New Yorks nieuwe burgemeester is allerminst een Hercules en Stijging melkprijs eerder dan regering verwachtte POPENT Geluk Vrijdag 6 November 195C NIEUWC APELDOORN5E COURANT Tweede blad Toch wacht hem Augiasstal van allerlei wantoestanden om op te ruimen Van onze correspondent in New York, Robert Kiek). Het trieste van de burgemecstersverkiezing, die zojuist in onze stad heeft plaatsgevonden, is dat de meest belanghebbenden het New Yorkse publiek er weinig beter op zullen worden. Onze stad is in menig opzicht te vergelijken met een Augias-stal. De wantoestanden, die uiteraard in een metropolis van zo betrek kelijk kleine omvang als Manhattan (57 km2) sterk geaccentueerd aan de dag treden, vereisen een Hercules. Dat zijn, eilacie, de allerlaatste kwaliteiten, die men onze nieuwe burgemeester, Robert Wagner jr, kan toeschrijven. Vandaar, dat wij het wagen te voorspellen, dat New York in de komende vier jaar verder zal vervallen tot noodlijdende stad en dat de New Yorkers, die ertoe in staat zijn de stenen stad te ontvluchten, dit proces in versnelde mate in de hand zullen werken. Apathie bij de kiezers Laat men vooropstellen, dat het be stieren van een zo heterogene bevol king als New York ten enenmale biedt, geen eenvoudige taak is. Het vereiste een genie als wijlen burgemeester Fiorello („Bloemetje") La Guardia er een was. Zolang hij de scepter voerde, was de stad allerminst inge slapen: er waren misstanden, gang sters, dieven, moordenaars, oplichters en zwendelaars, die meenden dat zij voorbestemd waren om niet tegen de lamp te lopen. Maar dit soort lie den vindt men tenslotte in elke stad. De hoofdzaak was. dat La Guardia de gemeente, politie, brandweer, gezond heids- en ophaaldiensten volledig in de hand had. In de hpgere regionen werden geen oneerbare praktijken getolereerd. Dat was het resultaat van de 11 jaar (1934—1945) van zijn bewind. Kijvende vrouwen in nachtelijk Amsterdam AMSTERDAM. Donderdagnacht hebben in de Halvemaansteeg te Am sterdam twee vrouwen (een 30-jarige artiste en een 40-jarige figurante) ruzie gemaakt,, waarbij zij tot handtastelijk heden overgingen. De politie, die het vechtende tweetal wilde aanhouden, werd hierbij gehinderd door een 36- jarige naaister, die zich met de aan houding van de artiste niet kon ver enigen. Ook zij moest mee naar het bui eau. Niettegenstaande het verge vorderde nachtelijke uur trok de vechtpartij in dit centrum van Am sterdam de nodige aandacht en de sterke arm van de politie was nodig om de ruim tweehonderd omstanders te verwijderen. Tijdens deze bezigheid hoorde een agent van politie zich door een 36-jarige buffetjuffrouw beledi gende woorden toevoegen. Ook zij werd daarop aangehouden. De vier vrouwen zijn, nadat zij waren ver hoord en proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, vrijgelaten. Kerknieuws NED. IIERV. KERK. Bedankt voor Oldenbroek (2e pred. plaats en voor Wageningen (vac. J. H. v. d. Wal): G. de Boer te Gouda. Bedankt voor Wezep: H. Goedhart te Middelharnis. GER. KERKEN. Bedankt voor Bjerum: J. H. Lever te Siebrandaburen. Aangenomen naar Dedemsvaart: A, Schweitzer te Itskenhuize. Aangenomen naar Harderwijk, als geestelijk verzorger van Sonnevanck: W. van Dijk, emeritus predikant en hulpprediker te Baanbrugge. CHR. GER. KERKEN. Beroepen te Nieuwe Pekela: R. Slofstra te Veenendaal. