-nemers: Mees, De Monchy, Van Ommeren, Plate, Ruys, Van Stolk. Onder hen was ook mr K. P. van de Mandele; hij is in deze veertig jaar geweest: voorzitter van het algemeen bestuur, voorzitter van de raad van bestuur en thans, sinds 1945, president-curator. Door haar huisvesting heeft de Han dels-Hogeschool een nieuw bewys ge leverd van de stelling, dat niets per- manenter is dan het tijdelijke: in 1915 betrok men een gebouw, dat voor een periode van vijftien jaar was bedoeld. Thans woont de hogeschool er nog in en mr Van de Mandele sprak de hoop uit, dat men bij de viering van het vijftig jarig bestaan wellicht een nieuwe be huizing zou bezitten. In de loop van haar nu en dan bewogen bestaan (de kenspreuk „Stevig onder de stormen" is veelzeggend) heeft men de Economische Hogeschool nu eens een bolwerk van het kapitalisme, dan weer een kweekplaats van collectivisme ge noemd. In werkelijkheid, aldus mr Van de Mandele, hebben docenten en bestuur- deren er altijd naar gestreefd, een ob jectief wetenschappelijk standpunt in te nemen. De rector magnificus, prof. dr B. Schendstok, gaf ons o.m. een over zicht van het aantal studenten, dat in deze periode van veertig jaar naar Rotterdam kwam. Begonnen werd met 70 studenten, ovder wie drie meisjes; Voor de cursus 19521953 lieten zich daarentegen 1121 studenten inschrijven (38 vrouwelijke). Daling en stijging Merkwaardig is in deze cijferreeks, dat het aantal ingeschrevenen na 584 in 1918—1919 geleidelijk daalde tot 310 in 1929—1930. Toen brak de economische crisis uit en deze had voor de Econo mische Hogeschool een voortdurend B t ij g e n d aantal studenten ten gevol ge: in 19381939, het laatste min of meer normale jaar, waren er 577. Sinds 1948 beweegt het getal zich om de 1100. Over het studieplan van de hogeschool zei prof. Schendstok, dat dit voortdurend moet worden gewijzigd, in verband met de snelle ontwikkeling van de economi sche wetenschappen. Omdat de stof steeds groeit, moet er aan de andere kant steeds worden gekapt. Door de snelle groei komt het streven naar be korting van de studie dikwijls alleen tot uiting in een niet-verlenging. De huidige studentengeneratie werkt hard, aldus prof. Schendstok; de hoog leraren voelen daarvoor grote bewonde ring. Een bezwaar van dit harde werken ls, dat te veel studenten weinig oog heb- ZO zoetjes aan zijn er ten naaste bij drie en een halve maand verstreken sinds op 24 Juli jl. ter Haagse Bene- lux-conferentie de deelnemende minis ters van de drie Benelux-landen het door hen gesloten protocol parafeerden. De enige reden, waarom zij destijds niet on middellijk tot ondertekening overgingen was dat men niet terstond een deugde lijke, rechtsgeldig te achten Nederlandse verdragstekst bij de hand had. Dit ten gevolge van de omstandigheid, dat in het bijzonder omderwille van onze Lu xemburgse vrienden de besprekingen in het Frans plaatsvonden. Het overleg liep over een aantal inge wikkelde kwesties en in de loop van de mondelinge gedachtenwisseling moeten er vrij veelvuldig in ontwerp-bepalingen weer wijzigingen zijn aangebracht. Daar door was het op zichzelf wel begrijpelijk, dat men niet meer over voldoende tijd beschikte om ook nog, voor het scheiden van de markt, een gave Nederlandse tekst gereed te hebben. En terecht be schouwde men die als nodig, eer de overeenkomst kon worden ondertekend. Aangezien echter de ondertekening op haar beurt vooraf moet gaan aan het ogenblik waarop in elk van de drie par lementen de indiening van een wetsvoor stel ter goedkeuring van de bekrachti ging van het protocol kan plaatsvinden had het, zou men zo zeggen, wel bijzon der voor de hand gelegen er voor te zorgen, ten spoedigste na