Zes doden bij onlusten in Triest en Rome Zweedse bisschop in de beklaagdenbank Voorlaatste caisson in gat bij Ouwerkerk tot zinken gebracht W. HUSSEM Verontwaardiging over optreden van politie Kroongetuige in de zaak- dr Samuels in arrest Slachtoffer van een complot? Else Zaisser minister af Operatie „Vier maal Phoenix" O jj.V wmm-k li Abstracte schilderkunst Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225 Amsterdam-C. Postbox 433. Telefoon 3 8 2 3 2 Voor Koeriersters uitsluitend 623 3 6 (5 l:jnen). Gemeente Giro P 10.000 Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N.V., Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARGANG No 2708 HET PAR GD L VRIJ, ONVERVEERD Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 Tenminste zes personen, onder wie drie politie-agenten, zijn van morgen gedood tijdens nieuwe onlusten in Triëst. Ook uit Rome en Milaan komen berichten van ernstige ongeregeldheden, doch in laatstgenoemde plaatsen heeft de politie, voorzover tot nu toe bekend, niet van de vuurwapens gebruik hoeven te maken. Een opgewonde menigte verbrijzelde met stenen de ruiten van het Britse consulaat in Rome, terwijl ook voor de Britse en Amerikaanse lynbassades talrijke betogers aanwezig waren. In Triëst heeft de politie de hulp moeten inroepen van Britse en Amerikaanse troepen, die zich in vrachtauto's gereedhouden op het Eenheidsplein, dat ook in de afgelopen dagen het toneel was van ongeregeldheden. De Italiaanse premier Pella heeft vanmorgen het kabinet in spoed zitting bijeengeroepen en zou later op de ochtend een onderhoud hebben met de Amerikaanse ambassadrice in Italië, Clare Booth Luce. lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het laatste gat ALS het werk j. by Onder gaat dicht. kerk zonder stagnatie verloopt en gelukkig, de vooruitzichten zijn gunstig! gaan morgen in Nederland de vlaggen in 'top, want niet alleen in Zeeland, niet alleen op het zo zwaar geteisterde eiland zal er vreugde zijn over het feit, dat het laatste gat, dat de stormvan 1 Februari in de dijken heeft ge slagen, is gedicht. Wie echter, ver van het verdronken eiland het relaas van deze laatste worsteling volgt, kan er zich moeilijk een voorstelling van maken welk een gigantisch werk /jrr wordt vól- geheel gesloten zijn. tooid. Deze luchtopname van A.N.P.-foto geeft daarvan wel een goede indruk. Zij werd gisteren gemaakt, toen de tweede Phoenix- caisson naar zijn plaats werd ge sleept. In totaal moeten vier van deze reuzen in het stroomgat wor den geplaatst, reuzen, die de af metingen hebben van een flink huizenblok: ze zijn zestig meter lang en hebben een gewicht van 7000 ton, zeven mülioen kilo gram, als u dat méér zegt. De eerste caisson is Dinsdag geplaatst, gisteren volgde de tweede, vandaag komen no. drie en vier aan de beurt en vermoedelijk zal omstreeks midd^mr dit hei gal bij Ouuzrker\ (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN, Vrijdag. Voor het gerechtshof van de oude Zweedse universiteitsstad Upsala is gisteren een sensationeel proces begonnen, dat door de entourage en de aard van de aanklacht een unicum vormt en herinneringen oproept aan het Dreyfus-proces. Voor de eerste maal sinds 350 jaar zit een der hoogst geplaatste kerkelijke functionarissen in Zweden, namelijk een bisschop, in de beklaagdenbank, be dreigd met een gevangenisstraf van achttien maanden en verlies vanzijn hoge, kerkelijke ambt. Het is Dick He- lander, bisschop van het bisdom Strengenaes, die er van beschuldigd wordt vóór ziin verkiezing tot bisschop, toen hij nog hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Upsala was, aan de priesters, die met de organisatie van de verkiezing belast """-er anon- van deze schrijfmachines hebben laten repareren toen deze defect was en zou. hij onder valse naam eert nieuwe ma chine hebben gekocht, het nummer er van hebben laten veranderen en haar aan de universiteit hebben laten afleve ren, waardoor het de schijn had,, alsof het hier een oude machine .betrof. Voorts zou hij