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Lochem: F. Palm boom te Zwammerdam. GER. GEMEENTEN. Bedankt voor Elspoet: H. Ligten- berg te Rotterdam-W. Ds J. H. GROENEWEGEN OVERLEDEN. Te Amersfoort is na een langdurig lijden in de ouderdom van 64 jaar overleden ds J. H. Qroenewegen, emeritus-predikant der Rem. Broe derschap en legerpredikant. De over ledene werd in 1889 geboren, in 1918 proponent en aanvaardde 18 Augustus van dat jaar te Oudewetering het predikambt. 1 April 1925 ont ving hij eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus in verband met zijn benoeming tot legerpredikant te Arnhem. In Juli 1949 geraakte hij buiten bedien'ng, maar 1 September 1945 trad hij weer in actieve dienst en werd verbindingslegerpredikant. Se dert 15 December 1947 was hij weer gewoon legerpredikant. Sindsdien is het met New York bergafwaarts gegaan. Vooral voor de jeugd van New York bestaan weinig uitwegen. Geen wonder, dat de poli tie machteloos staat tegen een toene mende misdadigheid onder de jeugd, een steeds erger wordende verkoop van verdovende middelen en telkens opnieuw verbijsterende woning-wan toestanden, die slechts uiterst traag worden aangevat. Met de ophaaldienst is het droevig gesteld. In de gemeente ziekenhuizen zijn.de staven overwerkt en is de verpleging vaak het omge keerde van wat ze zou moeten zijn, De ondergrondse spoorweg, onmis baar bestanddeel van een metropolis van zo'n inwonertal, is failliet, on danks het feit, dat de bevolking thans per rit het drievoudige betaalt van 't tarief van vijf jaar geleden. Dit alles laat zich gemakkelijk, of- snel, herstellen. Men zou zich der halve kunnen indenken, dat de be volking de gelegenheid van een bur gemeestersverkiezing zou hebben aan gegrepen om in groten getale ter stem bus te gaan en een man te kiezen die welke partij hij ook mocht aan hangen het vertrouwen genoot deze reuzentaak met redelijke kans op suc ces op zich te kunnen nemen. Minder kiezers dan ooit zowel in aantal als ook relatief in verhouding tot de uitbreiding van het inwonertal trokken echter naar de kieslokalen. Er was geen candidaat, die groot ver trouwen genoot. Er was geen La Guar dia onder het drietal waartussen men kon kiezen. Bleef over Robert Wag ner jr, zwakke zoon van een sterk vader, aan wie de overwinning nau welijks kon ontgaan. Apathie. Of Robert Wagner jr „zijn" stad in de hand zal kunnen nemen, is aan grote twijfel onderhevig. Hij is een voorman van de democratische partij en als zodanig zal hij loyaal moeten zijn jegens de mindere goden, die er prat op kunnen gaan het vereiste slemmental voor zijn verkiezing te hebben opgebracht. Met andere woor den: jegens al degenen, die hij bij voorkeur zou moeten ontslaan, is Veel felicitaties voor prof. Zernike GRONINGEN. Groningen is er trots op binnen zijn gemeentegren zen de Nobelprijswinnaar voor natuur kunde 1953 te hebben. Prof. dr F. Zernike ontbreekt het niet aan be langstelling. Telegrammen blijven bin nenstromen uit alle delen van de wereld, terwijl ook velen de profes sor in zijn met bloemen versierde woning persoonlijk komen gelukwen sen. De universitaire gebouwen en de sociëteiten der studenten-corpora vlag gen. Zoals bekend is, zal morgen in een besloten zitting van de senaat en curatorium der Groningeracademie prof. Zernike worden gehuldigd; waar bij de directeur-hoogleraar van het natuurkundig laboratorium der Gro- ningeriuiiversiteit, prof. dr H. Brink man, de figuur van de natuurweten schapvorser Zernike nader zal belich ten. Prof. Brinkman was het ook, die prof. Zernike bij de koninklijke aca demie te Zweden heeft voorgedragen voor de Nobelprijs. Wagner dank verschuldigd. Een moei lijke situatie. De apathie van het publiek laat zich gemakkelijk verklaren. Twee jaar geleden stemde oen overweldi