de 24ste Juli een bruikbare Nederlandse tekst op te stellen. Hiermee is het echter blijkbaar erg sukkelen geweest. Het schijnt, dat het te Brussel geves tigde secretariaat-generaal van Benelux in eerste aanleg de hiervoor nodige ar beid verrichtte, doch met het resultaat, dat toen het daar tot stand gebrachte werkstuk in Den Haag aankwam dit naar de mening van deskundige Neder landse ambtsdragers taalkundig verre van vlekkeloos was. Intussen, geen nood. De heren in Den Haag zouden het dan wel even zelf klaar spelen. Maar met dat „even" liep het zo, dat nu nog altijd de redactie van het protocol in het Nederlands aan Brus sel en aan Luxemburg niet is toegezon den. Intussen schijnt men eindelijk toch wel zover te zyn, dat er goede grond +9 voor de verwachting, dat op de a.s. "(beperkte) Benelux-ministerssamen- Xemist, op 16 November dus, de onder tekening zal kunnen plaatsvinden. Met alle waardering en eerbied voor het nauwluisterende taalkundig geweten der diverse ambtenaren op de verschil lende departementen, die elkaar over en weer blijkbaar met min of meer zwaarwegende argumenten bestookt heb ben, dient toch tegelijkertijd te worden gezegd, dat een minder langzaam tem po de voorkeur zou hebben verdiend. Nu immers wordt het op zijn vroegst eind van het jaar eer de drie parlementen hun jawoord zullen kunnen geven voor de bekrachtiging van een al op 24 Juli j.l. tot stand gekomen protocol! Zou men het in Den Haag in den vervolge niet daarheen kunnen sturen, dat bij het heen en weer zwerven van een ontwerpverdragtekst tussen de ver schillende departementen grotere vlot heid in acht wordt genomen? Voor de vertraagde film, die in dit geval bin nenskamers is afgedraaid, valt in ieder geval moeilijk bewondering te koesteren. Het gehele protocol telt zegge en schrijve niet meer dan 14 artikelen. Er ware toch waarlijk geen kunst- en vliegwerk nodig geweest om een aan merkelijk snellere voltooiing van de ver- talingsarbeid te bereiken. Natuurlijk is het niet gewenst met de Franse slag te werk te gaan, maar anderzijds heeft de Nederlandse vertaalmolen "dit keer toch bepaald al te langzaam gedraaidt (Van een onzer verslaggevers) De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof heeft gisteren twee jaar geëist tegen de 38-jarige F. J. V. en de 44-jarige R. J. S-, beiden wonende op Malakka, die een goederenhandel in Amsterdam zouden hebben opgelicht voor 91.750. Voor dat bedrag hadden zij aan die Amsterdamse zaak namelijk krokodillenhuiden en le- guanenvellen verkocht, maar toen de zending aankwam bleken de kisten en kratten slechts gevuld te zijn met jute zakken en zout. De koopsom was toen al voldaan. De rechtbank had verdachten veroordeeld tot één jaar. gestudeerden bereikten velen hoge, lei dinggevende functieszo heeft de Econo mische Hogeschool hoogleraren afgele verd aan alle vijf economische facul teiten, die ons land rijk is. Maar ook kwamen afgestudeerden terecht in het bedrijfsleven, bij banken en research afdelingen en in de hoge ambtenarij; er bevinden zich burgemeesters onder hen, accountants, leraren en journa listen. De lustrumviering wordt gedragen door de hogeschooïgemeenschapbe stuur, curatoren, senaat, studenten en afgestudeerden. Het veelzijdige pro- ;ramma vermeldt o.a. een herdenkings bijeenkomst, rondvaart, wederopbouwrit, openbare senaatsvergadering, twee ten toonstellingen (Geld- en deviezenwezen; Veertig jaar economie), een internatio nale studie-conferentie, schietwedstrij den en een gala-concert. Men zal econo misch met de beschikbare tijd moeten omspringen, maar het is duidelijk, dat dit zonder twijfel zal gelukken. Gevecht met dodelijke afloop werd berecht (Van onze