stencilmachines hebben gekocht, waarmee de anonieme -brieven zouden zijn afgedrukt. Een bijzonder geheimzinnige rol spe len ook twee Stockholmse postboden, die beweren zelf te hebben gezien, hoe ie mand op het hoofdpostkantoor in Stock holm de geïncrimineerde iirieven in de brievenbus had gedaan. Zjj zouden zich daarbij zelf aan een vergrijp heb ben schuldig gemaakt, daar zij uit i nieuwsgierigheid een der brieven heb ben geooend. Nadat de openbare aanklager gisteren de aanklacht had voorgelezèn antwoord de de bisschop op een desbetreffende vraag ,,Ik verklaar naar e^r en gewe ten dat ik onschuldig ben. Ik heb deze brieven niet geschreven." o Vandaag zal de verdediging voor twee sensaties zorgen. Zij wil bewijzen, dat de bisschop op het door 'de postbe ambten opgegeven tijdstip in het ge heel niet in Stockholm is geweest en dat, wat nog belangrijker is, bepaalde gedeelten van de brief niet,- zoals de aanklacht beweert, aan de door de bis schop gebruikte stijl herinnert, maar integendeel aan die van Segelberg. BISSCHOP HELAUDER Schuldig of onschuldig f nieme brieven te hebben gezonden, waarin alle candid aten behalve hyzelf beledigd werden. De aanklacht .s uitgegaan van een zekere Segelberg, doctorandus in de theologie, die ook naar het ambt van bisschop had gedongen en dus een con current van Heiander was. Negen maanden heeft het onderzoek feduurd, gedurende welke tijd de tockholmse bladen de ene sensatio nele onthulling na de andere deden. Overal in Zweden wordt heftig gede batteerd over de vraag of de bisschop werkelijk schuldig is of dat hij het slachtoffer is van een komplot, dat hem met allerlei geraffineerde valse beschuldigingen ten val wil brengen. De aanklacht is voornamelijk gegrond op de verklaringen van een werkster, die in de prullenmand van de bisschop het materiaal zou hebben gevonden voor de anonieme brieven, die zouden zyn geschreven op'een der schrijf machines, welke op het kantoor van de theolo gische faculteit in Upsala stonden. Bo vendien zou de bisschop „stiekem" een De val van Else Zaisser, echtgenote van de vroegere Oostduitse minister voor Staatsveiligheid en heftig becriti- seerd in de laatste maanden, schijnt nu definitief te zijn. DPA verneemt in Ber lijn dat zij is ontheven van haar post als minister van volksontwikkeling. De campagne tegen Else Zaisser werd door de secretaris-generaal van de SED, Walter Ulbricht geopend. Dat was in September. Haar werd toen verweten dat ze een tegemoetkomende houding had aangenomen tegenover „reaction- naire ideologieën." Reeds spoedig na de val van Zaisser in Juli deden geruchten de ronde dat ook zijn echtgenote in ongenade was geval len. Het besluit zou evenwel pas na eni ge tijd bekend worden gemaakt ten ein de de verdenking van een „familie arrestatie" te vermijden. In Augustus verdween de dochter van het echtpaar Zaisser, die lerares was in de Russische taal, spoorloos, In West-Berlijn neemt men aan. dat zy gearresteerd is. I)e X.V. Verenigde IïelLMaalschap- p(jen heeft in October verkregen 1.118.000 kg rubber, waardoor de productie in de maanden Januari/October gekomen is op 10.510.171 kg, tegen 10.481.087 kg in het zelfde tijdvak van 1952. (Van oen onzer verslaggevers) ZIERIKZEE, Vrydag. Vanmorgen om 10.17 uur kwam de voor laatste caisson in het gat bij Ouwerkerk op zijn plaats van bestem ming. Tien uur precies begon het gevaarte te zwaaien om in de juiste positie te worden gemanoeuvreerd. Het afvieren verliep vlot. Om 10.10 uur konden de mannen op de Phoenix de spindels losdraaien om de kolos af te zinken. Deze op een na laatste phase van wat men hier wel de operatie „Vier maal Phoenix" noemt, trok een zo enorme be langstelling, dat men in theaterkrirtgen zeker zou hebben gesproken van „een uitverkocht huis". Terwijl de toeschou wers deze manoeuvre gadesloegen, kon den zij tegelijkertijd zien hoe de aller laatste betonnen reus om 10.15 uur reeds op de plaats arriveerde, waar vandaan de kolos vanavond omstreeks elf uur in de rij zal worden geplaatst. Gelukkig