Laatste caisson in stroomgat van Ouwerkerk 53 Honderd-en-Achtste Jaargang No. 131 Vrijdag 6 November Qlnemen/ifeiitfjblacL ml Zuid-^bèentJie enJmd-ÖVeknpt Pakistan wordt Islamitische Republiek Sluitstuk van het dijkherstel Groningse professor verwierf Nobelprijs Ernstige onlusten in Triest Wat voor weer? Algemeen familie-blad voor stad en streek EPPELEB COURANT erschijudagenMaandag, Woensdag en Vrijdag. Advertentieprijs: voor Drenthe en Overijssel ƒ0,17 p. mm-regei. Handelsadvertenties bij contract lager. Opgericht in 1842 Uitgevers: J. A BOOM ZOON - Meppel Telefoon 1341 en voor advertenties Telefoon 1342 Netnummer 05220 Postgironr. 6864 NATO-MINISTERS KOMEN BIJEEN.] De ministers van Buitenlandse Za ken van de 14 NATO-landen zullen van 14 tot 16 December bijeen komen als Atlantische Raad. Zwakkere band met Engeland Hindoes in het nauw Zal het deze keer lukken Y In spanning is de Vrijdag voorbijgegaan voor de werkers aan de dijk- dichting bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. Vorige week Vrijdag was het gelukt een grote Phoenix-caisson aansluitend op het Westelijke land- hoofd te plaatsen. In de loop van Donderdagmorgen is men er in geslaagd ook bij het Oostelijk landlioofd zo*n groot betonnen gevaarte te doen zin ken. Vrijdagmorgen volgde het derde. Hiermee was de waarschijnlijk meest kritieke phase ingetreden, het sluitstuk van alle dijkdichtingen van de 76 stroomgaten, die in de ramp nacht geslagen werden. Als de dijk dicht is, dan is de strjjd nog niet gewonnen. Hoe gigantisch en bijna onmenselijk zwaar dit herstel ook is. toch is het ri sico, dat men in de komende winter zal lopen, niet weg te cijferen. De dijken van de overstroomde polders immers zjjn door het water aangevreten. Hoezeer men, menselijkerwijs en tech nisch gesproken, ook speurt naar zwak ke plekken en steeds bijzondere voor zieningen treft, zulks neemt niet weg, dat tegenslagen nog altijd mogelijk zijn. Aan degenen, wie de ellende van de Februari-ramp nog uit eigen ervaring voor ogen staat, is zonder meer duide lijk, dat de natuurkrachten een nog al tijd onberekenbare factor in de strijd tussen mens en water vormen. Veilig mag worden aangenomen, dat, indien de vierde caisson als sluitstuk van de dijkdichting Vrijdagavond op zjjn plaats zal komen, dag en nacht zal moe ten worden gewaakt en gewerkt om in het spel met storm en zee ten minste steeds één slag voor te zjjn. De thans tegen het water opgeworpen barrières hebben een grote mate van houdbaarheid volgens zo nauwkeurig mogelijk berekende grenzen. Maar die grenzen kunnen door onberekenbare oerkrachten, zowel als door fel venijn van sluipend en knagend water, over schreden worden. VEEL WERK VERZET. Er is in Zeeland en Zuid-Holland en langs de Brabantse kust sedert de aan vang van het herstel ontzaglijk veel werk verzet. Met man en macht en zon der aanzien des persoons, is deze na tionale strijd gestreden. Bij het sluiten van het laatste gat van Ouwerkerk zal een wapenstilstand zijn afgesloten. In het komende jaar gaan zowel de aanvallen van de zee, als de afweer daarvan, verder. Indien men terug kijkt naar de be haalde overwinningen van het afgelo pen jaar, begeleid door gierende sleep- bootfluiten, het gejuich van duizenden arbeiders, en de dankgebeden van een moedige, standvastige bevolking, dan lijkt dit dijkherstel eigenlijk zo van zelfsprekend. Ondanks de enorme krachtsinspannin gen, ondanks de mannenmoed en de ka raktervastheid van ingenieurs, aanne