,Deur blijft open", zegt Eden in Lagerhuis Sowjet-antwoord is onaanvaardbaar Groenteman werd liever onderwijzer Overleg in Korea nu geheim Doden van oorlog worden herdacht Marken, Monnikendam en-. Volendam bedreigd-- Moeilijkheden kunnen alleen worden opgelost bij gelijktijdig aanpakken Filmt vandaag „De Erflaters" SYNODALE BARMHARTIGHEID? Team van autofabriek komt zien hoe de klanten reden Olga Axworthy kan Zaterdag winnen ph/i/Shave VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HET PAROOL (Van onze correspondent) LONDEN, Vrijdag. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis, tijdens het voortgezette algemeen debat over het adres van antwoord op de troonrede een beschouwing gegeven over de verhoudingen tussen Oost en West. Hij vermeed het om op de jongste Russische nota diiecte commentaar te geven, maat zeide in antwoord op een interruptie van het Lnbourlid Silverman wel, dat zij „uitgebreide en onaanvaardbare voor waarden" bevatte, die de veiligheid van het Westen ondermijnden, en het voor Duitsland onmogelijk maakten zijn eenheid te herwinnen. Desondanks bleef de Engelse regering te allen tijde bereid, zonder voorafgaande voorwaarden met de Russen over Duitsland en Oostenrijk te confereren. In zyn slotpassage kwam Eden op nieuw op dit thema terug. Zelfs als an deren verkozen hun deuren dicht te slaan en ze te barricaderen, de Engelse deur zou open blijven. Gesprekken op welk niveau dan ook bleven de doelstel lingen der Engelse regering, want haa,r arbeid was een arbeid voor de vrede, die zij niet op zou geven. Van de zyde der Labour-oppositie werd later door Arthur Henderson de idee aan de hand gedaan dat in verband met de geringe bereidheid der Amerikanen voor een informeel gesprek, de eerste minis ter, teneinde de impasse te breken, zelf naar Washington, Parijs en Moskou zou gaan. Eden noemde dit onmiddellijk een „zeer belangrijk denkbeeld", doch zeide meteen ook, dat men niet de ogen slui ten kon voor de feiten en de situatie zoals die uit toon en inhoud der Sowjet- nota bleken. Eerder in zyn rede had Eden het Verre Oosten het meest gevaarlijke van alle raakpunter tussen Oost en West genoemd. Doch de directe vijan delijkheden waren nu voorbij en de Verenigde Staten waren vastbesloten te verhinderen, dat zij opnieuw zouden uitbreken. Ook Engelana was in tal van hoofdsteden werkzaam voor conso lidatie van wat gewonnen was. Het was nog steeds de politiek der Engelse regering te streven naar vreed zame betrekkingen met China en Enge land zou de eerste zijn om een omme keer in de Chinese politiek welkom te heten. Het moest zeer zeker in China's Ten langen leste zijn de vertegenwoor digers van de strijdende partijen in Korea, die te Panmoenjon trachten een politieke conferentie voor te bereiden, het over één punt eens geworden, al be tekent dat nog niet dat nu de weg naar de vredesconferentie gebaand is. De communistische gedelegeerden hebben namelijk een voorstel van de Amerikaan se afgevaardigde Dean aanvaard om de bespreking over de schikkingen voor de conferentie over te laten aan de ad viserende leden van de delegaties. Dean bracht zijn voorstel gisteren ter tafel, nadat tien zittingen van de vol tallige delegaties nog geen enkele voort gang hadden opgeleverd. Zoals men zich zal herinneren wilden de communisten in de eerste plaats spreken over de samenstelling van de conferentie, ter wijl de vertegenwoordigers van de V.N. ihet eerst tijd en plaats van het overleg geregeld wilden zien. De adviseurs beginnen hun besprekin gen morgen. Het overleg zal geheim zijn. De voltallige delegaties zullen voorlopig niet bijeen komen. Man verdronk, vrienden hielpen niet (Van onze correspondent) HOORN, Donderdag. De kanton rechter te Hoorn heeft vanmorgen drie mannen tot een maand voorwaarde lijk en een boete van f 75 veroordeeld: zy hadden een kameraad die in het water was gevallen laten verdrinken zonder hem