is het, wat het weer betreft heel anders gelopen dan het zich van morgen tegen negenen liet aanzien. Ter wijl wij van Zierikzee voeren naar het „brokkengat" voor Ouwerkerk viel de regen bij stromen uit een hemel van het vuilste grijs, dat men zich kan voorstel len. Een vurige bliksemschicht, gevolgd door een ratelende donderslag, die zeker een halve minuut bleef na-rommelen, zette de dreiging extra kracht bij. Het was overigens als geheel een beeld van sombere schoonheid, de grauwe lucht, het blauwgroene, tot grijs verlopende water, met tegen dit décor de zwarte silhouetten van tientallen kranen en baggermolens, en de omtrekken van on telbare boten en bootjes, vervaagd door het regengordijn. Hoe mooi ook, het was een verade ming dat dit beeld even snel verdween als het was opgekomen, toen het wol kendek brak en de zon zilveren strepen trok op het snel kalmerende water van de Oosterschelde. Op dit moment, het is twaalf uur, be schijnt die zon de werkers en de toeschouwers, die overigens bij dit Im posante slot van al het groots dat in de rampgebieden sinds 1 Februari werd verricht, verre in de meerderheid zyn. Aan boord van de salonboot „Prinsesse- plaat" bevinden zich Kamerleden en hoge autoriteiten van rijkswaterstaat, journalisten van heinde en verre, radio- en televisie-reporters. Vervolg op pag. 3 faBilt verwachtmmum^ Van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Droog weer met flinke opkla ringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuidwestelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag onge- •Jeer dezelfde temperaturen als §i vandaag. ^Opgemaakt te 10 uur v.m.) Ij Zon op 7.45 onder 17.02 Maan op 8.45 onder 16.46 BET WEER JN EUROPA 7 uur voormi.ddag Stations Weers- toestand Wind rioht xax. emp 'ist Helsinki mist ZZO 0 Oslo licht bew. winds; 3 Stockholm mist WZW 8 Kopenh. regen OZO 11 Londen onbewolkt w 8 Amsterdam licht bew. NW 10 Brussel onbewolkt W 8 Parijs onbewolkt W 12 Bordeaux mist winds 17 Nice half bew. NNW 20 Warschau nevel O Berlijn nevel OZO 9 Frankfort regen zw 11 Münehen regen WZW 11 ZUrich regen zzw 11 Wenen zwaar bew zo 8 Rome zwaar bew NO 21 \l!lllllllllll!llllllllll!l!llilllllllDiniHinlllll!l!lllll!IIUIIIIIIIIIIIIIII!!l!lll^ - Presbyteriaanse brief over bestrijding van communisme in V.S. ,De democratie is bij haar strijd tegen het communisme in gevaar zich te onderwerpen aan dezelfde filosofie. Uit angst en uit gemakzucht. Het feit dat mannen en vrouwen openlijk ver oordeeld worden op grond van onge verifieerde verklaringen van voor malige communisten is een pijnlijk voorbeeld van deze gang van zaken", aldus een passage uit een brief die de algemene Raad van Presbyteriaanse kerke in Amerika heeft gericht aan 8000 kerkelijke groepen in dat land. (Advertentie) LUXE VERHUUR UITSLUITEND NIEUWE WAGENS KASPERS, LOTTE CO In Triëst begonnen de ongeregeldheden vanmorgen vroeg, de dag waarop dooi de niet-communistische vakbonden een 24-uursstaking was afgekondigd als pro test tegen het optreden van de door Britten en Amerikanen opgeleide politie tjjdens ongeregeldheden die gisteren in Triëst plaats vonden en waarbij twee personen, één van hen een zeventien jarige jongeman, werden gedood. Omstreeks elf uur in de morgen waren naar schatting 50.000 mensen in de stra ten van Triëst op de been. Een deel van de demonstranten zag kans het kantoor van de „Onafhanke lijkheidsbeweging" in Triëst binnen te dringen. De betogers sleepten het meubilair naar buiten om dit vervol- gens op straat te verbranden, 'e ruiten van een auto-showroom waarin een luxe-Amerikaanse auto stond werden door de menigte geheel vernield. Ook nu, evenals de voorgaande malen, lag in Triëst het centrum van de beto gingen in de nabijheid van de Sint An- toniuskerk, waarin gisteren demonstran ten, achtervolgd door de politie, binnen drongen. In het middenpad, vlak voor het altaar van de kerk, werden de de monstraten uiteengedreven, terwijl, zo als reeds gemeld, twee personen werden gedood tijdens schermutselingen