Amsterdam is hoofdstad en Kamerleden betog< Jack Minister van Binnenlandse Zaken niet geroepen daaraan twijfel te wekken VERBLUFFEND RESULTAAT met de nieuwe ERI-POEDERSTIFT „Lippenstift" voor Suède-schoenen fnake-up voorschoenen. Sluiting laatste stroomgat Kamerleden pleiten voor hulp aan Indische Nederlanders Interim bewind in Br .-Guyana TfMumatkk SLOAN'S liniment' Zaak-Fonteyn komt Woensdag weer voor Rapport van deskundigen over afkeuring van ex-konstabel Feeststemming in Moskou VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HET PAROOfJ (Van onze parlementaire redacteur) Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer hebben de openbare behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken benut om iets te zeggen over de opmerking van minister B e e 1, dat het begrip „hoofdstad des lands" in Nederland wezenlijke betekenis mist. Be gemeentesecretaris van Rijswijk, mr Beerninck (CHU) begon hiermee door vast te stellen, dat hy minister Beel onmogelijk kon volgen. „Dat Amsterdam de hoofdstad is van Nederland", zo sprak hij, „wordt op elke school onderwezen en een kind, dat dit niet weet, krijgt een onvoldoende. Op grond van traditie en historie is Amsterdam dat ook wel degelyk, al ligt dat dan niet in de wet besloten." Mr Beerninck besloot met de hoop uit te spreken, dat de bewindsman zijn uitspraak zou willen corrigeren. Ook de burgemeester van Boskoop, mr Verkerk (AR) deelde de mening, dat Amsterdam wezenlijk hoofdstad des lands is. Hij achtte het niet nodig daar voor een wettelijke regeling tot stand te brengen. Hij wilde deze kwestie ove rigens niet dieper analyseren, uit vrees te zullen stuiten op een „hoofdstad zon der raadhuis", een „hofstad zonder pa leis" en daar tussen door een rustig op- stomend... Rotterdam! De heer Scheps (PvdA) zei het, op de hem typerende wijze, veel mooier. Hoe bloemrijk klonk het niet? En wel ke gekunstelde volzinnen wijdde hij aan dit onderwerp; men hore: „Uit eerlijke en oprechte referentie voor de stede Amsterdam willen wij ten aanzien van de vraag of Amsterdam wettelijk om schreven hoofdstad van Nederland moet zijn, opmerken, dat de stad Amsterdam, door van overlang verkregen stadsrech ten reeds sterk bevoorrecht is boven oud-hollands schoonste plek. het dorp ,,die Haghe", en dat zij, die de adel doen stralen door hun wezen, het niet nodig hebben een wettelijke brief te er langen, omschrijvende dat zij zijn „edel ende hooggeboren van keizerlijke stam". „Met andere woorden", aldus sprak de heer Scheps, „Amsterdam i s hoofdstad krachtens haar heerlijk wezen en haar rijke geschiedenis en het zal zelfs de geboren Hagenaar niet moeilijk vallen dit „te aller stonde" uit te spreken". „Kille zinsnede" In mr v. Leeuwen (WD), oud bankdirecteur, kwam de geboren Amster dammer aan het woord. Hij uitte zijn misnoegen over de „kille zinsnede" van minister Beel meer ronduit. Het ging hem er daarbij niet om een wettelij ke regeling van de positie van de hoofd stad Te verkrijgen: deze is er ook niet in tal van andere landen. „Het gaat er om, dat wie de symbolieke waarde van de hoofdstad neerhaalt, ook de natie neerhaalt. We moeten niet tegen een vreemdeling behoeven te zeggen: we heb ben eigenlijk geen hoofdstad; Amster dam wordt wel zo genoemd maar dat heeft geen wezenlijke betekenisWe moeten vol trots kunnen zeggen: onze hoofdstad is het prachtige Amsterdam, daar moet je heen...!" Mr v. Leeu wen besloot met de opmerking, dat naar zjn oordeel de minister van Binnen landse Zaken niet was geroepen om twij fel te zaaien aangaande de positie van onze hoofdstad. Hij wilde echter aanne men, dat minister Beel dit ook niet had bedoeld en hij nodigde de minister derhalve uit, deze zaak recht te zetten. De communistische afgevaardigde Reuter sloot zich bij de vorige spre kers volmondig aan. „Geen Nederlander twijfelt