hulp te bieden. In de nacht van 12 op 13 September had de 59-jarige J. de Vries met zijn vrienden J. M., A. S. en P. A. en D. een borrel gedronken. Na sluitingsuur besloten zij bij J. de Vries thuis het feest voort te zetten. Onderweg was hij echter plotseling weggelopen, en even later hadden de vrienden oen plons ge hoord. Zij hadden krijgsraad gehouden en besloten, dat D. een reddingspoging zou wagen. D. maakte zijn voeten nat en gaf de zaak aan bij de politie. Hij hoopte op die manier zijn drie kamera den er buiten te houden. Dat gelukte niet. Zij werden de volgende dag gear resteerd. eigen belang zijn de kanalen van con tact met de Westelijke wereld open te houden en Engeland wilde daar gaarne :i behulpzaam zijn, mits China zijn agressieve politiek tegen zyn naburen voor goed liet varen. Op zijn centrale thema van de verhou ding tussen Oost en West terugkomende, stelde Eden zich toen opnieuv- de vraag of de verhouding verbeterd kon worden. Wat wisten wij van de Russische bedoe lingen? Onder Stalin was de Russische inspanning hoofdzakelijk op oorlogsvoor bereiding gericht. Was het thans anders? Hoewel een zekere vermindering van de spanning met de vrije wereld te consta teren viel, was het moeilijk enig teken te vinden dat de Sowjet-Unie haar fun damentele vijandigheid ten opzichte der Westelijke naties gewijzigd had. Daarom diende het Westen dus voort te gaan met de defensieregelingen en Eden verkondigde opnieuw, dat Enge land aan de EDG alle mogelijke steun, behalve toetreding, zou geven. Door de EDG zou Duitsland de meest passende bydrage aan de Europese defensie kun nen geven en was het ook geen goed ding dat in de EDG, binnen de Nato-omlijs- ting, Duitsland dan ook deel zou kunnen nemen aan alle discussies en overleg over het werk en de toekomst der vrye wereld? Van de zyde der oppositiebanken wer den tegen deze redenering wel enige pro testen geuit, maar Eden kwam toen ter stond met de Wedervraag of men Duits land dan soms in het centrum van Euro pa in een vacuum zou moeten laten, met een eigen nationaal leger en vry om zich bij de hoogste bieder aan te sluiten. Wat betreft de troebelen aan de grens tussen Israel en Jordanië maakte Eden de opmerking dat wat nodig was een versterking van de organisatie van het toezicht. Hij nam ook stelling tegen de Egyptische propagandapolitiek in de ver kiezingen :n de Soedan. Het debat was verder nog merkwaar dig omdat duidelijk bleek met hoeveel afkeer verschillende conservatieve back benchers de politiek der regering om met Egypte tot een regeling over het Suezkanaal te komen, gadeslaan. (Advertentie) GROOTSTE SORTERING ACCORDEONS van geheel Nederland. •Fantastisch voordelig Zeer gemakkelijke betaling A. J. DE VRENG<& ZNS Nieuwendijk 124 Amsterdam Adm. de Ruyterweg 36. Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag 7 November, 's middags om drie uur, zullen tjjdens een plechtige bijeenkomst In de Nieuwe Kerk te Am sterdam de geallieerde gevallenen uit de heide wereldoorU-gen worden her dacht. Talryke binnen- en buitenlandse autoriteiten zullen deze plechtigheid bywonen. De kransen, die bij de Katafalk wor den gelegd, zullen na afloop van de dienst worden overgebracht naai de Nieuwe Ooster begraaf plaats en bij de graven der gevallenen worden geplaatst. Op Zondag 8 November wordt onder auspiciën van het Nederlands Oorlogs- gravencomité een rtllle tocht langs de graven gehouden. Wie aan deze tocht wil deelnemen moet Zondagmiddag om kwart over twee op het voorterrein van de Nieuwe Oosterbegraafplaats aan wezig zijn. (Van onze correspondent) HAARLEM, Vrijdag. Marken, Monnikendam en Volendam hebben het moeilijk vooral 's winters, wanneer er bijvoorbeeld in de visserij weinig te verdienen is. De werkloosheid is er dan vrij groot. Vandaar dat de economisch sleld. Daarin komt men ondermeer tot de conclusie, dat het isolement van technologische dienst voor Noordholland in