mers en dijkwerkers, ondanks ook het Delftse laboratoriumwerk, dat de meest gunstige situaties voor het inbrengen van enorme hoeveelheden materiaal, zinkstukken, klei, steen, staalnetten, zandzakken, kleine en grote caissons en zand berekende. Tegenslagen zijn er geweest, weinig maar heftige. Men herinnere zich slechts de „operatie wanhoop" aan de Haven- dijk van Zierikzee. Men wist, dat men slechts een uiterst geringe kans van slagen had, maar ook. dat bij welslagen veel werk en arbeid gespaard zou kun nen worden. De strijd werd verloren. Reeksen successen waren er. De Zceuwsch-Vlaatr.se kust ging dicht. Tholen en St. Philipsland werden weer eilanden. Brabant genas van de gesla gen wonden. De Reigersbergerpolder werd gered; Bath kwam droog. De Krui- ningerpolder kwam na ontzagwekkend gezwoeg in slijk en ellende weer boven water. Ondertussen waren de dijken van Goeree en de andere Zuid-Hollandse eilanden gesloten. De gaten bij Zierik zee, Sirjansland, Stevensluis, en andere gingen dicht. De jubel steeg hoog, toen, naar men meende, de grootste waterstaatsslag al ler tijden, die van Schelphoek, gewonnen bleek. Dat was op 27 Augustus. De mens waande zich meester, nog één gat was er: het sluitstuk van de nieuwe buiten dijk bij Ouwerkerk. DRAMATISCHE ZONDAGAVOND. Het was een dramatische Zondag avond bij storm en regen, toen dit werk zou worden volvoerd. Slechts weinigen zijn getuigen hiervan geweest. De tech nische voortekenen waren ongunstig. De stroom in en uit dit gat was beangsti gend groot. Bezinkingen en verzwaringen spoelden steeds meer weg. De buiten- stroom had zich verlegd in de altijd ver raderlijke Oosterschelde Maar nog altijd waren er mogelijkheden. De spanning is er groter geweest, dan bij welke andere sluiting ook, omdat het risico met de minuut groeide. Ondanks het slechte weer besloot men de stap te wagen. De bouwdoos-caissons werden aange varen. De flanken der sleepboten trilden van enorme inspanning. De mensen hiel den hun harten vast. Het grote moment van zinken kwam; het scheen te luk ken; men kon slechts fluisteren Een enkel ogenblik slechts lag het caissonlichaam. Toen kwam met tome loze vaart de tegenstroom uit de wijde Vierbannenpolder. De grote betonblok ken werden als veertjes opgenomen, neergesmeten en gekraakt. Duizenden tonnen steen, vlechtwerk en klei verdwenen in de diepte. Het water kolkte alle arbeid, alle denkwerk, alle menselijke maaksel van maanden in lut tele minuten naar de chaos. Mannen schreiden, uitgeput en ge broken, machteloos, overwonnen. In puin lagen hun werk en verwachtingen. En toen was er een kordate Neder landse vrouw op die dijk, die een door het dolle heen zijnde technicus een ste vige mep verkocht en boven de wind uit schreeuwde„Aanpakken jongen, niet janken. De volgende keer lukt het". NOG VOOR DE WINTER DICHT. Weer is men aan de slag gegaan. Met het zwaarste geschut, dat maar voor handen was. Deze Vrijdagavond zal, op nieuw naar menselijke berekening, de wapenstilstand brengen. Koningin Ju liana en Prins Bernhard zullen getuigen van deze poging zijn. Nog voor de winter dicht. Dan dijken verzwaren, leeg pompen, landbouwher- stel, wederopbouw, rehabilitering, her planting. Zeer grote en zware taken liggen na deze „wapenstilstand" in het verschiet. Naai' de mens gesproken echter is met het sluiten van de dijk het allerergste achter de rug, omdat men dan het de rende water weer keren kan. VLAGGEN UIT. Het voornemen bestaat, dat, indien