er aan, dat Amsterdam de hoofdstad is en er mag ook geen twij fel over bestaan." Verkeerd begrepen Naar al deze opmerkingen zat minis ter Beel te luisteren met het glim lachend gezicht van iemand, die zich verkeerd begrepen waant. Een enkele keer poogde hy zulks ook door een interruptie kenbaar te maken. De heer Ritmeester (WD) had hem in dit parket gebracht door in het voor lopig verslag te informeren naar de feitelijke betekenis van het begrip hoofdstad des lands. „Indien deze bete kenis inderdaad een wezenlijke is," zo had hij daar gesteld, „dient dan niet bij de wet te worden bepaald, welke gemeente als zodanig fungeert?" Daarmee had hij minister Beel tot het antwoord gebracht, dat thans zo werd aangevochten. Hij bekende nu rui terlijk, dat hy na de knuppel in het hoenderhok te hebben geworpen er niet meer over durfde spreken. Dat liet hij nu aan zijn geestverwant Van Leeuwen over. Zelf sprak hij, de oud burgemeester van Den Helder over an dere onderwerpen. O.a. kondigde hij een motie aan voor het geval minister Beel niet een verbetering van de salariëring van de burgemeesters van kleine ge meenten zou toezeggen. Hij sprak voorts zijn verbazing uit over de omzetting van de gemeentepolitie van Coevorden in een rijkscorps. „Misschien vindt men het een elegante oplossing, misschien is het dat ook wel; maar als juist kan ik het toch niet aanvoelen." Ook in dit Kamerdebat is weer uitvoerig gesproken over de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten. Het uitvoerigste door de heer Scheps, die de gemeenten „kinderen der bedeling" noemde en krachtig aan drong op een eigen belastinggebied. Ook van andere kanten bleek men niet vol daan. Verhoging van de ryksuitkeringen aan de gemeenten werd vrijwel alom ge wenst. En er werd natuurlijk ook weer gesproken over de Friese kwestie, maar minder uitvoerig dan vorige jaren. Spoed werd verlangd ten aanzien van de in uit zicht gestelde wetsontwerpen. Tien jaren-plan De heer M a e n e n (KVP) rilde bij de gedachte, dat er nog een t i e n-jaren- plan nodig was om alle gemeenten aan een redelijke drinkwatervoorziening te helpen, terwijl zijn geestverwant Van de Zanden zich dankbaar toonde voor de tot stand gebrachte denivellering in de salariëring van het ambtelijke apparaat doch het doel van de KVP ten aanzien van de middengroepen daarmee nog niet verwezenlijkt achtte. Hij drong ook aan op toeslagen voor de zg. oud-gepensïon- neerden. Ook de heer Stapelkamp (AR) besprak personeelsaangelegenhe den, waarbij hij in het bijzonder wees op net „Ziektekosten-vraagstuk" voor ambtenaren. De heer Van de Wetering (CHU) bleek het geërgerd te hebben, dat aan oud-Indonesische ambtenaren, die reeds lange tijd zijn gepension- neerd, periodiek vragenlijsten worden toegezonden met betrekking tot hun Nederlanderschap. Hij vond dit op „rassendiscriminatie" gaan lijken, te meer waar gedreigd wordt dat by niet-invulling de pensioenen zullen wor den ingehouden. Mr Beernink (CHU) kreeg bijval voor het denkbeeld om op de stembiljet ten voortaan ook de namen van de poli tieke partijen te gaan vermelden. Voorts waarschuwde hij tegen de aanstelling' van burgemeesters van staatk. gerefor meerde richting. In het voorlopig ver slag was, kennelijk van SGP-zyde, daar naar gevraagd. Nu was mr Beernink daar niet absoluut tegen maar hij vond toch wel aanleiding tot de vraag of der gelijke functionarissen dan wel de ge meente-eigendommen zouden verzekeren en of zij de hand zouden houden aan de Inentingswet etc. Zij zijn n.l. zowel tegen verzekering als inenting! De heer Scheps (PvdA) meende, dat men uit democratische overwegingen tegen der gelijke benoemingen geen bezwaar kon maken. Maar hij adviseerde de regering wel him salaris dan niet uit te betalen in de veelbesproken bankbiljetten van ƒ25. (Advertentie) Nog nooit heeft U suède-schoentjes