die bui ten het kerkgebouw plaats vonden. Een grote menigte verzamelde zich vanmorgen in Rome bij het graf van de onbekende soldaat, borden met zich voe rend waarop opschriften als: „Weg met Tito! en „Weg met de U.S.A.!" Een En- se auto werd op de Plaza Barberini door de betogers onfver geworpen en het uithangbord van een Engelse boekwinkel werd van de gev aonjaSt. Boodschap De Britse commandant van het geal lieerd bestuur in Triëst heeft vanmorgen een speciale boodschap gericht tot het volk van Triëst, waarin deze de bevol king waarschuwt „zich niet te laten ge bruiken door onverantwoordelijke ele menten." Twee politie-agenten werden aldaar zwaar gewond toen een van de betogers een kleine bom naar de met gummi knuppels zwaaiende agenten wierp. Omtrent de betogingen die in Milaan zouden plaats vinden waren tot vanmid dag nog geen nadere gegevens bekend. COMPLOT ONTDEKT IN TEHERAN In Teheran zijn drie''arrestaties ver richt in verband met een samenzwering om de Sjah van Iran te vermoorden, zo is vandaag door de militaire gouverneur- generaal van dc Iraanse hoofdstad mee gedeeld. Het zou in de bedoeling van de samen zweerders hebben gelegen op 26 October tijdens een athletlekfeest een handgra naat naar de vorst te werpen. De drie gearresteerde mannen zijn lid van de communistisch georiënteerde Toedeh- partij, die officieel in Iran verboden is. Een van hen. een vijftigjarige Russische emigrant en arts van beroep, had de aanslag moeten plegen. Hij zou de politie hebben verteld, dat hij „toch niets te verliezen had" omdat hij in ernstige mate aan tuberculose leed. Het complot werd 25 October ontdekt. „Wegens de regen" werd het athletiek- festlval toen enkele dagen uitgesteld. Kwartaalverslag C.O.E.B.B.: Coördinatie overheid en bedrijfsleven kan niet worden gemist (Van een onzer verslaggevers) „De ervaring heeft geleerd, dat als schakel in hel overleg tussen overheid en bedrijfsleven over vraagstukken, die verhand houden met het buitenlands economisch beleid een coördinerende in stantie van het bedrijfsleven slechts kan worden gemist," aldus kan men lezen in het kwartaal verslag van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrek kingen met het Buitenland. In dit verslag, dat handelt over de werkperiode van Januari tot October 1953 wordt aan de hand van een aantal korte samenvattingen gewag gemaakt van de werkzaamheden van het centraal orgaan. Achtereenvolgens worden be handeld het betalingsverkeer met Bra zilië, de handel met Rusland, de vrij willige fondsvorming, de moeilijkheden bii invoer in Canada, het handelsverkeer met Columbia, de overschrijding van de grenzen van onvermijdelijk dirigisme en diverse andere onderwerpen zoals de export naar Latijns Amerika, de belas- tingpolitiek. de export-bonus-dollar, voorlichtende instellingen, vredietverze- kering en exportcombinaties. T\1T is Burggravin Boyle, een blonde schoonheid (Italiaanse van geboor te) die Woensdagavond voor de Engelse televisie optrad in een nieuw program ma, waarin om de veertien dagen een erkende schoonheid aan het publiek zal worden voorgesteld. Het programma draagt de naam „Quite Contrary" „Helemaal anders") en is speciaal be stemd voor vrouwen, als „bijstand op de weg naar de schoonheid". Lady Boy le is een vooraanstaande figuur in het Londense societyleven, en toch ook een van Londens bekendste mannequins. Zij werkt onder de naam Catharina Carlton. Modern researchlaboratorium in Deventer geopend (Van onze correspondent) DEVENTER. Vrijdag. De commis saris der Koningin in de provincie Overijsel, ir J. B. G. W. ridder der van der Schueren, heeft Donderdagmorgen te Deventer een nieuw aan het bedrijf verbonden researchriaboratorlum van de N.V. Blikemballagefabriek Thomassen en Drijver geopend. ONZE GAST VANDAAG, Haarlemmer verdacht van poging tot doodslag (Van onze correspondent) HAARLEM, Vrijdag Sinds vorige week bevindt zich in het Huis van Be waring de 48-jarige Haarlemse monteur H. J. B., verdacht van poging tot dood slag. Deze man. die de