de poging tot sluiting van het laatste stroomgat bjj Ouwerkerk een gunstig resultaat heeft, van de Rijksgebouwen Zaterdag a.s, de vlag zal worden uit gestoken. De wetgevende vergadering van Pa kistan heeft dezer dagen besloten dat het land krachtens de nieuwe grondwet een republiek zal worden en wel een Mohammedaanse republiek. De nieuwe naam zal luiden: Islamitische Republiek Pakistan. Na India is dus thans ook in Pakistan de voorkeur voor een republiek aan de dag getreden. Hoe de verhouding tot het Britse Ge menebest zal zijn, is nog niet geheel duidelijk. Mogelijk blijft Pakistan bin nen het Britse Gemenebest en dan zal de Britse Kroon wel als symbolisch hoofd ook voor Pakistan worden erkend, doch in ieder geval zullen de banden met het Britse rijk verzwakken en het is dan ook met gemengde gevoelens, dat het besluit van het Pakistaanse parlement in Engeland werd ontvangen. Verschillende Engelse bladen ver wachten, dat Pakistan een steeds onaf hankelijke houding zal aannemen ten opzichte van het Britse rijk. Waarschijnlijk is het een factor van gewicht geweest, dat Pakistan zich door Engeland voelt achtergesteld bij India, o.m. wat betreft het geschil over Kasj mir. In Pakistan wonen naar schatting 68 millioen Mohammedanen en 12 millioen Hindoes. De Hindoe-vertegenwoordigers hebben de wetgevende vergadering ver laten, toen het besluit viel, dat Pakistan een Moslim-staat zou worden en dat alle wetten dus in overeenstemming zul len moeten zijn met de Koran en de Soenna. De Hindoes vrezen in een uit zonderingspositie te zullen worden ge bracht. Geen van beide bevolkingsgroe- Erkenning van verdienste kwam pas na vele jaren De Nobel-pvijs voor Natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Groningse professor dr F. Zernike van de Gro ningse universiteit. De prijs werd te Stockholm toegekend op grond van ,,het bouwen van een microscoop van revolutionnaire betekenis voor de be studering der levende stof". In totaal zijn in de loop der jaren tien Nederlan ders onderscheiden met een Nobelprijs. Het is de vijfde prijs voor Natuurkun de, die aan een Nederlander is toege kend. De vorige Nederlandse natuur kundigen warenprof. dr IJ. A. Lo- rentz (1902), prof dr P. Zeeman (1902), prof J. D. v. d. Waals (1910) en prof. H. Kamerlingh Önnes (1913). De prijs bestaat uit een geldsom van circa 173.000 Zweedse kronen, d.i. ongeveer f 125.000. De prijs zal op 10 December a.s. te Stockholm door koning Gustaaf Adolf van Zweden worden uitgereikt aan prof. Zernike. De Groningse ge leerde is 65 jaar oud. Prof. Zernike heeft de laatste jaren de aandacht getrokken in de weten- 1 Brumissr 16APBIL 2 Rilland Bath 21 april OosKrland 29 april KruiningenW 9 MEI 5 Sirjansland 25 MEI 6 Zierlkztt 4JUNI KruinlnganO. 13 JUNI 8 Slevrntlui» 26 JUNI P Gemene geul 19 AUG. to Klompegeul 21 AUG. IJ Ouwerkerk W. 26 AUG. 12 Schelphoek 28 AUG. IJ SLUITING laatste stroomgat n november HERSTELDE DIJKEN Q GESLOTEN STROOMGATEN P GEBIED DAT NA DE RAMP Iil ONDER LIEP -IDATA WAAROP DE DIJKEN -■EN STROOMGATEN WER- DEN GESLOTEN In deze kaart geven ivij een overzicht van de herstel werkzaamheden aan de dijken sedert 1 Februari. Er is duidelijk te zien hoeveel iverk verzet moest ivorden om in sdeze betrekkelijk korte tijd de dijken en stroom gaten allemaal te sluiten. Deze iveek is de be! rotting van deze laak te verwachten met de sluiting van het laat ste stroomgat bij Ouiverkerk. Is ook dit laatste gat ge sloten dan gaan al de