zo onberispelijk mooi gekregen! Luchtig aantippen, vale plekken krijgen de goede kleur terug! De ERI-Poederstifc past in ieder hand tasje en staat overal tot Uw dienst! In een wip klaar, zonder één vinger vuil te maken! ERI-poeder stuift niet en is water proof. Geen vrees meer voor regen druppels of modderspatten. Vraag Uw schoenwinkelier of schoenhersteller de ERI-poeder- stift, precies in de kleur, die U nodig hebt! f 1.25. ERA DEVENTER - POSTBUS 40 vervolg van pag. 1 Ir K. A. Bazlen, één van de hoofd ingenieurs by het dijkherstel, vertelt in de stuurhut via een microfoon, wat er hier allemaal te zien valt en waar men op moet letten. Hij herinnert aan de 175.000 vierkante meter zinkwerk, die hier zijn afgezonken, sedert het misluk ken van de dichting van wat nu tenge volge van deze tegenslag het brokken- gat heet. Hij vertelt, dat er door het sluitgat nog 40 millioen kubieke meter water per tij stroomde, welke hoeveelheid tot de helft werd verminderd op het ogenblik dat de voorlaatste caisson, vlak voor het moment van de kentering, bij een stroomsnelheid van nog maar 30 a 40 centimeter aan de grond is gezet. MOMENT Als wij van de „Prinsesseplaat" aan land gaan en van Ouwerkerk over de dijk naar Zierikzee lopen, is pas goed merkbaar hoezeer het sluiten van de laatste bres in het geheel van het dijk herstel slechts een moment is. Het werk aan het dijklichaam gaat in hetzelfde hoge temmDo verder, om te bereiken dat Schouwen-Duiveland de komende winter niet alleen dicht, maar ook veilig zal zijn. De grote belangstelling, die zij van daag trekken vervult de werkers hier met voldoening, maai' er speelt toch een zekere scepsis doorheen. Want we zijn nu op Schouwen-Duiveland wel een heel eind, en het- is prachtig, dat alles en iedereen tot de hoogste autoriteiten toe voor die prestatie grote belang stelling tonen, maar wie denkt, dat het nu voorbij is zou alleen maar eens een woning moeten binnenstappen in de ge bieden, die dezer dagen zijn droog ge vallen. Dan weet hij wit er nog gebeuren moet. Zo goed als alle betrokkenen bij het dijkherstel dat weten. Niet het minst de eilanders zelf, die hun huis, liun be drijf, kortom hun gehele leven opnieuw aan het opbouwen zijn. Burgemeester d'Ailly ook bij de sluiting (Van een onzer verslaggevers) Ook de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, zal vanavond bij de sluiting van het laatste stroomgat op Schouwen-Duiveland aanwezig zyn. De hoofdstad heeft destijds Schouwen Duiveland geadopteerd voor hulpver lening. Vanavond reportage laatste dijkdichting HILVERSUM, Vrijdag. Zoals reeds gemeld begint hedenavond omstreeks halftien de directe reportage over de laatste dijkdichting op het eiland Schouwen-Duiveland over Hilversum I en H. Men rekent voor deze reportage op een tijdsduur van omstreeks een uur en het vlotte verloop van de werkzaam heden tot dusver doet hopen op een juiste uitkomst van deze berekening. Alleen kan bijvoorbeeld de mist nog stagnerend optreden. Maar zo nodig wordt de reportage na middernacht tus sen één en twee voortgezet totdat de ayk definitief is gesloten. De gemeenteraad van Utrecht heeft vandaag besloten tot het-aangaan van drie ge'dJeningen. tot ijr totaal bedrag van 35 millioen gulden^, op eenvoudige schuldbekentenis tegen parlkoers en ren tende 3ü procent per jaar. De geiden zul len onderscheidenlijk worden opgenomen 1 December, 28 Dec. en 1 Februari a.s. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting voor Maatschappelijk Werk ondervond gisteravond in de Tweede Kanier het regeringsstandpunt ten aanzien van de Indische Nederlanders in Indonesië de meeste aandacht. Minister Van T h i e 1 had in zijn memorie van antwoord geschreven dat de belangen van het overgrote deel van de in Indonesië geboren en getogen personen van Nederlandse nationa liteit het best zijn gediend met een voortgezet verblijf in Indonesië. Hij reali seerde zich, dat zij daar vele grote moeilijkheden zouden ondervinden. Maar de ervaring had hem geleerd, dat een overkomst naar Nederland vaak op ontworteling neerkomt. Hij beloofde dat de regering de betrokkenen in Indonesië bij zou staan zoveel zij kan. Over dit standpunt ontspon zich nu een debat, waarbij de minister nog als zwij gende toehoorder achter de regerings tafel zat. Hij kwam deze avond nog niet aan het woord. Vier Kamerleden uitten zich echter wel. Ds Fokkema (AR) meende, dat de toestand van de Indische Nederlan ders in Indonesië erbarmelijk was. Zij zijn uit hun arbeid gestoten en leven op de kampong-rand. Aan de meesten wordt de overtocht geweigerdzij moeten daar blijven terwijl ze er uit hun werk wor den gestoten. Hij wilde stellig deze men sen-massa niet zonder meer naar Neder land halen, doch vond wel dat meer moest worden gedaan om hen te helpen. Prof. Lemaire (KNP) was hem dankbaar voor deze woorden. Want hij achtte het regeringsstandpunt niet ge rechtvaardigd. Hij erkende, dat de situa tie onder de gerepatrieerden zorg baar de. Doch vloeit dit niet voort uit een te trage therapie? Hoe kan men aanpas sing verwachten als de gerepatrieerden geen huis en geen werk krijgen? Hij wees op de hoge pensionprijzen, die zij moeten betalen en de te geringe ruimte die daarvoor wordt afgestaan (later pro testeerde ook mr De Graaf (KVP) tegen de winstmakerij van sommige pen sionhouders)maar tragischer achtte prof. Lemaire toch nog de situatie ln Indonesië. Hier heeft men de kans er bovenop te komen: daar in een maat schappij in ontbinding dreigt blijvende ontworteling. Met klem drong hij der halve aan op „enige kans om uit dit Duinkerken te ontsnappen". Ook de heer Ritmeester (WD) hoezeer overtuigd van de goede be doelingen van minister Van Thiel had er een hard hoofd in. Mr De Graaf (KVP) daarentegen juichte de klare taal in de memorie van antwoord toe. Het moet nu maar eens uit zijn met het kiekeboe spelen voor dit probleem. Op zijn reis naar Nieuw-Guinea, als lid van de parlementaire missie, had hij telkens weer de vraag gesteld bij welke oplossing de belangen van de Indische Nederlanders het meest gediend zouden zijn. Hoezeer overtuigd van hun moei lijke omstandigheden was hij toch tot de onafwijsbare conclusie gekomen, dat ver reweg het grootste deel beter in Indo nesië kon blijven. Hij verbond daaraan echter enige voorwaarden, o.a. deze dat de situatie in Indonesië zich niet zodanig zou moeten ontwikkelen, dat de persoon lijke vrijheid er niet meer kon ademen. Dit gevaar achtte hij niet denkbeeldig alhoewel hij nog geen reden zag voor een massale uittocht naar Nederland. In elk geval moest de regering z.i. als zij er blijven alles doen om de overgang te vergemakkelijken. Voordat dit debat plaatsgreep, had den twee vrouwelijke Kamerleden, mevr. Ploeg (PvdA) en mej. K 1 o m p (KVP), het woord gevoerd, o.a. over het probleem van de bejaarden, dat naar haar oordeel nu eens moest worden aan gepakt en niet al maar bestudeerd. Eerstgenoemde maakte zich zorgen over de hoge kosten 8000 per gezin die verbonden zyn aan het opnemen van a-sociale gezinnen in woonoorden, terwijl de woordvoerdster van de KVP aankondigde, dat zij er bezwaar tegen zou maken als in de a.s. gezinsraad de vertegenwoordiging der kerken op één lyn zou worden gesteld met het Huma nistisch Verbond. ji1/ Advertentie (Advcrtsntsi) Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S UNIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd in huls hebben. kills PAIN (Van een onzer verslaggevers) Nadat op 23 Januari van dit jaar het Haagse Gerechtshof had beslist, dat de zaak van de 54-jarige ex-konsta- bel van de Koninklijke Marine, A. H. F. Fonteyn naar de rechter-commissaris te Amsterdam werd verwezen, om een nader