dit gebied een onderzoek heeft inge- Marken zo snel mogelijk moet worden opgeheven, dat in het als één geheel te beschouwen gebied wantoestanden heersen wat de huisvesting betreft en dat factoren aanwezig zijn die het ontbinden van dit nationale toeristencentrum zouden kunnen bespoedigen. De onderzoekers stellen o.m. voor binnen de kortst mogelijke tijd industrie-mogelijkheden te scheppen en de toegangswegen te verbeteren. In het rapport deelt de Economisch Bussumse koopavond J in discussie (Van onze correspondent) BUSSUM, Vrydag. Bijna honderd! winkeliers een recordopkomst! j hebben gisteravond tijdens een bijeen komst van de Bussumse Winkelierscen trale in De Rozenboom uitgebreid van I gedachten gewisseld over het al of niet j voortbestaan van de koopavond. Ruim een jaar geleden is in deze gemeente bij wijze van proef voor de duur van één i jaar de Vrijdagavond als koopavond in- gesteld. Nog steeds zijn de meningen' over het nut van deze koopavond zeer j verdeeld, al mag men wel aannemen dat de meerderheid van de Bussumse winke liers er tegen is Dat werd ook geconstateerd door de voorzitter van de plaatselijke winke lierscentrale, de heer A. J. Hcrsig, in zijn openingswoord gisteravond. „Maar wanneer vele branches, vooral in het centrum, voordeel van een koopavond hebben, moet men die collega's toch deze kans geven," meende spr. Aan het einde van zijn inleiding deelde de heer Hei-wig ïede, dat het bestuur van de Bussumse Winkelierscentrale inmiddels een adres aan het gemeentebe stuur heeft gezonden, waarin geadvi seerd wordt de koopavond te handhaven, totdat de winkelsluitingswet eventueel op dit punt gewijzigd wordt. Brazilianen leggen krans bij monument op de Dam (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen heeft de commandant van het Braziliaanse opleidingsschip „Duque de Caxias", dat een bezoek van vjjf da gen aan Amsterdam brengt, een krans gelegd, by het voorlopige monument op de Dam. Daartoe waren om half tien bij het monument een detachement van de Bra ziliaanse marine en de Braziliaanse ma riniers aangetreden. Na de kransleggïng bracht de Marinierskapel van het schip de beide volksliederen ten gehore. Advertentie Technologische Dienst mee, dat in het dorp Volendam in de toekomst een grote werkloosheid dreigt te ontstaan, zowel door de aanwezigheid van het relatief zeer grote aantal jongeren beneden de vijftien jaar, als door de teruggang van de werkgelegenheid in de visserij tenge volge van de voortgaande inpoldering van het IJselmeer. Marken heeft reeds thans een zeer grote (winter) werkloos heid. Ter voorkoming of vermindering van de werkloosheid zal het volgens de dienst noodzakelijk zijn, in het gehele gebied de werkgelegenheid te bevorde ren waarvoor de aanleg van industrieter reinen te Edarn, Volendam en te Mon nikendam (ten behoeve van Marken) als de meest geschikte maatregel moet wor den gezien. Het bevorderen van de werkgelegen heid en ook het verbeteren van de toe gangswegen tot het gebied verdient me de aanbeveling op grond van de over weging, dat zowel de Volendammer als de Marker samenleving ten aanzien van het vreemdelingen-verkeer van nationale betekenis is. Beide maatregelen zullen, aldus deze dienst, ertoe bijdragen, dat de samen leving in deze dorpen, waaraan de be- Advertentie) ARNHEM TONEEL. Zaterdag 7 en Zondag 8 Novem ber. Stadssch., 8 Picnic. Vrijdag 13 November. Stadssch.. 8 Muizen en mensen. MUZIEK. Dinsdag 10 November. Musis. 8 Concert H.G.O. Woensdag 11 November. Stadssch., S Butterfly. BUSSUM TONEEL. Vrijdag 6 November. Concordia. 8 Wat is de waarheid Zaterdag, 7 November. Plankeniersiheater, 8 Het voorste legioen. EINDHOVEN TONEEL. Vrijdag 6 November. Philips Schouwt).. 8 ..Les pvaideurs" en ..Mr Pathe- lin". Zondag S November. Schouwb. Kath. Leven. 