correspondent) ARNHEM, Vrijdag. De krijgsraad te velde Oost te Arnhem heeft gisteren een 22-jarige gewezen dienstplichtige soldaat J. L. uit Breda veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenis straf. Hij werd er van beschuldigd op 12 Juli de 28-jarige burger C. Akker man tijdens een ruzie met een knip mes in het hoofd te hebben gestoken, tengevolge waarvan het slachtoffer is overleden. De ruzie was ontstaan na een bezoek aan een café, waarbij ver dachte ongeveer tien glazen bier zou hebben gedronken. Het gebeurde heeft de soldaat derma te aangegrepen, dat hij in het hospitaal te Arnhem moest worden opgenomen. Als een gebroken man stond hij giste ren voor de rechter. Eens ontving hij het vaantje voor de beste soldaat van zijn lichting, nog wel reeds vier maan den nadat hij bij het regiment Menno van Coehoorn te Arnhem onder dienst was gekomen. De auditeur-militair had vier jaar ge- eist. Pakistaanse machines in service bij K.L.M. (Van een onzer verslaggevers) ,,De Pakistaanse nationale luchtvaart maatschappij zal in April a.s. een nieuwe lijn openen van Karachi naar Londen met slechts een tussenlanding in Da mascus. De lijn zal gevlogen wórden met Super-Constellations." Dit deelde de heer lïohrd, technisch leider van de maat schappij ons gisteravond mede. Deze snelle dienst moet men zien, als een concurrent van de diensten van de Engelse B.O.A.C., die hier met „Cornets" vliegt. De heer Bohrd, die thans in Nederland vertoeft, heeft hier besprekingen ge voerd met de K.L.M. Men is thans tot een overeenkomst gekomen om binnen kort een groep Pakistaanse technici naar Nederland te zenden. Zij zullen bij .de K.L.M. verder worden opgeleid. Het I ligt voorts in de bedoeling, dat de vlieg tuigen van de Pakistaanse maatschappij bij de K.L.M. op Schiphol in de „service" zullen worden gegeven. Binnenkort zullen eveneens recht streekse vluchten worden ondernomen tussen Karachi en Dacca, de hoofdstad vaai Oost Pakistan. Thans wordt deze lijn gevlogen met Convairs van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij. Deze toestellen kunnen de route echter alleen vliegen met een tussenlanding in Delhi. Wanneer de maatschappij de beschikking krijgt over Super-Constel lations zal zonder tussenlanding tussen Oost en West Pakistan worden gevlo gen. (Advertentie) Let maar eens op hoe vaak U hoort: „ROXY? Ja, die rook ik ook!" Steeds meer rokers merken hoe bijzonder goed zo'n ROXY- sigaret smaakt en hoe heerlijk zacht ROXY voor de keel is. Geen wonder dat mensen met smaak zeggen Tien maanden geëist (Van onze correspondent) ZWOLLE, Vrijdag. Een gevangenis straf van tien maanden waarvan vier voorwaardelijk en met aftrek eiste de officier van Justitie by de Zwolse recht bank gisteren tegen de twintigjarige ouvreuse H. S., die bekend heeft tiendui zend gulden te hebben gestolen uit een kast in het kantoor van een bioscoop te Zwolle. Deze zomer werd een kastekort van bijna 18.000 geconstateerd en daarbij bleek tevens, hoe gemakkelijk men het geld had kunnen wegnemen uit de ijze ren muurkast in het privé-kantoor. De sleutel lag namelijk, naar in het bedrijf algemeen bekend was, in een bureaula de. De ouvreuse gaf slechts toe, dat zij 10.000 had gestolen en bovendien zou dit zijn geschied onder morele dwang van de caféhouder S. M. Deze hoorde dan ook gisteren wegens opzettelijke he ling tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Het meisje kwam geregeld in het café. maakte daar grote verteringen en gaf het resterende geld aan de caféhouder in bewaring. Kwam zij echter enige dagen niet in zijn etablissement, dan liet hij in formeren waar zij bleef. (Van onze correspondent) BONN, Vrijdag. De in het „Ham- burgblock" aaneengesloten