gemalen en de vele hulpgemalen op volle kracht verder om het nog overtollige ivater uit de geïnundeerde gebieden ten spoedigste te ver drijven. schapswereld door zijn uitvinding van een nieuwe microscoop, een z.g.n. pha- sen-contrast-microscoop, die het onder zoek van de levende stof vergemakke lijkte. De uitvinding werd reeds in 1932 ge daan. Men schonk er echter geen aan dacht aan; de beroemde Zeiss-fabrieken te Jena in Duitsland wezen de micros coop voor de productie van de hand, al vond men de uitvinding „wel aardig'" Prof. Zernike vei'beterde later zijn mi croscoop en allengs is het apparaat een onmisbaar hulpmiddel geworden voor tal van onderzoekers in de gehele we reld. De phasen-contrast-microscoop wordt thans verwaardigd door de Nederlandse Optiek- en Instrumentenfabriek dr C. E. Bleeker N.V. te Zeist. De erkenning kwam eerst na de oor log. In 1951 werd prof. Zernike uitge nodigd een reeks lezingen in Amerika te houden. In 1952 werd hem de Rum- ford-medaille toegekend door de Royal Society te Londen en ontving hij het ere-doctoraat in de medicijnen te Am sterdam. Nog meer verbeteringen aan weten schappelijke instrumenten heeft prof. Zernike uitgevonden, o.m. een verbeter de galvanometer, die overal in de we reld gebruikt wordt. Als kroon op het werk is thans de toekenning van de Nobelprijs gekomen. Reeds heeft de Nobelprijswinnaar tal van huldigingen moeten ondergaan. pen is gebaat bij een herleving van de godsdienstige tegenstellingen. Economisch is Pakistan thans op de goede weg, o.a. door bezuinigingen en bestrijding van corruptie en zwarte han del. De Verenigde Staten hebben hulp ge boden o.m. in de vorm van een schen king van een millioen ton graan voor het lenigen van hongersnood. Gezien de Amerikaanse steun en het teleurgesteld zrjn in Engeland, is het niet onmogelijk, dat de nieuwe repu bliek zich in de toekomst meer tot de Ver. Staten dan tot Engeland zal wen den. Democraten winnen Amerikaanse verkiezingen In de Woensdag gehouden plaatselij ke verkiezingen in de Verenigde Sta ten is de Democratische partij zege vierend uit de strijd te voorschijn ge komen. De Republikeinse partij van president Eisenhower moest vier sleu telposities prijs gevèn, t.w. het burge meesterschap van New York, het gou verneurschap van de staten New Yer- sey en Virginia en de enige vacante zetel van New Yersey in het Huis van Afgevaardigden. Voor het burgemeesterschap van New York werd de candidaat van de republikeinse partij, Riegelman, met groot verschil verslagen door de de mocraat Robert Wagner. Dit. ongewone tafereel troffen we Donderdagmorgen in de Noord-Oost- polder. Een vrachtauto van de Firma Ploeg uit Broek op Langendijk, beladen met aardappelen, ivas in de grauwe morgen op de hoek van de Kamper-Sloeweg over de kop geslagen en lag met zijn wielen in de lucht. De chauffeur, die in een buitengewoon benarde positie had verkeerd, kwam er met lichte verwondingen af. Acht doden bij gevechten tussen betogers en politie Wisselend weertype Er zijn deze week afwisselend storin gen en ruggen van hoge druk over ons land getrokken. De hoeveelheden neer slag bleven over het algemeen gering. Ook in de nacht van Donderdag op Vrijdag passeerde er zulk een regen storing, maar daarmee is het weer on der invloed gekomen van een hoge- drukgebied, waarvan de kern, met een luchtdrukwaarde van 1030 milibaar (is 773 m.m.) boven Noord-West- Frankrijk ligt. Hierdoor is het Vrijdag droog met af en toe zonneschijn. Het