8 De omichtbare dame. DEN HAAG TONEEL CABARET. Vrijdag 6 November. Kon. Schouwburg. S M'n kleine Sheba kom terug. Zaterdag 7 November. Kon. Schouw burg. 8 Colombo; Dillgmtia, 8 Blithe Spirit. Zondag 8 November. Kon. Schouwburg. S Luistert u niet. dames; 8 Het uur der ver rukking; Diligentla, 10 Lily Bouwmeester (voordracht). Maandag 9 November. Kon. Schouwburg, S Graag of niet. Dinsdag 10 November. Kon. Schouwbu'g. S Voor elke vrouw komt eens de tijd. Gebouw voor K. en W.. 8 Indiaanse dansgroep. Woensdag 11 November. Kon. Schouwburg. S Het dagboek van een deugniet. Donderdag 12 November. Kon. Schouwburg. 8 Het uur der verrukking: Poppentheater Torenstraat 140. 8 Reinaert de Vos. DAGELIJKS. Kleine Comedie, 8.15 Het Dlëw-bnl. MUZIEK. Zaterdag 7 November. Gebouw voor K. en W., 8 Concertgebouworkest. Zon dag 8 November. Gebouw voor K. en W„ 8 Butterfly Di'.igen'ia 2.30 Josephine Vadala (zang). Maandeg November. Diligentia. 8 Kon. Zangver. Cecilia. Dinsdag 10 November. Mmritshuis. S Jean nine Bonjean (piano). Woensdag 11 November. Gebouw voor K. en W.. 8 Residentie Orkest. T»f»r<Wd«ir 12 No vember. Gebou"- voor K. *n W.. 8 De ver kochte bruid; DiMgentia, S Museum Kamer orkest. HAWT.FM TONEEL: Zaterdag 7 en Zondag 8 Novem ber. Stadssch., S Graag of niet. Dinsdag 10 November. Minerva (Heemstede). 8.15 Potasch en Perlemoer. Donderdag 12 November. Stads- ih., 8 Paard 'eet hoed. MUZIEK: Vrüdag li November. Concertg., S Noordhollands Philh. Orkest. Zondag 8 No- ember, Concertg. S R.K. Zangvereniging, kinderkoor en Harmonie ,,St. Caecllia". Dinsdag 10 November. Concertg.. 8 Operette vér. „Johan Strauss". ..St. Caecilia", Opera koor „Haarlem", Gem. Zangver. „Vox Hu- ïa" en Ned. Opera Club. HILVERSUM TONEEL. Zondag 8 November. Gooiland. 8 Muizen en mensen Maandag 9 November. Gooiland. 8 „Les plaideurs" en Mr Pathelin". Dinsdag 10 tot Vrüdag 13 November. Gooi land. 8 Graag of niet. LEIDEN teel-, dans-, cabaret- of muziek- UTRECHT TONEEL. Zaterdag 7 en Zondag 8 Novem ber, Stadssch.. 8 De grote stilte. Dinsdag 10 November, otadssch., S Luistert u niet. dames. Donderdag, 12 November. Stadssch., S Wat Ls de waarheid? MUZIEK. Dinsdag 10 November. Tivoli, 8.15 Jubileumconcert Kon. Oratoriumvereni ging „Kerkgezang"; Kerkmuziekschool (Plompetorengracht 5). S Carel van Leeuwen Roomk"-n') (co:lm en eoi gec "Inderle <r> »«o). Woensdag 11 November. Tivoli, 8 U.S.O. abonnementsconcert. ARNHEM Ln: BIOSCOPEN. Saskia, Rashomon Moulin Rouge (vanaf 11 u. Actualiteit' Palace. Cuba Cabana; Arnhems Theater, bloedvlag boven Quinto: Corso, 7. 9 De schat gravers van Doodskopeiland. Aa.nvangsuren. behalve in Corso: 2.30. 6.15, 9. De EINDHOVEN BIOSCOPEN. Rembrandt, 2, 4.15, 7, 9.15 Het eiland van begeerte; Chicago, 2, 4.15, 7. 9.15 Het mysterie van het leven: Parisien, 2, 4.15, 7. 9.15 Op de bres; Pluza, 2. S De kuise bruidegom; City, 2.30, 8 Zorg dat je er bij bent. DEN HAAG BIOSCOPEN. Apollo, 12. 2.30, 4.45, 7. 9.15 Gevaar; Asta, 2.30, 6.45, 9.15 The snows of Kilimanjaro; Capitol, 2. 8 Woestijnratten Centrum, 1. 3, 7. 9.15 De prijs der misdaad; City, 2.15. 7, 9.15 De man die zü begeerden: Corso, 2.15. 8.15 Words and music; Holly wood. 2.30. 7. 9.15 WoestünrattcnKriterion, 2.30. 7.15. 9.15 Rendez-vous op St. Germain: Metropolis. 2.15, 8.15 Bekentenis ener liefde; Musica, 2.15. S De woeste hoogte; Odeon, 2.30. 7. 9.15 Stop, you're killing me; Olym- »>in. 2. 8 Koningin Christina: Passage. 2.30. 6.45. 9.15 Thunderbay: Plaza, 2 30. 7. 9.15 Slop, you're killing me: Rembrandt, 2. 8 Woestijnratten: Rex, vanaf 9.30 doorl. voorst. Abbott Coslello in dr Jekyll en mr Hyde;. Roxy, 2.30. 7. 9.15 Het mysterie van de nacht; Seinnost, 2.15. 8.15 Dageraad der vrijheid; Studio, 2. 4. 7. 9.15 Do gouden poort; Thalia, 2.30. 7. 9.15 Spionnaire in de jungle: De Uit- 'cük. 2.15. 7. 9.15 Tbc titfield thunderbolt; West-End, 2.15. 8.15 Dageraad der vrijheid. T J A AM,KM BIOSCOPEN. Rembrandt. 2. 4.15. 7, 9.15 rTet frebeurde in Rome: Palace. 2. 4.15. 7. 9.15 De dief van Venetië: Lnxnr. 2. 7. 