burgerlijke partijen (CDU, liberalen, conservatie ven en vluchtelingenpartij) hebben be-j sloten, dat zij alleen en niet tezamen met de socialisten de nieuwe Hamburgse Senaat zullen vormen. De toekomstige burgemeester van Hamburg, dr Kurt Sieveking, tot nu toe Duits gezant in Stockholm, deelde dat gisteren mede. Hij achtte het overwegen van een coali tie met de SPD zinloos, omdat van so cialistische zijde, naar zqn mening in strijd met iedere parlementaire traditie, aanspraak was gemaakt qp de post van eerste burgemeester. Bij de op 1 No vember in Hamburg gehouden verkiezin gen boekte het Hamburgblock een kleine overwinning: 62 zetels in het stadparle- ment, tegen 58 voor de socialisten. In socialistische kring vraagt men zich af, of het Hamburgblock met een dergelijke kleine meerderheid zal kunnen regeren. De afwezigheid van enkele afgevaardig den zal al voldoende zijn om de rege ringspartijen te overstemmen. Boven dien wijst men erop, dat de partgen van het Hamburgblock in politiek opzicht weinig anders gemeen hebben dan haar anti-socialisme. De socialisten houden dus rekening met de mogelijkheid dat op den duur in de practijk van de rege- nngsarbeid afbrokkelingsverschijnselen (Van onze correspondent) BONN, Vrijdag. De fractievoorzitter van de Westduitse liberale partij, de vroegere minister van Justitie, dr Thomas Dehler, heeft verklaard, dat er naar zijn mening meer is, wat liberalen en socialisten bindt, dan wat hen scheidt. Als men zich dat beiderzijds bewust is, zou daarin een mogelijkheid liggen tot principiële wijziging van de niet meer aan de werkelijkheid aangepaste structuur der partijen en tot het „aangaan van nieuwe, echte bindingen". Dehler herinnerde eraan, dat het standpunt dat zyn partij in de Saarkwes- tie heeft ingenomen op alle belangrijke punten volstrekte overeenstemming ver toont met dat van de sociaal-democratie. Hij wees er verder op, dat er een tradi tionele verbondenheid tussen de libera len en socialisten heeft bestaan geduren de de periode van de monarchie en van de republiek van Weimar. Ook uit deze uitlatingen blijkt, dat de liberale party onder leiding van Dehler niet van plan is tot een willoos werktuig in handen van de grootste re geringspartij, de CDU te worden. Ook bij de debatten over de regeringsver klaring liet Dehler al een eigen geluid horen, dat zich ook toen al kenmerkte door een mate van vriendelijkheid te genover de sociaal-democraten, die men in het parlement van Bonn van de zijde van een regeringspartij sinds lang niet meer gehoord had. Concrete aanleiding tot Dehlers uiteen zettingen zal wel het Saarprobleem ge weest zijn. Dehler heeft namelijk aan bondskanselier Adenauer laten weten, dat het de FDP onmogelijk zal zijn deel te blijven uitmaken van het kabinet- Adenauer, als de plannen tot Europeani sering van het Saargebied, die Adenauer heeft, worden doorgezet. Een dergelijke wijze van verkapt toe stemmen in de afscheiding van het Saar gebied van Duitsland acht de liberale partij onaanvaardbaar. Juist op dit ter rein bestaat een zekere mate van ver wantschap tussen liberalen en socialisten en het is dus zeer goed mogelijk, dat Dehler door ook overigens de hand aan de sociaal-democratie te reiken Aden auer onder druk heeft willen zetten. Waarmee in ieder geval bewezen is. dat met de grote verkiezingsoverwinning van de CDU de verhoudingen binnen de coalitie er bepaald niet gemakkelijker op geworden zyn. In ieder geval kan men niet spreken van een onder leiding van Adenauer uitgevoerde politieke ge lijkschakeling. fiNGEVEER 20.000 studerenden in Indonesië hebben dezer dagen in Bandoeng een protest-demon stratie gehouden tegen de hoge