aandacht op zich vestigde als kroongetuige in de zaak tegen de wegens zjjn kanker-therapie bekende Amsterdamse arts dr J. S a- m u e 1 s. wordt er van verdacht de vrouw, die hem verzorgde, met een ge weer te hebben bedreigd. Het schot ging af. doch de kogel drong naast haar in de muur. B. zou onder de Invloed van sterke drank hebben verkeerd en het geweer hebben gegrepen nadat de vrouw hem had geplaagd. Bovendien wordt hij echter verdacht van het plegen van on tucht met minderjarige meisjes. Het A.N.P. merkt op, dat verdaAite B. dezelfde is, die kort geleden in een proces van zich d'eed spreken. Hij was het namelijk, die als voormalig patiënt van dr Samuels een aanklacht tegen deze arts indiende. De zaak werd eerst door het medisch tuchtcollege en later in hoger beroep door het Amster dams gerechtshof behandeld. Op grond van de verklaringen, die B. als kroon getuige aflegde, werd dr Samuels ten slotte v'kt drie maanden als arts ge schorst. In het arrest van het gerechtshof waarin de arts werd veroordeeld, stond o.m. het volgende vermeld: „Het Hof Is er zich van bewust, dat deze veroordeling gebaseerd is op de ver klaringen van slechts één getuige, doch het heeft geen reden om aan de betrouwbaarheid van deze getuige te twjjfelen." Dr Samuels trachtte zich tegen zijn veroordeling te verweren door op zijn beurr een aanklacht wegens meineed tegen B. in te dienen. Voor de Amster damse rechtbank eiste eind April de- officier van justitie, mr W. B. J. Abeiy son. zes maanden tegen de Haarlem mer, doch veertien dagen later sprak de rechtbank hem vrjj. De officier te kende appèl aan, doch ook in hoger beroep werd B., ditmaal door het Am sterdams gerechtshof, vrijgesproken, omdat het hof het wettig en overtuigend bewijs van gepleegde meineed niet be wezen achtte. Ds L. C. W. Ekering in ambt hersteld Naar het Persbureau der Neder lands Hervormde Kerk verneemt, heeft de generale Synode ds mr L. C. W. Ekering te Amsterdam opnieuw de bevoegdheid verleend om te staan naar het ambt van dienaar des Woords in de Neder lands Hervormde Kerk. Dr Ekering die tijdens de oorlog een leidende functie bekleedde in de N.S.B. werd in 1947 tot vier jaar detinering veroordeeld. Door de generale synode van de Ned. Herv. kerk werd hij des tijds uit zijn ambt ontzet. Verwacht wordt dat het bovengenoemde besluit van de generale synode geen vernieu wing van het pastoraat van deze predi kant zal betekenen. Ds Ekering is reeds geruime tijd ziek en zijn emeritaat is binnen afzienbare tyd te verwachten. SCHRIJVER Tan dit artikel, aanvanke lijk opgeleid tot tabaksmakelaar, Ss schilder; kreeg vorig jaar Jacob Marisprijs. Geboren in Rotterdam (1900), vertrok in 1919 met (thans ook Haag se) schilder Chris de Moor naar Zuid-Frank rijk. Keerde terug in 1936, sindsdien geves tigd in Den Haag. Pu bliceerde twee dicht- bnndels, en stndie over Het Paascheiland. DE redactie van Het Parool heeft mij ge vraagd een.artikel te schrijven over abstracte schilderkunst. Daar het niet nodig is, dat een schilder datgene wat hij door middel van zijn ma teriaal (verf, papier, lin nen, houtskool etc.) uit, ook onder woorden kan brengen, schrijf ik dit ar tikel zo maar voor de vuist weg, zonder mij te wagen aan syntheses, litspraken of formulerin gen. die net zo aantast baar als verdedigbaar zijn. Als u mij zou vra gen: wat is poëzie, dan zou mijn antwoord zijn: het tonen van een ge- vdicht, dat mij ontroert. En als u mij zou vra- fen: waarom is dit nu oëzie, dan zou ik u zeg gen: omdat ik het zo voel. Als ik u dat op schrift uit zou moeten leggen, zou ik de poëti sche kracht moeten heb ben van de maker van dat gedicht om hem waardig te kunnen ver dedigen. Want poëzie is een niet te reglemente ren, niet te synthetiseren persoonlijke gewaarwor ding. Alle elementen van wijsheid, rhythme, rijm, vervoering, fantasie ge- Wen nog geen waarborg voor poëzie, hoewel in poëzie al die elementen aanwezig zyn. Als u mij vraagt: wat vindt u mooi en ik toon u een vrouw, dan zou u dat niet te zeer