gende volksmenigte op de „onafhan kelijke" candidaat Impellitteri. Men hoopte dat een niel-partijman deze Augiasstal althans ton dele zou kun nen reinigen en zuiveren. Maar Im pellitteri bleek een nietsnut en een prul. Hij liet de stad nog verder in het honderd cn het deficit in de millioenen lopen. Geen wonder, dat de New Yorker, na zijn ervaringen met „ïmpy" (geen Amerikaan die van vijf-lettergrepige namen houdt) op 'het gebied van „nieuwe bezems" wat gedesillusionneerd is geworden. Zo nodig prijsregelend optreden Van onze parlementaire redacteur OVER DE STIJGING van de prijs van de consumptiemelk en over de dreiging van een melk- monopolie is in de laatste tijd enige ongerustheid gerezen. Dat heeft het Tweede-Kamerlid dr ir Vondeling van de P. v. d. A. Donderdagmiddag bij de aan vang van de Kamervergadering aanleiding gegeven hierover enkele vragen te stellen. Kan de minister mededelingen doen over het verbruik van consumptie- melk, het prijsverlonp en de han delsmarges sinds naif April en is 'n melkmonopolie, ten profijte van pro ducenten, verwerkers en handelaren, voor het Westen des lands 'n voor bereiding en zo ja, wat zal dan de houding der regering tegenover zo'n monopolie zijn? wilde de hoer Von deling weten. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening ad interim, ir Staf, antwoordde, dat aanvanke lijk werd aangenomen, dat na de vrij lating van de melkprijs in de straat handel geen verhoging van de prijs zou optreden. Gedurende enkele ^-r-t- Stijgende opbrengst loonbelasting Grotere werkgelegenheid DEN HAAG. In September 1953 werd blülscns het overzicht van de rijksmiddelen van het ministerie van Financiën uit de gezamenlijke kohier belastingen een bedrag ontvangen van 259.5 milliocn gulden. Hiermede is het totaal van het uit deze belastingen ont vangen bedrag in de eerste negen maanden van 1953 gekomen op 1 mil liard 830 millioen 4.22.000 gulden. Het nog in te vorderen bedrag daalde met 37 milliocn gulden tot 1112.9 millioen gulden. Uit niet kohierbelastingen werd in September een bedrag verkre gen van 234,3 millioen gulden, waar mede in dit jaar tot dusver 2.523 milli oen gulden werd ontvangen. Hierdoor liggen dc ontvangsten boven het drie vierde deel van de jaarraming. De opbrengst van de loonbelasting en van de omzetbelasting vertoont in het derde kwartaal van 1953 een dui delijke stijging ten opzichte van de voorafgaande kwartalen. De opbrengst van de loonbelasting steeg van 161.9 millioen in het tweede kwartaal tot 180.7 millioen gulden in het derde Kindje uit raam gevallen AMSTERDAM. Een driejarig meisje is op de Lauriersgracht uit het keu kenraam van oen tweede verdieping gevallen. Het kwam op een binnen plaats terecht. Met een schedelbasis- fractuur is het kind naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen is over leden. kwartaal en dat van de omzetbelasting van 231.1 millioen tot 288.-6 millioen gld. De gunstige ontwikkeling van de werk gelegenheid enerzijds en de beëindi ging van de intering op de voorraden anderzijds hebben bij het vermelde verloop ongetwijfeld een rol gespeeld. De geringe opbrengst van de vereve ningsheffing in het derde kwartaal ten bedrage van 45.8 millioen gulden staat in verband met de op 24 Juni 1953 met terugwerkende kracht in werking ge treden tariefsverlaging van 4% op 4 percent. De Invoerrechten leverden met 39 millioen gulden het hoogste be drag op dat tot dusverre in het lopen de jaar in één maand is ontvangen. De opbrengst van de tabaksaccijns heeft eveneens een aanzienlijk bedrag opge leverd, namelijk 29,6 