boekenprijzen. Zij voelen zich hierdoor in hun studie-ijver ge remd. Op een der opschriften die zij meedragen staat zelfs te lezen: ,,De hoge boekenprijzen doden de geest der studerendenen een doodskop moet dit op lugubere wijze tot uitdrukking brengen. Gelet op de lugubere rol van M. en in het Hamburgblock zullen optreden. op het feit, dat het geld eigenlijk voor het grijpen lag, vroeg de officier een be trekkelijk milde straf. De verdediger, mr H. Landberg, ves tigde bovendien de aandacht op de moei lijke omstandigheden, waaronder het meisje was opgegroeid en drong aan op een straf, die haar de vrijheid zou her geven bij de uitspraak, die over veer tien dagen zal worden gedaan. Onder die omstandigheden hebben de socialisten er zelfs een zeker belang bij, thans naar de oppositie te worden ver wezen. Aneurm Bevan, leider van de linker vleugel der Britse Labourpartij. heeft Donderdagavond z(jn positie verbeterd door als negende gekozen te worden in het twaalf man sterke schaduwkabinet van de party. (Advertentie) cte rpujiytste -scntéxirvji en KMSKW mSSHKiSKll Verdedig Uw voeten! Moderne bestraling bedreigt Uw gezonde voeten: Welf- schoenen vormen daartegen het elegante wapen I Hun speciale zoolvorm geeft Uw voeten de natuurlijke steun: de voetboog kan niet door zakken I Voor elke voet een pas sende maat: 72 leesten! om stevig in Uw schoenen te staan! Gevangenisstraffen geëist Plan om van auto af te komen mislukte (Van onze correspondent) ZWOLLE, Vrydag. Twee inwoners van Hummelo hebben weinig plezier ge had van hun plan, een auto in vlam men te laten opgaan. Gistermiddag is voor de Zwolle rechtbank resp. twee maanden en een half jaar gevangenis straf tegen hen geëist. De eigenaar van het vehikel, A. S. H. van R. had al lang een onbeschrijflijke hekel aan zijn auto, waarop de garage houder A. D. T. het onzalige denkbeeld opperde, de wagen naar de Noord-Oost- polder te rijden en er daar op een eenzame plaats de brand in te steken. Op 7 Juli bevond D. T. zich met het voertuig ergens in de polder, stak met een schroevendraaier een gat in de benzine-tank, waarna een electrische vonk voor het gewenste resultaat zorg de. T. had evenwel niet bemerkt, dat hg was gadegeslagen en toen een tech nisch opzichter bovendien met zijn auto snel voor enige bran,dblusapparaten zorgde en de brandweer waarschuwde, kon worden voorkomen, dat de auto uitbrandde. De politie ontdekte toen de boze opzet en ook, dat er een duide lijke afspraak bestond over wat er ge zegd zou worden als de politie de zaak zou onderzoeken. Vooral dit overleg nam de officier hoog op, zodat hy tegen de eigenaar een half jaar en tegen de garagehouder twee maanden eiste. Ds J. H. Groenewegen te Amersfoort begraven Te Amersfoort is Donderdag het stof felijk overschot ter aarde besteld van ds J. H. Groenewegen, in leven geweste lyk legerpredikant in het tweede mili taire gewest. In de aula voerde onder meer het woord de hoofdlegerpredikant kol. ds A. Th. W. de Kluis. Generaal-majoor C. D. Toet uit Arn hem, commanaant van het tweede mili taire gewest, herinnerde aan de grote plichtsbetrachting en diepe menselijk heid van ds Groenewegen. Diefstallen in Amsterdams expeditiebedrijf berecht Drie expeditieknechts en een loods- baas, die in het Amsterdamse bedrijf waar zij werkten goederen hadden ge stolen van uit de West teruggekeerde militairen, zoals sigaretten, overhem den. electrische scheerapparaten, enz., hebben gisteren voor de Amsterdamse rechtbank terechtgestaan. Tegen de 26- jarige F. G. W. K. werd tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk geëist. De verdediger van deze verdachte, mr S. C. Gooszen, vertelde dat zijn cliënt op verzoek van de