9.15 Twee s*uivers hoon; Lido. 2. 4.15. 7. 9.15 Een circus vluchtte; Frans Hals. 2.30. 7. 9.15 Op hoop van zegen: C9v, 2.15. 7. 9.15 Klaar voor "•ctie: Roxv. 2.30. 7. 9.15 Slavensehln; Minerva, 'Heemstede). S.15 De blauwe sluiter. HILVERSUM BIOSCOPEN. Casino, Onder narcose: Chur chill. A. en C. gaan naar Mars; City, Een nieuwe morgen; Rex, De lokkende wildernis; Aanv.tüden 2.30, 7, 9.15. LEIDEN BIOSCOPEN. Casino. 2.30, 7. 9.15 De zoon van niemand; Lido, 2.30, 7. 9.15 Zwartbaard de Piraat: Luxor, 2.30, 7. 9.15 Intriges in het oosten: Rex, 2.30. 7.15, 9.15 Gevangene van het oerwoudTrianon, 2.30, 7, 9.15 Het hun kerende hart. UTRECHT BUSSUM BIOSCOPEN. Concordia, 2.30. 8 De zeven hoofdzonden; Flora, 2. 8 Top secret; Novum, 8 Het begon in Sjanghai. BIOSCOPEN. Camera, La Poison; City, I Salome; Filmac, 106.30 Actualiteiten: Palace. 6 45. 9 Nachtruiters van de wolvenkreek; Rembrandt, 't Is feest in Parijs: Scala, Nia gara; Vreeburg, Cuba Cabana; Olympia, 6.45, 8.45 Avonturen van kapitein Fabian. Aan- vangsuren, behalve in Filmac, Palace en Olyinpia: 2»30, 6.45, 9. woner„ zeer zijn gehecht, in stand wordt gehouden tegen de ontbindende krach ten die het „forensisme" nu eenmaal op den duur voor een kleine gemeenschap met zich meebrengt. De Economisch Technologische Dienst verzekert, dat het aanbeveling verdient, reeds thans dus nog voor de droog legging van de IJselmeerpolder Marker waard te beginnen met de aanleg van het toch noodzakeiyke dijkvak, lopend van Marken in zuidwestelijke richting naar de Nespolder in Broek-in-Water- land. De bestaande veerdienst tussen Mar ken en de vaste wal is vooral geduren de de wintermaanden een weinig be trouwbare verbinding en betekent voor de bevolking van Marken, die vrijwel geheel is aangewezen op werk op het vasteland, een zeer ernstige belemme ring. Voor het instandhouden van de Mar ker samenleving zullen echter het bevor deren van de werkgelegenheid door de aanleg van industrie-terreinen en het af doende verbeteren van de verbinding met het vasteland onvoldoende blijken te zijn. De buitengewoon slechte woontoestan den op het eiland, die niet langer ge handhaafd mogen blyven, vormen een andere grote bedreiging. Indien, zo zegt de dienst, niet spoedig op grote schaal wordt overgegaan tot het verbeteren, vergroten of samenvoe ging van bestaanda-^jfe-Tiingen, en niet tegelijkertijd wordt bekennen, met de bouw van nieuwe woningen, die met het karakter van het eiland zullen moeten harmoniëren, zullen de bewoners in de eerste plaats de jongeren het eiland gaan verlaten. Een van de meest bezochte bezienswaardigheden van ons land zal daardoor verloren gaan. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de rapporten van de Economisch Technologische Dienst naar de ministers van Economische Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Wederopbouw en Volkshuisvesting gezonden en dezen ver zocht, de uitvoering van de daarin ge noemde werken mogelijk te maken. De maatregelen zullen gecombineerd ten uitvoer moeten worden gebracht. De moeilijkheden van Volendam en Marken kunnen, aldus schrijven Gedeputeerde Staten, alleen worden opgelost wanneer ze tegelijkertijd worden aangepakt. In zo een omgeving moet een man zich wel thuis voelen. Het moderne jachthuis van een millionnatrf Neen, een schoenwinkel en om iets nauwkeuriger te zijn, dit is het intérieur van de nieuwe afdeling „herenschoenen" bij Buta op de Nieuwendijk. In deze mannelijke sfeer kan een man tenminste rustig op z'n gemak zijn nieuwe schoenen uitzoeken. En Bata zorgde wel voor een collectie stijlvolle klasse-schoenen waar ook Uw smaak bij is. De grootste ramp die de Boliviaanse luchtvaart ooit trof heeft het leven ge kost van 28 personen. Advertentie) Jubileum Aanbieding SLECHTS KORTE TIJD! ANNIE EN JAN ROMEIN 4 delen, 6e druk, geb. 14.75 (Originele prijs ƒ27.50) Eerste Amsterdamsche Boekverkoophuizen Woustr. 