millioen gulden. Adenauer niet naar Nederland DEN HAAG. Het algemeen secre tariaat van de Katholieke Volkspartij deelt ons mede bericht te hebber, ontvangen van dr Adenauer, dat deze zich zeer tot zijn spijt gedwongen ziet „tengevolge van een opeen hoping van werkzaamheden" vari zijn bezoek aan heft K. V.P,-partij - congres, waartoe hij zich in principe bereid had verklaard, af te zien. In polilièke lringcn in Den Haag wijst men er echter op, dal het hoofd van de Duitse regering moeilijk zijn eerste bezoek aan een partijcongres kan brengen, vóór hij officieel ons land bezocht heeft. Rosenbergs bezittingen verdeeld. Alle voormalige eigendommen van Hitlers medewerker, Alfred Rosenberg, die in-:1946 te Neurenberg is opgehan gen, zullen onder slachtoffers van het Nazi-regiem worden verdeeld. 25* .tr WÊ&, De dichting van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk. Langzaam torsen de sleepboten de eerste caisson naar de plaats waar het tot zinken gebracht werd. Treinen Rotterdam-Gouda rijden alle weer Een lege olietrein van Pernis op weg naar Schonebeek, is dezer dagen bij Nieuwerkerk a. d. IJssel ontspoord en heeft op de spoorbaan GoudaRotter dam een grote chaos geschapen, waar door het hele treinverkeer tussen beide steden ruim een dag werd versperd. De in het spoorboekje vermelde trei nen op het baanvak Rotterdam—Gouda v.v. rijden thans alle weer, zij het over een gedeelte van het baanvak met verlaagde snelheid. De dienstregeling op dit traject is daarom losgemaakt van die op de overige lijnen, zodat te Gouda ..iet op aansluiting kan worden gerekend. (Advertentie) DOODT RM en muis door Kitty Lessels FEUILLETON Om het van Peter 40 Zijn gezicht kromp ineen. „God weet, dat je moe dig bent geweest". Hij stond naast haar en keek naar 't vredige beeld van haar gezichtje. „Wij doen alles wat we voor je kunnen doen, Beatrice, maar 't is nooit genoeg. Wat kunnen we nog meet doen?" Zij sprak niet; zij was sprakeloos en gewond, maar haar ogen zelden hem dat zij zinnelijk niet vernie tigd was. Haar ogen zeiden: „Er is één ding, dat je nog voor mij kunt doen; je weet toch wel, wat dal is?" Hij draaide zich plotseling om en toen hij goede nacht gezegd had en weg was, was zij woedend dat haar sex-appeal zijn hart niet kon overwinnen, zoals haar ziekzijn zijn geweten had overwonnen. Zij belde voor Rosina, die kwam en haar hielp me', 't uitkleden en haar in bed tilde. Toen lag zij in haar Deschermende eenzaamheid zonder dat iemand haar bespiedde, zonder noodzaak om een rol te spelen. Zij had geen rolstoel nodig om haar uit haar gebrandschilderd raam te doen afdalen; de afdaling was vlug en zonder wankelen. Zij deed de doos van Pandora van haar gedachten open en liet de gemene dingen er uit los, terwijl zij slechts een onverbiddelijk besluit Vasthield. Haar gedach ten gingen op onderzoek uit als een rusteloze bende door de kamer en vonden hun weg door de tussen muur naar de kamer er naast, waar zij zowel Lynne als Peter omgaven. De glans van heiligheid lag niet langer in haar ogen. Toen hij Beatrice alleen griaten had, ging Bryce naar de salon terug, waar vanda-n men in de patio de sigarenrook zag opstijgeen en men de stemmen hoorde van Charles Garron en Landale. Mevrouw Garron legde haar boek neer, keek naar hem terwijl hij zijn sigaret aanstak en 't klonk als een donderslag uit wolkenloze hemel toen zij zei: „II. denk dat Peter wel gauw gewond zal zijn, denk je ook niet? Per slot van rekening liet hij zich door mij voeren en alles was werkelijk heel rustig, be halve zijn baden". I-Iij deed