AMSTERDAMS DAGBOEK Lise Lillywhite L Josef Krips dirigeerde „Kindertotenlieder" S. van EMBDEN Ornithophilia exposeert 3000 jonge dieren Pindakaas Dag Huygens Gevaarlijke vondsten langs Rijnoever ANANAS MET JENNY TOUREL ALS SOLISTE ASSCHER HALVE EEUW BIJ HET TONEEL JclII LCHL3.iT0 Sr (acteur en auteur) maakt jubileumtournée kuntHzich scheren*- RADIO-PROGRAMMA Tentoonstelling met eigen karakter en groot aantal rassen Mei VELPON zie je er geen barst van! Miniatuur 171 2 HET PAROOL VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 GOUDEN JUBILEUM OP AMATEURTONEEL waarin zitting hebben geno men Rika Hopper, Emma Morelde heer M. Boon, voorzitter Amst. Speeltuin MAANDAG 16 Nov. a.s. zal het feest zijn in de Grote Zaal van Kras. Dan viert d.e bekende amateur-acteur en -regisseur André Peelen Sr zijn gouden plankenjubileum. H\j komt uit een echt toneel geslacht, want zijn grootva der ging als beroepsacteur met het gezelschap Schroder en Grader op stap. Men vroeg de kleinzoon grootva ders voetsporen te drukken en zo kon het gebeuren, dat André Peelen Sr. als J. S. een schepping t ;an Justus van Maurik, al dertig maal is overleden. Desondanks gaat hij zijn jubileum spring levend tegemoet.' Zjjn eerste rol voor O.Z.O.D. waar hij nu nóg de regie voert was in „Onschuldig Veroordeeld", naar een feuil leton in be Echo". Dat was 13 Sept. 1903. Behalve O.Z. O.D. hebben ook De Hof wije kers, Ons Buiten, Luctor et Emergo (afd. van Zeelandia) en Henrick de Keyser de lei ding van hun toneelgroepen aan Peelen Sr toevertrouwd. Maar de jubilaris heeft méér in z\jn mars. Hij heeft een kinderoperette in vijf be drijven geschreven: „Michiel Adriaanszoon de Ruyter". en al tientallen jaren heeft hij de leiding van zulke uitvoe ringen bij de Speeltuinver. Westerkwartier en District V. Voorts heeft h\j ontelbare malen met z[jn vrouw, later met zijn dochter, als duo op de planken gestaan. Vele r oliën heeft deze amateur verwezenlijkt: in „Vorstenzoon". „De Fabrieks baas", „Weldoeners der Mens heid", „Op Hoop van Zegen", ,Jtobert en Bertram", enz. Hij is erelid van O.Z.O.D., District V, enz. Een erecomité zet de ju bileumviering luister bij, Paard met vacantie J. van Staveren, Klein Merwede 20. Dlemen. schil lenboer tn de Linnaeusbuurt, rijdt 14 dagen in het jaar met een ander paard dan ge woonlijk. Waarom? De heer Van Sta veren antwoordt zelf: „Mijn eigen paard krijgt elk Ïaar veertien dagen vacantie. >an mag het in de wel lopen. Ondertussen loopt natuurlijk een ander paard voor mijn kar." Op voordracht van het Witte Paard van Sinterklaas verleen ik de heer J van Sta veren de Dagboekhu;de-van- de-dag. f Onze gast vandaag tekenares FIEP WESTENDORP Verbond, de heer G. Leuring, voorzitter Amst. Reis Club. Toen de heer Peelen zijn zilveren jubileum vierde, deed hjj dat als dr Crucius in „Grote-Stadslucht". In die zelfde rol gaat hij nu zjjn gouden jubileum vieren - en als u het zjjn vrienden vraagt: bij zijn 75-jarig jubi leum. maar goed, dat ligt nu nog een eind weg! In elk geval de Dagboek- hulde-van-de-dag voor deze onverwoestbare Amsterdam mer, die zovelen zo dikwijls ten heerlijke avond heeft be zorgd! Gevederde afd. Op I en 8 November a.s. houdt de Amsterdamse Ver eniging „De Siervogel" in samenwerking met de Kleur- kanariever. „De Vogel vriend" te Amstelveen een tentoonstelling van Kleur- kanarles en Exotische Vo gels. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de Van Ostadestraat 342 te Amster dam (enige huiden van de Van Woustraat af) en is ge opend van 1022 uur. Be halve diverse soorten tropi sche vogels, zoals Zebra- vinken. Japanse Meeuwtjes, Staalvinken, Vuurvinkjes, Mozambique-sijsjes, Parkie ten, enz. worden hier Kana ries ten toon gesteld in een grote verscheidenheid van kleuren. Indien men weet. dat de Algemene Nederl. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming, waarvan de beide verenigingen lid zijn. reeds 55 kleurklassen kent. kan men zich voorstel len, dat er meer kleuren zijn dan de gewone gele en bonte kanaries (b.v. Rode. Blauwe, Groene. Agaat, Bruine, Isa bel. Witte en Zilverkleuren Deze vogels, welke voor een groot deel door de leden zelf gekweekt zijn. zijn zeer over zichtelijk opgesteld. Verschil lende grote firma's hebben prijzen beschikbaar gesteld voor de onderlinge wedstrijd, die aan deze tentoonstelling verbonden is. De tentoonstelling zal in dezelfde vorm ook worden gehouden in Amstelveen, nl. 13 en 14 November a.s. in „De Bosrand". Ons citaatje „Meneer", zei het be droefde mannetje van de Nieuwezijds vanmorgen be droefder dan ooit, „ik heb een onvoldoende op mijn Kin- sey-rapport." VIJFTIENHONDERD! DEZE jolige Sint, voor u getekend door Fiep Wes tendorp, zal straks héél wat minder jolig zijn, indien u niet, denkend aan vijftien honderd bleekneuzen in vijf tienhonderd witte bedjes, op dit ogenblik hup de vulpen losschroeft en hem een handje helpt. Dat gaat héél gemak kelijk: Postgiro 260728, gem. giro P. 10.000, Amst. Bank bijk. Damrak (naar keuze), óveral bijzetten op strookje: Sinter klaas. Anders springen de mannen van onze boekhou ding wanhopig uit de ven sters. U kunt ook een post wissel of een aangetekende brief sturen aan Dagboeka nier. Kamerheer in Buitenge wone Dienst van Zijne Hoog waardige Excellentie mgr Sint Nicolaas. N.Z. Voorburg wal 225, Amsterdam-C. Voorts bent u welkom op léés-die-krant, met de lift naar tweehoog, waar de por tier u vurig verbeidt (en in elk geval uw gave verlangend tegemoet ziet). Wie, o wie helpt Sint de kinders in de ziekenhuizen te genezen, want nóg beter dan penicilline is de marsepein en taaitaaikuur met cadeau injectie! F het Parool, in ..Léés-die-krant" schreef Boekanier met droeve hand, zeer treurig en geheel ontdaan een stukje over Christiaan. Want Huygens, algemeen bekend als man van het échappement is nu, tot Boekaniers verdriet verborgen achter Etemit. Dagboekanier, 't zfl ons vergund, 't heeft werkelijk anders niet gekund. Want deze grote man der tijd was voor óns toch wel „uit de tijd". Bij dit modern materiaal, tentoongesteld in deze zaal, zoals gemaakt door Etemit, paste Christiaan Huygens niet. Wij lieten hem geheel intact, niets werd er van hem afgehakt, bewaarden hem uit piëteit door Etemit voor d'eeuwigheid! N.V. ETERNIT door lste verantwoording Per Kas ontvangen: mevr. C.D. 0.25; v.d.V. 25; mevr. M.M. de B. 10; Annehentie 10; Rob v.d.H. 3; A.J.S. 5; W.H.J.B., Zwanenburg 1; E.deB. 2; I.C. 10; N.J. de J. 3.50; C. J. Schoon 10; mevr. M. B. 10; J.J.K. 3; C.K. de V. IJ muiden 2.50; me vrouw I.R. 2.50; André en René van L. 2.50: F.S. 1; mej. J.H.P. 1; per gemeentegiro: H.J.L. 1; A.L.C. 2.50; mej. J.G.B. 1; S.B. 2.50; mr. R.v.d.B. 25; H.J.C.K. 1; M.K. 2; F.K. 5; D.J.J.v.K. 2.50; E.G.J.A. 2.50: mej. mr. D. F. 15; mej. E.W. 2; C.F.V. 10; J.A.V. 2.50; JJ.S. 2; W.G.S. 10; G.T.J.P. 2.50; mevr. M.B.—L. 1; J.A.D. 2; mej. E.J.M.A. 5; S.E.A. 2.50; J.H.E. jr. 1; L.H.B. I; J.G.v.B. Diemen 5; mevr. M.C.D. 2.50; mevr. F.v.E.B. Nijmegen 2.50; J.G. 2.50; A.H. jr 2.50; J.F.IJ. 2.50; C.W.K. 10; J.W.K. 10; N.J.K. 5; mevr. S.K. B. 1; J.E.R.K. 2.50: mevr. K.L.—R. 1; J.V.L. 1.50; J.H. v.d.O. 5; mej. S.M.O. 2.50: mej. R.T.P. 2.50; P.P. 2.50; E.A.P. 2.50; mevr. J.P.—W. 2: mej. M.S. 1.50: W.V. 5; mej. J.W. 5; H.W. 1; per postgiro: K.R. de Lynden 1; M.K.A. Bus- sum 10; A.T. Anna Paulowna 2.50; mej. J.E.v.M. 2.50; mevr. M.C.K.—D. 2; M.C.J. 2; H.A. L.K. 1; H.C.W. 2.50; mevr. ar W.F.G.G. Bussum 5: L.v.H. 2.50; mevr. E.A.B.F. Eindho ven 0.50; J.R.B. Enschede 2.50; GH. te N. 10; C.J.deW. 5; mevr. S.—S. 10; F.G.S.M. 2.50: J. B. Katwijk a. Zee 2.50: J.W. 2.50; G.A.v.d.G. Naarden 2.50: S.G.A. 100; (kindje, blij, zegt ta-ta-ta, honderd pop van S.G.A.)mevr. J.H.J. Bloemendaal 2.50; me vrouw M.C.deW.K. l: G N. 5; J.A.B. 3; fa. A.O.B.—v.W.—C. 5; J.O. 5; S.A.T. 5: S.P.S. Zwa nenburg 1; M.M. Middelburg 5: mej. J.E.V. Haarlem 1J.M.v.d. M. Haarlem 1; J.deM. jr. Sant poort 5: A.D.G. Wee8n 1; B.A.S. 5; G.'tH. l; G.H.v.d.V. Meprel 3; G.H.A.K. 2: P.I. de J. 1.50; drs C.R.K. Wageningen 2 50; B.G. 2.50; J. IJ. Haarlem 1: S.K. Haarlem 5; J.C.H. Doetinchem 1: A.S. 5; A.v.C. 5; G.S. Bad hoevedorp 5: mevr. A.E.v.E. L. 1; mevr. R.K.L. 10. per ge meentegiro: mevr. E.R.RN T. 10: H. de W. 2: dr J. de G. 2.50: H. J.T.sr 1; F.H.S. 2.50: J.S. 1: P.A. de J. 2.50; mej. dr M.K.A deJ. 5: L.F.H. 2.50: mevr P.O K.