onderzoek in te stellen naar de waarheid der beweringen van Fonteyn, dat het proces was uitgelokt in het algemeen belang, zal op 11 November des middags om twee uur de zaak voor het Haagse Hof worden voortgezet. Procureur-generaal is mr J. Zaaijer. l>e heer Fonteyn zal bij zyn verdedi ging ter zyde worden gestaan door de Amsterdamse advocaat mr E. de J o n g h S w e m e r. De ex-konstabel werd in 1935 afge keurd op grond van bronchiaal asthma. Tegen deze afkeuring heeft hij sinds dien steeds geopponeerd. Hy vroeg bij herhaling een onpartijdig geneeskundig onderzoek, dat telkens werd geweigerd. In 1949 heeft de heer Fonteyn door middel van een smaadschrift een pro ces uitgelokt, dat tevens een gerechte lijk medisch onderzoek beoogde. Sedert dien heeft de zaak driemaal voor de Amsterdamse rechtbank gediend en tweemaal voor het Amsterdamse Hof. Tot de Hoge Raad bepaalde, dat Fon teyn tot het bewijs der waarheid moest worden toegelaten. De zaak kwamerdeweijrechbrt-e De zaak kwam weer bij de rechter commissaris. Deze, mr H. Winkel te Amsterdam, heeft aan de wensen van Fonteyn voldaan door een commis sie van drie specialisten, bestaande uit een hoogleraar en twee dokters, te be noemen, die na een uitgebreid onder zoek van drie maanden een rapport hebben uitgebracht. In de conclusie van dit rapport wordt gezegd, „dat dit on derzoek geen enkel aanwijsbaar punt heeft opgeleverd, dat Fonteyn in 1935 terecht volgens het keuringsbesluit zou zyn ongeschikt verklaard; dat er geen enkel aanwijsbaar punt is gevonden voor het bestaan of in 1935 bestaan hebben van bronchiaal asthma en dat hij in geen geval zou behoren tot de groep van chronische asthmalijders met allergische verschijnselen." Hilversums gymnasium en gymnasiastenbond jubileren (Van onze correspondent) HILVERSUM, Vrijdag. Even oud als het gemeentelijke gymnasium is de Hilversumse gymnasiastenbond. Beide zijn thans 40 jaar en beide vieren dit achtste lustrum luisterrijk. De gymna siastenbond is daar al inmiddels mee be gonnen met een feestavond, waarop de leerlingen „Julius Caesar" van William Shakespeare en de „Cycloop" van Euri pides ten tonele hebben gebracht, onder regie van mr Ph. la Chapelle. Het gymnasium zelf houdt ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan morgen ochtend om elf uur een herdenkings bijeenkomst in de aula van de school. Voorts komen oud-leraren weer eens les geven en zijn er wedstrijden op de sport terreinen tegenover de school tussen reünisten en leerlingen. Zaterdagmiddag om half vijf is er een officiële ontvangst ten raadhuize. „DAG DER REVOLUTIE" Moskou is in feeststemming. Zijn hui zen zyn versierd met bloemen en rode vlaggen, zijn straten met spandoeken waarop het Russische volk een betere toekomst wordt beloofd, zijn officiële ge bouwen met grote afbeeldingen van Marx, Engels. Lenin en Stalin en kleine re portretten van de huidige leiders in het Kremlin. Het Rode Plein wordt in gereedheid gebracht voor de grote mili taire parade, die morgen zal worden af genomen door de minister van Oorlog, maarschalk Boelganin. Morgen, 7 No vember, de officiële verjaardag van de OctoberNovemberrevolulie van 1917: een feestdag die ook in het buitenland de aandacht pleegt te trekken, omdat het een van de weinige dagen is, waarop de 70WAT een jaar geleden werd die bleke juffrouw Frederiks opeens on wel achter haar loketje. Ze moest met een taxi naar huis haar moe stopte haar meteen in bed. De dokter kwam luisteren en kloppen. Toen zei hij dat het wel lang kon duren. En dat was ook zo. Aan het begin zyn de dames van de afdeling een paar keer op bezoek geweest met een kartonnen bakje, waarin druiven zo poezel op witte houtwol liggen. Het ging nog altyd het zelfde, zei juffrouw Frederiks telkens. Dat klonk erg eentonig. Het bezoek nam dan ook spoedig af en op het laatst kwam er