een trek aan zijn sigaret, hij h'.eld zijn hoofd voorovergebogen, de lijn van zijn kin stak duidelijk af tegen 't donkere raam. „Met andere woorden", zei hij, „u telt de dagen al tot u haar weer de deur kunt wijzen?" Hij gooide 't er uit, vierkant en nietsontziende. Hij had zijn vaders wilskracht en zijn oordeel; en de hartelijk heid van zijn moeder. Mij wat. dan ook de-sympa thieke combinatie van twee mensen, die geheel verschillend van temperament waren en toch zo goed bij elkaar pasten. Hij vroeg kortweg: „Is dat de beloning die zij krijgt, nadat wij haar vernederd hebben, nadat zij haar trots opzij heeft gezet om Peter voor t. laten gaan? F. toen zij terug kwam, voelde u toen niet hoe zij uw gevoelens spaarde, met opzij zetting van de hare? Zij was deemoedig en dat waren wij niet". Zij schrok van zijn uitval. „Ik waardeerde 't, dat zij terugkwam toen ik haar dat vroeg, Bryce, maar jij schijnt te vergeten dat...." „Haar zuster zich een huwelijk met Michael aan matigde; en omdat 't Beatrice verdriet doet (en daardoor ook aan u) om haar hier te hebben, be handelen we haar also*, zij een besmettelijke ziekte heeft. Niet alleen laten wij haar voelen, dat zij ongewenst is, maai we laten haar zelfs zien wat we met dat portret deden, dat daar hangt". Zijn gezicht was hard als een rots. Hij keek naar de foto toen hij er aan toevoegde; „Die smaad heeft diep getroffen, dat kan ik u verzekeren". Toen herinnerde hij zich Lynnes woorden en herhaalde ze: ,,'t Was net 't verminken van een dood gezicht". Zij kromp ineen, alsof hij haar een slag had ge geven en voor een ogenblik scheen de uitwerking van de onzichtbare slag zelfs zichtbaar te worden, toen een donkerrode blos naar haar wangen steeg. Toen werd haar gezicht lijkbleek en zij kreeg een vreselijk gejoel, dat zij van zoiets gemeens beschul digd werd. Want zij wat door en door goedhartig en 't gaf haar een schn' dat, wat zij uit vriendelijk heid gedaan had, voor Iets lelijks aangezien werd, en zij verdedigde de oorzaak eerder dan de hande ling. „Je y/eet, dat dat was om de gevoelens van Beatrice te sparen Bryce; zij is zo vreselijk over gevoelig. Om daar 't oorspronkelijk portret op te hangen, dat haar steeds als een hoon zou zijn: hoe kon :k dat doen?" Toen met die ontwapenende, r'gekuns'-is eerliixheid die zo bekoorlijk in haar was en d:e m-akte, dat men haar graag mccht, ter wijl men haar eigenlijk door elkaar had willen schudden" „Ik heb «Je andere helft niet verscheurd, Bryce, de helft met Lorrn. Ik heb 't boven in mijn schrijftafel. Soma peern ik 't er uit en bekijk het". (Wordt vervolgd) maanden was dat ook zo, maar toen begon het verbruik van consumptie- melk aanzienlijk te, stijgen, waardoor ook de prijs opliep. Deze stijging is eerdej- gekomen dan voorzien was. Zij gaf evenwel geen redentot verontrusting, Op sommige plaatsen werd de slijters marge met 10 pet. verhoogd en op andere plaatsen zelfs nog meer. Dat is aanleiding geweest tot het instel len van een diepgaand onderzo.ek door het Bedrijfschap voor zuivel naar de verschillen, die tussen steden en dorpen, tussen steden onderling en zelfs tussen de wijken van één stad bestaan. Daarbij bleek, dat de marges, zoals zij vroeger waren be rekend, te weinig gedifferentieerd waren. De concurrentie moest als corrige rende factor op treden. Op 't ogen blik heeft zij echter nog onvoldoen de effect. De consumptie-melkprijs is gemiddeld met één cent per liter ge stegen. Een volledig inzicht in de si tuatie zal pas verkregen kunnen worden, als ongeveer een jaar is verstreken en als de invloed