verwonderen, daarvoor geldt het milde: over smaak valt niet te twisten. Maar als u my een „ab stract" schilderij toont, laten wij zeg gen: een uit de hand getrokken cirkel op een wit doek, en u vraagt mij (waarschijnlijk uitdagender dan met die vrouw)wat is daar nu mooi aan, vindt u het dan redelyk om van my een bevredigend of zelfs een voor u duidelyk onbevredigend antwoord te verwachten TEGEN de werkelijk belangstellende zou ik het volgende zeggen: hebt u wel eens bedacht, dat u zich geen „abstractere" voorstelling kunt wensen van uw „concrete" huis, dan het geschilderd te zien op een doek? Uw tien meter hoge muur, een halve meter hoog, uw dakgoot van verf. Wat de schilder ook gedaan heeft, van uw „concrete" huis is niets terug te vinden, al het „concrete", dat u in en met uw huis verricht, is hier zoek. Voor iemand, die uw huis niet kent, bestaat dus ook de „concrete" gelijke nis met uw huis niet; hy ziet 'n schil derij met 'n voorstelling van 'n huis. wy gaan verder: gesteld iemand, die nog nooit een huis heeft gezien, ziet dat schilderij, hy neemt kleuren, (ynen, vlakken waar en laat ik maar een woord gebruiken, dat tot niet te veel misvatting aanleiding geeft: compositie. Dus wat „men" ziet op een zogenaamd „abstract" schilderij. Mijn vraagsteller zal het waarschijn lijk wel met my eens zijn. dat de schoonheid van een schilderij niet al leen behoeft te bestaan in de zo groot mogelijke gelijkenis van het lijnen-kleuren-spel met het .^concrete" voor beeldhuis. Tien schilders schilderen hetzelfde huis en één wordt „groot" ge heten, zelfs al heeft hy het huis niet op zijn be drieglijkst nagebootst. Waarom? Niet om wat zijn lijn en kleur verbeel den als namaakhuis, doch om wat de lijn en de kleur opwekken by de beschouwer om der wille van de lijn en de kleur. Een voorbeeld: een ho rizon-lijn op een tekening van Hercules Seghers heeft als lijn, afgezien van zyn zogenaamde „concrete" voorstelling horizon, voor hem, die daar gevoelig voor is, een geheel eigen waarde als plaatsing, als hand schrift, waarin de mens Seghers zich openbaart. Deze lijn heeft een vol komen „abstracte" wer king in het zogenaamde „concrete" landschap. ALS ik voor een schild van een Papoea sta, waarover een kruis is gezet en waarvan de vier velden gekleurd zyn, kan ik dezelfde ontroe ring ondergaan als iemand, die nog nooit een huis gezien heeft en die voor een huis-schilderij van Rembrandt staat. Hij wordt ontroerd door wat hy ziet, dus niet door de opgeroepen „con creetheid" huis. Wie gevoelig is voor lyn- en kleurcombinaties, vraagt niet naar een dakpan-schoorsteen-combi natie. Ik vraag by het zien van dat schild niet: wat heeft die Papoea wil len uitdrukken, welke geesten willen bezweren en met welke voorstelling Die Papoea had er ook geen woorden voor, zo min als ik, wanneer men my vraagt: wat voelt u by het zien van die cirkel op het witte doek Wanneer ik de minnaar van het „concrete" schilderij vraag: wat vindt u daar zo mooi aan, dasi zal hij moe ten zeggen: kijk, die kleur tegen deze, die lijn. die rhythmiek in de toetsen, die spanning in de vlakken, het op roepen van die ruimte. Dus precies als ik, wanneer men mij zou vragen: wat vindt u nu mooi aan die cirkel van verf op dat witte doek? Die plaatsing roept voor mjj de hele kos mos op. die gevoeligheid van de lijn is de zuiverste ontroering, die mjjn ogen mij gevên kunnen, de spanning van het witte doek, opgeroepen door de onnavolgbare plaatsing van de cirkel. Voor mij, oprechte belangstellende, bestaat er geen „abstracte" schilder kunst, omdat ik, vereerder van Se- fhers, Rembrandt, Saenredam, Fa- ritius. om bij onze 17-de eeuwers te blijven, deze reuzen slechts kan waar deren in het „hoe" zij hun voorstel ling bereikten. Ik ben er zeker van dat ieder, die wordt ontroerd door het „hoe", dus door de lijn, de kleur, de plaatsing bij de grote „concreten", deze ontroering nimmer tevergeefs heeft gezocht bij de grote „abstrac- ten". W. HUSSEM

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1