-H. 5: mei. N.G.K. 2 50; B. Chr.K. 2.50: J.A. ir 1; G.B. 2.50; J.v.B. 5; W.Th.L. 1; K.F.L. 2.50: F.L.v.N. 2.50: D.L..7.B. 2: W.H.D. 1: mevr. J.E.R.S.D.-R. 2; W.J.B.ir 1; mevr. J.H.W.-B. Castricum 1; per bank: DJ.M. 3 50: H.L.P. 12.50: mevr. H.B.- C. 10: in totaal f 629.25; in na- tura: eigen speelgoed van de 8- jarige Sylvia S. Het begin is er. Wie volgt? Ons geheugensteuntje ZATERDAG: Dominicanen- kerk. Spuistr., ingang Korstjes- poortsteeg, 20 u.orgelspel door Evert Haak. A Nieuwe Kerk. 15 u.: „Memorial Service" met muzikale medewerking van het Amsterdams Philharmonisch koor en het Symphonie Orkest „Con Brio". A Nederlands In stituut voor Nijverheid e«i Tech niek Rozengracht 224226, 20 u.„De schat op het kasteel Zilverstein", marionettengezel schap ,.De Notedop". A ..Arti et Amicitlae". 20 u.„Franse avond" met een lezing van monsieur Gaston Mazo met ge kleurde lwrWbeelden over „La Vallée du Loir, de Pays de Ron- sard". ARehevue, 9 u.„Ijve rige getuigen" en 13.30 u.Ac- tivlteltsvergadering Zone I van Jehovah's getuigen. A BeUevue, 19.30 u.: „Pinky", Vereniging „Ons Suriname". A Minerva- pavlljoen, 20.15 u.„Saigon Mil- ly", Amsterdams Artistiek To neelgezelschap „De Clieck" voor de N.V. Fokker A Navor sers, Huize Westeinde. West einde 3. 20.15 u.: „De schijnwe reld waarin wij leven", heer J. B. Meijer. A „Plan West", Van Speykstr. 65. 16—18 en 19—23 u.fancy-fair t.b.v. het speel tuinwerk. (Van onze correspondent) NIJMEGEN" Vr\jdag. Op zeven plaatsen zjjn gisteren langs de Rijnoever tussen Driel en Elden gevaarlijke projectielen aangetroffen. De mijnoprui- mingsdienst heeft de granaten onschade lijk gemaakt. (Advertentie) DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2370 jyi ET een daverende slag ontploft de torpedo, die zich ter hoogte van de machinekamer ln het schip heeft ge boord. Huizenhoog spuit het water op en door de enorme luchtdruk wordt Rob opgetild en omver geworpen. Op het zelfde ogenblik komt het grootzeil naar beneden, want de val heeft die druk niet kunnen weerstaan en is gebroken. Rob krabbelt overeind en mag zich gelukkig prijzen, dat hij nog net de dans is ontsprongen. Hij ziet om naar het vrachtschip, dat langzaam kapseist. Het schip staat van de boeg tot de voorsteven in lichterlaaie en inktzwarte rook wolken stijgen omhoog. De torpedo moet een reusachtig gat in de wand hebben geboord, want het lot van het schip is snel beslist. Langzaam rijst het achterschip omhoog uit de golven, de boeg verdwijnt onder water en nu zinkt het schip snel. Wanneer Rob de schade aan het grootzeil nader wil opnemen, ziet hij opeens, dat de commandotoren van een onderzeeboot in zijn nabijheid is opgedoken. En even later schalt een stem over het water: de „Vryheid" wordt ge praaid. (Advertentie) Geef een tropisch tintje aan Uw maaltijd I Breng Uw gezin en Uw gasten in verrukking! Del Monte Ananas, mals eo sappig, geurig en zonnig als de verse vruchten zelf, maakt van iedere vruchtensalade, ieder dessert iets heel bijzonders, 'n Verfijnde tractatie. Ont dek 't vandaag nog! Vraag om Del Monte NA Mahlers „Kindertotenlieder" kan inderdaad alleen maar een lange pauze volgen. Of eigenlijk zou wel iedereen liever stil weggaan in de avondlucht, want de radeloze smart die er, in deze vijf gedichten van Rückert vooral, worstelend om ver troosting in is uitgedrukt en door Mahler (Advertentie) ZITKAMER, bestaande uit: zitbank, 2 fauteuils, salontafel, vitrine-meubel met verlichtina 1098.- GEIILUST3. PROSPECTUS OP AANVRAA6 (Advertentie) Bij VAN EMBDEN kunt U keus maken uit alle goede electrische scheerapparaten PHILIPS BRAUN REMINGTON VICE ROY SCHICK SUNBEAM KOBLER KALVERSTRAAT 4-8 ZATERDAG 7 NOVEMBER HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Pianorecital. 9 55 Hoog mis. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb. mede delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Vrouwen koor 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare-ork. 16.00 Gram. 16.30 ,.De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Sportuitslagen. 