51 (Z.) Telefoon 723196 Buiten Amsterdam Singel 319 (C.) Telefoon 38353 onder rembours. (Van een medewerker) rEN de vijand ln 1940 in het land kwam, kozen van de ruim vijftien honderd Nederlands-Hervormde predikanten er vijftien openlijk zijn zijde. Een percentage, zo klein, dat het in het niet verzonk bij het glansrijke ver zet, dat naast andere kerken ook de Ned. Hervormde kerk onder de leiding van de meeste andere voorgangers die zelfde vijand heeft geboden. De ontrou wen schaarden zich met hun aanhang rond het blad „Evangelie en Volk". De historie heeft de namen der leiden de figuren van deze formatie vastge houden: Van der Vaart Smit, Boisse- vain, Ekering. Hadde*. zij wellicht één ogenblik ge hoopt, dat de bezetter hun naar Duits voorbeeld (de beweging der z.g. „Duitse Christenen"...) op kerkelijk terrein de macht zouden geven waarvan zij hadden gedroomd, dan zyn zij bedrogen uitge komen. Zo dom was zelfs de bezetter niet, of hij zag daar het uitzichtloze van in. Ook hem was het percentage hunner aanhang te gering. „Evangelie en Volk" stierf reeds in Servicewagen thans in Nederland (Van een onzer verslaggevers) Al vier-en-vijftig weken zijn drie En gelse specialisten van de Austin Motor Company op reis door Europa. Met een achttons zware service- en demonstratie, wagen hebben de heren Howard, leider van deze „unit". Chalk, carrosserie-spe cialist en Jennings, deskundige op het gebied van motoren, in deze periode al meer dan veertig: duizend kilometer af gelegd. Ongeveer vijfduizend Austin-wa- gens waarvan rond zevenhonderd vijf tig in ons land zijn door dit drietal in een reeks van landen getest. De fabriek acht het namelijk van het grootste be lang, dat er aan de gebruikers van deze wagens ook na de koop de grootst moge lijke service wordt geboden. Door het testen van de automobielen kan men zich verder een beeld vormen van even tuele kleine tekortkomingen aan het pro- (Van onze correspondent) Mijn vrouw ging verdienen AMERONGEN, Vrijdag. De heer H. J. Timmer- als serveerster op het kan- mans, dit binnenkort de functie van hoofd der Montes- toor van de P.R.A. Ik ging sorischool m Amerongen zal verwisselen voor dezelfde voor 12 in de week de betrekking aan de Montessorischool in de Wouwer- krant bezorgen het Haags manstraat te Dén Haag, was op zijn S2ste verjaardag Dagblad In 1948 werd ik nog wat hij op zijn zeventiende ook al was: een onderwijzer in de Van Os- eenvoudige groenteman met een wijk in een der volks- tariestraat wat natunriKU buurten van Den Haag. Omstreeks die verjaardag nam ^aesiraat wat natuur yk hij een koen besluit: hij liet de groentewagen in de was ?oor ons In lSf schuur staan en schoof in de schoolbanken van de ^erd het nog beter toen kweekschool van het Haagse Genootschap. Dat was in ik bi Ameroniren hoofd 191,5. In 191,8 werd hij onderwijzer aan de Montessori- Amerongen hoofd school in de Van Ostadestraat, in 195o' behaalde'hij t.^" de hoofdakte, in 1951 de Montessori-alcte en nu duurt d° Ik had oen al m^fn het nog maar een jaar of hij heeft zijn studie middel- hSSfd - hnny itrrfrln rrt-irtic nnti rif .„ilMMAi't.:* ..^7 baar paedagogie aan de Utrechtse universiteit vol tooid. i prettig, open gezicht :edt ons tegemoet als en Montessori-akte gehaald. Jammer genoeg heb ik hier nooit een huis kunnen krijgen. Ik woon Een nog jonge man met handelaar. Maar ik voelde dus nog steeds in Den altijd al aangetrokken Haag aan de Troelstra- tot de paedagogiek. Con- kade. Dat betekent dat ik tact te hebben met mijn heen en weer moet reizen, medemensen was ik in zodat ik vijf uur per dag mijn groentebedrijf wel ge- in treinen en bussen zit. wend. Maar kinderen te 's Woensdags- en 's Zater- helpen bij de eerste stap- dagsmiddags loop ik dan pen op het levenspad was nog college paedagogiek toch een groter ideaal voor in Utrecht, o. a. bij prof. me. Daarom ben ik in 1945 Langeveld. Over een jaar gaan studeren. hoop ik daarmee klaar