recherche in hot expeditiebedrijf was gaan werken om uit te zoeken op welke wijze de daar veelvuldig voorkomende diefstallen werden gepleegd. Hij had toen reeds twee voorwaardelijke ver- oordelingen maar was toch zelf mee gaan stelen. „Het was ln dit geval dan ook niet de kat het spek voor zetten maar de kat in het spek wik kelen", zo zei mr Gooszen. Tegen de twintig-jarige W. T. werd eveneens tien maanden, waarvan vier voorwaardelyk, geëist en tegen de 22 jarige F. S. tien maanden voorwaar delijk. De eis tegen de 41-jarige loods- baas P. S. die van heling verdacht wordt, luidde acht maanden voorwaar delyk. Toen de verdediger van deze verdachte, mr M. A. A. Jong, in zijn pleidooi betoogde, dat in het expeditie bedrijf de controle slecht was. onder brak de president hem met de woorden: ,,De controle moest door de verdachte worden uitgeoefend." Sint komt in Haarlem aan op 11 November (Van onze correspondent) HAARLEM, Vrijdag. De burgemees ter, mr P. O. F. M. Cremers, heeft in e'en brief aan de Haarlemse jeugd mee gedeeld, dat Sinterklaas Woensdag 11 November des middags om twee uur per boot in Haarlem zal aankomen. Hij zal aan de Turfmarkt van boord gaan, en dan een rijtoer door de binnenstad maken. Zaterdag daarop zal hij een offi cieel bezoek brengen aan Haarlem-Oost, en Woensdag 18 November aan Haarlem- Noord. Het zal de eerste keer zijn, dat de Sint op uitnodiging van het gemeentebestuur naar Haarlem komt. Vorige jaren kwam hij alleen als de grote warenhuizen en winkeliersverenigingen in de stad dat wilden. RUIM 27.000 VOOR DE MILITAIRE FONDSEN De straatcollecte voor de gezamen lijke militaire fondsen op 24 October in Amsterdam gehouden heeft 27.216,02 opgebracht. Dat is ruim 1000 meer dan verleden jaar. Kerkelijke beroepen Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wijokel L. Hylarides te Augustlnusga. Geref. Kerken. Beroepen te Zwarte- broek J. Vlaming te Echten. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Middel harnis P. de Smit te Zeist. Geref. Kerken Art. 3L K.O. Beroepen te Middelburg C. Trlmp te Twijzel. af door A. C. v. Swol TWEE krantenberichten: „De heer D. Croll treedt als voorzitter van de K.N.L.T.B. wegens gezondheidsredenen." ,jDe beide Engelse spelers Knight (18) en Picard (19 gaan ter ver betering van hun spelpeil naar Aus tralië en zullen volgend jaar met Wimbledon weer terug zijn..." De K.N.L.T.B. verliest in de heer Croll een bekwaan. en algemeen ge acht voorzitter. Het leiderschap van een dermate grote Bond als de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond vergt evenwel zeer veel krach ten, en de vele internationale ver plichtingen en ere-baantjes zijn even zovele krachtsinspanningen. Het is alleszins begrijpelijk dat de heer Croll de tijd vindt aangebroken om zyn voorzitterschap niet langer te continueren. Het zal moeilijk zijn voor nem een gelijkwaardig vervan ger te vinden. Nog goed kan ik me de tijd her inneren, dat de heer Croll in 1938 de hamer overnam van de toenmalige voorzitter ir A. Broese van Groenou. De Bond telde toen ongeveer 14.000 leden. Nu, 15 jaar later, is dit aantal gestegen tot ruim 34.000, en het be geeft zich nog steeds in opwaartse fijn. Het is zeer goed te begrijpen dat het te grote tournooi- en competitie stelsel, het vermeerderde internatio nale contact en de gehele huishou ding van een 3ond als de K.N.L.T.B. steeds meer gaat vergen van zijn voorzitter. Hoewel de topspelers zeker niet altyd „oog in oog" zagen met de zienswijze van bestuur en voor zitter (Iets dat trouwens in andere bonden ook schijnt voor te komen!) mogen wy zeer zeker van deze plaats reeds een eresaluut brengen aan onze scheidende president en hem bedan ken