18.00 V. d. jeugd 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Buitenlandse correspon denties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Parle- menteoverz. 19.30 Gram. 20.00 Rep. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Licht progr. 22.30 avondgebed. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Kamerork. HILVERSUM II 298 m. 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 10.00 caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. arb. ln de continubedrijven. 11.35 Sopr. en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Varia. 13.20 Roemeens ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Ork.conc. 14.30 Fries progr. 14.55 Volks dansen. 15.20 caus. 15.40 Dansmuz. 16.10 Muz. caus. (Met illustr.) 16.25 Omr. ork. 17.00 Radloweekjournaal. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.20 Lichte muz. 18.40 Rege- ringsuitz. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 caus. 19.55 caus. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 comm. 22.15 Franse muz. 22.40 hoorsp. 23.00 Nws. 23,15—24.00 Gram. (Van onze Gooise correspondent) rpwEE redenen zijn er voor de Hilver- summer Jan Lemaire Sr om het nu begonnen seizoen anders te zien dan vo rige of nog volgende; in de eerste plaats viert hij binnenkort zijn gouden toneel jubileum en bovendien wordt hij in Maart van het komende jaar zeventig. Met het gezelschap van Alex Wins zal hij dan ook over enkele weken een speciale tournee beginnen met een pro gramma, waarin het accent zal vallen op zijn optreden in Heyermans' be brand tn de Jonge jan" met zeven ver schillende rollen tegenover Alex Wins als officier van justitie. Jan Lemaire's toneelcarrière is begon nen op een schuit. Hij was toen negen tien en er was meer sprake van impro viseren dan van acteren. In ieder geval leerde hij het vak. Hij trok daarna met Delmonte door België en kwam vandaar bij Louis Bouwmeester, in wiens gezel schap hij o. a. speelde in Shakespeare's „Koopman van Venetië". Ook bij Her man Heyermans en Herman Bouber oogstte hij grote successen, by de laat ste vooral als „Mooie Karei", een rol. die hij op zijn 44ste nog met dezelfde vitali teit en jeugd vertolkte als in vroegere jaren. De geestdrift en de levenskracht zijn overigens ook nu nog twee essentiële elementen aan de figuur van de byna zeventigjarige acteur, die sinds 1932 vooral bekend is als medewerker aan hoorspelen. Hij speelde uitzonderlijk veel' rollen voor de vARA-microfoon, maak te ook voor de VARA tournée's in de verste uithoeken van ons land. Pas op latere leeftijd ontwikkelde Lemaire nog een geheel ander talent; hij schryft, vooral in de zomer, tussen twee seizoenen in. „Ik speel en schrijf voor mijn genoegen, al verwaarloos ik na tuurlijk niet de financiële baten", ver klaart hij zelf openhartig. Hij had voor- JAN LEMAIRE Sr Een huldigingscomité waarvan Jan van Zutphen het ere voorzitterschap heeft aanvaard, zal de jubilerende Jan Lemaire sr, die dit seizoen voor het vijftigste jaar op de planken zal komen en in het voorjaar van 1954 zeventig wordt, op 14 November in het Amsterdamse brouwershaven" op een receptie huldigen. Daags daar op, oo Zondagmorgen 15 November, zal de hoofdstad hem zien in de zeven rollen uit Heyermans „Brand in de Jonge jan", tijdens een pro gramma, waaraan o. a. Cor Lemaire, Hetty Blok en Cruys Voorber'gh mee werken. Penningmeester van het co mité, waarin talloze kunstenaars en autoriteiten zitting hebben, is de heer P. Simonis te Amsterdam, post gironummer 28586. School-psychologische dienst in Utrecht De Utrechtse gemeenteraad heeft van daag in beginsel besloten tot het in het leven roepen van een stichting voor de oprichting en instandhouding van een school-psychologische dienst en tot be vordering van beroepen-voorlichting op de scholen, zowel voor leerlingen als ouders. Hoofdbestuur V.C.S.B. Het hoofdbestuur van de Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond is voor het jaar 1953-1954 als volgt samengesteld H. Lodder, praeses, mej. C. B. Willinge Prins, ab-actis, mej. E. J. Jongkees, quaestrix, Th. W. Boeker, vice-praeses, mej. J. R. Dijkstra, vice-abactis; leden: G. H. Plantinga. M. Dirkzwager, L. Leertouwer, J. R. H. Hoogervorst, R. Bakker, W. Burger en E. H. Tan. DELFT. Gepromoveerd (met lof) tot doctor in dc technische wetenschap: ir H. Talsma. Zijn proefschrift was getiteld: „Stof- uitwisseling tussen water en isobutanol in een druppelkolom". al succes met zijn „Afschminken, dames en heren!" en hoopt binnenkort een der de weik gereed te hebben, waarin een jong radiotechnicus de hoofdfiguur zal worden. Academische examens DELFT. Propaedeutisch examen scheikun dig ingenieur: A. C. Keukens. A. A. de Vries. Piopaedeutisch examen mijningenieur: T. M. yan Gorkom. Candidaatsexamen werktuigkun dig Ingenieur: L. J. Visser. Candidaatsexamen scheepsbouwkundig ingenieur: D. J. Scholten. Candidaatsexamen vliegtuigbouwkundig in genieur: J. W Welcker. Candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur (richting metaal kunde): B. M. Korevaar; Candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur: C. H V, A Bot ter. F. Bregman, W. F. Cammel. P G. Cath, J. van Duuren, J. P. de Groot. F. M. van Gogh, O. J. Grosch, A. W, Guinea Raden Ngabei Pandjl Hadinoto Koesoediarso. (niet lof), J. T. A. van Hetercn. C. J. Heijbroek. L. Hiim. A. J. Jahren. P. H. de Jong, A. van der Kaaij. W. R. Kollewijn (met lof) G. Kool. C. J. Koopman. C. Kramer (met lof). H. Mooijweer. Ong Sing Han, J. W L M. Peters. J. B. Rnggebrand. R.de Roo, R.' E. Schel 1. G. C. M. Schoenaker (met lof)' P Schoffer, C. G. H. Scholten. Sie Swan An. J. E. Speelman. H. G. Suyderhoud Tan Thiing Thian, A, J. C. Verhoeven. K. G. van Wag- tendonk. L. R. de Wit. W. J. van der Zwaan. Ingenieursexamen ciriel-ingenleur: D. C. de J ong. Ingenieursexamen electrotechnisch Inge nieur: J. A. Aarsen. P. A. van Berkum, B. J. Beukei man, C. M. Boon, J. A. Bijvoet, L. Dekker, J. J. van der Does. A. R. Emmanuels, F. C. de Graaff, J. C. Huizinga, R. E. de Jongh, B. L. Kaper. J. B. S. M. Kerstene. O. A. von Konigslow, L. Krul. A. W Kuyken. H. IT. W. Lulf. J. P. M. Matthjjs- sen. L. Ongkiehong. W. E. Pinke, G. C, Prins, F. Remmelts. M J. Robijn. H. W. J Rijk L. Schiethart. G. A. W. J. Spanhoff, W. j' D. Steenaart. J. N. Struiving, Tan Gwan An. W. G. van der Touw, H. C. de Vlieger. P, R. Wiederhold, C. T. de Wit. GRONINGEN. Artsexamen le gedeelte: mej. G. M. Biggerman. C. J. van der Kamp. J. H. Wijmenga. Bevorderd tot arts: II. Kui pers. A. D. Piers. E. H. Sprenger. ROTTERDAM. Doctoraal examen econo mische wetenschappen: G Verweij. H. Lang broek. G. W. Reitsma, A. Groeneveld, J. Jon- «reneel-. in zyn muziek zo aangrijpend is begre pen, verdraagt zich moeilijk met open baarheid: en de concertzaal is dan meer dan ooit een noodzakelijk kwaad. Rückert zelf sloot de meer dan 400 ge dichten die hij schreef na het sterven van twee van zijn kinderen weg; pas zes jaar na zijn dood zijn ze gepubli ceerd; bijna 40 jaar na hun ontstaan. Een pauze, of niets, er na. Maar ook: wat er voor? Misschien is het dan maar het beste om, zoals op het abonnements concert gisteravond (en Woensdag) in Amsterdams Concertgebouw geschiedde, zo een betrekkelijk nietszeggende en toch welluidend-wellevende compositie als Vaughan Williams' Fantasie op een thema van de oude Thomas Tallis Cl6e eeuw) vooraf te geven. Dat zij ver volgens door iedereen vergeten wordt zodra de eerste maat van Mahler is begonnen, kan geen kwaad. Het voor Jennie Tourel een zware opgave de „Kindertotenlieder" te zingen, hier in Amsterdam, waar zulke onvergetelijke herinneringen worden be waard aan verleden vertolkingen. Des te moeilijker was die taak omdat haar stem, hoe bewonderenswaardig ook ge bruikt, te klein is om deze muziek te zingen met de eenvoud en natuurlijk heid die nodig zijn. Nu moest zij zich voortdurend forceren, terwijl zij ook al van aard naar een soort dramatiek neigt, die bij het wezen van déze kunst niet past en er tegen afsteekt als te bestudeerd. Door te grote inspanning werd ook telkens de beweging te traag, terwijl tevens herhaaldelijk bleek dat zij de tekst niet beheerste. Waarom toch uit het hoofd zingen' wat er onvoldoende in zit? Het was jammer, want het had onder leiding van Josef Krips en met het Concertgebouworkest een