is evenwel niet te verwachten, dat het gedurende het weekeinde ook geheel droog zal blijven. Bij Groenland ligt n.l. een storingsdepressie van 970 m.b. (is 728 m.m.), die Zaterdag al weer een storingsfront, vergezeld van neerslag, over ons land dirigeert. Na de passage van dit storingsfront kunnen waarschijnlijk wel weer op klaringen verwacht worden. Het wis selende weertype houdt dus aan. Nadat het Woensdag in Triëst reeds gekomen was tot relletjes, hebben de monstrerende Italianen Donderdag en Vrijdagmorgen opnieuw onlusten ont ketend in de stad als protest tegen de Joegoslavische aanspraken. Een menigte Italianen, schooljon gens en volwassenen, bekogelde Don derdag de politie met straatstenen on der het uitroepen van leuzen als „Triëst voor Italië" en „Weg met Tito". De politie opende hierop het vuur. Een 15-jarige schooljongen werd in de buik getroffen en gedood. Een 35-jarige de monstrant werd zo zwaar gewond, dat hij kort daarop stierf. De onder Brits bevel staande politie begon te schieten, toen enige politiemannen door de ste nen gooiende demonstranten werden afgesneden van de hoofdmacht en de schooljongens steeds verder opdron gen. Vrijdagmorgen kwam het tot hevi- HILVERSUM II WEER IN DE LUCHT. Na een antenne-revisie, die twee maanden geduurd heeft, is de zender Hilversum II weer in gebruik geno men. De zwakke zender Hilversum III heeft gedurende deze twee maanden de programma's van de VARA, de AVRO en de VPRO uitgezonden. Thans zal men de programma's van deze om roepverenigingen beter kunnen ont vangen. Weersverwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met flinke opklarin gen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige, langs de Waddenkust later krachtige, Zuid-Westelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nacht vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als Vrijdag. ge gevechten tussen Italiaanse beto gers en de politie, die was ver? \u'kt met militairen. Drie politiemannen kwamen hierbij om het leven. Aan de zijde van de betogers vielen waar schijnlijk eveneens drie doden. Een po litie jeep werd in brand gestoken. De politie moest weer gebruik maken van de vuurwapens en gebruikte ook traangasbommen. Door de demonstran- ten zou een handgranaat zijn gewor pen. De Italianen in Triëst zijn Vrijdag morgen in staking gegaan als protest tegen het neerschieten van twee beto gers op Donderdag. Ook in Rome en Milaan zijn onlusten uitgebroken om de Italiaanse wensen inzake de stad Triëst kracht bij te zetten. In Rome demonstreerden studenten voor de ambtswoning van premier Pella. Ame rikaanse en Engelse bureaux werden belaagd. Verschillende buitenlandse ambassades, ook de Joegoslavische, worden door de politie bewaakt. Finse regering' afgetreden Het Finse coalitie-kabinet van pre mier Urho Kekkonen is Woensdag af-» getreden. Dinsdag had de oppositie reeds een motie van wantrouwen tegen het hui zenbouwprogramma van de regering ingediend, welke motie een meerder heid van stemmen kreeg. Tot Woens dagmiddag werden er nog pogingen aangewend om tot een compromis te komen, maar dit mislukte. Daarna bood de premier het ontslag van zijn kabinet aan president Paasiki- vi aan. De coalitie bestqnd uit de boe renpartij en de Zweedse volkspartij en beschikte over een minderheid van stemmen in het parlement. De ten val gebrachte regering is het vierde na-oorlogse kabinet onder lei ding van Kekkonen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1