bijna niemand meer. Haar moe schoof toen het bed maar voor het raam, dan kon ze een beetje op straat kijken. „Je ziet nog eens wat op die manier", zei juffrouw Frederiks, toen we er een keer waren. We knikten, want we begrepen het best. Ons druivenbakje stond op het tafeltje, naast de fles eau de cologne en het stapeltje grauw gekafte bibliotheek boeken. Er hing een geur om gauw weer weg te gaan. „En, wat zegt de dokter nuf" vroeg mijn vrouw. Buiten sloeg de torenklok één keer. Hemeltjeis dat al kwart over vijf?" riep juffrouw Frederiks verschrikt en 3J7 boog zich haastig naar het raam. Even later zagen wij een jonge man de straat in fietsen. Het teas een gewone jongeman met een blond kuifje en een regenjas. Hij kwam uit een kantoor, denk ik, want hij fietste met het grage tempo van iemand die lekker naar huis gaat. Onder het raam gekomen, keek hij lachend naar boven en wuifde. „Dag!" riep juffrouw Frederiks. Ze viel bijna uit bed van het terug zwaaien. Toen was hij voorbij. „Gunst, wie was datf" vroegen wij ,Jk weet het niet", zei ze, „Maar hi'j komt elke middag om kwart over vijf voorby." v' Haar gezicht was opeens heel geluk kig en jong. Wat aardig", riep myn vrouw. „Hy wuift altijd", zei juffrouw Frede- riks coquet. „Nou, ik wuif maar terug, he. En ik weet niet eens wie het is." Ze dacht er teel veel over na, hoorden we later van haar moe. Elke avond voor net slapen gaan, praatte ze over hem. ze vond hem iemand om Jack te heten en lange tijd dacht ze, dat hij bii de rijksver zekering op kantoor zat, totdat haar moe daar eens om vijf uur aan de poort ging staan en hem er niet uit zag Goed, dan maar ergens anders. Hoofdzaak was dat hy bleef komen en wuuwn, trouw als een engel. >tfet gaat bevredigendzei de dokter op een dag. Dat teas goed nieuws. Er zou dus toch een eind komen aan de eau de cologne geurende uitkijkpost toor het raam. aan de druiven in het bakje en aan de bibliotheekboeken, die je maar uitlas. Straks was het leven aan de andere kant van het glas weer ir Èen»Rusti<J aan", ried moe. Eerst één uurtje op per dag, in de och tend. Tegen vijven wilde ze weer in bed om,te hunnen wuiven tegen Jack. Sowjetleiders zich in hun volle glorie aanj Want zo had ze hem maar aedoovt den volke vertonen. Toen ze voor het eerst op straat belangstelling gaat uit. mocht, koos ze de middag. Ze kleedde De meeste belangstelling gaat uit, naar de grote redevoering die vanavond in het Bolsjoi-theater zal worden uitge sproken. Het is langzamerhand een ge woonte geworden dat de spreker pas be kend zal worden op het ogenblik dat hij het podium betreedt. Morgen zal ook blijken wat er waar is, van de geruchten dat Molotow zich niet meer in Moskou bevindt. De traditie ge trouw zal de minister van Buitenlandse Zaken op de dag der revolutie namelijk het corps diplomatique een banket aan-1 bieden. zich met zeer veel zorg en besteedde wel een uur aan haar kapsel, dat na al die maanden kussen-leunen onwillig gewor den was. Om vyf over vyf daalde ze de trap af en ging voor de deur staan, een beetje wee in de knieën nog. Het was allemaal tot in de puntjes geregeld. Moe had de thee al gezet en sigaretten waren er ook in huis. „Jack hè?" zou ze glimlachend zeg gen, als hy verbaasd van de fiets sprong. „Ja, hoe weet u dat?" Ze verkneukelde zich al om het ge zicht dat zij hem zag opzetten. Huive rend in haar dikke wintermantel, hoor de ze de torenklok slaan en zag hem aankomen, net als elke dag, een gewone jongeman met een blond kuifje en een regenjas, die naar huis fietste. Nader \en nader kwam hy. Ze vond dat hij niet j tegenviel gelijkvloers. Vlakbij, keek hy \haar aan, met koele ogen. Zijn blik I klom naar het raam, waarachter het wit I van dat lange ziekbed schemerde, de vriendelijke lach verlichtte zijn gezicht en hy wuifde. Toen reed hij de straat uit. De Bandar