mooie uitvoe ring kunnen zijn. Wat Krips ir! korte tijd kan bereiken, en hoe voorbeeldig hij met een orkest weet te werken, bleek wel uit de reproductie van Brahms' Haydn-variaties opus 56 A, waarin een transparante orkestklank te horen was die zeldzaam mocht heten, terwijl hij bovendien van iedere variatie een or ganisch fascinerende eenheid vormde. Een vreugde ook was het te luisteren naar Schumann's Eerste Symphonie, die, uitgevoerd met zulk een tintelende, vurige levenslust en vaart, haar mee slepende werking toch niet mist. Het geen uit het applaus ook duidelijk bleek. BERTUS VAN LIER De Maatschappij tot exploitatie der Vercenlgcle Majanglanden heeft in October verkregen 113.774 kg rubber en 64 quintaien koffie. De productie in het per 1 April aangevangen boekjaar bedraagt thans 957.572 lig rubber en 14.708 qt. koffie. (Van onze landbouwredacteur) UTRECHT, Vrijdag. De Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ornitho philia" heeft vanmorgen negen uur de deuren van het Jaarbeursgebouw te Utrecht geopend, waarin zij haar 45ste internationale tentoonstelling houdt voor pluimvee en pelsdieren. Dit was maar een officieuze opening, want om halfelf kwam haar grote vriend en ere-lid, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de tentoonstelling officieel openen. De eerste indruk welke deze grote expositie 2000 inzendingen, omvattend ruim 3000 dieren vestigt, is die van de goede kwaliteit en uitstekende conditie der dieren. Een grote ver scheidenheid van rassen en soorten, die in bijna alle delen der wereld hun baker mat hebben, is aanwezig. De deelname overtrof dit jaar zozeer de verwachting, dat nog een grote hal bij de tentoonstellingsruimte moest worden getrokken om alle inzendingen te kunnen plaatsen. Voor volgend jaar verwachten de or ganisatoren een nog grotere deelneming, vooral van de bednjfspluimveehouderij die deze tentoonstelling van sportfokkers op waardevolle en omvangrijke wijze aanvuld. Dit is de tweede achtereenvolgende tentoonstelling van Ornithophilia waarop uitsluitend jonge dieren, die dit jaar zijn geboren, worden geëxposeerd.- Hieraan ontleent deze tentoonstelling haar geheel eigen karakter en eigen waarde in ons land; in dit opzicht doet zij denken aan de internationaal vermaarde Hannoverse tentoonstellingen, waar ook uitsluitend jonge dieren komen. Een jaarlijks terugkerende jonge- dierententoonstelling heeft voor de fokker het stimulerende karakter, dat hij zijn fokkerij voortdurend op hoog niveau moet trachten te houden ten einde ieder jaar met goede expositie dieren op de tentoonstelling te kunnen komen. Aan een reeds over-jarig kam- pioensdier heeft hij in Utrecht niets. Voor de kykers op de tentoonstelling, die in het biizonder belangstelling hebben v*>or elite-dieren, is dit na/tuurlijk «Jen gemis. Voor de fokkers zelf en voor het spannende karakter van de tentoonstel ling is het winst. Immers, op de jonge- dierententoonstelling van Ornithophilia heeft iedere fokker ieder jaar opnieuw een kans op een bekroning. Dit geeft spanning; de uitslag ligt te voren niet enigermate vast, wat wel het geval kan zijn wanneer kampioensdieren uit vorige jaren kunnen mededingen. Dit is ook een der oorzaken voor de snelgroeiende be langstelling onder de amateurfokkers voor de jonge-dierententoonstelling van Ornithophilia. Bedrijfsleven aanwezig Een andere karaktertrek, die aan deze tentoonstelling iets eigens geeft, komt tot uiting in de aanwezigheid van de be- dryfspluimveehoudery (handel, industrie fok- en vermeerderingsbedryven, slacht- pluimvee). Omithophilia's exposities zyn een samenwerking en een ontmoeting tussen sport en bedryf, waardoor zij een brede grondslag krijgen en aan betekenis en aantrekkelijkheid winnen. De tentoonstelling is ruim en over zichtelijk opgezet, zodat de bezoeker zich een goede indruk kan vormen. Persoon lijk werden wij het meest geïmponeerd door de grote en fraaie inzending oud Nederlandse hoenderrassen. Prachtige Uilebaarden, Brabanders en Kraaikop- pen, niet glanzend zwart pronkende Hol landse -hoenen en fraai getekende La- kenveldfers. Schitterende witte, zwarte en bonte kleuren en machtige kuiven. Degene die geen andere bedoeling heeft dan mooie dieren te zien, zal Or nithophilia een indrukwekkende tentoon stelling vinden. Er zijn vele grote rassen aanwezig. By de konijnen natuurlijk de Vlaamse reuzen. Wat een contrast met de Pooltjes, die alleraardigste kleuren- dwergjes! Bij de ho'enders winnen de Aziatische Brama's en Engelse Orpingh- tons het glansryk in omvang en hoogte. Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Wat een verschil in massa met het oude Drenthse landhoen, klein en kostelyk van voorkomen. Op het grote balkon hebben de dwerg rassen van de hoenders en de grote collectie sierduiven een plaats ge kregen. Zeldzame inzendingen Een zeldzame inzending vormen de Japanse zijdehoenders, met hun paarse weerschynkop en veren zacht als zijde. Een luxe maar sterk ras, dat in Neder land helaas dreigt uit te sterven. Hoog op hun slanke poten tronen de Russi sche Orlofs, die vroeger als vechthoen- ders werden gefokt. Ook van dit ras bezit Nederland nog slechts enkele fokkers Zij doen enigszins denken aan de eveneens aanwezige Zwarte Lang- shan, die op gelijksoortige hoge poten haar kippenleven slijt. Ook bij de konynen kan de sportfok- ker zogoed als de belangstellende bezoe ker, zijn hart ophalen aan een grote verscheidenheid van rassen en in fraaie conditie verkerende dieren. Hetzelfde geldt voor de fazanten, eenden en gan zen. 4 De bedrijfspluimveehouderij, heeft be halve broedmachines, legbatterijen, vee voeders en voorlichtingsmateriaal (o.a. een prachtige stand van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren) ook nog 50 tomen (vier kippen en een haan), 60 fokhanen en slachtpluimvee (levend en geslacht) ingezonden. O.-der de kalkoenen bevindt zich een nieuw element op deze tentoonstelling nl. het Amerikaanse vleesras. de breed- borstbronskalkoen. Enorme dieren, die ook in geslachte toestand worden ge- exposeerd. Het moet een groot gezin zijn, dat zulke dieren by één maaltyd opeet! Deze driedaagse tentoonstelling is van avond en Zondag tot zes uur geopend. Zaterdagavond sluit zij pas om tien uur. Vorm van onderstaande woorden dri® spreekwoorden aan gaatjes maar boom geen men de heeft muis de het praatjes die hol slechte een is vruchten één kent vullen Oplossing Miniatuur 170: Horizontaal: 1. kastanjes, 8. wal, 9. aLp, 10. as, 11. mat, 13. si, 14. dolen, 16. klit, 17. gene, 18. stoet, 20. LS, 22. obl., 23. ft, 24. elp, 26. nee, 27. nastreven. Verticaal: 1. kwak kelen, 2. aas, 3. sl„ 44. aval, 5. ja, 6. els, 7. spinetten, 11. motto, 12. tegel, 14. dis, 15. net, 19. ober. 21. sla,, 23. fee, 25. PS, 26. NV. (Advertentie) door MARGERY SHARP Zodra hij was thuisgekomen belde hy de oude Charles op om te vertellen, dat Lise gezond en gelukkig was. Zijn relaas was tamelijk kort, wat maar goed was ook, want de oude Charles kon niet erg be^.t overweg met de telefoon en me vrouw Macadam bemoeide zich er bo vendien ook nog mee. ,,Er is een verschrikkelijk geruis," klaagde de oude Charles. („Druk de hoorn niet zo stijf tegen je oor," hoorde Martin de dame zeggen. „Het is een zekere mijnheer Martin Lil lywhite...") „Dat hoor ik," riep de oude Charles hard. „Kun je mij verstaan, neef Lilly- white?" („Hij kan niets verstaan als je zo hard brult," zei mevrouw Macadam.) „Ik kan u heel goed verstaan, oom," zei Martin. „Ik ben net uit Somerset teruggekomen en ik wilde u zeggen..." („Maar mijn beste mevrouw, riep de oude Charles, „ik heb al meer dan vijftig jaar van dit communicatiemiddel gebruik gemaakt.") „....dat het uitstapje een succes is geweest. Ik vind dat Lise er gezond en gelukkig uitzag," besloot Martin. „Mooi zo," zei de oude Charles. Er was een kleine pauze. „Heeft Amélie," vroeg hy, „nog een datum genoemd?" „Nee, eigenlijk niet oom," gaf Martin toe, „het schijnt nog niet bepaald te zijn." „Ik moet nu afbellen," zei de oude Charles venijnig, en legde de telefoon op de haak. Martin had nauwelijks de hoorn opge hangen of een heftig gebons op de deur kondigde de komst van Chloe aan. HOOFDSTUK X WAAR Chloe en de Pool ©ver ruzie den, was de vraag of ze al dan niet zouden trouwen. Graaf Stanislas