voor het vele dat hij gedaan heeft voor het Nederlandse tennis. KNIGHT en Picard, die twee uit verkorenen uit duizenden Britse tennisspelers, zijn naar Australië vertrokken om daar hun spelpeil te verbeteren, tournooien te spelen en verder door Hopman getraind te wor den. Het komt dus in feite hierop neer, dat deze jongelieden, die bij ons nog op H.B.S. of Gymnasium zouden zijn, of misschien net met hun diploma kunnen pronken, voor negen maanden eventjes weggaan om wat beter te leren tennissen! Nog heel goed herinner ik me de algemene reactie in Engeland, aan het begin van dit iaar, over de Aus tralische jongeren Hoad en Rosewall. Ook twee achttienjarige jongens, die nu reeds niets anders moeten doen dan de Davis Cup voor Australië behouden. De algemene opinie was toen, dat men nu toch wel te ver ging met twee zulke jeugdige knapen geheel in te schakelen voor tennis, met totale veronachtzaming van hun verdere opvoeding. Een zelfde situa tie die een Sedgman en McGregor ook hadden doorgemaakt voordat zy prof werden. En nu... volgt Engeland hetzelfde voorbeeld, en wanneer... volgt Neder land? Nooit, hoor ik velen onder ons zeggen. Dit zei men echter ln Enge land ook en het wordt straks alleen maar onaangenaam voor de jongeren die onze kleuren moeten verdedi gen tegen deze Australische en Engel se knapen. Wij trainen nu in Nederland met zestien jongens in Den Haa^ en een zestal in Amsterdam. Het spreekt vanzelf, dat dit één, hoogstens twéé maal per week gebeurt, naast hun dagelijkse schoolwerk. Het is gemak kelijk in te denken dat zelfs bij een gelijk talent als grondslag na negen maanden, dus volgende zomer, de Australische en Engelse jongens gehakt maken van onze spelers, en het is alvast goed te beseffen dat dit ook gaat gebeuren, zo zeker als twee maal twee vier is. Het is tevens goed, dat onze jongens alvast besef fen, dat zij ln een andere klasse thuis horen, dat hun verlies tegen een Hoad of Picard, hetzelfde ls als ons ver lies tegen een Drobny of Pattv. Maar eveneens is dit gericht tot de ouderen die stukken gaan schrijven over de slechte resultaten van de trai ning, als straks een Piet van Eysden of een Hans v.d. Weg verliest van een Knight of Hoad. op Wimbledon. MET voetballen zijn we er langza merhand achter: we moeten ge lijkwaardige tegenstanders zoe ken, met tennissen zal dat nog wel even duren, maar de situatie is pre cies dezelfde. Het is niet fair om onze jongeren met dezelfde maatstaven te gaan meten als de buitenlanders wanneer wij althans onze amateur- status blijven handhaven. Intussen is het een vaststaand feit: indien er voor Engeland een nieuwe Perry of Austin op moet staan, is de enige weg, deze, welke nu wordt in geslagen. Met een of tweemaal in de week serieus oefenen kweekt men geen Perry's, Drobny's en Hoad's. daarom blijven wij met alles wat wij aan de verbetering van het spelpeil doen, een echt amateur-landje, met alle beperk te mogelijkheden hiermee samenhan gend. Maar misschien hebben onze jongens dan toch weer bepaalde kwa liteiten, welke de anderen niet kon den verwerven. (Nadruk verboden) Advertentie Eist de naam MECCANO op elk artikel S3@SE3©i? ©3S8&3IKI Kwaliteits speelgoed voor jongens Meccano voor het bouwen van mooie modellen van kranen, bruggen, enz. Hornby uurwerktreinen, sterk gebouwd voor langdurige dienst. Hornby- Dublo electrische treinen voor een perfecte tafel-spoorweg. En dan vooral Dinky-Ioys, do aantrekkelijke miniatuur modellen van populaire voertuigen. Verkrijgbaar In alle goede speelgoedzaken en -afdelingen Depót voor engros HAUSEMANN HÖTTE N.V. Amsterdam-C Gefabriceerd ln Engeland door MECCANO LTD.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1