van de concurrentie na te gaan is, In het Westen des lands en in en-' kele andere streken van het land liep de melkprijs met twee cent per liter omhoog. Ook hier zal na ongeveer 'n jaar voldoende inzicht verkregen kunnen worden. Het ïs de regering bekend, zo deel de minister Staf mee, dat tussen de producenten en de verwerkers over leg is gevoerd. Het heeft nog geen positief resultaat opgeleverd en in tern duurt het beraad voort. Als het leidt tot een melkmonopolie, ten na dele van de verbruikers, zal de over heid maatregelen treffen. De bespre kingen hebben de volle belangstel ling van de regering; zij zal attent blijven en eventueel prijsregëlend optreden. De bewindsman antwoordde beves tigend. Hij deelde tenslotte mee, dat hè,t niet de bedoeling van de regering is het melkprljsbeleid te wijzigen. Korte berichten 'iiÜ:- i.- Dansende gevangenen. Een Engelse vrouw, belast met het toezicht op 400 van de moeilijkste vrouwelijke commu nistische gevangenen in Malakka, heeft de gevangenen tot rust gebracht door ze een bepaalde dans te leren. Citrusfruit. Op de algemene jaar vergadering van de Nederlandse Bond van Grossiers in Zuidvruchten en an der geïmporteerd fruit, gehouden in de Beatrixzaal te Rotterdam, heeft de voorzitter, de heer R. Mol, medege deeld, dat in het komende seizoen eèn vrij omvangrijke invoer van citrus- friïit tegemoet kan worden gezien. Malaria. Een vliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht heett uit een oerwoud in de staat Rio Branco de Duitse journalist Heng Helfgen, opge haald, die .vegens een aanval van malaria zijn reis om de wereld op de flets heeft moeten onderbreken na 39.000 kiometer to hebben afgelegd. 43 procent bleef thuis. Een onlangs door het Nederlands Instituut voor Je Publieke Opinie gestelde vraag brengt aan het licht dat bijna de helft van alle Nedex-landers de vacantia thuis heeft doorgebracht. Ten eerste bleek dat 16 procent van het volwassen publiek geen of nog geen vacantie heeft gehad. Van allen, die wel vacantie hadden, bleef 43 pro cent thuis, ging 26 procent bij familie of kennissen logeren, ging 14 procent naar een hotel, pension of huurhuisje, heeft 8 procent door Nederland gereist en getrokken, en ging 9 procent naar het buitenland. Culturele prijs voor Overijssel. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben de Provinciale Staten -voorge steld, behalve de prijs van duizend gulden voor aankoop van producten van beeldende kunst, nog eens een prijs vat! duizend gulden beschikbaar te stellen ter bevordering van schep pende werkzaamheden. De pri.s zal de naam krijgen van Geraert ter Borch- prijs, naar de in 1617 te Zwolle gebo ren schilder. De prijs zal eens in de twee jaai toegekend worden voor het beste (beeldende) kunstwerk. Overijssel wil industrie financieel steunen. Gedeputeerde Staten van Overijssel willen een kwart millioen. gulden reserveren voor steun aan industriële bedrijven welke geen mo- gelijkheden zien tot financiering. Men heeft speciaal het oog op gevallen van - sar ring en uitbreiding van bestaande bedrijven en op vestiging van nieuwe. In het algemeen zal het voldoende zijn een garantie f te geven aan in stellingen die in feite de financiering op zich nemen. Vier Kamerheren in buitengewone dienst. Tot Kamerheer in buitenge wone dienst van Hare Majesteit de Koningin zijn, ingaande 1 November 1953, benoemd: mr. R. Römer te Leeuwarden, jhr mr W. w. Feith te Groningen, ir C. T. Stork te Hengelo en R. P. M, Baron van Voorst tot Voorst te Zwolle.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3