Oliepalmen Cultuur Maat. schappij heeft de vorige maand geprodu ceerd 1-530 ton palmolie en 505 ton palm- kernen. Hier is de productie in de maan den Januari/October gekomen op 11,775 ton olie en 3.354 ton kernen, tegen resp. 11.625 ton en 3.020 ton in dezelfde 1 van 1952. De gouverneur van Brits-Guyana, Sir Alfred Savage, heeft Donderdag in een radiotoespraak bekendgemaakt, dat een interim-regering zal worden ge vormd, die Brits-Guyana gedurende ten minste een jaar zal besturen. Zij zal be'- staan uit een Wetgevende Kaad, welks 24 leden zullen worden gekozen door hemzelf, en drie onafhankelijke persoon lijkheden uit de kolonie. De Wetgevende Raad zal gevormd worden uit zakenlieden, industriëlen, vakbondsleiders en vertegenwoordigers van rassen, het platteland en de steden. De gouverneur hoopte, dat gedurende de interim-regering en de daarop vol gende periode, waarin de nieuwe grond wet zal worden vastgesteld, het volk van Guyana interne autonomie zal ver krijgen in het Britse Gemenebest. Het bestuur van de Britse Labour- partrj heeft de aangesloten organisaties me'degedeeld, dat het de schorsing" door de Britse regering van de grondwet van Brits-Guj'ana betreurt. Terzelfder tijd gaf het echter de plaat selijke Labourgroepen de raad geen ge legenheid tot spreken te geven aan ver tegenwoordigers van de Progressieve Volkspartij van Guyana, die in Engeland rondreizen, noch „samen te werken met andere organisaties (die zeer wel door communisten geïnspireerd zouden kun nen zijn), welke hen steunen". Het be stuur verklaarde, dat de Britse regering had moeten trachten een oplossing voor de toestand te vinden, door gebruik te 1 - - maken van de macht, die de grondwetGedemonstreerd wordt er met. aan de gouverneur geeft. Da* z°u met dit tempo waar- 14 schijnlijk te onvoordelig uitkomen. Minister Iaat zich adviseren over jeugd De minister van O., K. en W. heeft, naar het A.N.P. verneemt, de beide rap porten „Maatschappelijke verwildering der jeugd" en „Moderne jeugd op haar weg naar de volwassenheid" voorgelegd aan de landelijke jeugdactie commissie, met het verzoek aan de hand van de daarin gestelde conclusies en adviezen voorstellen bij hem in te dienen omtrent de maatregelen, die door zijn ministerie voor de vorming van de jeugd kunnen worden getroffen. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f Worstkanon 0PtlZ'tX ling voor de in Parijs Parijs is op het ogenblik een worstkanon te J zien. Deze machine (van de Manurhin Compagnie in de El- zas) kan 1090 tot 11(52 kg worst per uur fabriceren. Aldus wordt ter expeditie medegedeeld. Formateur in Finland President Paasikivl van Finland heeft vandaag de directeur van de Nationale IBank. Sakari Tuomioja, verzocht een nieuwe regering te vormen. Hij heeft het verzoek ln beraad gehouden. ZONDAG a.s. zullen 1.200.000 Por tugezen, bewoners van het moe derland en van de overzeese ge bieden, naar de stembus gaan om 120 afgevaardigden voor de Nationale As- semblée te kiezen. De uitslag staat in dit min of meer autoritair geregeerde land wel van te voren vast, hoewel zich ditmaal 26 onafhankelijke candidaten hebben gemeld, die in oppositie zijn tegen de aanhangers van het regiem. Stemrecht hebben alleen de burgers van tenminste 21 jaar oud. die kun nen lezen en schrijven. 