te Dat was niet makkelijk zijn." Meester TIMMERMANS ...kinderen helpen bij eerste stappen op het levenspad mijn Uleaal... een treei I wij in de Montessorischool van Amerongen vragen naar „meester Timmer mans". Gezeten op de minuscule stoeltjes van het eerste klasje („U moet mij excuseren. Een kan toor heb ik niet in deze school. Het is een oude si garenfabriek, weet u") vertelt hij ons zonder om- voor me, want ik was toen wegen zyn levensloop. al getrouwd. Maar samen „Ik had heus wel plezier met mijn vrouw heb ik me in mijn vak van groente- er door heen geslagen. duct, die by de bouw van volgende types kunnen worden vermeden. Met him 2 x 2,5 meter brede wagen, waarvan de zijwanden kunnen worden uitgeklapt en waarin zich een volledige collectie test-apparaten en onderdelen bevindt, ziin de drie Engelsen ruim een jaar geleden gestart in Finland, Bij twintig graden vorst, door zware sneeuw- vaak onberijdbare wegen, moesten val zij zich een weg terug banen. Op een gegeven moment kon de wagen een brug niet passeren, omdat hrj te zwaar was. Het drietal heeft het er toen maar op gegokt dertig kilometer om te rijden, Over Russisch gebied. Zonder dat men hiervoor toestemming of papieren had. Het avontuur liep gelukkig zonder moei lijkheden af. Na een reis door de Scandinavische landen hebben zij de Amerikaanse zone van West-Duitsland, Noord-Frankrijk, België en Luxemburg bezocht. Over de ervaringen in ons land luidt de mening van de heer Howard, dat de gemiddelde Nederlandse automobilist zich over het algemeen niet voldoende tijd gunt om zyn wagen op gezette tijden te laten nazien. Hierdoor moeten per jaar enorme be dragen voor de import van onderdelen worden uitgegeven, die bespaard zouden kunnen worden. Volgens raming van deskundigen zou dit bedrag op ongeveer tien millioen gulden per jaar kunnen worden gesteld. Een tweede service- en demonstratiewagen van deze fabriek trekt momenteel door Australië rond en er wordt overwogen ook een dergelijke „Unit" naar Amerika te zenden. Voor de drie Engelsen, die over enke le dagen ons land verlaten, staat in de naaste toekomst een reis door Zuid- Frankrijk. Spanje en Noord-Afrika op het programma. (Van onze paardensportmedewerker) De draveryen die Mereveld Zaterdag middag om halftwee begint, bieden verschillende interessante punten van beschouwing. Ten eerste is daar de ruiterdravery, waarin Meeske S tot nu toe het meest succesvol was. Olga Ax worthy is byna even snel, maar ver knoeide de laatste maal in Hilversum haar kans, doordat zy zich te nerveus maakte en aan de start bleef stilstaan. Nu is Meeske S afwezig en het is niet voetstoots aan te nemen, dat Olga weer zal falen. Een tweede vraag is of Pauline weer in de vierde course tegen de goede paarden van trainer J. van Leeuwen Our Volanu en Pepsi Cola. Pauline's laatste course toonde tekenen van ver betering en krijgt zij weer vorm, dan moet zij kunnen winnen. Bij de leerling-pikeurs is Nora Spen cer sterk en snel; krijgt de leerling haar goed van start, dan is zij moeilijk te kloppen. Maar mispassen kan zij zich niet veroorloven, want sterke concur renten zyn er genoeg: Pretty Polly, de ervaren Louis Axkit. de import Stiier- mann. O Bonni. In de seriedraverij met zo'n dertig deelnemers zal men flink van leer trekken. Ria Olivier is de snelste, al moet zy goed voor de dag komen, want Orkaan O is op de korte afstand heel wat mans. Wij verwachtenMerwedckanaalprjjs, 2140 m: 1. Rlta du Maire, 2. Rinijo, 3. Rêve de Sophia. Noordzeekanaalprys, seriedra verij, 1740 m1. Ria Olivier, 2, Rebecca. 3. Orkaan O. Wlllemsvaartprjjs, ruiter- draverij 2120 m: 1. Olga Axworthy, 2. Pretty Miss, 3 Lex V. Noordhollands-Kanaalprüs. 2200 m: 1 Paulina. 2. Our Volann, 3. Pepsi Cola. Amsterdam-R(jnkanaalpr(js, 2100 m, 'eerling-pikeurs: 1 Nora Spencer, 2. Pretty, Polly, 3. Louia Axkit. 