Dombrowski was er erg voor. Hij wa» tijdens de slag om Engeland enkele dagen Chloe's minnaar geweest. Chloe, ofschoon ze toegat, dat ze zich dat herinnerde, kon niet inzien, dat dat er verder iets mee te maken had. Het weerzien en de ruzie vonden bijna tegelijkertijd plaats in de flat van Les Giz'Il Les Girls hadden niets tegen een beetje herrie op hun partijtjes, maar toen Chloe met dingen begon te gooien, hadden ze een paar stevige studenten gevraagd, als uitsmijters te willen fun geren. Dit was dan ook de reden, dat ac discussie in Praed Street moest wor den voortgezet. Het eindigde er ten slotte mee, dat Chloe in de Underground dook, terwijl de Graaf naar een bus uitkeek (niet om er in te stappen, maar om zich e. onder te gooien), zonder dat ze tot een oplossing kwamen. „Waarom bleef je niet stilstaan in Praed Street?" vroeg Chloe. „Als je stil was blijven staan, had ik je als mijn verloofde voorgesteld en dan had je mij kunnen beschermen. Wek ik dan helemaal geen beschermende instincten bij je op?" Martin moest bekennen, dat dat niet het geval was. Bovendien merkte hy op, dat hij haar verloofde niet was. „Dat denk j y," antwoordde Chloe. „Maar al mijn kennissen denken dat jy het wel bent." Martin schonk niet de minste aandacht aan wat Chloe's kennissen op een be paald moment dachten. Wat nem inte resseerde en hem met bewondering ver vulde, was het vaste voornemen van de Pool on. met Chloe te trouwen. „Vertel my eens wat meer van die Graaf?' 'zei Martin. Chloe zag er opgewekt uit. Haar boos heid duurde nooit lang, en bovendien vond ze het heerlijk om te praten. Ze schopte haar schoenen uit en installeer de zich behaaglijk in een gemakkelijke houding op het kleed voor de haard. „Nou dan, hij heeft het D.F.C.," be gon Chloe, „en een vervelend kasteel in Polen. Ik bedoel, hij zit er zolang over door te zagen. Stan denkt, dat het nu een rusthuis voor mijnwerkers is. Maar dat doet er niet zoveel toe, want hy heeft nu een baan als portier en ik moet zeggen, dat de fooien geweldig zijn. vooral omdat ze buiten de inkom stenbelasting vallen bovendien is hy een goede relatie voor nylons, omdat hij het leven van een hofmeester van dè Queen Mary heeft gered toen ze boven Hamm werden neergeschoten. „Handelt hy ook zwart in whisky?" vroeg Martin maar op een vriende lijke toon. „Ja natuurlijk," zei Chloe. „Martin ken je hem? „Nee," zei Marton maar hy had hel gevoel, dat hij hem wel kende. Waren niet alle Polen min of meer hetzelfde. Terwyl hy naar Chloe .keek, die non chalant op het haardkleed lag, dacht hy, dat zij eigenlyk zelf het type van een Poolse was. „Als hij heus met je wil trouwen," zei Martip, „dan ben ik een boon als ik begrijp waarom jullie kibbelen." Chloe ging op iaar hurker zitten. Ze zag er niet op naar best uithaar haar was in de war, -an haar make-up was niet veel meer over: maar toch speelde ze het klaar om zich als de verdrukte onschuld voor te doen. „Lieveling" vroeg Chloe, op de rustige toon van haar moeder, die een domi neesvrouw was. „ga ik dan niet met j o u trouwen?'' „Nee schat" zei Martin. „Hij wil dat wij" zei Chloe steeds met dezelfde waardigheid, „een gezellig klein huishoudentje beginnen. Natuurlijk wil hy met me trouwen. Je schijnt je niet te realiseren lieverd, wat ik voor je opgeef." Waarop Martin vroeg, ot zij zelf wel besefte wat ze opgaf, en of ze niet graag gravin wilde worden, waarop een tweede kleinere ruzie ontstond. IK dacht, dat we serieus praatten," zei Chloe. „Moet je dan altijd over- al grapjes over maken lieverd? Ik ken een Poolse gravin, die bier tapt in Islington. Haar kasteel is een kroeg. De enige titels, die tegenwoordig nog iets waard zyn," zei Chloe, „zyn de onze. Je weet hoe links ik ben, dus het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar het is waar." Martin herinnerde zich plotseling d® slungelachtige figuur van Lord Muil. „En wat voor goeds kan één van onze titels doen?" vroeg hij. „Een heleboel," zei Chloe prompt. „Je kunt bijvoorbeeld, als je niet al te pok dalig bent, reclame maken voor huid- creme." „Myn hemel!" Wordt vervolgd

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1