36 '/e van de bevolking is analphabeet. Bovendien heeft de regering alle personen van stemrecht uitge sloten, die „anti nationale actie" hebben gevoerd. Hieronder vallen beslist, niet uit sluitend commu nisten of hun geestverwanten, maar ook een aantal onverdachte democra ten. In feite Irebben deze verkiezingen dan ook meer het karakter van een referendum voor of tegen Salazar, die nu al meer dan 25 jaar onafgebroken de teugels van het bewind vast in han den houdt, ook al zyn er tekenen, die wyzen op een groeiende oppositie vooral van de zijde van de jongere intellec tuelen en van de arbeiders. Verontrus tend is deze oppositie voor de regering echter nog lang niet. Salazar is de lei der van de Nationale Eenheidsparty en regeert ln samenwerking met de repu blikeinse partij, de katholieke partij en de groep der monarchisten. De rege ringsleider ls van mening, dat „een parlementaire democratie in de strikte zin van het woord voor Portugal ge vaarlijk zou zijn en het land onregeer baar zou maken". TIJDENS de verkiezingscampagne, die overigens zonder enige opwinding verlopen is, heeft de regering enige democratische concessies gedaan, censuur op de pers is aanzienlijk verlicht en de oppositie-partijen hebben een ge matigde vrijheid om critick op de rege ring uit te brengen in vergaderingen en dagbladen. Dit geldt echter niet voor de communisten. Deze vrijheden zijn echter niet zo overtuigend, dat b.v. de Socialis tische partij haar besluit om niet aan de verkiezingen deel te nemen, heeft her roepen. Ook de voormalige republikeinse minister Antonio Sergio, leider van eer oppositionele groep, heeft elke candida- tuur voor de verkiezingen geweigerd uit| protest tegen „de onregelmatigheden bij het selecteren van de stemgerechtigden". ER zyn niettemin, als gezegd, 26 on afhankelijke candidaten, die de strijd tegen de regeringspartijen hebben aangedurfd. Een van hen, Rodri- gues Direito, is juist dezer dagen door de regering voor de rechtbank gedaagd, omdat hij op een verkiezingsvergadering te Lissabon heeft verklaard, dat „de oude democraten van de regeringspar tijen zich rijkdommen hebben verzameld, die onmogelijk door eerlijke arbeid bij een gebracht kunnen zijn". De grote trief van alle oppositie-candidaten is, at de regering de democratische vry heden onderdrukt en al te autoritair re geert. Zij keren zich tegen de pers- censuur, tegen de onderdrukking van het recht van vereniging en vergade ring, tegen het optreden van para-mili taire jeugdorganisaties en het buiten de wet stellen van bepaalde politieke par tijen. Daar tegenover stellen de rege ringspartijen, dat Salazar het land eco nomische stabiliteit en een redelijk wel vaartspeil heeft bezorgd. Het waren vol gens hen juist de democraten, die vóór het optreden van Salazar het land aan de rand van de afgrond hebben ge bracht. HET huidige bewind heeft, ondanks het feit, dat het stevig te paard zit, met grote interne moeilijkheden te .Het grote en pretentieuze in- -plan, dat in 1958 uitge- kampen. dustrialisatie-pl voerd moet zijn, zal waarschijnlijk niet in volle omgang te verwerkelijken zijn, als buitenlands kapitaal niet te hulp komt. Dit echter zal moeilijk kunnen worden aangetrokken als Portugal voortgaat zich van het buitenland te iso leren uit nationalistische overwegingen. Wel is het land aangesloten bij het At lantisch Pact, maar voor de rest is de politiek van Salazar autarkisch van karakter, en droomt hij van een soort economisch-politieke zelfstandigheid van het moederland met de overzeese gebie den. Het lidmaatschap van de Atlan tische gemeenschap beperkt zich dan ook uitsluitend tot zuiver militaire aan gelegenheden. In de buitenlandse econo mische politiek voelt Salazar het meest voor nauwe samenwerking met Spanje. Er is dan ook een duidelijke geestver wantschap tussen Franco en de Portu* ge regeringsleider. De overeenkomst van Amerika met Spanje, die niet alleen van militaire aard is maar ook voorziet in =conomische steun voor de Spaanse in- lusbrie. zal wellicht tot gevolg hebben, ia' ook Portugal meer dan voorheen -voeringen gaat doen Amerikaanse invest eringen in he land aantrekkelijk te naken. Want alleen door versnelde in dustrialisatie en voortkomende -rotere werkgelegenhc.-" en ruimere con- umotie zal Salazar op de duur de op positie onder de arbeiders kunnen op vangen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1