1941; zelfs de vijand vond het niet de moeite waard het blad kunstmatig in stand te houden. Met name ds mr L. C. W. Ekering werd het voorts niet gegund de open bare rol te spelen, die hy zich had toe gedacht. Niet hij, maar Goedewaagen Kreeg -e „culturele" leiding over net bezecte volk opgedragen. Ds mr Ekering was in 1940 en bleef daarna predikant, van de Am sterdamse Ned. Hervormde gemeente. Kerkeiyke instanties, die daartoe de be voegdheid hadden, zagen er van af, maatregelen te treffen. Zij hadden dat ook vóór de Meidagen van 1940 niet ge daan; nu eerst recht wilden zy blijkbaar de bezetter het,argument niet aan de hand doen dat de kerk een „verpoli tiekt" instituut was, waartegen men dus op politieke gronden maatregelen kon nemen. De heer jjkerlng heeft tijdens de be zetting voor lege kerken gepreekt; zyn aanwezigheid heeft zijn collega's niet verhinderd te doen wat zij in het ver band van het toenemend kerkelijk verzet hun plicht achtten te "doen. Zy riskeer den daarbij de gevangenschap en de dood, die velen hunner elders in den lande hebben ondergaan. In „Evangelie en Volk" en op andere wijze werden hun namen te „bevoegder" piaaise gesigna leerd. rEN de bevrijding kwam, heeft de overheid de nationaal-socialist Eke ring de straf opgelegd, die zy bunjK achtte. Dit betekende, dat de kerk hem uit zijn ambt ontzette. Deze ontzetting is dus thans ongedaan gemaakt. De synode der Ned. Hervormde Kerk heeft ds mr L. C. YV. Ekermg opnieuw de bevoegdheid verleend om naar het ambt van dienaar des Woords te „staan". Dit wil zeggen, dat hij weer predikant kan worden, als de een of andere plaatselijke gemeente hem zou beroepen. Geschiedt dit niet, dan kan hij noch tans, daartoe uitgenodigd, preken, de H. Doop of het H. Avondmaal bedienen, dan wel als hulpprediker fungeren. De kans, dat een dier mogelijkheden werke lijkheid wordt, lijkt ons gering. WAAROM dan dit besluit? Ds mr L. C. W. Ekering is niet de enige, die in zijn bevoegdheden is hersteld. Wel. menen wij te weten, de laatste. Een tweetal van zijn Amster damse ambtsbroeders, zegt men, heeft zich voor zijn herstel in het ambt inge spannen. En de synode achtte het in stryd met haar eigen recente verkla ring, waarin op „barmhartigheid" jegens voormalige politieke delinquen ten werd aangedrongen, aan die aan drang geen gevolg te geven. De heer Ekermg ls 64 jaar; over een iaar is er dus van een eventueel beroep in het ge heel geen sprake meer. Ziehier de feiten. Geestverwanten van de heer Ekering voegen wij er aan toe, hebben zich over het synodale besluit dermate verheugd, dat zij gepoogd heb ben er ruchtbaarheid aan te geven nog voor de synode zelve dit opportuun achtte. Aan hen heeft de heer Ekering het te wijten, dat er nu na vele jaren weer publieke aandacht wordt gewijd aan zijn figuur en verleden. HE3T synodebesluit zal niet bij iedereen instemmend begrip ontmoeten. Barmhartigheid, zullen velen rede neren, behoeft nog niet te betekenen, dat men Iemand als de heer Ekering zij het „slechts" formeel de hernieuwde kans tot geestelijk leiderschap schenkt. Het herstel is bij ons weten ook niet gepaard gegaan met enigerlei openbaar „peccavi" van de betrokkene. Ten slotte: wie er zich toe opwerkt ln het syndonale besluit slechts het loffe lijke pogen te ontdekken de klove tussen het ex-delinauente deel en de meerder heid des volks te dempen hy kan slechts hopen, dat eerstgenoemde groep, en met haar de heer Ekering, daarop zal reageren met 'het eerbiedig zwijgen der onverdiende voldoening. (Advertentie) ALKMAAR, Vrijdag. De Alk- maarse zwem- en waterpoloclub D.A.W. bestaat 35 jaar. Ter gelegenheid hiervan is Zaterdagavond een groots nationaal zwem- en watersportfestjjn georgani seerd. Zo zullen Tine van Brenk, Loek de Nijs, Tonny Hom. Tine Tenkink en Dini van Ekris op verschillende nummers, zoals 400 m vrye slag, 100 m rugslag, 200 m schoolslag en 3 X 100 m wissel- slagestafette uitkomen. EIECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1